DAR NEDAR – Jiří Knopp


   Před mými kulatými narozeninami dělala manželka s dětmi velké tajnosti s darem pro mne. Prohlížely si mne, šuškaly si mezi sebou a pohuhňávaly se. Upřímně řečeno, nic velkého jsem nečekal a také nic exkluzivního nepotřebuji. Ke spokojenému životu mne stačí trochu klidu a jídla. Neholduji žádným drahým elektrickým strojkům na holení, ani vybraným toaletním potřebám – voňavkám a dezodorantům. Stačí mi pár trenkoslipů, dobrých ponožek, štůsek triček a svetrů. Jak říkám – nic velkého jsem nečekal, ale když šuškání nebralo konce, nabyl jsem přesvědčení, že nějakému tomu daru neujdu. A když jsem tak přemýšlel o své úloze v této rodině, připustil jsem, že bych si něco pěkného zasloužil. Držím se doma, do hospody téměř nechodím, věnuji se dětem i manželce,  takže..– no, řekl bych – zlatý prsten, nebo hodinky s vyrytým věnováním. Nic jiného mě nenapadlo.

   Konečně jsem vyslechl tu americkou píseň o tom zdraví, sfoukl svíčky na krásném dortu a manželka přede mne položila nádherný kufřík noblesních tvarů a stříbřitého lesku. Tak takový skutečně potřebuji – není malý, ani velký, právě takový se mi hodí na krátké služební cesty. Není to sice očekávaný prsten, ani hodinky s vodotryskem, ale to nevadí. Začal jsem projevovat radost a dokonce jsem procedil: ty vogo a jupííí. Dokonce jsem se chystal skákat a vyřvávat: kdo neskáče není Čech – ale to jsem zavrhl. Oči zbytku mé rodinky na mě visely pohledem. „Tak otevři ten kufřík, tatínku.“  Láskyplně jsem pohladil lesklé víko kufříku, smáčkl patenty a ty okamžitě uvolnily víko a představily obsah daru.

   Mé překvapení bylo nefalšované. Kufřík byl totiž doslova přecpán nejroztodivnějším nářadím. Mnohé kousky jsem poznal okamžitě – kladívka, šroubováky všech velikostí, ba i kleště. Účel a použití dalších výrobků mi zůstalo utajeno. Přesto jsem neskrýval obdiv, který jsem doprovázel výkřiky – no to je něco, to nutně potřebuji, co jsem se toho nasháněl. Musel jsem si říkat – brzdi, dědo, nebo ti přijdou na to, že si děláš legraci. Proboha, co s tím vším budu dělat? Kdybych jen jednou, jedinkrát vzal do ruky každý nástroj a půl hodiny si s ním hrál, dozajista by mi to vydrželo do konce života. Tohle jste chtěli, moji milí? Co to muselo stát peněz? Kolik za to mohlo být hezkých, čtivých knížek?  Vždyť na co ty šroubováky? Když už mě okolnosti donutí něco zašroubovat, mám vždy po ruce nějaký vhodný kuchyňský nůž, drobnou minci, někdy poslouží i nehet a znám ještě celou řadu předmětů, kterými lze šroubovák nahradit. Pamatuji si, že manželčina manikúra takové předměty obsahuje, a kdybyste věděli, kolikrát jsem šrouboval lžíci, dokonce i pokličkou!

   Nač jsou mi kladívka, když lze hřebík zatlouci sekáčkem nebo, paličkou na maso, případně žehličkou. Také kleště nepotřebuji, chci-li něco vytáhnout. Někdy postačí prsty, jindy pinzeta, kolíček na prádlo a v mládí jsem si pomáhal zuby.

   Pokud jsem okolnostmi a manželkou donucen cokoliv opravovat, nářadí potřebuji skutečně pouze výjimečně. Ledničku, pračku ale i automobil přivádím k rozumu rázným kopancem, nebo ránou pěstí, případně škubáním a natřásáním. Je třeba podotknout, že vyžaduje určitou zkušenost a intuici, do které části přístroje je nutno ránu uštědřit. Rádio a televizor zpohlavkuji a pouze ve dvou případech z deseti je nutno přivolat kvalifikovaného opraváře – který nakonec stejně řekne, že bude nejlepší, když zakoupím přístroj nový.

   Jak jsem takto rozjímal, hladil jsem kleštičky, které měly tlamičky jako malincí krokodýlkové, jiné se opět vyznačovaly zajímavou konstrukcí. Moje manželka ukázala na jeden jakýsi tenký hasák a řekla: “Tohle jsou, tatínku, sikovky. Právě nad tímto nástrojem jsem dumal v němém úžasu. S odpadlou čelistí mě ty sikovky připomínaly rozvášněnou kobru před uštknutím. K čemu jsou dobré mi nenapadlo. „Tak z těch sikovek mám opravdu největší radost!“ Manželka mě dojatě pohladila a odkašlala si. „Tak už mi nemusíš ulamovat špičky nožů, máš krásné šroubováky.“ „To ti slibuji na svou čest! “ To jsem řekl vážně a slavnostně. „A teď vás všechny zvu na dort.“

   Rozporcoval jsem ho pomocí dláta, kladiva a nůžek na plech. Použil jsem pilku „zlodějku“ a sikovkami jsem dával porce na talířek. Mrzelo mě, že manželku rozbolela hlava. Vzala si Brufen a šla si lehnout. Byly to krásné narozeniny.

Příspěvek byl publikován v rubrice Poesie na neděli se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

33 reakcí na DAR NEDAR – Jiří Knopp

 1. Slim napsal:

  Jako vždy. 😀
  Mladší generace nějak zblbla. Určitě jsme takhle tupí ve vztahu k našim staříkům nebyli, že ne?

  To se mi líbí

 2. jaa napsal:

  Že neé ?????? hmm…

  To se mi líbí

 3. st.hroch napsal:

  …půvabný! Jako bych se viděl…:-)

  To se mi líbí

 4. Elefteriadu napsal:

  Pardon za OT, ale toto je důležité – možná jste také přemýšleli nad důvodem obrovského názorového kotrmelce šéfredaktora Britských listů Jana Čulíka v posledním roce.

  Přemýšlet můžete nově a jinak po přečtení tohoto vládního dokumentu (odkazy na něj z netu rychle mizí):

  VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY
  USNESENÍ
  VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY

  ze dne 24. listopadu 2014 č. 970
  o pokračování financování doktorandského stipendia Madeleine Albrightové
  a k ustavení druhého doktorandského stipendia v oboru bohemistických studií
  na Univerzitě v Glasgow v letech 2015 až 2019

  Vláda
  I. souhlasí s financováním dvou doktorandských stipendií Madeleine Albrightové
  v oboru bohemistických studií na Univerzitě v Glasgow v letech 2015 až 2019 tak, jak je
  uvedeno v části III předloženého materiálu č.j. 1230/14;

  II. ukládá
  1. ministru školství, mládeže a tělovýchovy zabezpečit v letech 2015 až 2019
  úhradu nákladů spojených s financováním dvou doktorandských stipendií Madeleine
  Albrightové na Univerzitě v Glasgow, a to až do výše 1 085 tis. Kč ročně v rámci
  stanovených výdajových limitů kapitoly Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na
  příslušný rok,

  2. ministru zahraničních věcí zabezpečit v letech 2015 až 2019 ve spolupráci
  s představiteli Univerzity v Glasgow každoroční informaci o způsobu čerpání finančních
  prostředků vynaložených podle bodu II/1 tohoto usnesení a informovat o tom ministra
  školství, mládeže a tělovýchovy.

  Provedou:
  ministři zahraničních věcí,
  školství, mládeže a tělovýchovy
  Předseda vlády
  Mgr. Bohuslav Sobotka, v. r.

  VIZ:

  Usnesení č.970
  PDF DOC 56 kB
  44 kB 1230/14 Návrh na pokračování financování doktorandského stipendia Madeleine Albrightové a ustavení druhého doktorandského stipendia v oboru bohemistických studií na Univerzitě v Glasgow v letech 2015 až 2019

  https://apps.odok.cz/djv-agenda?date=2014-11-24

  To se mi líbí

  • jaa napsal:

   ÁÁÁÁÁÁÁÁÁ tak konečně je jasné proč se ministr školství musel dekovat. On určitě nesouhlasil s tím, aby naše školy byly ochuzeny o tak velké peníze a darovány zřizovatelce stipendií… Mařce Korbelové. Jakým, právem a proč tohleto Sobotka nařídil … nó…..

   To se mi líbí

  • vittta napsal:

   Zrovna jsem si tam četl ty otřesné články a pohrával si s myšlenkou, že bych mu něco milého napsal.
   Usoudil jsem, že to stejně nemá cenu, ale….co kdybych mu poslal ten odkaz?
   On tam má oduševnělý text, kterak se bránit nesmyslům na internetu….
   Má už z mých mailů za ty roky obstojnou sbírku a dávám si sakra pozor, aby to mělo určitou úroveň…
   Nikdy jsem ho neměl rád, ta faleš mu koukala z očí, i když ještě úplné nesmysly nepsal.
   A ona to nebude jen Mařka, ale také se spojil s Bobem, který provozuje EDUIn, můj oblíbený webík.
   Také „jedlé“…..

   To se mi líbí

  • kočka šklíba napsal:

   To myslíte vážně? Opravdu?

   To se mi líbí

   • kočka šklíba napsal:

    Vypadá to, že máte pravdu. Takže jestli to tak je, tak by mě zajímal názor nicku tata na ČSSD. Myslím, že to už by mu mohlo konečně otevřít oči.

    To se mi líbí

    • tata napsal:

     Kočko
     Problém je ve VÁS množné čislo,nebot je zde VÁS většina.
     Táta,lepe Zdeněk HRABĚ………nepotřebuje otevřít oči,,,,,,To Vy BYSTE konečně měli pochopit to zakladní.
     NEBUDU to rozebírat doširoka mnohokrát jsem napsal že ČSSD JE PROHNILÁ…Čekám jen až bude někdo na politické sceně ktery zabraní aby zde vladla pravice v podání TOP A ODS………BOHUŽEL ZATÍM je to v nedohlednu…….normálním selským rozumem dojdete k závěru že nebýt ČSSD ,TAK zde vládne BABIŠ s TOP a .ODS.
     Odpovězte SI SAMA UPŘIMNĚ myslíte že by tuto prasarnu neprosazoval třeba VONDRA,KALOUS………..TAKŽE zde jsou si rovni.
     V čem si nejsou rovní podívejte se kolem sebe nevím jestli jen v našem kraji ale čtu že i jinde obrovské investice do oprav silnic,v socialní politice plno věcí co kalous ořezal až mi dáte jinou možnost jen aby se nevratil Kalous k moci ………….Rád otevřu oči a potopím v nad neseném slova smyslu ČSSD.
     Do té doby mate zavřené oči VY………..NEMOHU ZA TO ŽE NA NAŠÍ POLITICKÉ SCENĚ je bud nevolit to umě nepřichází v uvahu neuznávám.
     NEBO volit jen o poznání kousiček min špiny…pro obyčejné lidi ale dost potřebný kousíček.
     ANO MLATE SI V PRSA jak jste morální vy tu špínu čssd přece nevolíte.
     NEbejt votrobků jako já co pořád se skřípěním zubu volej ČSSD……TAK ZDE vládne KALOUS.
     Mnohokrát jsem položil jednoduchou otázku……umíte počitat……..i kdyby votroubkové jako já dali hlas KSČM…….S polu by zde vladl BABIŠ/KALOUS……..JINAK to totíž nejde

     A jen člověk se zavřenými očima muže prohlásit že tato vláda není lepší pro obyčejné lidi jak KALOUSOVA,ano o málo ale i ten kousiček je pro hodně lidí podstatný a to je pro mé rozhodovaní duležité…..Já bych přežil i kalouse ale mnozí by už žili na chudobě…..takže volím aby se ten KALOUS K VLÁDĚ NEDOSTAL

     To se mi líbí

     • tata napsal:

      kočko
      A jak jsem četl dál tak to schválila navrhla jiná vláda……..jak tipické pro lidi co vše přisuzují ČSSD………….CITACE………..ale za Sobotky to měli zrušit a ne navýšit.
      CO TAKLE PŘIJMOUT FAKT ŽE SNIMA SPOLUVLÁDNE pravicová část BABIŠ,A VLEZ prdelky KDU…..to voliči rozdali karty kolik se toho dá prosadit………navíc ČSSD samozřejmě nebo její velká čast kolem DINSBIRA JE TO SAMÉ BAHNO VTOM vlezprdelkování……..a upřimně kolik z nás právě ten pán zklamal ,a zde to přiznám svuj velký omyl volil jsem ho jako hlavního do prezidentovaní,jak jsem dnes rád že nepostoupil

      To se mi líbí

     • vittta napsal:

      Kdyby se ČSSD nedostala do parlamentu, jen těžko si lze představit, že by vládla pravice.
      A když, tak ne dlouho, prostě levicová část voličů tady je a aby ČSSD nepostopila, musel by se najít jiný politický subjekt-levicový.
      Osobně považuji ČSSD za to nejodpornější, co u nás v politice je.
      Není ani levicová, ani lidová, je to jen obyčejná, oranžová odnož ODS, která blokuje právě ty levicové voliče.
      ČSSD je hrob české levice, její hlavní politiká „zásluha“ spočívá ve zrazování obyčejných lidí.
      Je ovšem otázka, jestli by jiný levidový subjekt nebyl to samé, nějak za čas.
      Protože levice nebo pravice, nikomu nejde o ideu, všem jde jen a jen o peníze!

      To se mi líbí

      • tata napsal:

       vitta…….to jsou snadné počty……po volbách dostala at je po VAŠEM NELEVICE ČSSD + LEVICE KSČM…….DO 35 PROCENT
       TAKŽE věta……….Kdyby se ČSSD nedostala do parlamentu, jen těžko si lze představit, že by vládla pravice. ….je mimo realitu

       To se mi líbí

      • vittta napsal:

       Tato, já si myslím, že svobodné volby zase tak svobodné nejsou, jak by se nám mohlo zdát.
       Je to připravené, jsou na to odborníci na psychologii davu, podle mého tedy.
       Úspěch hnutí ANO by nebyl v časech slávy ODS nebo TOP09 možný, a neúspěch ČSSD by nebyl bez jiného levicového subjektu možný také.
       Ale i jim ANO sebralo voliče, takže proto jsou tak loajální k Babišovi.
       Já si myslím, že ČSSD je tady právě proto, aby řešila „problém“ s levicovými voliči, je křivá, antikomunistická, nelevicová-ale umí se levicově tvářit, když jde třeba o drobné OSVČ.
       Co by chtěl vládnoucí mainstream víc, ne?
       Já se otřásám hnusem, jen zkratku ČSSD slyším, protože jako člověk s určitým levicovým smýšlením, LEVICOVÝM, ne neolevicovým, ti se zabývají jinou problematikou, než nějakým sociálním bojem pracujících, nemohu mít ČSSD rád ani náhodou.
       Ale stát se může lecos, i Zeman prezidentem, takže kdyby se v posledních volbách ČSSD nedostala do sněmovny, tak by nevládla pravice,ale ANO, s podporou naprosto klasickou-KDU-ČSL.

       To se mi líbí

      • tata napsal:

       vittta napsal:
       22.6.2015 v 14:48
       S polovinou co jste napsal nemám problém……vice myslím si že to je přesný popis……bohužel konec se dá naprosto doložit fakty že jste uplně mimo dám si práci a vyhledám přesné počty…………http://www.lidovky.cz/parlamentni-volby-2013.aspx
       ČSSD…20.45
       ANO…18.65
       KSČM..14.91
       TOP… 11.99
       ODS…7.72
       USVIT…..6.88
       KDU….6.78

       LEPŠI JE POMĚR HLASU…………………..TAKŽE—–50…..47—-33…….26…..16,,,,14…14

       ANO…47+14 JE KOLIK,,,61 MOŽNÁ JESTĚ USVIT porad by to bylo 75

       kde proboha vidíte možnost toho co jste napsal……….citace…………..Ale stát se může lecos, i Zeman prezidentem, takže kdyby se v posledních volbách ČSSD nedostala do sněmovny, tak by nevládla pravice,ale ANO, s podporou naprosto klasickou-KDU-ČSL.

       ctíte vubec realitu to prostě není možné……….to jsou jasně doložitelná fakta které zde většina ignoruje………jak zmizí čssd a nezaloží se jiná lepší než ona co ji lidi budou věřit…bude u moci opět kalous

       To se mi líbí

      • vittta napsal:

       Berte to více teoreticky, tato.
       Já jen KDYBY.
       Co se stalo, se stalo, ale KDYBY ČSSD vypadla, žádná „pravice“ by se nekonala, vyhrálo by ANO a demokratičnost by legitimizovali pánbíčkáři.
       Ti jsou na to specialisté, s nacisty, s komunisty, s ODS i ČSSD, černoprdelníci vždy a všude u lizu, plně loajální.
       Kalousek je out, nedostává se mu ani mediální prostor, je z něj nýmand a nezdá se, že by se ještě zmátořil.
       Ale…podle mě děláte tu politickou chybu, že v něm vidíte démona, bez kterého bude lépe.
       Kdepak, to byl jen zástupný démon démonické finanční oligarchie, Kalousků je hodně, jen je ZATÍM nikdo nezná.
       Vstanou noví bojovníci, praví otřepané klišé a je to pravda.
       Dokud bude politika řízena zájmy ryze ekonomickými, budou i Kalouskové.
       A politika je řízena zájmy ryze ekonomickými pořád, snad až na krátké úseky dějin, kdy to několik lidí myslelo vážně a dobře.
       Ale to zase teklo dost krve…takže je těžké, si vybrat.

       To se mi líbí

      • moskyt napsal:

       Tato dokážu pochopit směr vašeho myšlení a jedání. A vůbec vám ho nemám za zlé. Prostě pragmatika. Jen bych měl jednu připomínku. Proč říkat něčemu levice, co levicí není ani náhodou. Troufnu si říct, že autentickou levici tady v republice ani nemáme. KSČM je strana levicového středu, ČSSD strana středu pravicového. Jen si zkuste porovnat jejich programy s programy předválečné soc.dem a KSČ. To však vůbec nevylučuje možnost dnesšní pragamitické volby. Ono mezi dnešní pravici a tzv. levicí (ČSSD) přílíš velký rozdíl není. Jen ta trajektorie sešupu je u ČSSD pomalejší a tím pádem i přijatelnější pro obyčejné lidi.

       To se mi líbí

      • tata napsal:

       panové CELKEM JSTE MI POBAVILI………oba trochu jinak
       takže
       vittta napsal:
       22.6.2015 v 16:30

       Berte to více teoreticky, tato.
       Já jen KDYBY.

       Znáte to staré pořekadlo kdyby byli v p…………..je krasné když v debatě předložím fakta,nikoliv teorii. vy namě s kdyby
       A že KALOUSE DEMONIZUJI………ZDE opět mužem předloožit fakta,nikdo není namočen v tolika kauzách jako on,nikomu to tak dobře neprochází jako jemu ano mužou se objevit horší ale to se zase pohybujete vtom kdyby a zatím mužete schovat vše

       moskyt napsal:
       22.6.2015 v 21:55

       proč jste mě pobavil……….nebot to já piši jinými slovy…….levice je slovo nikdy jsem na něm nelpel použivám ho jen na náké rozlišení

       a končite vlastně tím proč zatím volím čssd…………..Ono mezi dnešní pravici a tzv. levicí (ČSSD) přílíš velký rozdíl není. Jen ta trajektorie sešupu je u ČSSD pomalejší a tím pádem i přijatelnější pro obyčejné lidi.

       TAKŽE V ČEM JE MEZI NÁMI ROZPOR?????????????

       To se mi líbí

      • moskyt napsal:

       Tato, omlouvám se, je to moje chyba, Můj komentář nebyl ani v nejmenším zaměřený proti vám. A užívání termínu „levice“ bylo míněno v obecném kontextu, ne že bych to vytýkal vám. Vlastně celý můj komentář nějakým způsobem obhajoval vaše názory a jednání. Asi tolik na vysvětlenou.

       To se mi líbí

      • vittta napsal:

       Tak já jsem si tím „kdyby“ nezačal, tato.
       Píšete že „normálním selským rozumem dojdete k závěru že nebýt ČSSD ,TAK zde vládne BABIŠ s TOP a .ODS.“
       To je také čirá teorie a proti ní jsem postavil teorii svou.
       Zřejmě jste si toho nevšiml, tak tedy vnáším světlo do naší debaty, protože právě a jedině na tuto větu jsem dlouze reagoval.

       To se mi líbí

   • oh napsal:

    Z těch nejoficiálnějších zdrojů – nejprve velvyslanectví ČR v Londýně:
    http://www.mzv.cz/london/cz/kultura_skolstvi/skolstvi/slavnostni_ustaveni_doktorandskeho.html
    A potom usnesení vlády č.970
    https://apps.odok.cz/attachment/-/down/VPRA9R9JD3RJ
    Přidám jednu faktickou poznámku. Podle data založení stipendijního programu (září 2010) si zásluhy o tento dáreček mohou rozdělit vlády pana Fischera a pana Nagyho-Nečase.

    To se mi líbí

    • kočka šklíba napsal:

     Ano vidím to, no tak za ty peníze by tady bylo třeba několik dětí, mnoho, které by mohly chodit na obědy. Nebo spousta jiných potřebnějších věcí. A že to vymysleli za Nečase mě nepřekvapuje, ale za Sobotky to měli zrušit a ne navýšit.Navíc by mě zajímalo, a asi nebudu sama, kdo to tam studuje.

     To se mi líbí

 5. Ahele napsal:

  No jo, ono co taky pořád vymýšlet žeano. Pokud máte svoji představu, jako třeba zmíněné hodinky, musíte se poučit u ženských. To se s dostatečným předstihem naznačuje naznačuje až to docvakne. Ale musí se s citem a opatrně, aby z toho nakonec nebyly holinky.

  To se mi líbí

 6. strejda napsal:

  Hezké povídání, takové které se dobře zná s Jeromem. Myslím si, že Jiřímu Koppovi k narozeninám bohatě postačí příjemná komorní společnost a radost z ní. Co více si přát? Víc snad ani není možné.

  To se mi líbí

 7. kočka šklíba napsal:

  Moc hezké :).

  To se mi líbí

 8. Karamela napsal:

  🙂 🙂 🙂

  Díky!

  To se mi líbí

 9. moskyt napsal:

  Můj nejlepší dar – nedar. K narozeninám jsem dostal nádhernou velikou sadu Gola klíčů. A prože to bylo od človíčků, kteří si radši utrhli jointa od huby a koupili tátovi hodnotný dárek, dával jsem najevo i náležtou radost. Nebylo to tak těžký. Krátce před tím jsem prodal auťák s tím, že to byl poslední vůz v mém životě. Takže důvod k veselí byl. A klíče? Ty jsem o několik let později daroval dárci, když si koupil svůj vlastní první vůz..

  To se mi líbí

 10. tata napsal:

  vittta napsal:
  23.6.2015 v 06:20
  No tak já zirám ukončeme to…………….Tak já jsem si tím „kdyby“ nezačal, tato.
  Píšete že „normálním selským rozumem dojdete k závěru že nebýt ČSSD

  JENŽE ten je podpořen fakty,,,,,,,,,,,,nezlobte se rozmetjte ty fakta a pak pište že ja začal prakticky s ,,kdyby,,Nevím JAK CHÁPETE SELSKÝ ROZUM……….ALE já rozhodně ne pod pojmem kdyby…

  To se mi líbí

  • vittta napsal:

   Ne, ne po pojmem „kdyby“.
   Ale zase máte termín „nebýt“.
   Ale ČSSD je, to je fakt, takže „nebýt ČSSD“ je významově „kdyby“
   Fakta, tato, vypadají jinak, tohle od vás jsou fakta, smíchaná s „kdyby“.

   To se mi líbí

 11. tata napsal:

  Moje blbá vlastnost je,že mě vytáčí okecávání proto mi nedá nereagovat.
  nebýt ČSSD………NEMŮŽE byt v žadném případě vyznamově kdyby.
  JESTLI CTÍTE FAKTA a skutečnost………….vysledek voleb je snad fakt nebo né?
  A TADY JSOU POČTY JASNÉ…………NEVÍM JAK usvit to už si nepamatuji všichni se jasně vymezili proti spolupráci s KSČM…………..BOHUŽEL I ČSSD……ZDE ale jsem si jist že při možnosti vládnout s komunisty by to zrušili nebot vtom jsme zajedno pohlavarum čssd jde byt u moci,ovšem to je pro naši polemiku neduležité.
  NAOPAK ANO,TOP,ODS…..BY TO byla sebevražda už pro naprosto deklarovaný program ktery je na hony vzdalen programu KSČM……JEN ČSSD MÁ ze 70 procent stejný.
  KDYŽ NEFANTAZÍRUJETE nedosazujete místo reality kdyby,a držíte se opravdu faktů tak jak voliči rozdali karty.
  je moje nebyt jen holá skutečnost………až se VÁM PODAŘÍ ROZUPOVAT TA FAKTA……..MUŽEM pokračovat………….ale bohužel 1+1 jsou dvě stím nepohnete.
  JEDINÉ co vtomto případě je jen pohled je jestli by bylo jedno jestli zde vládne ANO+ČSSD
  nebo ANO,TOP,ODS,KDU……….JINÁ MOŽNOST NEBYLA………A TO JE FAKT

  promě to jedno není,ale uznávám že pro jiné to muže byt stejné………naše polemika je ovšem otom že nebýt čssd tak je u moci i KALOUS

  To se mi líbí

  • vittta napsal:

   „JINÁ MOŽNOST NEBYLA………A TO JE FAKT“
   Ne, to není fakt.
   To je spekulace, protože těch 20,45%, které získala ČSSD by musel získat někdo jiný.
   Pak by se teprve vidělo, jestli by vládlo ANO, resp. S KÝM by vládlo ANO.
   A karty nerozdávají voliči, ale média.
   Média rozhodují, komu rozdají voliči karty.

   To se mi líbí

 12. tata napsal:

  chyba…………ty hlasy ziskala ČSSD………VŠECHNO OSTATNÍ JE KDYBY………SPEKULACE to mohla byt před volbami a jak vidno já měl pravdu,tuto debatu jsem totiž vedl i před volbami a realita mi dala za pravdu…….to zde sice většina okecává ale realita je jiná

  citace………A karty nerozdávají voliči, ale média.
  opět chyba je chyba voliču jestli si nezjistí fakta,ano media oblbují takže tato věta je zcela chybná.
  JEN na naší politické s ceně sebelíp informovaný volič nemá možnost volit dobře má jen možnost volit menší zlo a to už má každý jiný.

  spekulovat jste mohl před volbami ted musíte přijmout realitu ale to bohužel neumíte uznat

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.