Muzika sobotní noci 41 Léto


Zítra v 18:38 vstoupí Slunce do Raka a začne léto. Blíží se dovolené a letní cestování. A tak mi napadlo udělat nějakou lehkovážnou muziku, jen tak, třeba na cesty.

Když jsem před časem objevil onen koncert na amsterodamském kanálu, netušil jsem, že je to každoroční záležitost. Ale je.

Video zachycuje, jak probíhají přípravy. Od středy se na Prinsengrachtu všechno rychtuje. V okolí vládne letní pohoda. Westerkerk s modrou cibulkou přihlíží, krasavice inteligentní (mihne se na 1:25), si klidně vede kolo. Má džínovou bundu, jako by nevěděla, co řekl náš klasik: že on sice džíny nosil, ale bundu nikdy, protože to mu připadalo falešné a prázdné.

https://www.youtube.com/watch?v=wjOQsSnIeWU

A v sobotu večer je hotovo. Přichystáno k muzice sobotní noci.

KDOPAK nám to dnes přijde? A vida, už je tady.

Arkadij Volodos je pianista z Leningradu.

Hned jak tenhle ruský medvídek hrábne do kláves, slyšíme, jaká je jeho obchodní značka. Mohutný, o basy opřený úhoz, do hloubky zvučný a průzračný; vynikne okamžitě v počátečním Rachmaninovově preludiu.

https://www.youtube.com/watch?v=6v6-KJtK9Lo

Co je v programu?

Po Rachmaninově Etudě-Obrazu z op. 33 přijde ještě jedna transkripce z Rachmaninova.

Na 9. minutě začíná málo známá Schubertova  sonáta. Posluchači tleskají mezi větami, dokonce jednou před reprízou. Nu což, dřív se to tak prý dělávalo a Schubert je dlouhý a zajímavá se mi zdá jen druhá věta. Pro mno jakási výplň, nezaposlouchal jsem se.

Na 25. minutě je přestávka.

Tři Schubertovy písně potom, to je jiné kafe. Nejprve předposlední číslo z cyklu Spanilá mlynářka. Typická nádherná Schubertova melodie. Potom dramatický Aufenthalt (zastavení, pozdržení?) z nedokončeného cyklu  Labutí píseň.

Vyvrcholením je třetí kus, Dvojník na 34:21. Ponurá melodie se přirozeně snoubí s tajemným nočním městem na kanálech. Pianista obecenstvo patřičně zmrazil.

(Dvojníka jsme tu měli už v Muzice 18, tam najdete i příběh oné písně.)

A pak přijde efektní „pecka“ na závěr. Lisztova Uherská rapsodie, na 38:10. Na to přece takové letní obecenstvo čeká.

Techniku, jak vidíte, má Volodos fenomenální.

Dva přídavky jsou ve stejném duchu. Na 47:03 Moszkowského Jiskřičky (Étincelles, oblíbený přídavek V. Horowitze, na kterém předváděl filigránský úhoz).

A úplně nakonec Rachmaninovova polka. Arkadij rozjede obluzující prstový ohňostroj. Diváci s nadšením pozorují jak na tom klimpru „vaří“.

Ano, Volodos je ten pravý typ na letní koncert. Rozjásal Gracht.

Mám k Holandsku skoro sentimentální vztah. Strávil jsem tam krásný červenec před šestadvaceti léty. Horké léto, dodnes vyhledávaný ročník francouzských vín. Skvělý Eurail Benelux Pass nám umožnil sjezdit mnoho míst, také v Belgii. Tak jsem se dostal poprvé do Brugg.

A ještě jedna vzpomínka ze starých dob (dneska už to prý v Holandsku není tak idylické). V krajině blízko Arnhemu (tedy u Rýna) je přírodní rezervace a v ní nádherné van Goghovo muzeum. Pamatuju si, že se mi všechny ty jeho obrazy spojily jakoby v jeden „filmový pás“.

Tak se nejdřív podívejme na rezervaci Hooge weluve (pak to vypněte, je tam zásobník).

https://www.youtube.com/watch?v=1KJMVWJTHPQ

A tady se po Vincentových stopách vydaly do Kröller-Müller Van Gogh Museum dvě dámy a natočily o tom video. Není tam jenom Gogh, ale toho je tam spousta.

Kochejte se.

https://www.youtube.com/watch?v=U2U7gxhDoW0

(Všimněte si. V závěru, krátce před zavřením, jde návštěvnice znovu do jednoho ze sálků, zřejmě aby si vryla tu JEDNOTU dojmů do paměti.)

Tak, a můžem jet na prázdniny!

Slim

Příspěvek byl publikován v rubrice Muzika sobotní noci se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 reakcí na Muzika sobotní noci 41 Léto

 1. Bavor V. napsal:

  Protože Slim je mimo dosah poslal k tomu ještě malý dodatek :
  Dvě poznámky.
  Muzeum založila vdova po bohatém loďaři, která sbírala Vincenta, když byl ještě za pakatel.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Helene_Kr%C3%B6ller-M%C3%BCller

  Pro rybářku upozornění:
  1.11. Hraje v Praze Sokolov. Lístky už jsou skoro vyprodané

  To se mi líbí

 2. Miluše napsal:

  Skvělé!
  Veliké poděkování Slimovi za zprostředkování nádherného hudebního zážitku, umocněného prostředím večerního města na kanálech. Ani se nedivím, že je Slimova vzpomínka tak silná. Je možné, že k ní přispěl i nějaký zážitek, o kterém se nám autor nezmiňuje. Kdo ví? 🙂
  K tomu Van Goghovy obrazy, některé zcela neokoukané. Díky.

  To se mi líbí

 3. Lunka napsal:

  Bajecny napad, puvabna pozvanka. I jen tady na virtualni vikend . Diky, Slime.
  A v Amsterodamu pak navstivit jeste par muzei, nejen nadherneho Rembrandta, a dalsiho nezapomenutelneho Vincenta – clovek tam nevi, kam driv 🙂

  P.S. Kdyz v posledni dobe nekdo mluvi o belgickych Bruggach, vzpomenu si na Katrin. Jak ta by to puvabne historicke mesto nadherne, i s detaily, nafotila. Co neni, muze treba byt — moc bych vam to, Katrin, prala…..

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Když se uváží, co Katy udělala z Kadaně, tak bych se obrázků z Brugg docela bál. Aby tam pak nevtrhli Marťané a neodstěhovali je. 🙂

   V Amsterodamu jsem při první návštěvě byl ve Stedelijk museu. Mají tam pěkného Maleviče. A taky v Rembrandtově domě.
   Rijks museum s Noční hlídkou přišlo na pořad až v pozdější době.

   Lunko, díky za podporu, auditorium nějak poslední dobou zmizelo. S Miluškou jste poslední opory…

   To se mi líbí

 4. Lunka napsal:

  Tahle vase pozvanka, Slime, byla trochu zaludna 🙂
  Nenapadna pripominka vasnive a pilne lidske tvurci prace. Mala ukazka tolika krasy, az by clovek brecel !!
  Takze asi proto vsichni onemeli 🙂
  Priste prijdte s vozembouchem…..

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.