Slova, slova


slova

Slovem se tvoří věta a větou myšlenka. Někdy dobrá, někdy zlá. Někdy naprosto hloupá. A všechny tyto myšlenky se skládají ze slov.

I slova jsou různá. Hlavně jejich význam je různý. Stejné slovo může mít mnoho významů. Záleží na odesílateli i příjemci. A také na jejich vztahu i schopnostech chápat ten správný výklad těch slov. (Jak chápete větu: Spíš nebo spíš nespíš?)

Jsou slova vulgární i slova slušná. Jenže i z těch nejslušnějších slov lze stvořit větu vulgární. Projevuje se to zejména v současných internetových diskusích. A moderátoři těchto debat velice často nejsou schopni nebo možná ani ochotni zjevné urážky podchytit, a zjednodušují si práci hnidopišským vyhledáváním i jen zdánlivých vulgarismů. A čím větší web, tím více svobody urážlivého projevu.

Slova jsou také schopna vyložit či změnit svůj vlastní význam. Velice často tak, že svůj původní smysl zcela ztrácejí. Například v čase. Pokud bychom četli v městských knihách zápis z jednání o místních prohřešcích, asi bychom se podivovali nad vulgaritou vyjadřování tehdejších vážených měšťanů. Ale slova, která oni používali, byla tehdy naprosto slušná a teprve čas jim dal onen vulgární náboj. Jenže také osoba mluvčího dokáže dát slovům jiný skrytý smysl. Zejména předvolební projevy politiků v sobě ukrývají jinotajná prohlášení.

Jsou i slova, která mění svůj význam hlavně způsobem, kterým jsou pronesena. Takže totéž slovo může hanět i chválit. V psané podobě se pak opačný význam většinou označuje uvozovkami.

Bible praví, že na počátku bylo slovo. Ale slovo bývá i na konci. Známe ty situace, kdy někdo musí mít poslední slovo.

A to poslední slovo teď přenechám vám.

Válka se stane trvalou, pokud je použita jako zdůvodnění pro mír

Bavor podpis_rex2

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

42 reakcí na Slova, slova

 1. Hudec napsal:

  Zvolená slova rozhodují o tom, jak příjemce pochopí vaše sdělení. Zvolme dva příklady:
  a) živí mě kecy
  b) živím se slovem
  V případě a) budu nejspíš pochopen jako vyžírka, v případě b) mohu být za intelektuála. Přitom oba výrazy mohou vyjadřovat (skoro)totéž.
  Daleko větší možnosti dává oproti slovu psanému slovo mluvené. Stručná historka.
  Moje Labuť kdysi v Československém rozhlase četla zprávy. Zakončila celkem obvyklou a neutrální větičkou: To byly zprávy. Jenže ona to přečetla: Top „byly“ zprávy. Zkuste si to sami tak přečíst.
  Význam dikce, tónu. Docela legranda.
  O „síle slova“ by se daly psát celé romány.
  Kdybych chtěl napsat, které je pro mě osobně nejsilnější, připadal bych si trapně tradiční, málo inovativní. Ale což zkusit třeba „prachy“! To jdu s dobou…!
  Ostatně rodina má příkaz pod hrozbou vydědění, že až mě budou dávat do truhly (jak se říká na Moravě), musí znít:
  Vždyť víš, štěstí je krásná věc.
  Ale prachy, prachy si za něj nekoupíš!
  Hezký den přeju, jdu vydělávat 🙂

  To se mi líbí

  • K-k. napsal:

   Slova – slova – slova? Prostě „poctivá hubodělná práce“! 😀 (Já to říct můžu, huba mě živila celý život!) 😉

   To se mi líbí

 2. Rudolf Knopp napsal:

  A co teprve krásná česká slova,která se nesmí říkat? Kdo určil co je sprosté,co se smí říkat a co ne? Jak dostal pan prezident za zveřejnění k,,,,y,?
  No ale jak to někdy nazvat? Třeba ,, vykřičený dům,, mě to zní hrozně.Představoval jsem si vždy nějaký barák,kde se řvalo tak dlouho,až se ten dům vykřičel. A je to bordel..no.
  Nebo kněžka lásky… to je krása co? Co má kurva,nebo prostitutka s kněžkou? nebo láskou?
  Další příklad.. on se s ní vyspal…Já mám spánek spojený se spaním a ne s pohlavním aktem.
  Nebo milovali se….
  …Paní,,,,Váš pes udělal hromádku…/vysral se no../ řekl by někdo,kdo do toho šlápne,. šlápl jsem do extrementu.

  No nic,,jen jsem měl možná blbou úvahu..
  Náš profesor definoval k…u takto. Je s podivem,že poměrně malá část sliznice,umístěná na ženském těle,naprosto nevkusně,jen malý kousek od řitního otvoru,dokáže hýbat světem…
  Mě zní dalko hůř slova,jako vražda,nebo válka atp.

  Tak se nezlobte,že mě napadla takováto úvaha.
  Hezký den

  To se mi líbí

 3. Rosťa napsal:

  Na počátku bylo slovo. Moje. A na konci zase manželčino. Ale jinak mně článeček po ránu vylepšil náladu, přestože je venku počasí, že by ani Klvaňu s Fištejnem ven nevyhnal.

  To se mi líbí

  • Ahele napsal:

   Ale Štětinu už jo. Na toho je venku ještě moc pěkně.

   To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    Když já jsem vcelku lidumil a duševně nemocné brání i zákon. On ten Štětina to nemá v hlavě akorát a víceméně za to může dr. Chocholoušek, který jeho léčbu zanedbal a dokonce ho vypustil mezi duševně zdravou populaci. Ty jeho výmluvy, že se takový omyl u něho na oddělení stává maximálně jednou za deset let na tom šlendriánu nic nemění.

    To se mi líbí

 4. brtnikvbrlohu napsal:

  Ten posun významu – největší problémy s tím má ve svém oboru Merlin – třeba takový pitomec – v ruštině to je a kdysi i u nás to byl chovanec (ústavu), po něm to musel skousnout blbec, debil, idiot, moron – stala se z toho „zakázaná“ – nekorektní slova a chudáci doktoři a psychologové vymýšleli další terminus technikus aby i on velice rychle dostal hanlivý obsah. Oni se ti doktoři stejně nežinýrujou – klidně do papíru napíšou „mentální retardace v pásmu debility“ – a je to.

  Taky by stálo za úvahu český řřřř 🙂 kdysi když tu studovalo dost studentů z NDR (díky emigraci učitelů na VŠ kterým nabídli lepší bydlo za čárou – než jim to zatrhli zdí) tak z češtiny jim šlo nejlíp nadávání a klení a to i když mezi sebou mluvili německy – prostě takový schaise není ono.

  To se mi líbí

 5. Rudolf Knopp napsal:

  A ještě mě napadlo: afro -američan..to je taky šílený,nebo ne?
  co kdyby to byl afro-angličan,nebo afro-maďar, afro- čech atd. proč se nesmí říkat černoch??

  Na druhou stranu slova jsou i hladivá,hlavně po dobrém jídle…jak si dokážeme libovat ve změkčování..

  – dal jsem si gulášek s knedlíčkem,,nebo řízeček byl výbornej a ta polivčička,
  husička a zelíčko,,páreček.. není to nádhera??

  To se mi líbí

 6. Petrpavel napsal:

  Jakýsi blbíš mě vyprovokoval … nový návrat do padesátých let? , takový byl název předchozího článku, kde jsem na něj reagoval.
  Proč ne nový návrat?
  Já jsem PRO.
  Ale vím, že není podpora většiny občanů. Snění …
  Po válce skutečné ke konci čtyřicátých let podpora byla, a i vítěz války podporoval občany kteří vítěznou stranu volili. Po válce studené, a stávající současné hospodářské, taková podpora prostě u občanů není, ještě jsme si nesáhli na dno, a navíc její vítěz (Pyrrhův, sic) chce udržet jím u nás zavedený režim.
  Proč jsem pro?
  Ideově a personálně vyprázdnění komunisté, říkáte a píšete mnozí?
  To zavání frází. Já to vidím jinak.
  1.Kontinuálně jsou v parlamentu od roku 89, jejich strana by proto neprocházela minimálně dvouletým nováčkovským přešlapováním jako ty nové, tak rychle vznikající a zanikající.
  2. Jejich program jim velí vybudovat národní banku a znárodnit klíčový průmysl, jednu zdravotní pojišťovnu, pokud by měli většinu v parlamentu. Toho ostatní strany nejsou schopny, byli by okamžitě nálepkováni jako „komunisti“ , což může být komunistům jedno.
  3. Pouze takový program by začal produkovat a šetřit finance, které by se vracely zpět do státu, a mohly podpořit vědecký a technologický rozvoj, tak potřebný pro naši zem.
  4. Dobré vztahy s Ruskem (a Čínou a zeměmi BRICS) by pomohly nakoupit plyn a suroviny za výhodnou cenu a otevřely další spolupráci nejen v energetické oblasti.
  5. Z principielních důvodů nelze od nich očekávat korupční jednání, pouze v minimálním rozsahu jakožto nevyhnutelná osobní selhání jednotlivce.

  Která strana toto má v programu?
  Žádná, ale pravdou je, že komunistům nehrozí většina .
  Takže se budeme točit dokolečka, naší střední třídu čeká chudnutí, nižší už je chudá, stačí k tomu při stagnaci platů dosavadní postupy guvernéra ČNB na oslabení koruny.

  A drobná poznámka : Ve výčtu povedených antikomunistů (Štětina apod.) se často zapomíná na lidi, kteří se nestali komunisty proto, že byli takoví šupáci, že je ani ti normalizační komunisti mezi sebe nechtěli.

  To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   Hluboko ve středověku jsem měl takového šéfa. Pokoušel se dostat ke komunardům a ti ho nechtěli. Zavčas jsem zdvihl kotvy, protože takového křiváka člověk hned tak nepotká.

   To se mi líbí

 7. Rosťa napsal:

  Hluboko ve středověku jsem měl takového šéfa. Pokoušel se dostat ke komunardům a ti ho nechtěli. Zavčas jsem zdvihl kotvy, protože takového křiváka člověk hned tak nepotká.

  To se mi líbí

 8. Rosťa napsal:

  Omlouvám se za zdvojení. Bohužel vznikl problém. Jedl jsem domácí kachnu a jedno moje já říkalo, že si mám dát bílé a moje druhé já, že červené. A jak se tak ta moje já dohadovala a nikam to nevedlo, otevřel jsem si Pardál echt a omylem jsem to nějak poslal dvakrát.

  To se mi líbí

 9. věra napsal:

  Slova, slova – teď zrovna pindá v parlamentu jednotka blbosti p. Laudát… S tím Babišem je to průšvih, ale když vládli oni, měly průšvihy snad každý měsíc a drželi se tam jak lejno košile a pohoršovali se, když je chtěla opozice shodit, achjo… Už jsem to vypnula, to se nedá poslouchat, taková masochistka zase nejsem.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Je to shoda náhod, že článek vyšel právě dnes. Ale kdybych věděl, co se bude dít, tak bych jej nazval „Kecy, kecy, kecy“

   To se mi líbí

  • oh napsal:

   S Laudátem jste měla kliku. Já z parlamentu chytil nejlepšího ministra financí v galaxii Mléčná dráha, odborníka na prodej erárních nemovitostí se ztrátou a padáky, poslance za Omnipol a Hávu, jak říká: „My vás nesmíme nechat v klidu krást.“ Naštěstí jsem právě neměl po ruce nic těžkého, takže nemusím uklízet střepy, ani shánět novou TV.

   To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    Potřeboval bych váš žaludek. Doposlouchat Kalouska je fakt jen pro hrdiny.

    To se mi líbí

    • oh napsal:

     Věřte mi, nepotřeboval. Mnohem prospěšnější jsou rychlé prsty a ovladač od TV připevněný k poutku na zápěstí. 🙂

     To se mi líbí

 10. K-k. napsal:

  OT: Pane Bavore, pošta… 😉

  To se mi líbí

 11. kchodl napsal:

  Se slovy je potíž. Hlavně tedy ta, že poslední dobou často získávají přímo opačné významy.

  Třeba pravda & láska. Demokracie. Svoboda. Mírové úsilí. Nevládní organizace.
  Šlo by to nazvat třeba „Orwellovským zmatením“ ? Jako Ministerstvo lásky, které se zabývá vraždami, atd.

  Ale musím přiznat, že se mi to zdá celkem logické – každá příliš namyšleně a nadneseně nazvaná činnost nebo věc se zákonitě časem musí převrátit ve svůj antipod. Připadá mi to přirozené – vesmír (JHW, On, Špagetová obluda, etc.) prostě nemá rád vychloubání.

  Takže Titanic se zákonitě musí potopit při první plavbě, když narazí na nějakou pitomou kru. Válečná loď Invincible (neporazitelná) pravidelně vybuchuje během první minimální šarvátky, nešťastný zásah otevřeným světlíkem do prachárny – nebo tak něco. A osudová bitva je prohraná.

  No a tak dále. Nazvat novou firmu „Nezkrachovatelná a.s.“, určitě by padla hned první den své oficiální činnosti do dluhů nebo by prchnul účetní s plnou kasou, peníze z banky by zmizely na anonymní účet někam do dáli, než by kdokoliv řekl Švec. Vůbec bych se nedivil.

  Jakmile si policajti napsali na auta „Pomáhat a chránit“, začal jsem se jich instinktivně bát. Zní to velmi výhrůžně. Skoro jako ta slavná Reaganova hláška – prý nejhorší věta, kterou můžete kdy slyšet: „Ahoj, já jsem z vlády a přišel jsem Vám pomoci“. Rozumný člověk okamžitě vezme nohy na ramena.

  To by byla ta kladná slova, která získala zcela opačné významy. Ale co ta špatná slova ?
  Anti-teroristická operace je genocidní zločinná občanská válka proti vlastním lidem. Exekutor je ve skutečnosti státem certifikovaný loupežník, který se žádnými zákony nemusí zatěžovat. Politik není ve skutečnosti žádný anděl, ale líný manipulativní prolhaný psychopat lačný po moci a penězích, který je schopen prodat vlastní matku na orgány, neřkuli své voliče. Když nazvete novou firmu „Krachující radostně, a.s.“, vůbec to neznamená, že bude prosperovat, spíše asi naopak, a radostné to nebude už vůbec.

  Dá se tedy usoudit, že špatných slov se obrácení významu netýká, na rozdíl od těch kladných.

  Z toho všeho se dá vyvodit několik hypotéz. Například ta, že věci spějí samovolně k horšímu. Nebo že Bůh je pěkná svině. No, o Špagetové obludě to všichni vědí, že. Stačí se jí podívat na zuby.

  Takže nezbývá, než se uchýlit k jistotám. Ke slovům, která jsou nekladná a nezáporná. Těch by se nic týkat nemělo, tam jsme v bezpečí. Například kafe, pivo, doutník …

  (hm, europivo bez chuti a zápachu; kafe bez kofeinu impregnované Éčky aby nekyslo; doutník samozhášivý s těmi chemikáliemi z elektrických kabelů, podle EU norem, …)
  🙂

  To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Oprava: firma by se měla jmenovat „Krachující smutně, a.s.“, aby to mělo logiku.

   To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Došlo mi, proč (viz závorka nakonec). Kafe, pivo, doutník jsou totiž kladná slova. Alespoň pro mě. Takže je jasné, že se obsah zákonitě musí zhoršovat.
   🙂

   Pěkný večer všem.

   To se mi líbí

 12. Miluše napsal:

  Jenomže slovo je také někdy lék, dokáže uklidnit, potěšit a pomoci druhému člověku ve chvíli, kdy je na tom zle. Myslím, že v době, ve které žijeme to platí dvojnásob. Pěkné slovo, vyřčené v pravý čas, navodí pocit štěstí. A jak se praví v té písni, kterou zde vzpomněl pan Hudec, štěstí si za prachy nekoupíš 🙂

  To se mi líbí

 13. Jiří Knopp napsal:

  Tak tedy slova.Pěkně jste o nich psali,pěkně a já se k Vám také přidávám.Již poměrně v ranném věku jsem přišel na to,že chceme-li někoho opravdu pořádně vytočit, ba přímo ho „nasrat“, je nejlépe zvolit slova neobvyklá a nebo spisovná..Jednou jsem byl svědkem,jak taková popudlivá ženština napadla slovně muže řekl: cdo si to dovolujete vy vy jedna OSOBO! No,co ta žena ze sebe vychrlila :co si to dovolujete, kdo je u vás osoba,vy dacane atd… Kdysi mě jeden velitel dal otázku,kde mám služební zbraň a já mu odpověděl:“patrně mi ji někdo uzmul. No reagoval jako poručík Dub. Celá rota se pobavila a já jsem byl potrestán, ale to byla taková legrace,že si ji pamatuji 60 let.

  To se mi líbí

 14. Rosťa napsal:

  Kafé moc nerozumím a nejvíc mi chutnal ( chutnalo ! ) Standard. Pokud jde o pivo, tam bych řekl něco, co se na tyto stránky nehodí. Naštěstí tu jsou nové malé firmy, které dělají piva v přibližné kvalitě z dob, kdy stálo korunu šedesát. Doutník mi nabídl jeden velkopodnikatel z dřevěné
  krabičky a ještě byl v jakémsi kovovém pouzdru. Byl údajně z Kuby a dělal okolo toho tyátr, jako by mě věnoval zájezd do Karibiku. Třikrát jsem si utáhl a rozmačkal ho v popelníku, páč to smrdělo stejně jako Startky. Proč toho velkopodnikatele chytaly mrákoty mi bylo vysvětleno později. Ale stejně to nechápu. Když jsem si kdysi ke kulečníku koupil doutník „krátký“, byl za korunu. Ale je jiná doba. Třeba ten kubánský stál pětikačku, on ten hliníkový futrál taky není zadarmo.

  To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   Patří pod Kodla, dnes mi to tu nějak blbne.

   To se mi líbí

  • moskyt napsal:

   Rosťo, to kafé bylo velice kvalitní. Jak mi vyprávěl jeden starý zahraniční ochodník, který byl už počátkem 80. let v důchodu, tak při obchodu s Etiopií oni neměli na placení nic jinýho než kávu – arabicu. Ta je daleko kvalitnější a pochopitelně i dražší než jihoamerické odrůdy, kterými nás začali cpát po převratu. No ale my jsme jí měli víc než dost a proto byla i v maloobchodě relativně levná.

   To se mi líbí

   • brtnikvbrlohu napsal:

    Akorát se tam nesměla připlést „liška“ (zkažené zrnko) – to pak bylo na blití, ale protože se mlelo jen do hrnka tak nezkazila celý balíček. Smůlu měl kdo si mlel v obchodě robusta se tu vůbec až do převratu neprodávala, standart byl dobrý protože byl zaručeně čerstvý – každý ho kupoval, na rozdíl od dražších, tam ale zase nehrozila „liška“.

    To se mi líbí

 15. Joda napsal:

  Abych se vrátil k původnímu tématu.
  Zajímavě je, jak slova mění význam s místem a časem. U nás v Jižních Čechách se děvčatům, běžně říká „Holky“. Když jsem přišel do Prahy na kolej, oslovil jsem skupinu spolužaček „Tak pojďte holky“. Jedna z nich, z kolínska, se urazila, že prý jsem na ně sprostý.
  Ve starých knihách se běžně používá pro dorůstající děvče výraz „Děvka“. Zkuste tak dnes nějakou oslovit!

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.