Požádají „G-sedmičku“, aby si přesedla?


Nedávno skončený summit G7 v Bavorsku znovu ukázal stále se prohlubující rozkol pozorovatelný mezi Ruskem a Západem. Mimochodem, zatímco se jedni rozčilují, jiní v tom vidí šanci.Předseda zahraničního výboru Státní dumy Alexej Puškov kupříkladu kritizoval pokusy zemí Západu, vytvořil z G7 jakýsi klub vyvolených, který bude vnucovat svůj program celému světu:

„Opojena pocitem vlastní důležitosti, si G7 nevšimla, že sama postrčila Moskvu k aktivizaci snah o vytvoření – přes BRICS a ŠOS*) – nového světového řádu“ – napsal Puškov na svém Twitteru. Zní to moc hezky, ale vytvoření nového světového řádu je záležitostí globální, ovšem lídři existujících světových pořádků zřetelně nevidí rádi pokusy o své odsunutí z piedestalu.

Někteří experti zpochybňují, že se BRICS a ŠOS*) mohou stát základem nového multipolárního světa. Tvrdí, že tyto organizace jsou amorfní a cíle jejich účastníků příliš různorodé.

Termín BRIC se poprvé objevil v roce 2001 v analytické zprávě banky Goldman-Sachs jako označení pro skupinu zemí s největším potenciálem ekonomického růstu. Časem ale státy BRIC, ke kterým se v roce 2011 připojila Jihoafrická republika, se začaly pokoušet o vytvoření jakéhosi „zájmového klubu“ nebo dokonce ekonomicko-politického svazu. K plnohodnotné alianci s jasnou strukturou to má ještě daleko.

Stejně je tomu i v případě ŠOS, založené v roce 2001 Čínou, Ruskem, Kazachstánem, Tadžikistánem, Kirgizií a Uzbekistánem, která je mezinárodní organizací pro spolupráci ve sféře bezpečnosti, ale není plnohodnotným vojenským svazkem.

Šance k zamítnutí skeptiků a posunu organizací vpřed,  se objevila už letos v červnu, kdy se v Ufě koná summit BRICS a ŠOS. V materiálu časopisu The Diplomat jeho autor Gregg Stracks předpokládá, že summit může vést k vytvoření nových zahraničněpolitických svazků, schopných oslabit vliv USA v regionu. Není vyloučeno, že do ŠOS budou přijati noví členové, např. Indie a Pákistán. Kromě toho byla v Ufě představena cestovní mapa rozvoje BRICS do roku 2025.

To vše jsou ale jen plány. Otázka je, zda se sdružení tak odlišných zemí, jako například Čína a Kirgizie, Rusko a Indie, může stát základem nového světového řádu?

V této souvislosti sv-pressa položila pár otázek historiku A.Fursovovi:

Andrej Fursov uvedl, nový světový řád vzniká zpravidla po světových válkách. Například, Vestfálský systém mezinárodních vztahů se objevil po Třicetileté válce. Po Napoleonských válkách vznikl Vídeňský systém. Versailský se ustavil po První světové válce, a Jaltský po Druhé světové válce.

Na druhé straně ale, doba typu světových válek 20. století  odchází. To neznamená, že světové války nejsou možné. Spíš se asi budou podobat Válce třicetileté. Bude to tedy souhrn lokálních konfliktů, jen s přihlédnutím k existenci jaderných, bakteriologických, chemických a dalších zbraní.

Sv-pressa položila historiku A. Fursovovi  ještě pár dalších otázek:

A je možná mírová cesta k nastolení nového světového řádu?

Samozřejmě je možné na to téma pouvažovat,  ale  historie ukazuje, že sotva kandidát na hegemonii nebo vytvoření nového světového pořádku začne nabírat sílu, hegemon se mu pokusí „přistřihnout“ křidýlka. Domnívám se, že jde o otevřenou otázku.

Rusko ale v každém případě musí pracovat přinejmenším na vytvoření multipolárního světa. Takový svět se už rodí, ale jeho rozvoj je nutné posouvat. Pokud to Rusko chce dělat, pak musí svoji vnitřní politiku uvést do souladu s politikou zahraniční. Není totiž možné na mezinárodní scéně provádět kurs připomínající chování velmoci a současně provádět nepopulární neoliberální reformy v ekonomice, zdravotnictví, vzdělávání, atd. Velmocenský kurs a oponování Západu předpokládá podporu většiny obyvatelstva a ne jen skupinky oligarchů. Hospodářské reformy, zhoršující situaci obyvatel, takovou podporu, přirozeně, nezaručují.

Proč jsme o novém světovém řádu začali mluvit teprve teď, když nás k tomu fakticky donutili?

V ruské vládnoucí vrstvě existují dvě skupiny.  Jedna z nich se velmi snaží „smířit“ se Západem, vrátit vztahy, které byly za Jelcina. Druhá skupina vychází z jiných představ, protože chápe, že návrat do časů před ukrajinskou krizí není možný.

Západ pocítil, že se Rusko zvedá z kolen a začíná si získávat suverenitu. Ta krize je vlastně i odpovědí na vzestup Ruska. Zakladatel a první ředitel společnosti Stratfor  G. Freedman prohlásil už před lety, že jakmile se Rusko začne zvedat, žádný americký prezident se s tím nesmíří. A jako odpovědi se Rusku dostane krize na jejích hranicích – na Ukrajině. A měl pravdu.

Nynější situaci už nelze vyřešit jako v letech 2008-2010. V úvahu přichází buď pokračování konfrontace, nebo kapitulace Ruska. A po takové kapitulaci bude následovat rozpad země a ustavení kontroly nadnárodních korporací nad jejími částmi. Pokud snad se kdokoli z našeho nejvyššího vedení domnívá, že se bude moci se Západem domluvit, že vše spočívá jen v ekonomice, a že si tak zajistí svůj „majeteček“ a jinak bude vše při starém, pak se hluboce mýlí. Je to iluze.

Západ došel k závěru, že Rusko je nutno buď rozparcelovat – tedy dodělat to, co nedokončila perestrojka, nebo pokračovat v nátlaku a Rusko zlomit.

Ale, proč potřebují zlámat právě Rusko a ne Čínu?

 

Jedinou zemí, která se teoreticky může stát základem nového řádu – to není Čína. Při veškeré své ekonomické síle není jadernou velmocí. Zatímco Rusko stále zůstává jedinou zemí schopnou uštědřit USA nepřijatelnou škodu. A pokud tato hrozba existuje, USA i neveřejné struktury globálního řízení budou dělat vše, aby zbavili Rusko možnosti provádět nezávislou politiku.

Zdroj: svpressa.ru_150616

*)   ŠOS – Šanghajská organizace pro spolupráci, založená v roce 2001. Jejími členy jsou Čína, Rusko, Kazachstán, Kirgízie, Tadžikistán, Uzbekistán

hroch-hlava

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

35 reakcí na Požádají „G-sedmičku“, aby si přesedla?

 1. jaa napsal:

  částečně mimo téma, ale docela zajímavé

  http://vojtekova.blog.idnes.cz/c/432974/Nemecko-na-pokraji-obcanske-valky.html

  To se mi líbí

 2. Mainguard napsal:

  Hmm, dobre rano Vietname:-)

  Ten pan by si mel alespon pri svem vecernim kazani sladit noty se svym predsedou vlady. BRICS jsou rozvojove zeme, ktere ani nejsou schopny konsolidovat masove nepokoje doma ( Brazilie pri MS sveta, Indie Bengalsko, nedostatek pitne vody) natoz aby byly schopny globalne ekonomicky expandovat. Jinak na to jde Cina, ale ta bohatne ale jen a PRAVE DIKY GLOBALIZACI a USA. JAR je civilizacne mimo okruh tech zbyvajici a je diky sve historii spjata s atlanciskym okruhem nez s asijskym nerkuli ze s ruskym ma spolecneho asi tolik co indian a Svycarska garda ve Vatikanu. Takze co vzkazuji exsoudruzi lidu? Toto

  http://m.novinky.cz/articleDetails?query=medvedev%20rusove%20zvyknout&sznu=mIlk87sLCp4t2iJj&ref=search&aId=373259

  Jak jsem psal minule. Ta nejjednodussi past co diky ni rusky chory mozek privedl zemi zu grunt. OC VICE BUDU CHUDNOUT, O TO VICE BUDU ZBROJIT! A za co jsou nakupovany nove jaderne rakety? Za socialni davky. Bravo pane Putine, uz zadna Reaganova SDI nebude treba. Koreanizace Ruska prave zacala. Hlad a rakety. To je darek od Vladimira Vladimirovice ruskemu lidu. Jako Kim zakladatel.

  To se mi líbí

  • Mainguard napsal:

   http://m.firstpost.com/blogs/economy-blogs/economic-survey-indias-innovation-capacity-lower-brics-nations-2125645.html

   Jeste doplneni (jak u me u ekonomickych temat nemuze chybet) nejaka analyticka data.

   What happened to the Brics economy? od BBC.

   http://www.bbc.com/news/business-29960335

   A tady o tom, ze India ma problem (jak jsem podotkl vyse) s inovacemi a jeji potencial klesa, naopak stoupa ten v zemich blizkych zapadu a USA Singapuru a Malajsie. Odkaz viz vyse.

   To se mi líbí

  • oh napsal:

   Chorý mozek hlavního strážce zjevně umí odkazovat na pečlivě vybrané statistiky, ale také umí přehlížet informace jeho teoriím odporující a argumentaci pružně přizpůsobovat požadovanému závěru.
   Co bylo a je cílem veškerých amerických SDI, napsal Stratfor celkem otevřeně v roce 2007. Ale ti určitě nevědí, co mluví, kdo by je bral vážně, že.
   http://blisty.cz/art/34933.html
   Další amíci, co zjevně neví o čem píší:
   http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/pentagon-se-pripravuje-na-vesmirne-valky-s-ruskem-a-cinou/
   A když Obama napíše do zprávy pro Kongres: „Když žije 95% našich potenciálních zákazníků v zahraničí, musíme si být jisti, že my píšeme pravidla pro globální ekonomiku, ne země, jako je Čína,“ a současně je v Kongresu představen návrh zákona, který uděluje prezidentovi zvláštní obchodní pravomoci, podle nichž může americká vláda vyjednávat obchodní dohody s tím, že Kongres má právo pouze na schválení nebo zamítnutí příslušné smlouvy, aniž by do ní jakkoli mohl zasahovat, je to zajisté jen náhoda. Bílý dům doufá, že využije tyto pravomoce k protlačení Trans-Pacific Partnership (TPP) mezi tichomořskými zeměmi, které představují 40% světové ekonomiky a třetiny světového obchodu: Washington v tomto partnerství nepočítá s Čínou. Netuším, jak se takový přístup hodnotí u hlavní stráže, ale podle mých kritérií jde o snahu Čínu obchodně izolovat a tedy zjevně nepřátelský krok.

   To se mi líbí

  • oh napsal:

   Speciálně pro vás, hlavní strážce, jsem trochu zapátral v nedávné minulosti – takhle si Barack Obama představuje férovou obchodní politiku – co škodí firmám z USA, budeme potírat. Co škodí jejich konkurenci, to budeme podporovat.
   http://byznys.lidovky.cz/obama-vetoval-zakaz-prodeje-nekterych-vyrobku-applu-na-uzemi-usa-pyj-/firmy-trhy.aspx?c=A130803_205856_firmy-trhy_hm
   a poté:
   http://mobilizujeme.cz/clanky/obama-tentokrat-nezasahl-a-zakaz-prodeje-samsungu-v-usa-plati/

   To se mi líbí

   • oh napsal:

    A přidám vám ještě jeden odkaz, jak USA rozhodně nevedou proti Číně obchodní válku.
    http://byznys.ihned.cz/c1-57820620-obchodni-valka-mezi-usa-a-cinou-kongres-navrhuje-zakaz-prodeje-huawei-a-zte
    Ve světle informací jakéhosi E. Snowdwna si dovolím divokou spekulaci, že hlavním problémem výrobků ZTE a Huawei není to, že by firmware mohl obsahovat tajná zadní vrátka pro čínské tajné služby, ale to, že neobsahuje zadní vrátka pro NSA. 🙂

    To se mi líbí

    • strejda napsal:

     Války i obchodní se vedou na všech frontách. A v ruku v ruce s nimi jde masivní propaganda. Tu mají mocní zvládnutou a tak masami lidí přímo mávají. A lid je šťastný že se rozhoduje sám. Pak svá selhání to na někoho hodí.

     To se mi líbí

     • oh napsal:

      Souhlasím. Jenže v momentě, kdy začnete plány skutečně realizovat, už je nejde donekonečna zakrývat propagandou. Kdo chce vidět, vidí vaše skutky, jejich reálné důsledky a rozpory s proklamacemi. Lze sice dál vypouštět kouřovou clonu, ale nezabráníte větru, aby vám do ní dělal díry.

      To se mi líbí

      • strejda napsal:

       oh, dostal jste mně, ale úplně jinak než si myslíte. Znáte Údolí slepců od H.G.Wellse? Málo známý příběh, u nás vyšel jen jednou před 80 lety. Chtěl jsem na to téma něco napsat. Chtěl, teď musím.
       Bavore, pošlu. Zítra se do toho pustím. H.G.W. byl génius.

       To se mi líbí

      • oh napsal:

       Strejdo, vy jste tak trochu dostal mě. Napsal jste, že příběh u nás vyšel pouze jednou před 80 lety, ale já se stále nemohl zbavit dojmu, že jsem to četl – a tak starých knih mám v knihovně jen pár. Tak jsem se donutil vstát a hledat. Jako obvykle, kdo hledá, buď najde, nebo musí uklízet všechno, co při marném hledání rozhrabal. Já tentokrát našel. Zemi slepců znám a opravdu jsem ji četl. Vyšla lehce zakamuflovaná v roce 1988, u Albatrosu v edici KOD – kniha Válka světů a jiné příběhy z neskutečna.
       Na vaše povídání inspirované H.G.W. se těším.

       To se mi líbí

      • moskyt napsal:

       Jestli se nemýlím, tak ta povídka vyšla také v roce 1970 v Albatrosu „H.G.Wells Povídky s X“. A na článek se těším. 🙂

       To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       Super ! Díky za odkaz.
       Sice to někde ve svém archívu mám – kdysi jsem to určitě četl, ale jednodušší než to hledat, je si to stáhnout znovu.

       To se mi líbí

      • strejda napsal:

       Válka světů a jiné příběhy z neskutečna mám v pdf. Ale nemám tam seznam a tak mně reedice Slepců unikla. Ale i přesto to nebude příliš známé dílo ač si to myšlenkou zaslouží. Nebude na škodu si ho připomenout.
       Jsem rád, že jsou tu znalci H.G.W. To víc než potěší. Stále žijeme!

       To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Fagane, Vaše texty jsou čím dál více za hranou psychopatologie. Ale buďte v klidu, stejně mluví i americký prezident – například jeho sentence o „kroucení rukou neposlušným zemím“ by každého normálního managora dostaly do blázince nebo do vězení – a vlastně takhle mluví celé oficiální vedení USA.

   Takže za to nemůžete, nejste blázen ani idiot, jen tak působíte, protože citujete celou tu idiotskou a bláznivou propagandu.

   To se mi líbí

 3. Bavor V. napsal:

  Nějak vám utekla jiná souvislost zmiňovaná v článku. Třeba současné „nepokoje“ v Arménii. Tedy na oné ruské hranici.

  To se mi líbí

 4. Bavor V. napsal:

  Ještě něco málo k migrantům http://www.afrikaonline.cz/view.php?cisloclanku=2012101902 aneb kdo zadělal na problém s Eritrejci,

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Ale tohle přece už dávno vím(e) … samozřejmě nikdy to žádná ofi instituce z USA ofi nepotvrdí, ale díky desítkám jistě propagandistických 🙂 informací, zmínek a souvislostí(známé čtení mezi řádky) ta pravděpodobnost hraničí s jistotou.
   Kterépak že to noviny tisknou i takovéto zprávy? Samozřejmě že jenom ty lživé, ne ty pravdivé mainstreamové ….

   To se mi líbí

 5. strejda napsal:

  Faganem nemá žádný význam se zabývat. Není to kvůli možné diskusi ale kvůli jeho kopírovaným a rozplizlým názorům bez jasného vlastního názoru. Toho není chopen a proto tolik jeho nicků.

  Tento článek, či spíše pohled je na zcela jiné intelektuální a argumentační úrovni než el-murid. Zde jsou argumenty velmi reálné a především dynamické. V diskusích se většinou píše a diskutuje nad stavem staus quo. Ale to je špatné, život i svět je v pohybu. Z toho hlediska má BRICS i ŠOS velký význam. Dnes se dá říci, že celý svět má velké problémy, USA, EU i RF. Evropa se zabývá Ruskem a mezitím ji šášni – mořští červi – navrtávají trup a do lodi začíná silně zatékat. Moc zajímavě to napsal Bublan. Kvóty nebudou, ale my přijmeme mnohem více imigrantů do Evropy. Dnes se bavíme o tisících, ale ten proud nekončí. Samozřejmě svým „fyzickým“ faktem Evropu dlouho neohrozí ale svým vlivem na společnost ano. Společnost se začíná silně polarizovat a sluchu nabývají extremisté. Přijde čas kdy bude Evropa ráda, že má za zády neutrální Rusko.

  Hlubší rozbor by byl na sadu článků.

  To se mi líbí

 6. Mainguard napsal:

  Díky za tradičně vysoký zájem o mé komentáře, pokusím se vyjádřit k některým z nich souhrnně v novém vláknu. Tak předně vztah USA a Číny by se dal vyjádřit jako „master and slave projection“, alespoň soudě podle tohoto článku.

  „Apple prodal jen za první víkend, co se začaly nové modely prodávat, více než 10 milionů iPhonu 6. Podle dostupných dat od analytických společností Fiksu a Mixpanel za dva týdny od začátku prodeje už prodeje překročily 21 milionů kusů a to nejvíce na čínském trhu.
  O tom, že zájem o nové iPhony je v Číně ještě mnohem větší, svědčí počet rezervací na čínském serveru JingDong, který spustil svůj systém předobjednávek už v předchozím týdnu. Před startem oficiálního předprodeje přijal devět milionů rezervací, přičemž měli zákazníci stejný zájem o iPhone 6 jako o iPhone 6 Plus.
  Zdroj: mobile.idnes.cz

  Víme jaké podmínky panuje v hlavní firmě vyrábějící iPhony čínské firmě FOXCONN. Pochopil bych, kdyby to bylo proto, aby si ti nejchudší, co by jinak museli dřít na poli dokázalai vydělat na chleba. Ale oni tak ukrutně vyjkořisťují proto, aby lidé z měst měli pro sebe sama snáze dostupné mobily. Oni nejemže slouží americké korporaci, ale stávají se pak sami obchodními otroky tohoto lifestylového šílenství. Ale hlavně, na IPhone nemají, na ně má ten náš liberálně dekadentní Švéd, co odevzdává rád státu kolem 54% na daních, nikoli Rus s rovnou daní 13%, tím méně Číňan, který ještě nedávno byl bohatcem, měl-li březí kravku a kde právě nyní zavádějí fondový důchodový systém, protože ten státní pokryje asi 15% lidí z hlediska toho, kolik z jejich obyvatel na něj má nárok! Egalitářství a solidarita je tedy v zemi kde vládnou komunisté a postkomunisté jako v Číně nebo Rusku asi taková hodnota jako ochrana práv zvířat v Číně.

  Za druhé. Koukal jsem se na aktuální HDP ve statisticce „GDP, current prices“, kde Indie je svým total GHP revenue na úrovni Itálie, té Itálie, co proživá jako země Jihu svoji ekonomickou krizi, Liga severu a tradiční levicové Benátky se letos poprvé staly baštou pravice, uprchlíci je stojí nemalé peníze a hovoří se o Itálii jako o druhé potenciální zemi na odchod z Eurozony. Přesto je schopna tato zatím jen benigně nevýkonná a zadlužující se ekonomika držet GDP Total revenue na úrovni Indie s 1,2 mld.lidí! Vyprodukuje tedy stejně coby churavá mediteránská země s 59 miliony obyvatel stejně jako údajný východní ekonomický obr stejně s 20ti násobkem obyvatel?! To má být ona hozená rukavice zemím Západu, kdy zásadní hospodářský růst mají právě ty „krachující“ USA, co čtu každý den už 20 let (a předtím v rámci marxleninské denunciace jak jsem dalších 20 let slýchával na téma, jak socialismus dohání a předhání Wal Street a že v Gumu mají už více druhů zboží než ve Wal-Martu atd.) od zemí BRICS, které jsou brány jako ekonomičtí Geroji, ale jsou na tom ve skutečnosti jako nejslabší země EU zralé na řízený default?

  http://knoema.com/nwnfkne/world-gdp-ranking-2015-data-and-charts

  Konečně, kdo je STRATFOR a jeho současný prezident George Friedman? Zde je část jeho CV.
  Friedman spent almost twenty years in academia, teaching political science at Dickinson College. During this time, he also regularly briefed senior commanders in the armed services as well as the Office of Net Assessments, SHAPE Technical Center, the U.S. Army War College, National Defense University and the RAND Corporation, on security and national defense matters.

  RAND Corporation (Research ANd Development) is a nonprofit global policy think tank originally formed by Douglas Aircraft Company to offer research and analysis to the United States Armed Forces. It is financed by the U.S. government and privateendowment, corporations, including the health care industry, universities and private individuals.

  Zajímavé jak se její autority dovolávají ti, co mají plná ústa lidové demokracie, referend a občanské angažovanosti proti korporátnímu fašismu. Jestli ten někdo představuje v USA pak právě tento think-tank, podobně jako v Rusku Valdajský klub. Naproti tomu stojí organizace hájící všude na světě lidská práva, Ruman Rights Watch, Transparency International, Amensty International nebo Foreign Policy či Freedom House. Posledně jmenovaný nese skutečné levicové hodnoty, proti jakým dnes tak neúspěšně brojí společně levicoví a pravicoví extremisté svým odmítáním rasové a multietnické tolerance, práv menšín, ekologických bariér průmyslu a těžbě, hájení gender a LGBT rovnoprávnosti a které podporuje Putinovo Rusko a pořádá jim v Petrohradě za peníze ruských daňových poplatníků honosné konference.

  „Since its founding, Freedom House has helped shaped the debate on the most pressing issues of its time. It was an aggressive foe of McCarthyism in the 1950s. It was also an early and strong supporter of the movement for racial equality. Throughout its history, Freedom House has included among its leadership prominent civil rights leaders, most notably Roy Wilkins, the director of the NAACP, and Bayard Rustin, a leading adviser to Dr. Martin Luther King, Jr.“

  Ten váš Stratfor v té době ideově honil černochy s Ku-klux-klanech po jižanských polích a vyvěšoval vlajku konfederace.

  To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Pokud mám reagovat alespoň na něco, co trochu dává smysl, pak tedy srovnání Itálie a Indie. To snad nemůžete myslet vážně.

   HDP jak je vidět, úplně ztratilo coby jakési „superčíslo“ na porovnávání ekonomik úplně význam. Indie má 1.2 mld lidí, vyrábí spoustu věcí, vystřeluje do vesmíru vlastní nosné rakety, vyrábí jaderné zbraně, celé spektrum výzbroje, má silný těžební, strojírenský, chemický průmysl. Obrovský lehký průmysl. Pokud mají menší HDP než Itálie, asi tam bude levnější pizza a neutratí tolik za brilantinu. Vlastně, oni tam moc pizzu nejedí. Ta čísla jsou prostě totálně falešná.

   Jistě, je to rozvojová země. Plná strašné špíny, hnusu, nemocí, kmenových a náboženských válek, šílených megaměst, … Byl jsem se podívat na Tádž Mahal a další stavby – to na mě působilo jako by ty zámky postavila jiná civilizace, která následně kamsi zmizela a předala celou zemi cikánům. Hlavně jsem byl v Bangalore, pracovně, to je zase úplně o něčem jiném – jejich aerokosmické, zbraňové, ICT centrum. Špičková úroveň, v mnoha věcech.

   Srovnávat to s Itálií je opravdu úkol pro slepce. Nebo idiota. Indů je 20x tolik než Italů. Když vyberou horních 5%, budou mít lidi s IQ vysoko nad italským průměrem. Jsou tam skvělé univerzity a velký selekční tlak. Za pár let budou létat flotily indických letadel plných bohatých turistů do chudinské Itálie, prohlédnout si Benátky a Řím. A možná na pizzu, pokud to Italové nezapomenou dělat.

   To se mi líbí

   • Mainguard napsal:

    Kdepak srovnani je zcela relevantni, vite o statu daleko vice vypovida to, jak dokaze zabezpecit beznou ekonomiku, socialni zabezpeceni, zdravotnictvi. Maminka posilala skrze evropskou odnoz jedne divce z Tamilnadu asi 10 let prispevky na vzdelani, protoze pochazela z jedne z nizsich kast. Dokazete si predtavit ze by tak cinila pro obdobne starou divku z Milana nebo Udine? Zeme co ma jaderne rakety, ale divky tam bezne od 14 let namisto do skoly chodi pracovat, je zeme zaostala a svoji povahou socialne tyranska. Kimova doktrina rozvoje skrze zbrojeni, ale hladomory neni projev vyspelosti, ale totalitni podoby utlaku a tyranie. Ingoty ani jaderne rakety vazne nepocitam, ale spickove university srovnatelne s temi v anglosaskem svete a koupeschnost obyvatel v prepoctu na kupni silu podle PPS. Tam je Indie na urovni Vietnanu nebo Indonesie.

    To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     Na tom něco je – pokud by se HDP neuvádělo výlučně jako ekonomická kategorie, ale například i sociologická, měřítko osobní svobody a příležitostí, kvality života. Tak to ale není – musíte uznat, že HDP je objektem vědomého zmatení až podvodu, je to zkrátka navýsost ideologické číslo.

     Stejně bych mohl uvést příklad naší bývalé kolegyně ze Santa Clara – dělala nám pomocnou sekretářku, coby studentka mezi 16-18 lety. Ta je nyní v 35-ti rozvedená a její 10-ti letý kluk, ač podle všeho slušně inteligentní, neumí v páté třídě téměř počítat a psát neumí skoro vůbec (píše pomalu tiskacím). Takže děláme mezi kolegy sbírku a měsíčně ji posíláme kolem 500 dolarů – do té bohaté země – aby mohla posílat kluka na placené doučování. Tam to stojí asi 50, teda 100 baků s odvozem a hlídáním, na hodinu a dítě jich ročně potřebuje alespoň 50. Učit kluka sama nemůže – ne že by to neuměla, holka má MSc z Berkeley, ale je celý den v práci a mimoto, když by to dělala sama, hnedka by ji ve škole práskli, že přetěžuje dítě – a juvenilní justice by ji kluka sebrala. Holt to je ta „vyspělá země“.

     To se mi líbí

     • Mainguard napsal:

      https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_Human_Development_Index

      Takovy index samozrejme existuje, jedna se o Human Development Index (HDI), Index lidskeho rozvoje zahrnujici i socialni zabezpeceni, vek doziti, ekologii, skolstvi a bezpecnost. To uvadim casto, kdyz pomeruji rozvinute zeme, kde HDP nehraje tak zasadni roli v porovnani zivotni urovne, treba prave Skandinavske zeme jsou zde na prvnim miste a i kdyz maj vysoke HDP tak treba pri porovnani s USA je dobre uvest HDI, protoze USA pres svoji vyspelost neni prototyp zeme, kde by byl Giniho index majetkove nerovnosti, zdravotnictvi ci celkove urovne gramotnosti uplne udealni. Proc jsem tedy HDI neuvedl u Indie? Jednoduse, protoze prave zde je na tom Indii asi ze 163 zemi zastoupenych v OSN v programu lidskeho rozvoje na jednom z poslednich mist. 135. Indie na urovni Kambodzi a Mauretanie. USA jsou i s vasi pani doktorkou 5. Rusko 54. Cesko 24. Takze zminit Indii ze je v HDP 8.na svete pred 9. Italii je pro Indii velka cest a spravedlivejsi priznani ji jisteho svetoveho vlivu nez prave index lidskeho, opakuji LIDSKEHO, nikoli odosobnene ekonomickeho pohledu na jeji vyspelost. Podrobneji viz odkaz vyse.

      To se mi líbí

      • Dan napsal:

       Ještě existuje „inequality-adjusted HDI“, tedy index opravený o nerovnost ve společnosti. Hodnoty HDI a IHDI pro 2013 (http://hdr.undp.org/en/content/table-3-inequality-adjusted-human-development-index):

       Česko: 0,861 – 0,813
       Itálie: 0,872 – 0,768
       Spojené státy: 0,914 – 0,755
       Rusko: 0,778 – 0,685
       Indie: 0,586 – 0,418

       To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       HDI znám. Ale i ten je ideologicky ovlivněný – ve smyslu každá liška chválí svůj ocas, ve prospěch Západu.

       To hlavní, co jsem chtěl zmíněním té otázky Itálie-Indie říci, že Indie je velmoc – minimálně regionální – kdežto Itálie je zkorumpovaný, mnohokrát zkrachovalý, v každé válce poražený – ale nakonec vítězný protože pokaždé změní těsně před koncem stranu, brutálně předlužený, upadající trpaslík. Ve světové politice, vojenství, vědě, průmyslu, kultuře, … má dnes minimální vliv. A ten se bude snižovat, podle všech příznaků. Kdežto vliv Indie může jen růst.

       Srovnávat Itálii s Indií je zkrátka totální nesmysl.

       To se mi líbí

 7. kchodl napsal:

  OT: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Prominentni-americky-politolog-Weinstein-pro-PL-V-USA-jsme-ze-Zemana-zklamani-Jeste-ze-je-tady-Schwarzenberg-381585

  Vážně skvělý americký nácek. Zpovídá ho Klvaňa – a jak pěkně si hoši notují. Mohli by se i vzít, když si tak rozumí – v USA už je to povolené – opět „vyslaly signál celému světu“, jak vtipně poznamenal kdosi z amerických politiků. Až na to, že to jako vtip nemyslel.

  Pokud máte slabší žaludek, raději to nečtěte. Dobrá je třeba poznámka, že Putin se bojí demokracie na Ukrajině a jak kyjevští „zatočili s korupcí“, to je vážně vtipné. Myšleno tak, že Rusové se už už málem chystají také poskakovat a Putin má z toho strach. Že má Putin ve skutečnosti už 90% podporu – částečně díky americkému puči na Ukrajině a následné ukrajinské katastrofě, amerického nácka vůbec netrápí a Klvaňa drží hubu.

  Líbí se mi, jak ten Amík bezostyšně autoritativně lže. Černá je bílá a bylo to tak vždycky.
  Orwell by žasl. Vážně něco neuvěřitelného, alespoň pro mne – jak se nedívám na ČT, tak nejsem pravidelně imunizován podobnými prolhanými bláboly.

  To se mi líbí

 8. vittta napsal:

  Napadlo mě, že by mi někdo mohl doporučit nějaké dobré knihy.
  Vždycky když jdu do knihovny, nevím, co si mám půjčit….bezradně tam čumím jak debil.

  To se mi líbí

  • jaa napsal:

   A ci takhle CAmpanela, Bacon, Moore- sluneční stát. Není marné si v dnešní době obnovit staré věci- divila jsem se kolik se mi z toho vypařilo z paměti.

   To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   „…bezradně tam čumím jako debil …“ – jak je možné, že znáte moje pocity? 🙂
   Beletrie – co jsem chtěl znám, literatura faktu – co jsou to fakta?, kutilství, zahrádkaření, vaření – co potřebuji už znám, věda, filosofie, technika … k čemu mi to? ….

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Bilakovo – Až po mé smrti – není marné – ale asi je to na seznamu… že nee….já si to koupila a přečetla – a chtěla dát kníhovně jako dar aby i jiní mohli a dozvěděla jsem se , že aby to dali do oběhu musí to projít komisí – která rozhodne. a pak jo nebo mi ji vrátí…. 🙂

    To se mi líbí

    • Petrpavel napsal:

     Navnadila jste mě 🙂 .
     „ … Zcela pochopitelně si dnes musím klást otázku: zasvětil jsem svůj život něčemu, co bylo zbytečné, životaneschopné? Z povrchního pohledu to tak může vypadat. Nemyslím si to. Myšlenka socialismu prohrála jen zdánlivě, víra v komunismus je však asi ztracená. Ano, udělali jsme chyby, především v tom, že jsme asi mylně věřili v to, že většina lidí dá přednost něčemu podstatnějšímu než materiálním hodnotám, konzumnímu životu. Budou však lidé v systému, který máme dnes, šťastni? Budou hledat spravedlivější řád…“

     http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Mame-zakazanou-knihu-Vasila-Bil-aka-Tajne-schuzky-spiknuti-a-rok-1968-371227

     To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.