Tunel v tunelu


Zajímavé informace vycházejí na světlo ohledně našeho největšího finančního tunelu zvaného Blanka.

Posudky zpracovávané pojišťovnou prokázaly prapodivné skutečnosti. Voda ve vzorcích byla silně zásaditá.  Tedy s obsahem hydroxidu draselného a hydroxidu sodného. Látky jinak také zvané louhy. A pokud si někdo ještě pamatuje základní informace z chemie, tak ví, že louhy jsou stejně nebezpečné žíraviny jako jejich opaky, tedy kyseliny.

Jak se ale do vody v kabelových kanálcích mohly tyto látky dostat? Je to prosté. Obou látek se v určitém množství využívá jako urychlovačů tuhnutí betonu. Jedná se o celkem běžnou praxi v případech, kdy je nutné proces tuhnutí opravdu urychlovat. Zejména z důvodu navazujících technologických postupů.

Jenže jak se mohly tyto látky dostat do vody v kanálcích, když dodavatel tvrdí, že kanálky zatopila přívalová voda? Pravda bude asi jinde. A jmenuje se průsak.

Jistě víte jak z obyčejné dešťové vody vzniká voda minerální. Tedy že na své cestě do hlubin země si z hornin, kterými prochází, bere ony minerály a jimi se obohacuje. A tady si voda prostě brala ony louhy. A proti louhům se ty kabely rozhodně neizolují. Ale co. Kabely se vymění a za pár let se budou opět zjišťovat problémy s jejich poškozením.

Kdy ta chyba ale vznikla? Nevím přesně, neznám základní podklady, ale někde v tomto trojlístku.

Geolog – špatně vyhodnotil agresivitu a hlavně vztlak podzemní vody a nenavrhnul potřebné opatření.

Projektant – špatně vyhodnotil geologovu zprávu nenavrhnul do projektu potřebné opatření.

Dodavatel stavby – nedodržel předepsanou technologii. V tomto případě je spoluviníkem i technický dozor.

A nebo je v pozadí někdo, kdo chtěl na stavbě „ušetřit“?

A jak z toho ven? Zatím to vypadá, že se problém odsouvá na dobu snad pozáruční, kdy případnou další výměnu bude hradit Magistrát. Ale možná se mýlím, vycházím jen z informací z „tisku“. Protože řešení samozřejmě existuje. Ale stojí nemalé peníze. Z mých zkušeností je možné jediné řešení – takzvaná clonová infuze. Tedy injektáž vodonepropustnou látkou, která nahradí chybějící izolaci proti tlakové vodě. A na šesti kilometrech v potřebném plošném rozsahu se její cena bude pohybovat v řádech nejméně stovek milionů. Ale to už se v tom tunelu lehce ztratí.

Bavor podpis_rex2

Příspěvek byl publikován v rubrice Stavebnictví se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

35 reakcí na Tunel v tunelu

 1. Strejda Olin napsal:

  Já jsem přesvědčen, že se nejedná o žádnou chybu, ale o prachsprostý šlendriján a kriminalitu – všech zainteresovaných! Byly vlastně udělány dva tunely. Tunelování veřejných peněz se děje v každém systému, v každém státě. Rozdíl je v tom, jaká je politická vůle tento „byznys“ odhalovat a trestat. U nás se zdá, že ta vůle chybí. Většinou se nic neodhalí a pokud ano, vyšetřování zakrátko vyšumí a pokud ne, jen zřídka se najde viník. A pokud ano, tresty jsou vzhledem ke způsobené škodě materiální a mravní k smíchu. Až budou padat tresty od 10 let výš (natvrdo bez možnosti předčasného propuštění) a ztráta majetku (i toho převedeného na manželku, příbuzné a známé), ubyde i tunelování.
  A jsme opět u demokracie – když volíme zloděje, nedivme se, že kradou. Když víme, že kradou a my jim to dovolíme, pak držme hubu a krok a nestěžujme si.

  To se mi líbí

 2. Bavor V. napsal:

  Ona to vlastně ani není chyba. On to je nedostatek peněz na začátku projektu. Proto tam teď teče nejen ta voda. Podle mého a podle vývoje stavby, byl geologický průzkum silně podhodnocen a tak se vlastně udělala jen taková jako by geologická mapa, které snadno utekly podstatné geologické odlišnosti.

  To se mi líbí

 3. Rosťa napsal:

  No já nevím, jak by to pH muselo být vysoké, aby to rozežralo izolaci kabelu. To by tam pracovníci museli pracovat snad ve skafanrech. Myslím, že v tom bude nějaký jiný zádrhel. I naprosto běžný kabel CYKY disponuje velmi slušnou odolností proti agresívním látkám. V každém případě je v tom nějaká habaďůra a další cesta do našich peněženek.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   To pH se zvyšovalo postupně jak voda nabíraly ty louhy. Takže při montáži tam ještě nic nebylo, ale dnes je. To „louhování“ (zajímavý pojem právě u louhu) probíhalo dlouho, ale trvale.

   To se mi líbí

  • vittta napsal:

   Moje řeč, Rosťo.
   Jenže my se to nikdy nedovíme.
   Podle mě je naprosto nemožné, aby se kabely „nechaly rozežrat“ i kdyby ležely v louhu samotném.
   Navíc pochybuji o tom, že vedení leží ve stojaté vodě nebo v místech, kam má voda běžně přístup, podle těch neověřených řečí to pomalu vypadá, že to mají někde v kanále, a ne v kabelové šachtě.
   Ty šachy jsou,nebo by měly být, proti vodě izolované, takže ani průsak by neměl být naprosto možný.
   A přívalová voda?
   To je snad žert…..
   Podle mě na sebe budou chvíli plivat, kdo je větší hovado, zoděj a svině-a pak se pěkně šábnou o státní prachy, za které by se dalo natáhnout elektrické vedení 3x dokola okolo celé zeměkoule.

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    A možná je chyba úplně jinde. Víte já si pamatuji, že jsme měli kvalitáře, který kontrolovat všechen materiál. Zda odpovídá normě ČSN – a souhlasí s tím, co bylo v projektu. Na co neměl vybavení – posílal vzorky do zkušebny. ČSN byly zrušeny, zkušebny asi taky no a tak se spoléhají na údaje výrobce – které mno…. a v rámci šetření – a kvalitáři asi taky, možná záměrně – aby se kabely každých pár let obnovovaly a firmy měly many many. Tady šprajcama radnice holt mohla „záručnídoba“ uběhnout… Jak jsem k tomu došla – jednoduše – v 80tých jsem si na balkon koupila v Maďarsku plastový skládací taburet – který je na balkoně dodnes a v pohodě – jen maličko zoxidoval kam svítí slunko. Mrazy mu zatím nevadily za celou tu dobu.
    Před 5ti lety jsem si dokoupila 2 křesílka- a tab. používám jako stolek – no a taky plastová křesla se ulamovala, drolila – že jsem je musela vyměnit… paradox – koupila jsem dřevěná z eukalyptového dřeva- co má být tvrdé- a kvalitní… chi po týdnu cosi prasklo a jak jsem koukala – první z příček je v čudu 🙂 přesto že do udávaného limitu zatížení chybí skoro půl metráku. Záruka je na nic- takže až odejdou , budu-li asi budu na balkon přenášet 50ti leté Thonetky – budu – li tam chtít posedět. :-)) Ono to s tou kvalitou je ouvej jako ve všem jiném…. jo jo bejvávalo, bejvávalo..

    To se mi líbí

    • vittta napsal:

     Tomu rozumím a v mé praxi se s tím setkávám.
     Co je neuvěřitelné, že projektatnti nejen že navrhují materiály podle technických parametrů výrobce, ale ještě jim věří natolik, že je použíjí klidně i u sebe doma, přesto že praxe jasně ukazuje, že technické parametry jsou spíše vlhkým snem, než realitou, nebo jsou dosažitelné s výhradami za vysokých vícenákladů.
     A záruka…. pche, na to mají své lidi, ty firmy, aby záruka nemohla být uplatněna, nebo byla uplatněna tak, že je prakticky vyloučena.

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Když ono je to ještě jinak. Tady bych do problému projektanty netahal. Projektant totiž nesmí určit přesně materiál podle obchodního názvu, ale jen obecně s nějakým jako popisem vlastností. A konkrétní materiál určuje v nabídce firma. A jestli ten materiál opravdu splňuje dané podmínky, to už nikoho nezajímá. To je přece věc té vítězné firmy. Já se s tím, jako rozpočtář setkávám hodně často. Mně ten projektant sice ty materiály prozradí, ale já musím do rozpočtu přepsat ten jeho obecný popis. A to je někdy opravdu chuťovka. Ale obecněji to popíšu takto: Zdivo keramické pevnost 10 přesně opracované tl. 300 mm. Víte co to je? Původně Porotherm P10 broušený.

      To se mi líbí

      • jaa napsal:

       Bába jsem urejpaná – ale vážně by mne zajímal výsledek – kdyby se vylovily ze zapomnění ČSN a začalo 🙂 kontrolovat podle nich – a všechno 🙂

       To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    I kdyby ležely ve vodě, tak musí vydržet. Tam by snad jedině hrála roli nějaká špatně udělaná spojka. I VN kabely ANKTOYPV spec, nebo AXEKCY v kterých běhá 22kV v hloubce 120 cm jsou běžně ve vodě a vydrží desítky let.

    To se mi líbí

 4. Tribun napsal:

  Ježišmarjá, čemu se divíte, vždyť je to tunel. Od začátku to měl být a byl tunel. Protože kam nejlépe schováte tunel? Přece do tunelu!

  To se mi líbí

  • Lex napsal:

   Ba ne, tunel je „hmotné“ dílo. Dá se změřit, ohmatat, zpětně posoudit.
   Lepší jsou IT nebo autorská práva.

   To se mi líbí

 5. K-k. napsal:

  OT: Pane Bavore, pošta… 😉

  To se mi líbí

 6. Michal napsal:

  Tak to není, Bavore, ve Stromovce se dělal kompletní geologický průzkum u Geoindustria Praha n.p. včetně Rudolfovy štoly, co napájí rybník na Císařské louce, sám jsem na obou věcech zaměřoval geologická díla, vrty , sondy a rýhy. Ke všemu je závěrečná zpráva, obrovský balík papírů.
  To samé od Milady Horákové, kolem vrchní fízlárny-kachlíkárny u Letenského náměstí až po Prašný most.
  Takže peněz se na to vynaložilo akorát, a ke každému geologickému průzkumu se dělala i hydrogeologie, to se jaksi rozumí samo s sebou.
  Takže stačí nebýt líný a tyhle věci si dohledat v archivu Geoindustria n.p. a protože geologie půdy se utvářela miliony let, tak se jistě od likvidace podniku za 20 let nezměnila.
  Mluvíte o něčem, co jste nikdy neměřil ani u toho nebyl. Kolik km jste nachodil ve štolách s kopflampou? Ty průzkumy se dělaly jak v rámci stavební geologie, tak i ložiskové, akorát ti, co se zabývali tunelem, tak si to nechtěli dohledat, buď vůbec vb houby, kde se to nachází, nebo se jim nechtělo, ale že by to bylo zeskartováno, nevěřím. spíš o tom ví starou belu, že něco takového se dělalo už dávno. Vlastně i kolem ruského vyslanectví, které je také předmětem restituce, podobně jako ta hospoda ve Stromovce.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Já jsem nezmiňoval průzkumy staré, ale průzkum pro Blanku. A nepopírám žádný dřívější průzkum, spíše věřím na to podcenění. Protože pokud byl proveden průzkum, o kterém se zmiňujete, tak musely být známy i ty pískové anomálie a rozhodně by se při řádném studiu všech dostupných materiálů nemohlo stát, to co se stalo, tedy tři „neočekávatelné“ propady.

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    No já jse jen divím, že to metro pod Vltavou ještě furt jezdí – jakpak to dřív dělali a kam se ti machři poděli. Že by jim tak moc chyběl ten pomlouvaný, primitivní ruský razící štít?

    To se mi líbí

  • Mac napsal:

   jo tak vy jste aktivní součástí toho megabordelu, megatunelu a megaprůseru?
   hergot, a že zrovna u vás mě to vůbec nepřekvapuje…….
   co kdybyste tady přestal hýkat a začal radši chodit kanály….nebo tunely?

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    No ono to taky může být tím, že ti mladí nadějní študiosos – co vědí strarou belu ač studovali do26ti – a namalovat umějí jen to co jim dovolí – nebo za ně udělá PC program – si myslej jako ve všem – že jsou mistři světa a vědí všechno… ač vědí kulový. Jo a bude hůř….jen počkejte až začnou padat ty baráky posledních 10ti let, z moderního nejnovějšíhio rychlobetou nebo iodopadkových lisovaných polystyrenových ? cihel? to teprv bude -………pamatujete tuším loni nebo předloni ty baráky v Práglu u vody… hypersuper moderní jak se začaly hejbat… hned po dostavění?? :-))jo stavební stúúdia a developeři… aj aj

    To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Tato, tak i Vás dostali. Muselo Vás napadnout, že je to zmanipulovaná zpráva.
   Jedná se o stipendia bůh ví proč promenovaná po Albrightové. Jsou na studia bohemistiky, to je OK. Proč je lepší studovat bohemistiku v Glasgow a ne v Praze nevím.
   Ovšem velmi zavádějící je, že česká vláda nevyhlásila vlastní stipendia, ale dělá zásluhy někomu, kdo do toho projektu nic nevložil.
   Asi jako když jsme se smávali – mladí bloudi a hlupáci – Škodovce, že ji koupil V.I.Lenin. In memoriam. Házelo se to na bolševiky, že je to jejich hodně blbý zvyk. Dnes si posmrtně, patrně za restituce, koupil V.Havel letiště v Ruzyni. Buď je to bolševický zvyk a Havlovi pohrobci se ho drží stejně jako Leninovi pohrobci, nebo je to v této kotlině běžný způsob rektálního aplinismu. A s tím Madlenky stipendiem je to stejné, jen ještě neumřela.
   Občas někdo pohne oponou a my se nestačíme divit. I ta bohemistická studia platí čeští daňoví poplatníci. Je tu slávu slízne někdo jiný. Máme co jsme chtěli.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Takových názvů je. Namátkou Letiště Ch.de Gaulla, Kennedyho letiště, případně Petrograd (zkráceně Pitěr), Karlův Týn (Karlštejn), Karlsberg (Kašperk), V USA je podobně pojmenovaných měst nespočet. Z toho bych posměch nedělal.

    To se mi líbí

   • jaa napsal:

    No strejdo – já docela nechápu – proč je nutno se učit Bohemistiku u anglánů a ne doma… nevíte proč??? Pak se divíme, že se tu objevují neskuteční ehm ehm….

    To se mi líbí

   • tata napsal:

    STREJDO
    přečtěte si pozorně co píši,nebo jsem to možná napsal blbě……….takže jinak……..zaprvé toto už zde bylo jinde dar nedar…..kde mi kočka kladla otázku jesti už jsem prokoukl ČSSD.
    aby se ukázalo že toto už navrhla a schvalili vlady Necasova/uřednická
    Já to dal jako přiklad jak někdo opět nasazuje psí hlavu,bohužel plno lidí stoho bude vinit jen ČSSD………TAKŽE JÁ TO DAL S JINÝM VYZNAMEM NEŽ mi vytýkáte……….abych pravdu řekl neřešil jsem jestli je to nadace nebo osoba

    To se mi líbí

    • tata napsal:

     ps.
     Dodám a mám spolehlivou metodu která mi ubrání skákat na špek moc dlouho,v podstatě sem dost najivní je pár lidí u kterych jsem přesvedčen že mě toho vyvárují——-takže na tom špeku jsem chycen minimálně

     To se mi líbí

    • kočka šklíba napsal:

     Schválila to i Sobotkova vláda dne 14.11. 2014, takže tato nemáte pravdu.

     To se mi líbí

   • karel napsal:

    Von na této Universitě už léta vyučuje tento pán: http://blisty.cz/authors/3-jan-culik . Britské listy radikálně v nedávné, no, asi rok dozadu, změnily tón psaní. Možná, že ty čtyři milióny bylo takové malé pošťouchnutí chytrému. Nevíme, jak o tomto daru nadaci MA hlasovala vláda. Asi by se to na stránkách vlády dalo najít. A jestli to “ jste lahodná“ nebylo jen takové zdůvodnění vyhazovu pro ouplně jinou věc :-), nebo 😦 ?

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.