Náboženské války


Války na Blízkém východě jsou otevřeně i skrytě náboženské. Jsou to boje mezi několika směry jedné víry. Nechápu, proč se do těchto bojů vměšuje společenství víry jiné. Jako bychom si nevystačili se svými vírou podloženými boji. Katolicismus proti pravoslaví je toho příkladem. I boje protestantů proti katolíkům v Severním Irsku jsou ve své podstatě náboženským sporem. Náboženské války se táhnou celou historií naší vychvalované žido-křesťanské kultury. Sami jsme se dodneška nedokázali se svými věroukami vyrovnat a chtěli bychom poučovat jiné. Není divu, že ti jiní se k nám chovají stejně. Tak jako my  si myslíme, že jedině náš Bůh ve všech svých výkladech je ten jediný a nejlepší, to stejné si myslí ti druzí o allahovi ve všech jeho výkladech.

Souboj těchto dvou společenství odjakživa znamenal mnoho mrtvých na obou stranách.  A my rádi ukazujeme na to, že islám je náboženství agresivní. Jenže zapomínáme při tom na šíření víry křížem a mečem v Africe nebo Jižní Americe. Dokonce za nejdokonalejší považujeme stát, který vznikl vyvražděním původních obyvatel přistěhovalci. V převážné většině tamní populace jsou možná jen dvě dědictví. Je to dědictví vrahů a zlodějů nebo dědictví otroků. A to vše jménem kříže. Křížem se zaklínali i dobyvatelé Vietnamu. S ohledem na to, že naopak dálně východní náboženství v sobě příliš agrese neobsahují, nehrozí nám odtud nebezpečí jiné než ekonomické.

Každé společenství jedné odrůdy víry má v sobě zakódovanou určitou sebeobranu. Bez ohledu na svůj pohled na svého vládce nebes se dokážou semknout v boji proti jinému společenství bez ohledu na svůj vlastní pohled na svého Pána. Proto se veškeré pokusy vnutit islámským státům křesťanský způsob života nakonec obrací proti agresorům s křížem v ruce.

Naše katolické představy došly až k jakési aplikované lásce k bližnímu. Jenže ta láska byla přetavena do jakési odevzdanosti vůči událostem. Jak jinak si vyložit, že si do kultury, založené na Bohu pouštíme kulturu založenou na allahovi, kulturu, která své mudrce dávno zatratila. Nikdo už neví, kdo byl ibn Sínna či Ar-Rašíd. O dalších nemluvě.

Sultán Mustafa II by se radoval, kdyby se dožil dnešních dnů.

Bavor podpis_rex2

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

24 reakcí na Náboženské války

 1. NavajaMM napsal:

  Náboženstvo nie je príčinou týchto vojen medzi kultúrami. Je to len ich úctyhodne znejúce zdôvodnenie. Keby nebolo náboženstva, tak by zdôvodnením bolo trebárs to, že jedni jedia rukami a druhí lyžicou.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Ale i to by bylo cosi jako náboženství.

   To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Je to symbol inakosti. Osvedčená schéma boja dobra a zla. Žiadne náboženstvo to nepotrebuje.
    Vo vzťahu k náboženstvu sú tie sväté vojny len skratkou do raja. Človeku sa nabuliká, že nemusí viesť až do smrti cnostný život (čo je nesmierne náročné popri tlaku všetkých tých hormónov…) a stačí, keď odreže niekoľko správnych hláv.
    Nie náboženstvo je na vine. Je to ľudská nevedomosť, hlúposť a drzá manipulácia.

    To se mi líbí

 2. vittta napsal:

  Moc tomu článku nerozumím, připadá mi zmatený.
  Přece-každý „moderní“ stát, nebo jejich většina, vznikla vyvražděním či nějakým násilným vstřebáním původních obyvatel.
  O USA se to jen lépe ví, protože to bylo celkem nedávno, a hlavně utvořili si státní celek.
  Na rozdíl od Španělů, kteří nebyli o nic lepší, ale španělsky mluvící země nejsou Španělsko, to je ten rozdíl.
  Proto také na Španěly nikdo nenadává…kupodivu, i když tam vládl fašismus až do poloviny 70 let.
  Dále se v článku zmiňuje toliko křesťanská agrese, jako by ta islámská, nebyla.
  Přitom, nemají si co vyčítat, a nejen ony, asi nejznámější agrese (a největší) byla ta islámská, pak zřejmě mongolská, makedonská nebo křesťanská, reprezentovaná především Brity.
  Agresivní byli Chetité i Římané, Aztékové nebo Peršané…a žádné křesťanství, ani islám k tomu nepotřebovali.
  V současné době konkrétně nás ohrožuje islám, musíme se bránit islámu.
  Až nás bude ohrožovat křesťanství, budem se muset bránit křesťanství.
  Pokud se nebudeme bránit, zmizíme z dějin.

  To se mi líbí

 3. Bavor V. napsal:

  Větší problém je v něčem jiném. Všimněte si, že nejzuřivější a nejfanatičtější boje jsou mezi vyznavači různých směrů jedné víry. V podstatě i Amerika vznikla z toho, že Anglikáni hnali katolíky.

  To se mi líbí

 4. Slim napsal:

  OT (hodilo by se spíš do Glossaria)
  Děsivé léto se snad chýlí ke konci. Povšiml jsem si na dovolené nebývalé aktivity vos a teď slyším z rozhlasu, že se zečtyřnásobil počet výjezdů záchranky k pobodaným (proti loňsku). Máte podobnou zkušenost?
  Já to, možná naivně, přičítám tomu, že ti tvorové už začali taky trojčit z těch nezvyklých podmínek.

  To se mi líbí

  • Miluše napsal:

   Je to tak. Bodnutí vosy je v tomto roce mnohem agresivnější a vyvolává horší reakce než dříve. Možná, že i náš imunitní systém je těmi zhoršenými podmínkami nějak oslaben.

   To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   Když si chci na dvoře udělat se ženou posezení u kafíčka, tak okamžitě začnou otravovat vosy. A zahnat se nedají. Jsem už na ně silně alergický. Moc bych za to nedal, že ten Putin …

   To se mi líbí

  • Řezníček z Brna napsal:

   Ubývá včeliček a počet vos se snad zvyšuje. Už se nedá ani sedět na letní zahrádce v hospůdce.

   To se mi líbí

 5. blbíš napsal:

  ,,,nedávejte si kafe na dvoře s ženou, zkuste si ho dát rovnou s vosami, pak Vás nic nepřekvapí. Říká se tomu – schopnost předvídat!

  To se mi líbí

 6. blbíš napsal:

  než půjdu na sluníčko chytit další úpal, Slime.
  Ten Fico taky plácá . . . ona nějaké evropská politika ohledně emigrantství JE?

  To se mi líbí

 7. Cech napsal:

  Nevím ale v článku jsou rozebírány různé formy monoteizmu ale ani jedna forma polyteismu.
  Ze sociologického hlediska souvisí totiž monoteizmus nebo polyteizmus s danou formou mocenské a bezesporu následně i státní organizace.
  Neboli jak křesťanství tak i islám jsou si rovni, sloužily a slouží vždy mocensky jednotlivci (jednotlivcům) jako příslušná ideologická podpora k prosazování jejich vůle.
  Pouze některé prostředky prosazování jejich vůle se za ta léta změnily.
  Proč zanikl polyteizmus; ne proto, že bohové byli v polyteismu více méně personalizováni, měli svá jména, svátky, posvátná místa a mýty.
  Bohužel tou slabostí polyteizmu byl nepřekonatelný rozpor.
  Polyteizmus ze své podstaty není schopen ideologicky podporovat mocenské touhy jednotlivce (velmi malou skupinu vládců) ale je schopen pouze koexistovat a ideologicky zmírňovat napětí v poměrně široké vrstvě obyvatel.
  Proto ne žádné náboženství ale pouze mocenské touhy jednotlivců, ženou celá staletí lidi proti sobě.
  Tož je to mnohem, mnohem složitější ale rozepsat se o tom, asi ani nemá v současnosti smysl.

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Zaujímavá úvaha. Inak možno ani kresťanstvo so svojou záľahou svätých nie je ortodoxný monoteizmus, no obsahuje myšlienku najvyššieho boha, teda hierarchiu. Určite táto predstava mocenské ambície jednotlivcov podporuje.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.