Přísečnice II.


Jak už jsem psala, přísečnická vodní nádrž slouží jako zdroj pitné vody a proto je kolem ní přísně dodržované ochranné pásmo – prostý smrtelník se k vodě vůbec nedostane. A tak jsem byla nucena využít místa, kde silnice přetíná konec přehradné nádrže a vzniklá zátoka je aspoň trošku ze silnice vidět. Jenže se na ní nepozná, že je to kus přehradního jezera – vypadá to spíš jako nějaký malý rybníček.

obr.1A navíc na tom „rybníčku“ cosi plavalo – ale poznejte a vyfoťte to z té dálky! Až doma v počítači se mi podařilo zjistit, že to plovoucí cosi byla paní potápková-roháčová a její pruhované potomstvo. A já bych si je tak ráda vyfotila pořádně, zblízka – oni jsou moc krásní. Ale nejde to. A to bylo poprvé a naposled, kdy jsem viděla v přírodě roháče…

obr.2Jednou jsem ale měla štěstí a dostala jsem se k možnosti svézt se s kýmsi, kdo měl právo do ochranného pásma vstoupit. Šlo tehdy jen o to, projet po silničce po délce přehradní nádrže, víc nic, ale i tuhle možnost jsem uvítala. A tak jsme jeli… (Vodní nádrž je za těmi smrčky nalevo.)

obr.3Bohužel byla přehrada většinou schovaná za stromy, ale někdy přece jen vykoukla:

obr.4Dojeli jsme ke krásné studánce, jménem Karlův pramen (tady si o ní můžete přečíst: http://www.estudanky.eu/1664-karluv-pramen – tyhle „studánkové“ stránky jsou vůbec moc pěkné, zkontrolujte si svoje okolí 😉  http://www.estudanky.eu/uvod )

obr.5Text v odkaze se zmiňuje o pamětní desce – poděkování lesníkům. Tady je – lesníci a vůbec všichni, kdo se zasloužili o obnovu krušnohorských lesů, by měli mít pamětní desku ze zlata!

obr.6 Tohle dokážou udělat s lesem kyselé deště – a takhle kdysi vypadala velká část Krušných hor…

obr.7Teď se tu už ovzduší výrazně zlepšilo – jednak je velká část elektráren odsířená, ale taky řada zdejších průmyslových podniků ukončila činnost (takže tu jeden čas byla nezaměstnanost kolem 20%) – což pochopitelně lidem přineslo spoustu problémů, ale přírodě to prospělo. A taky se intenzivně hledaly jehličnany, které by zdejší podmínky dokázaly přežít – a to vůbec není jednoduché: http://zpravy.idnes.cz/lesy-v-krusnych-horach-mohou-opet-zkolabovat-napada-je-houba-prm-/zahranicni.aspx?c=A100717_1418533_domaci_jav No, snad se problém smrků podaří vyřešit – Krušné hory jsou krásné, zasloužily by si obnovit do původní podoby. (No, nevylučuju, že tu místo smrků budeme mít větrníky. Těm se tu daří!)

A na rozloučenou, na závěr povídání, dám fotku krásného bukového lesa – je kousíček od Karlova pramene. Chtěla bych ho vidět na podzim, když je celý zlatý a bronzový. Jenže tam už se podruhé nedostanu…

obr.8

K-sova

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Fotopříběhy se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Přísečnice II.

  1. M-T napsal:

    Díky!

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.