Válka sankcí Západu proti Rusku: – co tak úplně nevyšlo


(http://bavor.blogspot.cz/2015/05/ver-ale-komu-verit-mer.html)

Poslední dobou se značně rozšířilo chápání toho, že se charakter moderních válek zásadně změnil. Namísto vpádu motorizované pěchoty a tankových klínů – barevné revoluce. Místo totálních bombardování – udušení ekonomickými sankcemi. Tak se i dnešní sankční agrese proti Rusku s každým dnem stále více podobá známému plánu „Barbarossa“. Stejné přístupy, stejné nástroje a stejné názory, tvořící základ, – jen válka se vede nikoli vojenskými, ale ekonomickými prostředky. Podle názoru šíleného fírera byl SSSR obrem na hliněných nohou, který se po prvním úderu německé válečné mašinerie rozloží. Loňské propočty západních „civilizátorů“ byly založeny na stejné matematice. HDP EU – 17,3 trln.USD, plus HDP USA – 16,8 trln.USD, – HDP Ruska pouhých 2,4 trln.USD. Převaha Západu nad ruským medvědem vypadala absolutně. Podíl EU v ruském zahraničním obchodu dosahoval (podle různých zdrojů) mezi 51 až 56%, když v EU na Rusko připadlo 7-9% a v USA 4,5-5%. Spojeným státům – hlavnímu iniciátoru a autoru války sankcí proti Rusku se tento poměr zdál být absolutně výherním. Podle amerických analytiků mohly západní země vydržet následky sankcí relativně snadno, zatímco my jsme po „zavření kohoutku“ měli rychle složit krovky. Jak řekli – tak udělali!

Rozdíl byl jen v tom, že zatímco Hitler 22.června 1941 účastníkům Východního tažení  „dovolil vzdát se chiméry svědomí“ a poslal napřed tanky, tak oficiální místa USA 6.března 2014 oznámila, že začala válku nikoli s ruským lidem, ale „výlučně v zájmu změn politické moci“ v Ruské Federaci (RF). „Naším cílem není poškodit globální ekonomiku, a ani ruskou ekonomiku. Naším cílem je změnit způsob rozhodování vedení RF. Myslím si, že sankce efektivně vytvoří podmínky pro realizaci tohoto úkolu a my budeme pokračovat v nátlaku, dokud se to nerozhodne“ – prohlásil ministr financí USA. Nebylo by ale spravedlivé svalovat vinu jen na USA. Už v květnu 2014 Analytické centrum Deutsche Bank propočítalo možné ekonomické následky vyhlášení sankcí proti Rusku pro německou ekonomiku a zveřejnilo výsledky výzkumu, ve kterých oznámilo: „Západ si může dovolit projev tvrdosti. Evropská a americká ekonomika jsou plně schopné bez zvláštních ztrát přkonat obtíže této války. A to při jakýchkoli odvetných krocích Kremlu“. Musíme přiznat, že první úder byl silný. Podle oficiálních údajů jen za rok 2014 představovaly ztráty Ruska v důsledku západních sankcí 30 mld.USD – jinak 1,5% HDP.

Ovšem dále, jak se říká, se cosi zvrtlo. Nejenže Rusko na své zahraniční a vnitřní politice nezměnilo ani „ň“, ale její ekonomika se, – nehledě na bravurní prohlášení prezidenta USA Obamy – nerozvalila. Dokázali jsme 7.srpna 2014 provést současný analog „protiofenzívy u Moskvy“, když jsme zavedli odpovídající potravinové sankce proti EU. Tady se ukázalo, že se analytici Deutsche Bank dost zásadně přepočítali. Jak 9.února 2015 prohlásil ministr zahraničí Španělska J.M.García-Margalo: „Sankce nám všem přinesly značné ztráty, EU k tomu momentu tratil 21 mld.Eur. Ve Španělsku silně utrpěl turistický ruch a zemědělství“. Stress-testem neprošlo Řecko, odkud do Ruska odcházelo kolem 70% jeho zemědělské produkce a čtvrtina tržeb z turistického ruchu pocházela z Ruska. Ruský obrat zboží Itálie v roce 2014 ztratil 1,2 mld.Eur a podle průběžných letošních výsledků se propadne o další minimálně 3 mld.Eur. Přitom oněch zmíněných celkových 21 mld.EUR jsou jen přímé ztráty. Jsou ale ještě ztráty nepřímé. Například události kolem francouzských „Mistralů“ přispěly do celkových ztrát 800 mil.EUR jako vratka ruské platby předem. Současně ale společně s pokutami a penálemi a běžnými náklady na údržbu a provoz nepotřebných lodí, znamená zvýšení o další 3 mld.Eur. Nebo další příklad – Holandsko, kde přímé ztráty v souvislosti s odchodem z ruského trhu představují sice „jen“ 200 mil.Eur, ale nepřímé – díky zrušení dodávek holandského zboží přes země Pobaltí, přinášejí dalších 300 mil.Eur ztrát.

A co Německo? Berlín oficiálně hovoří „jen“ o 4 mld.Eur ztrát, ale jen snížení objemu zahraničního obchodu s RF za rok 2014 způsobilo ztrátu 6,5 mld.Eur.

Pád kurzu ruského rublu, vyvolaný válkou sankcí, jakož i zimní zástava mechanizmů úvěrování (hypotéčního, spotřebního a automobilního), vedla k silnému propadu prodejů německého vysoko technologického zboží. Počínaje automobily a konče obráběcími stroji a dalším zařízením. Jen v této souvislosti bylo v Německu propuštěno přes 20 tisíc pracovníků automobilového průmyslu. Společně se souvisejícími odvětvími to vedlo k růstu nezaměstnanosti o 270-300 tisíc lidí, kterým podle německých zákonů náleží významné sociální výplaty a podpory… Některá německá finanční média předpokládají, že sumární ztráty Německa v důsledku sankční války už dosáhly cca 10 – 11,5 mld.Eur. Ve srovnání s tím litevských 160 mil. litrů ztrát mléčného odvětví vypadá jako drobné. Dokonce Poláci s jejich 800 mil. Eur, stojí, jak se říká, na konci řady.

Jen dodatečné náklady na zvýšení zemědělských dotací z fondů EU dosahují minimálně 8-9 mld.Eur. Takže, když to sečteme kolem a kolem, celkové ztráty EU ze sankční války, kterou sama začala, mohou dosahovat 40-50 mld.Eur, což je dvakrát tolik, co oficiálně uvedené cifry.

Ale hlavní chyba evropských „civilizátorů“ spočívá v něčem jiném. Přesněji řečeno, jsou ty chyby tři:

Za prvé – míra závislosti Ruska na EU se ukázala být značně nadhodnocenou a naopak EU na Rusku pak ještě více podhodnocenou. Oficiální místa v Bruselu zatím, samozřejmě tvrdí, že Moskva za dva roky války sankcí ztratí asi 2x tolik, kolik jejich analytici spočítali pro EU (kolem 100 mld.Eur). Nicméně už nyní je zřejmá záludnost těchto výkladů. Velikost sumárních ztrát Ruska se s každou iterací (opakováním) výpočtů postupně snižuje. V minulých dnech je v kuloárech ECB už hodnotili jen na 75-80 mld.Eur. Následky pro EU na druhé straně podléhají naopak korekci směrem vzhůru. V Berlíně např. předpokládají, že EU ztratí nejméně 118-123 mld.Eur.

Za druhé – USA a Evropa zvlášť se až příliš suverénně považovaly za nezaměnitelné. Praxe ovšem ukázala, že tomu tak není. Západ odstřihl Rusko od levných dlouhodobých úvěrů? Levné dlouhé peníze s radostí poskytla Rusku Čína. ECB začal hon na zahraniční ruská aktiva? Moskva oznámila amnestii kapitálů a … Velká Británie se najednou nedopočítala 300 mld.Eur. V Londýnské City říkají, že něco takového se stalo poprvé za 35 let. Ztratilo Rusko dovoz potravin, který pokrývá kolem 1/3 spotřeby země? Více než polovina … a kousek,  je už pokryta jinými zeměmi. V řadě odvětví tak západní sankce vyvolaly efekt „many nebeské“. Ke konci roku 2014 činil nárůst ruského leteckého průmyslu 30%, ocelových trubek o 38%. Celková progrese rozvoje všech druhů průmyslu RF dosáhla skoro 4% za rok. To znamená, že až válka sankcí skončí, – nebudou se Evropané pomalu mít kam v Rusku vrátit. Zablokovala Evropa stavbu „Jižního proudu“? Budete kupovat ruský plyn v Turecku… jinak to asi nepůjde.

Za třetí – Válka vyhlášená Západem významně urychlila proces divergence vlivových center. Je zřejmé, že ho iniciovali, stejně jako ve dvou předchozích případech, Američané. Ale platí za to převážně jen země Evropy. Není se čemu divit, vezmeme-li v úvahu, že celkový obrat zboží RF s EU byl 450 mld.Eur, zatímco RF s USA pouhých 39 mld.Eur a ten za dobu sankční války navíc ještě o 6% stoupl. Navíc se uvnitř EU náklady dělí značně nerovnoměrně. Zmínění Poláci a Pobaltí požadují (i když ne všecko,- ale dostávají!) kompenzaci ztrát od Bruselu. Ale Francouzi a zejména Němci platí „za sebe i  za toho mládence“. Což nijak zvlášť nepřispívá zachování vnitřní politické semknutosti EU. Počet zemí, které kategoricky vystupují proti prodloužení sankcí, dosáhl sedmi, takže Washington byl nucen jim pohrozit vážnými tresty.

Takže, máme-li operovat analogy 2.Světové války, nachází se dnes válka sankcí ve stádiu Stalingradské bitvy, přičemž její finální části. Proč si myslíte, že paní Merkelová, která kategoricky odmítla účast na oslavách 70.výročí Velkého vítězství, se najednou rozhodla přiletět v neděli do Moskvy? Jen proto, aby v zatáčce předběhla Londýn a Paříž? Německo kšeftuje. Přitom to dělá už nikoli jen skoro zjevně. Americká NSA sice mezivládní telefonické rozhovory Merkelové s Putinem, přinejmenším teoreticky, poslouchat může, – ale osobní a navíc v Moskvě? Nesmyslnost sankcí se, přinejmenším pro Berlín, stala zřejmou. Co je ale závažnější – sankce demonstrovaly navíc nesmyslnost celého dnešního systému geopolitického pořádku. A právě dnes probíhá formování toho, co ho zamění. Co to bude – to se asi brzy dozvíme. Možná, že do konce letošního roku. Ale místo USA už nebude v jejím centru. Nejspíš se ocitnou na okraji …

Alexandr Zapolskis,

Zdroj: http://www.regnum.ru/news/polit/1923195.html

hroch-hlava

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 reakcí na Válka sankcí Západu proti Rusku: – co tak úplně nevyšlo

 1. Tribun napsal:

  Rusko se každopádně nesložilo a pravděpodobnost kolapsu se s každým dalším měsícem snižuje, kurz rublu se stabilizoval. A když to Rusové vydrží dost dlouho, možná na tom nakonec vydělají, protože už tak rozvrzaná EU se ještě více rozklíží. A to je zde ještě otázka, zda snaha Západu poštvat Rusy proti Putinovy nevyústí v semknutí se Rusů kolem Putina proti Západu.

  To se mi líbí

 2. Cech napsal:

  No nevím ale to podstatné je jinde :
  http://cz.sputniknews.com/nazory/20150517/417133.html
  To co se musí totiž vyřešit silou není Rusko, tam je bohužel červený knoflík a šílenec, který když na něj pošleme rakety, tak jej opravdu naprosto bez váhání zmáčkne.
  Protože současný vítěz, této probíhající války již existuje :
  http://cz.sputniknews.com/nazory/20150516/413371.html
  Tož ta zásadní otázka dneška zní.
  Zmačkne ten šílenec to červené tlačítko, když pošleme rakety na Čínu?

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   Čína už dávno má vlastní červená tlačítka. A poslat rakety na celou Čínu může být ožehavější problém, než bombardovat „omylem“ čínskou ambasádu v Bělehradu.

   To se mi líbí

  • jaa napsal:

   jen dotaz – copak čňani nemaj to červené tlačítko taky? Mám dojem že mají a k amíkům to mají blíž co vím

   To se mi líbí

 3. oh napsal:

  Když má platit dluhy Řecko, je nutno platit za každou cenu a když řecká vláda vyjednává, je to prezentováno jako hrozba.
  http://zpravy.e15.cz/zahranicni/politika/tsipras-pry-hrozil-ze-recko-neuhradi-kvetnovou-splatku-mmf-1189876
  Ovšem když dojde na dluhy nejnovějšího zdroje evropských civilizačních hodnot, pak platí, že „věřitelé musí být konstruktivní.“ Jinak se prý budou divit.
  http://zpravy.e15.cz/zahranicni/politika/odpustte-dluhy-nebo-se-budete-divit-varuje-ukrajina-1190013
  To určitě nezní jako výhrůžka, že?

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.