Z rozhovoru R.Iščenka pro stanici „TV-Den“


Ukrajinský a ruský politolog a publicista Rostislav Iščenko*) poskytl televizní stanici poměrně rozsáhlý rozhovor, ze kterého jsem vybral to, co by mohlo být pro našeho čtenáře zajímavé…

Dtv: – Co říkáte záměru nového polského prezidenta Dudy, vytvořit blok států tzv.“Mezimoří“?

I: – Za prvé – k vytvoření takového bloku postačí úplně Polsko a Ukrajina. Polsko je pobaltskou zemí, Ukrajina černomořskou a mají společnou hranici. Za druhé – pokud jde o Polsko, tak to už se tradičně snaží svými iniciativami obsadit tranzitní cesty mezi Ruskem a EU a zvýšit svůj geopolitický význam. Na tom je m.j. postavena i polsko-americká spolupráce, kde USA mají zájem na vybudování takového sanitárního kordonu a Polsko se zase chce stát jakýmsi hegemonem tohoto kordonu. V zájmu toho vznikal evropský projekt tzv.„Východního partnerství“, jehož bylo Polsko tahounem – takže, nic nového pod sluncem.

Dtv: – Proč se Ukrajina tak usilovně brání pokroku v plnění „Minských dohod“(MD) a prezident Porošenko nepodepisuje zákony o přiznání zvláštního postavení Donbasu?

 

I: – Především nemáte tak docela pravdu, protože Porošenko podepsal už dva z oněch zákonů, jejichž realizaci ovšem paralyzovala svými dodatky Nejvyšší Rada Ukrajiny, protože v nové podobě MD odporují. Nicméně i Porošenko úspěšně hází MD klacky pod nohy. V zájmu Ukrajiny je urovnání vztahů s Ruskem, nicméně USA potřebují na tom území trvalý zdroj konfliktu. A Kyjev se tak zmítá mezi USA a Ruskem.

Dtv: – Co říkáte tomu, že Porošenko odvolal z funkce čerstvě jmenovaného zástupce náčelníka Služby bezpečnosti Ukrajiny (SBU) Radieckého?

 

I: – Především to dokládá Porošenkovu neadekvátnost, protože odvolávat člověka po dvou týdnech ve funkci svědčí o prezidentově bezmoci v kádrových věcech.

Dtv: – Porošenkova prestiž se rychle hroutí – to hlásají titulky vlivných ukrajinských masmédií. Znamená to, že už ani vlivná masmédia nemohou přivírat oči nad tím, kdo a jak kormidluje ukrajinskou moc?

 

I: – Nikoli – to především svědčí o tom, že když se Brusel zamíchal do ukrajinského konfliktu, byl stejně jako Washington přesvědčen o tom, že půjde o krátkodobou záležitost pár měsíců, po kterých bude možné se v klidu stáhnout ze scény a nechá se působit tlak světového veřejného mínění. Nikdo nepočítal s tak dlouhým konfliktem s Ruskem. Oni měli za to, že tam Rusko vletí s armádou, tvrdě potlačí odpor, zhruba jako při konfliktu s Gruzíí „08.08.08“, poštve proti sobě světové veřejné mínění a dostane se mu tak vlastního Vietnamu, sankcí, mezinárodní izolace, atd. Teď se ukazuje, že těchto cílů dosaženo nebylo, uběhlo půldruha roku, EU utrpěla obrovské ekonomické ztráty, ale i ztráty politické (růst odstředivých sil uvnitř EU) a škody morální. Lidé nevidí konce a je třeba se ze situace nějak vyvléct, aby se jednoho dne sama EU nestala jednou velkou Ukrajinou. Washington by, pravda, nebyl proti. Nicméně Berlín a Brusel jednoznačně ano. Ta část evropské politické elity, která byla proti vyostření vztahů s Ruskem, dostává do rukou další argumenty. A Porošenkova reputace se nehroutí, protože on ji nikdy neměl. On byl jen jistým východiskem z nouze, když si voliči měli vybrat mezi ním a nacisty pobíhajícími po jejich zemi s ostře nabitou zbraní a terorizujícími civilisty.

Dtv: – Domníváte se, že po událostech v Mukačevu i jinde na západě Ukrajiny a po ostrých prohlášeních Jaroše a jeho výzvě k nové revoluci, se Pravý sektor stane reálnou politickou silou?

 

I: – Především zdůrazním, že Pravý sektor (PS) reálnou silou už je a bez ohledu na to, kolik tisíc bojovníků má a jak jsou vyzbrojeni, je nezákonnou vojenskou formací. Ale oficiální ukrajinská moc, se  všemi svými silovými složkami, není schopna toto hnutí potlačit a odzbrojit je. Proto se PS stal reálnou silou, stává se subjektem ukrajinské vnitřní politiky a dostává se mu i jisté důvěry vojáků armády, sedících v zákopech na jihovýchodě. To proto, že ve válce je vždycky hůř než doma a nejhůř je v případě poziční války, kdy vojáci sedí v blátě v zákopech, kromě toho na ně střílí a zabíjejí je a oni nevidí smysl takové situace. Oni byli připraveni k rychlé vítězné akci a teď hledají viníka, morálka mužstva prudce klesá. A kritika prezidenta PS za neefektivní vedení války je jim blízká. Ale nebezpečnější pro stávající státní moc, než tyto nálady v armádě je skutečnost, že PS prokázal, že je schopen ve velmi krátké době soustředit síly na kterémkoli místě – ať už proti Porošenkovi, Jaceňukovi, či Nejvyšší radě a že se nikdo nechystá státní moc bránit.

Dtv: – Co říkáte úniku informace o konání tajné schůzky oligarchů 1. srpna v Kyjevě – je to „černá známka“ Porošenkovi?

 

I: – Především bych v tom nehledal konspirologii. Porošenko se o schůzce určitě nedověděl z médií a oligarchové mu nemusí nic vzkazovat přes média, protože k němu mají kdykoli přístup. Především se tito mládenci nesešli proto, aby postrašili Porošenka, protože dokud nerozhodne velvyslanec USA Pyatt, tak neudělá nikdo nic. Oni si představovali, že ať už by svrhli Janukovyče, nebo ne, u nich bude vše o.k. Ukazuje se ale, že tomu tak vůbec není! Oni jistě nehladoví, ani se nestěhují pod most, ale chudnou rychle. Oligarchové se jim říká spíš z tradice – jsou to prostě bohatí lidé, mnozí z nich se z miliardářů stali milionáři (zatímco např. premiér Jaceňuk nedávno oslavil svoji první miliardu), takže i oni musí nějak vyskočit z té situace, snažit se zachovat si jistý vliv po Porošenkovi, protože všem už je jasné, že to má spočítané. Takže je zajímá, co bude potom – a tady jsou některé varianty. Může dojít k převratu vedenému PS, Porošenko uprchne nebo bude zabit, k moci se dostanou nacisté, oligarchové se budou muset nějak vykoupit, ale oni je stejně oberou. To je varianta nejhorší nejen pro oligarchy, ale i pro Ukrajinu jako takovou, protože se rozpadne na malé banditské enklávy. Další variantou je, že USA Porošenkovi nařídí, aby předal moc opozičnímu bloku, vytvoří se nová vládní většina, vyhlásí se předčasné prezidentské volby a na tomto novém základě se pokusí konsolidovat situaci a ještě nějakou dobu se udržet. To si ovšem vyžádá nemalé investice se strany USA, aby nová státní moc mohla ukázat, že za nich se stává lépe. Ovšem, s investicemi, či přesněji řečeno – s úvěry, je to horší. Krom toho je jasné, že se PS nikam nevytratí a budou sílit hlasy, že ti, proti kterým na Majdanu vystoupili, provedli další, tentokrát proruský státní převrat – takže se opoziční blok udrží sotva pár měsíců… a v podstatě se zase dostanou k moci nacisté. Otázka tedy zní jen, zda je pustit k moci hned, nebo vytvořit přechodné období zaplněné opozičním blokem. Což by mělo svou logiku s hlediska mezinárodní veřejnosti, protože nikoli proameričtí nacisté, ale proruští opozičníci svrhnou vládu a prezidenta a následně rozhořčený lid dokončí revoluci…

Dtv: – Jak vidíte ustavení exilové vlády včele s Azarovem?

 

I: – Především nejde o vládu v exilu, ale o výbor národní spásy ve vyhnanství. Je možné vytvářet jakékoli struktury a vybírat kterékoli lidi – pokud máte podporu lidu a podporu se strany ruského státu. Toto seskupení nemá ani jedno ani druhé. Podle mého by měli být vybráni lidé, kteří po dobu minimálně několika posledních měsíců velmi aktivně pracovali s masmédii, aby vysvětlili svoji pozici k řešení situace na Ukrajině, na Donbasu, ve věci Krymu, a tak si získat podporu lidí – teprve poté předstoupit a říci: moji pozici znáte, jeho také, a onoho rovněž, my vás vyzýváme, abyste se soustředili kolem nás a žádáme o podporu Ruskou federaci. To by bylo logické řešení, ale museli by v takovém případě zaujmout radikálně proruskou pozici. Soudě podle toho, co udělali, by se chtěli vrátit do dob před Janukovyčem, což nejde, protože to byli oni, kdo byli ve funkcích v době, kdy ukrajinská ekonomika padala ještě před převratem a navíc je ukrajinská ekonomika nyní v totálním rozkladu – a na čem tedy chtějí stavět? A ani jejich neutralistický postoj nemá budoucnost.

Dtv: – Porošenko prohlásil, že se spoléhá na pomoc amerických expertů v boji proti korupci a praní špinavých peněz…

 

I: – Humorné na tom je, že vynecháme-li prohlášení o agresivním ruském státu, o separatistech „kolorádech a vaťácích“ v bojích na jihovýchodě, můžeme pod jakékoli prohlášení vlepit podpis kteréhokoli dosavadního ukrajinského prezidenta (Kučmy, Kravčuka, Juščenka, Janukovyče). Ti všichni vydávali absolutně identická prohlášení. To jen dokládá absolutní neschopnost ukrajinského státu a situace se vůbec nemění. Už po zahájení občanské války hovořil prezident o tomtéž, o čem hovořil Kravčuk 23 let před ním… a nic se nemění. Bez likvidace bázové struktury ukrajinské státnosti, nebo likvidace ukrajinské státnosti jako takové – k podstatné změně situace nedojde.

Dtv: – Ruský ministr paliv a energetiky Novak hovořil, tuším, o 6 miliardách m3 plynu, které bude Ukrajina potřebovat ještě dopumpovat do zásobníků, aby přežila zimu. Premiér Jaceňuk na to ale prohlásil, že se Ukrajina bez ruského plynu klidně obejde…

 

I: – Nevím přesně o kolik plynu se jedná – snad něco kolem 11 miliard, ale vím, že minimální úroveň plynu v podzemních zásobnících musí být cca 17 miliard kubíků plynu, ale to není pro Ukrajinu, ale proto, aby v případě špiček bylo možno dodávat plyn do Evropy. Pokud tedy je to jen 6 miliard, je to ještě dobré, protože docela nedávno tam do bezpečného minima chybělo kole 9 miliard kubíků plynu. Jestliže Ukrajina nemíní kupovat ruský plyn, nemá ho koupit kde a státní kasa je prázdná… Nejspíš se spoléhají na zázrak v podobě dalšího daru z EU. Já ovšem tomuto optimizmu příliš nevěřím.

Dtv: –  Jak vidíte proces denacifikace obyvatelstva Ukrajiny?

 

I: – Podle mého to bude proces velmi složitý, může ale proběhnout poměrně rychle. Protože před mýma očima obyvatelstvo přešlo od podpory zachování SSSR k podpoře samostatnosti a poté zase k podpoře nacizmu. Před takovými 15 lety říci, že Bandera byl hrdina, nebylo možné ani na Ukrajině. A teď je to normální. Jestliže nová státní moc zaujme dostatečně tvrdou protinacistickou pozici, dokáže tyto kolísavé masy přeformátovat. Za tu dobu se ale objevily desetitisíce skutečně motivovaných nacistů – a to není málo. Ale ty bude nutné vychovávat pomocí trestního práva.

Dtv: – Jaká je pravděpodobnost, že se podaří rozhádat Rusko s Tureckem?

 

I: – Já bych to neviděl jako rozhádání. Turecko je dost samostatný hráč, který se pokouší řešit své problémy velkého regionálního státu na Blízkém východě. Turecko s Ruskem nikdy nebudou blízkými přáteli, oteplení a ochlazení vztahů mezi nimi se periodicky opakují. Nebudou ale nepřáteli. Každý bude hrát o své zájmy. Turecko má ale nyní omezený manévrovací prostor, protože pokud se nechá vtáhnout do konfliktu se svými vlastními Kurdy, hrozil by mu rozklad vlastního státu. Takže si myslím, že budou jednat rozumně, a pokud jde o zachování své územní celistvosti, mohou se na podporu Ruska plně spolehnout.

*) – Rostislav Iščenko (1965) – občan Ukrajiny i Ruska, dříve pracoval v ukrajinských diplomatických službách, nyní je ředitelem Střediska systémové analýzy a prognóz v Moskvě a komentátorem agentury Russia Today.

A tady je vrchol evropské arogance Třásněnka západní je nebezpečný škůdce.

 hroch-hlava

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 reakcí na Z rozhovoru R.Iščenka pro stanici „TV-Den“

 1. oh napsal:

  Podle ruských zdrojů si Arsen Avakov užívá dovolené a dočasně *) ho zastupuje gruzínská kádrová rezerva:
  http://www.novarepublika.cz/2015/08/gruzinka-je-po-odchodu-avakova-v-cele.html#more
  https://en.wikipedia.org/wiki/Eka_Zguladze
  *) jednotkou dočasnosti je 1 furt.

  To se mi líbí

 2. Hudec napsal:

  U toho odkazu o „Třásněnce“ doporučuji nahlédnout do diskuse pod samotným textem. Aniž bych přeceňoval její vypovídací hodnotu, přece jen trochu naznačuje vývoj českého veřejného mínění. O trendu k rostoucí podpoře USA a EU ve sporu „Ukrajina“ to tedy fakt nevypovídá, opak se zdá být pravdou.
  Vypadá to, že spekulace o sblížení a „dohodě“ mezi Ruskem a USA by mohly mít blízko k pravdě. A „naše“ slavná EU jen neví, jak z věci vycouvat.
  Vidláku, odserou to Ukrajinci, jak jste správně předpovídal. Pokud si dobře vzpomínám.

  To se mi líbí

 3. Bavor V. napsal:

  Inspirace pro horké dny https://youtu.be/JVnT6W8i_K8

  To se mi líbí

 4. Rosťa napsal:

  S UA si už nikdo moc pálit prsty nebude, nepočítám – li sem tam nějaká velkohubá prohlášení z EU a USA ( především z polských hub ). Klid tam nebude a jakákoliv pomoc také ne. Porošenko poslal pro sichr rodinu za kopečky a dřív nebo později zvedne kotvy také, protože se tam nemá moc o koho opřít a PS po něm půjde. S přibližující se zimou nastanou obrovské problémy, kde už se bude kolem Kyjeva mydlit každý s každým. Rozumná varianta neexistuje a časem, který nelze určit, to tam stejně bude muset dát do kupy Kreml. Kdyby tam vlítl hned, tak by sice rádobydemokratický Západ vřeštěl, jak nadržený orangutan, ale MH 17 by létalo spokojeně dál, v Oděse by se negrilovalo, tisíce civilistů nebylo mrtvých a miliony lidí nežilo na pokraji katastrofy. Ale po bitvě je každý generál. Nemá to Putin lehké a doufejme, že rozhodl a i dále bude rozhodovat moudře.

  To se mi líbí

 5. pepano napsal:

  Mám dojem, že Putin si říká „kámoši chtěli jste to, tak to máte a teď ukažte co s tím uděláte když jste takoví chytří“

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.