Karel KRYL – Země Lhostejnost


            K čemu ti svoboda,

            když nevíš, co s ní počít?…

            Nebát se? … Neotročit? …

            Svoboda…! Slovo dá

            slovo –  a pojednou

            zbude jen prázdný pojem …-

 

Letošní „dovolenou“ trávím doma a tak se probírám knížkami, které jsem dosud nepřečetla. Otvírám jednu z nich. Je od Karla Kryla a  jmenuje se Země Lhostejnost.  Vyšla v roce 2012 (nakladatelství TORST). Obsahuje 28 komentářů napsaných v letech 1990 – 1993.

            Nestačím se divit jak je ta kniha aktuální. Posuďte sami!

 Namátkou vybírám některé úryvky:

         

                                

 1. polovina roku 1990

            „Vdechoval jsem pražský vzduch, ještě pořád ne zcela přivyklý skutečnosti, že jsem v Československu přítomen – beze zbytku – a fyzicky. Hlavu jsem měl ještě plnou světlých ba svítících tváří a do véčka zvednutých prstů, svící a prskavek nad vyprodanými prosincovými sály. Přišel jsem tehdy s prosíkem, – o pomoc bezmocným, chromým, přestárlým, osamělým, nevidomým. „Jsou to naši lidé“, říkal jsem vám všem „pomozte jim, najděte si je, oni si vás najít nemohou“. 

                                               X          x            x

Leden 1992  (Neglosa o historických souvislostech)

            Motto:

            „Ignorujeme-li dějiny, popíráme současně naši vlastní dobu. Ale lidé nikdy nedokázali jinak“ (Gustav Flaubert (1821 – 1880), francouzský básník a spisovatel

            Moc  zřejmě korumpuje i nejsilnější povahy, i nejlepší charakter se bez kontroly rozdrolí. Caesar není výjimkou. Dává si zasvětit chrám a obětní kněze, posléze se rozhoduje, že si dá udělit královský titul. Dne korunovace – 15. března 44 před Kristem se Otec vlasti nedožil.

             Asi neumím psát glosy. Nebo mi unikají historické souvislosti. Jsem spíš na básničky. A na citáty. Ty mě ale napadají nejčastěji nevhod. To když mi některý z přátel řekne“ „No dobře, ale kdo jiný? V současnosti je tenhle člověk nenahraditelný“. Chce se mi odpovědět slovy Charlese de Gaulla:   Hřbitovy jsou plné nenahraditelných mužů.

 

1992

„Jen málo by bylo ve světě učiněno, kdyby se člověk předem tázal, jak to dopadne“ (G. E. Lessing (1729 – 1781)

 

     Dvaadvacet let nepřítomnosti v této zemi krásné, zemi milované způsobilo, že jsem se vrátil o zmíněných dvaadvacet let později. Nebo dříve? Rozhodně jsem měl v duši pocit pětadvacetiletého kluka, který když se ocitl mezi stávkujícími studenty – necítil věkovou propast, dělící ho od těch mladých tváří, mladistvých duší.

   V studentském věku je kalkul až na nejzazším místě. Ve chvíli, kdy většina chartistů opouští na doporučení svého vůdce Prahu – to aby snad nedošlo k provokaci -, nechávají si mladí rozbíjet hlavy podle pendrekového zákona. Vůdce se jim staví v čelo až po bitvě.  Na vyjednávání. Vůdce slovenský dosud dokonce netuší, zda se – po dvaadvacetiletém mlčení – ještě vyjádřit umí.

   Dospělost dokazuje člověk celý život, den po dni, hodinu po hodině. Dospělost – to je vyžadování práv – a převzetí povinností. A hlavně – vědomí historických souvislostí.

                                               X          x           x

 

Červenec 1992

            Čtu si speciál českého premiera pro Moravskoslezský den, čtu a nevycházím z úžasu. Chcete citátek?

            „Slovenský pokus o osamostatnění není však „pouhým“ rozbíjením Československa. Je další metodou, jak obrátit pozornost veřejnosti od polistopadových změn – a jak pod separatisickou či naopak antiseparatistickou kartou narušit, zabrzdit a tím nesmírně zkomplikovat transformaci naší společnosti a ekonomiky“. Prohlásil český premiér – a opovažte, odešel oznámit lidu, že se slovenským buržoazním nacionalistickým centrem dohodl na vyřešení trapného problému Československa: na protektorát Bohmen und Mahren – a na Slovenský štát. Než tak učinil, prohlásil na závěr:

            „Nenechme se znervóznit! Není třeba žádné nové strategie, žádných Nových Myšlenek, žádných experimentů. Je třeba trpělivě pokračovat v tom, co jsme započali…“ – konec citátu.

            Jen mi není jasné, v které fázi revolučního vývoje českého premiéra třeba  pokračovat. A do kterého z(a)řízení.

                                               X        x        x

Země Lhostejnost   (1992)

            Dostalo se mi výčitky. Prý se příliš věnuji politice. Dostalo se mi výčitky. Prý se málo věnuji aktuální politice. Byl jsem vybídnut: věnuj se poezii, svému kopytu, písničkám. Byl jsem vybídnut: nechej písniček, nechej poezie, doba potřebuje politický čin.

            V jednom z dopisů, jimiž jsem obklopen, sděluje mi člověk, cenný a zřejmě dobrý, že on i jeho přátelé se stáhli do ústraní politiky, že už mají své společenství vnitřních emigrantů. Rozčilil jsem se v odpovědi, hodiv předtím dopis do koše – pak znovu vylovil –  sedím nad ním, odpověď už v obálce, zalepená a ofrankovaná čeká na poláka. Sedím nad dopisem, zamýšleje se nad tím, proč byl napsán – a jaká je přednost vnitřní emigrace, jaká nevýhoda, co vede člověka, který se konečně domohl svých svobod, k tomu, aby je odložil, opovrhl jimi, spláchl do jímky. A to ne po letech marné námahy, vyčerpán mnohdy zbytečně vypadajícím snažením, unaven intrikami, pomluvami, výslechy a snad ještě hůře. Bez pokusu o čin vzdát se činu.

            Na jedné z hromad na stole, v nichž se vyznám jen já sám, leží citát řeckého filozofa, který žil z pátého na čtvrté století před Kristem. Platon se jmenoval.

„Ti, kteří se považují za příliš chytré na to, aby se politicky angažovali, budou potrestáni tím, že jim budou vládnout lidé, kteří jsou hloupější než oni.“

            V jedné propagandistické knize jsem pochvalně obviněn z celoživotní ctnosti neposlušnosti. Jsem opravdu občansky neposlušný? Jsa spořádaným daňovým poplatníkem, majitelem nemovitosti a v poslední době i části rodiny – základu to státu, považuji se za člověka spořádaného. Dokonce i voleb jsem se zúčastnil: poprvé ve svém životě. Mám na to stvrzenku v pase státu, který už neexistuje, v pase se lvem, vatrou a hvězdou, v pase československo-socialistickém. Jsem občansky neposlušný, odmítám-li legální či legalizované rozkrádání, bráním-li se čachrům a politickému hašteření? Není to právě občanská povinnost, kontrolovat svého zvolence? A že není mou povinností chválit představenstvo (prezidenta včetně) za to, že plní svou povinnost, jsem občansky poslušný jedině tehdy, jestliže kritizuji, reaguji, bouřím se.

            Tak vidíte, zase jsem se rozčilil. Ten člověk, nad jehož dopisem už třetí den sedím, se asi nerozčilil. Namašíroval možná na mejdan jednoho ze svých kamarádů – poustevníků, upít z číše, zameditovat, nalézt zase jednu z náhradních ideologií, náhradní víru, náhradní život. Asi si na to zvykl. Jako duhový pstruh. Ten jeho brácha, potoční, riskuje, že se čas od času nadýchá močůvky, fosfátů nebo jiného jedu. Ale ještě umí plavat, čas od času vyskočit nad hladinu a chytit jepici, plavat proti proudu a chovat se jako pstruh. Ten duhový je v rybníčku, čas od času je nakrmen, aby pak byl vyloven, vykuchán, zmražen a zabalen k prodeji. Je jeho chování mými kritiky považováno za “pstruží poslušnost“?

Nad mozkem poslušnost                                                                                                                         

A nad rozumem víra

A správná příslušnost

je víc než v botě díra.

Mámu jsme zapřeli

a  brácha zapřel tátu:

Někdo se odstřelí

a jiným zlámem hnátu!

 

Ďábel nás hnal/ a šli jsme jako ovce./ Každý z nás znal, že zvěř se stane z lovce,/ Každý však šel/ a na chytrost měl štempl./ Náš cíl se skvěl!/ Jsi proti? Pak jsi lempl!

Nad oči slepota! / Sám do uší dáš vatu,/ je z tebe despota/ a syna dáváš katu,/ k dobrému příteli/ zas obracíš se zády – / a když ho odstřelí?/ Po smrti dáš mu řády!

Žene vás čert! / Zas jdete jako ovce./ Není to žert,/ už zvěř se stala z lovce!/ Přítel je skřet/ a nad rozumem – víra!/ Vpřed! Jenom VPŘED!/ …a vpředu smrdí síra!

 

Má idyla je vylhaná/ jak Praha Karla Plicky./ Lže požehnání pohana,/ byť znělo katolicky./ tma v ubikaci bojarů/ a mraky nad Žižkovem/ a gauner vzdychá po jaru/ a vraždí ducha slovem.

Rum do odlivky s valiem,/ a dojati až k pláči/ jsme šťastni, když se nalijem/ a jedno, kdo nám stáčí./ Sbor ropuch zpívá rekviem:/ jsme s nimi na prameni./ Ač se lží ještě nežijem –/ jsme s pravdou – rozvedeni!

            Tak to bylo několik ukázek pro představu, v jakém duchu  je knížka psána. Není divu, že   vyšla až po letech.  Potom, že neexistuje cenzura.

 Na přebalu knížky se píše: … Vzhledem k nepřízni rozhlasových a novinových redaktorů na počátku devadesátých let neměl Karel Kryl možnost své publicistické texty představit širší čtenářské  a posluchačské obci.  Dosah regionálních periodik „Moravskoslezský den a Znojemsko, v nichž většina těchto textů vyšla, byl minimální. Kniha Země Lhostejnost zásadním způsobem doplňuje obraz zpěváka, skladatele a básníka Karla Kryla. Ukazuje jej jako výsostně politického člověka se širokým vzděláním, záběrem zájmů a tvořivě blízkým vztahem k českému jazyku, který ve své publicistice rozvinul jako málokdo z jeho generace.

M-ovci-babicka

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

40 reakcí na Karel KRYL – Země Lhostejnost

 1. Slim napsal:

  A pod tím řada komentářů. Třeba Cácorka.

  To se mi líbí

 2. K-k. napsal:

  skvělé a neuvěřitelně aktuální…

  To se mi líbí

 3. moskyt napsal:

  Miluško, to se vám povedlo. Moc hezký článek. 🙂

  To se mi líbí

 4. cobolik pacholik napsal:

  tieto jeho slova,jeho myslienky,budu raz,ked uz moje slnko bude navzdy zapadnute,pre pokolenia tych zvanych cesi a slovaci,brane jak realna historia a pohlad na udalosti z nasej minulosti zvanej historia,jak na to kukal jeden maly muz,ale charakteru bohoveho,nie prebohoveho lepsie mi znie,tomu uchu sibnuteho cobola, zaryteho czechoslovakistu az po hrobovu dosku,
  tak maly muz,velkeho ducha a citu ku svojim v mene humanity,prava a poriadku bude na vecne veky,co nepochybujem ani deko, vpisany do nasej historie,bo proc pepici ,bo to moj maly kral kryl,co mi z tej drotarskej duse dristal,hoci som o tom nemal ani ponatia co napisal,ale uz hezky dlho viem,ze bo jak besny som cas od casu hladal na tym skielku,co ten zajebisty charakter, nenapisem drista tu urobim popravku bo maximalne uznavam napisal,ci hlavne povedal.
  jeden z mala holoty,co nikdy nezabudol na svoju minulost,betonovy vlastenec,ktory miloval svoju holotu na obidvoch stranach moravy tak jak ja,jak ja ho sluchal jak boha,ked pred pomlckou uz cul ,ze ktora bije,za neho tiez nech bude dojebane obidvom naciam na celej ciare,bo kurvy vlasteneckej,co preda svoj dom za dukat to mame na priehrste,ale takych to sa rodi pramalo a este skoro umrel,bo v nim puklo to srdce,ktore bilo pre nas,boha do placu mi ,ze tak sa naraba a pristupuje k tomu,co sa vola poklad domu,ten moj zlaty kral kryl tak hovorim len zlatej mati a jemu.
  toto,co napisala panenka,miluse sa po zem klaniam a ja sa klaniam proklete malo,bo proc bo zasluzi,ze siri slovo mojho boha a je mi ukradnute,co si kto pomysli,co ten vysinuty cobol tu pise ja pisem bezprostredne jak cujem v danej chvili a reagujem okamzite.

  To se mi líbí

  • Karamela napsal:

   A já se zase klaním vám Čobolíku. Vy mě vždycky dostanete. No a taky samozřejmě Karlu Krylovi. A Milušce.

   To se mi líbí

  • kars napsal:

   Takú čistú a úprimnú slovenčinu som slýchal naposledy na vojně. 🙂
   Máš pravdu. Můj kluk, nedávno měl 18, se o Krylovi ve škole moc nedozvěděl, ale asi před rokem ho někde objevil a stáhl si z netu snad všechno, co tam od Kryla je (a já potom od něj 😉 .V mládí jsme si to přehrávali na tisíckrát kopírovaných kazetách). A od té doby ho občas poslouchá. Kryl nebyl pohodlný žádnému režimu, protože neuznával koryta a papaláše, ale čest a svědomí, ať už je u vlády kdokoliv.

   To se mi líbí

   • cobolik pacholik napsal:

    treba pisat rovno, uprimne to hraje,ale slovensky?moj rodny jazyk, jazyk buranov sarisa,ostatne,co jak tak ovladam ma prinutil zivot v pisomnom prejave,to hatlatitla pisanie, to moja mafia,ktora casom kukne,co som napisal bez prestania hovoria,ze jak mozu normalny ludia rozumiet tej debiline,co napisem a ja so stoickym pokojom im hned dristnem bo ,chytra holota ,cita a vy nemate taku vysoku gramotnost,hned sa tukaju po cele bo vidim v skle na dverach od balkona a este postreh,bo pan pise o svojom synovy,ja som tu zlapal par cobolov jasne,ze z vychodu,co tu delaj na siding a devecky upratuju jude houses,3 bakalari a jedna magistra,gabcik,kubis,moravec,hacha,benes,haydrich,goring,masini,lidice,zizka,to cast prahy povedali,hus,nic,docista temny, tak 5 hodin som na plazi do nich hucal a dal skolenie az som zachrypol,pre jedinu vec,vsetci sa narodili tesne pred rozdelnim,ale dojeden sa cuje czechoslovak,co som myslel,ze sa poseriem,5 hodin ma sluchali,casom sa nieco opytali a ja isiel jak turbina v temeline,kukali na mna a hladal som sebemensi znak,ze som za chumaja bo mam nos,bud dobry herci,abo zabralo,pytali sa,skade to vsetko viem a ja hned jebnul bo from CS,tam som dostal skolu,ich nic take neucili,tak neviem budem ich musel viac presvietit,ked este zavolaju,co zatial ticho,jasne pracuju od rana do vecera (ja tiez),ale v piatok po zapade slnka sabas,bo ziju v meste plnom tej pejchatej prolhanej holoty,ja makam aj v sobotu,tak uvidim,podam potom dalsie poznatky,ak bude niekoho zaujimat,bo mna zaujimaju jak svina,pre jedinu vec,ze sa cuju czechoslovaci,staci jedno slovo,ze len slovaci a len by som povedal,odchod medzi hovna a nepomozem,ked bude predo mnou zdochynat bo ja zaryta ceskoslovenka kurva,to iste plati,ak povie,ze len cech,nehnem ani brvou pre takych,nech podochnu,ze som bez stipky citu?ci nejakej humanity ci prinaleznosti?ani boha ,aby kazdy vedel co sa uz neraz stalo,co som za sialene individum,to za to,ze sa na nasich zabudlo aspon tak,nieco robim,bo najradsej to by som tych,co sa cuju taky hrdy len z jednej strany moravy zajebal,docista od temy,ja som na stavbe nechal cobola,zo sarisa a nevzal do auta tu v tej riti,bo len tisa spominal a musel pon ist v noci bos a o tri dni zmenil firmu,bo bolo jasne,ze umrie pri mne,za tie jeho nacionalisticke glupe kuky bo ja tiez nacionalista jak repa,ale z obidvoch stran moravy,jednosrtanny to u mna smetie,dobre treba koncit,bo budem tu pre vas docista vysinuty,ale ja zijem inde,kukam na svet inaksie a hlavne mne pasuje,aby vedeli ,ze nie vsetko zlato,co sa trblieta(trpiyti neviem,ake iy).

    To se mi líbí

 5. NavajaMM napsal:

  Holt, Kryl to je Pán Básnik.

  To se mi líbí

 6. hudec napsal:

  Jakýsi smutek a nedůvěra v ocích, když jsem měl, plný nadšeni, náhodou možnost se s nim setkat koncem zimy 1990 v Mnichove. Možná už tušil vývoj. Já tehdy nikoliv.

  To se mi líbí

 7. Bavor V. napsal:

  Toto povídání mělo správně vyjít až v úterý. Berte to tak a zkuste se sem vrátit zítra.

  To se mi líbí

 8. Rosťa napsal:

  Karel Kryl jako jeden z prvních poznal, že je tu po plyšové taškařici něco špatně ( a možná ani nemusel číst knihu Analýza 17. listopadu od politického vězně M. Dolejšího ). V jedné z Krylových knih mě tehdy zaujala věta: „Václav Havel je člen pražské smetánky, která nerozumí pracujícímu lidu“. Z toho pravděpodobně vznikl i ten dnes již zažitý výraz Pražská kavárna, nikým nevolená elitářská společnost „lepších lidí“ koncentrovaná kolem Rakušáka Schwarzenberga zasahujících do všeho, neuznávajíce ani výsledky svobodných voleb.
  Václav I. Airport měl rád Karla Kryla stejně vroucně, jako Salieri Mozarta. I kdyby toho Salieri napsal sebevíc, Mozart byl lepší. A Mistr slova K. Kryl byl také o několik řádů jinde, což ješitný Václav moc dobře věděl a proto s ním tak zametl. Za největší poplyšákový majstrštyk od Karla Kryla považuji píseň Demokracie, čímž za námi udělal čáru a šel umřít jinam. Smutkem. Odešel opravdový velikán, kterého si slušný člověk musí vážit bez toho, aby ho museli presstituti lidem cpát do palice všemi možnými způsoby.

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Je to tak. Nejkratší a nejlepší charakteristiku letištního Václava jsem zaznamenal od Vlada Mečiara: on nie je tým, za ktorého ho vydávajú.

   Musím říct, že jeho popularita v prvním roce, dvou je pro mne záhadou. (Podobně u Klause, ale tam znatelně méně.) Určitě to způsobila víc města, než venkov a víc Praha než města. Bylo to neuvěřitelné, dlouho jsem se kvůli tomu kašparovi hádal s většinou kamarádů a známých.

   Ale obraťme list. Kryl někde vypráví historku, jak emigroval, tuším dánským, letadlem a zažádal někde o azyl. Kapitán se s ním snažil nějak dorozumět, ale on nevládl žádným cizím jazykem. A když to kapitán zkoušel rusky, Karel s ním tak nechtěl mluvit, že je to jazyk okupantů. Poznamenal k tomu v té knize něco jako: „tak jsem byl tehdy blbej“ 🙂

   To se mi líbí

  • vittta napsal:

   My Karla ještě známe, ti mladí už ne.
   Jeden můj kámoš, když něco v životě pokazil, říkal:
   Za 50 let to bude každému na háku.
   Když umřel, na háku to bylo každému za rok.
   Karel Kryl umře spolu s námi.
   Protože jeho velikost byla, je a bude vždycky nebezpečná malým, kteří nám vládnou.

   To se mi líbí

   • vittta napsal:

    Sakra..to nepatří do této odpovědi.
    Tady jsem chtěl napsat, že Babiše sice nemusím, ale tohle řekl hodně dobře.
    Jen vydržet a neposrat se!

    To se mi líbí

   • kars napsal:

    Myslím, že K.K. s námi neumře. Nahoře jsem to rozepisoval Čobolíkovi. 🙂

    To se mi líbí

    • vittta napsal:

     Těžko říci….ale pár nadšenců to nespasí.
     Třeba ale jednou zase přijde do módy…v horších časech.
     To se stává.

     To se mi líbí

     • cobolik pacholik napsal:

      mozem pana uistit ,ze po nas pes nestekne,ale za krylom to bude rev…bo proc,bo premohol cas,bo neverim,ze sa da holota magorit este nejak dlho,bo ked hej nebude ,kto mal spominat kryla,bo nebude komu…

      To se mi líbí

  • kars napsal:

   Moc dlouho v TOP 10 Seznamu nevydrželo. 😉

   To se mi líbí

 9. Miluše napsal:

  Rosťa to napsal moc dobře. Viděla jsem nedávno pořad o Karlu Krylovi v TV art. Zaznělo tam mj., že byl roztrpčený z toho, že nebyl přizván mezi poradce V. H., kterých prý bylo na čtyři stovky. Nehodilo se například, aby vytýkal, že na privatizaci je nutné připravit daňové zákony. Bylo potřeba konat rychle.
  Tak ještě budu citovat z knížky:
  „V Československu je demokracie slušně řečeno zvláštní. Jestliže se nám nelíbí zákon, rozhodneme se zákon změnit. Nesouhlasí-li nejvyšší zákonodárná moc, ignorujeme ji prostě. A děláme vše, abychom ji postavili mimo zákon. Jak? Nezákonným zákonem…“

  Gangsterské hnízdo Praha, kdysi dávno sídlo světové kultury a vzdělanosti, proměnilo se v perský bazar, kde na prodej je všechno nebo téměř všechno. Malá exkurze v Babylonu, v důsledku pak píseň Za vozem. Vlastně obdoba Sametového jara: po vinných ani slechu, Klausovské computerové myšlení s heslem Peníze nesmrdí letgalizovalo zcela investice nových a staronových mafií, „transformace“ kapitálu a silná ruka s vírou v silnou ruku. Arogance mocných a mocí opilých. A následná servilita dosavadní gubernie, rozvíjející se do rakovinového květu rozvojové země, která dováží civilizaci, aniž se na ní podílela. Vše v přepočtu na marky…“

  „Disidentský motýl se zakuklil do masarykovské půjčené identity, z kukly pražského Hradu vylezla nevzhledná housenka. Národ jásal nad Hovory z Lán – a texty jako Idyla byly nežádoucí: třas nad choulostivostí novorozené demokracie visel nad sdělovacími prostředky, těch mnichovských včetně. Servilita a kamarádíčkování v nových poměrech vedly poté nevyhnutelně k exilu v exilu. Čas od času škleb, to když třeba oslavován Václav „Garigue“ Západem: to za to, že se chystal odevzdat zbrojní trhy, což mu poté zatrhla slovenská reprezentace v čele s katolíkem Čarnogurským a bolševikem Čalfou…

  „Vzdor tomu jsem dnes prohlašován za bolševika, za šílence nebo za zrádce národa. Pokud vím, kritizuji pitomost už drahně let – a to bez ohledu na to, líbím-li se komu nebo ne.“
  (koncem roku 1992)

  To se mi líbí

 10. pepano napsal:

  Já zase jako pravdivou o naší době, hlavně o našem Airportovém Vaškovi považuji píseŇ Timur a jeho parta. Stejně jako jsem přesvědčen, že básník č.2 je Jarek Nohavica

  To se mi líbí

 11. Bavor V. napsal:

  Jedno milé OT. Přiběhl posel ze Zlína od pana Seidla a přinesl toto poselství: přeji Vám pěkný den (či noc, večer, ráno…) a smekám před Vámi. Myslel jsem
  si, jaký jsem frajer, když znám 5 verzí skladby „The Water Is Wide“. Než
  jsem narazil na Vaši stránku – https://poznamkypanabavora.wordpress.com/
  2013/11/27/ten-siry-proud/ 🙂
  Nenašel jsem možnost, jak tam přidat komentář, ale rád bych do toho krásného
  seznamu, který je na stránce i v diskuzi, přidal ještě jednu moc pěkně
  otextovanou verzi, kterou nahráli Rangers/Plavci někdy v 90. letech. K
  poslechu a vidění je třeba zde:
  https://www.youtube.com/watch?v=w46F3zy9n2E (mimochodem, takhle – jako cca
  šedesátníky – jsem je viděl poprvé 🙂 ) , já ji znám z alba Rangers –
  Plavci 21x Minstrels (1999).

  P.S.: Vyřiďte autorce včerejšího článku o Karlu Krylovi mé poděkování.

  Karel Seidl
  Zlín
  A já k tomu jen přidám jednak poděkování za sebe i paní Milušku a jednak znovu upozornění, že diskuse se automaticky uzavírá po 4 dnech, pokud se nerozhodnu sám pro dřívější termín.

  To se mi líbí

 12. ji5 napsal:

  Karel Kryl na rozdíl od Havla něco vymyslel. Není divu, že s ním Havel raději zametl. Je dobře, že Krylovo jméno není pošpiněno vazbou na Havla.

  Shora je odlkaz na článek Jiřího Pehe. Pokud si chcete zlepšit náladu, poslechněte si německého komika, který vidí dějiny daleko jasněji:


  Je to s ruským dubinkem a českými titulky. Pro lidi, kteří by se chtěli zdokonalit v němčině jsou na YouTube originály.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.