Kreténovy zápisky IV – V závětří


Nikdy jsem úplně přesně nepochopil, která strana je návětrná a která závětrná, i když pošumavský selský rozum napovídá jak to je. Ale zkuste si vygooglit a uvidíte ten zmatek v této věci, hlavně co se moře týká.

Platí to i o pátém největším středomořském ostrově Kréta. Má rozlohu 8 000 čtverečních kilometrů (tedy cca desetinu ČR) a žije na něm 600 tisíc obyvatel (tedy asi jako v Plzeňském kraji). Je to nudle dlouhá 250 km, orientovaná skoro přesně východ/západ. Na šířku měří různě, v nejužším místě jen 12 km, ale to je extrém.

Trocha zeměpisu
V ose ostrova se táhnou pohoří (Oros) od Dikti na východě, přes Idi (s nejvyšší horou Psiloritis 2456 m.n.m.) až po Lefka Ori (Bílé hory, Phánes 2453 m.n.m.) u nás na západě. Je jen logické, že komunikačně je Kréta jako přirozená součást Řecka obrácena k severu a proto tam najdete i všechna velká města – Agios Nikólaos na východě, potom Iráklion jako město hlavní, Réthimnon a úplně na západě leží Chaniá. I obě mezinárodní letiště jsou na severu – v Irákliu a v Chanii. Tato města spojuje těsně při pobřeží tzv. národní silnice tak trochu jakoby dálničního typu a při ní jsou nasázena všechna ta letoviska a resorty a all inclusiv hotely – v podstatě rezervace pro turisty. Hodně civilizovaný sever spojuje s jihem několik průsmyků přes výše uvedené hory. Silnice, které se jimi vinou, působí celkem dramatickým dojmem, ačkoliv za posledních dvacet let prošla většina z nich celkem důkladnou modernizací. Když jsem jel na jih před dvaceti lety poprvé, měl jsem oči vyvalené jak bambule od bačkor.

U nás na jihu podobnou spojovací komunikaci nenajdete. Od východu sice vede silnice od Ierápetry do Timbáki (nedaleko leží i u nás známé Mátala a Agia Galini), ale spíše vnitrozemím až do Plákias, které se nalézá asi v polovině délky ostrova. Dál dojedete do Frangokástella, ale v Chóra Sfakionu pak cesta končí. Dál na západ leží už jen miniaturní přístavy Loutro, Agia Roumeli a Sougia, kam se dostanete prakticky jedině lodí. Posledním osídlením na západě je Paleochóra, ta má také malý přístav a je přístupná i průsmykem z Chánie. Vše uvádím ze směru od východu, protože právě východ Krétu v minulosti většinou nejvíce ovlivňoval.

Ještě dále na jih leží ostrov Gavdos s jen čtyřiceti stálými obyvateli a jednou možností ubytování u Georgise Tsigonakise (tel. 0823 41 104) – byl jsem tam hned v prvopočátcích svého „řeckého období“ a konstatoval jsem, že největší klad toho místa spočívá ve skutečnosti, že je to odtud tak daleko do Bruselu (nebyl tam signál). Je to nejjižnější bod Evropy s vědomím, že nejjižnějším bodem evropské pevniny je Tarifa kousek od Gibraltaru – v nejužším místě tamní úžiny.

Tolik tedy trocha zeměpisu, z níž vyplývá, že jih ještě snad trochu připomíná původní Řecko, bazény v těch místech chvápapánubohu těžko hledat. To pobřeží je zejména na západě spíše nevlídné, pláží pramálo, skály padají většinou celkem strmě do moře a cesty skoro žádné, a když, tak spíše pro pěší či pro osly.

U nás v Palaiochoře
Paleochóra, kam po těch letech jezdím už jako na chalupu (stále do stejné postele) má necelé dva tisíce obyvatel a velké hotely tam nejsou. Městečko leží na krku malého poloostrova, na jehož hlavě jsou zbytky benátského hradu a nevelký nákladní přístav. Je to místo velmi přívětivé, které v 60.letech objevili hipíci, a dnes je živo především z turistů a zemědělství – to ovšem spíše k vlastní spotřebě nežli pro vývoz, s výjimkou oliv, samozřejmě. Jedna pláž, menší a kamenitá, leží na východní straně, druhá pak je písečná, dlouhá cca kilometr a je naproti – na západě. Svižnou chůzí mezi nimi tak pět minut.

Písečná plaz

Sezóna tu trvá od května do začátku října, po zbytek roku místní spí, zachumláni do přikrývek. Prší a teploty jsou kolem dvanácti/patnácti stupňů, topení většinou nemají. Na horách je hromada sněhu, nahoře až čtyři metry a vydrží tam až do května.

Za ty roky jsem tam, přes komunikační obtíže, získal pár kamarádů a místní si na mě celkem už zvykli, protože tam trávívám několik týdnů, letos skoro pět, a moje námořnická trička (ze skladů ruské armády – tzv. fufajky) jsou nepřehlédnutelná. Takže tedy to hlavní – co říkají místní na současný vývoj?

Imigranti
Imigranti jsou místním celkem ukradení. Kréťan má v sobě zakódované jakési sociální cítění a jistě by nikoho nenechal umřít hlady a žízní (a my snad ano). Viditelně se tu velmi starají o SVÉ staré lidi a také o duševně i tělesně postižené – jak už jsem psal dříve. Imigranti se v Paleochóře objevili někdy brzy z jara, kdy prý potopili na pobřeží záměrně svoji loď. Bylo jich cca jedno až dvě stě. Byli rychle shromážděni v nákladním přístavu, nakrmeni a napojeni a autobusy dopraveni přes hory do Chanie. Odtud prý trajektem do Athén a o jejich dalším osudu místní nic netuší a ani je to nezajímá.

Tohle jižní pobřeží je pro vylodění celkem nevhodné, jak jste jistě seznali z mého geografického popisu. A je to odevšad daleko a Libyjské moře mezi Karpathem, Krétou a Kithirou na severu a Libyjí na jihu je příliš otevřené pro nějaké gumové čluny a podobné námořní extravagance.

Obecně vnímají Kréťané invazi imigrantů jako cizí záležitost, jich samých se příliš netýkající. Paleochóřan má starost, aby přijeli turisté (bacha – 75 % z nich tvoří Řekové ze severu ostrova a z pevniny, cizinců jen asi čtvrtina!) a aby v zimě nepomrzla jehňata. Z jejich reakcí, dílem zprostředkovaných, usuzuji, že chápou Řecko ve vztahu k imigrantům jako jakýsi průtokový ohřívač. Vytáhnou je z moře či pobřeží, osuší, napojí a nakrmí a v rámci pomsty je pošlou dál do Německa, když je Angela tolik chce. Myslím, že ochranu schengenské hranice spíše poněkud bojkotují ve smyslu „to máte na oplátku“.

Imigrace rozhodně není v Paleochoře námětem diskusí ani z desetiny tolik, jako u nás.

Krize
Svoji současnou krizi chápou částečně jako zradu ze strany zbytku Evropy, za jejíž kolébku se stále považují, hlavně ti vzdělanější. Jsou si ale vědomi i vlastních chyb. Celkem hodně výhrad mají ke straně PASOK socdem. odrůdy. Tvrdí, že právě za vlády této strany se vykročilo špatným směrem (euro místo drachmy) a hlavně korupce v jejích řadách prý nabyla nebývalých rozměrů. Její exponenti jsou (prý) také zdrojem údajů o „průměrných“ důchodech, neb seděli na mnoha židlích a hrabali pod sebe způsobem prý až neuvěřitelným. Běžný Řek prý nijak zázračný důchod nemá – nevím, na detaily jsem se neptal. Vzhledem k tomu, že hodně Řeků ale cítí levicově, dali tedy nyní přednost Tsiprasovi a jeho straně. V tom je určitá logika. Pro místní trochu vzdělanější osoby je prý nejdramatičtější ta bezvýchodnost celé řecké situace.

Hlavní je ale to, že Paleochóřan považuje krizi za athénskou záležitost (žije tam polovina národa) – tam jsou úřady, tam jsou vysoké platy, tam jsou sociální dávky. Paleochořan si je vědom, že vždycky žil a žije jen z vlastní práce, která v sezóně není lehká. Nevím, zda šidí na daních, ale účtenku z pokladny jsem tam dostal vždy a ke všemu, i k té ranní kávě a jednomu ouzu (3,20 eura).

Trochu vyhrocený vztah mají k Němcům, což není dáno jen aktuálními událostmi, ale i historicky. V Paleochoře byla za války německá posádka a hned v roce 1941 vyvraždili v nedalekém Kandanos ve vnitrozemí (zemědělská oblast) 180 místních obyvatel. Vzhledem k tomu, že podíl cizinců je mezi turisty v Paleochoře tak nízký, nebývá tu Němců mnoho, letos prý ještě méně než jindy. Jasně, že německé euro je jim stejně milé jako to ode mne, nicméně srdečnosti je vůči Němcům pramálo, to se za ty roky pozná.

Za větrem
V Paleochoře a na celém jihu ostrova to celkem dost fouká, někdy až nepříjemně. Ale z pohledu imigračních a krizových vichřic je to místo celkem za větrem. Báječně se tam plave (já letos skoro 150 km), lidé jsou tam vstřícní a laskaví, už tam máme, jak jsem psal dříve, i krajanku Radku (Andělovou  🙂 ).

Trávit každoročně několik týdnů na takovém vzdáleném místě (cca 2000 km) je samozřejmě trochu proti přírodě a vysoký nadstandard. Vzpomene-li někdo na první republiku a napíše, že kdosi po dvacet jezdil každoročně na několik týdnů na Riviéru, vane z toho nebývalý luxus. Trochu se za toto své „snobství“ až stydím, byť na místě samotném žijeme celkem skromně, nakupujeme v sámošce u souseda podobně jako u nás v městysi, na kávu chodím do obyčejných kaváren jako u nás v městysi, snad jen ty skoro každodenní večeře v tavernách jsou vybočením proti běžnému chodu života.

Tak mi to snad bohové olympští odpustí, ostatně na ně nezapomínám ani pravidelnou úlitbou, aby mi zůstali nakloněni. Jdu učinit i teď kapkou margaux z Chateau Paveil de Luze (ročník 2008). Kdybych nemohl být Plzeňákem rodem ze šumavského podhůří, chtěl bych možná být galánem ze Slovácka. A hned potom Paleochóřanem.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Krajanovy postřehy se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

27 reakcí na Kreténovy zápisky IV – V závětří

 1. okolojdoucí napsal:

  Ty Vaše zápisky jsou silně návykové! Už se těším na další a moc děkuji. A ty bez mála dvouapůl tisícovky a čtyři metry sněhu mě překvapily. Předsudek 🙂

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Díky za květiny. Ona návyková je hlavně Paleochora.
   Další zápisky mohou být až za rok, a to kdo ví jestli. Co víme co bude?
   Já ovšem dlužím Bavorovi povídání o Jemenu, zde jsem (zatím!) věrný nicku Godot. Ale až se k tomu dostanu (řeším teď obtížné rodinné záležitosti), snad Vás potěším, byť už je to o věcech dvacet let starých a tudíž z babiččiny/dědečkovi krabičky.

   To se mi líbí

 2. NavajaMM napsal:

  Díky, pane Hudec, bolo to veľmi zaujímavé čítanie o Kréte.

  To se mi líbí

 3. kchodl napsal:

  Moc pěkné ! Děkuji a těším se na povídání o Jemenu.

  To se mi líbí

 4. kočka šklíba napsal:

  Moc děkuji, nemám jiných slov než moji nadřečníci. A opravdu doporučuji, jestli někam k moři, nedám dopustit n a Krétu, sice jsme tam bydleli na severu, z Chanie asi hodinu, ale tenkrát už na konci rekreačních destinací (nyní to už asi nebude na konci), ale měli jsem na celý pobyt půjčené auto a projeli dost i jih a určitě příště na jih :). A co se nám tam velmi líbilo, kromě moře a jiných přírodních u také kulturních památek, byla právě ochota a milé chování Kréťanů, opravdu bez výjimky, na rozdíl od Chorvatů například.

  To se mi líbí

 5. kočka šklíba napsal:

  Ještě k těm imigrantům, také mě to napadlo, že Řekové to prostě tzv. nechávají EU „sežrat“, nakrmí je a pošlou dál ;). Co by také jiného měli dělat? Jejich hranice jsou vlastně nebránitelné, ne s těmi penězi co nyní dostávají . Otázka je samozřejmě na co použili peníze jim dávané během let na ochranu Shengenu, ale myslím, že si to dovedeme představit, rozkradli se. A Tsipras má ted asi jiné starosti, než to nalít do Shengenu, zvláště v souvislosti s prohlášeními Merkelice.

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Kočko, nejsem na to odborník, ale soudím, že to není otázka peněz na bránění hranice. Jde spíše o možnosti použitých prostředků. Je-li z jakýchkoliv důvodů zapovězeno použití násilí při obraně, je prostupná prakticky každá hranice. Ta řecká, tolik členitá, o to více.
   Pokud se nepřistoupí k násilí ze strany evropských zemí, bude celý problém eskalovat. Kam až, to netuším, jen odhaduji – nejspíš nepřesně.
   Nejdříve, možná, dojde k projevům občanské neposlušnosti, pokud se „elity“ neproberou. Pokud se neobjeví nějaký vůdce (ale on se objeví), pak dojde k projevům individuálního násilí ze strany psychicky méně otrlých evropských jedinců – ti první z nich to odskáčou trestním stíháním a vězněním. Postupně se stane individuální obrana běžnou normou a ze strany „jelit“ se dočkáme moudrých slov a krčení ramen.
   Jelita se budou snažit zabránit sebeobraně omezením nákupu munice a legálního držení střelných zbraní vůbec, protože našinec s vojenským výcvikem je celkem schopen takovou jednouchou výzbroj účinně používat, zejména v případě silné motivace. S nožem a mačetou se naopak ocitneme v nevýhodě.
   Proto:
   – zásoba munice, nazval bych to až řádově stovek palebných průměrů
   – dobré ošetření zbraní, držených legálně
   – legální výcvik základních střeleckých dovedností v rámci rodiny a blízkých přátel
   – vše přísně v rámci zákona
   – bude-li později nezbytné, seznámit se (zatím pasivně) s možnými zdroji pro nákup zbraní ilegálních (automatické, granátomety atd.)

   Nejspíš jsem vás nepotěšil, což mě mrzí.

   To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Ještě k tomu „vůdci“. To vyvolává historické nelichotivé reminiscence, takové hnusné slovo. Jeho obsah je ale trefný. Že žádný není na obzoru?
    Dovolávám se tu klasika: „Jedinec nevyvolá revoluční situaci, ale revoluční situace si najde svého jedince.“
    Když neznámý generál Napolione di Buonaparte rozstřílel vzbouřence z kanónů v Paříži – kdo mohl tušit, co to přinese?
    Když celkem bezvýznamný revolucionář Uljanov jel v zapečetěném vagónu ze Švýcar do říše, nad kterou slunce skoro nezapadalo, kdo mohl tušit, co to přinese?
    Když neznámý Valdštejn ukradl v Olomouci pokladu moravských stavů a mířil k Vídni, kdo mohl tušit, co to přinese?
    Možná někde někdo dřímá, co my víme? Historie se nikdy neopakuje, ale občas si je celkem podobná.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Je to hrůzné, ale bohužel pravdivé. Historie chodí po spirále. A dost důkladně.

     To se mi líbí

    • Petrpavel napsal:

     Český ovčan nepotřebuje žádného nového vůdce, on má své, aneb pohleďte na jeho „první pětku“ či na jeho „šťastnou sedmičku“ :
     http://www.novinky.cz/domaci/382198-nejduveryhodnejsim-politikem-zustava-babis.html
     Nemá to cenu, nemá to cenu, nemá to cenu …

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Babiš není ten pravý vůdce, na toho se teprve čeká. Babiš je pouze cíl různých útoků. Navíc hodně trapných.

      To se mi líbí

      • vittta napsal:

       Babiš je člověk, kterého neumím zařadit.
       A to už je co říci.
       Zrovna tak dobře to může být prolhaný prospěchářský darebák, stejně jako lidový člověk, který chce změnit republiku k lepšímu.
       V každém případě, opravdu není proč na něj útočit, nic ještě vysloveně neposral, nemachruje, chová se slušně a nemele extrémní blbosti.
       Nemá potřebné charisma, ale to se mi zatím jeví spíše jako jeho výhoda, jeho oponenti ho totiž mají tendenci podceňovat.

       To se mi líbí

      • Jos napsal:

       Bavore, vitto je vidět, že jste nečetli Babišův vlastní životopis na stránkých ANO. Vittovo „to může být prolhaný prospěchářský darebák“ je správně. Ostatně jaký asi tak může být oligarcha.

       To se mi líbí

      • Cech napsal:

       Tak nějak v tomto souzním s Josem.
       Těch více jak 200 společností sloučených v agrofertu má společné :
       a) Jednoho vůdce,
       b) jednotný postup proti možným účinným kontrolám státu (plné ovládnutí kontrolních mechanizmů státu ve prospěch agrofertu),
       c) jednotnou metodu čerpání dotací (80 % společností agrofertu má plný přícuc na státní cecík),
       d) možnost využívat nadstátní (vlastní firemní silové složky) složky, spolu s mediální propagandou a manipulací posvěcenou státem, jako jeho oficielní politika.
       Celý tento komplex opatření agrofertu umožňuje v současné době generovat naprosto legální zákony,nařízení tedy prakticky tu velkou část potřebné legislativy odpovídající potřebám agrofertu.
       To co tak nějak opravdu neumím zařadit, je to co je to za útvar.Prozatím pro označení používám pravděpodobně zastaralý a nepřesný název nadvláda oligarchy (nastupující oligokracie neboli podělení cca 80 % Česka mezi dva oligarchy).
       Tož bezesporu to je hodně nepřesné a bude to kritizováno, vzhledem k pozemkům jak církve (Německé šlechty), tak Schwarzenberga (Rakouské šlechty).

       To se mi líbí

      • Cech napsal:

       To jak to ve skutečnosti, bez mediální mlhy funguje a kde se super Andrej proflák, tak to je zde :
       „Přemrštěné a odtržené od reality – tak mluví o požadavku pětiprocentního růstu mezd svorně prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a ministr financí za agrofert Andrej Babiš (ANO)“.
       http://www.blesk.cz/galerie/443974/?video=9
       Protože proč, no protože je nutné firmu řídit jako svůj stát, čo to tárám – > stát řídit jako svoji firmu že ANO.

       To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Proč? Protože to skutečně je odtržené od reality. Uvědomte si, že vývoj mezd vůbec nekopíroval vývoj HDP. Protože při kopírování by v době krize musel dojít k opaku, tedy poklesu mezd. Takže teď je třeba zrealizovat zejména odložené investice, aby mohlo dojít i k tomu navyšování.

        To se mi líbí

      • Cech napsal:

       Možné to je protože ten vývoj HDP vlastně způsobili pouze státní zaměstnanci a firem se to prostě nedotklo, že ANO.
       http://zpravy.e15.cz/domaci/politika/drabek-statnim-zamestnancum-se-snizi-mzdy-o-deset-procent

       To se mi líbí

      • Cech napsal:

       No já bych do ekonomiky opravdu nikdy netahal ani gumárenského specialistu, ba ani kyberzloděje.
       Bohužel někteří ekonomové tvrdí, že jejich neekonomická rozhodnutí přímo a zásadně ovlivňovala naši ekonomiku.
       Pardón způsobilo to prý nějaké to přidušení s přímým vlivem na růst HDP.
       Tož nevím, možná že usilovná a cílevědomá práce, gumárenského specialisty a majitele iDTAXU se ekonomiky Česka opravdu netýkala a ještě idnes se netýká.

       To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Jenže to nemělo vliv na nepřidušení mezd v podnikatelské sféře. Takže se konečně probuďte z toho antibabiš rauše a začněte své nemluvně používat opět rozumně.

        To se mi líbí

    • jaa napsal:

     NO, podle Nostradama – pokud přepočet či překlad je správný…už žije. Zachránce západního světa měl se narodit v srpnu 1988. Akorát jej najít… hmm

     To se mi líbí

   • Cech napsal:

    No s tou obranou hranic a imigranty – > já nevím možná že se Sobotka obával naprosto reálného :
    http://www.czechfreepress.cz/slovensko/fico-dostal-podmienku-ide-na-kobercek-do-strasburgu.html
    No a pokud nevyměkne, tak se prostě Fico vymění, je na tom něco složitého ?
    Tož konečně je jasné proč musel Dienstbierův mluvčí zacouvat a to velmi rychle, prostě nechce být vyměněn.

    To se mi líbí

 6. Minorita napsal:

  Velice čtivé, báječně podané, jako vždy 🙂 …

  To se mi líbí

 7. K-k. napsal:

  OT: Pane Bavore, pošta… 🙂

  To se mi líbí

 8. oh napsal:

  Abych dále neprodlužoval nudli, vložím to sem.
  Babiše také zatím neumím příliš zařadit. Ale začíná mě trochu štvát.
  http://www.zive.cz/clanky/zase-nam-chteji-cenzurovat-internet/sc-3-a-179895/default.aspx
  A také by se dalo říct, že Impérium vrací úder:
  http://zpravy.idnes.cz/valenta-da-miliony-na-to-aby-pomohl-strane-s-programem-antibabis-pwv-/domaci.aspx?c=A151001_120442_domaci_kop

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.