Myšlenky Karla Kramáře aneb slova do pranice


„Než jest absolutně nemožno, že naše vřelá láska přátelská schladne? Jest, dokud máme ideály. Opět ty ideály! A pojí nás nějaké ideály? Ó, ano, jistě! Ideály lásky k vlasti a příteli. A mohou nás opustiti? Nevěřím. Nuž, v srdci maje vlast a přítele, odvážím se v žití boj. Vím, budou to trudné chvíle přemáhání sebe, sebezapření, bolů a želu nejhlubšího. Však co jiného je člověka údělem, než trud a žal? Pranic, a ty záchvěvy radosti, ty mžiky veselé v neskončeně klopotném světu běhu jsou jen k tomu, aby se ti lidé šmahem nestříleli, netopili, netrávili, nemají-li vyššího něčeho, nemají-li ideálů…“

„Boj proti všemu, co úplně zkreslilo českou politickou tradici a učinilo náš život nesnesitelným pro každého, pro něhož nejsou ještě zaváty všechny stopy starého českého vlastenectví, je, jak jsme zkusili, těžký. Ale musí být vybojován, máme-li se ubrániti všemu, co nás tak osudově ohrožuje! V první řady boje za lepší budoucnost našeho národa postavila se naše mládež a ukázala, že dovede býti naší hrdosti a nadějí! Věřme a doufejme, že její „Nic než národ!“ na konec přece jen zvítězí!“

„A přece nacionalismus, jak my si jej představujeme, může přijmout každý, i socialista, není-li zapřísáhlým internacionalistou. Může jej přijmout proto, že náš nacionalismus není náboženstvím nenávisti k nikomu, nýbrž náboženstvím demokratické snášenlivosti, a náš nacionalismus je ve vnitřním našem životě náboženstvím lásky ke všem třídám tohoto národa. A já řeknu daleko více, já si myslím, že není sociální spravedlnost bez upřímného, ušlechtilého nacionalismu.“

„Všecko, co jsme chtěli, pro co jsme bojovali a trpěli, bylo jediné, míti svůj svobodný československý národní stát, v němž s nikým bychom se nemusili děliti o moc a vládu.

[…]

Snaha o národní stát není šovinismus, ale vrchol národního idealismu.“

„Když my chceme svůj stát, tedy to nejvyšší, co národ může a musí chtíti, chce-li býti rovnocenným národem s druhým, můžeme míti jen jediný stát a žádný jiný.
Výstavbu národního státu musíme dodělati sami.“

„Svobodná, neautoritativní demokracie bude v normálních poměrech vždy nucena počítati se stranami nejen politickými, nýbrž i zájmovými. Ale konečně strany nemusejí být neštěstím, jen když chtějí a dovedou být státními, nejen ve smyslu věrnosti ke státu ve chvíli jeho ohrožení, nýbrž i v ochotě podřizovati požadavky a prospěchy stranické zájmům celku, státu, jen když nijak neporuší nezbytný příkaz státní politiky, aby všecka státní správa, nejen politická a hospodářská, nýbrž hlavně kulturní, byla jen a jen státní a v ničem stranická, a když dovedou ve chvílích kritických – a v těch plně jsme! – spojiti se v jeden šik, prodchnutý jedinou vůlí, obhájiti státu, jeho samostatnosti politické a hospodářské, a u nás jeho národního rázu, což bylo cílem našeho boje a našich obětí!

Dojdeme k této výši demokracie, o níž tolik mluvíme? Dočkáme se tohoto nového vzkříšení v novém našem boji za svou politickou a hospodářskou samostatnost? Dočkáme se nového vzkříšení našeho starého krásného vlastenectví, které nás zachránilo od zániku a vedlo k zázračnému vítězství? Doufejme a všemi silami pracujme k tomu, abychom mohli slaviti nové, vítězné vzkříšení!“

A na závěr. Uvědomme si, že Karel Kramář byl předsedou vůbec první československé vlády roku 1918 a jeho myšlenky jsou poplatné své době. Přesto se i dnes v nich dá inspirace najít.

Bavor podpis_rex2

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Přejaté se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

34 reakcí na Myšlenky Karla Kramáře aneb slova do pranice

 1. cobolik pacholik napsal:

  ten dristac z pred velmi slabych sto rokov sa v hrobe uz stokrat obratil,pise o stranach,ktore v case nebespecenstva stoja pri svojom dome a jeho holote,brania jarek a kopecek,nechcu dat pole zachvatcikovy orat za druhej vojny kazda ta spravna strana operovala z bezpecia a holota zdochynala bo srala na stranu,potom jedna strana druhu kurvila a nove strany po tej zasranej komune skurvili vsetko a vysrali sa na holotu,co gagor za dom nastavovala,kazda strana a jej predstavitelia to za tej historie sto rokov zasluhuju aj na kulku,ked tak kukam na hruby kuk po tych stranach za tie sto let, to mi na bluvanie,za sto rokov to bol zapas stran a pred viac jak 20 rokmi nasrali kramarovy do ucha a prevadzaju stejny bullshit jak za celu historiu tam,teraz v tych svojich mocnych independent bananistanoch,kde sa drista pepicky a cobolsky,skoda mi len tych mojich jak pepikov,tak cobolikov,co nastavovali gagor,kopa o non prisla,tych to mi prebohovy zial, tych treba pomstit a kurvy ,co zradili cisto v nasich radoch,zvane strany,tych to na smrt nenavidim,bo mojich predkov maju za hovno,jak bolo pekne ticho a stastne pri rozdeleni,vtedy som uz dumal jak sa moze tak robit a nepytat sa pokoleni,kurva mna od mala ucili,ci vo mne to,ze z niecoho som a teraz?hovno ,kdesi v riti,dobre nebudem tu viacej plakat a rusit kruhy novym vlastencom,viem ten clanok je zamerany na novych imigrantov,budete v svojom dome holota,zacalo to tym,ze kazdy spokojny teraz sam pepik a sam cobolik,jak som skor pisal ja nedozijem,ale obidve tie nacie budu mali dojebane jak sa patri za zradu svojich,nic tak nemelie jak bozi mlyn,nech im dojebe na celej ciare.

  To se mi líbí

 2. cobolik pacholik napsal:

  este popravim,ze neprajem,tym naciam tym statom,ani hovno,nech podochnu za mojich,budem mal satisfakciu …
  ze som zatrpknuty,ci vysinuty?,keby ty,co podochli vstali z hrobu,to by sme boli synovia smrti.

  To se mi líbí

 3. cobolik pacholik napsal:

  nazov clanku myslenky karla kramare,cobolik ospoveda,jaka realita z tych jeho myslienok.

  To se mi líbí

 4. Cech napsal:

  Ne ne tak úplně, protože ten hlavní popis co je dnes tak odstrašující na stranách a hnutích prohlubujících Českou státnost popsala dlouholetá členka KSČ Jiřina Šiklová.
  Kde budoucnost neboli současnost popsala v European Journal of Social Work, East Central Europe, Social Research.
  Jinak lze obsah celého toho jejího oceněného díla shrnout jednou větou :
  „Raději se budu mýlit s Bushem, než mít pravdu s Putinem.“
  Prý podle samotné autorky to lidi otočili na Bushe a Putina, což je údajně naprostá blbost.
  Proto autorkou následně upravený vlastní citát :
  „Raději se budu mýlit s Amerikou, než mít pravdu s Ruskem.“
  No a jak vypadá současný popis alias Jiřina Šiklová pouze přikrytý ekonomickou mlhou :
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Ekonomka-Sichtarova-Kapitalismus-je-ten-nejlepsi-system-jaky-zname-Recko-potopili-marxiste-Ten-pan-Varufakis-to-je-odbornik-k-popukani-388064
  Problém je ta rychlost s jakou se převlékal a převléká stranický kabát, no a dnes již se provozuje stranická turistika jako standardní a nikoho nepobuřující jev.
  Proto se také díky tomuto jevu (stranické turistice) zadařilo naprosto vymazat rozdíl, mezi stranami státotvornými a stranami které měli a mají za úkol pohřbít jakoukoli národní suverenitu, jako něco totálně separatistického.
  Tož opravdu nic nového, stačí si přečíst Šiklovou v originále a uvidíte naši budoucnost, no ono vlastně již současnost.

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Paní Katy, přišel jsem do kontaktu se ZČU cca před dvěma lety. Něco jsme pro ni s kolegou zpracovávali. To bylo ještě za rektorování Ilonky Mauritzové (znám ji i jejího muže Jiřího přes čtvrt století) a měl jsem možnost trochu nahlédnout do zákulisí.
   Byl jsem z toho poněkud lokálpatrioticky vyděšený, dokud jsem nezjistil, že podobně je asi vedena většina vysokých škol v ČR. To nemyslím ve vztahu k vámi uvedenému odkazu (ten student mi tam přijde poněkud legrační, ale i přesto obdivuji jeho plavbu proti proudu), ale k celkové atmosféře na škole.
   Studenti se chtějí především bavit (asi jsme nebyli jiní).
   Pedagogy a vědecké pracovníky zajímá jen získání co největšího počtu grantů a jejich patřičné vytěžení. Jedná v součtu o až neuvěřitelné částky v řádu mnoha miliard.
   Jednotlivé fakulty jsou až absurdně samostatné.
   S výjimkou tradičně kvalitních technických oborů mám intenzivní pocit, že škola vychovává především budoucí nezaměstnané. Potvrzuje to tezi, že trend „každý mladý Čech vysokoškolákem“ má mj. odůvodnění, že ZATÍM nenarůstá nezaměstnanost. Je odložena na pozdější dobu. To se týká především většiny humanitních oborů.
   Nečiním si nárok na stoprocentní objektivitu svých tvrzení, na to bylo moje nahlédnutí dovnitř ZČU příliš krátké a úzce zaměřené, nicméně mě vedlo k tomu, že jsme s kolegou o žádnou další práci na této škole neusilovali i přesto, že (jak už jsem napsal) existovala reálná šance získání podpory z místa tam nejvyššího.

   To se mi líbí

  • oh napsal:

   Já souhlasím s Kalouskem. Skutečně děsivý pocit!
   „V minulém desetiletí Zdeněk Bakala často kritizoval vládu ČR za to, že firmě Nomura prodala Investiční a poštovní banku. Nomuru pak uváděl jako příklad neférového investora se ‚žraločími manýry‘. Aniž bych chtěl Nomuru hájit, musím říci, že proti Zdeňku Bakalovi to byla ‚holubička bílá se sociálním cítěním‘.“
   Brrr!

   To se mi líbí

  • jaa napsal:

   Já jen přípodotek : Co to vypovídá o kvalitách ministra a výš, když neví , že -CO JE PSÁNO TO JE DÁNO – mele furt o nějakých veřejných sliíbech a ústních dohodách…. Při takových transakcích by to podle selského rozumu mělo být stokrát jištěno právníky a pod. A tohleto……. pak se divme jaké kolují a kdo ví jestli ne oprávněné zvěsti… Soukromě – kdyby Bakala neměl zatím neřečené argumenty – nekonal by jak koná… Mno – kdo ví……

   To se mi líbí

  • tata napsal:

   opět mate jen popopravdu…….netvrdím že to Sobotka vyřešil nejlépe………ovšem ten hlavní podil má na triku vláda kde byl KALOUS………toto už před mnoha lety dobře rozebral vlk ještě u STEJSKALA………Sobotka už jen řešil prakticky neřešitelné majoritní podil už byl prodán…….a samozřejmě největší kritik je KALOUS……..ONO UŽ VĚTŠINOU toho s tím moc nedaděláte……….samozřejmě navic stranická pokladna je bezedná…….ale tu hlavní vinu nemá na triku Sobotka

   To se mi líbí

   • tata napsal:

    A ZDE je opět vše rozebrano…….jak snadné je si kopnout že Rosto?
    skutečná pravdy je jinde……..ano určitě dil viny má
    https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/08/07/kalousek-okd-bakala-a-byty-okd/

    To se mi líbí

    • Rosťa napsal:

     Já k vlkovi nechodím, takže nevím, co tam je. Ale vím, že Bakalův právník je Bohúšův spolužák a Kalousek při těch čachrech dělal předsedu výboru, který to odkejvl. Takže Bohúš, Kalousek a Bakala jsou na jedné lodi a mají máslo na hlavě všichni a jak vidno, „zobchodovali“ to pěkně, takže i kdybyste se na hlavu postavil, Sobotku z toho nevyviníte. Je to právník a i blbej právník by neměl dělat školácké chyby, pokud v tom samozřejmě nebyl záměr. A vzhledem k tomu, že v politice se dělají pravidelně smlouvy se zakopaným hafanem, klidně bych na ten záměr vsadil. Takže, tato, jak už jsem jednou psal, naše názory se míjí o několik světelných let. Vy máte názor svůj, já si svůj ponechám i bez vlka.

     To se mi líbí

     • tata napsal:

      JENŽE nejde oto jestli se názorově mijíme to je neduležité……….ale přečist si otom fakta……nikdo nepopírá že svoji čast viny má i SOBOTKA ,POTAŽMO ČSSD………PAK to zhodnotit jednoduchým kopnutím jen do SOBOTKY………To je ta polopravda……..duležitá jsou jen fakta a tam právě je jasné že v době SOBOTKY už se nedalo tolik dělat…….aspon y si měl člověk fakta přečist a třeba pak je odmítnout jako blud.

      A VTOM JE MEZI NÁMI rozdíl………Vám stačí……..Ale vím, že Bakalův právník je Bohúšův spolužák .

      ale už VÁS NEZAJIMÁ pozadí………..a to je pravě do dusledku popsáno vlkem, ano mužete si je nezávisle vyhledat,Vám stačí bohužel si jen kopnout polopravdou a vtom jsme na hony vzdáleny,ja si fakta nazorového oponenta prostuduji jsemli schopen jim porozumět,bud prohlásím myli jsem se,nebo se je pokusím vyvratit,nebo konstatuji neksem schopen jim rozumět……..VY si na ty fakta ani nepodívate

      To se mi líbí

      • Rosťa napsal:

       Do nikoho nekopu. Podklady udělala pravounská vláda a Sobotka když dokončoval tu kulišárnu, tak měl si to přečíst a zasáhnout, když je ten právník. A má samozřejmě i jiné právníky v týmu. Ale co by člověk po něm chtěl, když neumí ani dodat správná jména budoucích ministrů.
       Ale klidně za něj bojujte, máte na to svaté právo.

       To se mi líbí

      • tata napsal:

       neobhajuji ……..jen mi vadi …….popis událostí……asi jako když někdo popisuje že odsun a perzekuce vraždy čechu,je defakto stejné zločiné………myslím rosahem……..jako odsun Němců
       A PŘESNĚ JE ta vina v kauze OKD………POMIJÍTE A NÉ SÁM …….KDE TO ZAČALO.
       to není obhajoba Sobotky……..a ten popis událostí jsem dal odkaz…….Vám prostě stačí že byl s nekým kamarád……..fakta už né

       To se mi líbí

      • Jos napsal:

       Nemohu si pomoci, ale co se týče OKD a bytů jste Rosťo děsivě až tragicky mimo. A hlavně – odmítáte si zjistit reálná fakta. Vy jste dobrý materiál pro media. Na přeměnu občanů na ovčany.

       To se mi líbí

      • Rosťa napsal:

       Dovedete splácat vše do kupy. Menstruace, monstrance, všechno zní stejně. Ještě, že vás Jos podpořil.

       To se mi líbí

     • Rosťa napsal:

      Pane Bavore, možná to nebylo nutné, ale jsem osobně přesvědčen, že expremier Paroubek to asi ví nejlíp.
      http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Ted-Sobotkovi-nezbyva-nez-mlcet-a-doufat-Politolog-Kubacek-rozebral-co-prijde-po-velkem-prusvihu-premiera-a-jeho-emisara-Pokorneho-se-Zdenkem-Bakalou-391324
      V odkazu je text
      Paroubek: Babiš i Sobotka budou dělat mrtvé brouky!
      „Premiér Sobotka by měl v této věci projevit mimořádnou aktivitu, protože Ministerstvo financí pod jeho vedením a za sekundování jeho osobního přítele Radka Pokorného připravilo OKD včetně 44 tisíc hornických bytů k prodeji v roce 2004, tedy v době Grossovy vlády, která prodej na podzim téhož roku schválila,“ kritizoval ale okamžitě poté Sobotkovu mluvu bývalý sociálně demokratický premiér Jiří Paroubek.

      Pokud toto nejsou ochotni dotyční pánové akceptovat, já s tím nic nenadělám. Trvám na tom, že má Sobotka máslo na hlavě. Jeho fandové mají názor možná jiný.

      To se mi líbí

    • Cech napsal:

     Bohužel to že se pro občany hlásá jedna věc :
     http://www.okd.cz/cs/media/napsali-o-nas/kdy-zacne-prodej-bytu-okd-?evCal_year=2015&evCal_month=5&FfArticleItem_page=157
     No a jak se z toho hodlá dostat právník je věc druhá :
     http://byznys.lidovky.cz/sobotka-prodej-bytu-okd-je-moralnim-selhanim-zdenka-bakaly-pny-/firmy-trhy.aspx?c=A150806_175623_ln_domov_sij
     No a odpovědnost za „morální selhání“ je jaká – > no prostě politická == neboli absolute zero.
     Takto jedná s občanem Dienstbier a zákon o obecném referendu je naprosto to samé jako povinnost prodat byty nájemníkům.
     Tam kde Kalousek nařídí, tam Dienstbier podleze ale výsledek je ten samý.

     To se mi líbí

 5. oh napsal:

  Pokazím večerní pohodu odkazem na myšlenky jiného Karla, tentokráte údajně obdařeného modrou krví:
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ale-vzdyt-to-nebyla-nase-valka-tak-co-tam-Zeman-jezdi-slavit-vadi-Schwarzenbergovi-cesta-do-Ciny-391174
  Nutno přiznat, že kníža má pravdu – ta „jeho válka“ byla ta, co se nějak zadrhla pod Moskvou, ve Stalingradu a u Kurska. Vůbec se nedivím, že se mu nechce slavit.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   A právě tady je vidět, jak jsou Kramářova slova v mnohém stále platná.

   To se mi líbí

   • vittta napsal:

    Nejhorší na tom je,že nová vhodná doba pro myšlenky Karla Kramáře přijde až po další světové válce.
    Vyhrané.
    A to… bude mírně řečeno, dost nesnadné!

    To se mi líbí

  • vittta napsal:

   Kája zapoměl, že tzv.II.světová válka byla-jak už název napovídá-válka světová.
   Ten chlap když něco řekne….ať raději spí…

   To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   To je ta doba, kdy pan Paulus byl se svými známými na rekreaci u Stalingradu a byli bezdůvodně napadeni RA?

   To se mi líbí

 6. vonrammstein napsal:

  Jeden z mých světských vzorů. Víc takových mužů je třeba v téhle době. Ech. Snad i jeden by stačil.

  To se mi líbí

  • vittta napsal:

   Ještě je tady plno těch, kdo by za ním šli.
   Zachránit se musíme sami, ale někdo nás musí véšt!

   To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Teze z mých komunistických studií: Jedinec nevytvoří revoluční situaci, ale revoluční situace si najde svého jedince. Tuším, že autorem je V.I.Lenin, ale nejsem si jist.

    To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Jeho rusofilství vám nevadí? Mně přijde trochu přehnané, byť vnímám stoletou vzdálenost v čase.
   pokud neznáte, doporučuji: Martina Lustigová „Karel Kramář“ (První československý premiér), Vyšehrad 2007.

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Ani ne – je nutné si uvědomit , že byla docle ajiná doba – a on si prožil šéfování RU takže se mu nemůže divit…Ony to ty filmy Sisi a spol…. neukáží v plné nahotě ale kdo ví jaká byla pravda…asi nic moc….

    To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Znám. Nevadí. V dané době to dávalo smysl. On samozřejmě v té době příliš netušil, čeho je či bude Rusko schopno. To tušil akorát Gajda.

    To se mi líbí

 7. cobolik pacholik napsal:

  coho bude traktar schopny,pred sto rokmi,myslim podla mna,kto kukal na bojarov a rubaskovsku holotu za celu tej jej historiu tak zlahka,nemal velke iluzie,co sa tyka technickeho pokroku,ale jake tocky ta holota dokaze natocit,to bolo jasne uz ,ked nalozili mongolom,ze zo zlatej hordy zostala len ciarka na kameni historie,ale rubaskovska holota?to cely cas ready a pripravena to je ich najmocnejsie karta,ktoru im z ruky nikto dlho nevybil,taku drzia len oni,vlastne kazdy ma taku kartu,len moc prebitia to u nich najvyzsia a to uz dokazali,pred tou dobou ked kramar zil,coho je ta holota traktarov schopna,to take nieco jak ten vas alpinista,ked som ho ukazoval ritiarom a nepovedal,co to za clen,aby tipovali,co z neho kuka,hovorili,nejaky IT specialista,ci spevak czech country,ci seriovy vrach,ked som im zajebal karakorum K2nanga parbat,to tiez nevedeli,ked zapnul you tube a podal moj englicky comment,to kukali jak telata,bo ked som metre,kosu,zatazenie prirovnal do vysky letu lietadla a pridrzal okolo krku,aby mal malo kysliku,to najprv kukali,ci som zbesnel,ale ony az vtedy pochopia,co je vyska,ked ho pridusim,bo lietaju tu po tej riti,ale nemaju sajnu o fyzikalnej podobe takej vysky ja najvyzsie 3000 metrov stal,ony od 3 do 125 metrov bo tu nizko jak svina od tej slanej ,co sa vyska urcuje,trochu prirovnania zgulasovane,ale mne pasuje.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.