Strakonická elegie


Město Strakonice se dvakrát dostalo pod vládu nepřejícnou. Prvně roku 1659, za vlády velkopřevora Tattenbacha, podruhé si z nich své dobyté území činí současná vláda na radnici.

Samotný začátek jejich panování připomněl Branibory v Čechách. Jen ty hlavy nepadaly z krků, ale jen ze židlí.

A když u posledního adepta na pomyslnou popravu se kolečko zadrhlo na tom, že ten adept má potřebné oprávnění k nakládání s vodovodní sítí, dějí se jiné podivnosti.  Starosta si za městské peníze hodlá vylepšit hospodaření své realitky. Když se totiž nemohl zbavit stavby svěřené mu k prodeji, nutí město tuto nepotřebnou stavbu dostat do městského majetku a tím pro svou firmu získat z onoho prodeje patřičný podíl jak propagační tak zejména finanční. Nejsem si zcela jist, ale může jít o obohacování na úkor jemu svěřeného majetku, nehospodárné nakládání s městskými penězi i zneužití pravomoci.

A jiný radní, který byl s původním osazenstvem na kordy a oháněl se Právem, dnes na stejné právo zvysoka kašle. Pořídil si ke své kavárně předzahrádku, ale porušil snad vše, co z povolení porušit šlo. A přitom si ještě stěžuje, že kdyby tam byl jiný chodník a… Ale známe to. Kdyby pes nesral, doběhl by dále.

Když se odejitá sládková Městského pivovaru rozhodla vydat své vlastní vyjádření ke svému odejití, bylo i  na mém blogu zveřejněno zde  , dokázal se proti tomu ohradit pouze na blogu, protože předpokládá, že ze Strakoňáků jej mnoho nečte. Když jsem jej však vyzval,  aby se stejným statečným způsobem ozval i veřejně v tisku, kde ono vyjádření původně vyšlo, bylo ticho po pěšině.  Nu, připomenu jeho komentář :

 Rudolf Oberfalcer napsal:

2.6.2015 v 15:00

Jelikož se tento článek týká nepřímo mojí osoby (místopř. představenstva), jen krátce zareaguji. Při odchodu s paní sládkovou bylo dohodnuto, že se rozcházíme po dohodě a nijak to nikdo nebude dál komentovat. Z mého pohledu šlo především o ochranu paní sládkové (ona ví moc dobře proč), ona se rozhodla tuto dohodu porušit, je to její volba. K tomu snad jediné – byla-li opravdu tím ternem pro strakonický pivovar, uvidíme, kdo po jejích zkušenostech a umu z ostatních pivovarů „šáhne“. Údajně chtěla do Protivína, tak se nechme překvapit.

Způsoby  jednání s opozičními zastupiteli  také začínají připomínat dobu již dávno minulou.  Jako reakci na kritiku vyhazování peněz za bývalé Fezko byla zastupiteli Pavlovi vypovězena vývěska, kterou měl pronajatou na své, tedy nikoli partajní jméno. Výpověď byla doručena Městskou policií. A starosta tento postup odůvodnil tím, že zastupitel Vondrys  odmítl výpověď převzít. Že k tomu převzetí neměl  Vondrys právo, to jej už nezajímá.

Reakce vedení připomíná chování dětiček na pískovišti, případně puberťácké vytahování, kdo ho má většího. Starostův článek o tom, že NĚKDO je nešťastný, NĚKDO přišel o výhody etc., je toho důkazem nejvyšším.

Způsoby poprav vedoucích pracovníků městských organizací se nelíbily souputníkům z ODS a jejich šéf si dovolil mít výhrady. Místo jednání je vládci vyhodili z koalice na místo nich přizvali komunisty. Prostě koryto je koryto. To si asi myslí jak Starostovi muži tak ti komunisté. A za koryto klidně zahodíme i své přesvědčení. Vyměnit souputníky z dob opozice, navíc pravicového ražení za levicové náhradníky, to vyžaduje opravdu kachní žaludek. Ale opět úsloví. Dobré prase všechno spase.

Co si budeme nalhávat. Je sice dobře, že bývalé vedení odešlo, protože si začínalo myslet cosi o nesmrtelnosti, ale to, co jej nahradilo je prostě tragedie srovnatelná pouze s oním Tattenbachem.

Prostě volby dopadly jak dopadly, Strakoňákům to přeji, ale města je mi upřímně líto.

P.S. Chtěl jsem toto povídání nechat vytisknout v našem Týdeníku, ale podmínkou bylo, že se nevzdám honoráře a jako Bavoru V. mi honorář nikdo neproplatí. Takže bohužel. 

Bavor podpis_rex2

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Strakonice se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

20 reakcí na Strakonická elegie

 1. Cech napsal:

  Zde prosím na tom není nic tak neobvyklého, prostě boj o místo na slunci, je neúprosný a skutečný dopad na město, snak krom několika snílků nikoho nezajímá.
  Pokud ovšem z toho kouká nějaký ten grantík, či jiný státní cecík, tak je nutné se slovně bít do poslední věty.
  Strakonice mají nesporně výhodu v tom, že tam nedochází k likvidaci konkurence, těch pro něž již zákony, které prohlasují vlastně vůbec neplatí.
  Neboli, Strakonická radnice se stále ještě učí řídit město jako svoji firmu.Prozatím pro Strakonické platí, že musí alespoň částečně respektovat některé zákony.
  Jak to bude vypadat až se to naučí a získají onu tolik potřebnou ochranu justice, tak to si můžeme ukázat na příkladu :
  http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/babisova-firma-celi-narceni-ze-konkurentovi-znicila-urodu_346209.html#.VYEQF_n5e70
  Zde je nutné připomenout, že ten KDO MÁ (LEŽÍ NA) JUSTICI … může postupovat naprosto stejně a to třeba podle zákonů státu Texas.
  Tož MÍT (LEŽET NA) JUSTICI, to je ten základ pro svobodné podnikání.

  To se mi líbí

 2. jaa napsal:

  Budoš Vám útěchou, že to snad není nafurt. A taky to, že nejste jediní, kteří odnášejí ten mix ANO a tzv. nezávoslí .. no nezávislí – spíš závislí na svých kontech. U nás máme něco pdobného jak na malé tak velké radnici. Co lze se ruší, vymýšlí se nesmysly, , aby byly peníze na „platy“ těch,postů, co dřív nebyly, radní se základním vzděláním kecá do kdečeho – pak prý „odborníci“. joj.. Ale přežili jsme squadru ODS+lidovci tak snad přežijeme i tuhle…. I když ti \babišovic odborníci – no to je něco – opravdu…. Jak se říká VYDRŽAŤ… ŽÁDNÝ STROM NEROSTE DO NEBE…..

  To se mi líbí

 3. Petrpavel napsal:

  Naděje umírá poslední.
  U nás (Praha 11) taky parchanti z ODS vládli s parchanty z ČSSD za podpory parchantů z KSČM (kontrolní komise atp.) celých osm, snad i dvanáct let, čas letí.
  Teď konečně se po volbách zvrtlo složení radnice a do vedení se dostala dříve bezzbranná opozice. Zatím dobrý!!! Snad ten rozum vydrží voličům i pro příští volby, nejlépe upevní. Radniční noviny dodávané do všech domácností jsou dnes ve srovnání s předešlými jako nebe a dudy, snad volič nedá na poštěkávání bývalého vedení které tam dostává nyní prostor. I když … demagogie často zabírá.
  Držím palce!

  To se mi líbí

 4. karel napsal:

  S podmínkou uveřejnění honoráře ve Strakonicku jste mě rozesmál, Bavore. Jak „chytře“ se na zjištění identity nechá jít… No, jinak, vono zjistit skutečnou identitu v dnešní elektronické době pro ty, kteří na tom mají zájem, není nic těžkého.
  Pivo, strakonické Pivo… Už dlouhou dobu jsem si říkal, aby paní sládkovou povýšili a zařídili změnu. Všechno se totiž , jak bych to napsal, ano, všechno po určité době zevšední. Když nemáte ve strakonických nálevnách v podstatě moc na výběr mezi několika druhy piv, a když máte, kde je jistota , že ten jiný druh je opravdu tím jiným druhem, chce to změnu. I ten nový sládek, který byl snad sládkem u pana Bernarda, byl majitelem vyměněn za jiného. Ne, nepřál jsem paní sládkové v dnešní době propuštění. Přeji jí, aby se uchytila v jiném pivovaru a tam přinesla také změnu chuti piva. Změnu k jiné, ne horší, chuti… Se strakonickými občany je to těžké. Hodní lidé, ale asi snadno ovlivnitelní. To je určitě všude. Snad se však přece blýská na lepší časy. V sobotu byl večer za krásného počasí na strakonickém Náměstí!!! krásný koncert dudáckých kapel ve skotském stylu. Krásný! Účast jak jsem to hrubě spočítal snad 150-200 lidí! Při vstupu nula korun docela málo.No, snad to zavinil Island.Tu malou účast. Ty lepší časy budou určitě spočívat v tom, jak říkal pan pořadatel na závěr, že se město pokusí tento prostor oživit. Když to má Písek, Prachatice, proč by to neměly mít Strakonice! A snad tomu tak bude. Když by Rudy Linka, švédsko-americký Jihočech uspořádal na strakonickém náměstí jeden z jeho letních jazzových koncertů, nemělo by to chybu… Když to mají Prachatice, Tábor, Budějovice… Jako hokejový patriot Strak bych si ještě přál, aby i ony se s podporou města dostali výše, než hrají. Když to jde v Písku… Fotbalisté samozřejmě také… V těchto případech je to však asi jenom můj sen.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Ale to byl vtip. Ve skutečnosti nešlo o honorář, ale podmínkou zveřejnění je prostě identita a to se prostě někdy nedá skloubit dohromady.

   To se mi líbí

   • karel napsal:

    Omlouvám se, pane Bavore. Já to spletl, významově: Místo “ uveřejnění článku“ jsem napsal, rychleji píšící, než přemýšlející, „uveřejnění honoráře“. A to si diskuzní příspěvky než, je odešlu ,několikrát čtu. Ano, jak jedno slovo změní význam! Omlouvám se.

    To se mi líbí

 5. čtenář napsal:

  pane Bavore,omluva,ale toto je takový masakr,že jsem musel.

  Praha/Brusel – Legislativní výbor Evropského parlamentu v úterý navrhl celoevropskou úpravu autorského práva, ve které chce razantně omezit svobodu fotografování. Europoslanci o ní budou hlasovat v červenci a vzhledem k podpoře většiny členů výboru se očekává její schválení. Pokud se tak opravdu stane, začnou změny platit i pro Českou republiku.

  V praxi bude úprava autorského zákona znamenat, že fotky, které pořídíme ve veřejném prostoru, nebudeme smět zveřejňovat na internetu bez souhlasu autorů fotografovaných objektů. V případě zveřejnění bez jejich souhlasů hrozí dotyčnému žaloba.

  http://zpravy.aktualne.cz/domaci/europarlament-bude-hlasovat-o-zakazu-foceni-na-verejnosti/r~540a3d2414e011e59d310025900fea04/

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Možná je to jen nějaké to nedorozumění. Podle jednoho diskutéra má snad jít jen o komerční využití. Ale pokud se ozývá Wiki, tak nevím.

   To se mi líbí

   • čtenář napsal:

    doufejme že ano,aniž bych byl fotograf,tak si to přeji,aby to bylo nedoruzumění

    To se mi líbí

   • oh napsal:

    I kdyby to bylo nedorozumění (špatný překlad aktualne.cz), problém, pane Bavore, vidím v tom, že jakmile se tohle prosadí jako princip, ti samí lobisti začnou tlačit na to, aby se ten princip rozšířil co možná nejvíc i na nekomerční využití. A spustí zase známou odrhovačku o miliardových ztrátách chudáků autorů, nových miliardách na daních a spoustě pracovních míst, které vzniknou jen tím, že nejmoudřejší z moudrých podpoří další petici výrobců svíček.

    To se mi líbí

   • oh napsal:

    Některé důvody, proč to vadí wiki najdete asi v tomto článku. Bohužel se mohou týkat i vás.
    http://zpravy.e15.cz/domaci/udalosti/smite-fotografovat-na-ulici-ne-navrhl-europarlament-1200644

    To se mi líbí

    • jaa napsal:

     Žádný zákaz neplatí zpětně/zatí,/, takže holt WIKI bude bez obrázků až ode dne platnosti. Stejně to nové bude stát za starou belu… ale mééédiální pracovníci budou mít problém. Oni se tak rádi stavějí před význěmná a památná místa.. joj to bude veselo….

     To se mi líbí

     • oh napsal:

      Jenomže zpravodajství má v tomto případě vyjímku přímo v autorském zákoně, toh se to nedotkne.
      A nejde jen o zákaz, jde hlavně a především o prachy. Vymáhat zpětně „poplatky“ za něco, co bylo v době použití volné je sice také nebetyčná drzost, ale když to budou autorskoprávní bossové zkoušet dost dlouho, nakonec najdou spřáteleného soudce, který jim buď půjde na ruku sám od sebe, jako zde:
      http://diit.cz/clanek/odvolani-kvuli-podjatosti-soudce-v-kauze-the-pirate-bay-zamitnuto/27316
      nebo někoho, kdo nebude problematice rozumět natolik katastrofálně, aby jim ve všem vyhověl.

      To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   No, tak som zvedavý ako vyriešia google maps a živé kamery.

   To se mi líbí

 6. moskyt napsal:

  Tak než nám zakážou ty obrázky. Artěk slaví 90 let. Tady se můžete podívat jak ho Rusové za rok dali k výročí po ukrajinské „péči“ dohromady. http://politikus.ru/v-rossii/52148-artek-buduschego-uzhe-realnost.html

  To se mi líbí

 7. Petrpavel napsal:

  http://www.novinky.cz/diskuse?id=406809&articleId=/domaci/372647-babis-pry-vydiral-sincla-ja-na-vas-vim-co-jste-zac.html&sectionId=8&page=1#c13132423

  I zde je krásně vidět jak se lid rozdělil, kladné hodnocení dostávají odpůrci i zastánci Babiše, záporné jen úplní p.tomci. ČSSD a ANO, klasika : jeden za osmnáct, druhý za dvacet bez dvou. Proto mě potěšilo, že nejvíc palců nahoru dostal tento názor (snad to tedy s myšlením čtenářů není tak zlé …) :

  Alena Pavlíková, Kožlany
  Středa, 17. června 2015, 19:05:46 |
  +83
  Doporučuji nejen klubu soc. dem., ale i ostatním, aby se začali urychleně zabývat věcmi, které trápí náš lid a ne hovadinami typu, kdo koho více očerní v parlamentu. Stejně je to tam jedna velká pakáž. Lidi totiž zajímá, jestli budou mít práci, zda si vydělají alespoň na základní životní potřeby, zda budou mít důchodci na léky, kolik budou stát energie a nájmy, co jim exekutoři smí nebo nesmí zabavit a v neposlední řadě uprchlíci a vážné nemoci, jež se mohou rozšířit po celé Evropě a na něž bohužel neexistují léky.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.