Akce „Z“ jako Zastávka


Nevím, jak si kdo vzpomene na takzvané „Akce Z“. Ani nevím, co to pro koho znamená. Pro mne třeba hodně. Znamenalo to na svou dobu velice moderní vodovod s novým vodojemem, znamenalo to moderní Mateřskou školku, znamenalo to Kulturní dům. A pro jiné i prodejny Jednoty, sportovní hřiště i zdravotní střediska. Znamenalo to rozvoj obcí, znamenalo to soudržnost občanů a znamenalo to i docela příjemně prožitý čas. Příjemně? Možná se budete divit, ale já jsem zažil brigády na „Zetkách“ jako pohodové, i když pracovní, setkání s ostatními spoluobčany, se kterými jsem třeba ani neměl možnost se běžně potkat. Naše pracovní vytížení to prostě časově neumožnilo. Na straně druhé, dost jsme si toho, co jsme budovali vlastníma rukama, dokázali vážit.

Jenže pokud se domníváte, že podobné akce, které měly přinést obci nějakou výhodu, ale nebyly na ně peníze v rozpočtu, jsou až výmyslem komunistů, pak za komunisty považujte i občany obce Pracejovice spolu s tehdejším předsedou Agrární strany Rudolfem Beranem. Jak praví kronika obce Pracejovice,  došlo roku 1930 následující události (© Digiarchiv Třeboň):

Nesporně velký význam pro naší obec má zřízení vlakové zastávky pro osobní dopravu. Velikou zásluhu o zřízení zastávky připisuji Poslanci Rudolfu Beranovi, který nejen že svým vzácným vlivem nám dopomohl k tomu, že u nás byla tato vlaková zastávka zřízena, ale ještě nám přispěl na její vybudování částkou Kč 2.500,- slovy Dvatisíce pětisetkorun. Celkový náklad činil Kč 22.000,- a jelikož obec tuto částku neměla, rozhodli se občané, že práce pokud bude možno vykonají sami a skutečně také na zastávce práce vykonávali zdarma. Za zmínku stojí to, že první osobní vlak nám zastavil v naší vesnici dne 20.prosince t.r. v 6½ hodinách ranních. Tehdy se zúčastnil jízdy do Strakonic snad každý druhý občan a občanka naší vesnice.

zastávka Pracejovice

Po zřízení zastávky vlakové v naší vesnici pověřen byl vydáváním lístků Josef Hodný, hostinský, jelikož Č.S.D. nechtěli přetěžovati prací strážní hlídače, kteří v Pracejovicích konali službu.

hsopoda u dráhy

Doba se změnila a dnes zde už žádný vlak nezastavuje.

Takže dobrovolná práce pro svou obec byla vždy potřebná a bez ní by se žádný pokrok do ní nedostal. Jen se tehdy nebudovalo k nějakému výročí, které ovšem vždy bylo jen  ideovým nátěrem pro skutečné obecní potřeby. Ostatně i dnes se mnoho akcí provádí pouze na základě dobrovolné a neplacené činnosti. Prostě pro svou obec tehdy i dnes.

Bavor podpis_rex2

Příspěvek byl publikován v rubrice Strakonice se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 reakcí na Akce „Z“ jako Zastávka

 1. vittta napsal:

  Ve většině těhle budov jsou dnes herny, nebo alespoň vietnamské prodejny.
  Tedy….pokud ještě stojí.

  To se mi líbí

 2. Bavor V. napsal:

  Znám místa, kde je stále prodejna Jednoty (Coop). Protože by to soukromník sám neutáhl. Ale i místa, kde pochopitelně je všechno jiné než původně zamýšlené.

  To se mi líbí

 3. jaa napsal:

  No, my jsme měli „akce Z“ zajímavé. Ač ve městě by se zdálo, že nic- bylo. Se školou jsme pravidelně chodili uklízet na Výstaviště, sbírat kaštany a pod. hodiny se zapisovaly a hlásily. Taky jsme měli aktivního domovního důvěrníka, takže každou zimu stavění kluziště, uklízení sněhu a polévání ledu. Tenkrát bylo kluzště u každého domu, Za to nám vyhandloval, že nám jejich podnik pořídil na léto pingpongový stůl / v zimě zavazel v sušárně/…. Nenudili jsme se. No a taky jsme chodili na Antropos… uklízet a polívat beton aby rychle ?nevyschl?… aspoň myslím….
  Takže je to půl na půl, pingpongáč není, kluziště už taky nebývají :-)) Zato Antropos se rozrostl, a Výstec je taky i s těmi nádhernými kaštany – zatím – i když ta cháska developerská se snaží seč může je zlikvidovat takuvidíme… jak ten čas letí…

  To se mi líbí

 4. Miluše napsal:

  Také divadelní ochotníci v Braníku si postavili divadlo svépomocí ještě před válkou . Na jeho prknech „vyrostl“ herec Jaroslav Satoranský a J. Šůra. Divadlo sloužilo nejen ochotníkům ale i škole, konaly se v něm různé „akademie“. Divadlo má výbornou akustiku, kterou si zpěváci pochvalovali (Jan Ježek a Pavla Břínková např). Televize odtud vysílala různé pořady s Miroslavem Donutilem , Ivanem Mládkem apod.

  Trochu OT: Američané natáčejí v Praze film s názvem Antropoid, jsou prý úplně fascinováni námětem atentátu na Heydricha. Hlavní role parašutistů budou představovat američtí herci. Budu se zvědavostí očekávat, zda se jim podaří vystihnout tento hrdinský čin. Jedním z producentů je i David Ondříček.

  To se mi líbí

  • jaa napsal:

   Není divu, že jsou fascinováni atentátem. Vyrobili jich už po světě tolik, že se to ani nedí spočítat. Jako bába jedovatá – docela jsem zvědavá jakpak se to podaří zamerikovat a překroutit. Zvlᚍ, KDYŽ JE U TOHO ČESKEJ „UMĚLEC“…. To zas bude slátanina a chudák Heydrich a zlí češi. I když češi… ta šedá eminence v pozadí – angláni… mají jako obvykle na svědomí smrt tolika lidí za Heydrichiády. … jo ta anglosaská rasa fujtajxl…

   To se mi líbí

   • oh napsal:

    S nepochopenými hrdiny boje proti komunismu se roztrhl pytel. Vždycky to mysleli dobře, akorát se nechali „trošičku strhnout“ vlastním ušlechtilým zápalem
    http://ceskapozice.lidovky.cz/jina-pravda-o-mccarthym-americkem-antikomunistovi-50-let-p2i-/recenze.aspx?c=A150804_135358_pozice-recenze_lube

    To se mi líbí

    • vittta napsal:

     To je klasická autodemagogie.
     Joch poněkud nesouvisle plácá páté přes deváté, ale základ je ten, že komunismus = zlo.
     Komunistická strana USA ale co já vím nebyla zakázána, takže „infiltrace“ komunisty stojí dost na vodě, to bych mohl napsat, že byla administrativa USA infiltrována třeba (vyber dle potřeby).
     Také mohl vysvětlit, proč USA vlastně SSSR pomáhaly či lépe řečeno oficiálně prodávaly válečné dodávky, zatímco Němcům to musely dávat (skoro) tajně.
     U těch Kennedyů zapoměl napsat o jejich fotříkovi co byl s ostudou odvolán z VB, protože jeho přízeň nacistům byla až příliš okatá.
     A ten pak Molotov-Ribentrop popsal jako klasikcý idiot-tedy že se spojili nacosté a komunisté, což je dobré tak pro dospívající zlatou mládež, než pro vyzrálejší čtenáře.
     Podle mě je úroveň toho článku hodně podprůměrná…

     To se mi líbí

  • vittta napsal:

   Já se na to raději nebudu dívat.
   Mám panickou hrůzu z českých „velkofilmů“ o naší minulosti, natož z amerických.
   Nebo….si počkám na recenze.
   Ještě mi není ani 50 a mám často dojem, že jsem na tuhle dobu už…starej!

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.