Nesplněné přání


(Dovolil jsem si (vy-, po-, zne-)užít toho, že sem přispívá i náš poottawský krajan a požádal jej o názor na Ruskem vytvořený seznam nevítaných osob. Zmocnil se toho stylem sobě vlastním. Prostě opět vtipně)

V době, kdy ještě vládl v Československu Husák, jsem si přál slyšet alespoň jednou jazyk, používaný politiky za zavřenými dveřmi. Třeba při schůzích předsednictva ÚV KSČ. Nechtělo se mi totiž věřit, že by se tam mluvilo oním strojeným jazykem publikovaných závěrů.

Sametová revoluce přinesla určité oživení a pohled pod pokličku. Z medií jsme mohli zjistit, že i ministerský předseda má čas na erekci, představitelé lidové zábavy, fotbalu, mluví tak, jak zobák narostl poloopilým fandům na kolem hřišť, že třeba manželka bývalého premiéra je „čůza“, s kým píchala Kristina Kočí i jiné drobné pikanterie z života nových elit.

Vzpomněl jsem si na ono nesplněné přání, když jsem četl zprávu o předvolání ruského velvyslance v Praze k ministru Zaorálkovi. Oficiální prohlášení vyjádřilo znepokojení nad seznamem lidí, kteří jsou nežádoucí v Rusku a jakýmsi pořadem, který vysvětloval smysl „internacionální pomoci“, poskytnuté státu RVHP a Varšavské smlouvy v roce 1968.

Lze se jen dohadovat, co kdo komu řekl. Ruský velvyslanec se jistě uchýlil k odporné proputinovské propagandě, že onen seznam byl sestaven až poté, co Západ vydal a následně rozšiřoval svůj vlastní seznam.

Možná podle ruského zvyku lhal i o tom, že ruské ekonomické sankce proti Západu taky přišly až jako druhé.

Možná dodal, že si Rusko nenechá svůj systém rozvracet českým oligarchou, jemuž vstup do politiky umožnil stát se čtvrtým nejbohatším člověkem v České republice. Takovému člověku (Rusové) nemohou věřit, že jel na Majdan podporovat boj chátry (socek) proti tamním oligarchům.

Pokud jde o interpretaci „přátelské pomoci“, mohl velvyslanec namítnout, že zásah byl jedním z omylů, jichž se politici dopouštějí na obou stranách. Mohl ale dodat, že historie dokázala, že obavy z narušení tehdejšího, Západu protivného politicko-ekonomického systému, byly oprávněné.

S drzostí Rusům vlastní, mohl Zaorálkovi doporučit, aby si přečetl Bil’akovy paměti. Ty dokládají především obavy z toho, že se semknutý předvoj dělnické třídy mohl odsemknout do takové nejednoty. Pokud jde o obavy z návratu ke kapitalismu, je zřejmé, že se Bil’ak spletl jen o dvacet let.

Velvyslanec mohl dodat, že se Západ snažil komunistický systém podvrátit od konce války. Představa, že by od svého úsilí v roce 1968 upustil, je nutně žertovná. Západ přece nepotřeboval nějaký socialismus, natož s lidskou tváří.

Stěžovat si na falešný ruský pohled na historii v době, kdy je česká minulost nehorázně překrucována je spíš směšné.

Kdyby byl velvyslanec ještě drzejští, mohl namítnout, že rok 1968 je v ČR součástí nežádoucí historie. Vždyť podle českých zákonů může být trestné napsat cokoli positivního o období 1948-89. I když jsou jimi chráněni lidé, kteří v té době z kariéristických důvodů do KSČ vstoupili.

Zaorálek prý velvyslanci na koberečku řekl: „My tohle (míněn seznam s českými jmény) pokládáme za neodůvodněné, nezargumentované a odmítáme takovýto způsob zacházení s našimi občany.“

Tato informace bohužel pochází z Babišových Lidových novin, které samotný premiér považuje za nespolehlivé. Možná, že Zaorálek říkal něco úplně jiného. Kdo ví…

Mít možnost nahlédnout jak onen rozhovor skutečně probíhal, je moje další nesplněné přání.

P.S. Na podvečer je připraveno malé překvapení

kanadajj

Příspěvek byl publikován v rubrice Pozdravy z Poottawí se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

48 reakcí na Nesplněné přání

 1. Hudec napsal:

  Dostat ze „ty dveře“ a sledovat jako muška na stěně, co se tam doopravdy odehrává.
  Tož historka:
  Nebylo to mnohokrát, ale přece jen párkrát jsem se za minulého zlotřilého režimu ocitl mezi tzv. parlamentními zpravodaji, tedy novináři, kteří sledovali jednání zákonodárných sborů. Byla to zvláštní komunita, která měla své rituály a také svůj způsob humoru. Její členové mužského pohlaví například vedli neformální soutěž o to, kdo se s jakým potentátem půjde společně vymočit, a to na co nejblíže k dotyčnému umístěnou mušli. Se „starým pánem“ Gustávem se to nepodařilo nikdy nikomu, ale byli tací borci, kteří měli na kontě Biľaka, Indru, Štrougala atd.
  Můj rozhlasový kolega Luboš Lidický mě ochránil před osudem začátečníka. Ty totiž obvykle zlomyslně naváděli, aby to zkusili s Evženem Erbanem. Jeho politickou funkci už jsem zapomněl, ale byl to jeden z těch vyšších. Zápletkou bylo, že byl již poměrně stár a trpěl silným třasem…. Nováček se tedy obvykle vracel z akce poněkud potřísněn.
  Luboš mi to včas napráskal, a tak nikoho významného v záznamu nemám – jen pár nezajímavých řadových poslanců, zpravidla Hrdinů socialistické práce.

  A něco jsem na téma „za zavřenými dveřmi“ shodou okolností poslal před chvilkou panu domácímu.

  To se mi líbí

 2. Rudolf Knopp napsal:

  Jako „panský kočí“ jsem vozil ministry a jejich náměstky a občas byla taky sradnda.Vzpomínám,jak koloval rukou psaný list papíru G.Husákem,který někdo vzal ze stohu tiskopisů,které byly připraveny pro členy vlády a pod.
  Bylo na něm: Kabrhelová to chce 2x a já může jen jednou…

  Jinak vzpomínám na osobní setkání s panem Leopoldem Lérem..Uměl víc než 10 jazyků a jako ekonom byl v té době ctěn i mimo republiku.

  To se mi líbí

 3. Cech napsal:

  Ba ne v případě pana Zaorálka, je to bohužel již po několikáté, zas a jenom onen živočišný strach, strach natolik viditelný, že v tomto případě ani sjednocené úsilí masmediálních prostředků našich oligarchů není schopno toho potřebného mediálního krytí.

  Proč to pan Zaorálek musí, protože jinak moc dobře ví co jej čeká – > „PROTOŽE MY MÁME JUSTICI … …. “ .

  No a dále také protože :
  „ČSSD vždy křečovitě usiluje o volební vítězství za každou cenu.
  Strategické bezpečnostní záruky, které byly po předchozí dvě a půl desetiletí úspěšně vytvářeny, jsou sociálními demokraty slizce zpochybňovány.
  ČSSD tímto proráží komunistům cestu k podílu na moci v celostátním rozsahu, zejména však pod zástěrkou politiky více azimutů uvolňuje prostor pro opětovné uplatnění velkoruských geopolitických zájmů u nás.“

  Neb jak řekl náš the fourth oligarch :
  „Čelní představitelé ČSSD a zároveň státu, premiér pan Sobotka a ministr zahraničních věcí pan Zaorálek, vykolejili vysoký politický morální standard Havlovy doby ve vztahu k právům svobodného Tibetu.
  Oba odmítnuli uznat nároky zabraného Tibetu a s tímto poselstvím dokonce odjeli do Číny.kde to také oficiálně prezentovali.
  Rozmázli tak eufori z politických postojů proti anexi Krymu a podporu Ukrajiny (na které byl leckterý svobodomyslný Čech pyšný) do standardní a prakticky permamnentní sociálně domokratické kocoviny, kterou se politika této strany dlouhodobě vyznačuje.“

  Tož proto musí ČSSD jednat tak aby si její současní vládnoucí představitelé, uchránili alespoň ten životní standard na který mají nárok jak oni tak i jejich děti.
  Neboli je potřebné říci ANO ABY SE JEJICH DĚTI MĚLI JEŠTĚ MNOHEM LÉPE.

  To se mi líbí

 4. Mainguard napsal:

  Prý je současné Rusko jiné než SSSR… Ano, už se jmenuje jinak, ale mluví stejně jako Brežněv nebo Stalin. Dokonce, i když nejsem pamětník, rodiče, kteří byli účastni té pražské vřavy u rozhlasu a otec natočil na 8mm kameru asi 40min. dokument o „bratrské pomoci“ což ho málem stálo život, protože točit Rusy jak nás „osvobozují“ byl projev kontrarevoluce, pak že by nás tenkrát Brežnev tituloval do „esesáků“, tak to nepamatují. Obávám se tedy, že opravdu dnešní Rusko není stejné jako někdejší SSSR. Je horší!

  *****

  Varšavská smlouva bránila sovětské spojence před „agresivním“ NATO a sovětská invaze do Československa v srpnu 1968 byla nutná, protože se v zemi chystal ozbrojený převrat. Alespoň podle nového dokumentu, který odvysílala ruská stanice Rossija 1.

  „Stříleli po nás shora z kulometů,“ tvrdí ve snímku před budovou Národního muzea v Praze bývalý komunistický poslanec ruské Státní dumy Jurij Sinělščikov, který se invaze účastnil jako četař spojovacího praporu.
  Jeho vzpomínky na „palbu z ručních kulometů a automatických zbraní po sovětských vojácích v shora otevřených transportérech“ a „hořící tanky“ jsou prostříhány se sovětským propagandistickým filmem z roku 1969 „Československo, rok zkoušek“, ve kterém v pražských ulicích hynou potomci osvoboditelů z května 1945.
  Snímek údajně zachycuje „odtajněné stránky“ dějin vojenského paktu Sovětského svazu a jeho satelitů. Odpovědnost za „události roku 1968“ film přičítá pražské opozici a její „úderné síle“, Klubu 231. Členy organizace, která ve skutečnosti sdružovala politické vězně komunistického režimu a po srpnové invazi byla zakázána, byli podle Sinělščikova odsouzení esesáci, fašisté a kolaboranti. Podle snímku nešlo o žádné opozičníky, ale spíše o „žoldnéře“.
  „NATO se chystalo vtrhnout do Československa, do Prahy. Byly tam už připravené jednotky,“ tvrdí ve snímku poslední náčelník štábu sil Varšavské smlouvy Vladimir Lobov z let 1989-90, který se invaze v roce 1968 zúčastnil jako kapitán. Jeho tankisté podle filmu obsadili pražské mosty, ministerstvo vnitra, generální štáb a další klíčové pozice.

  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/v-praze-se-chystal-prevrat-tvrdi-ruska-televize-o-srpnu-1968-pao-/zahranicni.aspx?c=A150529_092323_zahranicni_vez

  V současném Rusku jsou zavírány muzea gulagů, a naopak otvírány expozice velebící čekisty (tajná komunistická policie) a Stalina. Opět, to je to to samé, jako kdyby se v Německu zakládaly muzea oslavující Hitlera a gestapo.

  „NE základně NATO v Permu 36!“

  V červnu odvysílala nechvalně proslulá celostátní televize NTV reportáž nazvanou „Pátá kolona“ (ke zhlédnutí – jen pro silné žaludky – ZDE). Ve stručnosti se v ní hovořilo o tom, že během exkurzí je v muzeu Perm-36 obhajován fašismus, visí tam plakáty Stěpana Bandery a během festivalu Pilorama prý znějí písně vyzývající ke svržení státního zřízení (využito bylo videoklipu punkové skupiny Barto, v němž se zpívá o chuti spálit policejní auta). Takovýmto způsobem byl interpretován fakt, že v rámci muzejní expozice jsou návštěvníkům k dispozici informace o ukrajinském básníkovi Vasiliji Stusovi, který v 60.-80. letech protestoval proti útisku ukrajinské inteligence, byl několikrát vězněn a zemřel v roce 1985 během hladovky na samotce právě v táboře v Permu 36. V Permu zároveň ve stejné době proběhly pečlivě zorganizované demonstrace s hesly „NE základně NATO v Permu 36!“ či „Zavření muzea banderovců v Permu 36 – reálná pomoc bratrskému národu Ukrajiny“.

  Samotné muzeum bylo od té doby zavřené. Obsadili jej neznámí dělníci, začali rozřezávat kovové prvky v jednotlivých barácích a minulý týden odtud vyhnali dobrovolníky ze sdružení Memorial, kteří měli podle původní dohody pomáhat s údržbou bývalé věznice. Na účastníky exkurse z Německa a Polska, kterým se podařilo dostat se k expozici, zavolalo před pár dny nové vedení policii, která je pak několik hodin zadržovala a perlustrovala. Jednalo se o exkursi v rámci vzdělávacího projektu, jehož partnery jsou vedle původního muzea Perm-36 také památníky v Osvětimi a Bergen-Belsenu (umíte si představit, že by se podobným způsobem k návštěvníkům chovali právě v těchto bývalých nacistických táborech?). Protestní dopisy a petice zatím nemají žádný znatelný úspěch.

  http://respekt.ihned.cz/c1-62575550-ideologicky-tunel-jak-v-rusku-likviduji-ojedinele-muzeum-politickych-represi

  Inu, nevím co bude říkat pan prezident Zeman, až se příště s Putinem uvidí. Pamatuji na jeho předvolební billboard při prezidentské volbě, obrázek z Prahy ze srpna 1968 jak sovětský tank T-55 najíždí na převrácený autobus na barikádě na Vinohradské a nad tím fotka Zemana a nápis: „Už tehdy jsem byl s vámi..“

  Ovšem nedodal, že jako bývalý esesák a proponent NATO.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Že píšete bláboly je váš osobní problém a ztrapňujete se sám. Ale označovat presidenta jako esesáka je trochu silná káva. Takže poslední varování Fagane. ❗ Ještě jedna urážka a konec ❗

   To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    Pane domácí, nenechte zlosti cloumat Vaším majestátem. Já být Vámi, tak bych požadoval, aby dotyčný dodal potvrzení od dr. Chocholouška, že je duševně zdráv. A protože mu to žádný psychiatr nedá, odepřel bych mu právo šířit zde své bludné myšlenky veřejně a poslal ho na Aktuálně. Tam podobných natvrdlíků je hafo, takže by byl mezi svými. Určitě to nemá lehké a člověk má druhým pomáhat.

    To se mi líbí

   • Mainguard napsal:

    Já ho neoznačil za esesáka, ale dokument vysílaný v TV Rossija1. Nebo snad popíráte, že tam toto zaznělo?

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Na hovadiny z kterékoli strany se nedívám, takže to nemohu nijak zpochybnit, ale určitě tam nezaznělo, že by konkrétní osoba byla esesák a pochybuji vůbec i o tom esesáctví.

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Ostatně pokud takto chcete obhajovat Zaorálka, tak je to dost ubohá obhajoba.

      To se mi líbí

      • st.hroch napsal:

       Zachovejte klid, Pane z Bavorů … Je ostatně pozoruhodný, kolik chytrejch lidí dokáže brouk pytlík svými bláboly zaměstnat…:-). Ponechal bych na Času, aby bláboly vyvrátil Zatím pytlíkova vyjádření beru jako příjemný rozptýlení… No, a snad ještě k jeho nedávnýmu betonovýmu tvrzení o vině Ruska na pádu Boeingu poukazuju na níže informaci ruský státní informační agentury „RIA“ o tom, že, dle prohlášení šéfa ruskýho Federálního vyšetřovacího výboru Markina, Rusové mají „pod zámkem“ jako hlavního svědka, jistého Agapova, sloužícího v době neštěstí v ukrajinský brigádě taktickýho letectva (i s uvedením čísla jednotky)…
       http://ria.ru/mh17/20150603/1067915735.html
       Takže vyčkejme času…:-)
       Všecko dobrý!

       To se mi líbí

      • Mainguard napsal:

       Žádnou a proč taky? Reagoval jsem na tu část z této věty….“jakýmsi pořadem, který vysvětloval smysl „internacionální pomoci“, poskytnuté státu RVHP a Varšavské smlouvy v roce 1968.“

       Já se pokusil přiblížit, o co se v onom dokumentu jednalo a čemu se autor vyhnul, naopak mluvil o „propagandě“ pana Zaorálka, který u ruského velvyslance si dovolil mj. na onen ruský TV dokument stěžovat.

       Že nechtějí Rusové pustit na své území politiky z EU je v pořádku a jestli tam někdo chce jezdit, pak jistě má zcela oprávněně smůlu. Upřímně ono hloupé uražení se europoslanců mi přijde vážně hloupé, je to jako by jim vrchní Šaman z Eritrey zakázal vstup na své území. Myslím, že zástupy dychtivých turistů a politiků před jejich ambasádou na vstupní víza nebude o moc kratší než před ambasádou Ruska. Zatímco jejich ruští protějšky, co jim byl zakázán vstup do EU a USA mají své byty v Londýně, rekreační rezidence na Floridě a dolary v tamních bankách, o těch evropských, že by měli své dači na Krymu a rublová konta ve Sberbank, nic známo není.

       To se mi líbí

     • Mainguard napsal:

      Měli to být osoby z Klubu K-231, kdy v dokumentu zaznělo, že to jsou „odsouzení esesáci, fašisti a kolaboranti.“ V K-231 působilo spoustu dnešních levicově smýšlejících lidí, aktivních politiků ČSSD. Za všechny budu jmenovat dnes již zesnulého senátora JUDr. Ing. Jaroslava Musiala, nestora po revoluci obnovené ČSSD a blízkého přítele Miloše Zemana. Ten získal v r. 2000 od prezidenta Havla ocení za celoživotní práci a k němu mu blahopřál tehdejší premiér Miloš Zeman a v té době i jeho „opozičněsmluvní“ kolegyně v té době předsedkyně senátu Libuše Benešová.

      V životopisu senátora ČSSD Musiala se píše

      JUDr. Ing. Jaroslav Musial
      (13. května 1921)
      za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva
      Sociálnědemokratický senátor, někdejší účastník druhého i třetího odboje. Po válce absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a Vysokou školu báňskou v Ostravě. Roztrháním podpisových archů požadujících smrt Milady Horákové zavdal příčinu ke sledování ze strany Státní bezpečnosti.
      Pro své režimu nepohodlné postoje vykonával dělnické profese v Železnorudných dolech v Nučicích, v Ejpovicích a Mníšku pod Brdy. V březnu 1952 byl zatčen pro podezření z protistátní činnosti, byl vězněn a až v roce 1954 definitivně zproštěn viny.
      Později byl zaměstnán v Severočeských hnědouhelných dolech na Bílinsku a Mostecku, odkud byl v roce 1970 jako zakladatel KAN a činný člen KPV-K 231 na hodinu propuštěn. Pak pracoval jako dělník v kladenských hutích a ve Východoslovenských železárnách v Košicích.
      V roce 1990 se stal prvním polistopadovým předsedou okresního národního výboru a později přednostou Okresního úřadu v Teplicích. V podzimních volbách v roce 1996 byl zvolen senátorem za teplický obvod.
      Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/nositele-vyznamenani-navstivili-senat-d98-/domaci.aspx?c=A001028_175004_domaci_nad

      Nemyslím si, že by Zeman s tímto hanebným označením pro členy K-231 souhlasil. Mj. proto, že by jej pak MUSEL AUTOMATICKY vztáhnout i na sebe.

      Vaše snaha za každou cenu obhajovat režim V. Putina (proč si myslíte, že je tento dokument zrovna teď v nejsledovanější ruské TV a kdo k tomu dal asi tak příkaz?) je tedy kontraproduktivní, protože po tomto incidentu nebude mít Putin a jeho režim obhajobu ani u všech „osmašedesátníků“ podporujících dnes v ČSSD zemanovské křídlo. Nakonec i Fico se rázně proti tomuto dokumentu ohradil již včera.

      Jinak je jistě od vás hodnocení (v tomto případě citací) označujete za bláboly ( pak jako bláboly označujete ruský dokument a „svědectví“ o r. 1968 ruského poslance Státní dumy Jurije Sinělščikova), pak jestli je takové hodnocení maximem toho, co vaše „argumenty“ obsahují, pak se s vámi o toto nehodlám dál přít. Každý máme jinou intelektuální kapacitu a já se nechci s tou vaší za každou cenu měřit, stejně tak jako mě plísnit za urážku, když v kontextu onoho dokumentu se jedná o URÁŽKU režimních propagandistů pana Putina, kterou já tady jako nehoráznou kritizuji, zatímco by obhajujete. Kdo se tu v debatě, kterou tu nakonec s nikým ani ad hominem nevedu, dopouští urážek a koho, se jistě sám dočete sám a nepřekvapujete mi, že vám vaše levicové cítění napomínat mne za urážku kterou jsem nevyslovil já, a kterou sám kritizuji, ale jednání vám spřízněných nicků vám nevadí. Chápu, jsou to vaše „pravidla moštárny“ a já je respektuji.

      To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   A Stalin mluvil jako car. Říká se tomu kontinuita. Nám trochu chybí. Od mocnáře k Masarykovi a od toho ke Gottwaldovi/Jakešovi a pak kníže – no, to je mi výběr…..

   To se mi líbí

  • Minorita napsal:

   Hlavní stráži ( kdoví čeho ), nejste Vy alter ego Josifa z Aktuálně ??? Stejný styl, stejně ideologicky a významově rozpláclé, stejně hloupé a demagogické 🙂

   To se mi líbí

 5. Rosťa napsal:

  Pan ministr Zaorálek je jedna z nejtragikomičtějších figur současné politiky. Někdy je mi ho fakt až líto. Kdyby si nepozval na kobereček velvyslance RF, nahnal by si ho k sobě Šapiro a to by si Luboš lízal rány nejmíň do žní.

  To se mi líbí

 6. strejda napsal:

  Co se týká jazyka diplomatů tak je to hatmatilka na úrovni Křováků (nevyhynuli?). Napřed sdělí, že ruští diplomaté nesmí do EU a dokonce je i vyjmenují. Naši novináři chrochtají blahem. Pak se nějaký poslanec EU podiví, že to jako mysleli jinak. A ejhle je tu ŠPATNÁ INTERPRETACE anglického textu. Mizérie, ten angličtin, když se dá různě interpretovat. K čemu je to dobré ? Prý to bylo myšleno přesně naopak.
  Je to pro smích, ale tito „lidé“ o nás rozhodují a před lety odstartovali proces zničení staré dobré Evropy. Zničili Jugoslávii, Irák, Afghánistán, Libyi a ničí Sýrii. Jen proto aby nás mohla zaplavit, dnes již NEZADRŽITELNÁ, vlna utečenců. A nakonec se zjistí, že to bylo nedopatření, špatná interpretace. Umím jen tento smajlík 🙂 blicí ne.

  To se mi líbí

 7. okolojdoucí napsal:

  Poslední záležitost se seznamem a páně ministra Zaorálka (a nejen jeho, bohužel) reakce již mají téměř dadaistické rysy, alespoň tak se to jeví ve světle diplomatického protokolu a dalších nepsaných pravidel kurtoazie, ze kterých se tento časem vyvinul.

  Být označen jako „persona non grata“ má specifický význam pro členy diplomatické mise, to je dáno dokonce závazně mezinárodní smlouvou. Nemusí nutně souviset s jednáním dané osoby, např. pokud k tomu dojde v reakci na nějaký krok protistrany na základě principu proporcionality.

  I tak může být pro diplomaty, ale hlavně pro jiné osoby, takové označení vnímáno jako urážlivé, proto se 1) málo používá, 2) obvykle jde o pouze o neformální informaci, či dokonce jen náznak, 3) šíří se v nutném rozsahu, obvykle neveřejně.

  Otevřené označení někoho za osobu „non grata“ je podstatně závažnější, nepřátelštější, než neformální neveřejné sdělení. Toto souvisí se základním pravidlem diplomacie, kterým je zdrženlivost, či jinak řečeno, trvalá snaha zachovat sobě i protistraně prostor pro zachování tváře tak, aby bylo možné si i v budoucnu sednout společně k (jednacímu) stolu.

  Ve světle řečeného vyvoláná postup (hlavně některých) zemí EU v dané věci prostě údiv. Sami zveřejňují, tj. označují „své“ osoby jako „non grata“, a to na základě jimi vyžádaného důvěrného seznamu druhé strany. Tím mimo jiné tyto osoby poškozují minimálně v tom ohledu, že budou dikvalifikovány při svém případném budoucím působení v diplomacii. Neformální neveřejné označení „persona non grata“ totiž lze kdykoli stejně neformálně, popř. jen konkludentně zrušit, a často k tomu i dochází. Veřejné označení kohokoli jako „non grata“ je vlastně urážkou a má zásadnější a závaznější charakter, neboť k jeho „odvolání“ se musí exponovat druhá strana.

  Závěr? EU o standardní diplomatické vztahy s Ruskem nestojí. Daný postup je z pohledu diplomacie možné označit za do značné míry nepřátelský, „své“ lidi poškozující, a navíc jej nelze tak jednoduše vzít zpět. Hlavně však jde o krok v diplomacii nevídaný, nejde vlastně o diplomatickou reakci na krok protistrany (neformální opatření Ruska jsou již staršího data, šlo o reakci na podobný seznam druhé strany), ale o halasnou medializaci vlastního kroku (tj. vyžádání a zveřejnění seznamu „svých“ osob non grata). V tomto světle pak předvolání ruského velvyslance na kobereček působí přímo fantasmagoricky.

  To se mi líbí

  • st.hroch napsal:

   Díky, okolochodiči! Líp bych to napsat nedovedl. Sedí to jak biskup na noční vázu! 🙂

   To se mi líbí

  • kopelman napsal:

   Právě jsem se vrátil ze čtvtletní porady, cítím se proto čerstvě kvalifikován stanovit od stolu diagnózu. Kontrétní lidé v EU a potom i Zaorálek to udělali z pro ně velmi výnosného a proto všeobecně rozšířeného sportu, rektálního alpinismu. Žádné „vyšší“ pohnutky bych za tím nehledal. Udržet si v těchto pozicicích charakterovou integritu je už prakticky nemožné, i kdyby byl člověk původně svatý.

   To se mi líbí

 8. Mainguard napsal:

  Do europarlamentu smějí jen dva Rusové : Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz omezil v úterý ruským diplomatům vstup do jeho budov. Smí tam jen ruský velvyslanec při EU Vladimir Čižov a další ruskou stranou předem určený diplomat. Schulz reagoval na seznam evropských politiků, kteří nemohou do Ruska.

  viz Novinky.cz

  Otázka je, proč by měli být na jednání Europarlamentu nějací Rusové? Jsou snad na jednání Státní dumy nějací Evropané? Ono by to bylo nakonec zbytečné, neb Duma odsouhlasí co jí nařídí Putin. Podobně jako TV odvysílá, soudy odsoudí, úřady odvolají nepohodlného ředitele nebo profesora z VŠ. Takže stačí být na on-line chatu s Kremlem nebo TASSem:-)

  To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   „Ono by to bylo nakonec zbytečné, neb Duma odsouhlasí co jí nařídí Putin. Podobně jako TV odvysílá, soudy odsoudí, úřady odvolají nepohodlného ředitele nebo profesora z VŠ“

   Jako kdyby to tady bylo jinak. Až na to, že místo svého, demokraticky zvoleného politika, podporovaného 80-ti procenty obyvatel, máme amerického velvyslance. A pokud se neposlouchá, přijde „únik odposlechů“, udání z NSA/FBI o tajných účtech, ostravský prokurátor nebo přímo barevná revoluce.

   Takže stačí být na on-line chatu s US ambasádou nebo AP/Reuters.

   To se mi líbí

   • Mainguard napsal:

    Vážně? Že by USA (CIA) nařídili on-line účtenky u živnostníků, zrušení poplatků v nemocnicích, energetický zákon (dalších 150mld dotací na obnovitelné zdroje, z čehož se musí CIA tetelit blahem) – Mládek, Babiš, Němeček samí proponenti CIA. Zatímco Novotní, Lukoilové, odstavení Kapsche ad. musí být práce nějakého autisty ze CIA co vede ruku FSB:-)

    Jinak doporučuji přečíst dnešní Literární noviny a jejich redaktorku Terezu Spencer(ovou), zajisté svoji levicovost jen předstírají, jsou jistě dávno koupeni CIA.

    Jedná se o rozhovor s profesorem historie Státního výzkumného institutu při Vysoké škole ekonomické v Moskvě Vadimem Damjem

    Jen mi nesedí vaše apriorní soudy, které neumím zařadit na škále pravice-levice resp. liberálové-.konzervativci-fašisté-komunisté v souvislosti s levicovým zaměřením Literárních novin. Pomůžete mi?

    „Můžete popsat současnou situaci v Rusku?
    Země prožívá ekonomickou a sociální krizi. Ruská ekonomika přímo závisí na světových cenách energií. Taková závislost už tu v dějinách byla a ničím dobrým to neskončilo. Ve skutečnosti totiž Sovětský svaz dorazil pád cen ropy a podobná situace nastala na počátku 70. let, kdy se OPEC pokusil uvalit na Západ „sankce“ prostřednictvím ropného embarga. Ceny ropy tehdy vyskočily a SSSR se na této vlně vezl takřka až do poloviny 80. let. Když zase začaly ceny klesat, vláda se ocitla ve slepé uličce, a tak se rozhodla pro perestrojku. Dnes ruská ekonomika na vývozu surovin závisí ještě víc než v poslední dekádě existence SSSR. Ekonomika se měla diverzifikovat, dokud byla situace příhodná, ale nestalo se.
    Když nyní někteří politici nebo představitelé opozice tvrdí, že nynější situace je důsledkem střetu se Západem a ekonomické problémy prý vyplývají ze sankcí, je to směšné. Sankce obecný stav ekonomiky jen prohloubily. Ruským hurá-vlastencům je těžké se s tím smířit, protože chtějí věřit, že jejich milovaná země je pupkem světa a všichni ostatní sní jen o tom, jak jí ublížit. Ruská ekonomika ale ve světě žádné vedoucí místo nezaujímá a konkurentům na světovém trhu příliš vrásek nedělá.

    Odkud se vlastně vzal fenomén hurá-vlastenců?
    To je dávná historie. S určitými výhradami bych to nazval „ruský Výmar“, protože podle mého lze bez ohledu na kulhání některých analogií přirovnat současné společenské nálady v Rusku k těm, které panovaly v Německu po první světové válce. Tehdy se také mluvilo o spiknutí světa proti nešťastné zemi, kterou všichni nenávidí a snaží se ji ponížit. Ze spiknutí jsou viněny konkrétní země, konkrétní národy, různí zrádci a receptem je národní obrození, přijetí myšlenky, že země stojí proti celému světu. Uvnitř země to předpokládá mobilizaci, boj proti zrádcům a podřízení se hierarchii a prioritám národních hodnot. A přesně tytéž argumenty se objevovaly v letech výmarského Německa. Měli tenkrát pocit, že Německo bylo zrazeno. Kým? Podle legendy o „bodnutí do zad“ to měli na svědomí opoziční elementy, revolucionáři, liberálové, stoupenci Antanty a Židé. A odpovědí na zradu těchto protinárodních sil se měla stát nacionální revoluce.

    Proč?
    Protože žijeme v bohato-chudé zemi. O některých státech třetího světa se mluví jako o chudácích na zlatém trhu. Platí to i pro Rusko. Je to země bohatá na zdroje, díky nimž se z některých lidí mohou stát miliardáři. Celkově ale lidé žijí na úrovni zemí třetího světa. Jak dokážou lidé v regionech při stávajících cenách a mzdách přežít, to je velká záhada. Za takové situace je lidem jedno, kdo je řídí, když se beztak nic nemění a nikdo se k něčemu takovému ani nemá. Změna politiků v různých funkcích je sama o sobě absolutně nezajímá. Heslo „ukradli nám volby“ pro ně nemá žádný význam. “

    http://literarky.cz/politika/rozhovory/20012-rusko-vidle-a-panak-hoke

    To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     Blábolíte, Fagane.

     Chcete snad popírat, že hlavní slovo v naší zemi má náš americký protektor, kterému je podřízeno vše, včetně médií ? Dokonce i celý Brusel je mu podřízen. Banky. A brzy bude knuta ještě těsnější, pokud se povede protlačit TTIP.

     Jako obvykle odbočujete diskusi mimo téma, protože žádnou odpověď nemáte.

     K citovanému rozhovoru v Literárkách. Jak je vidět, povolání historika je čím dál bližší povolání novináře. Prostě účelová žumpa, výklad historie podle zadání.

     Např. je jisté, že SSSR nezničil onen proklamovaný Reaganův tah s řízeným pádem cen ropy v 80. letech. Tehdy totiž SSSR vyvážel málo – dělalo to 3% HDP. Jakmile ceny ropy padly, prostě to nahradil vývozem jiných věcí, za které dostal těch pár valut, které bolševici potřebovali hlavně na dovozy embargovaných přístrojů a technologií, kvůli zbrojení a výzkumu. SSSR byl, podobně jako ČSSR vlastně v mnoha ohledech autarkií. Co si nevyrobili, to neměli. Jako u nás. Obchod ani v rámci RVHP příliš nefungoval, jakmile se nějaká výroba nebo vývoj čehokoliv vázal na dovozy a kooperace, skončilo to katastrofou. Relativně nejspolehlivější byly obchodní vztahy ČSSR-SSSR, ti ostatní stáli za nic, včetně NDR.

     Důvody pádu SSSR byly vnitřní, hlavně v politické a psychologické rovině. Rozpadla se jejich rigidní ideologie, kterou nebylo čím nahradit, nešla ani nějak reformovat ani záplatovat – to se ukázalo na marném Gorbačovově pokusu s pěrestrojkou. A také v hospodářské oblasti – všechno bylo orientované na zbrojení, ze kterého žádné technologie nepronikaly do civilní sféry – ačkoliv byly fantastické a mnohdy světově nejvyspělejší. Rigidní, paranoidní systém. Něco velmi podobného se dnes děje ve Spojených státech, v určitém ohledu – na rozdíl od minulých dob jsou vojenské technologie také utajovány i pro vlastní civilní vědu, aplikační vývoj a průmysl.

     Stejně tak dnešní Rusko není závislé na vývozu ropy, tak jak tvrdí propaganda. Dělá to asi 18-20% vývozu. Což je zhruba tolik, kolik vyvážejí z oblasti jaderné energetiky, jaderného strojírenství a materiálů. Nic závažného – pokles cen dokáží kompenzovat zvýšenou těžbou a vývozem jiných komodit. Jak je ostatně vidět, tato karta zklamala, stejně jako útok na rubl. Jsou toho plné americké noviny a servery think-tanků. Mnohem více je dočasně poškodily sankce – ale jak jsem už několikrát uváděl, je to v delší perspektivě vlastně výhoda.

     Srovnávat Rusko s třetím světem je úplně švihlé. Úroveň kultury, vzdělání, informovanosti, sociální a zdravotní péče, technologií, základního výzkumu, vývoje, průmyslu, zemědělství, dopravy, … je řadí mezi vyspělé země. Nemají chudinu, slumy, miliony bezdomovců, neumírá se tam hlady nebo na špinavou nepitnou vodu. Nemají tolik dolarů na osobu a rok jako my nebo Západ, ale kvalita života se téměř neliší, v mnohém jsou na tom i lépe. Nesmírně tam sílí střední třída, zatímco na celém Západě střední třída chudne.

     Není to prostě žádná „Horní Volta s jadernými raketami“.

     To spíše čtvrtinu USA můžete nazvat třetím světem. S nedostupnou lékařskou péčí, nepitnou vodou, s nedostupným vzděláním, s mizernou bezpečností, nulovou sociální mobilitou, závislou na milodarech a poukázkách na jídlo. Bydlící ve slumech. Viděl jste někdy „mobil home“ parky u velkých měst ? USA verze jihoamerických favel. Otřesné !

     To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Nejste náhodou vzorem pro české dojnice, které po ruském embargu na naše mléko zvýšily dojivost pod heslem „Ani litr mléka Putinovi!“?

     To se mi líbí

     • kchodl napsal:

      Kdyby byl Fagan hospodský, určitě by měl na pípě ceduli „Rusům nenaléváme“ a na zdi „Putiny neobsluhujeme“. Ještě bych to vylepšil o nápis na chlívku „Ruskou federaci zhatí, naši vepři boubelatí“.

      To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Mně je celkem jedno, jak si co kdo v Rusku organizuje. Zato mi vadí buzerace od EU, která je dneska už horší než ta od RVHP.

   To se mi líbí

 9. čtenář napsal:

  Zeman: Ruská televize lže v dokumentu o okupaci z roku 1968

  „Takže ruská televize lže a žádný jiný komentář, než že je to novinářská lež, se k tomu říci nedá,“ dodal prezident.

  Ministr zahraničí Zaorálek si nedávno i kvůli dokumentu předvolal ruského velvyslance v Česku, aby mu osobně vyjádřil své znepokojení. Není podle něj možné hrubě zkreslovat pravdu o událostech roku 1968.

  Zdroj: http://www.lidovky.cz/zeman-ruska-televize-lze-v-dokumentu-okupaci-z-roku-1968-p1q-/zpravy-domov.aspx?c=A150603_161049_ln_domov_rof

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Nevím, kolik z normálních Čechů sleduje ruskou TV. Takže stejně jako u Zemanových Kund i tady většina lidí by vůbec nic nevěděla, kdyby to někdo úmyslně nerozmazával. A co je hlavní výsledek tohoto rozmazávání? Vyvolávání nenávisti a strachu z neexistujících nebezpečí.

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Třeba Superholokaust.

    To se mi líbí

   • čtenář napsal:

    také to nevím,ale myslím si,že ten dokument z místních už někdo viděl,ale ještě jsem si nepřečetl žádný názor co na to říká,no a mě by vážně zajímaly názory místních pamětníků na tento dokument.

    To se mi líbí

   • Mainguard napsal:

    Chcete říci, že něco nevědět je pak lepší, než vědět? Myslíte, že tedy neznat, nevědět co je napsáno v Mein Kampfu anebo v Poučení z krizového vývoje je lepší, protože ono „vědění“ (to je krásná sisyfovská absurdita, že?) podle vás vyvolává nenávist…

    Pak bychom nesměli číst Marxe ani Hayeka, Friedricha Nietscheho nebo Vilfreda Pareta. Ale máte přeci jen pravdu v tom, že když budu parafrázovat, pak – kolik tak asi „normálních Čechů“ něco od výše uvedených autorů četla…:-)

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Plácáte kraviny. Jsou věci nepodstatné a často i překroucené, ze kterých se dělá obrovský humbuk a věci podstatné jsou buď zamlčovány zcela nebe aspoň podobnými hovadinami potlačovány. Proč se třeba nikdo stejnou intenzitou nevěnuje TTIP?

     To se mi líbí

     • Mainguard napsal:

      Proč by se neměl věnovat, chcete odkazy na meetingy, webinář v EU parlamentu, evropské občanské iniciativy? Co je podle vás nepodstatné? Když někdo ve své státní TV obviní dodnes žijící občany státu, který už jednou napadl a okupoval, tak když je označí jako fašisty a esesáky, lidi, kteří jsou členy naší současné politické reprezentace a má to takovou intenzitu, že se tím zjevně cítí být napaden i sám prezident republiky? Nebo máte nějaké vlastní filtry, např. že co nevidím to prostě není, jak jste podotkl výše?

      Víte, že vaše úporná snaha zachování politické linie když narazí na práh citlivosti, který cítí a dává najevo i sám prezident Zeman, pak je zábavné sledovat vaši dezorientaci? Snaha zlehčovat a bagatelizovat ducha brežněvovského totalitarismu nebo snad napadat a dehonestaci ty, co toto kritizují jako zaprodance CIA nebo snad zkoušíte že je to prostě fake, či snad omyl, přehmat anebo blbost co mě nezajímá, tak neochota říci – vypovídá to cosi o tom, kdo tuto informaci vypustil a o jeho loutkovodičích, a že to je prostě úlet Putinovy kágébácké propagandy (psát o srpnové invazi v červnu, krátce poté, co to vypadá, že hlavní protagonisté ve FIFA co zařídili ruské konání MS světa ve fotbale půjdou do chládku a hrozí zrušení této další státně-propagandistické akce Putina). Pravda, kam by stejně nikdo nepřijel, ať už proto, že by jim Rusové sami zakázali vstup anebo by to bylo stejné jako 9.5. na Rudém náměstí.

      A to nezmiňuji vše to další, co Rusové vnímají jako řízené spiknutí Západu. Jako třeba že se Rusům rozpadá jejich nová cesta ropovodu, Řecko má tak týden do krachu a vypukne tam asi větší humanitární katastrofa než v období Výmarské republiky v Německu (umocněná řízeným exodem uprchlíků z Turecka především na ostrovy Kos, Rhodos, Lesbos a Symi), Makedonie je na prahu barevné revoluce, kdy proti místnímu neokonzervativci typu Klause/Orbána, stojí levicoví spojenci ze sociální demokracie a liberálů a skončil bych že situace na Donbase je taková, že místní klanoví se vraždí navzájem a Moskva od nich dává ruce pryč, protože vidí, že oni si vážně myslí, že mohou v Evropě v 21. století vytvořit pomocí znárodnění a lidových sovětů řídit ekonomiku a být v komplianci s ekonomickým mainstreamem včetně samotného Ruska, pak natočit podobně propagandistický dokument jako od Riefenstahlové „Triumf vůle“.

      To se mi líbí

      • Mainguard napsal:

       tady mi vypadla věta….že mohou v Evropě v 21. století vytvořit pomocí znárodnění a lidových sovětů řídit ekonomiku a být v komplianci s ekonomickým mainstreamem včetně samotného Ruska, pak natočit podobně propagandistický dokument jako od Riefenstahlové „Triumf vůle“, je snad jen jedinou obranou jak vysvětlit lidu, že nejen že nebudou Ruble navíc, ale nebudou ani tyrády na uchlácholení si své národní hrdosti a pocitu, že jsme to tomu Západu zase natřeli…

       To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Štětinovská odpověď. Když se divákům nelíbilo, že jsou o Ukrajině informováni jednostranně, odkázal diváky na internet. Já jsem se ptal právě na TTIP, který se ani v minimálním natož v aspoň rovnocenném rozsahu v mainstreamu nezmiňuje. Kolik lidí má čas i chuť si tyhle informace vyhledávat. A vaše katastrofické scénáře jsou vhodné maximálně pro tvůrce hollywoodských béčkových až céčkových thrillerů.

       To se mi líbí

      • Mainguard napsal:

       Tady máte portál evropské poslankyně za německé Zelené (které já osobně moc fandím, nejen proto, že jako rodačka na počátku 80.let v někdejší NDR má názory na totalitu stejné jako já, že její názory a německé strany Zelených na Putinův režim je stejný jako třeba někdejší režim íránského šáha Páhlavího anebo že navrhuje ne potápět lodě s uprchlíky, ale naopak, ty naše evropské lodě posílat ke břehům s uprchlíky a sami se je pokoušet zachraňovat a převážet k nám) nakonec je skutečně LEVICOVÁ strana EVROPSKÉHO formátu. U nás by byla brána asi jako „pravdoláska“, ekoteroristi nebo podporovatelé zvrácených sexuálních směrů, českých nepřizpůsobivých a islamistů.

       http://www.ska-keller.de/themen/handel-und-globale-gerechtigkeit/ttip.html

       tady máte její video – STOP TTIT!

       To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Je to marný, je to marný… Je to marný. Já to chci vidět v našem českém státem podporovaném mainstreamu. Já si nebudu nic vyhledávat a ještě k tomu překládat. Proč tady na toto téma nevystupuje modrá Fiala, fialový Kníže a pestrobarevný Zaorálek? Prostě píšete nesmysly a dál na vás už reagovat nebudu.

        To se mi líbí

     • oh napsal:

      Pane Bavore, někdo z mainstreamu se TTIP přeci věnuje a přináší osvětu hlupákům.
      http://nazory.euro.e15.cz/blogy/blogy-zapisnik/jan-stuchlik-protiamericke-bludy-1196183

      P.S. Autor vystudoval mezinárodní politiku a ekonomickou žurnalistiku na pražské VŠE, takže vyjádřeno slovníkem redaktora Stuchlíka: tu „hloupou proamerickou agitku“ neomlouvá ani to, že autor tématu nerozumí a jen dostal od šéfa úkol něco sepsat.

      To se mi líbí

  • oh napsal:

   Není možné hrubě zkreslovat pravdu? Od kdy, proboha? Vždyť to se děje všude dnes a denně, (i v naší veřejnoprávní ČT,) jakmile zpravodajství a dokumentaristiku nahradí propaganda úzce propojená s huráaktivismem a občas i nebetyčným fušerstvím.
   Je od něj hezké, že protestoval, ale.. Docela by mě zajímalo, jestli se ministr Zaorálek někdy odhodlá předvolat velvyslance Norského království, aby u něj osobně a rozhodně protestoval proti tomu, že norské úřady v rozporu s platnými mezinárodními úmluvami zadržují české občany a pokouší se je zbavit kulturních vazeb a schopnosti mluvit rodným jazykem pod záminkou jejich „ochrany.“ To osobně vnímám jako mnohem akutnější problém, než nějaký „dokument“ o roce 1968.

   To se mi líbí

 10. Rosťa napsal:

  Pan ministr Zvorálek si zavolal pana velvyslance RF na kobereček, protože v Rasii natočili dokument o r. 68, který údajně nebyl pravdivý. Nevím, neviděl jsem ho. Pan Šapiro se se.e do našich záležitostí dle požadavků USA a pan Zadolárek si ho na kobereček nepozve. Pud sebezáchovy se tomu říká. On by totiž nestačil počítat schody, jak by z ministerstva letěl.

  To se mi líbí

 11. Rosťa napsal:

  A takový menší výňatek od Terezy
  Analytička upozorňuje, že německý vývoz do Ruska v roce 2014 v důsledku západních sankcí a odvetného ruského embarga poklesl o celých 18 procent, zatímco dovoz z Ruska propadl o sedm procent. Německé podniky tak přišly asi o sedm miliard eur.

  Wilfried Scharnagl, jeden z lídrů bavorské CSU, která je sesterskou stranou kancléřčiny CDU, řekl v rozhovoru pro deník Bild: „Žádný ruský vůdce, ať už car, prezident nebo nějaký jiný lídr, by nemohl nečinně přihlížet, jak Ukrajina spolu s Krymem vstupují do NATO, načež by v Sevastopolu začal velet americký admirál“.

  Scharnagl také poukázal na fakt, že obyvatel Krymu se loni nejdříve zeptali na názor, který mohli vyjádřit v referendu. A také upozornil na to, že když Chruščov v roce 1954 jedním tahem pera v rozporu s mezinárodním právem sebral Krym Rusku a věnoval ho Ukrajině, Západ nijak neprotestoval.

  Obchod mezi Ruskem a USA loni vzrostl
  Německý týdeník Der Spiegel zase píše o tom, že zatímco evropské firmy kvůli sankcím jen ztrácejí – za loňský rok v unijním průměru deset procent a za první dva letošní měsíce meziročně třetinu – americké firmy v Rusku uzavírají lukrativní smlouvy. „A tak obchod mezi USA a Ruskem za rok 2014 vzrostl o šest procent,“ podotýká Spencerová.
  Například americký výrobce vrtulníků Bell uzavřel dohodu s ruským výrobcem vrtulníků, který je součástí koncernu Rostěch a patří Sergeji Čemezovovi, oligarchovi z Putinova nejbližšího okolí, jenž je na unijním sankčním seznamu. Sankcí se nezalekl ani Boeing, který má v Moskvě dál vlastní vývojové středisko s 1 200 zaměstnanci.
  Naopak Siemens měl stavět vysokorychlostní železnici z Moskvy do Kazaně. Ale nepostaví ji. „Ještě před ukrajinským konfliktem měli Němci přednostní právo, dnes tu trať vybudují Číňané,“ cituje Der Spiegel informovaný zdroj.
  „Zdá se tedy, že Německo – v čele Evropské unie – může být aktuálně vnímáno jako hlavní poražený v geopolitických hrách mezi USA a Ruskem,“ podotýká Spencerová.

  To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   A já bych k tomu dodal, co na tu Angelínu musí amík vědět, že je schopna prodat vlastní stát za mísu čočky? Je přece nemyslitelné, že by tyto informace neměla. A už vůbec nechápu, proč si to místní nechají líbit.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.