Glosa k 24.červnu


Před dvěma sty třemi roky, 24. června roku 1812, Grande armeé (Velká armáda) pod velením Napoleona Bonaparte překročila řeku Němen a zahájila tak válku proti Rusku.

Velká armáda byla na svoji dobu opravdu velká, čítala 675 tisíc mužů. Z nich však jen 125 tisíc bylo Francouzů. Většinu tvořili vojáci naverbovaní v Napoleonem okupovaných zemích (hlavně v různých německých státečcích a v Nizozemí). Také Napoleonovi “spojenci” vyslali do války proti Rusku své vojenské kontigenty. Nejpočetnější, 95-ti tisícový, Poláci, kteří se domnívali, že jim Napoleon za odměnu poskytne samostatnost. To samozřejmě Napoleon neměl v úmyslu, protože by tím naštval Prusy a Rakušany. Ostatně Prusové poslali sbor o síle 20 tisíc mužů a pod velením jednoho z rakouských vojevůdců šel do války proti Rusku tzv. 1. rakouský armádní sbor o síle 35 tisíc mužů. Čtvrtina až třetina z nich byli Češi a Moravané.

Jak to s ruským tažením a s Velkou armádou dopadlo je všeobecně známé. Rakouský vojevůdce přivedl zpět jen 20 tisíc mužů. Vzhledem k tomu, že 1. rakouský sbor nepůsobil na hlavním směru, byly rakouské ztráty relativně malé. Relativně malé ovšem jen v porovnání s celkovými ztrátami Velké armády (550 tisíc z celkového počtu 675 tisíc; sám Napoleon dovedl zpět do vlasti z původních 125 jen necelých 10 tisíc vojáků). Z těch 15 tisíc mrtvých Rakušanů, kteří složili své kosti v širé ruské zemi, bylo několik tisíc Čechů a Moravanů. Někteří z nich padli v boji, většina však podlehla zimě, hladu a nemocem.

Ten rakouský vojevůdce se jmenoval Karel Schwarzenberg.

K napsání této glosy mě donutilo to, že dnes, po více než dvěma stech letech, rakousko-český politik stejného jména by opět hnal Čechy a Moravany do války proti Rusku, aby tam opět umírali za cizí zájmy.

Joda

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Jodoviny se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

18 reakcí na Glosa k 24.červnu

 1. strejda napsal:

  Za mého mládí, je to již ale moc dávno, se říkávalo a dokonce i psalo: Historie matka moudrosti. Tehdy jsme se domnívali, že se z historie a jejích faktů dá poučit.
  Leckdo tomu i uvěřil a proto se začala hlásat jiná teorie: fakta znát netřeba, hlavní je umět si je najít a správně s nimi manipulovat. Jenže faktů je velice mnoho a jsou spolu provázány. A když k tomu přidáte, že dnes lidé naprosto nic neví o Velké armádě, Napoleon je pro ně koňak a porážka v Rusku něco neznámého, tak se fakta těžko hledají. Jistě, dají se najít data událostí, počty vojáků. padlých a tak dále. Ale celkový obraz se TVOŘÍ. To je proces a ne hromádka fakt z Wikipedie. A ten obraz dnes chybí a proto slyšíme o agresi Ruska do Evropy a opakované agrese Evropy do Ruska bereme za samozřejmost.
  Netýká se to jen Ruska, týká se to celého světa. Z aktuálních událostí se to týká otřesné evropské politiky proti Číně. Na příklad když byla vojensky donucena kupovat opium, které Číňany totálně ničilo. Nebo zničení původních kultur Latinské Ameriky. Vyhubení Tasmánců do posledních člověka. Svět obdivuje evropskou kulturu ale nemá důvod mít obdiv k Evropě. Byla vždy stejná jako je dnes. Agresivní a válečnická. Doma i mimo Evropu.
  Mnoho se toho u Evropy nezměnilo a pokud ano, tak ne příliš k lepšímu. Svět se ale změnil hodně. Ale to by bylo již na článek, ne pouhý komentář.

  To se mi líbí

  • vittta napsal:

   Nejen Evropa je agresivní a válečnická.
   Lidé jsou agresivní a válečničtí.
   To je poslední dobou velká móda, považovat Evropu za agresivní.
   Je to ale jen proto, že byla nejvyspělejší…lépe řečeno nejvyspělejší v historicky dohledné době a navíc každý tak trochu zná spíše historii Evropy, než třeba Asie.
   Největší rozmach..vojenský rozmach v historii, ale nezaznamenala vůbec Evropa.
   Byli to Arabové.
   Tataři se s tím také moc nepárali, Peršané také ne,Hanibal byl u bran Říma, obchod s otroky kvetl, černí je prodávali Arabům, a ti bělochům.
   Turci složili Cařihrad…
   A to jen krátký výčet, který se Evropy týká, Číňané jednotili říši a na mrtvé také nekoukali, nebo…impozantní byl nástup Japonců do Číny, nejprve Manžusko…a ti se s tím nepárali ani trochu, ještě že těch Číňanů je tolik.

   To se mi líbí

   • brtnikvbrlohu napsal:

    A je vymalováno – prostě je to dané a nedá se s tím nic dělat – prostě kapík na věky.

    To se mi líbí

    • vittta napsal:

     To se lehko řekne…ale co dělat s přirozeností?
     Byl tady socialismus nějakých 42 let, při čemž v počátku ho dusil revoluční kvas, velmocenské hrátky a kdesi uprostřed invaze vojsk, která se hodila leda nepřátelům socialismu v jakékoliv podobě.
     Ale i tak si myslím, že se komunistům podařilo změnit člověka, jim se to Brtníku povedlo, socialistický člověk existoval.
     Jenže to vidím až dnes, tehdy jsem se tomu smál, čímž chci především říci, že nebýt politického převratu, smál by se tomu ještě teď a vůbec bych nepochopil tu vnitřní velikost té socialistické (nebo jak to nazvat) myšlenky.
     Což z té vznešenosti vlastně dělá nedostupnou ideu, když si jí neváží ti, kteří neviděli nic jiného, a vzhledem k tomu, že člověk žije…ať nežeru,80 let, tak je za nějakých 30 let už pomalu nemožné, ideu nějak prokázat.
     Režim ale nakonec nepoložily invazní tanky nebo „nereformovatelné“ komunistické ideály, ale malá skupina lidí, kteří se drali a dostali na vrchol, aniž by byli jakkoliv kompaktní s základními ideály tehdejší společnosti.
     Jednoduše, nebyli to komunisté, ale nebyli to ani demokraté, ani kapitalisté, ani levičáci, ani pravičáci, byli a jsou to prostě svině, kteří se budou v pohodě klanět k Mekkce, a následně-v případě potřeby, budou se ukazovat v kostelích katolických či protestantských a budou mluvit arabsky či německy či anglicky, lhostejno jak, jen aby se urželi v sedle.
     A s těmito lidmi, kterých zase není nějak závratné číslo, si jen tak poradit nelze, a tito jsou motorem zrady a svinstva a veškerého zla.
     Tady je ten pes zakopán.
     Co s tím?

     To se mi líbí

     • Strejda Olin napsal:

      Co s tím? Zatím nic. Jsem přesvědčen, že dozrají mezinárodní i vnitřní podmínky a potom „vstanou noví bojovníci“. Prostě věřím, že imperialismus tu není na věky a že bude vystřídán jiným systémem. Jakým? Určitě lepším!

      To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Kam se Evropa hrabe na Čingizchána a na Attilu. Evropané trvale obsadili obě Ameriky a Austrálii. Obsadili Indii a celou Afriku a tvrdě jim vládli. Vydaření potomci Evropanů mají ve světě na tisíc vojenských základen aby si udrželi moc. Mám pokračovat? Japonsko, jižní Koreu a Tajwan plně vojensky ovládají. Stejně tak pacifické ostrovy.

    To se mi líbí

    • vittta napsal:

     No dobře strejdo,ale Čingischán a Attila neměli prostředky, aby se někde vojensky usadili.
     Kdyby měli-určitě by to udělali.
     Attila navíc podlehl umírajícímu Řimu, v politické hře, ve které bylo více špíny, než bylo zvykem i tehdy.
     Ale byla impozantní.

     To se mi líbí

     • strejda napsal:

      Vitto, byla v tom i kořistnická filosofie zaměřená na okamžitý zisk. Až Maďaři dokázali obsadit území a udržet si ho do dneška, tedy z části, jeho jádro.
      Evropané byli stavěni úplně jinak. Vyplenit a pak pro sebe trvale ovládnout. Ale i ta filosofie narazila na své hranice. Teď se blíží multipolární svět, minimálně USA, Evropa, Rusko, Indie a Čína jako hlavní. A hned za nimi Brazílie a další. Může to přinést mnoho dobrého. Ale než se k tomu přes propast dojde nebude veselo. Tedy pokud do té propasti nespadneme.

      To se mi líbí

  • st.hroch napsal:

   …za mýho mládí rovněž. Nicméně se nedomnívám, že součsná generace je natvrdlejší/nevzdělqnější, než jsme byli my, případně naši předkové. Oni žijí v jiných podmínkách. Nemusí se nám jejich názory líbit – ale to ja asi tak vše, co s tím naděláme – nechceme-li způsobit více škody. To, čemu my se tváříme rozumějíce, je ro ně První světovou!! – ne-li dříve. My se jim ty souvislosti můžme pokusit vysvětlit – pokud o to budou stát – Jinak to budou jen pohádky starýho zbrojnoše…:-)

   To se mi líbí

   • st.hroch napsal:

    …nějak neztvádám techniku konverzace. Předchozí patřilo Vittovi … Omlouvám se!

    To se mi líbí

   • vittta napsal:

    O tom píšu.
    Oni také nic jiného neviděli, ale jim se dostává hojnost ve všech směrech, takže si myslí, že mají hovno.
    Mladí ani jiní být nemohou, je to normální.
    Čemu se dívím, že oni „revoltují“ tak, jak jim káže mainstream.
    To je pro mě až nepochopitelné.
    Revoltují proti Zemanovi, proti komunistům, proti Rusákům, dokonce proti Čechům, proti husitům a proti vyfakování sudeťáků…
    Ne všichni, jasně, ale je jich hodně.
    Já jsem zvyklý na revoltu proti systému, to je u mě znak mládí, ale tohle…to nevím, co si mám o tom myslet.

    To se mi líbí

    • strejda napsal:

     Máte pravdu, dnes je to přesně naopak. Naše generace byla od neutrality k systému až po extrémní odmítání. Jak kdo a jak kdy. Dnes je to od nekrotického obdivu až k nekritickému odmítání. A hlavní proud je silně prorežimní i když vlastně neví proč. My jsme svá stanoviska znali a dost velkou skupinu politika a její vývoj zajímala. Dnes je to spíš jen opakování politické mantry mainstreamu.
     To není moc dobré a věští to nepříjemnosti. My, myslím šedesátá léta, jsme věděli co chceme. Dnes nevím, vypadá to, že zásadní prioritu má spotřeba. A financovaná externě, „sponzory“.

     To se mi líbí

 2. Mac napsal:

  OT
  Dobrá zpráva:náš stát začíná konečně podporovat mladé talentované studenty za sociálně slabých rodin……. ……..snad se bude Majdalénce ve Skotsku líbit….

  USNESENÍ
  VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
  ze dne 24. listopadu 2014 č. 970
  o pokračování financování doktorandského stipendia Madeleine Albrightové
  a k ustavení druhého doktorandského stipendia v oboru bohemistických studií
  na Univerzitě v Glasgow v letech 2015 až 2019
  Vláda
  I. souhlasí s financováním dvou doktorandských stipendií Madeleine Albrightové
  v oboru bohemistických studií na Univerzitě v Glasgow v letech 2015 až 2019 tak, jak je
  uvedeno v části III předloženého materiálu č.j. 1230/14;
  II. ukládá
  1. ministru školství, mládeže a tělovýchovy zabezpečit v letech 2015 až 2019
  úhradu nákladů spojených s financováním dvou doktorandských stipendií Madeleine
  Albrightové na Univerzitě v Glasgow, a to až do výše 1 085 tis. Kč ročně v rámci
  stanovených výdajových limitů kapitoly Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na
  příslušný rok

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Není to mou vinou, ale WP vás neměl rád.

   To se mi líbí

  • jaa napsal:

   Nějak časově šmajdáte, už to tu bylo tuším před tejdnem…. brala bych to kdyby jste věděl, kdo jsou ti už dva šťastní, kteří se tam budou 🙂 vzdělávat 🙂 na pravověrné čechy po anglicku

   To se mi líbí

 3. oh napsal:

  OT Operace proti pašerákům lidí dostala zelenou, schválili si ministři zahraničí EU.
  http://zpravy.idnes.cz/migrant-lode-potapeni-eu-08u-/zahranicni.aspx?c=A150622_094551_zahranicni_aha
  Má to ale takový zanedbatelný háček, takže možná zase bude „veselo“:
  http://zpravy.idnes.cz/libye-bude-utocit-na-cizi-lode-v-jejich-vodach-fna-/zahranicni.aspx?c=A150623_142811_zahranicni_vez

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.