Nepolitik


Dneska nabízím k diskusi téma nepolitických politiků. O koho že to jde? No přece o osobnosti, které se v minulosti politikou nikdy nezabývali, ale byli okolnostmi donuceni změnit svůj přístup. Protože stávající politici se zabývají pouze svými egoisticko-partajními zájmy a na problémy zbytku státu jim už nezbývá ani sil, ani času a přiznejme že ani chuti. Proto se čas od času objeví někdo, pro koho je politika opravu nástrojem k pokusu o vyčištění chléva. Jenže namísto Hérakla se z něho stane Sisyfos. Proti balvanu zavedených pořádků je těžký boj. Nejen s politicky vyspělými soupeři, ale i s pijavicemi ve vlastních řadách. Nezkušenost z něj dělá snadný terč a pak záleží jen na jeho odolnosti, zda se přizpůsobí, zda odejde a nebo zda vytrvá ve své nekonečné snaze.

U nás byl prvním takovým jistý Fischer, tehdy majitel cestovní kanceláře. Ten se stal senátorem, svoji funkci ale neunesl a ještě se mu položila firma.

Druhým takovým je současný ministr financí Babiš. I ten prohlašoval, že jde do politiky proto, aby změnil přístupy zavedených stran ke státu. Zatím se drží, ale je svazován právě onou zavedenou politickou reprezentací z ČSSD a KDU.

Jiným stejně nepřizpůsobeným finančně nezávislým nepolitikem, který se objevil, je americký realitní magnát Donald Trump. Ani on si zatím nebere servítky a říká to, co lidé chtějí slyšet. V oblibě republikánských kandidátů vede s jasným náskokem, čímž politickým matadorům strany prohlubuje vrásky na čelech. Očekávání, že po první televizní debatě jeho popularita klesne, se nenaplnila. A největším nebezpečím pro republikány je, že pokud by nezískal jejich nominaci, klidně půjde do voleb jako nezávislý. Nebezpečím je zejména proto, že je finančně opravdu nezávislý a mohl by si samostatnou a úspěšnou kampaň dovolit.

Problémem pro zbytek světa zůstává jeho zatím neprojevený postoj k událostem mimo USA. Ale nakonec v tomto směru by se asi politika státu moc neměnila. Nedělá ji totiž samotný president.

A nakonec. Neberte to jako moji obhajobu kohokoliv z nich. Je to pouze zamyšlení nad prostředím, které takové nepolitiky rodí.

Bavor podpis_rex2

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

45 reakcí na Nepolitik

 1. tata napsal:

  NO nevím jestli Babiš je ten dobrý přiklad,ani u toho FISCHERA si nejsem jistej,,,,,,,,,nepolitika si představuji jinak

  To se mi líbí

 2. NavajaMM napsal:

  Táto otázka mi znie trochu podobne ako keby sa niekto pýtal na kvalitu našej zabávačskej pop-scény a ako to, že víťazi amatérskych Superstar súťaží sú často oveľa úspešnejší ako dlhoroční profíci.
  Pár poznámok:
  – Treba si najskôr ujasniť, čo to politika je a aké je jej poslanie. Podľa klasickej definície je to spravovanie verejných vecí. Teda celospoločenská úloha, nie presadzovanie skupinových záujmov. Mám pochybnosti, či politickými stranami vychovaní politici majú šancu plniť hlavne celospoločenské úlohy.
  – Politik, to nie je profesia. Zdá sa vám normálne, aby puberťák vychodil politickú školu, celý život pracoval ako politik a potom odišiel do dôchodku?
  – Do politiky vždy vstupuje „nepolitik“ a až v praxi sa ukáže, či potrebné schopnosti a kvality má alebo nie. Ak sa z neho po určitej rozumnej dobe nestane politik, mal by z politiky elegantne odkráčať.

  To se mi líbí

 3. tata napsal:

  Nebyla to otázka ale konstatování………..nepolitika si představuji že se člověk s nákou vizí naštve co už ty politici dělají a bude se snažit změnit poměry.
  ted odpověd VÁM Bavore.
  Ano s ješitnosti rozhodně né ale ze střetu zájmů to rozhodně………ano určitě to má i kladné prvky,ale nepolitik by neměl mýt tak očividný střet zájmů,ANO pro mnohé je to muž který něco dokázal,vtom bahně naší politické sceny se muže jevit jako menší zlo…………jemu jde ale o jeho zájmi,víte i ta minulost se nedá hodit za hlavu,já neskáču na ty kecy………..ale když VÁM NĚKDO NAPÍŠE……..ŽE si musel přivydělávat ve ŠVÍCARSKU…….NO to trochu stačí si udělat obrázek.
  Dále stačili jeho debaty před volbami,už se hodně zkulturnil má na to poradce.Je to dravec kterému jde hlavně o své zájmi a jeho zájmi jsou v rozporu stou obyčejnou většinou.
  Rozhodně já si nepolitika představuji s nákou vizí ne že tam především jde hajit vlastní zajmi…..je to muj pohled Vám ho neberu…….čas nás rosoudí…….rozhodně je sté strany spektra nejvice stravitelný,nadruhou stranu právě proto skrytá hrozba……….protože ziská hlasy i z mého spektra,ovšem jejich zájmi hájit nebude

  To se mi líbí

 4. Cech napsal:

  Je však třeba rozeznat jev od podstaty – > neboli skok na špek, že tržní ekonomika je vždy spojena s demokracií.
  Jinak např. Chile je důkazem, že tržní ekonomika je doprovázena autoritářským, nedemokratickým politickým systémem.
  Jinak řečeno, tržní systém může snadno koexistovat s monarchií nebo diktaturou, zatímco „skutečně demokratický ” systém nemůže.
  Ještě jinak :
  Jestliže nepolitik zjistí, že může ovládat druhého člověka, chová se k němu jako prase.
  Ještě jinak :
  Kalousek pracuje v politice už od roku 1989 a neustále se tam zuby nehty drží. Za tu dlouhou dobu svého působení získal nepředstavitelné množství politických a ekonomických vazeb. Dále je nutné si vždy připomenout, že tento člověk toho spoustu ví na své politické souputníky, ale i odpůrce.
  Díky tomuto je nemožné se mu postavit. Tím nejdůležitějším faktem je však to, že jej v poslanecké sněmovně a ve funkcích drží sami Češi. Problém není v tom nevolit ve volbách Kalouska, ale nevolit vůbec stranu, které je zrovna příslušníkem. Jinak se ho zbavit prostě není možné. Je naprosto jasné že on jako politik je výkonnou rukou Zdeňka.
  Pokud připustíme že tržní ekonomika vyžaduje tržní chování nejen od zaměstnanců, tak je nutné akceptovat i souboj oligarchů, za své místo pod sluncem.
  V některých zemích mohou mít klidně i vlastní armádu, u nás mají pouze svoji policii a ovládají Justici.
  No ale v případě přímého střetu jednotlivých rodinných klanů (oligarchů) v Česku je to cca. 6 – 7 klanů, používají své zaměstnance v politice k prosazení toho svého okamžitě potřebného.
  No a ještě jinak :
  Sedlák – Farmář
  Velkostatkář- Podnikatel
  Továrník – Podnikatel
  Živnostník – Podnikatel
  Neboli :
  Pokud bude i nadále žádoucí, zabezpečit demokracii, národ a stát, tak je nevyhnutně nutné, nazývat osoby zabývající se politikou politiky.
  Proto Babiš na rozdíl od Zdeňka vzhledem k tomu že je nepoměrně inteligentnější není odkázán pouze na své zastupitele v politice.
  Babiš bylo do doby svého vstupu do politiky odkázán na to aby šikovně využíval zpackanou legislativu, kterou on ještě nevytvořil.
  No a po svém vstupu mezi politiky právě nyní vytváří onu legislativu k obrazu svému.
  Babiš potom ohledně nižšího výběru daní, řeší tento problém prodejem státního majetku. No a státní majetek = majetek společnosti, ne jeho.
  Češi pod jeho vedením budou de facto nájemníkem ve své zemi skrze dluhy.No a Čech krom těžké hlavy a vysokého zdanění nebude mít vůbec nic.
  Nu – shrneme – li vše do kupy, tak politik je Babiš a politik je i Kalousek, protože oba vystupují za své zájmy.
  No Kalousek za zájmy svého plátce a Babiš naprosto na férovku tj. přímo – > to je ten jediný rozdíl.
  Oba pracují metodou urvi ze společného co můžeš. My občané jsme jen hloupé stádo, které jim to žere a ještě je volí v případě Babiše i nadále bude volit.
  Tož nepolitický politik je termín Pražské kavárny, na sjednocení myšlení každého Čecha, že nepolitik zabývající se politikou je automaticky ten nejdemokratičtější Čech třeba i z Rakouska.
  Viz sám velký autor tohoto pojmu :

  http://www.pehe.cz/Members/redaktor/navrat-nepoliticke-politiky

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   To je ale nedorozumění. Já nemyslím na nepolitickou politiku. Já mám na mysli nepolitiky v politice. A to je podstatný rozdíl. Nejsem Babišův zastánce, ale nejsem ani jeho odpůrce a nehledám za jeho činy hned bůhvíjaké čachry machry.

   To se mi líbí

   • Cech napsal:

    Nojo konečně jsem to pochopil – > nepolitik v politice nedělá politiku.
    Tož promiňte, to vedení asi je opravdu delší.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Spíše se snaží nedělat politiku, ale stejně ho to asi semele.

     To se mi líbí

     • Cech napsal:

      Jak vypadá nepolitik v politice co nedělá politiku jako oligarcha :
      http://www.novinky.cz/domaci/378593-babis-chce-zastavit-vykup-pozemku-od-bakaly.html
      Protože pan JUDr.Jiří Pehe ví co říká, když říká, že nepolitik dělá pouze nepolitiku, která se politiky netýká.

      Prostě jak říká Lex Prdlačku paní Blažková – > naprosto normální souboj na život a na smrt nic víc.

      To že se ČSSD vůbec nechytá, tak to prosím berme jako Dientsbierovu konstantu zpoždění.Prostě každý z nás má svůj limit no a Dienstbierův, je ten který právě nyní celý národ může sledovat v přímém přenosu.
      Tož z daného vyplývá že Pehe na Dienstbiera má kdykoli se mu zachce, no a to je ta smutná zpráva do budoucna.

      To se mi líbí

     • Cech napsal:

      Takže jinak :
      Česká republika poslala na rozvojové programy do Afghánistánu již loni 20 milionů korun, zprostředkovatelem financí je Afghánský rekonstrukční svěřenecký fond. Ten financuje projekty v oblastech odpovídajících rozvojovým prioritám afghánské vlády.
      http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Posilame-do-Afghanistanu-140-milionu-396453
      No a kolik milionů jsme věnovali …… ???????
      Tož toto je ta konstanta, kterou je nutné připočítat při volbě ČSSD !!!!!!

      To se mi líbí

   • tata napsal:

    NEZLOBTE SE
    to je slovičkaření………jakmile založí stranu,vstoupí do politiky je to politik………………co to je za výraz nepolitickou politiku……….nic takového není……..i nepolitik ve smyslu co píši se vstupem stává politik.Každy kdo pracuje ve statní obecné sféře se stává politik.
    Nepolitik je výraz pro toho co se tím neživí.POLITIKOU je defakto skorem vše co se kolem nás děje,proto je tragedie že plno lidí prohlašuje že ho politika nezajímá………nebot politiku považuji jen ty mocenské hrátky………ve své podstatě všechny veřejné věci jsou svazané s politikou a zdanlivé maličkosti jsou respektive mužou byt jejich nastrojem

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     tato, je i není to slovíčkaření. Snažit se cokoli změnit v systému politických stran a hnutí nelze dělat jako solitér. Naopak v USA to možné je, pokud má někdo dost peněz a dobré vyjadřovací schopnosti. A tak Babiš musel mít stranu-hnutí a Trump může jít klidně sám.

     To se mi líbí

 5. tata napsal:

  TED OT
  UŽ mockrát jsem se pouštěl s lidmi do debat duchody.KONKRETNĚ ted navrch zvyšovat stejně.
  NEVÍM přesně jak ten navrch zní.ALE trochu nechápu argumentaci o tom že by to bylo nespravedlivé.
  DOVYSVĚTLÍM.
  samozřejmě odchod a vypočet duchodu podle vydělku……zde je to samozřejmé………i když by jsme mohli najít určité věci ale nejde brát jednotlivce ale celek.
  OVŠEM už nechápu proč nasledné zvyšování které je posuzováno podle inflace by mělo být rozdilné.
  Ta spravedlnost byla přece ohodnocena platem,a vyměrem………inflaci mají už stejnou,
  Zajímají mě názory jiných hlavně těch a jejich argumentace proč by to bylo nespravedlivé

  To se mi líbí

  • Ahele napsal:

   Máte zřejmě na mysli návrh min. Marksové na mimořádné navýšení, které ale zatím ve vládě neprošlo přes ANO a KDU. Podle zákona by se mělo od 1.1.2016 navyšovat o 0,8%, což by bylo asi o 100 Kč průměrně. Marksová (a ČSSD souhlasí) ale navrhuje navýšení o 1,8%, což by znamenalo průměrně asi o 200 Kč. Zatím se nedohodli. Babiš navrhuje případné navýšení jiným způsobem (když bude schodek SR nižší než 100 miliard) než podle zákona, ale nikde jsem neobjevila zdroj o co by mělo jít. Domnívám se, že by mohl myslet jednorázové navýšení všem stejně, ale to opravdu hádám, a mělo by to kompenzovat nedostatečný růst důchodů za Kalouska a Nečase.
   Jinak se všude zatím mluví o procentech, tedy buď 0,8 (podle zákona) nebo 1,8 (podle Marksové). Možná, že lidi plete to, že se mluví o mimořádném navýšení.

   To se mi líbí

   • kočka šklíba napsal:

    No včera se mluvilo v zprávách o stejném navýšení všem pevnou částkou a že to prosazuje ČSSD.
    Jinak souhlasím s tatou ( a to ještě v důchodu nejsem), přece důchody jsou dány výdělkem, tam se to liší, pak není důvod zvyšovat o %, ale pevnou částkou. Ovšem Kalousek je jiného názoru, takže už i to je symptomatické, ale hlavně je to přece logické, všem stejně zvýšit.

    To se mi líbí

 6. Jos napsal:

  Omlouvám se, je to trochu mimo. Ale před nedávnem zde probíraný R.Joch už má fámuluse a poskoka. Je jím Pehe. Viz :
  http://blog.aktualne.cz/blogy/jiri-pehe.php?itemid=25816
  Fašouni se začínají houfovat.

  To se mi líbí

  • kočka šklíba napsal:

   Vás to ale nepřekvapuje , že ne? Vždyt imigranti jsou pro tyhle „lidi“ požehnáním. Budou získávat pro své hrůzné myšlenky čím dál víc lidí (omlouvám se Bavore, to snad ale nevadilo, že ne?).
   To je totiž další nebezpečí a to stejné jako tsunami běženců, jestli ne větší.

   To se mi líbí

 7. oh napsal:

  Josi, taky co jiného by člověk čekal od Pehe, že?
  Tohle je také trochu mimo, ale je to zajímavé. Nedávno sr tu objevil odkaz na jistého Jandu a jeho vyvracení proruských mýtů o Ukrajině na Lidovkách.
  Tomáš Haas byl natolik zlý a protivný, že si tvrzení „demýtizátorů“ trochu ověřil a sepsal o tom komentář na FB.
  http://www.novarepublika.cz/2015/08/tedy-jakube-to-jste-slapl-do-tomas-haas.html

  To se mi líbí

 8. tata napsal:

  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/378582-cesko-zadrzuje-imigranty-jako-zlocince-pisi-v-nemecku.html
  no když to nebudem dělat vratí nám je s Německa protože se vrací s poslední země kde přešli

  http://www.novinky.cz/domaci/378593-babis-chce-zastavit-vykup-pozemku-od-bakaly-jednat-bude-koalicni-rada.html
  Tady nevím pomuže to něčemu,ta prumyslová zona přinese pracovní místa,není to šprajc jednoho bosse nad druhým……….pro mě to je spíše populistické

  To se mi líbí

 9. tata napsal:

  Nemyslíte že toto ve své podstatě posouvate jinam od jadra……….ano taky by to chtělo vědět,ale to by pak jste nikde nic nemohl koupit……..pak by musel vystupovat proti všem……..jeden za všechny spekulace s pozemky kolem Ruzině………jadro je vyváží že ty pozemky nekoupíme od darebáka…..nebot že je koupil vyhodně stím nikdo nehne,jen uhlídat odkoupit je za správnou současnou cenu…………ale vyváží to ztratu pracovních míst………není to jen populistické postupovat v jednom připadě když ty samé že někdo snadno nakoupí a draho prodá jsou tisíce.Jenže Bakala je ted na tapětě a každy na něm sbírá body

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Těžko posuzovat, neznáme pozadí ani jednoho rozhodnutí. A asi ani znát nebudeme.

   To se mi líbí

  • Ahele napsal:

   Někde se začít musí, aby i ti další věděli, že může dojít i na ně. A za ty byty si to zaslouží.

   To se mi líbí

   • tata napsal:

    SOUHLAS zaslouží jen pokládám otázku stojí moralní políček za zracená místa,skutečně je počin BABIŠE JEN ten morální políček,
    1 neumím zodpovědět ano nevím přesné udaje
    2 no zde jsem přesvedčen že to je jen populistické nebot by jinak musel posuzovat tisice připadů ,dá se řici že u každého vykupu pro stát je tunel…….

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.