Donbas: bitva rozvědek


O výsledku války rozhodnou Síly speciálních operací. Ale ne ukrajinské …

 

Události posledních dnů na Donbasu si zaslouží, abychom se na ně podívali pozorněji. Takhle vypadá znepokojivá kronika:

 1. května ve 13:00 přišlo milici upozornění místních obyvatel ze čtvrti Kambrod města

Luhanska na výskyt skupiny ozbrojenců v maskáčích, kteří si říkali opolčenci. Vzhledem k tomu, že se zajímali o rozmístění vojenských posádek, začali občané tušit cosi nedobrého. Do Kambrodu byla vyslána skupina rychlé reakce min.vnitra LNR, na kterou ozbrojenci zahájili palbu. Během boje byla část banditů zlikvidována, jeden zajat. Mezi jeho věcmi byla m.j. zjištěna maskovaná uniforma západního vzoru, maska a seznam neznámých tel.čísel.

V Luhansku byly, v zájmu odhalení osob nacházejících se na území města nezákonně, zahájeny přísné kontroly dokumentů.

 1. května v 17:40 na území Doněcké oblasti mezi kontrolními body „Gorlovka“

(kontrolovaným spolčenci DNR) a „Majorsk“ (kontrolovaným VSU) byl v léčce ostřelován z automatických zbraní automobil společného Centra kontroly a koordinace (SCKK), ve kterém cestoval vedoucí ruského zastoupení v SCKK gen.plk. Lencov spolu s doprovodem důstojníků. Skupina se vracela z vesnice Širokino, v jejímž okolí pokračují ozbrojené srážky a ostřelování.

Při tomto přepadu nebyl nikdo z cestujících raněn.

 1. Ve stejný den v 18:50 v blízkosti osady Michajlovka najela na minu a následně byla

rozstřílena z kulometů kolona tří automobilů, ve které cestoval populární velitel praporu „Přízrak“ armády LNR Alexej Mozgovoj. Velitel, stejně jako sedm jeho průvodců zahynuli.

Ponechme stranou okamžitě nastartované spory o to, kdo Mozgového skutečně zabil: vlastní (jak tvrdí v Kyjevě), „ukrajinští partyzáni“ z oddílu „Stíny“ (na tom trvá jejich vůdce Alexandr Gladkij), anebo čísi velmi profesionální průzkumná skupina, speciálně vysazená v LNR k likvidaci Mozgového. Jak to ale vypadá,  je podstatné něco jiného. Souhrn událostí posledních dní, podle mého názoru, svědčí o tom, že se na území Novoruska prudce aktivizovala diverzní válka. Kdo ji aktivoval – to je jiná otázka a o ní se zmíním – níže.

Zatím vyjádřím další předpoklad. Po celou zimu nás vojenští analytici po obou stranách fronty krmili prognózami: až roztaje sníh a oschnou cesty, se válka na Donbasu rozhoří s novou silou. A co se děje? Sníh dávno není, zem v těch krajích oschla už před měsícem, ale do ofenzívy se nikdo nepouští, strany se omezují jen na přestřelky ze zbraní všech kalibrů.

Mám za to, že se charakter občanské války na Ukrajině zásadně změnil.

Vladimír Putin dávno a jednoznačně dal na vědomí, že nikomu nedovolí zničit samovyhlášené republiky Donbasu. Ale Petr Porošenko nemá sílu nejen dát svým vojákům rozkaz „Stop!“ ale nemůže si dovolit ani změkčit jestřábí rétoriku, protože v takovém případě by se jednoduše udusil kouřem hořících pneumatik. Proto celý podzim a zimu obě strany konfliktu kopaly zákopy a opevnění, prokládaly minová pole, doplňovaly, cvičily a přezbrojovaly vojenské jednotky a seskupení. Ta obrovská práce nemohla nepřinést výsledek.

Na frontě se vytvořila svérázná vojenská parita. Taková, při které jakýkoli pokus o útok hrozí vysokými ztrátami, ale nezaručuje aspoň nějak přijatelný výsledek. Ano, a na čem tedy mohou spočívat cíle jakékoli ofenzívy dnes? Ať už pro opolčence, či ukrajinské vojáky?

Opolčenci se vzdali pochodu na Kyjev už loni. Mariupol také neobsadili, přestože k tomu měli pár kroků. A ukrajinská armáda a dobrovolnické prapory po celý podzim neúspěšně a navýsost tupě bojovaly o doněcké letiště – marginální dokonce i v podmínkách této války. Ještě kdyby se tato armáda aspoň pokusila převzít pod kontrolu samotnou megapoli s milionem obyvatel? Jistě, v ulicích samého, nepřátelsky naladěného Doněcka by se 60 tisícové seskupení, které se na straně Kyjeva účastní tzv. ATO, jednoduše rozpustí, roztaje a bude bito rozvášněnými měšťany. A je tu ještě Luhansk a Gorlovka, atd. Kde mají ukrajinští vojáci vzít tolik posádek?

Takže se věc posunuje k tzv. „zamrzlému“ konfliktu na Donbasu? K něčemu podobnému Podněstří? Pokud by Porošenkovi za zády nikdo nestál, tak by se to nejspíš i stalo. Ale daleko za hranicemi Ukrajiny je spousta sil, které potřebují v těchto krajích nekonečnou válku.

Opusťmě ale politiky a podívejme se na vojáky, kteří jsou otevřenější a vojácky přímočaří. Tak například, americký gen.por. Mulholland, od ledna 2015 zástupce ředitele CIA pro vojenské otázky. Nedávno na setkání s vlivnými politiky ve Washingtonu prohlásil, že „musí být uděláno vše pro vtažení Ruska do války s Ukrajinou“.

A čímže to v takové těžké a riskantní věci může být prospěšný právě generál Mulholland? Přece svými bohatými zkušenostmi. V nedávné minulosti totiž nynější zástupce ředitele CIA sloužil jako zástupce velitele Sil speciálních operací (SSO) armády USA. Takže Mulholland po čtyři roky velel profesionálním diverzantům a rozvědčíkům. Podivnou shodou událostí se po jeho příchodu do CIA začal vytvářet dojem, že právě zmíněné „Síly“ dnes nesou základní tíhu bojových akcí na Donbasu.

Je-li tomu tak, potom to jistě nebyly ukrajinské SSO. Ale pokud ukrajinské diverzně průzkumné skupiny (DPS) na Donbasu jsou, tak jsou zatím jen jako poskoci – ale bojují jiní. Protože Kyjev teprve přistoupil k formování vlastních speciálních jednotek toho druhu.

V ukrajinském genštábu, pravda, už několik měsíců pracuje správa SSO. Má dokonce velitele – plk.Krivonos. Ten je ale teprve na samém počátku cesty. V každém případě Krivonos letos v dubnu prohlásil: „Máme málo času, proto musíme co možná nejrychleji začít formovat SSO, přestat kecat a vzít za konkrétní úkoly“.

Kdože potom bojuje místo Krivonose, který má málo času? Prolistujme staré záložky. Řekněme, zprávy z července minulého roku. V režimu nejvyššího utajení přiletělo ze základny SSO ve státě Georgia do Kyjeva 180 instruktorů speciálních jednotek. Všichni výborně ovládají ruský jazyk. Zahraniční hosté byli bez meškání přesunuti do Mariupolu, kde zahájili výcvik ukrajinských frekventantů. Nikde se ale nedočtete, zda tyto kurzy mají jen teoretický ráz? Nebo se přece jen předpokládá bojová praxe? A pokud ano, – účastní se jí i američtí hosté?

Existuje mnoho informací o tom, že na Donbasu naplno bojuje gruzínská speciální jednotka, která absolvovala výcvik v USA. Vezměme nedávný případ se zajetím dvou raněných údajně ruských průzkumníků, kpt. Jerofejeva a sgt.Alexandrova 16.května u města Štěstí. Kolem tohoto případu vře na Ukrajině spor o to, kdože vlastně ty dva chytil? Kdo si má v mundůru vrtat dírky pro řády? Mužstvo 92.mechanizované brigády VSU, nebo 24.úderného praporu „Ajdar“? Anebo – pracovníci vojenské kontrarozvědky ukrajinské bezpečnostní služby (SBU)?

Nicméně, zde je k tomu komentář zástupce vrchního velitele sboru min.obrany DNR Eduarda Basurina: „Celý ten kyjevský zmatek kolem toho, kdo se zúčastnil chycení těchto bojovníků: zda vojáci 92.brigády VS, či karatelé „Ajdaru“, nebo SBU, – má vysvětlení. Podle upřesněných informací naší agenturní rozvědky, se v onen den v tom prostoru nacházela diverzní skupina gruzínských speciálních sil“.

Basurin upřesnil, že základní tábor gruzínských SSO působí pod krytím výcvikového střediska ukrajinské Národní gardy a nachází se v oblasti Severodoněcka. Proto o jeho existenci ví jen SBU a ani 92.brigáda ani „Ajdar“ o nich nemají ponětí. Proto poté, co se zúčastnili celkového bojového brajglu, se domnívají, že jen jim a nikomu jinému náleží kyjevské provolávání slávy hrdinům.

Na tomto místě poznamenám, že informace o účasti gruzínských SSO se už dřív klubaly zpoza závěsu vojenského tajemství. To, když v tisku informovali, že Alexandr Grigorašvili, který zahynul na Dobasu 18.12.2014, sloužil v SSO min.obrany Gruzie. Ještě předtím zahynul v boji o doněcké letiště jiný příslušník gruzínských SSO Tamaz Suchiašvili.

Daleko více svědectví je o účasti polských speciálních jednotek v bojích na jihovýchodu Ukrajiny. Například loni 8.prosince stanice radiorozvědky domobrany zachytila rozhovory protivníka v polštině. A pár hodin poté, v noci na 9.prosince v blízkosti sídla Nikišino bylo v boji zabito všech osm členů diverzně-průzkumné skupiny. Při detailní prohlídce těl byly na jejich oděvech objeveny nášivky spec.jednotky „Jednostka Wojskowa Komandosów“ polských ozbrojených sil.

Předtím, 26.června 2014 byl v blízkosti kóty Saur –Mohyla zabit snajper z Polska vyzbrojený nejmodernější americkou velkorážní puškou, jaké jsou ve výzbroji výhradně speciálních jednotek.

Ještě dříve, 16.června bylo na místě pádu ukrajinského vojenského dopravního letadla IL-76 nalezeno množství ohořelých dokladů v polštině. Nicméně, určit s jistotou, zda šlo o cizí speciální jednotku nebo o obyčejné žoldnéře, nelze. Stejně tak to nelze ani vyloučit.

Podle informací rozvědky spolčenců působí dnes na straně protivníka 19 diverzně-výzvědných skupin, zformovaných ze zahraničních příslušníků speciálních sil. Je jasné, že tito lidé neumožní v příštích měsících vyhasnutí války na Donbasu. Ať si politici podepisují, co chtějí …

Zdroj:  http://svpressa.ru/war21/article/122977/  150528

hroch-hlava

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

66 reakcí na Donbas: bitva rozvědek

 1. Cech napsal:

  S tímto lze téměř souhlasit.
  Naprostá převaha a letité zkušenosti Amerických instruktorů dokázaly zasaditi tu potřebnou ránu Novorosii.
  Likvidace Alexeje Mozgovoje je jasným důkazem toho, že LLR a DNR je pouze dočasným uskupením, které bude v nejbližších měsících pomoci 173. výsadkové brigády americké armády totálně rozprášeno.
  Protože likvidace velitele praporu „Přízrak“ armády LNR Alexeje Mozgovoje je pouze upozorněním na to co bude následovat.
  Naprostá neschopnost samozvaných republik působit jako jeden celek, je naprostým důkazem toho jak tyto republiky dopadnou, až se proti nim postaví v plné síle více než 173. výsadková brigáda.
  Likvidace Alexeje Mozgovoje je ta zásadní rána, kterou DNR a LLR možná (skoro určitě) nerozchodí, protože tento človíček se snažil o sloučení DNR a LLR ke kterému po likvidaci Alexeje Mozgovoje již nedojde.
  Proto zkušenosti Amerických instruktorů jsou zárukou, totální likvidace neschopných a naprosto dezorganizovaných opolčenců.
  Jasná převaha, která byla deklarována zajetím kpt. Jerofejeva a sgt.Alexandrova je naprostým důkazem neschopnosti ruských spec.nas., se srovnávat byť i s řadovými příslušníky 173. výsadkové brigády americké armády.
  Protože ani po dvou letech nebyli příslušníci spec. nas. RF schopni zlikvidovat byť i jediného příslušníka 173. výsadkové brigády nebo skupiny výcvikových instruktorů USA.
  Tímto lze jednoznačně prokázat kvalitu příslušníků 173. výsadkové brigády americké armády a Polských výčleněných skupin speciálního nasazení.
  Bohužel v nasazení spec. nas. RF se RF chová naprosto shodně se svým nasazením v Afganistánu – > tj. bude postupně naprosto shodně s Afganistánem zlikvidována.
  Tož bohužel spec. nas. RF nesahají Amíkům ani po kotníky.

  To se mi líbí

  • Cech napsal:

   No a jak se vyřeší Kolomoiský u nás?
   http://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Fiala-ODS-Babisovi-euro-vyhovuje-pro-jeho-byznysove-zajmy-377650
   No a nakonec jak prosté :
   Vždyť ten Kalousek chce pouze a jenom to dobro pro ????? nic vic.
   Tož ta zásadní otázečka, do kdy je možné páchat dobro, na úkor těch obyčejných občanů?

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Cechu, s Vámi mám problém v tom, že nepoznám kdy svá tvrzení berete jako vtip nebo vážně. Jako vtip je to dnes příliš sofistikované a bráno vážně zcela nepřesvědčivé.
    Pokud Američané budou postupovat jako při osvobozování zajatců z velvyslanectví v Teheránu, tak ani na té Ukrajině moc nezabodují. Pokud se toho ví tolik o nasazení západních speciálních sil na Ukrajině je to zajímavé pro čtenáře. Pokud se nic neví o ruských specnas je to důkaz velké profesionality. Jistě se shodneme, že by se o nich nemělo vědět.
    Konec konců, použijme důkaz pravdou. Píšete, že v nejbližších měsících DLR A LLR rozpráší 173. výsadková brigáda US Army. Zkuste ty měsíce vyjádřit číselně. Dva, tři, čtyři? Já naopak tvrdím, že rozprášeny nebudou, spíš se pod tlakem okolností sjednotí a budou více posilovat. Pat by se to dalo nazvat.
    Co tak udělat k 1.září 2015 kontrolu?

    To se mi líbí

    • Rosťa napsal:

     Mockrát jsem kolegu Cecha žádal, aby za tyto úderné texty dával smajlíka, páč se v tom ani ošípané nevyzná.

     To se mi líbí

    • Cech napsal:

     Já vím ten problém vážně, je to opravdu obrovský problém.
     http://cz.sputniknews.com/svet/20150601/486972.html
     Ne vážně se v Česku opravdu jednat nedá, vážně nyní jedná pouze Slovensko sorry.
     No a to podstatné je, do kdy jsou Češi schopni splatit své dluhy vůči RF.
     Tož makača jak hrom já to chápu __**.

     To se mi líbí

    • st.hroch napsal:

     Tak nějak. Nicméně o budoucím vývinu situace na Ukrajině dost napoví, jak se dále vyvrbí Sýrie…

     To se mi líbí

     • kchodl napsal:

      Jak by se vyvrbila Sýrie ? „Umírnění“ řezači hlav i ti neumírnění ze spojenecké Al-Kajdy (Al-Nusry) a „nepřátelé“ z Daeše/IS/ISIL (které USA podporují, ačkoliv je naoko bombardují) dostávají na zadek. Sbíhají se tam jak můry k plameni – a Syřani je likvidují ve velkém.

      Nedávno je vyhnali z Kalamůnu, kam opět udělali výpad. To je to pohoří mezi Sýrií a Libanonem, kde je ten krásný hrad Krak des Chevalier. Saudi některým skřípli fondy, takže křičí. Co získali, je pouštní část Sýrie.

      Do Sýrie dál proudí ruské a íránské dodávky zbraní, munice, potravin, materiálů – přes přístavy Tartus i Lakátii. Jedna loď za druhou. Rusové začali Sýrii dodávat přesné zbraně, řízené střely a laserem a GPS/Glonass naváděné bomby. A rakety, s termobarickými hlavicemi, prostě lahůdky ze zbrojního lahůdkářství.

      Amíci pomalu otáčejí, už nechtějí „pád režimu“, stačilo by jim upozadit Assada – aby se mohli chlubit, jak vyhráli. Ale ani s tím neuspěli.

      Propaganda tvrdí, že Sýrie je na pokraji porážky, protože žrouti jater dobyli Palmyru, která je 4 km od Damašku.

      Ovšem normální člověk ví, že Palmyra není 4 km od Damašku, ale asi 300, že leží v poušti a je to starověká obchodní křižovatka. ISIL a ilegální sběratelé památek budou mít doslova hody a pár miliard dolarů v kapse, tedy pokud mají svého agenta v Sotheby.
      🙂

      Kdo stihl vidět tyhle památky a mírovou Sýrii, než tam všude vpadli američtí demokraté a mírotvorci, má kliku. Cesta přes Homs, z Antiochie do Bejrůtu, přes hrad Krak, je vážně krásná. Antické památky, první křesťané, křižácké hrady, … 3000 let lidské historie – a teď to vyhodí do vzduchu a rozstřílejí na sra..y tihle šílenci. Má UNESCO nějaký trestní tribunál ?

      To se mi líbí

    • kočka šklíba napsal:

     Souhlasím.

     To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Vynikající analýza. Ale již jen analýza. Nezná cesty ke zlepšení, jen mlhavou naději, že nic není věčné. Raději se k ní nevyjadřovat.
   Lidé si na změny podmínek zvyknou a přizpůsobí – většina. A menšina bude přizpůsobena a nějakými kolaterálními ztrátami. A na odpor establishmentu zbydou jen kriminální skupiny.

   To se mi líbí

 2. kchodl napsal:

  Řádná porce propagandy, co k tomu říci jiného. Vojensky úplné nesmysly.

  Že by válku rozhodly speciální oddíly je kokotina. Historie takový případ nezná.

  Vždy, když to nějaký idiot – většinou oběť vlastní propagandy o jejich téměř všemocnosti a nesmrtelnosti – vyzkoušel, výsledkem byla katastrofa.

  Stejně špatně dopadli ruští Specnaz v Afghanistánu, americká Delta, Rangers, britští SAS, … tamtéž, v Iráku, Somálsku, Jemenu, … a všude jinde.

  Speciální síly jsou hlavně průzkumné, jde o bojovou rozvědku nejvyššího velení. Utrácet tyhle špičkově vycvičené chlapy v boji je zhůvěřilost. Likvidace jednoho určitého velitele, přepad štábu, předsunutí letečtí návodčí, kteří laserovými ukazovátky navádějí přesné bomby, likvidace jaderných min a jaderných taktických a operačně taktických raket – ano, proč ne.

  To ovšem musí mít strategickou důležitost, protože to většinou znamená jejich smrt – jako při likvidaci Heydricha. Každý takový chlap stojí víc než špičkový pilot stíhačky.

  Plošné „záškodnické“ nasazení takových lidí je pitomost, kterou mají rádi hlavně ti „generálové z kanape“. A novináři, ti jsou na to blbí také dost.

  Ohledně srovnání amerických, ruských, gruzínských, polských atd. speciálních sil, no to už je úplně směšné. Všichni jsou velmi dobří. Ale stačí se podívat na jejich soutěže – i u nás jich pár každoročně probíhá, třeba na Jesenicku – kdy to vyhráli Američané ? Mám dojem, že nikdy.

  A mimoto, nasazení speciálních sil, i na průzkum, to není jen tak. Znamená to mít možnost je někam dopravit a zase je stáhnout.

  Nad bojištěm, pokrytým souvislým radarovým polem v mnoha rozsazích zpoza ruské hranice i přímo radary v DNR, LNR, se utajeně létat nedá. Stealth ? Zapomeňte, to platí jen na zulukafry, už minimálně 15 let to nefunguje. Na každého ptáčka číhá jeho 10-20 raket ze všech možných systémů. Létání nad bojištěm skončilo, přesycenost systémy PVO je mnohonásobně smrtelná.

  S pozemními průniky, třeba na čtyřkolkách nebo motocyklech, terénními auty atd. je to také nemožné. Všechny cesty jsou hlídané, zaminované, lesy obsazené. Přístupové trasy rutinně hlídají drony s infrakamerami a termokamerami. A mimo to, kam asi koukají všechny ruské družice ? Ano, každou noc jde ujít s 40 kg na zádech 50 km, pár dní. Ale to je tak všechno. Vzdálenosti jsou na Donbase značné, města daleko od sebe. Obyvatelstvo je velmi nepřátelské, vybavené mobily a internetem – každého cizího někam nabonzuje. Utajený přesun více lidí je nemožný. Leda s pomocí mafie – ale ta není tak blbá, takové věci nedělá ani za peníze.

  To není blbý film ani počítačová gamesa, ale realita.

  Z opačné strany je to stejné. Zkrátka, celý ten článek je naprostá hovadina.

  To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Co by, opětná recyklace starých lží. Bellingcat, to mluví za vše. To jsou ti výtečníci, co před několika lety „dokázali“, že rakety se sarinem vypouštěl Assad osobně. Dnes ovšem nezpochybnitelně víme, že sarin byl z džihádistických laboratoří v Turecku a celé to kryla turecká tajná služba (a pravděpodobně CIA a DIA). Že ta masová vražda civilistů sarinem byla dílo džihádistů, včetně těch zavražděných dětí, předtím unesených ze SV Sýrie.

    Je mnohokrát doloženo – i samotnými údaji Kyjeva – že ukrajinské BUKy v oblasti byly, a 17.7 a 18.7. je stáhli pryč. Na tom ovšem nezáleží – letadlo nebylo primárně sestřeleno BUKem. Stačí se podívat na fotografie trosek kabiny – to zásah BUKem přímo vylučuje. A že to nebyl BUK, dostatečně ukazují i nepřímé důkazy.

    Ostatně, není nic jednoduššího než vytáhnout z trosek a mrtvol střepiny, udělat forenzní rozbor – a minimálně by bylo jasné, co MH17 zasáhlo. Což nám dosud „vyšetřovatelé“ neukázali. Proč ? Protože se jim výsledky nehodí do krámu.

    Všimněte si, že oficiální „západní“ místa neukázala vlastně vůbec nic. Po všech těch velkohubých žvástech z nejvyšších míst – nic. Jen Bellingcat a další šašci čas od času vytáhnou už rok vyvrácená falsa, maximálně je lehce upraví nebo naleznou „svědka“ – kterého ovšem nemohou „kvůli jeho bezpečnosti“ jmenovat. Haha.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Já mám pocit že Google Earth ani nemá takové rozlišení jako špionážní satelity.

     To se mi líbí

     • kchodl napsal:

      Google Earth má vysoké rozlišení, protože fotky nejsou ze satelitu, ale jsou to letecké fotografie z relativně malých výšek – jednotek kilometrů, takže rozlišení je třeba 20cm/pixel. Mohlo by výt i více, třeba 1cm/pixel, to v dnešní době z letadla jde.

      Satelitní fotky – záleží na tom jaké. Geostacionární satelity jsou přibližně 36 tisíc kilometrů nad rovníkem, takže z nich velké rozlišení opravdu není. Satelity na dálkový průzkum létají nízko, vojenské těsně nad hranicí kosmu kolem 100 km, pak ovšem mají krátkou životnost. Nebo na nízkém orbitu (LEO) cca 250-300 km vysoko, po drahách s větším sklonem k rovníku. Komerční fotky z nich mají rozlišení metr/pixel, vojenské o hodně méně. Používá se adaptivní optika, aby se kompenzovalo tepelné chvění a pohyby atmosféry. Jsou to takové Hubble teleskopy, ovšem specializované ke koukání na Zemi.

      Ale že by uměli z vesmíru přečíst třeba SPZku auta, o tom se dá pochybovat, hlavně kvůli atmosféře, přes všechny triky. Atmosféra je plná prachových částic, dochází k rozptylu světla na nich a také na molekulách vodní páry, … prostě základní fyzikální obtíže.

      Nakonec, můžete zkusit v létě jít fotit s teleobjektivem krajinu. Třeba vzdálenou vesnici s kostelem. Díky vlnění teplého vzduchu to jde jenom brzy ráno a to ještě blbě, pokud tedy nejsou raní mrazíky. Z vesmíru to je podobný problém.

      To se mi líbí

      • kočka šklíba napsal:

       Kchodle já Vás vážně obdivuji, zvláště v těchto věcech :). Nemusíme si rozumět v jiných, nakonec to je normální, ale přesto klobouk dolů :).

       To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Bohužel, celý ten článek je naprostá hovadina, pane vaše informace nejsou adekvátní s realitou proto sorry.

   Ne pane — > ten článek je naše budoucnost „bohužel“.
   http://pravdive.eu/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=119
   Nyní je to nejdůležitější kolik hlasů dostane Babiš v roce 2017 a kolik Sobotka ?
   Jinak se třeba zblázněte a vývoj „demokracie“ u nás to nebude mít prach žádný vliv.

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Nemá asi smysl se přít, ale jaké informace z mého příspěvku „nejsou adekvátní s realitou“ ?

    V první chvíli jsem vnímal Váš první příspěvek jako parodii, ironii a sarkasmus dohromady – natolik je to absurdní. Ale pak jsem usoudil, že to asi myslíte vážně. Pokud jsem se nechal nachytat, tak máte bod.

    Musím se zasmát, když píšete, že 173. americká brigáda zničí DNR, LNR. Opolčenci mají cca 45-60 tisíc vycvičených vojáků první linie, sjednocenou armádu pod jednotným velením. K tomu další desetitisíce lidí v zázemí, logistice, medicíně, výcvikových zařízeních. V srpnu budou mít 100 tisíc vojáků, jednotky procházejí výcvikem. Mají přes 1000 obrněných vozidel, početné dělostřelectvo, prostě vševojskovou armádu, včetně PVO. Jednotnou, s pevnou hierarchií velení.

    Pravda, vytváření civilního „politického vedení“ nějak vázne, ale pomalu se všechno rozbíhá – už vyplácí důchody, sociální dávky, vydávají „pasy“ a tak dále. Vytváří se tam státní správa, horizontálně i vertikálně.

    Iluze, že tam vlítne nějaká grupa amerických supermanů – 800 lidí nebo kolik – a celé to tam rozpráší – to je poněkud infantilní představa. Ale ten komix, kde jste to četl, bych rád viděl, sbírám takové věci.
    🙂

    To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Mystik Pjakin je ovšem jako vždy velmi zábavný. KOB a „dostatečně všeobecná teorie řízení“ – vážně dobré. To by ani Howard nevymyslel, nakonec scientologie je sekta pro ty jednodušší.

    Což neznamená, že Pjakin občas nezmiňuje zajímavé souvislosti – ale to je běžná věc, na každou událost se dají najít souvislosti, které ze všeho udělají konspiraci. Globální prediktor, státní prediktor, … volejte Chocholouška.

    To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   P.S. Ze všech výše uvedených důvodů je vysoce pravděpodobné, že atentát na Mozgového, stejně jako předtím na Batmana, byla vnitřní záležitost. Nebo práce místních profesionálních zabijáků na zakázku Kyjeva či Američanů, prostě za peníze. Mele se tam velké množství zájmů, válka je jenom jeden z nich – a pro některé lidi to není ten nejdůležitější.

   To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Zajímavé, kchodle, víte o těchhle technikáliích o hodně víc, než já.
   Takže bych měl jen pár otázek, nebo komentářů

   1) Píšete:
   Létání nad bojištěm skončilo, přesycenost systémy PVO je mnohonásobně smrtelná.

   Zřejmá otázka pak zní, proč se tedy letectvo pořád buduje? Je to jen pro zisky Lockheedu, Grumanu, Suchoje…? Jistě, část odpovědi je ve výrazu NAD BOJIŠTĚM.

   Navíc, nejsem si jist, jak dokonalá a úplná je ta detekce. Případy KAL 007, Rusta a asi i MH-17 mohou napovídat, že „mlha války“ pořád existuje, i ve 21. stol. (Nebo se ví a zamlčuje – čemuž moc nevěřím.)

   2) Často se tu mluvilo o tom že USA by RF „nepřepralo“ v KONVENČNÍ válce, vč. letecké (tedy nad Ruskem).
   To se mi zdá jasné a myslím, že to vědí i amíci (možná ne Rumsfeld s Wolfowitzem, ale to nejsou profíci, spíš ideologové.) A zvlášť jasné je to od doby profesionalizace armády. Pak se jasně nedostává knechtů..
   To o čem spekulovali Lieber s Pressem, bylo něco odlišného.

   3) Nakonec, vzato historicky USA nikdy nezačaly válku se srovnatelně silnou zemí. Jistou výjimkou může být snad rok 1917. A řekl bych že ani Rusko/SSSR. Opravdová válečná dobrodružství s nejistým koncem, to je spíš doména středně velkých hráčů, zdá se mi.
   Francie, Německo, Írán s Irákem ap.

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Ad 1)
    Kdo chce útočit, potřebuje letectvo. Proti PVO mají jakousi, čím dál více pouze hypotetickou, šanci, jen letadla „stealth“ a distanční zbraně „stealth“ – třeba křídlaté střely nebo klouzavé bomby, shozené z velké dálky, mimo dosah PVO.

    Před 20-30-ti lety to vypadalo, že kdo bude mít flotilu stealth letadel, bude moci zaútočit na téměř srovnatelného protivníka – a uspěje. Byla to taková „stříbrná kulka“. USA pojali plán útoku na Rusko a Čínu. K ničemu jinému jejich projekty stealth letadel a střel nejsou, na zbytek světa je to úplně zbytečné, jak s kanonem na vrabce.

    Jenže ono „okno příležitosti“ se uzavíralo, až se uzavřelo. F-22 selhal, F-35 je ještě větší kolaps, navíc bude použitelný až za 10 let, jestli vůbec. V tu dobu budou radarové technologie ještě o kus dále, Rusko a Čína budou mít vybudované předimenzované PVO sítě s dostatečnou kapacitou, aby obranu nešlo zahltit. Takže až ten systém – protože nejde jen o samotnou stíhačku – bude ve výzbroji, bude pro svůj hlavní účel k ničemu. A na nic jiného se nehodí – proti běžným „hadrovým hlavám“ je provozně moc drahý. Jeho stálý provoz žádná ekonomika nemůže vydržet. Je to prostě jednoúčelové letadlo, určené na „vykopnutí dveří“ do Ruska a Číny.

    Jediný skvělý stealth projekt je B-2A, ten funguje. Jenže to je strategický bombardér, nesmírně drahý, určený pro jaderný celosvětový konflikt – je to bombardér pro „dni potom“ – má házet jaderné bomby na to, co zbylo po strategické raketové výměně. Jeho bezpečnost v letu je založena hlavně na tom, že se moc neukazuje, protože jinak by si protivník něco na jeho detekci vymyslel. A také že ano, po několika použitích v konvenčních konfliktech je jeho hlavní role silně ohrožena. Proto Amíci už začali vývoj nového strategického bombardéru, také stealth, ale hypersonického.

    Finanční otázka, zisky letecko-kosmických koncernů, je také velmi důležitá. V zásadě se dá říci, že i když tyto projekty byly z hlediska účelu katastrofou, jsou vlastně výhrou – pro letecký průmysl USA. 30 let zajistily luxusní financování vývoje a výzkumu, pokrok v letectví a technologiích je také díky nim obrovský.

    Pokud by se USA povedlo přenést výsledky do civilní sféry, znamenalo by to podobné technologické nakopnutí jako třeba měsíční program Apollo.

    Jenže, to se asi bohužel nepovede. Spíše se zdá, že USA se začaly podobat v tomto Brežněvovu Sojůzu, kdy všechno vojenské je prohlášeno za tajné. Vládne všeobecná paranoia. A patenty, ačkoliv byl výzkum placený vládou, zůstávají koncernům. Když šlo o Apollo, výzkum byl pod NASA – ačkoliv fyzicky probíhal hlavně v Lockheedu, Boeingu, Martin Mariettě etc. – a po jeho skončení byly patenty zdarma pro všechny americké firmy – proto se to následně zaplatilo a USA to technologicky nakoplo. Dnes taková věc nejspíše neprojde, ačkoliv se o to rozumní lidé v USA snaží – v dnešní atmosféře mohou být rádi, že neskončí v mučírně jako agenti Putina nebo Xi Jinpinga.

    Mlha války jistě existuje a existovat bude. Všechno něco stojí – proto nikdo nesledoval, co se na Ukrajině děje, nijak pozorně. Proto nikdo neviděl detaily ohledně MH17 nebo na druhém konci světa MH370. Něco jiného je ruské území a hlavní směry útoku. Nebo Americké.

    Ad 2)
    Pokud nebudou mít západní armády letecké krytí, nejsou schopné pozemní útočné války. A to na kontinentu, na ruském území mít nebudou – z důvodu PVO.

    Také je jistý rozdíl mezi Irákem a Ruskem: pokud by k Norsku a Baltu připlavalo více amerických raketonosných ponorek a lodí s křídlatými raketami, na evropských letištích by se začala hromadit bojová letadla, … tak první věc, která by se stala okamžitě po explozích prvních konvenčních bomb v Rusku, by byl hromadný odpal ruských taktických raket na všechna evropská letiště, přístavy, základny NATO a velitelství. S taktickými jadernými hlavicemi, samozřejmě. To dali Rusové jasně najevo změnou své doktríny – že pokud budou široce napadeni, byť i jen konvenčně, okamžitě použijí taktické jaderné zbraně. Odpálily by západní země své strategické rakety ? Jistěže v tomhle případě ne. Ani USA:

    No a tím se ono „okno příležitosti“ uzavřelo z vojenského hlediska úplně.

    Ad 3)
    Protože proti srovnatelnému protivníkovi hrozí prohra. A i vítězství by bylo spíše Pyrrhovo. Takže třetí světová válka, pokud to tak nazveme, už probíhá pomocí ekonomických opatření a proxy válek, určených na oslabení protivníka a rozvrácení jeho společnosti a zdrojů.

    Evidentní americkou snahou je zavléci Rusko do války na Ukrajině a případně v Sýrii. Namočit je do blízkovýchodní kaše, kterou samy navařily. Nakonec nedávno o tom „na férovku“ hovořil jejich náčelník štábu – a další vojáci a politici.

    Co je ovšem zvláštní, že tuto věc – zapojení do zbytečných válek – jaksi podnikají USA už 20 let samy proti sobě – jejich válečné operace po celém světě, udržování nesmyslných základen a svazů letadlových lodí, placení svých zločineckých „spojenců“ je neuvěřitelně vysává.

    To se mi líbí

    • kočka šklíba napsal:

     Vůbec ničemu logicky nerozumím, ptz o zbraně a z toho vyplývající znalosti se nezajímám, nemám na to. Jen mně zarazilo kdysi dávno, ještě za socialismu, kdy se otec mého přítele vrátil ze SSSR, byl poměrně vysoko postaveným důstojníkem, mě to zaujalo, on se prokecl asi, nevím, jen mě tehdejší přítel řekl, že táta se zmínil o neviditelných zbraních. Víc nevím.

     To se mi líbí

     • kchodl napsal:

      Je klidně možné, že už v té době slyšel o „stealth“ letadlech a raketách. Tedy „neviditelných“ jen pro určitá radarová pásma – je to jen novinářský pojem. Opravdově se tomu říká LO nebo VLO (very low observable), tedy „s velmi nízkou zjistitelností“.

      Pikantní na tom všem je, že na začátku byli Rusové. V 50. letech sepsal jeden ruský vědec v oboru elektromagnetického pole – který dělal pro vojáky radary – velmi hutnou knihu, plnou vzorců a složitých rovnic. Zabýval se tam teoreticky vytvořením pro radary „neviditelného“ letadla či rakety. Kniha normálně vyšla, zcela veřejně a prodávala se v knihkupectví. Nikdo tomu nevěnoval moc pozornost, protože v praxi to bylo nepoužitelné – výkon tehdejších počítačů nedostačoval na konstrukci letadla podle těch principů a rovnic – výpočty by trvaly několik staletí. A bylo to natolik podivné, že letadlo podle toho navržené by jistě nelétalo.

      Američané si knížku koupili v rámci běžného vědeckého slídění. A koncem 70. let, kdy počítače byly výpočetním výkonem už někde úplně jinde, si toho nějací Amíci všimli, a ke svému naprostému úžasu zjistili, že problém radarové „neviditelnosti“ je vyřešený. Stačilo ty ruské rovnice nacpat do počítače a chvíli počkat. I tak, tehdejší výkon počítače nedokázal sestavit nic letadlu podobného – vznikla podivná příšera z placatých „faset“, v tupých úhlech propojených k sobě. Odporovalo to zákonům aerodynamiky. Ale spojilo se to s jiným vynálezem – a sice počítačovým řízením „fly-by-wire“, tedy doslova létáním-řízením-přes-dráty. Počítač dokáže stabilizovat letadlo, které by pilot ručně neuřídil. Vlastně simuluje z nelétající potvory slušně se chovající letadlo.

      No a tak vznikl první stealth letoun F-117 Nighthawk.

      Paradoxní na tom je, že Rusové na tuhle ruskou práci docela zapomněli a šli úplně jinou cestou. Přes plasmový oblak, obklopující letadlo či raketu. To skutečně používali už od 70.let, na tajné strategické věci. Krytí jaderných raket proti radarům při letu vesmírem. A potom i pro letadla, dodnes. Nové konstrukce – i budoucí americké – kombinují oba principy.

      Tož tak.

      To se mi líbí

 3. moskyt napsal:

  Rožinova (Colonel Cassad) analýza Válka na Ukrajině K 30. 5. 2015. V ruštině
  http://colonelcassad.livejournal.com/2208037.html
  http://colonelcassad.livejournal.com/2208398.html

  Jde o člověka, který je velice dobře informovaný, má díky „voentorgu“ kterého se aktivně účastní, na Donbase mnoho kontaktů na nejvyšších místech. A uveřejňuje pouze verifikované informace. Pokud je nemůže důkladně ověřit, tak to výslovně uvádí.

  To se mi líbí

 4. Mainguard napsal:

  Kdyby to nebylo tragické, pak by to byla to největší sebezesměšnění garance a respektu státní suverenity poté co tuto explicitně slíbím a podepíšu. Takže tohle jistě není žádná „teorie řízení“, ale prachsprostá lež, porušení slibu a následného násilí, které Rusko vydává za „své právo“. Nakonec stejně jednal Hitler. Nechal si podepsat v Mnichově smlouvu, že když Německu postoupíme naše pohraničí nechá nás být. A svůj slib porušil a napadl nás a obsadil.

  Putin tedy jedná stejně jako Hitler. Rusko podepíše Budapešťské memorandum, kdy garantuje nezávislost Ukrajiny včetně Krymu výměnou za jejich jaderné zbraně (kdyby je neodevzdala, asi by Rusko ten Krym hnedtak neobsadilo). Ukrajina všechny Rusku odevzdá, a tak se vydá na milost a nemilost jeho někdejšímu uchvatiteli a okupantu na základě slibu podepsaného na mezinárodním fóru.

  Nu, pak už víme co následovalo, po Podněstří, Abcházii a Severní Osetii si Putin došel i pro ten Krym.

  Takže paradoxně Ukrajina, proto aby si zachovala nezávislost odevzdala Rusku své jaderné zbraně, aby následně o ten Krym přišla, a Rusko na něm NAVÍC umístilo SVÉ(!!) jaderné zbraně…

  „Rusko hájí právo na jaderné zbraně na Krymu
  Rusko má právo v případě potřeby rozmístit jaderné zbraně na Krymu. Uvedl to v pondělí ruský diplomat Michail Uljanov, který vede na ministerstvu zahraničí odbor nešíření a kontroly zbraní. Reagoval na ukrajinské výhrady k případné nuklearizaci Krymu. Uljanov ale tvrdí, že Krym je ruský a tudíž tam Moskva může rozmisťovat, jaké zbraně chce.“

  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/371042-rusko-haji-pravo-na-jaderne-zbrane-na-krymu.html

  Nejtragičtější zesměšnění proruské „argumentace“ je tvrzení, že to prý USA chtěly postavit na Krymu svoji základnu, když organizovaly Majdan. Ty, zlé, nepřející USA! To by si dovolily moc, poslat pár stanů a letáků demonstrantům, na pozvání přiletět, zatímco přeci jen a jen spravedlivé z vůle lidu je to, aby na Krymu byly jaderná sila a nov letiště pro JADERNÉ bombardérů Tu-22М3 Ruska… To se tam ty jejich opuštěné písečné pláže rychle zaplní, západní turisté se milují koupat vedle základny jaderných raket, to je tahák jako přistavět k hotelu wellness a jacuzzi:-).

  Tady mi snad jen napadá scéna z TV incenace Cimrmansovské hry „Rozpuštěný a vypuštěný“. Jak si inspektor Trachta a policejní praktikant Hlaváček postesknou, poté co si jejich veškerou práci přivlastní inspektor Klečka a navíc dostane i novou kancelář a protože se mu i líbil koberec z Trachtovy kanceláře, tak i ten mu vzal, tam když Trachta zařve bezmocně vzteky do chodby: “ A co boty, nechce si vzít inspektor Klečka taky moje boty?!!“…..tak aby se NATO až se bude koukat jak si Rusko na Krymu rozmisťuje své jaderné střely, tak aby po Podněstří, Abcházii, Osetii a Krymu nezařvalo:“ A co Česko a NDR? Nechce taky Putin Česko a NDR?!“, tak aby tu druhý den u nás na Ruzyni a v Berlíně na Tempelhofu nepřístávaly Antonovy s Iskanderama, Bulavama a Topolama….

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Jenom jednu poznámku, jinak to co říkáte je hodně mimoběžné.
   To stálé srovnávání (jedno koho) s Hitlerem vede k inflaci. Je to (bezobsažná) floskule.
   H. byl výjimka v evropských dějinách, v mnoha ohledech.

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    jojo, jakmile začne argumentace „ad hitlerum“, je to konec diskusí
    🙂

    To se mi líbí

   • Mainguard napsal:

    Mimobežné je vše, co se stalo ze zvůle silnějšího v různých dobách a konzlifktech ale jediné co je relevantní srovnávat postupy a praktiky (ty by se měly časem měnit, třeba zavedením Ženevských konvencí). Takže někdo (Hitler) nejdřív smluvně vymohl naše odstoupení pohraničí (a to za asistence kolokvia ostatních velmocí stejně tak jako v Mnichově 1938 tak v Budapešti 1994), aby nás pak stejně obsadil, pak jaký jiný princip je zavázat se uznat legitimitu Ukrajiny a uznat státní celistvost svého souseda (jo, ještě bych přidal poznámku, že jsou smlouvy, které když se podepíší tak se samozřejmě ctí, ovšem udělá-li se smlouva se svým sousedem, tak se ctí dvojnásobně, stejně jako v mariáši červený jsou „dražší“ a to bez ohledu, jestli tak učinil přede mnou politik, kterýho jsem neměl rád), výměnou za jeho de facto „odzbrojení“, což zakládá i jakýsi závazek „ochrany“ od toho, komu odevzdám své zbraně (podobně jako země co se prohlásí jako ve vojenských paktech neutrální, co se vzdá vlastní armády, jen aby byla potenciálním nepřítelem jako neutrální), pak výsledek takové smlouvy, je její pošlapání a militarizace jemu anekltovaného území PRÁVĚ TĚMI jadernými raketami, co byly odevzdány – tak to je jako za studené války obsadit neutrální Rakousko, a do Prátru demonstrativně dovézt SS-20. Odpusťte. Ale na toto téma se jistě nemíním přít, to je stejné absurdní jako komunistu přesvědčovat o zločinnosti třídního boje nebo konkvistadora o multikulturalismu:-)

    To se mi líbí

   • hans napsal:

    V některých ohledech ano. V mnoha ne, například ohledně mezinárodního práva se Hitler choval konformně. Ohledně nižších ras také…

    To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Pěkné !

   Nicméně, dovolte, abych ten Váš příběh poněkud uvedl na pravou míru.

   Ad Budapešťské memorandum. Memorandum se to nazývá proto, že je to nezávazné. Nikdo to neratifikoval. Hlavně ne Západ – obsahovalo to totiž pro něj mnohé závazky, například neutralitu Ukrajiny. Je to cár papíru, od začátku. A kdo ho „porušil“, byl především Západ a Kyjev, protože v BM bylo jasně uvedeno, že Ukrajina nebude vstupovat do žádných vojenských ani ekonomických bloků, bude zachovávat neutralitu.

   Ale i kdyby to Rusové věrolomně podepsali, aby zbavili hodné Ukrajince jejich jaderných hraček – na kterých neměla Ukrajina nejmenší zásluhu – byl bych jim za to velmi vděčný.

   Představa, že dnešní „demokraté“ v Kyjevě disponují těmi několika desítkami Satanů SS-18, každý s deseti hlavicemi po 750 kt, plus křídlatými střelami Ch-55 s megatunovými hlavicemi a jejich nosiči Tu-160, plus nespočetnými taktickými jadernými zbraněmi, mi nahání husí kůži ještě teď. Atomový Jaroš, atomová „plynová princezna“ ! To by byl opravdový děs. Možná by Ajdar i Azov nafasovali atomové granáty, a namalovali by si na ně nějakou tu germánskou runu. Třeba ten vlčí hák, jako SS divize Das Reich. Ale zcela demokraticky, samozřejmě.

   Byl jsem se před lety podívat na raketové základně u Pervomajska, kde byly SS-18. Děsivé. Je z toho muzeum, jediné svého druhu na světě. Podívejte se na netu, k nalezení je několik videí z prohlídky.

   Pokud byste chtěl právně chytračit a držet se jen psaných věcí, jak předvádíte s BM, tak nesmíte pominout zábavný fakt, že Ukrajina žádné oficiální hranice nemá. Oni totiž „svidomije“ jaksi zapomněli odeslat pár listin OSN a ignorovali většinu právních kroků, ohledně nezávislosti. Krym tím pádem NIKDY nebyl oficiálně součástí Ukrajiny. Jistě víte, že Ukrajina měla samostatnou židličku v OSN a dalších organizacích, jako mezinárodní subjekt. To ovšem bylo bez Krymu, ten byl mimo, protože ten byl od roku 1946 samostatně přihlášený v OSN také.

   Možná také víte, že po „anexi“ Krymu mezinárodní organizace civilního letectví ICAO okamžitě zavedla Krym jako samostatný, po jeho přistoupení k RF pak pod ruskou leteckou jurisdikci a správu. „Svobodný svět“ řval jak tur, ale ani McCain s tím nic nesvedl – ICAO postupovalo přesně podle zákonů a regulí OSN, jehož je oficiálně orgánem. Podle mezinárodního práva zkrátka Krym NEBYL součástí Ukrajiny.

   A kdyby se opravdu mělo postupovat podle mezinárodního práva, pak je zde precedent Kosova. Takže k žádné anexi právně vzato nedošlo, dokonce z dvou důvodů – 1.Krym nikdy právně součástí Ukrajiny nebyl 2. I kdyby byl, tak Kosovský precedent.

   Další věc je, že Krym je stejně ruský jako báryšňa nebo maroženoje. S Ukrajinou nikdy neměl nic společného, jen že leží shodou okolností vedle.

   Opravdu nevím, co Američané s Krymem chtěli – do hlavy jim nevidím. Ale zdá se mi opravdu divné, když už v roce 2012 začali opravovat některé objekty v Sevastopolu. Ano, už v roce 2012. On totiž ten „proruský“ Janukovič zařizoval Amíkům umístění v Sevastopolu. Hrál prostě na obě strany. Na webu dlouho visela výběrová řízení, z roku 2013, na opravy dalších objektů v roce 2014. Pokud si myslíte, že US NAVY – její stavební odbor – se zabývá jen tak „humanitárně“ rekonstrukcí různých objektů po celé planetě, tak si to myslete. Na tom nesejde.

   Že chtěli umístit v Sevastopolu flotilu a vyhnat Rusy, to je docela odpovídající předpoklad. Strategicky je to jasné – stačí se podívat, co o tom vykládal naprosto otevřeně Friedman, Brzezinski, Kagan, … a co se psalo na amerických serverech.

   Víte, že – asi pouhou shodou okolností – se v US NAVY rozběhly kursy ruštiny pro námořníky a technický – dalo by se říci „základnový“ – personál ? Ale zničeho nic to skončilo, asi v květnu 2014. Náhoda, samozřejmě.

   Je mi samozřejmě jasné, že většinu, pokud ne všechny věci, dobře víte. A jenom tak pindáte, v rámci propagandy. Ale co, hra je to zábavná.

   To se mi líbí

   • Berkowitz napsal:

    Dobrý den, pane Kchodl.
    Zde jsou výběrová řízení US NAVY na „opravy škol“ v Sevastopolu :
    https://www.fbo.gov/index?s=opportunity&mode=form&id=2bb691b61c59be3a68180bd8c614a0cb&tab=core&_cview=1

    To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     Dobrý den, pane Berkowitz.

     To víte, američtí námořníci. Samý humanitář, jeden vedle druhého.
     Tady opraví školu, tam zase udělají zubařskou ordinaci. Úplně normální.
     🙂

     To se mi líbí

   • Mainguard napsal:

    „Ale zdá se mi opravdu divné, když už v roce 2012 začali opravovat některé objekty v Sevastopolu.“

    Moc čtete Hájkův nahnědlý Protiproud, on říká to samé,co Vy, akorát Vy jste to dal ještě o rok dříve (snad aby se Janukovyč také trochu namočil, ale to jeho kámoši z (cyber) Berkutu zase popírají a ukazují fake hacknutý stránky Federal Business Opportunities.gov) ….výběrové řízení bylo vypsáno až v r. 2013….

    Nicméně jaký je tohle nesmysl (navíc ty fakey co dělají Rusové jsou asi tak hloupý jako kdyby můj 6ti letý syn zkusil okopírovat stokorunové bankovky na CANON multifukci a šel si za ni koupit do státní tiskárny cenin originál tiskovou matrici na to kilčo-:), pak tady jsou uvedeny desítky podobných projektů všude ve východní Evropě, mj. předtím na Krymu stomatologická ordinace pro veteránů (možná by cyber-Bertuti odhalili v zubných vrtačkách pulzní mikroděla a v amalgámu plastickou trhavinu na diverzní akce)

    Tady je odkaz, bohatě vyzdrojovaný….

    http://despiteborders.com/filantropicke-aktivity-usa-na-kryme/#7

    To samé co Hájkův Protiproud zkusil i obskurní Zvědavec a jednoduché vyvrácení využívající původní zdroje jsou zde

    http://trololo.blog.cz/en/1404/ruska-valecna-propaganda-na-yvedavci

    Jinak nijak mi překvapuje jak čeští neonáckové jdou v jedné linii s Kremlofily, komunisty a pravicovými konzervativci Klausova či Machova ražení. Možná by si měli založit Liberland namísto na pomezí Chorvatska a Srbska, někde mezi Samarou a Penzou, kde bojovali Masarykovi legionáři s bolševiky – tam totiž není daň jen rovná 12%, ale často nulová, jak zajisté potvrdí Gerard Depardieu, kterého progresivní daň ve Francii přišla od socek moc socialistická.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Nechyběl jste dneska Hellerovi v Budějicích?

     To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     Výběrová řízení stavební organizace US NAVY na různé „humanitární“ projekty, uveřejněná na webu, zcela jistě nejsou „ruskými fejky“.

     Pokud tedy strašliví ruští hackeři nepronikli do archívu Google, archive.org a všech dalších archívů historie webu nebo nezfalšovali mnoho uveřejněných výběrových řízení jaksi v předstihu (jako v Duně sesterstvo Bene Gesserit, které vytvářelo předem legendy, pro „strýčka příhodu“).

     Že financovali i zubaře pro veterány ? Proč ne, takhle se to dělá. Získávání vlivu, museli projevit „goodwill“ a budovat si jméno, ve svém budoucím působišti. Nulandová také rozdávala sušenky. Přece víte z byznysu, jak se tyhle věci dělají. Součást marketingu, dalo by se říci.

     Díval jsem se na humanitární projekty US NAVY v ČR, ale nic jsem nenašel. Přitom bych proti nějaké té letadlovce, třeba na Orlíku – a na Mácháč by se torpédoborec také vešel – nic neměl. Jak je vidět, Krym má nějaké přednosti – jaké asi ?

     Dvojjakost Janukoviče je všeobecně známá. Stačí se podívat, jak byl osočován v Rusku, ještě před rokem a něco, coby „prozápadní“. O jeho slibech a přípravě na převzetí námořní základny Američany je plno dokladů. Začal s tím v roce 2012, kdy proběhly první projekty. Většinu z nich publikovali sami „svidomije“ Ukrajinci i ti „proruští“, přetřásalo se to dost na ukrajinských stránkách. Dávno před Majdanem. Nemám čas to hledat, ale jistě něco najdete, když zkusíte pár dotazů. Janukovič zkrátka vydíral všechny, Rusy držel pod krkem kvůli Sevastopolu, Amíky zase vydíral o půjčky. Hnal to až na samý kraj, proto také dopadl jak dopadl – ve finále se na něj vykašlali úplně všichni. Nenažraný psychopat, IMHO.

     Pokud jde o falsa, ruští novináři jsou samozřejmě stejně blbí jako jakýkoliv jiní.
     Nepochybuji, že Váš jistě chytrý malý synek je schopen vyrobit lepší „fejky“ než oni.
     Třeba ta „fotografie“ Su-27, střílející po MH17 byla fakt debilní.

     Ovšem stejně blbá falsa lezou z „profesionálních“ propagandistů Kyjeva, potažmo z jejich amerických pomocníků. Například zvukový záznam hovoru opolčenců o sestřelu MH17. Ten nacpete do prvního programu na kouzlení se zvukem na PC a okamžitě zjistíte, že je to slepené z několika nahrávek, navíc tak amatérsky, že nenavazují fáze kmitů a liší se i dynamika a úroveň.

     Podobně fušersky jsou udělaná ta videa „převozu BUKu“. Pro větší autenticitu je tam přidán letící pták v pozadí. Ale když si to prohlížíte okénko po okénku, najednou pták přelétá PŘED sloupem v popředí.

     Jak říkám, Váš synek by to nepochybně svedl lépe, v tom se shodneme.

     To se mi líbí

     • kchodl napsal:

      Jo a Protiproud. Ten samozřejmě nevynechám, je to legrace. Hájek a jeho dcerka, ti jsou zábavní. Špatný není také Semín nebo ten jejich Danda.

      Co se mi na tom webu ale opravdu velmi líbí, je grafické pojetí – a ty koláže. Ty jsou výborné, řekl bych na slušné světové úrovni. Vtipné a přitom nejdou za hranice vkusu (jako třeba ten vystřílený francouzský plátek). Nějak podobně kdysi vypadal Reflex, když to ještě byl časopis, ne žumpa.

      Nechápu ovšem, co se Vám na tom zdá nahnědlé. Napsal bych ujeté, nábožensky bigotní, lunatické, konspirační, nevědecké (Hájková), … ale nahnědlé ? To ne.

      Mě tak spíše připadají výroky lidí z TOP09, poslední dobou jsou podle mého za hranicí „propagování hnutí směřujících k potlačení práv a svobod“. Kromě toho jsou protirusky rasistické, což považuji minimálně za neslušné.

      To se mi líbí

 5. Mainguard napsal:

  Tak zdá se, že ač jsem se proti bontonu Jiřího Gutha-Jarkovského nijak neprovinil, stejně jsem zde nežádoucí a cenzurován, nu což, je-li je to pro levicové pojetí diskuse nezbytné, pak to plně chápu…

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Nebuďte tak důležitý. Vztahovačnost a pýcha není to nejlepší, čím se může někdo chlubit. Prostě se spamfiltr do vás zamiloval a chtěl si vás nechat. A nikde to viditelně nenahlásil.

   To se mi líbí

 6. Mainguard napsal:

  Tak pak se omlouvám. Ovšem ten svůj výtvor jsem si nikam nezkopíroval, takže jestli nejde vydolovat, tak aspoň ušetřím zbytečné rozčilování. O ono zbytečné je, ať někomu je způsobuje fakt, že už Rusko opustilo nesmysl sestřelu (zdravím kchodla), a jedná se jen o to, kdo to ten BUK vlastně vypustil.

  To je samo o sobě „skoro“ doznání, uvážíme-li, co se bezprostředně pár hodin po sestřelu dělo. Strelkov se chlubí sestřelem na facebooku, vzápětí to maže, opolčenci okamžitě uzavírají prostor a nepustí tam mezinárodní vyšetřovatele několik dní….Strach, lifrování všech na samohybných podvozcích rychle mimo zónu bojů, zadržení reportéra Guardianu a BBC, kteří měli sehnat od místních fotky o cestě (BUKu), který nakonec stejně dal dohromady Bellingcat. Ten, co doložil že to nebyli Ukrajinci, co vypálili šrapnel co dopadl na dětské hřistě v Doněcku, z čehož byli obviňováni Ukrajinci, jistě si vzpomenete….

  http://www.abc.net.au/news/2014-10-01/people-killed-in-shelling-near-school-in-donetsk/5783940

  Rusové, dokud Nizozemci nezískali několik forenzních zpráv od dalších mezinárodních ústavů o původu sestřelu, právě jednoznačně sestřel BUKem odmítali….protože by pak bylo jasné, že Ukrajinci by po svém letadlu „ani omylem“ nestříleli, když je jasné, že všechna možná letadla co tam letí jsou jen jejich, protože protivník žadná nemá, že…Proto také tolik radosti, jako před pár dny, co sestřelily Antonmov asi v 5400m. Facebook, společné foto raketometem země-vzduch Strela…jenže jak poznat umělci jako je Strelkov, co sestřelili, když každý den strefili něco jiného, protože oni naopak brali že „vše co nám lítá nad hlavou“ může být jen nepřátelské?

  To se mi líbí

  • okolojdoucí napsal:

   Asi sám cítíte, že dnes to nějak není ono. Je to takové, omlouvám se za tu lapidárnost, informačně řídké a agitačně duté.

   Nechcete raději nahodit ještě něco z toho Benthama? S kapkou (ale opravdu jen kapkou) ironie, optimalizace či distribuce slasti – to jsou prostě témata naší doby.

   To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Také zdravím, Mainguarde (Fagane).

   Pokud vím, Rusové nic ohledně nesestřelu nebo „přiznání sestřelu BUKem“ neřekli ani nenapsali.

   Jen se objevila jakási pochybná studie, prý od „konstruktérů BUKu“, ve které jsou ovšem úplné nesmysly o BUKu, takže je nad slunce jasnější, že to žádný BUKový inženýr neviděl ani z protijedoucího vlaku. Všichni na odborných webech se tomu už nějaký čas smějí.

   Klasický fejk, navíc úplně pitomě napsaný. A navíc, aby legrace byla větší, pochází z kanálů „ruské opozice“. Ale ne té opravdové politické opozice – protože ta v Rusku také je, třeba komouši nebo liberální křídlo – ale rovnou z páté kolony.

   Musím přiznat, že okolnosti sestřelu MH17 a hlavně jeho okamžité informování o něm se mi zdá podivné od začátku. V ty dny jsem totiž měl týden volna a jezdit intenzivně na silničním kole, a k tomu jsem poslouchal do sluchátek Radiožurnál. Odporná stanice, já vím – ale nechal jsem doma flešku s angličtinou a muzikou. Normálně o sestřelech ukrajinských bitevníků nebo dopravního letadla ani necekli, leda až po dlouhém čase a na půl úst, ale tentokrát najednou Martin Dorazín informoval, že opolčenci sestřelili An-26 nebo něco většího. Okamžitě. Proč to neudělal mnohokrát předtím ?

   A netrvalo ani půl hodiny a další Dorazínův vstup už hlásil, že opolčenci sestřelili civilní dopravák.

   Tak nějak mám z toho průběhu podezření, že někdo věděl, co bylo sestřeleno, hned. A Dorazín dostal befel to oznámit. Ještě coby sestřel nějakého ukrajinského vojenského letadla.

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    A jinak, další LEŽ, tentokrát veliká:
    že „opolčenci nepustili mezinárodní vyšetřovatele k troskám několik dní“.

    Nic takového se nestalo.
    Z prostého důvodu: žádní mezinárodní vyšetřovatelé tam totiž nepřijeli, dlouhou dobu.

    Na místo se pokusili proniknout lidi z OBSE, kteří na místo havárie NESMÍ, podle regulí ICAO. Nejsou oprávněni. Jejich úkolem bylo vytvořit – ve válečné situaci – bezpečnou cestu k troskám pro vyšetřovatele ICAO. Nic více. A to ovšem neudělali, dokonce to obstrukčně celou dobu znemožňovali.

    Nakonec není pravda, že by tam opolčenci OBSE nepustili – po úvodním dohadování ano, ačkoliv je tam pustit neměli. Stejně jako tam pustili novináře, kteří přijeli s OBSE týmem. A jedním z nich byl jeden holandský fotograf, který všechny snímky z digitální zrcadlovky ve velkém rozlišení hodil na web. Čímž mohutně zamíchal všechny karty, protože z fotek je docela jasné, že BUKová pohádka neobstojí.

    První ICAO vyšetřovatelé na místě byli Malajci, ti se snažili proniknout z Kyjeva, ale kyjevští je nechtěli pustit s odkazem na jejich bezpečnost. Následně se jim povedlo přejet do Doněcka – po 14 dnech kyjevských výmluv a obstrukcí – vlakem. Ukroši začali ostřelovat houfnicemi nádraží – náhoda, že. Pak jeli k místu pádu trosek auty, kolona rovněž byla ostřelována Ukrošským dělostřelectvem, nakonec se jim po pár hodinách povedlo projet. Na místě všechno prohlédli a dostali od opolčenců černé skříňky. Pak se opět dlouhou dobu nic nedělo, Holanďané coby šéfové ICAO vyšetřovací komise dělali mrtvé brouky.

    Mezitím na místo trosek zcela volně jezdili příbuzní zavražděných, až z Austrálie. Nikdo jim nebránil, všichni jim pomáhali.

    Vyšetřování, tedy mimo sbírání mrtvol, začalo až po 4 měsících, kdy bylo více než jasné, že místo trosek Ukroši vojensky nedobijí, a trosky nezničí válka, i když se o to vehementně pokoušeli.

    Taková je pravda, o tom „nevpuštění“. Dá se snadno dokázat, že přesně takhle to bylo.
    Mnoha nezávislými svědky, reportážemi, fotografiemi, …

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Ostatně, jak že to bylo s tou fotografií vytrženou z videa, kde si jeden z opolčenců bere do ruky medvídka? Že ho na dalším záběru vrací zpět a křižuje se u toho, o tom se nějak nechtělo ani mluvit, ani psát.

     To se mi líbí

     • kchodl napsal:

      Přesně tak. Je toho mnohem více.

      Z fotografií toho Holanďana a dalších, z videí, je vidět, že lidi z OBSE a novináři byli přímo mezi trosky vpuštěni – po úvodním několikahodinovém dohadování (protože podle zákonů a předpisů ICAO tam neměl mimo záchranářů a hasičů nikdo co dělat) jen několik hodin po tragédii, kdy trosky ještě dohořívají a kouří. Jsou tam vidět i plameny a zásahy hasičů, dochlazování a dohašování trosek.

      A hned potom – jakmile se tam leteckými spoji přes Moskvu (protože Kyjev je nepouštěl pod různými záminkami dál do „zóny ATO“) se tam začali dostávat zoufalí příbuzní.

      Zkrátka, pohádky o nepřipuštění vyšetřovatelů jsou totální lži. Ještě nikdy se v historii leteckých nehod nestaly takové prasárny. Aby oficiální (protože Malajci 14 dní po tragédii nemohli z trosek nic odebírat) vyšetřování trosek začalo 4 měsíce po katastrofě.

      Absolutní skandál. Však také v ICAO to vřelo. Dodnes.

      To se mi líbí

   • Slim napsal:

    No, možná se během nedlouhé doby dozvíme závěry vyšetřování. Neříkali Holanďani, že zveřejnění odloží o rok?
    Snad jich nebude několik rozporných. Dovedu si snadno představit, že pro mnohé, hlavně vášnivější straníky různých verzí nebude ta či opačná věrohodná. Kolikpak to máte v % vy, kchodle?

    To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     Podle posledních slibů by výsledky – doufejme včetně jednoznačného potvrzení, co technicky způsobilo sestřel MH17 – měly být někdy koncem tohoto léta. Srpen až září.

     To má být vydána závěrečná zpráva ICAO. Ta by měla odpovědět na zásadní otázku „co“. Tedy BUK, jiná pozemní protiletadlová raketa, střely z kanonu, AA (letecká protiletadlová) raketa, Aštar Šeran a jeho kosmické fotonově-plazmové dělo, drápy Špagetové obludy nebo co vlastně. A detailně popsat technický průběh událostí letu včetně okolností navedení do prostoru, komunikace s ATC, událostí na palubě, sestřelu, pádu.

     Zvědavý jsem také na odtajněná svědectví pilotů a cestujících okolních letadel, především Air India. Který podle radarových záznamů a vysílání z odpovídače – které ukazuje třeba server flightradar24.com – v okamžiku sestřelu MH17 začal provádět přímo bojové obraty, na hranici povolených přetížení. U dopraváku něco nevídaného. Kličkoval jak zajíc na honu a pak to otočil k jihu a mizel z oblasti na plný plyn. Jistě muselo následovat po přistání vyšetřování, všechno se zaznamenává na letové zapisovače. Co piloty k těmto šílenostem vedlo ? Jistě oni i cestující museli něco vidět nebo slyšet v radiokomunikaci, co je řádně vyděsilo.

     Že nic neproniklo do novin, není divu. Jednak na to mainstream dal totální BUKové embargo, druhak jsou za vykecání těchto věcí obrovské pokuty. Ohrožení vyšetřování, naštvané pojišťovny a tak dále.

     Tuto otázku – potvrzenou technickými záznamy zatím ze dvou nezávislých zdrojů – média velkoryse zcela pomíjejí. V Indii to prohlásili – zcela podle regulí ICAO – za důvěrné a s novináři se nikdo nebavil.

     Pak bude následovat ještě výsledek z kriminálního vyšetřování, ten by měl odpovědět na otázku „kdo“. To řídí holandská prokuratura. Časově nic neslíbili, termín výsledků je neznámý.

     Netroufám si říci pravděpodobnost v %. A neberu to nijak dogmaticky nebo s fanatismem.
     Vycházím jen z toho, co je jisté. Tedy průběh pádu, dopad a rozložení trosek a jejich fotografie.

     BUKu, o kterém jsou média „přesvědčena“, neodpovídá vůbec nic.

     Od prvního shlédnutí fotografií, díky tomu, co vím o terminální balistice, letectví a raketových zbraních – plus mám nějaké profesní kontakty – odmítám, že kabina letounu byla zasažena bojovou částí BUKu. Je mnoho indicií, že šlo o zásah dávkou z leteckého kanonu. Samozřejmě, nic není úplně jisté. Ale z mnoha příznaků se dají určitě věci téměř vyloučit. Například ten BUK do kabiny. Neodpovídá tomu příliš mnoho věcí, nemá asi cenu, abych všechno citoval znovu.

     Jestli v tom BUK nebo jiná pozemní PVO raketa přesto figurovala, mohla zasáhnout část letadla za centroplánem, prostě tu část za křídly směrem dozadu, která na žádných fotkách nebyla. Ono když něco trefí ta bojová část, většinou to „zmizí“.

     Ze všeho možného, pokud bych měl říci, jak nehoda probíhala, tipnu si (ale není to hádání z kávové sedliny, prostě na základě rozložení trosek na zemi a fotek):
     Pravděpodobně to začalo dávkou z leteckého kanonu bojového letadla šikmo zezadu z pravé strany – to zabilo piloty a zničilo elektroniku a přerušilo záznam do zapisovačů. Pak mohla být vystřelena malá tepelně naváděná raketa R-60/62M do levého motoru. A následovala dávka do kabiny zleva, už během počínajícího pádu letounu, kdy letoun zpomalil z cca 900 na cca 400 km/h. Letadlo chvíli padalo vcelku, pak se oddělila kabina a postupně došlo k destrukci trupu. Ale trosky padaly – mimo kabiny poměrně vcelku. Palivo nehořelo, vybuchlo a vyhořelo až na zemi (což je další indicie, že to nebyl BUK).

     Jak říkám, mohu se mýlit. Některé zásahy mohou být zcela netypické. Ale zase ne tolik – zásah BUKu by musel porušit několik mnoho fyzikálních zákonů, aby to takhle vypadalo.

     Nepřímé indicie – které ale pomíjím – také nemluví pro BUK.

     Necháme se překvapit. Novinář Graham Phillips, který pravdivě informuje z Donbasu, byl na návštěvě u holandských vyšetřovatelů a po prvotních pochybnostech se vyjádřil, že byl překvapen solidností vyšetřovatelů – a doufal, že výsledky budou pravdivé a padni komu padni.

     To se mi líbí

     • Slim napsal:

      Taky si myslím, že malý rozptyl trosek (pokud je to pravda) je velmi významný.

      A další velmi podezřelá okolnost je, že se zase jednalo o Malajce, kteří už jednu bizarní nehodu měli krátce předtím. To ovšem naznačuje k jinou verzi, než je nehoda-omyl.
      Jenže ona pravděpodobnost je hodně zrádná mrcha.

      To se mi líbí

      • moskyt napsal:

       MOSKVA, 2. června, RIA Novosti.
       Pokud byl Boening na Ukrajiněbyl sestřelen „Bukem“, pak jde o „Buk-M1“, které má Ukrajina, uvedl poradce hlavního konstruktéra koncernu PVO „Almaz-Antej“ Michail Malyševskij.
       „Almaz-Antej“: části rakety zasáhly celý trup MH17
       „Po analýze vnějšího potahu letadla byly prověřeny všechny typy raket, které vyráběly podniky koncernu, a závěrem bylo, že nejpravděpodobnějším typem rakety byl „Buk – M1“, — řekl.
       Odborníci z ruské skupiny „Almaz- Antej“ kromě toho zjistili, že na Ukrajině havarovaný dopravní letoun byl sestřelen protiletadlovou řízenou raketou.
       Odborníci koncernu také vyvrátili verzi, že opolčenci mohli letadlo sestřelit.
       „Analýza dokazuje, že raketa mohla být vypuštěna pouze z prostoru jižně od obce Zaroščenskoje (kontrolované kyjevskými silami)“, — řekl Malyševskij.
       РИА Новости http://ria.ru/mh17/20150602/1067735753.html#ixzz3buQfzLhK

       To se mi líbí

      • Slim napsal:

       No jo, vypadá to, že čtou náš blog a rozhodli se to upřesnit. To už je náš druhý do veřejného povědomí, ve dvou dnech. Skvělé
       http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/371190-za-zkazu-malajsijskeho-boeingu-nemuzeme-vyrobce-raket-buk-odtajnil-sve-know-how.html

       To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       Všichni v médiích přeslechli slovo „kdyby“, které tam zaznělo na úvod.

       Celý cirkus je reakce na včerejší oznámení Bellingcatu, že byly nalezeny fragmenty z 9N314 bojové části – takové ty „X“ fragmenty, co vypadají jako zámková dlažba, říkají tomu také „motýlek“. Což ale není potvrzené nikým oficiálně. Ani jedna vyšetřovací komise (ICAO, prokuratura) k tomu nepodala vyjádření.

       Kdyby to byla pravda, už je to na stole od havárie a média to propírají od rána do večera.

       Celý obsah konference z koncernu Almaz-Antej je o tom, že „kdyby“:
       – tak by to musel být BUK, který se již od 1999 nevyrábí, s bojovou částí 9N314.
       – Ukrajina má takových raket přes 900.
       – pokud by letoun zasáhl BUK, byl by podle poškození pláště letadla a směru letu odpálen mimo území opolčenců

       Jenže je zde mnoho neznámých. Jsou ty fragmenty z MH17 pravé ?
       Zdá se mi silně podezřelé, že právě Bellingcat, známý svými manipulacemi ve prospěch USA, CIA, … – viz například kauza se sarinem – zázračně přišel k výsledkům z komise ICAO a kriminálního vyšetřování. A zrovna zázrakem k tomu fragmentu, který se dá určit.

       Těch forenzních analýz tam musí být spousta, od množství pitevních zpráv, střepin a fragmentů z těl, střepin z kabiny, palubních přístrojů, sedaček, … plus mnoho analýz fyzikálně-chemických, jako analýzy povýbuchových zplodin, stopových otěrů kovů v průstřelech, zbytků zápalných směsí a tak dále. Celý komplex.

       Vytrhnout z toho několik otavených a nárazem poškozených kousků je dost mimo.

       Bellingcat je extrémně nedůvěryhodný zdroj. Vše, co zatím ohledně MH17 vyprodukovali, byla manipulace a lež. V jejich minulé zprávě dokazovali transporty opolčeneckých BUKů, na základě dávno vyvrácených fotografií a videí, která byla již v létě minulého roku odhalena jako naprosté falzum. To jim nebránilo to několikrát recyklovat, pokaždé v jiném kabátě.

       Toto je již druhý pokus s fragmenty ze strany Bellingcatu. První byl ještě zábavnější – to přinesl onen dánský fotograf, který publikoval všechny ty fotky – a tím způsobil propagandě fatální malér – kousek kovu, který osobně nalezl u ještě neodvezených trosek (ano, „vyšetřovatelé na poli nechali obrovské množství trosek, o které neměli zájem – něco neslýchaného). Hahahaha.

       Chápu, že nějaké „výkupné, pokání a sebekritiku“ musí ten chudák provést, aby nebyl profesně úplně vyloučen z médií (za své zločiny proti propagandě).

       Jedna věc je jistá – v kabině je mnoho průstřelů z mnoha směrů. Není fyzikálně možné, aby množství průstřelů šlo z levé strany kabiny téměř kolmo na povrch, pak aby byla prostřelena čelní skla a rámy kabiny zevnitř (kolmo na směr letu střel na levý bok kabiny), podlaha prostřelena kolmo na oba minulé směry letu střel, … a průstřely sedaček zezadu od pravé strany letadla – pro změnu z úplně opačného směru ke všem předchozím.

       Všechny ty směry jsou vzájemně na sebe kolmé nebo protiběžné. Takovou věc zkrátka nemůže udělat jeden výbuch bojové části čehokoliv. To by se pan Newton moc zlobil.

       Ledaže by šlo o „svatý BUK“, který je jednak neviditelný při odpalu, druhak fragmenty jeho bojové části disponují zázračnou fyzikou. Jak jsem si z toho dělal legraci již v tom prvním článku minulé léto.

       Ale v našem světě je všechno možné. I Kennedyho kulka byla zázračná. Letěla tam, pak to otočila a letěla úplně opačně, pak ještě několikrát. 🙂

       Divit se nelze ničemu.

       To se mi líbí

      • oh napsal:

       Kchodle, Český rozhlas prezentuje Bellingcat jako „nezávislý britský server, který se zabývá investigativní občanskou žurnalistikou, založený z veřejných příspěvků.“
       A zjevně mu v tom nepřekáží ani skutečnost, že jakákoli zmínka o financování serveru nebo provozovatele „Brown Moses Media Ltd.“ se zdá být poněkud nedohledatelnou…
       http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/rusko-padelalo-satelitni-snimky-z-mista-havarie-mh17-tvrdi-britsky-server-bellingcat–1496795

       To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       Když to říká ČRo, tak to bude určitě pravda pravdoucí, možná spojená i s láskou.
       🙂

       Bellingcat je ukázkou nového přístupu masmédií. Uvědomují si, že mainstreamu už nikdo nevěří, lidé hledají pravdu na internetu – v blozích a diskusních fórech. Takže ti, kteří řídí masmédiální propagandu, vytváří spoustu „nezávislých“ blogerů. A platí diskutéry. Na tyto „nezávislé servery“ se potom mainstream odvolává, cituje je – protože pokud by napsali, že informace jsou od CIA nebo ukrajinské SBU, případně to samé „autorizované“ přes Reuters nebo AP, tak se jim každý vysměje.

       Legrační je, jak toho Kočičáka (Bellingcat) prezentují. Dělají, že je to alternativec, hledající pravdu, jakýsi Elliot Higgins – zakladatel Bellingcatu. Ukazují jeho fotky na kanapi z bazaru, jak datluje na notesu z bazaru – úplný křižák pravdy.

       Financován je oficiálně přes crowd-funding, za což se schová všechno. Jinde ho citují jako experta na „geo-location“, vážně sranda. Jo, „financován z veřejných zdrojů“. Haha.

       Ve skutečnosti je součástí skupiny „The London Project Investigation media network“, což je právě taková síť „nezávislých“, financovaná Financial Times. Další sponzor je „The Organised Crime and Corruption Reporting Project“, což navzdory názvu je protiruský projekt CIA, přes který jdou peníze z různých amerických NGO, hlavně USAID, NED. Což, jak každý ví, jsou CIA přímo řízené agentury. Higginsovy cesty po světě, například časté návštěvy Kyjeva, platí Atlantic Council.

       Samozřejmě, že tento mimoň ty zprávy a propagandu nepíše, dává tomu jen svůj ksicht. Texty a obrázky pocházejí přímo z tajných služeb, pokud se to týká Ukrajiny, je to od SBU – které vypomáhají „američtí poradci“.

       Takže není divu, že profláklá falza nahrávek, videí, fotografií – třeba o MH17 – která vypouštěla SBU v minulosti, recykluje tenhle ubožák.

       Například minulý materiál o „převozech opolčeneckého BUKu“ se poprvé objevil na Facebooku ukrošského ministra vnitra Avakova.

       V akci je Bellingcat už několik let, hodně se osvědčil při sarinové kauze. To pro změnu dokazoval, jak Assad dával přímo povely k použití sarinu proti „umírněným povstalcům“ a dokazoval trajektorie raket.

       Takže, suma sumárum. Pokud se píše, že Bellingcat ukazuje BUKové fragmenty vytažené z MH17, je celkem jasné, že jde jen o mediální operaci a s pravdou to nemá vůbec nic společného.

       Je ovšem otázka, zda se Amíkům nakonec nepovede ICAO vyšetřování zfalšovat a prosadit svoje závěry. Už se jim to několikrát podařilo – pokud to bylo na území USA. Např. TWA800, prokazatelně sestřelený PVO raketou US NAVY při cvičení, byl podle oficiální ICAO zprávy zničen výbuchem paliva v nádrži vlivem zkratu.

       Každý pilot nebo člověk od letadel ví, že je to úplná blbost – kerosen Jet A4 nehoří, dokud nedosáhne zápalné teploty – a v nádrži není kyslík, samotný kerosen nedokáže vybuchnout. Ani vlivem zkratu, i kdyby tam tekly tisíce ampér a vytvořil se elektrický oblouk – zhaslo by to. Nakonec proto v nádrži těch B747 nebyly ty kabely nijak zvlášť zabezpečeny – kdyby takové nebezpečí opravdu jen náznakem někdy hrozilo, byly by kabely chráněny utěsněnou trubkou. B747 létá po světě tisíce už 50 let a nikdy se nic takového nestalo.

       Ale jak je vidět, že je něco fyzikálně a technicky nemožné, nezabrání, aby to nebylo oficiálně vyhlašováno. Ale každý ví, že je to lež.

       To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       A k tomu oficiálnímu provozovateli Bellingcatu, „Brown Moses Media Ltd.“, je pěkný článek o lžích Guardianu s podtitulkem „50 odstínů Hnědé“, který Bellingcat často cituje. Moc pěkné !
       http://www.counterpunch.org/2015/02/20/the-guardian-lying-about-ukraine-again/

       To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Takže Brož se změnil na Mainguarda?. Tak pozor. Nedráždit pána domu ❗

    To se mi líbí

  • st.hroch napsal:

   Poslechněte, Mainguarde, nečiním si patent na riozum a 100% objekltivitu informací, nicméně, Vy jste mi ale Brouk Pytlík…V podstatě vše z Vašeho tvrzení je vyvratitelné. příp. zpochybnitelné. Vyjmu jen dvě z Vašich tvrzení a dál se tím nebudu zabývat, neboť by to bylo o ničem… Především – jaderné zbraně a jejich nosiče (včetně v té době bozkonkurenčních nadzvukových bombardérů), si neodvezli Rusové – přestože o to stáli. Nýbrž byly pod mezinár, dohledem demontovány a utilizovány. A k nešťastnému majajsijskému Boeingu nad Ukrajinou snad jen tolik, že pokud by si byla mezinárodní komise tak jista tím, co Vy prezentujete za bernou minci, jistě by zveřejnila výsledek ohledání obětí neštěstí, včetně střepin hlavice rakety, které by nepochybně v ostatcích některých z obětí nalezeny byly…

   To se mi líbí

 7. Slim napsal:

  pride, annoyance, and sheer miscalculation… ano, to všechno evropští „vůdcové“ dělají, ale přesto doufám, že Paul tentokrát přehání. 😦

  http://www.nytimes.com/2015/06/01/opinion/paul-krugman-that-1914-feeling.html?action=click&pgtype=Homepage&module=opinion-c-col-left-region&region=opinion-c-col-left-region&WT.nav=opinion-c-col-left-region&_r=0

  To se mi líbí

  • okolojdoucí napsal:

   Díky za odkaz, zajímavý je též předposlední odstavec. Krásné podprahové spojení „anti-austerity party“ … „anti-establishment forces“. Představuji si tu „austerity party“ a její volební hesla 🙂

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Tu jsme tu už měli. Špička 09 se jmenovala. A blouznila o cestě do Řecka.

    (BTW. Minulý týden jsem se u doktora chystal zaplatit (velmi milé) sestře 30 kaček. A byl jsem upozorněn, že už netřeba. I poznamenal jsem, že politici někdy udělají něco užitečného. Načež jsem slyšel, od obou, i od dr., o nebezpečí řecké cesty. Chemický technolog získal srdce velké části středního stavu. Nevadí, že pan inženýr si představoval ekonomiku, jako když se sypou přísady do chem. reaktoru.
    Je to ale SROZUMITELNÉ.)

    To se mi líbí

    • okolojdoucí napsal:

     To je právě ta záhada, zdravotní sestru máme v rodině, lékaře kamarády též. Na poplatky mají jasný názor, ale nikoho z nich nezajímá Hovorkovo (pokud ho vůbec znají) tažení za zprůhlednění cen zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění, popř. ho mají přímo za potížistu…

     To se mi líbí

 8. Laco G. mlynář napsal:

  O tom jak onen konflikt dopadne rozhodne více faktorů, SPECNAZové jsou jen takové koření do boršče.
  Troufnu si předpovědět, že hlavní vliv bude mít jako obvykle ekonomika. Podle nejnovější prognózy MMF má HDP Ukrajiny letos meziročně spadnout o -9% (takže alespoň 12% říká se na mlýnici). Inflace +48% a mrazy začnou za…..4 měsíce. Nebude to poprvé, co Vladimír Vladimírovič kalkuluje spíš s vlivem HDP, než se SPECNAZ.

  To se mi líbí

  • okolojdoucí napsal:

   Čas pracuje pro Ukrajinu. Čím větší propast mezi hlásanou ideologií a realitou, tím větší šance na šíření její kritické reflexe. V dnešní době už je volný tok informací takový, že se třeba sami Ukrajinci dokážou z té hnědé zimnice oklepat.

   Jen, kdyby neměla ta jejich současná vládnoucí „elita“ takovou podporu Západu. Spokojil bych se s málem, žádné sankce, stačilo by, kdyby Jaceňuk, Turčinov, atd. prostě u nás nebyli salonfähig. Ono by to lidem na Ukrajině došlo. A když si vzpomenu na šílení kolem Haidera, tak… Darmo mluvit.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.