(Ne)výhody sekulárního státu


Když roku 391 císař Theodosius zakázal všechny pohanské náboženské kulty, stalo se křesťanství jediným oficiálním náboženstvím říše. Tím okamžikem také začal boj o moc ve státě. A s postupujícím časem a vznikem různých státních útvarů na území Evropy se i postavení církve proměňovalo. Nejmarkantnějším příkladem vlády církve byla roku 1077 cesta císaře Jindřicha  IV do Canossy, kdy se musel pokořit před papežem Řehořem VII. a uznat jej za vládce tehdy známého světa.

S církví vedli různě úspěšné spory i další panovníci. Náš slavný král železný a zlatý Přemysl II. Otakar dosáhl úspěchu při vyjednávání o církevních poplatcích, císař Karel IV. dokázal papeže vmanévrovat do povýšení biskupství pražského na arcibiskupství. Nejlépe své spory vyřešil anglický král Jindřich VII, který prostě katolictví převedl na svoji vlastní církev anglikánskou a sám sebe prohlásil za její hlavu. Což v Anglii platí dodnes.

Prvním, kdo se v moderní historii dokázal vypořádat s vládou církve byl císař Josef II., který jednoduše církevní majetky zestátnil, církevní úřady na území říše podřídil císařským potřebám a rozpustil „neužitečné“ církevní řády včetně uzavření jejich klášterů, omezil církevní svátky (jednotná data pro posvícení).  Dokázal tím i zefektivnit státní správu, když z farářů udělal zároveň vyhlašovatele nařízení i povinné matrikáře.

Odklon státu od církve pokračoval postupem času tak, že byly vyhlašovány odluky církve od státu a církevní představitelé postupně ztráceli vliv na samotné panovníky a jejich republikánské nástupce.

Císař Josef II. si ovšem mohl své kroky dovolit i proto, že jeho předchůdci dokázali potlačit turecké nebezpečí a nebylo již nutné ve jménu katolicismu bojovat s islámem.

Víra ovšem nadále ovlivňovala životy obyvatel ať v dobrém, tak ve zlém. I války byly vedeny s požehnáním církevních představitelů.

Velká válka Světová, později zvaná První, přinesla i v pojímání víry velké změny. Mnoho navrátilců se začalo stávat ateisty.  Tato válka ale také přinesla něco nového do vztahů mezi dvěma náboženstvími. Arabská území byla „osvobozena“ z Osmanské nadvlády, ale zároveň zde započala výrazná religiozita, tedy pronikání víry do běžného života. V Turecku naopak došlo k přeměně na stát sekulární.  Dnes tedy církev zejména v arabských zemích ovládá životy muslimů, zatímco křesťané jsou v tomto směru tolerantní až vlažní. Potřeby šíření víry pravé už dávno zaniklo, ale chybí i potřeba obrany víry jako takové. V dávnějších dobách by bylo nemyslitelné, aby se do křesťanské Evropy hrnuli „uprchlíci“ jiného náboženství a navíc aby byli tak hromadně přijímáni. Dříve každý podobný exodus znamenal pro Evropany ohrožení víry a panovníci se dokázali přenést přes různé rozbroje, jen aby se jinověrci nemohli šířit mezi křesťany.

Současní zastánci migrantů jsou dokonce schopni používat citáty Písma a Knih apoštolů proti vlastní víře. Zapomínají při tom na dobu, kdy většina těchto Svatých písem vznikla. V té době ještě islám jako takový neexistoval a tak se články víry vztahují na zcela jiné společenské vztahy. A pozdější vztahy byly poznamenány obranou křesťanských hodnot.

A pokud bych chtěl doložit obranu našeho kulturního zázemí, použiji k tomu výklad z Katechismu katolické církve

– vražda není usmrcení útočníka, pokud není chtěné (2263).
– kdo brání svůj život, není vinen vraždou, i když je donucen zasadit útočníkovi smrtelnou ránu (2264).
– reagovat na násilí s přiměřenou umírněností (2264).

Oprávněná obrana může být i závažná povinnost toho, kdo je odpovědný za život druhých.

Takže ještě k tomu nadpisu. Výhodou je to, že nám církve nemohou zasahovat do života více, než si sami svou vírou nebo nevírou připustíme. Nevýhodou je v současné době neschopnost chránit svou vlastní kulturní identitu.

A jeden malý pozdrav od Godotapravo17915

Bavor podpis_rex2

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

28 reakcí na (Ne)výhody sekulárního státu

 1. NavajaMM napsal:

  Tá karikatúra je trefná.
  Občas mi to pripadá, že v pozadí znie niečo ako: „Nechcete TTIP? Tak si počkáme, kým bude záujem o nový Marshallov plán“.

  To se mi líbí

 2. Alena napsal:

  upoutala mne slova na konci TV dokumentu, který byl natočen před deseti lety. Slova o svobodě a o volném pohybu. Platí to především pro nás, pro ženy

  Islám jako náboženství není oddělen od správy státu, ale je s ní svázán. Pokud na některých územích vznikne odpor proti postupně se vytvářejícím islamském chalifátu, bude to boj za svobodu, ne válka náboženská

  To se mi líbí

  • avespasseri napsal:

   Ta karikatura je vážně velmi trefná.
   Bohužel i to video svědčí o tom, jak je islám bohužel velmi, velmi, velmi zneužitelný. Já slyšela od muslimů v Egyptě a v Jordánsku dlouhé stesky na to, jak je Západ zkažený atd. atd. Naše svoboda a individualismus jim přijde jako mor. Vidí všechno to, kam to vedlo (rozpady rodin atd. atd.). Jako pro každé náboženství je pro ně očista (společnosti) zásadní. Největší průšvih toho všeho je, že místo aby muslimové na Západě zjistili, že v naší kultuře mohou najít to, co hledají, a k tomu navíc svobodu, vnímají, že právě ta svoboda je na štíru s tím, co hledají. Chtějí jistoty, jsou ochotní kvůli omezit nejen svá ega, což je zásadní a což my neděláme a ta konzumní společnost nás v tom ještě podporuje, ale potlačit i svou duši. Tak velké pokrytectví jsem málo kde zažila. Ale jistoty dá svoboda jen tomu, kdo s ní umí zacházet. V Evropě ji máme, ale zacházet s ní umíme jen do určité míry. Ne dost na to, aby to uchvátilo muslimy a byli ochotní naši kulturu přebrat.
   Blbý…

   To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Áno, súhlas. Islam je zneužiteľný. No jemne by som podotkol niečo o brvne v oku. Momentálne to riešime ako akútnu záležitosť a možno pôjde o životy, no keď to celé prejde, mali by sme sa zamyslieť a vstúpiť do seba. Ak islamisti tvrdia, že sme skazení a namiesto spolupráce riskujú vlastné zničenie, čo keď na tom je trochu (veľa) pravdy?

    To se mi líbí

    • avespasseri napsal:

     Ukažte mi Evropana, který je šťastný a spokojený a nevystresovaný a neléčí se ze spousty psychických i fyzických nemocí způsobených naší západní kulturou 😦

     Liked by 1 osoba

    • Alena napsal:

     je to jejich oficiální postoj k nám. Jak se ale oni chovají navzájem k sobě mimo modlitebny nevím. Pouze jsem zaslechla ,že s dodržováním půstu od alkoholu a jiných drog to není žhavé. Všímáte si, jak sami sebe shazujeme, aniž dáváme aspoň malinký podíl viny na náš systém? Pročpak naše platy sotva stačí na uživení tak velké rodiny, jaká je v islamském světě nám nevadí? Pokud připouštíme, že jsme zkažení, jak tvrdí islamisté, jsme na nejlepší cestě zrušit národ jako takový.
     Ne , to že nám zprivatizovali náš majetek, na který naše rodiče pracovali s malou mzdou, protože jsme budovali náš svět, vám nevadí.
     Zloději Vám nevadí.
     Exekutoři Vám nevadí.
     Nemáme tedy právo na existenci jako vlastní národ a podvolme se tedy muslimům.
     Pro ženy to bude těžké, když žena je na úrovni zvířete, ale co na tom. Jsme ovce, a ovcemi zůstaneme

     To se mi líbí

     • vittta napsal:

      Mrskají se.
      Čulíci nás mrskají a lidé vědí, že je to hovado a že lže, kudy chodí.
      Jenže pak se mrskají sami a Čulíci to vědí.
      Takže Čulíci jen píší to, co chtějí lidé slyšet.
      Jak jsme závistiví.
      Jak jsme zlí.
      Jaké jsme ovce.
      Jak jsme vyhnali Němce.
      Někteří jsou dál.
      Jak jsme zotročili jiné národy.
      Jak jsme bombardovali jiné národy.
      Jak jsme se podíleli na kolonialismu.
      Že jsme nic takového nedělali?
      To ne….ale jsme součástí struktur, které to dělaly a také jsme bílí jako ti, kteří to dělali.
      Komické…..

      To se mi líbí

     • NavajaMM napsal:

      O čom to točíte, veď netuším, kde má ten Váš nárek hlavu a kde pätu.
      Vadia mi aj zlodeji, aj oligarchovia, aj exekútori. A práve – s nimi nemajú islamisti nič spoločné. Je to náš vlastný vynález, ktorým si otravujeme životy. Napísal som, že keď pominie to islamské nebezpečenstvo, mali by sme si doma upratať. Čo proti tomu namietate?

      To se mi líbí

      • vittta napsal:

       Obávám se, že to půjde těžko.
       Protože exekutoři a zloději a oligarchové jsou vlastně oblíbení.
       Notně nadpoloviční část občanů si myslí, že se jich to netýká a nikdy týkat nebude-ti exekutoři.
       Někteří si ještě myslí, že exekutor vymáhá jen dluhy, za které si dlužník může sám.
       Zloději sice vadí, ale jen ti, co se za zloděje označí.
       Třeba EET mám vekou podporu, protože zatočí se zloději, ale že samotná správa toho systému bude superzlodějina nikomu nevadí, protože nevědí, kdo bude vlastně krást.
       A oligarchové?
       Ti vládnou a jak jsem si všiml, jsou oblíbení….Babiš jasně vede v průzkumech a je jedno, jestli si je vymyslel sám, nebo jsou skutečné.

       Liked by 1 osoba

      • Alena napsal:

       až pominou Islamisté….. já to vidím černě, to je konečná pro národní státy Evropy, konečná pro křesťany. Uprchlíci se již domů nevrátí, a zavedou zde chalifát. Cožpak to nechápete?

       To se mi líbí

 3. Petrpavel napsal:

  OT?
  Škoda, že v Československu jsme v 1989 byli větší pi…ci a měli horší vládu než Syřané v 2014-5.
  Metody jsou stejné, ale u nás (naštěstí?) bomby a muslimský ISIS nebyly potřeba, stačilo naplnit západním zbožím kauflandy a zapojit křesťanskou církev….
  http://www.halonoviny.cz/articles/view/40682335

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Ať žije demokracie a svoboda slova!!!

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Mno, , mně to spíš evokuje, že ti „demogratizátoři“ jsou fšude stejní…. Uplynulo čtvrt století a furt je STASi a pod hybatelem? To si vážně myslí, nebo jenom zastydly v čase a vývoj za ta léta jim nic neříká, nebo jej neregistrují… úplně jako ti naši… Zamrzli v roce 1990.á nic jiného neberou

    To se mi líbí

  • Minorita napsal:

   Juuj, to to berou germáni pěkně od podlahy – utahují si kohouty. Dá se to parafrázovat jednoduše: Tady to nedopadne dobře, tady se jednou něco stane 🙂

   To se mi líbí

 4. Alena napsal:

  Němci včera uzavřeli hranice. Zaslechla jsem na svobodném vysílači. Dnes je to v sobotním právu. Německý min. pro uprchlíky odstoupil. Dle Němců jsou syrské pasy falšované, a přichází k nim plno bojovníků z Albánie

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.