Když Řád má řád


Jsou na řece Otavě místa, která mají své určité záhady i příběhy. Jedním takovým je dalo by se říci dvojves, kterou dlouhou dobu rozdělovala historie stejně jako Čechy a Slováky. Jedna část prožívala až nudný osud strakonické části panství Bavorů včetně prodeje jistému Vykéřovi z Jenišovic a později strakonickým johanitům. Druhá měla v tomto směru historii takřka brožovanou. Dlouhodobě sdílela osud panství Hoštického, kde se vrchnost střídala snad každým úmrtím jednoho majitele a dědic je prodal dalšímu. Roku 1963 došlo poprvé ke spojení obou zemědělských družstev a současně i obcí do jedné. Při další centralizaci se roku 1974 nová obec stala součástí střediskové obce Střelské Hoštice. Ale po roce 1989 se opět společně oddělily a v současnosti se již ani na dvě části výrazněji nedělí. Myšleno vztahy mezi obyvateli jednotlivých částí. Neboť bývávaly i pranice mezi mládeží obou obcí.

Než zpět k onomu řádu. Navštívíte-li okresní archiv a budete chtít pátrat po historii té obce původně johanitské, naleznete vše potřebné přehledně sepsané a zařazené. Budete-li ovšem pátrat po historii obce původně „putovní“, těžko se vám bude hledat. Mnoho zápisů a dat prostě z různých důvodů není. Je vidět, že Řád johanitů vyžadoval vedení obecních písemností stejně jako písemností vlastních a představitelé obce byli k tomu tak i zvykově vychováni. Naopak časté změny vrchností vedly k k ležérnosti i představitele druhé části obce.

ukázka zápisu v registru

ukázka zápisu v registru

A co z toho vlastně vyplývá? Snad toto. Časté střídání vrchností je vždy škodlivé. Vede ke zneužíváni změněných podmínek a to se časem stejně někde vymstí.

Bavor podpis_rex2

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

18 reakcí na Když Řád má řád

 1. čtenář napsal:

  pane Bavore,omlouvám se,chtěl bych jen dát odkaz do staré diskuze,ale je už zavřená,můžete mi ji otevřít? „Podnikatelská pohádka“
  Jen bych tam chtěl dát ten odkaz,potom byste to zase zavřel.

  • Bavor V. napsal:

   Zavírá samo, kromě toho stále mám omezený přístup.

   • čtenář napsal:

    rozumím,mohu ten odkaz umístit na konec diskuze ◾Komu patří řepkové lány?

    Potřebuji mít vaše svolení,protože jste si nepřál to téma už rozviřovat,jedná se ale pouze a jenom o umístění odkazu na,z mého pohledu,zajímavý rozbor zaměstanenc vs živnostník,který by mohl zajímat nejenom Trpaslíka z Trpasloje.

    • Bavor V. napsal:

     Zkuste to. A omlouvám se za pozdní reakci, jen jsem byl stále mimo dosah PC a věci řešil příležitostně mobilem.

 2. Tribun napsal:

  Není snad vrchnost špatná sama o sobě a vždy?

 3. jaa napsal:

  Není – li řádu , nastává neřád. Hmm říká se že naši předkové měli vždycky pravdu…. no docela tomu věřím, akorát nevím jak a zda se podaří zavést řád když:

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Za-par-let-budete-nasi-otroci-kriceli-muslimove-v-Olomouci-Napadli-tam-stanek-s-petici-377377

 4. Šikula napsal:

  Tak nebýt vypatlaných fízlů, dávno mohli být v cpz a v režimu 72 hodin mohlo jim být sděleno obvinění z propagace hnutí směřujícího k potlačení lidských práv a svobod, prý řvali že budeme otroci, tak jinými slovy : propagovali dávno zakázané otroctví, trestné skoro na celém světě, propagovat či slibovat otroctví je jinými slovy propagovat zbavení osobní svobody, navíc v orgnizované skupině, tak jak říkám chyba je na straně fízlů a podobných justičních blbů.Vazební důvody by byly tři, nemají tvalé bydliště, cizinci, možnost ovlivnování svědků, eventuelně předstižná vazba z důvodu možného opakování propagace otroctví. Rektor univerzity Palackého je leda tak na dvě věci, mohl je neávisle vyrazit, je to v souladu se studijním řádem, když se dozví o trestném činu studenta, nemusí čekat zda bude onen odsouzen, tak jej může vyrazit i na minutu.

Komentáře nejsou povoleny.