„Letní“ téma


Venku je přes 30 a tak proč se neochladit u ledního hokeje. O hvězdách tohoto sportu se píše často. Méně již o trenérech, kteří je kdysi formovali a přivedli na cestu ke slávě.

V naprostém stínu ale zůstávají lidé, kteří mají nepopiratelný podíl na tom, že to mladí čeští hokejisté v cizině nezabalili a přečkali velmi těžké počáteční období.

Když jsem byl letos v Ottawě, můj synovec si nechal malovat obývák. Mistr malířský, myslím Rumun, viděl na stropě nerovnost a odešel pro hmotu, které se říká mud, aby vše vyrovnal.

Synovec najednou povídá: „Tenhle strop maloval Mrázek“. Stačilo pár tahů stěrkou a zmizel poslední důkaz někdejší přítomnosti držitele onoho jména v kanadské metropoli.

Petr Mrázek byl jedním z několika mladých českých hokejistů, kteří se rozhodli zkusit štěstí v kanadských juniorských soutěžích. Chtěli být na očích skautů, kteří pro NHL sledují talenty v nižších soutěžích.

Začátky jsou pro ně složité. V novém prostředí bojují s angličtinou a často i s tím, že nejsou vždy vítáni, protože přece „zabírají místa našim kanadským hochům“.

Canadian Hockey League (CHL), která organizuje juniorské soutěže, například nyní povoluje jen dva evropské hráče v mužstvu a od roku 2014 zcela znemožnila příchod evropských brankářů.

Junioři přicházející z ČR často nalézají podpory v rodinách českých emigrantů. V Ottawě se třeba Januškovi před lety starali o Lukáše Kašpara (pozdějšího hráče San Jose). Ten v NHL neuspěl, jak chtěl a tak se vrátil do Evropy. Přes Finsko do Kontinentální hokejové ligy (KHL) i do národního mužstva ČR.

Petra Mrázka a jeho kamaráda Adama Sedláka vzala pod ochranná křídla rodina mého synovce. Adam u něj nějaký čas bydlel a Petr byl v jeho domě, až do odchodu z Ottawy, častým hostem. V Ottawě byl nějakou dobu i Slovák Michal Čajkovský. Všichni hráli za klub Ottawa 67.

S Petrem Mrázkem jsem se setkal, s velkým potěšením na své straně. Byl juniorskou hvězdou mužstva Ottawa 67, ale nezačal se předčasně vznášet ve výšinách slávy. Udělal na mě dojem právě tím, že zůstal při zemi.

Má nakročeno ke slávě – v Detroitu se stal brankářskou jedničkou pro playoffs sezóny 2015.

Potřebuje, aby mu vydrželo zdraví. Chytat umí, ale takových je v NHL většina. Ne každý se ale umí vyrovnat se slávou a penězi, ale hlavně s občasnými neúspěchy. Jak to bude dál, ukáže až zima.

kanadajj

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Pozdravy z Poottawí se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na „Letní“ téma

 1. Rosťa napsal:

  Už nejsou třicítky. Skončil parád hrdosti a teploty se dostaly k letnímu normálu. Příště by se podobné akce měly pořádat v zimě. Nemuselo by se tolik solit.

  To se mi líbí

 2. Miluše napsal:

  Jiří Jírovec napsal:
  „Ne každý se ale umí vyrovnat se slávou a penězi, ale hlavně s občasnými neúspěchy“.
  To platí ve všech oborech lidské činosti a v politice zejména. Mnozí politici také tu slávu neunesou a snaží se, aby si ji udrželi a jejich odchod z výsluní trval co nejdéle. A tak slevují, přizpůsobují se, tvoří koalice a převlékají kabáty. Jen aby co nejdéle zůstali v „síních slávy“. Tím způsobují, že my, obyčejní občané se dohadujeme, slovíčkaříme, hledáme každý tu svoji pravdu a někdy se i vzájemně urážíme.
  „Komu tím prospějeme?, zeptal by se kpt. Troník…

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.