BABINEC – Jiří Knopp


   Chlapi se sejdou snadno – řeknou si třeba: „tak zítra v šest Na růžku, nebo hele, chlapi, tak jdeme zejtra na jedno, jasný“?  No a je to jasný, jenže dát dohromady několik  žen a uspořádat babinec, nebo, chcete-li dámskou jízdu, tak to dá hodiny telefonování, dohadování, plno esemesek a ještě je ta jejich akce tak trochu na vodě. Podaří-li se, že se všechna děvčata sejdou ve stanovenou hodinu a na stanoveném místě, je to tak trochu zázrak. Proto si tu chvíli také užívají, jsou nadšené a dychtivé, pokřikují na sebe „ holky, děvčata „ a to i když už jsou některé z nich dámy v letech, mnohé z nich hrdé bábinky.

   Tenhle babinec, o kterém píši, byl zvlášť vydařený. Děvčata se dlouho neviděla a tak jejich zábava hned od samého začátku připomínala utržený řetěz. Jedna mluvila přes druhou a tak Miluše je musela překřikovat, aby jim oznámila, že objednává „beton“. Některým nezasvěceným domácím putičkám musela vysvětlit, že to „bé“ znamená becherovku a „ton“ – tonik. Bylo to dobré pití, které zachutnalo všem a počet rund rychle stoupal. Zejména, když začaly pomlouvat své manžele. To byste se dozvěděli věci, jen co je pravda.

   Když se začalo schylovat k placení, zjistila děvčata, že se jim ten beton pěkně podražil. Paní Zdenka, které nedávno přibylo na účtu pěkných pár korun za dobrou práci pro šéfa, zamávala kreditkou a oznámila, že tu útratu zatáhne. Protože se jí, po betonech nějak zabetonovaly nohy, požádala čipernější Jarču, aby šla do bankomatu vyzvednout dva tisíce, protože stejně bude na zítra potřebovat nějakou hotovost. Napsala jí potřebná čísla a Jarča odešla k blízkému bankomatu, aby provedla důležitou finanční transakci.

   V tom samém čase se vracel z herny mladý Petr, zvaný Hezounek. Střízlivý nebyl a chodník mu byl příliš úzký, tak se motal po ulici. Byl tak soustředěný na udržení svých krokových variací, že málem přehlédl paní Jarču, která právě prováděla transakci. Ačkoliv měl mozek potemnělý alkoholem, tak docela rychle zareagoval   – kde vzít peníze a nekrást. Byl dlužen v herně, byl dlužen drogovému dealerovi, takže v okamžiku držel v ruce jedinou „zbraň“, kapesní nůž, nazývaný posměšně „žabikuch“. Právě když se z bankomatu začala vysunovat dvoutisícovka, přiskočil Hezounek k Jarče a poručil: “Dej mi ty prachy, nebo budeš mít smůlu“ a dloubl ji kudličkou pod žebra.

   Jarča nebyla žádná naivní blondýna utržená za zelena, ale zkušená pětačtyřicítka, která se před Hezounkem neposadila na hrnec. Jarča si v duchu odpovídala na mnoho otázek – co si bude myslet Zdenka, když nepřinese ty dva tisíce? Co si budou o ní myslet její přítelkyně? Jak se má zachovat?

   Vypitý beton upevnil její charakter, bez dlouhého rozmýšlení praštila útočníka přes ruku, až mu žabikuch vypadl na dlažbu. Nyní oba držely bankovku a přetahovali se o ni. Jarča držela podstatnější část státovky a dost hlasitě na Hezounka řvala. Ten nakonec podlehl volání napadené a začal utíkat.

   Potom už šlo všechno, jak se říká ráz na ráz. Přivolaní policisté Hezounka dostihli, a protože jeho násilnické vystoupení bylo zaznamenáno na kameře, umístěné u bankomatu, brzy byl předvolán k soudu. Byl překvapen, když mu oznámili, že se dopustil loupeže, což je útok proti osobě a na tento čin je sazba až několik let. I když zbraní byl jen pouhý žabikuch.

   Ale vraťme se na babinec, kam Jarča přinesla dvoutisícovku v třesoucích se rukou a vůbec ji nechtěla pustit. Když jim vše barvitě líčila, objednaly si dámy další beton a znovu se rozjely. Když se Jarča dostala domů, řekla manželovi vyčítavě:“ Tak mě šlo o život a ty si tady klidně čteš noviny. To je vrchol!

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Poesie na neděli se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 reakcí na BABINEC – Jiří Knopp

  • vittta napsal:

   Já bych se zatím neradoval, to může dopadnout různě.
   Výsledek referenda se dal myslím očekávat, takže Řecko buď má karty, o kterých nevíme, nebo je tušíme, nebo dostane nějakým způsobem po hubě.
   V každém případě se uvidí, jak silná EU vlastně je, a jestli je ta sebevražedná dezorientace s kolonisty výsledek hlubokého mocenského úpadku, nebo naopak plánovaný politicko ekonomický kousek, sloužící k vydírání vlastních obyvatel.

   To se mi líbí

   • kočka šklíba napsal:

    No překvapilo mne, že se vůbec nezmínili na Horizontu na cz.24 o Rusku a Číně. Určitě záměrně, ale Řecko má podle mě právě tohle v rukávu.

    To se mi líbí

    • Rosťa napsal:

     Jsem téhož názoru.

     To se mi líbí

    • Petrpavel napsal:

     Kéž by tomu tak bylo … a ono asi bude!
     Ale jak k tomu přijdou ti budižkničemové z německých, francouzských a … bank, z MMF 🙂 ?
     To bude skutečný důvod brzkého válečného konfliktu, jako vždy v dějinách .. přece bohatí musí dál bohatnout, natož aby zchudli byť jen o groš!

     To se mi líbí

    • jaa napsal:

     No jen jestli to není tím, že naši všeho schopní mééédialisté nejsou schopni informovat samostatně a globálně. Jsou jako psi – kterým se hodí kost- nic jiného momentálně nejsou schopni sledovat. Vždycky jednomu jedinému tématu dají všechny síly a na víc už jsxi taxi sil nezbývá. A nedostali instrukce co a jak a jsou v pytli. Jinak není možné že večer v jakémsi pořadi na 24 kdy už se vědělo jak to vypadá běžely dole ty titulky že ANo vyhrálo, a později že Varoufakis odstoupil.Včil tvůrce Lisabonu – který pohřbívá celou EU, zaskočilo, že řekové nejsou jako ovčané spojeného království nedávno. A přitom i při minimální znalosti historie to mohli čekat. Bude to tanec – když se jim začíná projekt sypat…a kdy se budou muset vládní ouředníci učit – JAK SE SPRAVUJE STÁT… a ne jen za velký prachy dělat to co rozhodne jiný…. chudál Benda s Dienstbierem….

     To se mi líbí

     • jaa napsal:

      á pardon on opravdu odstoupil… nečetla jsem noviny … hmm tak v tomto případě se Čt omlouvám.. ale to ostatní…

      To se mi líbí

 1. Zdena napsal:

  Pane Knoppe,
  pěkné čtení. Jsem ráda, že se Jarča ubránila 🙂 A ty manželovy novuny, to je vrchol :-), jestli on si vnich nečetl zrovna o Řecku…

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.