Červenky


Červenky patří k mým oblíbeným ptáčkům – tedy aspoň mezi ptačí drobotí. Hnědavá záda, světlejší bříško a zářivá oranžovo-červená náprsenka, podměrně dlouhé nožičky a tenký, „hmyzožravý“ zobáček. To je ona!

obr.1

Prý jsou to ptáčci tažní, ale co od nás na zimu odletí, to nahradí červenky, které sem přicestujou ze severu. Rozhodně je k vidění celoročně – i když v zimě taky nosí „vaťák“ a tak má tvar poněkud neobvyklý.

obr.2A o téhle července synek prohlásil, že se převlíkla za tenisák – myslím, že se docela trefil…

obr.3Snad nikdy jsem neviděla červenky v hejnu – ani v hejnu červenek, ani jiných ptáčků. Tohle je jediná fotka, kterou mám, kde jsou dvě červenky. To je ovšem speciální situace: krmení potomstva.

obr.4A tady je mladá červenka, ještě ne úplně převlíknutá do dospělého peří…

obr.5Neviděla jsem červenku, že by na krmítku zobla slunečnici, nebo jiné semínko, po kterém se ostatní ptáčci můžou utlouct. To už si spíš vezme drobek starého pečiva. Jeden můj fotografující známý se kdesi dokonce dočetl, že července lze servírovat i marmeládu. Tak to zkusil a moc prý si na tom pochutnávala. Ovšem není prý nad různé housenky, červíky a jinou podobnou havěť. Stane se ovšem, že červenka uloví přímo anakondu! A pak zmateně kouká, co s tím…

obr.6No, nakonec si s tím poradila…

obr.7Prostě červenky jsou červenky – a taky krásně zpívají!

obr.8https://www.youtube.com/watch?v=yJOb9BG_QH4

K-sova

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Fotopříběhy se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 reakcí na Červenky

 1. jaa napsal:

  Hmm, bylo to krásné čtení před spaním. Obdivuji nejen schopnost fotící ale i laskavé povídání. Nejvíc ale obdivuji ten váš lesopark, kde je toho tolik k vidění – tedy umí-li člověk koukat. Co létAcích druhů… červenku jsem nikdy neviděla, A tak mi stačí pozorovat drobotinu navštěvující balkon se zrníčky. jsou sice plaší, ale když maj íprázdno a uklizeno všechno rozházené – dokáží si na sklo zaťukat. Je krásné pozorovat jak vyrůstají z drobounkých na solidní velikost s větší nadějí přežít zimu….
  Ale musím přiznat, že to až teď….v pracovním kolotoči to člověl jaksi neviděl……Díky

  To se mi líbí

 2. Rosťa napsal:

  Dík za fotky a pěkné povídání. U nás na zahrádce se červenky objevují a mají i hnízdo. Samozřejmě šikovně schované. Ony si myslí, že o něm nevíme. Víme.

  To se mi líbí

 3. K-k. napsal:

  Sledovat rodinný život ať už červenek, nebo jiných ptáčků je nádherné.
  Jaa, bohužel zdejší lesopark dostává po pochybnou péčí radnice a jí najaté firmy těžce zabrat… 😦

  To se mi líbí

 4. brtnikvbrlohu napsal:

  Dneska jsem viděl na řece dva skorce – přestěhovali se z potůčků tam co je přece jenom něco víc do zobáčku, ale voda v řece má skoro 28 stupňů a z řeky je jenom potůček – třikrát zahřmělo a spadlo pět kapek na metr čtvereční, příroda se zbláznila a hice mají konec v nedohlednu
  http://www.shmu.sk/sk/?page=2049&id=642
  vody není – ještě že nedošlo pivo ….. nechtějí nám tím nebesa něco sdělit????

  To se mi líbí

  • K-k. napsal:

   Skorce závidím, ty znám jen z obrázků – a to by byly fotky ptačích potápěčů, Jej!
   Tady mělo včera teoreticky několik hodin pršet, nakonec z toho bylo jedno zahřmění na sucho a nic víc. Skorci se budou muset naučit potápět v pivu!
   .

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.