Automatismus


O teorii automatismu pojednává francouzský filosof Henri Bergson. Považuje jej za škodlivý, protože člověka sráží na úroveň stroje, který nemá vlastní rozum. Naopak vyzdvihuje rozum a spolu s ním i instinkt. Bergsonovo pojednání je pochopitelně mnohem složitější, ale tato zkratka stačí k pochopení jevu, se kterým se setkáváme stále častěji. Je jím stále vyšší závislost na stále dokonalejších přístrojích.

Setkáváme se s tím už na středních školách, kde studenti se stávají neschopnými cokoli vyprodukovat, pokud nemají po ruce alespoň „chytrý“ telefon s připojením na internet.

K dokonalosti zatím dovedli svou strojovost meteorologové. Ti jsou tak závislí na různých Aladinech, že přestali sami myslet a jen přednášejí to, co jim který Aladin napovídá. Dost často nejsou schopni správně interpretovat ani ten model.

V zemi našich současných vzorů dochází k situaci, kdy vyučování pravidel jazyka a matematiky začíná být trestné. Vždyť si vše potřebné najdou na googlu. Následky se sice už projevují, ale návrat k normální výuce naráží na odpor rodičů.

Je přitom až s podivem, kolik studentů se hlásí na školy humanitních směrů, když tam se vyžaduje používání mozku jako nástroje k myšlení. Naopak obory technické, které více využívají různých tabulek a vzorců předem daných, trpí nezájmem. Patrně proto, že filosofování či sbírání nesmyslných dat příliš mozek nezatěžuje. V technických oborech jsou veškeré tabulky a vzorce bez patřičných znalostí jak oboru tak logiky naprosto nepochopitelné.

P.S. U srdce mne dvakrát zahřálo, když jsem objevil článek našeho kanadského dopisovatele na webu „Nová republika“, který byl převzat právě od nás. Poprvé za přítele Jírovce, podruhé za skutečnost, že jsme se dostali mezi vyšší třídu, kam se chodí i odjinud.

Bavor podpis_rex2

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

43 reakcí na Automatismus

 1. NavajaMM napsal:

  Fajn text, tá kritika nadužívania strojov je úplne namieste.
  Bergson však pôvodne kritizoval psychologické automatizmy – návyky. Stroje sú v podstate tej istej kvality, ony majú tie návyky zabudované do hardvéru a softvéru. No nie je pravda, že keby človek zahodil všetky stroje, zbaví sa automatizmov.
  Jeden z najhorších automatizmov je hodnotiace myslenie. Učili sme sa ho takmer po celý život od materskej školy až po vysokú, tak si ho už ani neuvedomujeme. Musíte sa veľmi sústrediť, aby ste si všimli, že na každý názor, ktorý počujete alebo prečítate, je vaša prvá reakcia buď „správne“, alebo „blbosť“. A takmer nikdy si neuvedomíme, že tento konkrétny automatizmus z nás robí hlupákov.

  To se mi líbí

 2. Slim napsal:

  Bergson jako kladivo na meteorology? 🙂 To je inovace. Možná mají jenom blbé nové šéfy, kteří jim nařídili nový formát prezentace, protože si myslí, že to působí na publikum vědečtěji.

  Tohle můžete použít skoro na kohokoliv. Student počítající v Děmidovičovi integrály na to koukne a automaticky se rozhoduje mezi pes partes a substitucí.
  Volné přemýšlení (vzor volné lezení) řídne.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Na meteorology lze použít cokoli. Jejich úspěšnost klesá s růstem využití výpočetní techniky.

   To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Nechte nás, meteorology, laskavě na pokoji. Nebo na vás pošleme střídavě sucho, hrom, blesky a lijavce!
    Fakt ovšem je, že je poněkud přetechnizováno – jako všechno dnes. Na poctivou rosničku člověk nenarazí.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Jó starý pan Seifert blahé paměti. Ten musí v hrobě rotovat

     To se mi líbí

     • Hudec napsal:

      Před Seifertem byl ještě v 60.letech jeden člověk, velmi solidní a „dochtor“. Ale jméno si nevybavím. Jeho bylo „tlaková níže na Biskajským zálivem…“.

      To se mi líbí

    • Slim napsal:

     No, aspoň že tak.. Přetechnizováno je všude. Voláte do banky, chtějí několik identifikátorů a slečna má strojový hlas napodobený. ZATÍM !

     To se mi líbí

      • čtenář napsal:

       „Ve stejném duchu se vyjádřil i šéf francouzské firmy Air Liquide Benoit Potier, který se setkání s trojicí politiků účastní“

       Kruhová ekonomika v Evropě jako cesta k hospodářskému růstu

       Fórum pro nadnárodní společnosti

       ERT je fórum sdružující asi 50 lídrů nadnárodních společností evropského původu. Právě ERT se snaží potenciál pro kruhovou ekonomiku v Evropě vytvořit. Její předseda, Benoit Potier, který je zároveň generálním ředitelem francouzské plynové firmy Air Liquide, chválil nově ustanovenou komisi za „citlivost k nadměrné regulaci“. Potier zmínil sloučení politik v oblasti klimatu a energetiky v rámci jednoho komisaře, jako vhodný krok vpřed směrem ke kruhové ekonomice. Zástupci ERT však byli už méně zaujatí 315-ti miliardovým investičním programem. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, tuto sumu stanovil k tomu, aby bylo možné nastartovat stagnující ekonomiku Evropy.

       Financování nového programu

       Komise vyjmenovala asi 2000 projektů, které by mohly být způsobilé pro financování v rámci nového programu. ERT věří, že v budoucnu Evropa musí překonat budování dopravních spojení, a investovat do výstavby sítí pro energii a sítí pro digitální komunikaci. Jednotliví lídři ERT oznámili, že mají v plánu založit vlastní interní pracovní sílu v rámci digitálního rozvoje.

       http://eurodenik.cz/ekonomika/kruhova-ekonomika-v-evrope-jako-cesta-k-hospodarskemu-rustu

       PS: pardon,ale AŤ UŽ JDOU DO PRDELE!!!

       To se mi líbí

    • Cech napsal:

     Jak se dělá předpověď.
     Dát dohromady předpověď počasí není vůbec nic snadného. Nejdřív se o něm musíte co nejvíc dozvědět; získaná data pak musíte umět správně interpretovat. V hotové předpovědi má každé slůvko svou roli a přesně vymezené místo.

     Se slůvky v předpovědích nelze libovolně žonglovat nebo hrát slovní fotbal.
     No a také proto, když se takto pečlivě píď po pídi podrobí predikci každý konkrétní mráček.
     Tak potom se většinou stává, že prší, když zdánlivě pršet nemá. Nebo naopak.
     Co všechno musí tvůrce předpovědí – „prognostik“ (má představa, že je to něco jako prognostici z prognostického ústavu) – umět a znát je až obdivuhodné.
     Tož prostě je to věda, a musí se u toho umět dokonce i počítat ty šprinclíčky na tom žebříčku, po kterém ta zelená potvůrka leze nahoru a dolu.

     To se mi líbí

     • Hudec napsal:

      Meteorolog je člověk, který naprosto přesně ví, jaké bylo počasí včera ve 14:00 :-).
      Jasně, že interpretace aktuálního stavu a přetavení dosavadního trendu vývoje počasí do toho následujícího je ten opravdový kumšt. Dnes se skutečně nejvíc spoléhá na numerické modely, s tím já jsem se kdysi samozřejmě nesetkal.
      Ale tvrdí můj kamarád, skutečýá meteorolog Honza Sulan z ČHMÚ v Plzni, že snad jen předpovídání vývoje bouřek potřebuje ještě ten správný meteorologický odhad, ten „čuch“. Jsou totiž velmi náladové…
      Nejde o to umět jen rozlišit, že kdy to jde z jihozápadu od Tažovic nad lesy, tak nás to mine a naopak jde-li to od Štěchovic, hromy, blesky a liják nás neminou. Důležitější je to rozpoznat nikoliv lokálně a hodinu před bouřkou (to už je to celkem jasné), ale na ploše republiky a s předstihem. A to je problém.

      To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Ale původně byli meteorologové použiti jen jako příklad. Automatismus se nás dotýká v mnoha jiných situacích (jak například krásně popsal kchodl)

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Souhlasím. Automatismus se dotýká i mně, většinou kladně.
    Automaticky počkám s přecházením, když jede tramvaj, jezdím vpravo, nafouklou konzervu vyhodím. Automaticky si pomyslím „blbec“, když někdo říká „je pravdou“ (tam už to může být sporné, uznávám),
    Když mi Rosničky (všechny!) pošlou obvyklou vřelou pozvánku na večírek, automaticky jdu na Primu, nebo i do Novy, tam jsou hezčí. Když ale chci znát počasí pozítří v Břeclavi, podívám se na čt, nebo na módní Nory (ale beru to jen orientačně.)

    Že by Zárybnická, která vystudovala meteorologii na starší kolena propadla kouzlu modelových předpovědí, nevěřím. Už třicet let odborná i poloodborná veřejnost zná „motýlí efekt“, tak ona ho bude znát taky. Taky bude znát snahy zkřížit strojové výpočty s kvalitativní analýzou.
    Že „byly doby, kdy předpovědi jí vycházely“ líp je možné. Nemyslím ale, že ztratila schopnost interpretovat mapu a správně to okomentovat. Ta šeď bude externí.
    Nějaký nadřízený cimbál jim už před několika lety vnutil (?) nový model, a asi na ně poslal píáristu. Ten je donutil ukazovat zajímavé, ale pro střední Čechy irelevantní obrázky z Tasmánie, hodně zdůrazňovat numerický model a podobné inovace.

    Mrzí mě, že už asi potřetí musím opakovat totéž. Ale podléhám bohužel tomu automatismu, že na stejný problém navrhuju stejné řešení. 😦

    To se mi líbí

 3. Slim napsal:

  Jj, vy vrčíte na meteorology, já je bráním.. A to je ten NÁŠ automatismus. 😀

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Nezlobte se, ale vy mi tou vírou v meteorology připomínáte Církev svatou. V jedinou meteopravdu věřím 😆

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Žádná víra to není. Vy jste apriori zaujatý

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Omyl. Já jen vidím, jak venku je a že to nesouhlasí se strojovou předpovědí. Naopak, když se přinutím podrobně sledovat jejich předpovědní mapy a modely, dovedu daleko lépe pouhým selským rozumem odhadnout, jak bude.

     To se mi líbí

     • Hudec napsal:

      Bavore, nic ve zlém, ale to těžko. Zkuste to na tři dny dopředu a nespoléhejte na paměť – piště si to a uvidíte.

      To se mi líbí

      • moskyt napsal:

       Já koukám na zítra, a v tom mi Norové v poslední době víc než vyhovují. Mýlí se jen v drobných detailech, např. slunečno a ono od rána prší. Tak to byla nadsázka ale pro můj městys (Ústí n/L) jsou jejich předpovědi v přijatelné toleranci.

       To se mi líbí

      • K-k. napsal:

       na Nory hodně spoléhám, kombinuju to jen s německým radarem http://www.wetteronline.de/regenradar/europa – vzhledem k možnosti animace se podle něj dá odhadnou zda a za jak dlouho nějaký to dštění dorazí. Jediné, co Norové neumějí (a já se jim nedivím), to jsou mlhy a severočeský smog…na podzim a v zimě se s tímhle musé počítat. Takže když porovnám realitu Kadaně s realitou na Klínovci (viz webkamery), a norskou předpovědí, je to jasné. Smog Norové nějak neznají.

       To se mi líbí

      • moskyt napsal:

       Třeba ho v těch dlouhých nocích v zimě ani nevidí. 🙂

       To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Ale já potřebuji hlavně vědět, jak bude „zítra“. Mne nezajímá tak moc, co možná bude za týden… A hlavně je mi jedno, jak bylo před kolika lety v jižní austrálii 🙂

       To se mi líbí

 4. Zdena napsal:

  Bych se meteorologů taky zastala. Nedávno jsem poslouchala rozhovor s panem Zákopčáníkem – „slunce v duši“(nevím, zda si jméno pamatuji dobře proto to upřesnění v úvozovkách.) Sleduje a předpovídá teď počasí někde na letišti. Podle toho jak vyprávěl mu věřím, že je to pěkně složité a opravdu toho musí sledovat a znát hodně.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Proto jsem také vzpomínal na pana Seiferta. A byly doby, kdy předpovědi (zejména ty špatné) vycházely i Alence. Dneska zapadla do šedi omáčkových keců těch ostatních

   To se mi líbí

 5. Petrpavel napsal:

  Automatismus, závislost na „chytrých“ telefonech, televizi a VIP celebritách u většiny studentů … ten odkaz poslaný tatovi dříve vlastně patří i sem (zajímavá je především ta spodní tabulka s dosavadními výsledky akce člověka v plísni) :
  http://zpravy.idnes.cz/studentske-volby-vyhrali-pirati-d4k-/domaci.aspx?c=A140429_171342_domaci_jj

  To se mi líbí

 6. kchodl napsal:

  Jak říkal jeden klasik oboru z ČHMÚ, „Meteorologie je přesná věda o nepřesném, falešném světě. Ale tím se my meteorologové nesmíme nechat rozhodit, neboť meteorologie je věda autoritativní a převážně psychologická“. Učil mě kdysi leteckou meteorologii, kterou jsem už skoro zapomněl.

  Meteorologie se ovšem váže i k těm psychologickým automatismům. Kdysi dávno jsem chodil s jednou televizní rosničkou – ulovil jsem ji na peníze, mobilní telefon (tenkrát stál 100 tisíc), drahé auto, kravatu a bezobsažné blábolení – to většinou funguje. Jo, a kámoš byl filmový režisér, to také zabralo. Že točí školní naučné filmy o růstu rostlin, rozmnožování myší a tak dále, jsem se nešířil – v jeho filmu mohla hrát tak leda rostoucí ředkvičku nebo myšku, což by ji pravděpodobně příliš nenadchlo. Chtěla se mu vnutit na casting, on reagoval „Uvidíme“ … a měl jsem rosničku, coby bohatý kamarád pana režiséra. Zářivá kariéra herečky mohla začít. Od té doby, vždy když vidím televizní předpověď počasí, vypuknou u mě hluboko zažité automatismy: pevně držím ruku na kapse s peněženkou a dostanu nepřekonatelnou chuť na cigaretu a panáka na uklidnění. Naštěstí posledních mnoho let televizi nemáme, tak jsem toho ušetřen.

  Ovšem jsou i horší automatismy. Nedávno jsem musel do Londonistánu, Vylezu z baráku, ještě zamyšlený z proběhlého jednání, rozhlédnu se, zda nic nejede, vlezu do silnice – a rána jak z děla, odhodilo mě to zpět na chodník. Jel tam mikrobus. Ale zprava, ta svině. Ke všemu to byla nějaká ta elektrická mrcha, nebylo to vůbec slyšet. Notebook na rameni zafungoval jako pomocný pancíř, takže se mi nic nestalo, ale notes byl na kusy.

  To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   (dvakrát, sorry, technika selhala).

   Ještě mi utkvěla v paměti další oblíbená hláška mého učitele a kamaráda, ohledně meteopředpovědí: „Předpovídat, to není jen tak. Hlavně když jde o budoucnost“.

   To se mi líbí

 7. Rudolf Knopp napsal:

  V nejznámější met. stanici USA v Houstonu měli dlouhodobě velmi špatné výsledky ohledně předopvědi počasí. Šéf po několikerých výtkách svých nadřízených svolal kolektiv a ostře nadával.
  – Jak je možné,že máme drahé přístroje, satelity a všechno možné a předpovědi nevychízí…
  -Co děláte? Proč nesledujete třeba indiány v rezervacích? Vždyť oni vždy vědí,jaké bude počasí, sledujte jejich reakce a poučte se,,,, sakra..
  Pracovníci sledují dalekohledy celou indiánskou rezervaci….Jeden indián nese kus dřeva.

  Houston hlísí..Pozor! letošní zima bude silná.
  Sledují dál a vidí,jak 2 indiání ,kyždý nese otep dřeva..
  Houston… letošní zima bude obzvlášť krutá a zlá.
  Při dalším sledování rezervace zaznamenávají,jak celá tlupa indiánů tahá dřevo, celé dny. ženy i děti.
  Houston hlásí…letos bude tak krutá a velká zima,jako nebyla už 100 let…

  -Vidíte? říká šéf… je třeba sledovat staré osvědčené recepty a zvyklosti indiánů.. Jen se jich zeptejte, jak to dělají,?

  Skupina meteorolgů jde do rezervace a ptají se náčelníka.
  -Jak to,že Vy indiání máte takový smysl a předtuchy a víte,že bude krutá zima?
  náčelník odpoví…
  – My víme prd,ale Hosuton pořád hlásí v radiu,jaká bude zima,tak nosíme dřevo,až je nám z toho blbě…

  To se mi líbí

  • okolojdoucí napsal:

   Indiáni přijdou za šamanem s otázkou jaká bude zima. Šaman řekne, že tuhá a pošle je na měsíc do lesa rubat dříví. Ve vesnici zůstane sám s kupou ženských a zalíbí se mu to.

   Po měsíci přijdou indiáni s dřívím z lesa a ptají se šamana, zda už to stačí. Ten jim odpoví, že zima bude tuhá, ať ještě měsíc rubají v lese dříví. Opět si užívá pozornosti ženských, až ho to tak demoralizuje, že po dalším měsíci opět pošle indiány ještě na měsíc do lesa pro dříví, protože zima má být opravdu tuhá.

   Ten třetí měsíc si šaman té ženské péče užívá stále méně, protože je nervózní, jaká bude zima ve skutečnosti. Má strach, aby nakonec indiáni nezrubali jeho. Proto vezme pár bizoních kůží, prodá je a za stržené peníze zajede do nejznámější meteorologické stanice USA v Houstonu, kde si zaplatí tu nejdražší, komplexní předpověď počasí na celou zimu a tak ho pošlou přímo za největším meteorologem, který mu na otázku, jaká bude letos zima, odpoví doslova: „Tuhá, opravdu tuhá, indiáni už čtvrt roku rubaj v lese dříví!“.

   To se mi líbí

 8. moskyt napsal:

  Automatismus…hm, … odejdu z domova a potom si, i když mám klíče od bytu v kapse, půl dne lámu hlavu jest-li jsem zamknul byt nebo ne.

  To se mi líbí

 9. Melin napsal:

  Může mi někdo z Vás, prosím, vysvětlit následující: vždy platilo – světlemodrá = málo deště, tmavomodrá = hodně deště. Proč je tam teď černá? Já když spustím Aladin, tak si musím napřed přepnout na původní zobrazení, abych z té černé neměl depresi. Můj automatismus černou nebere.

  To se mi líbí

  • jaa napsal:

   Já kombinuji Aladina s ASccu – ale ani zlatá střední z obou – nestojí za nic. Ale nejjistější je jak říkávala bábi – „není nad regma“ a zlomeninu. Faktem je že to nesedí a nesedí a nesedí, As proto, že moc spoléhají na digi a počítače a dělají z toho šou. Vždy´t vlastně VO CO GO? Poslední celkem slušné předpovědi byly za „SLUNCE V DUŠI“. po něm už to sstojí za starou belu každopádně deětník do zavazadla

   To se mi líbí

 10. Berkowitz napsal:

  Nebude-li pršet, nezmoknem!
  Tady je taky celkem obstojně zpracována předpověď, pro celý svět :
  http://rp5.ru/

  To se mi líbí

 11. moskyt napsal:

  OT ale důležité. Ukrajina na stránkách svých velvyslanectví uveřejnila oficiální hranici mezi Ukrajinou a Krymen a dala to na vědomí OSN. http://cont.ws/post/90589

  To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Pěkné.
   Mě pobavilo pozadí té prolhané organizace Kočičáků (Bellingcat). Jsou moderně založeni na crowd-fundingu (davové financování). Což je také dobrý způsob, jak ukrýt skutečné sponzory.

   Ale neberte to, když to doporučuje sám velký náčelník NATO generál Breedlove.
   http://russia-insider.com/en/whats-bellingcat-anyway/ri7522

   Prostě další „úplně nestranná“ organizace.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.