Vládcové zemské poloosy


V roce 1964 uvedená hra Král Vávra (Milan Uhde) si dělala srandu z vládců, kteří ve svém velikášství předstírají, že vládnou zemské poloose a utajováním neutajitelného (Vávrovy dlouhé uši) a zákazem holení způsobují škody, které by nebyly, kdyby neexistovali oni sami.

V Bavorsku právě skončila další fotografická seance moderních světových Vávrů. Je to obscénně drahá záležitost, protože onu světovou sedmičku je třeba důsledně oddělit od veřejnosti. Potřebují onen pověstný klid pro práci, který by mohl být narušen třeba pohledem na demonstranty a jejich hesla.

Poznamenejme, že v České republice ještě přežívá neblahé dědictví komunismu, tedy doby, kdy papalášové chodili tak říkajíc „mezi lidi“, a jezdili v otevřených limuzínách. Na českého presidenta nejen můžete pokřikovat a dostat se se tak blízko, že nadávky dobře slyší, ale můžete bez obav házet  rajčata a nebo vajíčka. Jakýsi orgán, sídlící na Praze 2, totiž potvrdil, že lidu nelze v protestech bránit, takže vrhání není ani přestupek.

President Zeman je tak zpátečnický, že dokonce svým odpůrcům nabízí mikrofon a s ním právo první otázky.  V kontextu zmíněné poloosy je nýmand. Na vládě mocných se může podílet jen moudrým pokyvováním hlavy a vyjadřováním souhlasu. Pokud se uchýlí od scénáře, jsou po ruce velvyslanci, kteří ho usměrní.

Politici patřící do skupiny G7 (USA, Británie, Francie, Německo, Itálie, Japonsko a Kanada) by rádi vládli i té druhé poloose, ale tam mají vliv Rusko, Čína, Indie, a Jižní Amerika.

To samo o sobě omezuje schopnost G7 cokoli prosadit – tedy jinak než pomocí válek. Obchodní záležitosti do značné míry kontroluje Čína a surovinovou oblast Rusko.

Přístup G7 k těm ostatním je samozřejmě z kategorie divide et impera. Možná vás pozveme, když budete hodní, nebo nepozveme, abychom vám dali nálepku ohrožujícího zla.

Mezi nepozvanými zůstalo Rusko, tedy Putin.  Museli by s ním mluvit o Ukrajině a do toho se nikomu nechce. Vávrové nestojí o diskusi a argumenty druhé strany. Potřebují dotáhnout do konce svůj pokus se sankcemi a politickým tlakem na Rusko. V této souvislosti  není bez zajímavosti, že sankce mají negativní dopad zejména na Německo, kdežto USA údajně svoji obchodní výměnu s Ruskem zvyšují.

Na Ukrajině vsadil Západ na Porošenka, protože lepšího oligarchu tam nemohl najít. To je ale chytrý chlapík. Ví, že musí konflikt na Ukrajině udržovat tak, aby mohl požadovat zbraně (kdo je jednou zaplatí?) a peníze. Pokud bude konflikt doutnat, má skvělou výmluvu, že by rád, ale opravdu rád reformy udělal, ale nemůže, kvůli konfliktu.

Porošenko dostává potřebné signály, kam až může zajít. Před Minskem II americká vláda prohlásila, že když (ještě nepodepsaná) dohoda selže, dodá Ukrajině zbraně. Tím v podstatě onu dohodu předem odepsala.

Zpravodajství o Ukrajině má s postupem času přece jenom jiný charakter a pomalu se připouští i jistá vina kyjevské vlády na současné situaci. To vše samozřejmě bez jakýchkoli detailů.

V mediích se zatím neobjevila sebemenší informace o tom, čím a do jaké míry Kyjev minskou dohodu porušuje. Stejné platí o oficiálních snímcích ze západních špionážních družic, které by dokázaly přesuny ruské techniky na Ukrajinu, nebo trajektorii rakety, která sestřelila malajsijský Boeing 777.

Rusko bylo před několika dny obviněno, že se jeho letoun příliš přiblížil k americkému křižníku. Pikantní na dané zprávě je, že americká loď byla v Černém moři, kde nepochybně bránila americké zájmy. Dost daleko od amerických břehů.

Českým mediím zcela uniká zjevná souvislost extrémně vysokého rozpočtu na obranu USA s chaosem, který vyvolávají po světě.  Jejich výdaje na obranu vzrostly od ukončení studené války víc než dvojnásobně. Jde o nějakých 800 miliard dolarů ročně. To jsou obrovské peníze, jejichž vynakládání je nutné čas od času zdůvodnit.

K použití zbraní je zapotřebí nepřítel. Kaddafi s Husseinem jsou zapomenuti, s Talibanem se raději přece jenom dohodnou a tak zůstává ve hře Rusko a především Islámský stát. Původně nevítaný vedlejší produkt islamistů bojujících proti syrskému Asadovi se stal žádoucím argumentem pro další zbrojení.

Ředitelé zemské poloosy patrně nakoupí nějaké raketové deštníky a zvýší počet cvičení v oblasti Baltského moře. Daňoví poplatníci budou rádi, že se jejich peníze nemarní na takový přepych, jakým jsou třeba sociální programy. Islámský stát jistě nějakou dobu vydrží a pak se najde zase jiný nepřítel. To již Orwell popsal ve své knize 1984.

kanadajj

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Pozdravy z Poottawí se štítky , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na Vládcové zemské poloosy

 1. Rosťa napsal:

  A ještě tam chybí, že mírumilovný výzvědný letoun USA byl v Černém moři obtěžován, ba téměř napaden stíhačkou RF. Podle nových map Černé moře omývá břehy USA.
  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/372167-rusky-letoun-minul-americky-o-pouhe-tri-metry.html

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   To jsem blázen, já si myslel že americký letoun minul ruský o tři metry. Jak se zdá, bude v tom asi nějaký pes, nejspíš zakopaný. Ale v moři?
   Aha, že to nakonec bude o tom, že se americký a ruský letoun minuly i tři metry?
   Jakm rád bych psal titulky, třeba o letadlech. Na příklad. Proti polskému letadlu Rusové postavili ruskou zem. Potkali se u Smolenska.
   🙂

   To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    Kdyby jenom zem. Oni ti kujóni tam v noci nasadili i vzrostlé stromy. To potom je ten oný pilot i s túčkem úplně v háji. Glvaňa dobře říkal, že se jim nedá věřit. On to přece musí vědět.

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.