Prezident Azerbajdžánu zpochybnil nezbytnost integrace s EU


Přílohou posílám krátkej článeček, kterej se dozajista neobjeví v  masmédiích…

Prezident Azerbajdžánu Ilcham Alijev vyjádřil pochybnost o nezbytnosti integrace své země do evropských struktur. Podle informace agentury Contact prezident řekl: „Duchovní a ekonomická krize je už v Evropě realitou, a to nás nutí k zamyšlení, nakolik je nutná integrace Azerbajdžánu do evropských struktur. A zda se vůbec integrovat má, nebo ne. Já osobně o tom nějakou dobu přemýšlím a mám za to, že v příštích měsících musíme připravit nové mechanizmy, formát a koncepci spolupráce“.

Azerbajdžán, podle prezidentova vyjádření, se nezapojil k Asociační dohodě s EU, protože neodpovídá našim zájmům. Tato dohoda nenabízela rovnoprávné podmínky, ale obsahovala pouze „listinu příkazů“. To nám ale nevyhovuje, protože Azerbajdžán navazuje se všemi organizacemi a státy rovnoprávné vztahy . Dodal dále, že to může být dohoda o strategickém partnerství, nebo prostě smlouvu o spolupráci nebo partnerství. Musí tam být ale zakotvena rovnoprávnost a národní zájmy Azerbajdžánu. Současně prezident vyjádřil pochybnost o smysluplnosti eurointegrace. A poznamenal: „Občas slýchám od státních úředníků, poslanců, veřejných činitelů, že se musíme do Evropy integrovat, a vybízím je, aby se zamysleli, když o tom hovoří“:

Za prvé – musíte znát pozici prezidenta.

Za druhé – jak, a v jaké formě se budete integrovat? Potřebujeme tu integraci, nebo ne? A pokud

ano, tak jakou? Jako druhořadého člena, asociativního člena, nebo ještě něco jiného. Takový formát nepotřebujeme – řekl Alijev.

Prezident dále zmínil, že vstup Azerbajdžánu do Rady Evropy nesplnil naděje. „Nakolik je možné Azerbajdžán urážet a ponižovat? Náš pohár trpělivosti přetekl. Velmi dobře se bez Rady Evropy obejdeme. Žili jsme před rokem 2001, kdy probíhala občanská válka, arménská okupace, politická krize, hospodářský pokles. Žili jsme a nezemřeli. Vstoupili jsme tam v zájmu vyřešení problému Náhorního Karabachu. Věděli jsme, že se Arménie tlačí do Rady Evropy. Chtěli jsme tam být také, aby byl problém řešen spravedlivě.

Co ale vidíme: nespravedlnost, dvojí standardy, islamofobii, závist a nepřejícnost“. – prohlásil Alijev. Vyjádřil nespokojenost i s poslední rezolucí Parlamentního shromáždění Rady Evropy, přijatou u příležitosti Evropských her v Baku. V textu předloženém nám referenty stálo: …shromáždění bere na vědomí, že ázerbájdžánské území je okupováno…“. Poté znění změnili a napsali, že shromáždění bere na vědomí existenci konfliktu v Náhorním Karabachu. Co to je? To je otevřená protiazerbajdžánská pozice! Proto se k tématu znovu vracím. Nikam  se neintegrujeme – stačilo. Pokud bude nutné, zapojíme se do jiných sdružení, ovšem jako rovnoprávní partneři, jako suverénní země – prohlásil prezident.

Připomínám, že koncem května Azerbajdžán odmítl podepsat závěrečnou deklaraci „Východního partnerství“ *)

Zdroj: – podnikatelský deník „Vzgljad“ – vz.ru

*) – „Východní partnerství“ – projekt organizovaný EU, zahrnuje 6 bývalých sovětských republik – Bělorusko, Ukrajina, Moldavsko, Gruzie, Arménie, Ázerbájdžán. Zakládající schůzka proběhla v roce 2009 v Praze, v průběhu českého předsednictví EU. Její poslední letošní schůzka v Pobaltí nedospěla dokonce ani k podpisu závěrečného dokumentu.

hroch-hlava

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

33 reakcí na Prezident Azerbajdžánu zpochybnil nezbytnost integrace s EU

 1. Mainguard napsal:

  EU je největší obchodní partner Ázerbájdžánu, v loňském roce na země EU připadalo 42,4 % obchodního obratu AZE. EU je současně pro AZE největším exportním a importním trhem  ( 48,3 % a 27,3% resp. ) AZE. Země EU dovážejí z Ázerbájdžánu hlavně ropu a ropné produkty a vyvážejí do AZE stroje, dopravní prostředky a spotřební zboží.

  Zdroj: businessinfo.com

  Kazdy ma pravo zpochybnit svoji ucast v nejakem svazku. To je vzdy exklusivni, nevyplyva z niceho, neni a nej nejaky narok ani toto clenstvi neni automaticky nabizeno kazdemu. Ovsem ve stinu vyse uvedenych cisel je jasne, co je pro tuto zemi z ekonomickeho hlediska dulezite. Nakonec je-li zeme vedena demokraticky, melo by zalezet na nejakem clenstvi jejich obyvatelum spise nez funcionari, ktery je jimi placenym zamestnancem. Nemyslim, ze by nekdo jiny nez oni sami mel o tomto rozhodovat.

  To se mi líbí

  • jaa napsal:

   skromný přípodotek – proč by měli kupovat čínské zboží přes ejúnii. když mají Čínu v sousedství a mohou to koupit přímo. Vždyť se v ejúnii skoro nic nevyrábí – kromě minifarmářů a malých fabriček. A i ten španělský česnek pochází z Číny… Výroba se přestěhovala do Asie – tak proč nekupovat přímo od výrobce a zdražovat vše přes kdoví kolikatery pracky. No myslím, že postup vůči Řecku jaxi taxi….. moc němcům a frantíkům nepomohl… kdo ví…ač-li tam nespustí nějakou barevnou tu onú-….pnp – ropa je ropa… hmm.. což jsme viděli na Iráku a Lybii…a konec konců i Sýrii..
   Závidím jim moudrého prezidenta…

   To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Do EU může dnes dobrovolně vlézt jen magor. A my budeme mít hodně vekou starost, jak z ní vycouvat, pokud nedojde k samovolnému rozkladu. Ale Brusel se bude držet zuby nehty.
    Média dnes zveřejnila zprávičku, kterak francouzský prezident Hollande žádá, aby eurozóna měla svoji vládu i rozpočet. O měnové unii údajně tvrdí, že „Nikdo si nedovolil odejít“. Ten slovník je k pomilování.
    Kazeň je to hlavní, soudruzi, a tak to ma byt! A disciplina, soudruzi!

    To se mi líbí

    • Rosťa napsal:

     Tak to má byt. Dovolte mi odejit.

     To se mi líbí

    • jaa napsal:
     • Renard napsal:

      Mě by docela zajímal právní názor, jak by mohla proběhnout žaloba na EU, že nekoná v souladu se svými základními dokumenty. Ona totiž nebyla založena jako sdružení na ochranu kapitálu, už vůbec ne za cenu násilí ba dokonce války, a i ta zóna jednotného ekonomického prostoru a ekonomické spolupráce (původně v komoditách uhlí a oceli, později v Euratomu) byla nepochybně myšlena jinak, než jako hřiště pro něčí dominanci. Zatím to vypadá na stejný vývoj, jako třeba u internetu: původně vynikající, demokratická a nezištná myšlenka pro komunikaci a sdílení, dokud se této příležitosti nechopil kapitál a nezasvinil to svými „pravidly“ a postupy, čímž otevřel naplno dveře pro politiky, kriminálníky a jiné parazity, kteří to zneužití dotáhli k dokonalosti. Je mi z toho někdy smutno a jindy na blití, jak ta sebranka dokáže zničit dobrou myšlenku a naději. Cesta k řešení by tu samozřejmě byla, ale to by vyžadovalo osobní nasazení, v případě EU například účast ve volbách a důsledný tlak na svého zastupitele, aby prosazoval to, k čemu se zavázal. Dokud ale většina stojí bokem protože „přece ten můj hlas beztak nic nezmění“ a pak jen zvenku nadává (popřípadě škodolibě zdůrazňuje, že jim to přece bylo předem jasné), anebo když se z pohodlnosti volí „menší zlo“ s alibistickým zdůvodněním, že jinak by ten hlas byl ztracen, tak se žádná změna ani očekávat nedá.

      To se mi líbí

 2. Cech napsal:

  Úžasný Azerbajdžán – Člověk v tísni a jeho filmy to popisují celkem srozumitelně.
  http://www.clovekvtisni.cz/index2.php?id=197&gclid=CNXrot6C6cYCFasEwwodxjEATw
  Ovšem pokud máte jejich popis stažený v současnosti již popisují úplně něco jiného.

  Nyní je to díky Francouskému nadomyšlenému postupu vůči velvyslankyni dobré vůle celkem jasné.
  Proto hádejte kdo zvítězí u této rodačky z Baku ?

  François Hollande nebo Vladimir Putin?
  No a ono ejhle cherchez la femme a opravdu to funguje.
  Tož někdy je i ta politika nejen zajímavá ale i celkem hezká.

  To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    To se amíkům stává často. Onehdy trefili čínskou ambasádu, tu a tam školu či nemocnici a občas se trefí i do vlastních. Když je nuda veliká, je potřeba se občas rozptýlit.
    K článku není diskuse, říšský protektor pan Šapiró by se asi zlobil.

    To se mi líbí

    • oh napsal:

     Na baktualne.cz se smí diskutovat už jen u blogů a i tam řádí nějaký namazaný mazač, takže se občas vzpomíná na Stejskala jako na dávno minulý lepší věk.
     Pod běžné zpravodajské články jim furt lezly nějaké podezřelé elementy a uváděly tam naprosto nepřijatelné informace k obsahu vytvořenému baktuálními pisálky, tak si opatřili pár provokatérů a znemožnili vkládat odkazy. Když to nepomohlo, zatrhli diskuze úplně. „Jménem civilizace!“

     To se mi líbí

     • Rosťa napsal:

      Dík za info. Já tam už drahně času nic nečtu a než se mi načte mail, tak se mi udělá špatně jen z nadpisů. A když přečtu Fendrych, běžím pro zažívací sodu. Brrr.
      A „Jménem civilizace“ se tu dějí věci, že člověk i rozumu mdlého se nestačí divit. A Vasil „ksakámnepúšťat“ se musí řehtat, až dekl od urny nadskakuje.

      To se mi líbí

     • jaa napsal:

      Nevím, jestli pamatujete – já ano – na co – na to tóčo, když se neplnil plán. A tady se evidentně neplní. Souhlasí a přitakávají jen vlastní nebo placení diskutéři – co se dají lehce poznat. Občané co nejsou ovčany – rozhodně s autory článklů nesouhlasili , vysvětlovali, opravovali a kritizovali. A asi se nedá vydržet ta neustálá kritika a dokazování že nemaj pravdu ani za ty peníze co za to maj, zvlášť ve veřejném prostoru. . A jestli jim je zkrouhnou – jak bylo blahé. oaměti zvykem … hmm.

      To se mi líbí

 3. Rosťa napsal:

  Jestli je v Azerbajdžánu US ambasáda, tak by se měl Alijev poptat Janukoviče, jak to chodí. A hlavně zjistit, jestli tam Pánkův čolek s plísní nevozí něco humanitárního. Samozřejmě Plavce štětinu, Kocába, knížepána a jim podobné demokrady zdvořile vyprovodit zpět. Sviňským krokem.

  To se mi líbí

 4. Rosťa napsal:

  OT
  Dovoluji si požádat místní osazenstvo práva znalé o radu. Včera jsem ráčil utéct z lovu ryb, páč se strhla taková průtrž mračen a hurikán, který za svůj život nepamatuji. Protože to už nebraly ani stěrače a nebylo na krok vidět, musel jsem zastavit. A jak tak medituji, za co mě Pánbůh tresce, přiletěla mi do auta zadním oknem haluz. Byla sice pěkná, ale okno bylo na milion kousků a já musel volky, nevolky na chalupu, protože během chvilky bych měl z auta pojízdné koupaliště.
  Otázka ctěným kolegům zní: Patří ta haluz někomu, kdo by přes pojišťovnu uhradil škodu, nebo se mi ten nahoře pomstil za to, že považuji katolickou církev za ( smazáno panem Bavorem pro nepublikovatelnost )?

  To se mi líbí

  • Mainguard napsal:

   Ta haluz je priroda, ze ktere jste i Vy vzesel. Takze stavet se proti Vasi stvoritelce by bylo kontraproduktivni. Existuje institut pojisteni, krom vlastni blbosti se da pojistit i vlastni majetek proti rozmarum Matky prirody. Nemate-li jej, pak Vam nezbyva nez vzit dany status quo jako objektivni pricinu na vedomi a smirit se s tim.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Doporučil bych právě teď ČT2 dokument o nejvýše položené železnici světa.

    To se mi líbí

    • Rosťa napsal:

     Už jsem to jednou viděl. Pro ty potomky Velkého Maa není nic nemožné. Občas mám informace od lidí, co tam byli dlouhodobě pracovně a mají jen slova obdivu. Něco Evropě uteklo a ta se zmohla jen na prndání o lidských právech. Na víc nemá.

     To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Je to pojištění vozu proti živelné události.
   Ta zásadní věc je zdali ta která pojišťovna je ochotna k plnění této pojistné událostí i když ji má např. ve svém letáku napsánu velkým písmem.
   Například kooperativa, tak ta to má napsáno ale při pojistném plnění raději nasadí více jak 4. advokáty jen aby nemusela nic vyplatit.
   Ovšem pokud budete důsledný a dotáhnete to až k soudnímu procesu, tak se Vám možná podaří z ní něco málo vydolovat.
   Opravdu odškodnění za tu větev naprosto jednoznačně závisí na pojišťovně a ne na naší CSv nebo snad Dukovi.
   Tož nyní se ukáže jakou jste si vybral pojišťovnu, jestli drahou a špatnou, nebo lacinou a dobrou.

   To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    Musím se kouknout do smlouvy, ale handrkovat po soudech se mi nechce. Na to je život příliš krátký. Měl jsem spíše na mysli, jestli silničáři přes svou pojistku. Ty stromy jim patří stejně jako rigoly, za které jde něco vyrazit, když tam necháte nápravu i s převodovkou.

    To se mi líbí

 5. Rudolf Knopp napsal:

  Také záleží,zda je v pojistné smlouvě z jakého stromu ta haluz je.Většinou Vám uznají eben,nebo jiný exotický druh.Nevím,zda se to vztahuje na buk,nebo višeň.

  To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   Kolem silnice jsou tam jabloně, takže jsem asi byl v nesprávnou dobu na nesprávném místě a dostanu kulový.

   To se mi líbí

   • Ferro napsal:

    Co se Vám přihodilo? Jen okno (které), nebo i kastle? Bylo-li to sklo a máte-li připojištění skel, tak vůbec neváhejte a zajeďte do skloservisu, který má s Vaší pojištovnou smlouvu a oni Vám to vyřídí i s výměnou (smlouvu s sebou!). Nebo zavolat na infolinko Vaší pojišťovny a tam to prodoiskutovat. Lepšího Vám noikdo nic neporadí. Ne proto, že by nebyli větší chytráci, ale protože jsem pojišťovák.

    To se mi líbí

 6. jaa napsal:

  Zcela MT – na vědomí — zítra v 13.10 a ve čtvrtek v 14.40 na ČT 2 – dokument o stavbě železnice – PEKING – LHASA.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.