K perspektivám Arktidy … (Dokončení)


K: Vrátíme-li se k Arktidě – Rusko o ni projevovalo mimořádný zájem, dokud byly ceny ropy a plynu nahoře – nestane se, že kvůli pádu cen se Vámi zmíněné práce zastaví?

 1. V případě vzácných rud nepochybuji o schopnosti společnosti Polymetal a jejího vedení v čele s gen.ředitelem Vitalijem Nesisem, který je tvůrčí člověk a jako jeden z mála top manažerů myslí na desetiletí dopředu. Kdyby takto uvažoval Miller v Gazpromu, nevykazovala by tato společnost takový řetězec problémů. Ropu tam osvojovat nebudeme ze dvou příčin: – pro ropu a plyn nemáme technologie, a Západ nás rázně postavil před zásadní úkol, a tím je provedení reindustrializace. Industrializaci provedl za 5-8 let Stalin – nebudu mluvit o metodách, ty byly příšerné – ale uskutečnil ji a my jsme se ze zaostalé země stali jednou z předních zemí světa. Pro zvládnutí tohoto úkolu ale musí přijít nový tým, odlišný od těch, kteří se naučili jen porcovat rozpočet a pronášet v televizi vítězná prohlášení.

K: Hovořili jsme o tom, co Rusko hledá v Arktidě. Ale co Kanada, USA, Norsko – jaké ty mají plány?

P: Kanada, Norsko a USA tam především hledají území a bojují s námi, a mimochodem i Dánsko si činí nárok na 800 tis.km2 z oněch našich zmíněných 12 tisíc. Za druhé hledají a nachází vojenské základny. Američané se stejně jako my chystají tam instalovat svoji protivzdušnou obranu. To, že jsme vytvořili spojené arktické velení, přišlo se zpožděním, protože Kanada má na svých ostrovech a USA mají řadu vojenských základem na Aljašce a přilehlých ostrovech.  Takže i v Arktidě platí známá zásada – chceš-li mír, chystej se k válce.. Pro Ameriku je arktický směr nejzranitelnějším. Pro Norsko je to především rybolov a těžba nerostů.

K: A rentabilita?

P: To je záležitost technologie. Ještě před 10-15 lety byly kanadské zásoby ropy a plynu nerentabilní, – a teď se dobývá za 30-40 USD za barel. Norové mimochodem postavili v Severním moři největší těžební plošinu na světě – na úrovni 260 m ode dna. Rentability dosáhneme i my – pokud provedeme urychlenou reindustrializaci – bez toho nepřežijeme.

K: A může kvůli Arktidě dojít k válečnému konfliktu?

P: Sotva – nejspíš ne. Protože vybojované území je nutno udržet – a kdo ho bude stále udržovat? Ne, válka se přestěhovala do úplně jiné sféry. Ovšem diplomatická válka píár válka, demonstrace svalů, atd. – to jistě bude a už to probíhá. Například náš výsadek, základna na Zemi Fr. Josefa – tzv. demonstrace měkké síly – uctiví lidé, kteří osvojují Arktidu – sláva Bohu!

K: Ruská vláda pozvala zahraniční společnosti k využití některých našich přírodních zdrojů – nejen k těžbě, ale i prospekci. Bude o to zájem, vyřeší to i problém našeho technologického zaostávání?

P: To sotva. Domnívám se, že sankce proti nám potrvají ještě dlouho a USA se nás pokusí zničit jako nezávislou zemi všemi myslitelnými prostředky. Proto i společnosti, které tu pracovaly, byly nuceny odejít – např. BP, Statoil, atd. Takže se musíme spolehnout sami na sebe. Buď provedeme reindustrializaci, nebo jako nezávislý stát neobstojíme. Musíme změnit stávající oligarchistický systém řízení, který jasně prokázal svoji neefektivnost pro rozvoj země.

K: Jste-li optimista, jak vidíte budoucí osvojení Arktidy – Arktida za 50 let?

P: Jen ještě pár slov k Severní mořské cestě. Dlouho jsem se domníval, že tato cesta může být lokomotivou rozvoje Ruska – ale k momentu rozpadu SSSR jsme měli v Arktidě přes 50 městeček, přístavů, atd. Dnes zůstalo 20-25. V těchto městečkách a přístavech žilo přes 100 tisíc obyvatel – teď jich tam žije 30 tisíc. Mezi nimi se  na vnitrozemských trasách převáželo kolem 80 milionů tun nákladu. Dnes 280 tisíc tun. Aby Severní mořská cesta zaměnila Suezský průplav – nelze, protože nový Suezský kanál, který může pojmout i obří tankery, postavili za rok! Prezident Sisí vyhlásil stavbu jako národní program, byly vydány obligace, a Egypt ho za vlastní peníze postavil. Suez dával zisk kolem 5 mld.USD ročně, ale v nebližších letech zisk stoupne na 13,5 mld.USD, takže se za tři roky zaplatí. Navíc na tzv. jižní mořské cestě se z 20 největších přístavů (s kapacitou nad 200 mil. tun nákladu) nachází 14. Čína ovládá 7 z nich, aktuálně staví hlubokovodní přístavy v Kambodži a vede k nim železnici dlouhou 3000 km a návazné silnice, chystá se budovat kanál v Malajsii, který o pár tisíc km zkrátí plavbu.

V roce 2012 tajemník bezpečnostní rady Ruska Patrušev prohlásil, že je nutné vybudovat Severní mořskou cestu, dokonce v Archangelsku byla ustavena Správa této cesty, uvolněno mělo být 32 mld.USD na rozvoj Arktidy… Teď už samozřejmě nikdo takové peníze nedá… Naopak byly pohřbeny dva prezidentské programy stavby ledoborců. V sovětských dobách bylo postaveno 37 ledoborců, z toho 8 atomových… v roce 2022 zůstane použitelný pouze jeden atomový ledoborec, takže nemáme čím doprovázet lodi.

Takže Arktida za 50 let:  Arktida bude převážně vnitroruským projektem. Kde budou naše stálé vojenské základny s hrozbou potenciálnímu „úhlavnímu příteli“ USA, obnovit Severní mořskou cestu pro sebe (s kapacitou 20-50 mil.tun nákladu), budeme využívat tamní nerostné zdroje, musíme tam vybudovat systém přírodních zón a rezervací a rozvíjet velmi perspektivní arktickou turistiku.

K tomu je ale nezbytná státní vůle, je nutné, aby nebyly pohřbívány dokonce i prezidentské programy a ignorována rozhodnutí Bezpečnostní rady státu. Bude nutné zavést režim mobilizační ekonomiky.

hroch-hlava

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

21 reakcí na K perspektivám Arktidy … (Dokončení)

 1. jaa napsal:

  Dík autorovi za překlad. Velice to pomáhá udělat si celkový obraz. Je smutné – nebo k vzteku, že člověk chce-li vědět a dovoluje si luxus myslet vlastní hlavou, musí shánět informace kde se dá. Když ti co si je vlastně člověk platí.. to ? neumí?…

  To se mi líbí

 2. kchodl napsal:

  Díky za překlad (v třetím odstavci odspodu se Arktida změnila na Antarktidu, patrně jde o přepis).

  Sice perspektivy Ruska v článku vyznívají poněkud pochmurně, ale je vidět, že se tyto otázky rozebírají na všech úrovních a něco se tam děje, někdo to řeší. Oligarchický systém řízení se vyčerpal – to není žádná novinka, děje se to všude po celém světě, bez stálého získávání nových laciných zdrojů a pohlcování menších progresivních sil – ať už firem, nalezišť, států – spěje k úpadku vždy a všude. Poznámka o zavedení „mobilizační ekonomiky“ v mnohých asi vyvolá vzpomínku na „válečný komunismus“, ale při bližším pohledu, takovou mobilizační ekonomiku mají například USA už od druhé světové války – stát rozhodně zasahuje a řídí mnohá odvětví ekonomiky, přímo či nepřímo, například všechno kolem nukleárních technologií, vojensko-průmyslový komplex, těžební komplex, …

  Těžko se dá porovnávat Severní mořská cesta s jižnějšími trasami, nákladově je to někde jinde. Hlavní důvod pro její existenci je strategický. To je příčinou, proč Sojůz postavil oněch 37 ledoborců, z toho 8 jaderných – přitom USA nemají ani jeden jaderný, klasický jen jeden nebo dva. Ani při plném zapojení Ruska do světového obchodu tyto lodě nemají co dělat a tak se část z nich změnila na turistické koráby – arktické plovoucí hotely, vozící „dobrodruhy“ na Severní pól v kabinách první třídy nebo „vědce“ na výzkum globálního oteplování a utopených ledních medvědů. Nový prezidentský program výstavby ledoborců neselhal, ale stavby nových lodí se nevyplatí, levnější je prodloužit životnost stávajících lodí. Přes to se konstruují nové třídy ledoborců, pro říční provoz na sibiřských řekách a jako budoucí náhrada stávajících. Jde i o podporu lodního průmyslu, zachování znalostí a technologií, než odborníci vymřou.

  Konkurence na mořských trasách ale roste: rozšíření Suezského kanálu a výstavba kanálu v Nikaragui – a mnoha dalších mořských staveb, např. prohlubování přístavů, stavba nových gigantických překladišť – je přesvědčivým důkazem mizení moci „světového společenství“, což je eufemismus pro USA a jejich loutkové režimy. Posledních 50 let takové stavby byly blokovány, nyní na to již USA nemají vliv ani sílu. A pokud se povede postavit systém vysokorychlostních transkontinentálních železnic z Asie do Evropy, význam mořských tras velmi upadne – a s tím americká moc nad Evropou a Asií, založená na kontrole mořských cest.

  S ruským programem industrializace je to podobné jako se Stalinovým – „buď uspějeme nebo zahyneme“, jak prý Stalin řekl. Ovšem stejné výzvě nečelí sami, USA jsou na tom velmi podobně, v některých oblastech – třeba těžký a jaderný průmysl – dokonce mnohem hůře, všechno přesunuli do JV Asie, Japonska a Číny.

  Každopádně je to zajímavý článek, díky za něj.

  To se mi líbí

 3. Cech napsal:

  Pro bezpečný rozbor tohoto článku, nemluvně doporučilo Čulíkovu manipulační platformu :
  http://blisty.cz/art/75843.html

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Ale volem být nemůže. I vůl je užitečné zvíře.

   To se mi líbí

   • K-k. napsal:

    dyk to psal Dolejší…tak neurážejte voly!

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     No právě, proto píšu, že volem být nemůže. To (Dolejší) je tak za 15 Laudátů.

     To se mi líbí

     • K-k. napsal:

      :d

      To se mi líbí

     • vittta napsal:

      Áááááá, Kája, můj oblíbenec na bronzové příčce.(zlato-Čulík, stříbro-Mitrofanov)
      Tak když je o něm řeč, dneska jsem se začetl do jeho textu.
      http://www.blisty.cz/art/78926.html
      Žádná velká zábava, ani nevím, proč jsem to dočetl.
      Ale za přečtení rozhodně stojí ta pasáž, kdy Kája vysvětluje, jak už nějaký čásek nejezdí autobusem, protože řidič je velice zatvrzelý xenofob a antiislamista.
      Neboť nic (je uveden výčet zahraničních cest) nevyvrátí primitivní rasistické a náboženské předsudky.
      Jo, předsudky.
      Kája asi neumí česky, protože slovo „předsudek“ znamená, že někdo si o někom něco myslí, co není, či nejméně nemusí být pravda, a na tom základě si dělá o tom někom závěry.
      Jenže….když někdo něco vidí na vlastní oči, už se o žádný „předsudek“ jednat nemůže….
      Tak doufejme, že to Kája dělá pro peníze, a jinak je zcela duševně zdráv.

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Pokud stupidita není nemoc, tak je určitě plný zdraví.

       To se mi líbí

      • vittta napsal:

       Ale nevypadá nějak zdravě.
       Alespoň ne na té fotce, co tam má.
       Za to je na ní jasně vidět, že je to spasitel nejen ČR, ale i světa.
       Jednou se ten trouba…je to už asi 5 let- přihlásil v nějakém článku k romské národnosti.
       Čeho jsou lidé schopni ve svatém rozhořčení….

       To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Dalo se očekávat, co Kádéčko napíše: že nároky Kanady, Dánska, Norska jsou absolutně v pořádku, řádně odůvodněné, a nároky Ruska jsou nesmyslné a vymyšlené.

   Pobavilo mě, že do toho zapletl i Dugina. Ten byl pasován na ruského poradce knížete temnot Putina a vůbec celé armády, takový moderní Rasputin. Skoro se zdá, že KáDéčko prošel podobným politicko-výchovným školením jako onehdá Fagan – ten měl také Dugina v téměř každém článku. Bububu, Dugin.

   To se mi líbí

   • oh napsal:

    Rád bych věděl, jakým podlým kouzlem, podle Čulíkova ochočeného analytika, kníže temnot Putin přesvědčil Turky, Brity a Francouze, aby v letech 1853-1856 tak vehementně dobývali Sevastopol, když podle téhož ochočeného analytika si kníže temnot Putin význam Krymu pro Rusko nedávno utilitárně vymyslel jen kvůli zdůvodnění anexe Krymu. KáDéčkova třeskutá logika je okouzlující a léčení jeho komplikované zlomeniny inteligence se zjevně nějak nedaří.. 🙂

    To se mi líbí

    • vittta napsal:

     On má děsně“načteno“.
     Používá neuvěřitelné množství všemožných údajů, které jsou nejspíš pravdivé.
     „Nejspíš“ používám proto, že je to leckdy těžké nějak ověřit, co toho „zná“.
     Má rozhodně talent na to, aby používal právě ta fakta, která se mu hodí, nebo k tomu účelu různá fakta křivil, či vytrhával z kontextu.
     A hádejte, koho mi to připomíná.
     No jistě, fagana.
     Než jsem začal psát sem, neznal jsem ho, ale jak jsem ho tak četl….a teď čtu někdy u Janiky…
     Ty samé móresy….

     To se mi líbí

 4. jaa napsal:

  Prosba MT. Poradí či prozradí mi někdo jak nastavit azbuku. U Milénii to bylo bez problémů – ruština, řečtina a nyní ne a ne najít.- cipísek. Nebo musí být extra koupené programy?.. ani bych se nedivila. A ještě jeden dotaz, nemá někdo zkušenost s : google earth… viděla jsem to u známých koukali se kde se dalo doma i po světě, ale mají tam návod apodmánky tak nepochopitelné, včetně toho , že není nikde free ale ani cena za stažení. . Dřív se prodávaka Encarta a měli v plánu to dotáhnout do reálu on-line a pak to stopli komplet. A tohle je zdá se něco podobného. Ale ty podmínky mne jaxi taxi odrazují. Moc tomu gůglu nevěřím, jsou to prapodivní pišišvoři a nechci si pustit do bedny něco nekalého. Dík

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   Google earth jsem zkoušel, nelíbilo se mi a pak jsem z počítadla složitě vykopával GoogleUpdate, což je gůglí aktualizační služba, která se jaksi neodinstaluje s aplikací, asi kdybyste si náhodou pořídili něco jiného od Google. Ale pokud už používáte vyhledávač od Googla, beztak už o vás všechno vědí. Základní verze a asi i verze „Pro“ jsou zdarma, placená je až verze „Enterprise,“ a když už, tak bych stahoval asi rovnou od zdroje.
   https://www.google.com/intl/cs/earth/explore/products/desktop.html
   Tu azbuku se pokoušíte nastavit v jakém systému? Obvykle by mělo stačit nastavit jazyk a případně doinstalovat fonty. Ovšem cokoli vyššího než Win XP má takovou „bezpečnostní“ obezličku při používání administrátorského účtu. I práva administrátora jsou normálně ořezaná a pro jejich plné využití je třeba program spouštět přes „Spustit jako administrátor“ z kontextového menu.

   To se mi líbí

  • est napsal:

   Jestli myslíte klávesnici a máte W7, stačí pravým tl. myši kliknout na indikátor klávesnice vpravo dole (obv. CS nebo EN) a vybrat „nastavení“. V okénku, které se otevře, zvolte „přidat“ a v rolovacím menu vyberte ruštinu – klávesnice ruská. OK. Toť vše. Ve wordu i jinde je to jak píše oh. I s tím administrátorem.

   To se mi líbí

  • st.hroch napsal:

   Zkusila jste juknout na http://www.slunecnice.cz a tam heslo ruská fonetická klávesnice? Mám ji už řadu let – jedu na sedmičkách a funguje dobře…

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.