Když Řád má řád


Jsou na řece Otavě místa, která mají své určité záhady i příběhy. Jedním takovým je dalo by se říci dvojves, kterou dlouhou dobu rozdělovala historie stejně jako Čechy a Slováky. Jedna část prožívala až nudný osud strakonické části panství Bavorů včetně prodeje jistému Vykéřovi z Jenišovic a později strakonickým johanitům. Druhá měla v tomto směru historii takřka brožovanou. Dlouhodobě sdílela osud panství Hoštického, kde se vrchnost střídala snad každým úmrtím jednoho majitele a dědic je prodal dalšímu. Roku 1963 došlo poprvé ke spojení obou zemědělských družstev a současně i obcí do jedné. Při další centralizaci se roku 1974 nová obec stala součástí střediskové obce Střelské Hoštice. Ale po roce 1989 se opět společně oddělily a v současnosti se již ani na dvě části výrazněji nedělí. Myšleno vztahy mezi obyvateli jednotlivých částí. Neboť bývávaly i pranice mezi mládeží obou obcí.

Než zpět k onomu řádu. Navštívíte-li okresní archiv a budete chtít pátrat po historii té obce původně johanitské, naleznete vše potřebné přehledně sepsané a zařazené. Budete-li ovšem pátrat po historii obce původně „putovní“, těžko se vám bude hledat. Mnoho zápisů a dat prostě z různých důvodů není. Je vidět, že Řád johanitů vyžadoval vedení obecních písemností stejně jako písemností vlastních a představitelé obce byli k tomu tak i zvykově vychováni. Naopak časté změny vrchností vedly k k ležérnosti i představitele druhé části obce.

ukázka zápisu v registru

ukázka zápisu v registru

A co z toho vlastně vyplývá? Snad toto. Časté střídání vrchností je vždy škodlivé. Vede ke zneužíváni změněných podmínek a to se časem stejně někde vymstí.

Bavor podpis_rex2

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

18 reakcí na Když Řád má řád

 1. čtenář napsal:

  pane Bavore,omlouvám se,chtěl bych jen dát odkaz do staré diskuze,ale je už zavřená,můžete mi ji otevřít? „Podnikatelská pohádka“
  Jen bych tam chtěl dát ten odkaz,potom byste to zase zavřel.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Zavírá samo, kromě toho stále mám omezený přístup.

   To se mi líbí

   • čtenář napsal:

    rozumím,mohu ten odkaz umístit na konec diskuze ◾Komu patří řepkové lány?

    Potřebuji mít vaše svolení,protože jste si nepřál to téma už rozviřovat,jedná se ale pouze a jenom o umístění odkazu na,z mého pohledu,zajímavý rozbor zaměstanenc vs živnostník,který by mohl zajímat nejenom Trpaslíka z Trpasloje.

    To se mi líbí

 2. Tribun napsal:

  Není snad vrchnost špatná sama o sobě a vždy?

  To se mi líbí

 3. jaa napsal:

  Není – li řádu , nastává neřád. Hmm říká se že naši předkové měli vždycky pravdu…. no docela tomu věřím, akorát nevím jak a zda se podaří zavést řád když:

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Za-par-let-budete-nasi-otroci-kriceli-muslimove-v-Olomouci-Napadli-tam-stanek-s-petici-377377

  To se mi líbí

 4. Šikula napsal:

  Tak nebýt vypatlaných fízlů, dávno mohli být v cpz a v režimu 72 hodin mohlo jim být sděleno obvinění z propagace hnutí směřujícího k potlačení lidských práv a svobod, prý řvali že budeme otroci, tak jinými slovy : propagovali dávno zakázané otroctví, trestné skoro na celém světě, propagovat či slibovat otroctví je jinými slovy propagovat zbavení osobní svobody, navíc v orgnizované skupině, tak jak říkám chyba je na straně fízlů a podobných justičních blbů.Vazební důvody by byly tři, nemají tvalé bydliště, cizinci, možnost ovlivnování svědků, eventuelně předstižná vazba z důvodu možného opakování propagace otroctví. Rektor univerzity Palackého je leda tak na dvě věci, mohl je neávisle vyrazit, je to v souladu se studijním řádem, když se dozví o trestném činu studenta, nemusí čekat zda bude onen odsouzen, tak jej může vyrazit i na minutu.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.