O výstavbě dalšího plynovodu do Německa


Zvykli jsme si považovat Petěrburgské ekonomické fórum za oficiální vládní akci, které se zúčastní velké množství oficiálních osob z politiky a byznysu, expertů a analytiků, kteří debatují o stavu a perspektivách ruské ekonomiky. Odtud jsou oznamovány klíčové kontrakty s významem nejen pro Rusko, ale i pro celé kontinenty. Zvykli jsme si na to, že to tak má být, ale vždycky je příjemné, když dostanete potvrzení, zvláště pak, je-li neočekávané.

 

Dnes vidíme naprosto šokující situaci, kdy se Rusko a EU vážně a usilovně, s napětím všech politických i nepolitických svalů, trkají jednou kvůli Jižnímu proudu, pak Tureckému proudu,  a sotvaže byl oznámen záměr postavit Turecký proud, naši přátelé, nebo jak je dnes nazýváme „partneři“ na Západě okamžitě přišli na pomoc – máme-li tak soudit podle divokých nepokojů v Makedonii a dokud vyděšená makedonská vláda neodvolala svůj souhlas s vedením potrubí po svém území, nepokoje neskončily. Najednou ale toto vzájemné pošťuchování šlo stranou a bylo oznámeno uzavření dohody mezi Gazpromem a poolem západních investorů včele se společností SHELL o výstavbě paralelní linie Severního proudu.

Je třeba připomenout, že Severní proud 1 s kapacitou 55 mil.m3 plynu ročně měl velmi složitý a dramatický osud. Původně ho chtěli položit po pevnině přes Polsko, což je levnější a pochopitelné. Účastnil jsem se v roce 2009 mezinárodní expertní konference, kde polský expert málem se slzami v očích pronesl větu, která se mi nadosmrti vryla do paměti jako výstižná charakteristika současné evropské civilizace, když naprosto vážně řekl, že: … Severní proud – a všichni to víme – obešel Polsko kvůli pozici polské vlády a zavinilo to nepochybně Rusko…  Sál ho vyslechl, zatleskal a teprve v předsálí, když jsem tu větu zopakoval, se lidé kolem mně rozesmáli. Taková je pozice EU a zejména jejích nových členů – ať se stane cokoli, i když jsme chybu udělali my, může za to Rusko.

A abychom neměli stejné problémy, jaké máme s Ukrajinou, neměli s Polskem, šel Severní proud po mořském dně. To bylo velmi strašné, protože „na dně Baltu je pohřbeno obrovské množství chemických zbraní“ a v průběhu výstavby byla celá řada komentářů na téma, že se Balt změní na pohár šampaňského, kde namísto bublinek CO2 budou bublinky Yperitu. Po zevrubném průzkumu dna a různých analýzách si všichni oddechli – kromě našich „partnerů“. Ti řekli: – aha, potrubí vede do Německa, ale dál vede plynovod Opal a ten se podřizuje našim evropským normám a to znamená, že 50% tohoto plynu musí náležet jiným vlastníkům. Když se konsorcium, které Severní proud stavělo (a jehož jedním z ředitelů byl bývalý německý kancléř Schroeder) zeptalo, jak se do toho potrubí cizí plyn dostane, odpověděli: – to nevíme, ale polovina kapacity musí být rezervována pro jiného dodavatele, kdyby se zničehonic objevil nějaký jiný zdroj. To je skvělý úspěch eurobyrokracie. Severní proud 2 tento problém vyřeší a eurokomisi nezbylo nic, než zatnout zuby a zamumlat cosi o tom, že bude pozorně sledovat činnost Gazpromu v souvislosti s dodávkami plynu – jiné argumenty nenalezla. Tato dohoda má velký geopolitický význam, protože tak zdvojnásobíme kapacitu této přepravní cesty, přičemž podíl Gazpromu – 51% v ní zůstává stejný. Je to výhodné i pro Německo a soudě podle některých vyjádření, druhá linka nebude narážet na takové překážky jako ta první. Domnívám se, že se západní korporace vynasnaží, aby podruhé nešláply na stejné hrábě.

Tady ale vzniká otázka: – pročpak tak se najednou Německo a globální byznys, bez předchozího ohlašování, pustili do tak závažné systémové dohody, když v souvislosti se Severním proudem 1 bylo polámáno takové množství oštěpů, spáleno tak ohromné množství papírových tygrů? Proč najednou vše jde tak akurátně? Inu proto, že vážení kolegové, kterým se ještě v hlavě zachoval mozek a kteří dokáží nejen poskakovat, ale při tom i myslet, pochopili že to pro ně je velmi důležité.

Proč se jim to najednou tak šikne? Mám takovou hypotézu: – oni najednou pochopili, nebo jim dokázali na prstech, nebo jiných částech těla dostupnějších chápání, vysvětlit – že prohlášení Gazpromu, že přeprava plynu přes Ukrajinu skončí v roce 2019, není prohlášením politickým, ale technologickým, protože byla-li by to politika, tak by jistě dodávky skončily už v květnu 2014 poté, co ukronacisté zvěrsky upálili lidi v Oděse. Pravda je ovšem taková, že vzhledem k nulové údržbě ukrajinské části plynovodu, skončí k tomu datu jeho využitelná životnost! Proč k tomu došlo? Inu, k tomu, abychom mohli něco udržovat, opravovat, musíme mít odborníky, nějakou určitou kulturu rozhodování. V oné sociální katastrofě, ke které na Ukrajině došlo dávno před rokem 2014, tam bylo takových lidí velmi málo. Jedním z nich byl bývalý premiér Azarov, kterému se podařilo zachránit ukrajinský chemický průmysl, ale všecko nestihl, takže se magistrální plynovody procházející Ukrajinou v podstatě neudržovaly. Kromě toho tam docházelo k naprosto příšerným situacím, kdy například kvůli „konfliktu hospodařících subjektů“, kdy tam premiér zápasí s prezidentem a v důsledku toho se zastavuje dodávka ropy do jednoho významného petrochemického podniku a ropovod vedoucí k tomuto podniku vysychá. Jestliže ropovod vyschne, stane se sním něco podobného jako se sudem – není dál k použití – leda snad do šrotu… A ukrajinské plynovody nebyly opravovány, protože pro pochopení nezbytnosti oprav je třeba nezbytné úrovně řídící kultury těch, kdo spravují zemi, nebo aspoň těch, kdo spravují ty plynovody. Druhu podmínkou je, že tito lidé se musí asociovat se svou zemí, uvažovat o tom, jak se země bude dále rozvíjet, a ne o tom, jak z ní utečou do nějakého skvělého Švýcarska nebo Francie… Víte, na adresu ruské byrokracie jsem řekl celou řadu kritických slov, ale pokud jde o plynovody, se ruská státní i korporátní byrokracie projevila jako lidé, kteří chtějí ve své zemi žít.

A Zápaďáci, nebo přinejmenším Němci, pochopili, že přes Ukrajinu plyn skutečně nepoteče. No dál se udály docela humorné věci. Viděli jsme scénu evropské solidarity – ne vůči Řecku, ale v případě Německa, kdy se EU pomaličku mění ve Čtvrtou říši, a k mé lítosti to probíhá rychleji, než by bylo milé, a hybnou silou je, přirozeně, Německo, jehož elitě se velmi zalíbila pozice kurátoru, soudců i popravčích pro zbytek Evropy, i když vystupují jakoby jménem USA – to říkají sami němečtí politologové. Němci ovšem nezastavili odpor proti jižní cestě přepravy ruského plynu, ani nepřestali vykládat pohádky o nutnosti snížení závislosti na ruském plynu. Takže oni se nestarají o Evropu, ale o sebe!

Tolik o Evropě. Ale my také nesedíme s rukama v klíně. Nečekaně se ukázalo, že ruská byrokracie je obounohý fotbalista, takže současně s dohodou o Severním proudu 2, se objevila informace o Tureckém proudu, že kromě našich prací, které se zatím vedly jednostranně, začnou na přelomu června a července práce i v Turecku. Situace je zhruba jasná: – prezident Putin se definitivně dohodl v Baku s Erdoganem. A proč tak najednou? K vysvětlení je třeba vědět, že z jakýchsi historických důvodů ruský plyn do Turecka neteče jen tradiční cestou přes Ukrajinu, ale i kolem Černého moře. A Turků došlo, že od roku 2019 jim ta první část plynu nepoteče. Takže budeme dodávat do Turecka ročně 67 mil. kubíků plynu jen Tureckým proudem. Z toho 17 milionů zůstane Turecku a 50 milionů kubíků půjde do Řecka, se kterým Rusko už podepsalo příslušnou smlouvu o výstavbě plynovodu. Z Řecka nepůjde do Makedonie nebo Srbska, které se polekaly výhrůžek Západu, a lze je pochopit (nelíbí se mi posměšky na jejich adresu, které se u nás objevily, protože strach a smrt jsou příliš závažné věci), ale pod Jaderským mořem do Itálie. Ona totiž Sýrie byla zničena zčásti proto, že se dohodla s Iránem na stavbě plynovou přes Irák, který je pod silným iránským vlivem, a přes Sýrii do Evropy. To by bylo velmi výhodné pro Evropu kvůli diverzifikaci zdrojů, ale jednoznačně nevýhodné pro USA. Takže Makedonie a Srbsko nechtějí následovat osud Sýrie.

A pro nás je to rovněž ponaučení. A sice, že jakákoli dohoda s Evropany není definitivní ani jejím podpisem, ani zahájením jejího plnění, dokonce ani tehdy, když jsme za zboží obdrželi peníze. Jakákoli dohoda s Evropou v její dnešní podobě  se stává definitivní až tehdy, když je její vyplnění dokončeno. Do té doby lidé, o jejichž nesamostatnosti jsme se mohli přesvědčit na případu s Mistraly, nebo Ukrajinou, mohou kdykoli zahrát levou. To neznamená, že je máme ignorovat. Zmíněné dohody s Německem, Řeckem a Tureckem jsou jistě naším úspěchem. Spíš bychom se ale měli zamyslet nad rozvojem vlastních zpracovatelských kapacit – a to by měla být další etapa. Takže doufám, že stejně radostně, jako jsme teď oznamovali ony dohody, budeme za 5 let oznamovat výstavbu vlastních zpracovatelských kapacit, protože export jejich produkce je 7x efektivnější než vývoz suroviny.

Zdroj: Deljagin.ru

hroch-hlava

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

35 reakcí na O výstavbě dalšího plynovodu do Německa

 1. vittta napsal:

  Tak se mi to celé honilo v autě hlavou, a rozladěn pokrytectvím světa jsem najednou připadl na myšlenku, že je to vlastně Albánie, či možná lépe Albánci, kdo je největším spojencem jakékoliv nelegální činnosti velmocí.
  Srbsko-Albánci.
  Ta Makedonie…stavěla se na zadní-a udeřili Albánci.
  A je zase klid.
  Albánci řídí obchod s otroky a drogami, celé zřejmě zaštítěno dvěma americkými divizemi kdovíkoho.
  Svět se nezměnil, i dříve si najímaly vyspělé národy cizí žoldáky i s jejich vládci na špinavé práce.
  V socialismu jsem si myslel při čtení dobrodružných knih, že vše už bylo, že vše je historie.
  Ale…nic se nezměnilo, místo válečných vozů jsou tanky, místo mečů pušky a lidé místo do modliteben čumí na televizi..jinak je to úúúúplně stejné vč. politiky už asi 6000 let.

  To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   Albánci nejen vynikali ve „farmaceutickém“ průmyslu, jak výše píšete, ale v Kosovu UCK poctivě plnila i dodávky pro transplantační centra. Milí to lidé, lidstvu sloužící.

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Musíte rozlišovat pány a kmány. Když si pán vzpomene skáčí Albánci, když si pán vzpomene skáčí Češi. Národnost nebo náboženství nehrají roli. Jen se musí srovnat nabídka a poptávka se strategickými představami páníčků. Albánci byli v jeden klíčový okamžik na správném místě, tedy správněji, mohli být na to správné místo postaveni. mohou přijít jiné časy a může být všechno jinak.
    Podobné je to s Ukrajinou a Ukrajinci. Jen jsou moc velkým soustem.
    Bulharsko, Srbsko a Makedonie budou nakupovat ruský plyn od Němců. Ti budou inkasovat přepravní zisky. Tak to má být. A my si připravíme další šnuptychly na slzy z toho jak ti Balkánci špatně hospodaří a jak by jim bylo fajn kdyby se chovali jako Němci.
    Pán a kmán.

    To se mi líbí

 2. Mainguard napsal:

  Pan Deljagin opět poplatný své politrucké minulosti. Jediný fakt z jeho článku je snad jen to, že Rusko staví ropovod do Německa a obchází tak Ukrajinu. OK, žádný problém, Ukrajina řekla, že nechce ruský plyn a podepsala smlouvy na dodávky plynu ze zemí střední a západní Evropy. Takže prostě ukrajinsko-ruské hrátky na „vydíranou“ končí. Dobře především pro Ukrajinu, Rusko si bude muset svůj plyn dopravovat do Evropy jinak. Víme, že zatím nemá jak protože jejich ropovod končí na Balkáně. Tam ale asi ty miliony m3 nikdo nevyčerpá.

  Co se týče Německa a Evropy obecně, doporučil bych panu Deljaginovi přečíst si co Evropa plánuje, je pak dobré vědět, když plánuje nějaké obchodní partnerství, vědět jak ho vnímá partner, jestli jako nutnost ze které se chce osvobodit nebo jako výhodný obchod bez politických tlaků, které do svobodného obchodu nepatří. A tady padla kosa na na kámen v již březnu, za velkého podílu současného předsedy Evropské rady Donada Tuska kompletně se zbavit závislosti na ruském plynu do roku 2025. Tady je přepis

  http://ec.europa.eu/priorities/energy-union/docs/energyunion_en.pdf

  Slovo „Russia“ v něm najdete jen jednou, a to v tomto, ovšem dost podstatném odstavci.

  „When the conditions are right, the EU will consider reframing the energy relationship
  with Russia based on a level playing field in terms of market opening, fair competition,
  environmental protection and safety, for the mutual benefit of both sides.“

  Myslím, že první krok učinila, když zamezila uvedení South Streamu do provozu, který porušuje evropské právo na energetickou bezpečnost co se týče monopolního postavení podniku přímo ovládaného nikoli majiteli, co mají na zřeteli jen obchodní zisk, ale politiky co chtějí díky monopolnímu postavení politicky ovládat druhé. Ne ekonomicky, ale přímo mocensky.

  Dále se zde píše

  „Diversification of supply (energy sources, suppliers and routes)
  The political challenges over the last months have shown that diversification of energy
  sources, suppliers and routes is crucial for ensuring secure and resilient energy supplies
  to European citizens and companies, who expect access to affordable and competitively
  priced energy at any given moment. To ensure the diversification in gas supplies, work
  on the Southern Gas Corridor must be intensified to enable Central Asian countries to
  export their gas to Europe. In Northern Europe, the establishment of liquid gas hubs with
  multiple suppliers is greatly enhancing supply security. This example should be followed
  in Central and Eastern Europe, and in the Mediterranean area, where a Mediterranean gas
  hub is in the making.“

  To by pan Deljagin měl chápat jako jasné ne ruskému plynu s tím, že Rusko do budoucna nebude brán jako strategický partner pro Evropu.

  Tak a zásadní dokument, který by měl uvést všechno to politrucké „pjakinovské“ jasnovidectví o tom, co kdo si na Západě myslí, co si už uvědomil, co udělá a jak to krásně vše je výsledkem „geniality“ milovaného vůdce. Opak je pravdou a Evropa se už dnes jasně odstřihává od ruského plynu. Je to dokonce v TÉTO PODOBĚ výše uvedeného dokumentu „ENERGY UNION PACKAGE“ od Evropské komise PŘIJATO formu ZÁKONA.

  Detaily politicky nutného postupu rozepisuje orgán EU, něco jako je u nás Ústav zahraničních vztahů – tak jeho obdoba v EU je European Council od Foreign Relations.

  Europe’s alternatives to Russian gas – http://www.ecfr.eu/article/commentary_europes_alternatives_to_russian_gas311666

  To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   Já bych ještě třicet řádků přidal. A pan domácí regulací na dva odkazy se také moc nevytáhl. Jestli bychom ho neměli vyměnit. Za vás.

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Jen ho nechte. Hloupí Němci si staví nový plynovod na pár let. Až ho dostaví, tak ho zakonzervují. Plyn potřeba nebude. Ať zkrachují když neví co chtějí. Kopírovač Fagan má jasno a za deset let bude pod jiným nickem rozumovat dál.

    To se mi líbí

    • Rosťa napsal:

     Strejdo, ty jeho elaboráty by se měly archívovat a přednášet na Pehe NY University Prag. Tady je ho pro nás škoda.

     To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Fagane
   váš antiruský fanatismus vám neumožňuje ani trochu myslet a nosíte sem pouhé žvásty, při čemž vám třeba uniká i fakt, který přiznává i naše veřejnonesvéprávné oblbovadlo, že sice na UK ruský plyn nejde – UK si nepředplatila, ale pro zbytek Evropy se tím nic nemění a plyn sem proudí ve stejném množství. Takže opět jste mimo. Buďte tak soudný a najděte si jiný prostor pro podobné žvásty sám. Já totiž nerad banuju.

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Bavore nebanujte, komik se vždy hodí. Člověk je pak k jiným shovívavější.

    To se mi líbí

   • Mainguard napsal:

    „Žvásty“ Evropské komise, které jsou příjaty konsensem všech 28 členů.:-ú)

    Plyn sem z Ruska proudí, já jen říkám, že když Německo začalo začátkem 90.let zakonzervovávat své jaderné elektrárny tak si možná Westinghouse také mnul prsty, jak se mu zvětšily obchody na počátku 90.let, kdy po spojení NDR a NSR vzrostla spotřeba el.energie v Evropě nastal průmyslový růst.

    Nicméně tady tady je absolutně fantastická analýza toho, jak je na tom Rusko s dodávkama plynu a speciálně jejich státní moloch Gazprom a teší mě, že i když jsem čerpal ze zahraničních zdojů se kterými běžně pracuji (Eurostat, výstupy Evropské komise a meziresortních odborných rešerží), že autor níže uvedeného článku zjistil to samé a přidává podstatně ZÁVAŽNĚJŠÍ zprávu. Ceny plynu od Gazpromu jdou dolů, my (EVropa, Západ) bohatneme, Rusové chudnou. To není pane Bavore žádný fanatismus ale naprosto empirický fakt. Prostě něco dělají ti klucí putinovský špatně:-)

    Gazprom pod tlakem: Ztratí ruský plyn politickou sílu?

    Zhruba před rokem tehdejší polský premiér Donald Tusk navrhl společnou energetickou politiku EU. Čas popoběhl a Tusk se stal předsedou Evropské rady, tedy evropským presidentem (Pánbůh zaplať, že alespoň na evropské úrovni máme dobrého prezidenta) – a já s napětím sledoval, jak a zda se bude Tuskova „plynárenská“ výzva k uskutečnění kroků, jež by vedly ke zvýšení ochrany Evropy před vyděračským potenciálem ruského plynu, dále vyvíjet.

    Zrušení dlouhodobých garancí?

    Začněme posledním vývojem jeho vztahu k EU. Evropská komise Gazprom opětovně obvinila z nekalých praktik na trhu se zemním plynem; není to poprvé, co musel plynárenský gigant čelit obvinění ze zneužití monopolního postavení. Poprvé to bylo již v září před třemi roky, i zde bylo zmiňováno porušování článku č. 102 pravidel EU.

    Pro nás je v tomto sporu zajímavé, že tyto nežádoucí praktiky Gazpromu byly podle závěrů Evropské komise koncentrovány především do oblasti střední a východní části unie, tedy i vůči České republice. Text obvinění Gazpromu se mi nalézt nepodařilo, o jeho věcném obsahu však lze usuzovat z čerstvé reakce šéfa Gazpromu Alexeje Millera. Mimo jiné prohlásil, že si „nedovede představit dodávky ruského plynu bez poskytnutých dlouhodobých garancí“. Převedeno do srozumitelnější řeči: Gazpromu je nepochybně vytýkána existence dlouhodobých kontraktů na přepravu a export plynu a je požadováno jejich zrušení.

    Pro evropský obchod s plynem by takový krok měl jen velice omezené následky; spíše by se ruský plyn zařadil jako konkurent mezi dodávky plynu od ostatních exportérů. Zničující důsledky by však mělo zrušení dlouhodobých kontraktů na politickou sílu ruského plynu – ztratil by ji. Odblokování přenosových kapacit tranzitních plynovodů, vázaných v současnosti kontrakty s Gazpromem, by vedlo k uvolnění přepravy plynu ze západu směrem na Balkán a jih Evropy.

    To by ovšem zcela rozbilo po léta budovanou ruskou architekturu evropského plynárenství, založenou na známé tezi „rozděl a panuj“. Všechny ty ruské „streamy“ – Nord, South, Turkish a kdovíjaký jiný – by pojednou ztratily jakýkoliv smysl a staly by se ekonomicky málo opodstatněnými. V konkurenci unijních přepravních systémů (které jsou nadto hlídány národními energetickými regulátory) budou vždy vítězit nižší náklady a kratší přepravní trasy. Svéhlavé ruské obcházení Ukrajiny by nakonec bylo zcela kontraproduktivní.

    Monopolní chování
    A ještě jedna výtka směřovala z Evropy vůči Gazpromu: monopolní chování vyjádřené paralelitou mezi mírou závislosti na ruském plynu a výší jeho ceny. Hodně to platí pro země Visegrádské skupiny, ještě více pro balkánské členské země, a nejvíce pro Pobaltí. V době, kdy Německo platilo za tisíc metrů krychlových ruského plynu okolo 320 dolarů, platily pobaltské země okolo 500 dolarů. Leží přitom mnohem blíže zdrojům, náklady na dodávku jsou tudíž nižší než například přeprava do Německa či Francie.

    Zneužívání monopolu – v případě Pobaltí navíc přímo Gazpromem – bylo zřetelně patrno ve chvíli, kdy v litevském přístavu Klaipéda zakotvil plovoucí terminál pro příjem kapalného plynu. Jeho název je symbolický: Nezávislost. Pro Litvu znamená možnost úplného odtržení od ruského plynu – a vida: cena ruského plynu ze dne na den klesla téměř o 200 dolarů, takže je nižší, nežli dodávky kapalného plynu.

    Podobný scénář ostatně zažila i Ukrajina: ve chvíli, kdy podepsala se slovenským Eustreamem kontrakt zajišťující pro Ukrajinu roční přepravu plynu ze západu v objemu 15 miliard m3 (a tedy nezávislost na ruských dodávkách), klesla cena od Gazpromu pod úroveň ceny nabízené ze západu. Není-li toto zcela školní případ zneužívání monopolního postavení, pak nevím, co jiného by jím mohlo být.

    Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/gazprom-pod-tlakem-ztrati-rusky-plyn-politickou-silu-pfv-/forum.aspx?c=A150622_123605_pozice-forum_kasa

    To se mi líbí

    • Rosťa napsal:

     Vašnosto, račte si přečíst diskusi pod článkem, na který zde odkazujete. Ale vlastně nečtěte, stejně vám to nepomůže. Je to na vás moc složité.

     To se mi líbí

    • oh napsal:

     Pokud se vám to v hlavní stráži ještě nedoneslo, politici na slezině si dokáží klidně konsenzuálně odhlasovat i to, že kameny plavou. A když to nikomu z nich nebude přímo vadit, klidně odsouhlasí i ohřívání Tuskovy tradiční polské polévky ze zlého Ruska.

     To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     To jsem se docela pobavil. Odborník Fagan cituje jiného takyodborníka 😆 Fagane, jděte se vycpat. Vás vždycky zaujme jen titulek, ale o čem se vlastně píše a v situaci, kdy je k článku možná i diskuse, tak o čem je, to už je na Faganský mozeček příliš.

     To se mi líbí

     • Mainguard napsal:

      Pro mě je autoritou analytik a jeho odborné renomé, ne pivní strejcové se slovníkem odpovídajícím asociální kultuře III.cenové.

      Vratislav Ludvík – Od roku 1973 působí v plynárenství (Transgas, poradce generálního ředitele ČPP). V roce 1990 se stal ředitelem odboru pro ropu a plyn federálního ministerstva hospodářství, v letech 1992 – 1993 byl náměstkem ministra pro energetiku a geologii. Zastupoval Českou republiku v Hospodářské komisi Spojených národů v Ženevě, vedl energetickou komisi zemí Hexagonály.

      Moje otázka, jakou máte kvalifikaci pro danou problematiky Vy?

      Jinak zabanovat mě můžete, píšu Vám to pořád, že jestli si s tím co píšu jinak nedokážete poradit, pak chápu, že vám nic jiného nezbude. Opět se pro jistotu zeptám, jestli jsem porušil ta pravidla, která jste mě u mého prvního angažmá sám vyjmenoval. Že tady nikdo kromě mě nediskutuje s nějakými validními daty ale jen jako ad hominem pokusy o dehonestaci mé osoby co nesdílí Vaše ideologické preference chápu jako politický antropogenní projev „ideologického naturismu“ těch, které já řadím k postkomunistickým rudým konzervativcům či národovcům. Minimálně proto, že jejich blogy na autority extremistického politického zabarvení přímo odkazují, nebo je, jako třeba právě teď, přímo citují.

      Připomínám jen, že politická strana založená panem Deljaginem byla po nějakou dobu samotným Putinem (než splynula s jiným subjektem) úředně zakázána protože vykazovala neofašistické rysy.

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Mne by spíše zajímalo, pro co máte kvalifikaci vy, který kecáte do všeho a o všem z pozice absolutního Všeználka. Renesanční člověk.
       Co se týká pana Ludvíka tak mi u něj chybí základní věc a to jen matematická logika. Třeba v tom, že Ukrajina sice nebere plyn z RF, ale Slovensko není jeho producentem, takže bere tentýž ruský plyn, jen jej přeposílá druhu rourou zpět na UK. Etc. To mají více pravdu ti „pivní strejcové“.

       To se mi líbí

   • vittta napsal:

    Má Asperegerův syndrom, pane Bavore, veřte tomu.
    Není protiruský, je to jeho póza.
    U Janiky se veze na vlně multikulturismu, která se mu tam z čista jasna nabídla.
    Nejspíš je to on, tady se omylem podepsal jak Ondra.
    Chce komunikovat a neví jak.
    Tady má tuhle pózu, tam jinou, tady pije krev, tak chce být oblíbený.
    Člověk s touhle poruchou zvládne sledovat i 10 bloggů…

    To se mi líbí

   • st.hroch napsal:

    Pantáto, divím se Vám, stejně jako řadě dalších, že ztrácíte čas reagováním na toho plagiátorského grafomana. Nechte ho v klidu dštíti síru…

    To se mi líbí

 3. Rosťa napsal:

  Tak trochu OT. Máme v Brně skvělého primátora. Nedávno si pozval na besedu B. Posselta s kamarády a dnes vydal prohlášení, že Brno je připraveno přijímat uprchlíky. Hruď se mi dme pýchou, jakého velikána jsme si navolili. A mám škodolibou radost, jak nám všichni budou závidět.

  To se mi líbí

  • tata napsal:

   kdo ted vládne vlastně BRNU ..NEMŮŽU TO VYGUGLOVAT…..???????

   To se mi líbí

   • oh napsal:

    Takový hezký čtyřslepenec schopných, schopnějších, všehoschopných a všehoschopnějších.
    http://www.lidovky.cz/onderka-skoncil-v-brne-povladne-koalice-ano-zit-brno-lidovcu-a-zelenych-1mv-/zpravy-domov.aspx?c=A141017_144401_ln_domov_ele

    To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    Tato, primátoruje tam nějaký Vokřál z ANO a spoluvládnou pofiderní uskupení jako Žít Brno a podobné kreatury. Plynulý přechod z trativodu septiku přímo do žumpy.

    To se mi líbí

    • vittta napsal:

     Hmmm…to bude soubor…tyhle špíny typu „žít někde“ nebo „spolu za lepší Kocourkov“ jsou ještě horší, jak profesionální zkorumpovaní politici.
     Jsou totiž k tomu špatnému ještě naivní a co je nejhorší-aktivní!!!!!!!

     To se mi líbí

    • tata napsal:

     NO stoho je vidět že si člověk nevybere ,nebo že to je ještě horší nez ty minulí

     To se mi líbí

     • Rosťa napsal:

      Jak píši. Ze septiku do žumpy. Chudák volič. Ať udělá co chce, vždy je to blbě.

      To se mi líbí

      • jaa napsal:

       můžou za to ti, co k volbám nešli. Holt ukázala se síla netu jako v případě veverek. M\sslím, že někteří podlehli manipulaci a řekli si „že třeba bude líp“.. a nenamáhali se k volbám.. to jsou pak ty konce. Potřebují si nabít hubu, aby začali myslet…..

       To se mi líbí

      • Rosťa napsal:

       Jsme zvyklí volit nejmenší zlo. A i to už je problém, protože se špatně hledá. Já jsem do Senátu volil E. Wagnerovou a dnes bych si za to nakopal někam. Od té Velké Plyšové Taškařice je to druhá volba, kdy jsem trefil kozla. Zpět se vzít nedá. Volič dá bianko šek a pak si rve vlasy z toho, co tím vyoslil.

       To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.