Dluhy a právo dítěte


Čas od času si připadám jak v Anglii za vlády Edwarda Šestého. Známého z knihy a TV inscenace Princ a chuďas. Děti je možné postihovat exekucemi za dluhy, kterým se nemohly ubránit. Nejčastěji jsou to poplatky za svoz komunálního odpadu. Dítě, jinak vždy zastupované nějakým zákonným zástupcem i v případě neodkladné a nezbytné lékařské péče, je najednou odpovědné za to, že jeho zákonný zástupce neplní svou povinnost.

A pokud se navíc dostane do pečovatelského zařízení, je to opět past, protože mu dluh roste v místě původního bydliště a nikdo není schopen tomu zabránit.

Přitom jde o maličkosti. Tak, jako je i k ovázání odřeného kolene potřebný souhlas rodiče, který má za dítě odpovědnost, tak by i v tomto případě měla být ta odpovědnost, včetně trestněprávní, připadat opět na onoho rodiče.

A pokud je dítě umístěno v nějakém ústavu, mělo by to být vyznačeno u jeho trvalé adresy, a městské úřady by nemohly předepisovat platby jako na bydlící.

Za krále Edwarda mohlo být dítě popraveno stejně jako dospělý člověk. Dnes se oháníme jakousi Listinou Práv Dítěte, ale klidně mu do vínku přidáme exekuční výměr za dluh, za který vlastně ani nemůže odpovídat.

Bavor podpis_rexAP

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 reakcí na Dluhy a právo dítěte

 1. jaa napsal:

  jo. stupidnost zákonů, městských ouřadníků a dalších včetně pos.anců obou pater -nezná mezií. Many jsou holt many. A není špinavých peněz, které v tomto případě navíc fest smrdí. Docela by mne zajímalo – kdyby nám naši mimokotlinoví kamarádi pověděli – jak se to řeší tam u nich. Protože to co se děje u nás je tak absurdní, že to ?snad? nemá obdoby. Ale zároveň to potvrzuje, jak všechny ty organizace – co halasně břískají o právách dítěte a pod – jsou jemn zmetci – přicucnutí k veřejnoprávnímu cecíku a k vybíraným many many darům údajně na děti. Že o děti jim jde naž nakonec pokud vůbec….
  Taky – co mne opravdu nakrklo byl ten malér s klokánky. Šmárjá – jak mohli nadělat takové dluky za zaměstnance – proč to státní úřady už dávno nezatrhly. Když živnostník nezaplatí za zaměstnance včas -zákonné dávky ať už kdoví proč – je z toho tanec a pokuty a oni to klidně nechají běžet tak dlouho až to doroste do astronomických výšek. Jak je to možné a jakto žr ouředníci věřitelů nekonali??? Top by mne zajímalo ….

  To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Je to opravdu snadné identifikovat zastánce práv dítěte viz :
   http://www.kr-karlovarsky.cz/obce/ICM_Cheb/tematika/obcan_stat/adr_dets_prav.htm
   No a z těchto všech organizací se ani jediná nepostavila a nepostaví za skutečná práva dítěte.
   Bohužel, opravdu naše organizace které se dušují za práva dítěte, slouží pouze a jen jako ta potřebná kamufláž k přícucu na státní cecík, nic víc.
   Tož je to opravdu velmi smutné, no ale jak s tím pohnout tím požadovaným směrem, jak zlikvidovat ziskové „neziskovky“, toť otázka.

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    🙂 jo ziskové neziskovky – krásný termín…. ziskové pro koho. Kde jsou ty doby – kdy i tyhlety organizace musely dávat přehledy na kontrolu na FÚ — zač. 90 tých… pak to tak nějak se vytratilo. kdyby to Babišovi myslelo – a opravdu s tím brajglem chtěl něco dělat asi by se divil kolik peněz se tam rozplyne. Kdyby FÚ důsledně kontrolovali .. všechny ty „dárcovská“ potvrzení třeba jen z daňových úlev- křížem, jak se to dřív dělávalo – bylo by to jasnější. Takhle je to jen blaf na blaf. V době netů by přitom stačilo, kdyby jeden FÚ poslal mejl na druhý a kontrolovali by je tak jaksi . Ale to by nesměli pracovat stylem, jaký mi přišel v jedné prezentaci .. jak se pracovalo na MŠK.. a jak chtěl odvolaný aby se pracovalo. joj… výstižné..ale v podstatě přesné….

    To se mi líbí

    • Minorita napsal:

     Ale on to dobře ví 🙂 , stejně jako spousty dalších reálií. Proč nekoná – nikdo a nebo nic nekoná, to je otázka. Nicméně o peníze jde vždy až v prvním případě – tím je řečeno asi vše 🙂 …

     To se mi líbí

 2. Jos napsal:

  To co popisuje autor je v jasném rozporu s morálkou. Tudíž by to soudy měly automaticky shazovat ze stolu a zamítat. Kdyby ovšem fungovaly.

  To se mi líbí

 3. Bavor V. napsal:

  Soudy s tím už nemají nic společného. Exekuce si vyřizuje sama komora. Soud to dostane jen na vědomí.

  To se mi líbí

  • Jos napsal:

   Panebože, kde to jsme?

   To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Jádro pudla. Kde to jsme?
    Hlupáci a naivové razili od 1989 stejnou politickou linii jako zloději a podvodníci. Toto je výsledek. Neměnný, obě tyto strany jsou zakopány ve svých (skvělých pro ně) pozicích. Takže dáváme-li přednost jedné nebo druhé straně, podporujeme stále to stejné.
    Otázka : kdo jediný se od roku 1989 nepodílel na vládnutí, kdo jediný od 1989 byl stále ve faktické i názorové opozici?

    To se mi líbí

    • Petrpavel napsal:

     Odevzdanost, jinými slovy vědomost o nemožnosti cokoli – byť jde o tak absurdní a nesmyslnou a do očí bijící záležitost – změnit svědčí i tato diskuse. Malá protože zbytečná. Plkat nám (zatím) dovolí, měnit ne.
     Jo, diskutovat o Ukrajině, to se to plká když je to daleko a nic o tom nevíme (vyjma manipulovaných zpráv z jedné i z druhé strany).

     To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.