Závěť Muammara Kaddáfího


ANONYMOUS BULGARIA

40 let, možná i víc,  nepamatuji si, dělal jsem všechno, co jsem mohl, abych dal lidem domy, nemocnice, školy, a když měli hlad dal jsem jim jídlo. Dokonce z pouštní země Benghází jsem vydobyl zemědělskou půdu.

Stál jsem před útoky tohoto kovbojíčka Reagana, který zabil mou adoptovanou dceru, sirotka. Pokusil se mě zabít, ale místo toho zabil toto chudé nevinné dítě. Pak jsem pomáhal svým bratrům a sestrám z Afriky s penězi pro Africkou unií.

Udělal jsem vše, co bylo v mých silách, aby pomohl lidem pochopit koncept skutečné demokracie, kde lidové výbory řídí naši zemi. Ale bylo to nikdy dost, jak mi říkali někteří, dokonce i ti, kteří měli domy s 10 místnostmi, nové kostýmy a nábytek. Ti nebyli spokojeni nikdy, protože jejich chamtivost chtěla víc. Říkali, že Američané a další návštěvníci potřebují „demokracii“ a „svobodu“, ale nikdy si uvědomili, že tento systém je řezání krku, kde velký pes sežere zbytek. Oni byli fascinováni těmito slovy, aniž by si uvědomili, že v Americe neexistuje žádný bezplatný lék, žádné bezpaltné nemocnice, žádné bezplatné bydlení, žádné bezplatné vzdělávání a žádné jídlo zdarma, kromě případů, kdy lidé musí prosit, nebo čekat v dlouhých frontách aby dostli polévku.

Ne, bez ohledu na to, co jsem udělal, pro některé to nebylo nikdy dost, ale pro ostatní – ti vědí, že jsem syn Gamala Abdela Nassera – jediného pravého arabského a muslimského vůdce, kterého jsme měli od času Salaha al-Dina, který získal Suezský průplav pro svůj lid, tak jsem vládl Libyi pro můj lid. Snažil jsem se chodit na jeho cestě k záchraně svého lidu od koloniální nadvlády – před zloději, kteří by nám kradli.

Já jsem teď pod útokem největší vojenské síly v historii a můj malý africký syn Obama chce mě zabít, aby vzali svobodu naší země, aby vzali naše bezplatné bydlení, naši bezplatnou léčbu, naši bezplatné vzdělání, naši bezplatnou stravu a vyměnili je za krádeže v americkém stylu s názvem „kapitalismus.“ Ale každý z nás ve třetím světě ví, co to znamená. To znamená, že korporace chce vládnout světu a lidé trpí. Takže pro mě neexistuje žádná alternativa, je třeba vstát a pokud chce Bůh, zemřu na jeho cestě, cestě, která učinila naši zemi bohatou zemědělskou půdou, potravinami a zdravím, a dokonce nám bylo dovoleno, abychom pomohli našim africkým a arabským bratrům a sestrám pracovat zde s námi v Libyjské Jamahiriyi.

Nechci zemřít, ale pokud to zachrání tuto zemi, můj lid, tisíce z nich jsou mé děti – budiž.

Nechť je tato závěť je můj hlas světu, jsem stál před křižáckých útoky NATO, stál před krutosti, stál před zradou, postavil se Západu a jeho koloniálním ambicím. Stál jsem se svými africkými bratry, s mými pravými arabskými a muslimskými bratry jako světlo z majáku. Když ostatní stavěli hrady žil jsem ve skromném domě i ve stanu. Nikdy jsem zapomněl mládí v Sirtě. Neutratil jsem pošetile náš národní poklad, a jako Salah al-Din, náš velký muslimský vůdce, který zachránil Jeruzalém pro islám, jsem si vzal něco k sobě …

Na Západě mi někteří  říkali „šílenec“, „blázen“, ale oni neznají pravdu, kterou stále nahrazují lží. Vědí, že naše země je nezávislá a svobodná, ne v koloniální sevření. Oni vědí, že moje vize, moje cesta byla jasná a že budu bojovat až do mého posledního dechu pro můj lid, aby udržel svobodu. Kéž nám Alláh Všemohoucí pomůže zůstat věrnými a svobodnými.

Muammar Kaddáfí, 04/05/2011

Přeložil a za kvalitu překladu se omlouvá

Bavor podpis_rexAP

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

30 reakcí na Závěť Muammara Kaddáfího

 1. strejda napsal:

  Jistě to není autentická závěť, byla by jistě koncipovaná jinak. Je to poměrně povrchní pohled. Ale jistě bude v Libyii a i jinde dost lidí, kteří se s ní budou ztotožňovat. A o to asi autorovi šlo. Svérázná cesta za lepším životem lidu tvrdě narazila na realitu a skončila. Jistě ale ne na věky. Každé nové se musí těžce probojovat proti starému, často mu podlehne. Ale ne navždy. Libijci a nejen oni, si budou pamatovat co bylo před Kaddáfího zelenou revolucí, za ní i po ní. Tak jako i my si pamatujeme co bylo za první republiky, okupace, socialismu a obnoveného kapitalismu. Kolo dějin se nikdy nezastaví a točí se dál. Nevrací se na jedno místo ale postupuje kupředu, zúročuje znalosti i ponaučení. A hlavně se nedá zastavit. Jen lidský život je poměrně krátký.

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Samozřejmě, je to fikce, to budeme chápat všichni.
   Co nebudeme chápat všichni je to, proč byla napsána a proč je někomu k smíchu a někomu slouží k zamyšlení.
   Nevěřím na jakoukoli paměť národa, jsou jen roztříštěné vzpomínky a zápisy ovlivněné tím kdo je poskytuje a píše. Je stávající špatný vztah mezi Němci a Řeky vzpomínkou na druhou světovou válku, nebo je reakcí Řeků na chování německých (evropských) bank a německých (unijních) politiků v současnosti? Určitě to druhé, to jen mediální manipulátoři se nám snaží namluvit cosi o paměti Řeků staré sedmdesát let.
   Věřím jen na sílu osvíceného jednotlivce nebo skupiny přesvědčit, ať už myšlenkou nebo silou, nejlépe obojím, v historicky daném okamžiku o správnosti své cesty. V historii se objevují jen záblesky takovýchto panování, chcete-li vedení země, kdy je nastaven systém který „šlape“ ve prospěch většiny národa. Je plná vykořisťování, drancování, okupací, krádeží, podvodů, lstí, kolonizací, vyvražďování, znásilňování, vražd, lumpáren všeho druhu. Je nabíledni, že takovéto záblesky nezůstávají bez odezvy. V paměti lidí (ne národa), v nenávisti a zlobě odstavených od bezpracného koryta. Budování a držení bezpracných koryt plných požitků -. to je přece celá historie lidstva! To je příběh porážky Káddáfího, Husajna, pokusů o podmanění Stalina, Castra, Chávéze, Rúháního, pomluv Tsiprase či Filipa. To je taky příběh nevymýtiteného snu o spravedlivější společnosti který bezpochyby tito představují. Spravedlivější, nikoli spravedlivé, žádný bůh tu není aby dosáhl spravedlnosti, jsou tu jen lidé schopní řídit společnost lépe či hůře. Ideál nenastane nikdy, vždy bude opozice. Nikdy nebude názor na jakoukoli událost jednotný, bude jen nějaký většinový a nějaký menšinový, a .přečasto žádný.
   Co je platná paměť nám kdo víme že i ten nevalný (náš i Káddáfího) socialismus byl lepší než současný kapitalismus? Dával naději, dával mír, dával jistotu. Nedával ale ta plná bezpracná koryta těm kdo si mysleli že na ně mají historický, jiným slovem trvalý, nárok.

   To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    PetřePavle, já bych tu historickou paměť tak úplně nepodceňoval.
    Jezdím už dvacet let každoročně na jižní pobřeží Kréty, do Paleochory. Žádný hotelový resort, mezi Řeky. Nedaleko odtud do vnitrozemí, na příjezdové trase ze severního pobřeží (které je daleko civilizovanější) leží městečko Kandanos. Řekové tam v roce 1941 dva dny zadržovali postup německých vojsk, čímž výrazně přispěli k úspěšné evakuaci zbytku Britů. Za trest tam nechal 3.6.1941 německý velitel Kurt Student vyvraždit 180 místních obyvatel.
    Ani byste nevěřil, jak ten příběh dosud v Paleochoře žije. Podle mého soudu (nemohu doložit) je důsledkem poměrně nízký počet německých turistů v této oblasti (více Holanďanů atd.). Místní jediná nebezpečná ryba, řecky zvaná Drakena, která leží zavrtaná v písku a když se k ní moc přiblížíte (prakticky na dosah/dotyk) velmi nepříjemně útočí jedovatými zuby a ostny, se latinsky řekne Trachinus araneus.
    Místní jí ale neřeknou jinak, než „German Fish“. S tím nemají bankéři nic společného.

    Ještě k té rybě. Syn Ondřej, skvělý plavec a potápěč, si s tou rybou pohrával asi před deseti lety, už v hodně dospělém věku. Chtěl si ji vyfotit…. Naštěstí rafla do foťáku a jeho lízla jen jedovatými ostny. Strávil dva dny v horečkách, ruku oteklou jak „mišelňák“, co ho vozily kamiony pro parádu na kabině. Důsledky s bolestmi atd. trvaly skoro rok.

    Z oné přezdívky je zřejmá neutuchající láska místních Řeků k Němcům obecně. Souhlasím, že tento cit se ještě vyhrotil během posledních cca pěti let.

    To se mi líbí

    • Slim napsal:

     Jsme zvědavi na dojmy z pobytu, ale to už bude show jinde.

     Generál Student vychází v české wiki jako letec hrdina a paragán-architekt.
     https://cs.wikipedia.org/wiki/Kurt_Student

     I když jde o překlad angl. verze, u druhé války autorům najednou dojde znalost a.
     Kdybych nevěděl, jak špatně se učí jazyky, myslel bych si, že jde o výběrovou amnézii.

     https://en.wikipedia.org/wiki/Kurt_Student

     To se mi líbí

     • oh napsal:

      Tohle není jen u Studenta. Pachatelé české wikipedie (Slovo autoři mi nějak nechtělo z klávesnice.) zvyk vypouštět podle nich nepotřebné informace při překládání anglické verze uplatňují často. Takže si myslím, že kvalita výuky jazyků s tím nemá nic společného. 😉

      To se mi líbí

      • Slim napsal:

       kvalita výuky jazyků s tím nemá nic společného.

       To byla stará dobrá ironie, oh. Jak jste asi pochopil.
       Někteří nezodpovědní cynici jí používají i bez výstražného vyznačení smajlíky.. 🙂

       To se mi líbí

      • Jos napsal:

       Vidím vážený Slime, že jste dosud nepodnikl žádný zápas s pachateli české Vikipedie. Já to zkusil dvakrát, v odborné záležitosti. Bylo to kouzelné. Asi jako zápas se Svatou církví římskou. Oni své blbosti považují málem za zjevené pravdy.

       To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Jen jedenkrát jsem se pokusil doplnit fakta o svém sídle, navíc z dostupných zdrojů (včetně odkazu na ně), po čase jsem zjistil, že to bylo vymazáno. Seru na ně.

        To se mi líbí

      • Slim napsal:

       Máte recht, Josi. Českou wiki nepoužívám. Tady mi jí gůgl vecpal pod nos a divil jsem se tomu drzému falšování. Vypadá to, že vybírají daň za nečtení v jiných jazycích. Ale je to provedeno zcela hloupě, každého musí uhodit do očí nepoměr odstavců o 1. a 2. válce..

       Gůgl jsem užil proto, že jsem si pamatoval, že v květnu 40 střelili Studenta v Holandsku do hlavy a nebyl jsem si tedy jist, že na Krétě byl OSOBNĚ. Ale ne, byl to odolný voják, v lednu 41 byl zpět ve službě! Zdraví se mu zhoršilo až v base, po válce.
       Musely tam být opravdu těžké podmínky, protože po propuštění žil dalších 30 let, až do hezkých 88 ( 🙂 pro jistotu).

       PS. Wiki považuju za moc milou vymoženost, to jen chce nepoužívat tu českou.

       To se mi líbí

    • kočka šklíba napsal:

     Na Krétě jsem byla, sice na severu, ale ze 14 dnů jsem 10 jezdili křížem krážem, byli jsme i na jihu (kde se mě to moc líbilo). A mohu potvrdit, že jednak je tam více hřbitovů protinacistických odbojářů a hlavně, překvapilo mě, že bylo vidět dost srpů s kladivem, dost symbolů socialismu, různě na všech možných zdích, dopravních značkách, prostě všude. Asi jsou Kréťané opravdu dost hmm…..doleva. A je to asi 7 let, takže ne jen nyní.
     Jinak jsem si nevšimla lenosti, všude byli moc milí, všude kde o bylo potřeba lidé makali, pravda, bylo to většinou v zařízeních cestovního ruchu, nicméně nikdy nám nic nechybělo. A že by tam lidé byli nějak bohatí, také ne.
     Ve srovnání s některými Chorvaty to bylo jak ráj.

     To se mi líbí

    • jaa napsal:

     Hudče, já se na Krétu nikdy nedostala, i když má mé sympatie od půlky 80tých, kdy Práce vydala od Tošovského – Vy třpytném moři je Kréta …román z právě toho odbobí… a podle toho jak znám řeky .. tedy ty, co byli k nám přemístěni v 50 tých… v podstatě odpovídá skutečnosti… mají proč je nenávidět. a proto věřím že se z toho srabu, do kterého je dostali prodejní politici dostanou……

     To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Hudče, dám na vás, i historická paměť má svou hodnotu. Pro někoho. A bývá mylnou, viz nechuť mnohých u nás vůči Rusům kvůli oku 1968, a lásku mnohých u nás k Američanům kvůli roku 1945.
    Ještě k předchozímu : vím, že hodně lidí u nás má vzor v Anglii s její královnou, obdiv k USA s jich demokracií, k Saudské Arabii s jejím ropným bohatstvím, k Monaku s jeho příživnictvím, ke Švýcarsku s jeho bankovnictvím atp. Já ne. Jsou to bohatství zemí daná zbohatnutím na úkor druhého. Kolonialismus, vyhlazování, přírodní bohatství, finanční machinace … to není moje parketa. Byť se lidém tam mají jak se říká dobře. Může mít slušný člověk dobrý pocit z nakradenéího bohatství? Slušný ne! Ale neslušný, nepoctivý … a ať mi nikdo neříká, že tato kategorizace nemá opodstatnění, že způsob nabytí moci a majetku nemá vliv na způsob života společnosti.

    To se mi líbí

   • Cech napsal:

    Ba ne historická paměť je pouze tam, kam nedosáhne kybernetická manipulační ruka vyššího obecně platného manipulačního zákona.
    http://www.hlavnespravy.sk/stop-ttip-europsky-parlament-sklamal-obcanov-pri-hlasovani-o-obchodnej-dohode-ttip/643445
    Jinak si může kdo chce co chce říkat o Drakeně co jej napadne, historicky třeba 70_sát let a je mu to houbelec platné.
    Protože když se umí, tak se umí a nad Řeckem se prohlasuje TTIP a potom ….. no a to je to, co již manipulační ruka vyššího obecně platného manipulačního zákona neřeší.
    Tož užívejme si TTIP na plný úvazek – > zbývá pouze dořešit zdali ČSN-EN se podřídí US normám nebo naopak.
    To bude mazec až bude muset USA přestat používat výkrm pomocí antibiotik a celá USA bude muset začít přecházet na eko kotle platit Evropě za CO2 atd atd a nebo že by ne?

    To se mi líbí

 2. Janika napsal:

  Není to podvrh. Přeložila jsem to už v roce 2011. https://janica9.wordpress.com/2011/04/15/889607-poselstvi-plukovnika-muammara-kaddafiho/
  Název Závěť je ovšem lepší, než ten můj překlad.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   No vidíte, a mne nic lepšího než „závěť“ nenapadlo. 🙂

   To se mi líbí

   • Strejda Olin napsal:

    Já mám verzi s názvem „Vyznání“.
    Zajímavá je i jeho „Zelená kniha“
    http://www.ksm.cz/zelenakniha.pdf

    To se mi líbí

   • Janika napsal:

    Závěť jako takovou napsal taky, před odjezdem ze Sirty. Říkal tam, že si nepřeje, aby jeho mrtvé tělo svlékali a omývali, chtěl být pohřben tak, jak bude. Docela ohleduplné. Přál si ulehnout v hrobce vedle svých předků. Tu pak rozbořili a ostatky znesvětili, včetně pozůstatků jeho matky a vnoučat zabitých při bombardování. Ani nevím, jestli jsem ji někd přetiskla, asi mi to připadalo po jeho smrti marné.

    To se mi líbí

 3. Rosťa napsal:

  Ať už to podvrh je, či nikoliv, pravda je, že se to od reality tehdejší Libye moc neliší. Proto také ten zásah „demokratického“ Západu. To by tak hrálo, aby se dělalo něco pro lidi. A chtít zaplatit za ropu nemohl Sarkozy a spol. nechat jen tak. To dá rozum ( a v Haagu mají dovolenou ).

  To se mi líbí

 4. oh napsal:

  Dovolím si jedno předběžné varování mimo téma.
  ČT24 chystá nový vzhled svého webu, který má být obdařen „moderním“ vzdušným designem s výraznými titulky a spoustou volného místa. Také má být responzivní, což obvykle obnáší, že prvky navržené pro pohodlné používání na pididispleji šmatlafounu, se na monitoru PC roztáhnou do absurdních rozměrů a vy určitě neuvidíte celou stránku najednou.
  K nahlédnutí je nová podoba zde:
  http://beta.ceskatelevize.cz/ct24
  Prý má uživatelům zjednodušit život. Po zběžném srovnání se starým webem mohu konstatovat, že si na novém vzhledu dali záležet a že nejvíce zatěžovanou součástkou myši bude rolovací kolečko.

  To se mi líbí

 5. ji5 napsal:

  Vždyť to je všechno komedie. Informace jsou kdesi ve virtuálním prostoru a mění se podle potřeby. Máme instituci pro správné chápání minulosti, máme zákon, který zakazuje říct cokoli positivního o období 48-89, máme zpotvořovatele pravdy, kteří pracují pod firmou paměť národa.
  Nemáme žádnou oporu v minulosti. Nevíme kdo je kdo. Existuje Bavor V.? Je značka ji5 skutečně spojena se jménem autora některých článků. Žije ten člověk opravdu v kraji černých medvědů, nebo někde jinde?
  Myslím, že to byl Renčínův vtip: „Tati“, ptá se dítě, „ten Smetana a Cimrman opravdu žili, nebo jsme si je vymysleli?“
  Cosi se stalo s lidmi o nichž jsme si mysleli, že je známe. Čert vzal krávu L. To je ta politička, o které se píše, že řekla, že by svět měl jít do jaderné války s Ruskem, abycho uchránili jakési hodnoty. Možná to myslela upřímně, možná to vůbec neřekla a nebo zcela jinak.
  Daleko horší je, když se začne vyprazdňovat mozek bývalým kamarádům. Nedávno jsem byl s několika na obědě. Spojovala nás práce, nevalný třídní původ a nestranictví z vlastní vůle. Díky malé ostražitosti tehdejší moci, většina z nás vystudovala vysokou školu a naše děti zrovna tak.
  Pensijní věk tu starou partu rozpustil. Bylo by o čem mluvit a na co vzpomínat, ale ono není příliš vhodné připomínat, že jsme, řečeno s Cimrmanem, sice pod jhem tehdejší moci trochu úpěli, ale dalo se to vydržet.
  Bráno kolem dokola, sedí vedle mě dva roky v GB, dva roky v Kanadě, rok v Západním Německu, krátkodobější pobyty ve Skotsku i můj roční pobyt na universitě v ontarijském Kingstonu. To vše ještě před sametem a bez nutnosti vlastnit stranickou legitimaci. Na rozdíl od ostatních byl můj pracovní život rozdělen půl na půl mezi československý socialismus a kanadský kapitalismus.
  Negace předsametové doby, podporovaná zákonem, vytlačuje z paměti, že jsme žili bez strachu o existenci, že jsme byli parta ve které byla sranda, že jsme zcela volně mluvili o čemkoli, a žili velmi společensky a kulturně.
  Nejdůležitější je nepamatovat si, říká v jedné předscéně Horníčkovi Werich. Aby se nenarazilo. A tak se pomalu otevírá stavidlo křivd, vlna vášní se zvedá a s ní kolem stolu plynou nadávky na minulost.
  S předstihem několika hodin se mluví o tom, že byla chyba, že se tehdy na kandelábrech nevěšeli komunisti. Shodou okolností obědváme ve stejný den, kdy se na Václavském náměstí objeví makety šibenic a oprátky.
  Zeptal jsem se, jestli by byli bývali dali přednost být osvobozeni od komunismu za cenu zdevastované země. Prý ano, čímž se zařadili na stejnou úroveň s političkou L. Je to velmi smutná a současně paradoxní situace. V oné době nesvobody si ti lidé dokázali udržet zdravou mysl, kdežto teď ji ztrácejí.
  Není to zcela OT, ale pro odlehčení přikládám odkaz na německého komika Volker Pisperse. Je to dubbované do ruštiny s českými titulky. To, co říká, zní pravdivě, takže to zase není taková sranda.  To se mi líbí

  • vittta napsal:

   To je velice smutné…..
   A nejsou to jen Vaši přátelé, nebo to, co z nich zbylo.
   Jsou to herci,umělci..
   I já znám takové..
   Co se s nimi kurva stalo????????

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Teda vy máte nějakou protekci. 3 odkazy a ono to prošlo 😉 A přitom je to zakázané.

   To se mi líbí

   • ji5 napsal:

    Mám výhodu v tom, že si lecos nepamatuji. Třeba to, že tři odkazy jsou nepatřičně moc. Přehnal to ten komik, respektive ten, kdo jeho vystoupení takhle rozdělil. Doufám, že se všichni pobavili i poučili.

    To se mi líbí

 6. tata napsal:

  ji5 napsal:
  11.7.2015 v 20:38

  Bože jak pravdivé,ale musíme zmínit i druhý pol,bez urážky to pro mě představuje Váš KAMARÁD,upřímně mě mrzí zvláště když napíšete tak bezvadný příspěvek…………ano tu zdravou mysl je potřeba udržet bez fanatismu,nenávisti………..OD Vás to čtu tu upřímnost,nemusíme vždy souznít

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.