Zajímavosti z kronik 2 – něco z panství Střelohoštického.


Roku 1862 byly ve Střelohošticích na věž kostela sv.Martina umístěny hodiny. Ty byly za 20zl. koupeny od města Blatné, kde bez užitku ležely na půdě radnice. Kvůli zanedbanému stavu byly dány synu původního výrobce Ferdinandu Fiedlerovi, zámečníkovi v Horažďovicích k opravě. Celé pořízení hodin přišlo na jednostotřicetjeden zlatý a 50 kr. Na pořízení se složili místní občané částkami od 30zl až po 10kr. Mezi dárci byl samozřejmě majitel panství JUDr. Obst  právě oněmi 30 zl., ale také tři místní obchodníci izraelitského původu, kteří pěti, či jedním zlatým a 50.kr. přispěli.

Na konci března 1865 za velikého větru napadlo takové množství sněhu, že 29.března nemohl k večeru povozník projet s jedenácti koni zápřahu , musel vypřáhnout a počkat do druhého dne na odstranění závějí.

Jak zapsáno bylo léta páně 1869 vstoupil v platnost nový školský zákon, dle něhož školy přestaly podléhat dozoru církve, ale začaly podléhat dozoru státu. K tomu účelu byly zvoleny školní rady. Docházka stanovena na 8 let, tedy od 6 do 14 roků. Škola zároveň přestala být „konfessionelní“, tedy náboženská, což znamenalo, že i vyučovat mohl učitel jakéhokoli vyznání.

Roku 1874 se Střelohoštická dvoutřídní škola změnila na trojtřídní, protože dítek školou povinných bylo 481. Ani to však později nestačilo a roku 1883 se rozšířila na čtyřtřídní. Roku 1885 pak přibyla třída pátá pro 427 dítek.  Pokud se vám údaj o počtu dětí bude zdát nesmyslný, pak vězte, že je to opsáno z kroniky a já na to vliv nemám.

Roku 1889 byl současnému majiteli panství Střelohoštického JUDr.Obstovi celý majetek exekučně prodán a novým majitelem se stal Albert Dub, vyznání izraelského. Nový majitel se uvedl velikou dobročinností. K exekuci došlo pro prostopášné jednání nejmladšího syna Leo Obsta, který značnou část jmění prohýřil a samovraždou kdesi v Paříži život ukončil.

Roku 1888 byla v červenci taková zima, že zedníci pracovali v rukavicích a kožíšku. Téhož roku bylo elektrické světlo na dům č.7 pověšeno jednak k okrase obce, jednak jako důkaz pokrokového myšlení.

Konkursní správci mají svou dlouholetou tradici. Příklad z roku 1895, kdy se do konkursu dostal střelohoštický mlýn. Správce čili opatrovník konkursní massy advokát Dr.V.Melan z Horažďovic dovedl prodloužit konkurs na ½ druhého roku a na jeho palmární účet tak přišlo 25 tisíc.

Bavor podpis_rex2

Příspěvek byl publikován v rubrice Strakonice se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 reakcí na Zajímavosti z kronik 2 – něco z panství Střelohoštického.

 1. NavajaMM napsal:

  Tá zmienka o šikovnom advokátovi, čo dokázal predĺžiť konkurz na poldruha roka, je naprosto kúzelná vo svetle skúseností po prvej vlne kupónky. 🙂

  To se mi líbí

 2. K-k. napsal:

  OT: Pane Bavore, pošta… 😉

  To se mi líbí

 3. Renard napsal:

  Tyto a podobné texty ve mně vyvolávají nevysvětlitelný pocit pohody. Možná už stárnu. Ale možná je to spíše tím, že v současném zpravodajství dominuje násilí, hrozby, katastrofy, války a podobná témata, která prý čtenáři vyžadují, a já instinktivně hledám nějaký únik. Občas se přistihnu, že se mi zasteskne i po těch zprávách o úspěšném průběhu žní, které nám kdysi připadaly tak směšné a zbytečné…

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Pane Renard, je vidieť, že ste duševne úplne normálny (zdravý). Opakovanie negatívnych správ totiž nie je „matka múdrosti“. Naopak, paralyzuje. Rovnako aj prehnane detailné podrobnosti. Ľudia z toho úplne zblbnú. Spomínam si, ako mi moji synovia rozprávali o učiteľke zo školy, ktorá ich varovala pred elektrickými drôtmi na stožiaroch tak, že naturalisticky podrobne rozprávala, ako sa jeden chlapec elektrickým prúdom uškvaril.

   To se mi líbí

   • Jos napsal:

    Mně se to jeví už řadu let tak, že zpravodajství neexistuje. Místo něho nám podstrkují zdramatizovanou policejní svodku, doplněnou, když zbyde čas a místo, manipulativními komentáři. Co také čekat, jestliže se za bojovníka za svobodu slova vzdává takový šmejd a lotr jakým je Pavel Šafr.

    Liked by 1 osoba

Komentáře nejsou povoleny.