Řídit stát jako firmu nebo jako obyčejně?


Řízení státu politiky je údajně nezbytnost. Po kanadských zkušenostech bych si s tímto sebeobranným výrokem politiků dovolil silně polemizovat.

Politik nemusí být z principu hlupák. To, že jeho činy tak často vypadají idiotsky, je totiž výsledkem kompromisů, které musí dělat, aby si zachoval svoji politickou pozici. V politice jde jedině o moc.

I v soukromém sektoru lze najít lidi, kteří se chovají zhůvěřile. Příkladem může být vedení americké společnosti Enron nebo kanadského, dnes již neexistujícího domácího stříbra zvaného Nortel.

Kdyby byli (čeští) politici takoví odborníci, jak si o sobě myslí, nemohlo by dojít k takovým šílenostem, jako je předražení tunelu Blanka, zadlužení státu po roce 1989, a ztrátě mnoha podniků (viz třeba Válcovny trub v Chomutově), privatizace dolů, prodej významné části ČSA korejským aeroliniím za cenu jednoho tryskového motoru, nebo ztráta plzeňského Prazdroje.

Když přišel Andrej Babiš s výrokem, že stát je třeba řídit jako firmu, byl a je politiky z povolání napadán, že to není možné.  Potíž je v tom, že političtí profesionálové a jim poplatná media papouškují jen část toho, co Babiš řekl. Ten zbytek se totiž týká hospodaření s veřejnými penězi, tedy vedení projektů jimi financovaných.

Babiš vysvětloval, že dřív, než se zahájí projekt za státní peníze, je třeba analyzovat, zda je potřebný. Pokud je schválen, je nutné jeho provedení sledovat prostřednictvím kontrolních bodů a po dokončení udělat závěrečnou analýzu, jejímž smyslem je zjistit případné nedostatky celého procesu, aby bylo možné zamezit opakování chyb v budoucnosti.

Nebezpečí řízení státu podle Babiše je prý v tom, říkají na svou obranu politici, že ve firmě je možné propouštět lidi mýrnix-dýrnix, jak to manažéry napadne.

V souvislosti s chystaným vyhozením ministra školství Chládka to zní skoro směšně. Premiér Sobotka se totiž chová jako hloupý manažér. Termín manažér je míněn ironicky, protože tento člověk by těžko mohl nějakou firmu řídit. Vždyť mu to moc nejde ani s vládou.

Sobotka prohlásil – v rozporu s často proklamovanou zásadou, že si politici nic nesdělují přes media – že ministra vyhodí kvůli obvinění, které se objevilo v MF Dnes, tedy v mediu, které premiér nepovažuje za nezávislé. Dodejme, že patří Babišovi, který nemá Chládka rád.

Sobotka dále řekl: „Respektuji fakt, že při našem dnešním rozhovoru ministr Chládek nařčení publikovaná v MF Dnes odmítl jako nepravdivá, chce se proti nim bránit a svou rezignaci by vnímal jako jakési ‚přiznání viny‘,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

„Současně nechci, aby zveřejněnými podezřeními vůči chování ministra Chládka a diskusí o nich bylo jakkoliv zatíženo fungování ministerstva školství a práce sociální demokracie ve vládě. V nejbližších dnech proto navrhnu odvolání Marcela Chládka z funkce ministra školství a budu se zabývat výběrem jeho nástupce za ČSSD.“

Sobotka může jen těžko myslet vážně, když současně říká „Pokládám Marcela Chládka za nejlepšího ministra školství za posledních deset let…“  Možná to pochopí president a Chládka odmítne v zájmu státu odvolat.

Vyhodit nejlepšího ministra školství v době, kdy se zjišťuje, že školství upadá a potřebuje změnit, a udělat to na základě neprokázaných obvinění, lze označit za stupidní. Jakkoli je zájem devíti žen (kam odešly a za jakých podmínek?) důležitý, existuje jistý nepoměr s potřebou deseti miliónů občanů mít skvělého ministra školství.

Mechanismus odstraňování nevhodných ministrů by se dal dotáhnout ad absurdum tím, že se pár sekretářek nebo novinářů dá koupit. Co když to za čas udělá opozice, obviní samotného premiéra a bude požadovat, aby odstoupil, protože nesplňuje „přísné nároky“, které jsou spojeny s výkonem vysoké ústavní funkce člena vlády. Sám Chládek to naznačuje.

Nejspíš je všechno jinak. Sobotka nechce riskovat konflikt s Babišem a tak dělá to, co ve známém seriálu radí Sir Humphrey: Když se někoho chcete zbavit, postavíte se za něj, abyste ho mohli bodnout do zad.

Odchodem Chládka spor o jím požadované navýšení rozpočtu vychladne a za rok se uvidí. To je řešení, v němž je školství premiérovi šumafuk, tedy ukradené. Jde o přípravu na další volby v nichž vláda ČSSD skončí, nebude-li mít Babišův souhlas, tedy jeho ANO.

(zvýraznění provedl Bavor V.)

kanadajj

Příspěvek byl publikován v rubrice Pozdravy z Poottawí se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

23 reakcí na Řídit stát jako firmu nebo jako obyčejně?

 1. kchodl napsal:

  Jako vždy, pravé důvody vyhození Chládka jsou skryté a veřejnosti jsou předkládány okrajové pitomosti a „novinářské zkratky“. Což nejsou zkratky z nevědomosti nebo povrchnosti, ale účelově vymyšlené manipulace, zastírající skutečnost, v médiích známé.

  To je podobné jako s útoky na Babiše. Ať je jaký chce, v kritice řízení státu má pravdu. Z celého jeho proslovu si ovšem média vybrala jedinou větu „řídit stát jako firmu“ – a na tom mu slavně dokazují, že je to pitomost. Ve skutečnosti pouze řekl, že při takovém způsobu řízení státu, jaký je předváděn, by firma dávno krachla. Že je nutno vše analyzovat a kontrolovat a následně z toho vyvodit závěry, aby se špatné věci neopakovaly. Že je nutné sledovat toky peněz, cash flow, mít analytické účetnictví – aby se dalo vůbec zjistit, co a kolik skutečně stojí. Že je lepší některé věci centralizovat a jiné zase decentralizovat. A zavést odpovědnost rozhodujících za výsledky. Nic z toho totiž stát nedělal.

  V případě ministra Chládka jde o to samé. Zavedl plošné testování – a velmi pohlídal, aby systém nebyl zneužit jako v USA. Pokoušel se o zavedení interaktivních učebnic a tabletů. A o autentizaci pomocí čipových karet, což je nutný předpoklad jakékoliv skutečné elektronizace školství, aby plošně zavedené počítačové systémy bezpečně identifikovaly všechny účastníky, dovolily elektronický podpis a šifrování. Bezpečnost dat a soukromí. A jako okrajový bonus také řízení přístupu do škol, vydávání obědů, náhradu všech možných průkazek a evidencí. Takovou věc má zavedenou každý slušně vedený podnik nebo státní organizace.

  Hlavní ovšem je, že Chládek ohrozil a ničil příležitosti k vysávání rozpočtu MŠMT všemi dlouhá léta zavedenými cizopasníky. Počínaje „testovacími“ firmami jako je SCIO. Zločineckou organizací CERMAT, která za projekt maturit utratila 1.4 miliardy, dělala to 14 let a výsledek byl zcela katastrofální – tak tato organizace má oficiálně na starosti využití ICT ve vzdělávání – kozel zahradníkem je slabé přirovnání. Dále mafiemi kolem schvalování a vydávání učebnic – což je často, podobně jako na Ukrajině, v rukou zahraničních agentů, kteří se starají, aby byla vyučována falešná historie a podrýván český stát. Potom obrovským množstvím soukromých škol, často vyučujících naprosté hovadiny, v praxi zcela nepoužitelné, které tyjí z rozpočtu neuvěřitelným způsobem. Pak jsou tady ústavy, provozující novodobou Lysenkovštinu, jako je skupina brněnských zločinců kolem „klimatické změny“ – rozpočet miliarda. A konečně, NWO agenda, tlačená opět zahraničními agenty – jako je ekologismus, genderismus, LGBT, servis pro juvenilní justici, zavádění sluníčkového islámu.

  Tomu všemu se Chládek postavil. Takže bylo jen otázkou času, než bude smeten.
  I metoda je odpovídající – hlavně aby se nikdo nedozvěděl pravé důvody.

  To se mi líbí

  • kočka šklíba napsal:

   V podstatě s Vámi souhlasím, nevidím sice do MŠ a do školství skoro vůbec, ptz dcery jsou na VŠ a tak už to tolik nesleduji, ale jen z těch informací co jsem zachytila, je zřejmé, že máte pravdu.
   Jen se musím sama sobě a manželovi smát, když si vzpomenu jak jsem si říkali, v době kdy bylo dcerám kolem 3 let, že se školství zlepší a bude líp. Teď jsem ráda, že dcery chodily do školy ještě v jakž takže slušném období, i když už tenkrát to šlo od 10 k 5. Ted mě to připadá že je to na 0 a když Chládek se snaží alespoň o něco, půjde od válu.

   To se mi líbí

 2. Rosťa napsal:

  Pokud je pravda, co píše Khodl, tak by měl být Chládek na pozoru. To aby nedopadl jako D. Rath. Ten také za svého ministrování do šíleného rozkrádání ve zdravotnictví hodil vidle způsobem, který kuliši nemohli nechat jen tak bez povšimnutí. Rozvrtávat „zavedený“ systém se nevyplácí.

  To se mi líbí

  • čtenář napsal:

   něco na tom může být,že by se měl mít na pozoru.

   Jel v korupci Chládek?

   „Máme podezření, že se korupčního jednání dopustil bývalý hejtman Rath spolu se svým náměstkem Marcelem Chládkem v souvislosti se záměrem kraje zrevitalizovat území po odchodu sovětských vojsk. Problém vidíme v tom, že na čtyřicet let pronajali areál firmě, která v něm plánovala postavit fotovoltaickou elektrárnu a vznikla nejspíš jen za tímto účelem pouhých pár měsíců před ukončením veřejné soutěže,“ uvádí předseda středočeské Krajské rady VV Zdeněk Půlpán.

   Regionální Věci veřejné se tehdy pokusily uspořádat referendum, ve kterém se občané Milovic mohli vyjádřit k tomu, zda s takovým záměrem souhlasí. Týden před konáním referenda pak lidé ve svých schránkách našli dopis od hejtmana Davida Ratha.

   „V něm lidem pohrozil, že pokud se postaví proti záměru vítězné firmy, zváží, zda neoživí nápad v tomto prostoru zbudovat dopravní letiště,“ vzpomíná člen Krajské rady VV Jiří Doležal s tím, že eminentní zájem kraje o využití areálu byl podezřelý i Transparency International.

   Nový tendr?

   Podivný je podle VV fakt, že i když hejtmanství mohlo odstoupit od smlouvy, kterou uzavřelo s vítězem tendru, a mohlo vypsat novou veřejnou soutěž, nic z toho neudělalo. Místo toho uzavřelo dodatek k původní smlouvě, ve kterém se firma zavazuje, že na bývalém letišti vybuduje v souladu s územním plánem jiné stavby, ať už k bydlení nebo komerčního charakteru.

   „Nic z toho se ale neobejde bez změny územního plánu a také vlastnických vztahů pozemků. Přes povinnost zveřejnit smlouvy se s téměř pravidelnou zvyklostí neděje, a tak vše budí podezření a spekulace. Budou se zde stavět domy či skladové haly na pronajatých pozemcích od Středočeského kraje?“ ptají se Zdeněk Půlpán a Jiří Doležal a dodávají, že podle regionálních VV by nejlepším řešením bylo vypsání nového, transparentní výběrového řízení, ve kterém hejtmanství vybere firmu s jasnou vlastnickou strukturu a podnikatelskou vizí, jak bývalé letiště revitalizovat.

   Na nesrovnalosti kolem pronájmu areálu upozornil nedávno i europoslanec ODS Hynek Fajmon ze Středočeského kraje.

   „Středočeský kraj pod vedením Davida Ratha tuto rozsáhlou nemovitost v rozloze několika set hektarů včetně několika set domů a padesáti úlů pro stíhačky pronajal na dobu dvaceti let neprůhledné firmě, o které se říká, že je vlastněná právě samotným Rathem. Krajská rada to pronajala tímto způsobem na dobu dvaceti let, aby se vyhnula schválení v zastupitelstvu. Pronájmy schvaluje rada, prodeje zastupitelstvo. Aby dosáhli, aby Rath a jeho lidé měli tuto nemovitost pod kontrolou na tuto velmi dlouhou dobu, navíc s možností dalšího dvacetiletého prodloužení, schválila to krajská rada tímto způsobem. Majetek tam zatím chátrá a nic se s tím nedělá. Je otázka, co bude dál,“ poznamenal Fajmon, který je předsedou oblastního sdružení ODS v okrese Nymburk.

   http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Korupce-se-mohl-s-Rathem-dopustit-i-namestek-Chladek-rikaji-VV-234301

   To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Tak například ono tak pomlouvané „testování“. Jedná se o „trh“, vytažený ze státu, konkrétně ze školství, do pracek soukromých firem. Není to podnikání, je to dobývání renty a monopolizace přes špinavé zákulisní dohody. Má to jedinou jmenovku: SCIO.

   Nepochybně dobře zaplacenou dlouholetou nečinností příslušných panáků na MŠMT došlo k tomu, že stát se vzdal svého přirozeného normovacího a certifikačního monopolu nejen na maturity, ale hlavně na zkoušky mezi školami. Tedy zkoušky na střední a vysoké školy.

   Přímo řízená rozpočtová organizace ministerstva, konkrétně CERMAT, dělala za obrovské peníze 14 let mrtvého brouka a zdůvodňovala, proč to či ono nejde, zatímco na úrodných pastvinách se prohánělo SCIO a další, spolupracující vyžírkové.

   Ti si monopolizovali zkoušky. Privatizovali je, včetně jejich přípravy, učebnic, materiálů a kurzů. Celkově se jedná o „trh“ v hodnotě několik miliard ročně. Půvabné je, že mimo rodičů, nucených platit absolutně předražené kurzy a učební materiály ke zkouškám, toto královské živobytí platí MŠMT.

   Je to zločinné rozkrádání, nic jiného. V normální zemi by všichni aktéři nafasovali vězeňský mundůr na pěkně dlouho. V rozumné zemi, třeba Číně, by takové zločince odvezli na stadión a veřejně postříleli. Protože jestli je něco opravdu závažná vlastizrada a zločin, je to zločin na dětech a ničení vzdělávací soustavy.

   Jakmile Chládek (a všechny pokusy předtím, od roku cca 2008) prosadil první celostátní testovací počítačový systém – ono tak široce omílané „testování žáků 5. a 9. tříd“, všichni viděli, že jakmile platforma vznikla, má potenciál se rozšířit – a nahradit CERMATovskou parodii na maturity. A hlavně může vykopnout SCIO a další parazity ze zkoušek na střední a vysoké školy.

   Celá ta mafie by přišla o několik miliard každý rok. Myslíte, že se nezlobí ?
   Ani nemluvě o tom, že z těch firem unikají data cizím tajným službám, korporacím a tak dále, bez jakékoliv ochrany. Takže pochopitelně, všichni ti NGO, ambasadoři a celá ta verbež stávající zlodějnu chrání.

   A tak to je i s dalšími body.

   To se mi líbí

 3. ji5 napsal:

  Problém s Fajmontovým prohlášením je v tom, že ODS mohla během své účasti v předcházejících vládách prosadit zákon, který by neprůhledné firmy zakazoval.

  Na prohlášení premiéra o důvodech vyhození Chládka se hodí výrok ze Švejka: „Ten si tak nasral do huby, že mu hovna tečou z krku“.

  To, že by se mělo něco udělat se vzděláváním mladých lidí dokazuje tento přispěvek čtenářky BL: http://www.blisty.cz/art/77574.html Chládek prosazoval některé věci, které jsou v nesocialistické Kanadě považovány na prospěšné – například předškolní výchovu.

  To se mi líbí

  • čtenář napsal:

   pane Jírovec,
   ten student,to není pravděpodobné,bude to hoax,to jsem si řekl včera,když jsem po přečtení vychladl u cigarety.

   Tak jsem tedy dnes našel to samé už z roku 2013
   ——————————————————————————-

   Důchodci jsou otravní, drzí, hulvátští. Plivou a chrchlají. Nezaměstnaní jsou lenivá netáhla.
   Únor 20, 2013
   Od Franková

   Dnes byl na Parlamentních listech. cz uveřejněn článek s názvem „ Hodný a oblíbený Heger, všimli si mnozí. Až kníže odejde, mohl by….“.

   Článek sám o sobě mě příliš nezaujal. To však nelze napsat o některých příspěvcích pod ním. Obzváště jsem se pozastavila nad příspěvkem pisatele, který sám sebe nazval studentem. Podepsat se pod své dílko, na to dotyčný pisatel zase tolik odvahy neměl. Pro úplnost text předkládám v plném znění a bez úprav. Počtěte si, stojí to za to! Ráda se o tento zážitek podělím.

   http://www.zrcadleninovedoby.cz/?e=162

   To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Čtenářko, život mě naučil stále méně důvěřovat médiím a spoléhat spíše na vlastní oči, pokud je to technicky možné. Sledovat kolem sebe mladou generaci možné je, a tak s velkou mírou jistoty tvrdím, že dnešní mladá/pubescentní/postpubescentní generace rozhodně není o nic horší, než bývali jejich rodiče a než jsme bývali my – prarodiče.
    Nepochybně mají jiné projevy, než jsme mívali my (já měl také jiné, než moje babička), ale ve své podstatě jsou dobří. Pokud se s nimi jedná slušně, mají obecně naprosto stejnou snahu.
    Ne, že by se mezi nimi nemohl vyskytnout debil, tato menšina neabsentuje v žádné generaci. Ale v jádru jsou naprosto normální a já u nich žádnou nenávist vůči starší generaci nevnímám.

    To se mi líbí

    • Hudec napsal:

     Pardon, z citace jsem se chybně domníval, že autorem textu zde u Bavorů je asi žena. Takže znovu oslovuji:
     Nikoliv čtenářko, ale čtenáři….

     To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     Přesně tak. Dokonce bych řekl, že jsou lepší než jsme byli my. Hlavně v tom, že jsou více otrkaní, už v mladém věku se setkávají s různým svinstvem mezi lidmi a ve společnosti.
     S hovadským chováním se člověk 40+ většinou setkal až na vojně. Díky internetu mohou mládežníci rychleji zjistit všechny lži a utvořit si vlastní názor. A díky globalizaci mají někteří i globální ambice, nelezou při zdi. Mají možnost cestovat, v 18-ti to jde skoro bez peněz. Mají mnohem větší možnost se naučit jazyky, než jsme měli my – i když to mnoho z nich nevyužije.

     Co je samozřejmě jiné, je neustálá snaha propagandy a všech možných NGO a médií, postavit mladou generaci proti té starší, co ještě zažila bolševismus alespoň jako děti. Odseknout kontinuitu, přesně jako to dělali nacisté a jak se o to zpočátku snažili bolševici.

     Aby se mladí nebavili se staršími a nemohli se poučit z našich chyb a omylů.

     Z opačné strany to probíhá také – různé prolhané články a hoaxy štvou staré proti mladým. Média propagují hovadství, agresivitu a sprostotu. Nevzdělanost, stádnost, tupost, konzumerismus. A všechny další dementní izmy.

     To se mi líbí

     • kočka šklíba napsal:

      Přesně, také si to myslím „Co je samozřejmě jiné, je neustálá snaha propagandy a všech možných NGO a médií, postavit mladou generaci proti té starší, co ještě zažila bolševismus alespoň jako děti. Odseknout kontinuitu,……… Prostě rozeštvat mladé starší a nejstarší, rozeštvat všechny co jde, všechny proti sobě a bohužel ale, myslím, že u některých mladých to ale jde, lépe, právě proto že jsou ještě mladí…a nezkušení. Naštěstí asi ne u většiny.

      To se mi líbí

    • čtenář napsal:

     pane Hudec,
     s tím co jste napsal naprosto souhlasím.

     vždyť já jsem i včera ten článek na BL vyhodnotil jako hoax.
     Když ale na něj dnes pan Jírovec dal odkaz,s touto větou „To, že by se mělo něco udělat se vzděláváním mladých lidí dokazuje tento přispěvek čtenářky BL“,
     tak jsem nechtěl jenom napsat,že je to hoax,ale snažil jsem se doložit proč to tak je.
     Což jsem udělal tím,že jsem dohledal ten samý text dva roky starý.

     To se mi líbí

 4. Cech napsal:

  Ne opravdu to není o tom řídit stát jako firmu, to zásadní je ta současná a budoucí forma vlády v Česku, v níž má a bude mít skutečnou politickou moc v rukou pouze několik prominentních osob.
  Snad asi před dvěma lety Erik Stallings Best, ve snaze zastřít programování české veřejnosti zahraničními řídícími strukturami, představil model 5_ti oligarchických rodin tvořících jakoby onu skutečnou řídící strukturu a používající naše politiky pro zabezpečování svých zájmů.
  Jakým relativně prostým způsobem se dostal Andrej Babiš k neomezené moci, je bohužel pouze obrazem neexistující možnosti jakékoli kontroly a postihu současné a možná i budoucí České justice.
  Přežití a činnost velké většiny současných opozičních politiků realizujících v minulé vládě onen současný ekonomický kolaps Česka, byla a je totálně závislá na jimi řízené justici.
  To zásadní co postupně, systémem vaření žáby nyní realizuje Andrej Babiš na rozdíl od předchozích oligarchů, je to aby v Česku jako státním celku, byl do budoucna tento typ vlády uplatňován.
  Protože nebýt tohoto naprosto evidentního řízení justice, nemohl by jak Janota tak Kalousek realizovat ekonomickou destrukci Česka.
  No a jako jasnou a nezpochybnitelnou ukázku řízení České justice těmito strukturami nechť poslouží obvodní soud pro Prahu 1 no a konkrétně paní Helena Králová.
  Toto je ten jasný a nejvíce do očí bijící akt ale je dobré si připomenout i stíhání exposlanců ODS Marka Šnajdra, Ivana Fuksy a Petra Tluchoře kde v roce 2013 zapracoval Nejvyšší soud s odvoláním na poslaneckou imunitu.No a takto lze pokračovat postupně až k Mlynářovi.
  Proto a jen proto se mohl tak lehce dopracovat náš oligarcha Andrej Babiš k přímé realizaci svých cílů a řídit svoji firmu jako stát (nebo možná ve skutečnosti naopak).
  Tož asi tak nějak je nutné si představit větu :
  Že stát je třeba řídit jako svoji firmu.

  To se mi líbí

 5. tata napsal:

  kchodl napsal:
  30.5.2015 v 19:23
  Nesouhlasím…………….
  citace
  .Přesně tak. Dokonce bych řekl, že jsou lepší než jsme byli my. Hlavně v tom, že jsou více otrkaní, už v mladém věku se setkávají s různým svinstvem mezi lidmi a ve společnosti.

  Vlastně když se zamyslíte logicky,respektive záleží jaké hodnoty vyznáváte……..podle toho jak VÁS ČTU podobné jak já…………je vtom logický rozpor…………..když se setkávají se svinstvem v mnohem větší míře zákonitě je to pokřivuje.Morálně vtom prostém životě společnost upadá.NEMŮŽE současně platit myt ostré lokty a zachovat se slušně,ANO není to jen jejich chyba,prostě bez ostrých loktů dnes neuspějete,oni to vidí a jsou samozřejmě přizpůsobivý,bohužel nestačí dnes jen umět hlavně myt tlačenku,nebo běžné je muset všude podplácet ano dříve to bylo taky.Dnes ale je to v jiné dimenzi…….myslím tím tu oblast pracovní…..co se bavím ,prakticky bez podmáznutí není možno sehnat lukrativní zakázku
  Druhá věc ve větší míře nezájem že děti něco ničí at ze strachu ,párkrát se mi stalo že při napomínání nekalostí těch starších jsem málem přišel k uhoně……..slovní skorem vždy ,fyzické přece jen má rozměrná postava budí respekt takže zatím né.
  To je další aspekt dneška kdy s VÁMI NEMOHU SOUHLASIT………ZA MÉHO MLÁDÍ nebylo myslitelné nebo vyjímečné si otevřeně otevřít jen ústa když nás někdo napomínal……..neboť automaticky VÁS dotyčný vychoval na místě,a VY jste byl rád že to ještě neoznámil rodičům.Něco nemyslitelného si stěžovat doma na učitele,dnes běžné.

  Ano ten základ je úpadek společnosti v těch morálních hodnotách,co muže vychovat prodejce šmejdů,když je pro něj běžné okrádat,vtom minulém to byl úpadek po politické stránce,co mělo dopad i na běžný život…….to heslo kdo nekrade okrádá rodinu mělo jinou dimenzi,většinou se kradlo se společného jakoby.
  Ten úpadek je neboť společnost uznává většinově materiální stránku,a vtom děti vyrůstají,zákonitě to pokřivuje.

  Další aspekt nedostatek pracovních příležitosti,to zákonitě staví ty mladé proti těm starším a je to silně podporováno.
  Těch jasných aspektů proč se tak děje je víc.

  Takže ano není to samo od sebe,ano dnešní děti jsou přizpůsobivější bohužel v té klesající morální křivce.BUDE zákonitě hůř.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   tato, je to vždycky podle toho, koho potkáváte. Já osobně spíše ty „kchodlovy“ mladé.

   To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Souhlasím s vámi tato.
   Já tedy potkávám mladé (cizí mladé) málo, ale podle toho jací mladí se prosazují v médiích, televizi především, je mi na blití. Kdybych chtěl věřit úplně tomu že mládež je taková jaká se nám prezentuje v médiích, od politiků až po VIP „kulturní frontu“ musel bych se asi jít preventivně pověsit, aby mě za ujídání „jejich“ chlebíčka nepověsili oni … naštěstí mám jistý filtr a ty jejich kecy se snažím brát s rezervou. V padesátých létech svazáčtí nadšenci sice taky blafali, ale dělali alespoň mnoho užitečné práce pro stát, ti současní svazáci jsou sprostí a bezskrupulózní blafalové a jenom stát obírají a škodí mu.
   Ano, tato, je a bude hůř.

   To se mi líbí

 6. tata napsal:

  Bavore
  Kde se teda berou ty co krityzujem,pravdivost mych slov oproti VAŠIM dokladuje uplně jasně Romská otázka………..v pokřivené společnosti nemůže vyrustat většina netknutých,jestliže pišete jak se klima zhoršuje ,zakonitě to nejvíce dopadá na vychovu mladých………jako špatná škola vychová většinově špatně žáky…………a je jasné že tato společnost vyznává především materialní stránku.
  Ano je to vždy na tom co potkáváte………nic to nemění že trend je zhoršujicí…….opět jeden přiklad ,faktor drogy.Kdo znás za mlada znal drogy

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   tato
   ono je to asi i krajový. Netvrdím, že všichni tady u nás jsou jen dobří a jinde než špatní, ale asi mám víc štěstí na ty lepší.

   To se mi líbí

   • tata napsal:

    Bavíme se přece obecně,obecně je přiliš faktorů co to zhoršují………a podle toho co píšete jindy ,jinde taky vidíte zhoršujicí se stav……….opět snad nepopřete že nejvíce nachilný si nechat něco namluvit,nebo přizpůsobit se okolí je mádí………Takže bud platí že tato společnost se chová prakticky v nákém daném rámci stejně nebo lépe jak někteří tvrdí…….nebo jak čtu často od VÁS NEBO i já si to myslím,morálka se zhoršuje,uvolnuje……to má jasnou spojitost jak se chovají mladý……..

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.