Když válka skončila


Když válka skončila, začaly se prý dít hrozné věci. Zabíjení bezbranných civilistů německé národnosti bylo podle některých historiků na denním pořádku. Samozřejmě, že je to přehnané, ale dělo se. Jenže když válka končila a bylo jasné, že se jedná o hodiny či nejvýše dny, tak ustupující zfanatizovaní  nacističtí vojáci vraždili stejně bezbranné a nevinné české lidi. Zbytečně, protože tím svůj konec nikterak nemohli oddálit. Prostě fanatická pomsta. Nelze se proto divit, že po jejich odchodu vyhřezly ty nejnižší lidské pudy u Čechů, kteří se konečně mohli zbavit svého strachu z namířených zbraní, a ti Češi se obrátili proti těm, které si s uplynulou dobou logicky spojovali, tedy Němcům. A záleželo pouze na tom, jak hluboce byli ti Češi válkou poznamenáni a jak se s tím dokázali vyrovnat. Proto docházelo od vyhánění z domovů až k zabíjení. Z hlediska dnešní doby s tím nelze samozřejmě souhlasit, z hlediska tehdejší situace to lze chápat.

Současně začal i odsun Němců z pohraničních oblastí. I ten vyvolává dodnes různé emoce. Jenže nikdy jsem nikde nečetl, kolik z těch vyhnaných bylo takových, kteří šest roků před tím nadšeně vyháněli české obyvatele téhož pohraničí. A stejně tak nikde nikdo neuvádí, kolik z těch vyhánějících se pouze vracelo do svých původních domovů.

Každý člověk má v sobě někde na dně duše to morální bahno. A zaleží jen na tom, kdo kdy s tím člověkem zatřepe natolik, že to bahno vybublá ven. Nelze tedy v podobných případech dávat vinu těm, kteří se poválečných násilností dopouštěli. To jen kdosi dopustil, aby to bahno vybublalo. A ten kdosi snad ani nemá jméno a ukrývá se za nadnárodní kapitály.

Bavor podpis_rexAP

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

72 reakcí na Když válka skončila

 1. strejda napsal:

  Na jaře toho roku 1945 začalo velké zabíjení civilistů v českých zemích. Válka se chýlila ke konci. Dosavadní pořádek se ztrácel. Krajinou bloudily velké kolony vězňů koncentračních táboru. Jejich cesty byly posety mrtvými. Velmi často i ženami. Vězňové umírali nemocemi, vysílením, utlučením i zastřelením. V kraji se usadil Zlý duch. Pronikl všude i do myslí mnoha lidí. Jak se blížila fronta, mrtvých, zavražděných a popravených přibývalo. Nešetřilo se civilistů, žen a dětí. Panská rasa, Herrenvolk, nechtěla od svého díla odejít bez prásknutí dveřmi. Tisíce a tisíce civilistů ztratilo na konci války život. Ne v bojích, ale byli zavražděni.
  Přešla fronta, z Herrenvolku se stali poražení a nenávidění. Lůza vylezla z děr. A ti, co ji měli zastavit, stáli oněměni tou hrůzou, kterou zažili i tou se kterou se seznamovali. Neměli v ten čas sílu a nedokázali tomu čelit. Svět byl naruby, převrácený a zničený. A s prvními dny míru přicházela další zprávy o tom, co se dělo v obsazených zemích a hlavně několikaletou válkou zasaženého východu. Mrtvých byly MILIONY. Začali mluvit lidé z koncentračních táborů a mluvilo se o dalších MILIONECH obětí.
  Přeživší se chvíli radovali z míru a z toho, že žijí a co chvíli se jim dělalo krvavě před očima, když se dovídali o těch milionech zničených životů.
  Někdo na počátku války otevřel Pandořinu skříňku a nedělal si starosti kam Běsi doletí. Teď se musela zavřít. To nikdy nejde ze dne na den. A tak byly další a další oběti. Nebyly jich miliony, jen desítky a stovky. Zodpovědní se vzpamatovávali z šoku poznání hrůz války a situace se začala uklidňovat. Zničený a rozvrácený stát se začal ujímat svých povinností.
  Je 70 let od těch událostí a stále ještě není dokonáno. Masově ale převládá odpuštění.
  Hydra nenávisti a odplaty ale nezemřela. Začíná se tvrdit, že nové dějiny začínají 9.květnem 1945 a vše před tím je z části zapomenuto a zčásti nemá vztah k tomu, co se pak dělo. Někdo se pokouší revidovat výsledky největší války dějin. Dá se snad pochopit, že to dělají poražení, nedá se ale nijak pochopit, že to dělají vítězové. Vypadá to, že jedno poučení nestačilo, musí přijít další. KOLIKRÁT ???

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   Myslím si, strejdo, že by Vám udělala radost tato vzdělaná, přemýšlivá mladá holčina:
   http://phamthai.blog.idnes.cz/c/435583/Dalsi-pseudointelektualni-clanek.html?ref=viacbloger
   . . k tomu jejímu pozorování světa a myšlení vedu své vnučky (to je asi tak všechno, co starý kmet pro svoji společnost může ještě udělat) a byl bych moc rád, kdyby v nich jednou nalezl podobnou přemýšlivost. Pak bych se toho Vašeho …“ Vypadá to, že jedno poučení nestačilo, musí přijít další. KOLIKRÁT ???…asi tolik nebál . . . vlastně, určitě bych se nebál!
   P.S.
   pozoruhodně to má v té své krásné hlavince srovnané, žejo?

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    P.S.S.
    těšilo by mě číst její názory na některé bavoroviny zde…ale vlastně co s dědky, já být v její kráse, tak bych dělal voly z mladších kusů

    To se mi líbí

   • tata napsal:

    BOHUŽEL
    Tak optimistický bych nebyl,je to víceméně vyjímka.Převážnou část mládeže moc politika nezajímá ale povědomě do sebe natahují tu skrytou masaž.Ano zatím jsme tu my ,kteří většinou mají ty hrůzy od rodičů………MOJI RODIČE AŽ DO SMRTI ŘIKALI MRTVÍ NĚMEC DOBRÝ NĚMEC………mužete se jim divit po prožitém……U mě je to už udělejme tlustou čáru stím že ani náhodou připustit že to po válce se dá považovat za to samé co našim rodičům udělali Němci.
    Jenže jsme svědky jak si dovolí v čele s knížetem prohlásit a obhajovat že dnes by byl Beneš před TRIBUNÁLEM PRO VALEČNÉ ZLOČINY……….
    V tomto sem pesimista…….je to velice rafinovaná masaž,bohužel nese své ovoce

    To se mi líbí

    • strejda napsal:

     Tato, přesně jste popsal postup.
     1. Po prožitém obrovská nenávist postižených a poškozených
     2. Druhá generace je smířlivější, nemá osobní zkušenost. Nachází vyvážený postoj.
     3. Dalším krokem je relativizování doby a egalizování zločinů. Ztrácí se viník a poškozený. Zločinec si smí dovolit emoce, oběť ale musí být čistá. Prvotní zločinec je omlouvám tím, že byl manipulován. Oběť jednající v afektu, zkratkově či v obraně je prvotnímu zločinci postavena na roveň. To je dnešní stav.
     4. U oběti se prokáží nízké pudy a jednotlivci se ztotožní s celkem. Postaví se vrahům a obětem společné pomníky. U vrahů se budou hledat velké, ale nenaplněné ideály. U obětí jen primitivní msta. Vznikne rozdělení na panský lid a masu. K tomu se dnes mílovými kroky blížíme. Osvobození již nazýváme změnou okupantů. Boj s agresorem na jeho území je považován za napadení. Zatím tedy jen selektivně. Jsme však na začátku.
     5. Poslední etapa nastíněná před 73 lety jistým hudby, psů a děti milovným pánem. Rozdělením masy na tři díly. Asimilovatelné – ty již vidíme kolem sebe, potřebné pracanty, lepší než emigranti z Mali a ty, kteří zbývají – spolu s těmi emigranty, kteří je rozloží. Bude to, zatím to tak vypadá, humánnější postup.

     Je jen otázka, zda to opravdu vyjde. Současná generace se ještě brání stavu 3. Považuje se proto za odepsanou a nová generace se vychovává v zapomenutí. Fakta již nejsou základem, ale zbytečným balastem, který nemá bránit rozletu.
     Mnozí z nové generace ztratili vztah k rodné zemi (to dnes již vypadá skoro jako nadávka) a doufají, že ji opustí za lepším. Že se asimilují někde jinde.

     To se mi líbí

     • pepan napsal:

      5. etapa, celkem jistě to tak funguje u nás, často je docela děs, když nějaký frikulín vyžvaní, jakej že to světonázor se mu honí v palici.
      Do kontrastu bych postavil švédské, heavy metalové Sabaton. Jasně, je to mrtvej směr, muzika pro učňovskou mládež s nevalným prospěchem ve škole, no povědomost o realitě a historii (pro některý bude překvapení, že znají i tu československou) záviděníhodná:


      Je jasný, že tohle červenokaretníci neposlouchaj.

      To se mi líbí

      • kočka šklíba napsal:

       No nevím no, já bych to nebrala pro učńovskou mládež, mě se to líbí, a to nejsem ani učňovská ani mládež, jen jí málokdo zná bych řekla :)..

       To se mi líbí

   • Karamela napsal:

    Slečnu prosím pozdravujte, dobrá vnučka, dobrá!

    To se mi líbí

    • blbíš napsal:

     Vážený strejdo, bez urážky! Stále jsem z Vašich závěrečných odstavců z výše uvedených dvou příspěvků, jelen! Nemohu se smířit s tím stádem tupých blbů, které je nutnou podmínkou platnosti Vašich závěrů. Prostě se domnívám, že bez něj není možné přetřít a překroutit historii, jakkoli netvrdím, že není možné přetírat či překrucovat historii i bez toho stáda. Konec konců toho jsem svědkem po celých 24 hodin v našich/vašich médiích. V dalším příspěvku jste odsouhlasil Tatovu „VÝJÍMKU“, když jsem Vám nepřímo napsal, že nemusíte mít pravdu a k variantnímu zamyšlení jsem Vám předhodil onu svěží a mladou krásku, jako představitelku mladého stáda, na které vsázím a kterému prostě věřím, protože se domnívám, že používá mozek i své vzdělání k tomu, aby se uměla postavit k životu linkovanému jedinými vykladači pravdy a lásky (jakkoli nevylučuji, že se mohu mýlit). Bohužel, nemohu být v Bavořích každý den, ale přesto jsem kdysi zaznamenal Tatovo vyprávění o výchově jeho, tuším, dvou synů. Tak hergot, příteli Tato, kde jste udělal chybu, že házíte své syny do jednoho paušalizujícího pytle a co vy pánové, strejdo a Lexi se vztyčenými pěti palci, co vaše výchovy, nebo mi chcete namluvit, že jde v případě vašich dětí jen a pouze o výjimečné „VÝJÍMKY“ potvrzující Tatovo pravidlo „VÝJÍMKY“ toho jinak tupého stáda? Nebo se jen nezdařilo? To už vás ty ze všech stran deroucí mediální hovadiny, srocující se červenokaretníci, holé lebky, kavárny a lásky tak síří, že se neumíte nad to všechno povznést? Vzpomeňte si, co říkali vaši prarodiče o vašich rodičích, co vaši rodiče o vás, vždyť je to furt a furt stejné. Ta Vaše skepse čišící z Vašich závěrů, pane strejdo, je POUZE důsledek selhání nás samých a nikoli těch mladých! Ti se dali a stále dají ohýbat a my jsme to hrubě zanedbali (uměl bych najít mnohem vhodnější slůvko!) a nadále zanedbáváme tím, že dáváme prostor (místo po držce=až tak bych to viděl) klňavům, bartuškům, zaorálkům, kalouskům a podobným týpkům. Furt a furt svou neakčnost svádíme na ně, abychom tak zakryli svou vlastní hloupost, nemohoucnost a zbabělost a to tak umně, strejdo, že mně to dokážete dokonce zesumírovat po jednotlivých bodech a navíc ukázat na časoprostorový bod, v kterém se asi tak zrovna nachází současnost našeho (mladého) stáda. Opravdu obdivuhodné, na to ani zdaleka nemám. Přesto vězte, že moje okolí je trochu jiné a z děcek svých a svých přátel, jejich kamarádů mám zcela jiný dojem než Vy a nevěřím, že je někdo dokáže shoufovat do stáda „užitečného blba“!!!
     Jo, příteli Tato, už jenom lehonkou poznámečku. Už Vás vidím coby mlaďocha, jak se dobrovolně a bez jakýchkoliv postranních úmyslů zajímáte o politiku (to byl fór?), taková vzpomínka na povinné svazácké sedánky, žejo? Na rozdíl od Vás se nedomnívám, že Vámi chápaný nezájem mladých o politiku musí nutně vést k příslušnosti tupého stáda, nebo dokonce vyvozeným paušalizujícím závěrům vašich příspěvků!

     To se mi líbí

     • tata napsal:

      Blbíš
      Bohužel jsem ji žral i v mládí,jak jsem mnohdy psal byl jsem jen kruček aby jsem byl fanatik,naštěstí sem pochopil včas.
      Myslím že jste nepochopil přesně co já myslím,neberu VÁM OPTIMISMUS,JÁ SEM VTOM PESIMISTA.
      Když už do toho chcete zatahnout mé děti,tak jste použil dost neštasný příklad,který by spíše dával za pravdu mému pesimismu.
      NEJSME NIKDO NEOMYLNÍ………nikdy jsem jim nevnucoval můj pohled na svět,,politický,, co jsem ovšem vyžadoval bez pardonu slušnost ,čestnost…..vtom směru jsem naprosto spokojen.
      Konečně na to si musí přijít každý sam,to se nedá naučit vštipit.
      BYLO BY TO na dlouho debatu a na tu nemám ani silu ani chut……..zaměnujete trochu hrušky s jablky ale vyvracet VÁM TO NEBUDU

      To se mi líbí

     • oh napsal:

      Přetírání historie je snadné. Potřebujete jen čas a kontrolu nad vzděláváním. Stádo tupých blbů naopak nepotřebujete, pamětníci události nejsou nesmrtelní.
      http://www.messin.estranky.cz/clanky/nezarazeno/vietnam01.html

      To se mi líbí

    • blbíš napsal:

     . . . bohužel Karamelko, nepozorně jste četla . . . ale nezapírám, že takovou vnučku bych neuměl rozmazlovat

     To se mi líbí

  • Lex napsal:

   Strejdo,
   vynikající koment! Kdyby to šlo, tak pět palců.

   Nedávno jsem tu podobně napsal významově v tom smyslu – „Míra a intenzita pomsty je vždycky adekvátní míře, kumulaci a koncentraci předchozího prožitého ponížení, utrpení a zla.“. Pomstu nemůže nikdo oprávněně hodnotit padesát let poté, aniž to, co jí předcházelo, sám „na své kůži“ prožil.

   A ještě citát – Edvard Beneš na sjezdu osvobozených politických vězňů 14.12.1945 „Přijde brzo chvíle, kdy tito viníci se budou před sebou samými a před světem očisťovat z toho, co v těchto letech napáchali. A budou tomu sami věřit, až ty své nové lži budou přednášet. Říkal jsem vám při jiných příležitostech, že máte všechno zaznamenat a povědět, co jste zažili ve svých vězeních a koncentračních táborech. snad jen proto, abyste vyložili nám všem svá utrpení, ale proto, abyste znovu mohli bránit, až oni začnou s touto kampaní. Neboť na válku z let 1938 – 1945 se nesmí nikdy zapomenout. A že začnou, o tom buďte přesvědčeni…“.

   Ne nadarmo je prezident Edvard Beneš, který se „zasloužil o stát“, pro mnohé nežádoucí osobou v „novodobých“ (rozumějme – po roce 1989) dějinách, byť vím, že on byl „nežádoucí osobou“ už dříve a pro něco zcela jiného i pro bolševiky (ne ve významu „komunisty“, ale BOLŠEVIKY, tak jako je tato kategorie politiků vlastní i dnešku, ač s komunistickou ideologií nemají nic společného).

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Lexi, velice jste mně potěšil svým hodnocením. Padá na mně beznaděj a jen mně těší, že díky věku budu lecčeho ušetřen.

    To se mi líbí

   • tata napsal:

    LEXI
    Souhlas jen pro korektnost……….tento citát je velice spochybnován že nebyl takto pronesen………nic to nemění na tom že to se přesně naplnuje

    To se mi líbí

    • Lex napsal:

     Ne, tato, mýlíte se.
     Není to tenhle citát, který je (oprávněně) zpochybňován. Zpochybňován je „citát“, který kdysi přednesli Sládkovi republikáni ve sněmovně – abyste nemusel hledat, tak vám ho tu zavěsím – „“Vážení spoluobčané, v době nedávné jsem podepsal historicky významné dokumenty pro naši Československou republiku. Tyto dokumenty nám dávají naději, že se již nikdy nebudou opakovat tragické události let 1938-39. Vědom si neblahé zkušenosti našeho národa, zejména z II. světové války, zanechávám vám odkaz, ve kterém vás varuji před možnými pozdějšími požadavky na znovuosídlení našeho pohraničí sudetskými Němci, kteří byli po právu odsunuti. Může se stát, že mé dekrety, vydané z rozhodnutí vítězných mocností, budou s odstupem času revanšisty prohlašovány za neplatné. Může se stát, tak jako v minulosti, že se najdou „čeští vlastenci“, kteří se budou sudetským Němcům za jejich odsun omlouvat, a že budou nakloněni otázce jejich návratu. Nenechte se oklamat a jejich návrat nedopusťte. Hitlerové odcházejí, avšak snaha o ovládnutí Evropy Německem zůstává. Nezapomeňte, že mé dekrety se týkaly i potrestání vlastizrádců, že mají trvalou platnost, a potrestejte všechny případné vlastizrádce, ať je to kdokoli a v kterékoli době. Váš Edvard Beneš.“ http://www.psp.cz/eknih/1996ps/stenprot/020schuz/s020140.htm
     Tenhle quasicitát se nikde v dokumentech nezachoval – zkuste studovat zde – http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/odkaz-edvarda-benese-zdroj
     Ono také Beneš mohl „v květnu 1947“ sotva tvrdit, že NEDÁVNO podepsal dekrety, které podepsal už před dvěma roky!….
     Na rozdíl od toho, který jsem zavěsil já a který byl skutečně přednesen – není náhodou, že jsem uvedl přesné datum přednesení, i příležitost, při které byl přednesen, a pokud vás zajímá dokument, ve kterém se zachoval, pak je to v Benešově knize „Šest let exilu a druhé světové války“, ne však v tom původním z londýnského nakladatelství „Čechoslovák“, která měla „pouze“ 300 stran, ale v pozdějších, např. Orbis Praha 1946.

     Dík, že jste se pokusil mne „osvítit.

     To se mi líbí

 2. severočech napsal:

  Na naši chalupe občas přijede dcera původních majitelů. v r. 1945 ji bylo 16- Milaá stará paní. Co bylo byl, prý to zavinil Hitler. Nezavdeli jsme tedy řeč na to, že při překopávání záíhonků jsme našli dva odznaky NSDAP: KKe známým na chalupu taky přijel syn bývalých majitelů, ukázali mu, že na půdě našli svázaný soubor nějakých informačních tiskovin NSDAP. On si je prá celkem ochotně vzal jako památku na rodiče.

  To se mi líbí

 3. Hudec napsal:

  Hudec má k tomu samozřejmě historku.
  Někdy po roce 1970 u nás na chalupě přibrzdilo auto s poznávací značkou NSR (jak jsme západní Německo tehdy zkracovali) a k babičce a dědovi se hlásila stará paní lámanou češtinou. Byla to nějaká vzdálená dědova příbuzná, které se vystěhovala do Německa s rodiči ještě před I. světovou válkou a nějak zatoužila po staré vlasti. I její dcera se uměla, kupodivu, domluvit česky, byť mizerně (ale ještě pořád lépe, než já umím německy). Od té doby babičku tak dvakrát ročně navštěvovala, vždy s nějakým dárkem a vždy také s někým z příbuzenstva. Tak jsem se i já seznámil s Haraldem a Marion a jejich malým Torstenem (vzali jsem Haralda do Plzně, samozřejmě do Prazdroje, a když šel u nás spát, dal si boty pod polštář – asi aby mu je ti komunisté neukradli… 🙂 ).
  Tak to trvalo několik let a babička říkávala „zase přijedou naši Němci“. Až tu náhle přijela s tou „českou“ paní elegantní dáma středních let a babičce u kávy a buchet sdělila, že Češi nesou hroznou vinu, které se nezbaví – zabili v nejlepším věku tak schopného a nadějného člověka. Inteligentních sportovce. Vzdělaného….. Reinharda Heydricha! Babička vyskočila jako čertík z krabičky a děly se hrozné věci, které bych do ní, duše laskavé, nikdy neřekl.
  Od té doby „naši Němci“ nepřijeli, ale táta s maminkou udržovali přátelské styky s jednou jejich racionální odnoží až do tátovy smrti, dokonce se po roce 1990 i navštěvovali.
  Jo jo, tak to bylo.

  To se mi líbí

 4. Rosťa napsal:

  Za to zaměňování příčiny s následkem poděkujme letištnímu Václavovi.

  To se mi líbí

 5. čtenář napsal:

  jsem z toho posledního odstavce nějaký smutný a rozladěný.

  snad se nikoho nedotknu názorem,,že vrah by měl být vždy zodpovědný za to že zabil,nemohu najít pochopení pro vraha i když s ním bylo třepáno.

  Najdu ale pochopení pro člověka,který zabije vraha,to ano.

  To se mi líbí

  • Lex napsal:

   Dovolte, prosím, „posedlému a domýšlivému“ jednu otázku – když jsem v 10.08 zavěšoval svůj koment (zejména jeho první odstavec), netušil jsem, že mezitím tu připojíte tenhle svůj – tak ta otázka: „Kdo byl, podle vás, v „druhé světové“ ten váš „VRAH“?

   To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Nevím ale mne to připadá, že ten odstavec lze postupně upřesňovat :
   http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Michael-Kocab-pro-PL-Milos-Zeman-musi-odstoupit-Je-nemocny-nepoznavam-ho-Na-Zapade-si-mysli-ze-jsme-blazni-Uz-nema-pravo-na-nic-374880
   http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Schwarzenberga-nadzvedly-Zemanovy-moskevske-vyroky-Chce-se-kvuli-nim-sejit-s-premierem-374791
   To zásadni je nenazývat výše uvedené Pravdoláskaři.
   Protože opravdu tito „politici“ pravdoláskaři nejsou, tito „politici“ patřící jak do Pražského, tak do Vídeňského výběru, nemají s „naší“ pravdou a láskou absolutně nic společného.
   Jejich cíl je s postupem let stále zřetelnější a oni jej pro svého zaměstnavatele vybojují.
   Bohužel si musíme přiznat, že až doposud mínění Čechů, na uskutečnění jejich cíle opravdu ale opravdu nemělo absolutně žádný vliv.
   Tož asi tak do budoucna a proto také na nich závisí, jestli se jim podaří ten vybublávající bahenní metan opět také zapálit.

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Neposuzujte očima dneška. Berte v úvahu dobu, a to, že za tu dobu někdo nese odpovědnost. V dobách klidu je vrah vždy odpovědný.

   To se mi líbí

   • čtenář napsal:

    jsou i lidé,kteří to zažili na vlastní oči,i s nimi bylo třepáno,ale…..
    na odkazu si můžete pustit jeho vyprávění.

    Zdeněk Růžička

    Zdeněk Růžička se narodil 13. prosince 1925 v Moravské Ostravě a prožil tam i válku a osvobození. Byl také svědkem poválečné msty Čechů na Němcích, kteří byli ve městě lynčováni a bez soudu popravováni. V roce 1949 byl pamětník nedlouho po svém bratrovi, bývalém vězni koncentračního tábora Buchenwald, zatčen za napojení na protikomunistickou odbojovou skupinu Jana Buchala. Prošel sérií brutálních výslechů na StB a v největším veřejném politickém procesu na Ostravsku byl odsouzen ke 14 letům těžkého žaláře. Jeho bratr Miroslav, který dostal šestnáctiletý trest, čtyři roky po propuštění zemřel. Miroslav Růžička byl propuštěn na amnestii v roce 1960, kdy měl za sebou deset a půl let strávených v jáchymovských uranových dolech a věznici ve Valdicích.
    ———————————————————————————————————————-

    Kup půl litra a jdem dupat Němky

    Zdeněk Růžička bydlel v Moravské Ostravě nedaleko internačního tábora Hanke a v květnu 1945 byl svědkem toho, jak si místní Češi, zejména členové Revolučních gard, ihned po osvobození vyřizují účty s ostravskými Němci. Tehdy se prý o vině a nevině často rozhodovalo na ulici. „Třeba na Nádražní třídě pracovali Němci a mlátili je při tom bejčákama,“ vzpomíná pamětník na poválečné poměry, jejichž vyšinutost mnozí nedokázali pochopit. „Lidi se zastavovali a ptali se: ,Proč ho bijete?‘ Nejvíc se pozastavovali nad tím, jak zacházeli s farářem. ,On střílel na Rusy. Je to prajzák a střílel na Rusy,‘ odpovídali jim dozorci. Poměry byly takové, že ke mně přišel jeden známý, co hlídal internační tábor, a řekl: ,Zdeněk, kup půl litra a jdem dupat Němky.‘“ Pamětník také vypráví o popravách Němců: „V té době se bolševici na Němcích naučili, že si s lidmi můžou dělat, co chtějí. Ve Standard-garážích byli nějací Němci a byli tam milicianti, kteří se ožrali a začali tam s nimi provádět psí kusy. Němci se proti nim postavili, a tak je postříleli. To se tradovalo po celé Ostravě. Lidé začali mít strach z těch lidí s červenými páskami, z členů Revolučních gard, kteří chodili a Rusům ukazovali Němce a opuštěné německé byty. I mně bylo proti mysli, že se s lidmi zacházelo takovým způsobem.“

    http://www.mistapametinaroda.cz/?lc=cs&id=758
    ———————————————————————————————————————-
    PS: Proč někteří,jsem přesvědčen,že to byla absolutní většina,mohli zůstat čestnými lidmi a nezneužít revoluční dobu a jiní se chovali jako hovada?
    Proč bych měl chápat tu menšinu která podlehla tomu třepání?
    Nejde mi to,chápat je,proto jsem napsal svůj názor,ale už dám pokoj,stahuji se z této diskuze.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Nežil jste, nechápete. Tím nikoho neomlouvám. Ale dívám se očima tehdejší doby. Vždyť co to bylo za „lidi“, kteří na konci války bezohledně a bezdůvodně vraždili naše lidi? Chápete je? Omlouváte je? Ti si nezaslouží ani to pochopení. Na rozdíl od našich.

     To se mi líbí

    • Lex napsal:

     Tak až když budete mimo diskusi, zkuste si přečíst Merleho (ve skutečnosti Hösse) „Smrt je mým řemeslem“.
     A protože budete jistě mít hodně času, tak zkuste popátrat v archivech, čím se provinily ty stovky a tisíce popravených zcela namátkou vybíraných rukojmích, které ustupující německá armáda (fanaticky podporovaná těmi vašimi „nevinnými“ a neříkejte, že byli nevinní, přečtěte si dokumenty Postupimské konference) střílela jako koťata u zdí, v lomech a stržích.
     Zkuste popátrat, jak se chovali ti vaši „nevinní“ za války v Protektorátu Čechy a Morava, zejména po heydrichiádě, ale vlastně až do konce války k českému lidu, jak se chovali Übermensch k Unstermensch.
     Zkuste se vžít do „kůže“ těch statisíců Čechů a Moravanů, kteří rukama těch Übermensch přišli o život, těch milionů židů z celé Evropy, těch desítek milionů civilních obětí v Sovětském svazu i jinde v Evropě.
     Pak si „dupejte“ své Němky.
     Jste ubohý. Typický flagelant, leč ne po svém, ale cizích hřbetech. A navíc „s křížkem po funuse“. Tehdy, když se to dělo, jste měl vystoupit proti těm „zvěrstvům“ (já vím, vy jste nemohl, ale kdybyste byl žil, jistě byste vystoupil, že ano…!) TEHDY jste měl vystoupit, když Němci vůči Čechům, Moravanům, Polákům, Rusům a dalším národům, Židům vykonávali ta zvěrstva (já vím, vy jste nemohl, ale jistě byste vystoupil, žít tehdy….!).

     To se to kecá, generále s frajtrovskými epoletami.

     To se mi líbí

     • Lunka napsal:

      Pane Lexi, jste vyborny retor —- a dogmatik.
      Trochu empatie, prosim, a ne jen tu bajecnou racionalitu, se kterou hajite zbabelce a luzu.
      Skutecne obeti si ucty nekdy vyridily hned v koncentraku, nasilim, nebo pozdeji, u soudu. Ale jen minimum ceskych obeti se dopustilo povalecneho nasili a rabovani !!!!!
      A ze nackove byli bezcitne zrudy — to tady nikdo nepopiral, nikdy. Takze historii tu neprevracime. Ale i za to jejich chamtive zlo a bahno v dusi prece nese vinu ten nadnarodni kapital. Nebo ne ?

      To se mi líbí

      • Lex napsal:

       Víte co, paní Lunko,
       Vy mě taky.
       Víte, v čem je Váš problém (kromě toho, že nepíšete česky)?
       Že druhou světovou válku a nacistické zločiny (a tím „nacistické“ nemyslím jenom hrůzy spáchané divizemi SS, Wehrmachtem, Gestapem, nacistickými „soudy“, banderovci, vlasovci etc. etc., případně Werwolfy po válce) berete jako samozřejmost, která se jaksi „objektivně“ stala a o jejích hrůzách se netřeba bavit, tím spíše je pojímat jako příčinu toho všeho, co se událo i krátce po válce, ale že místo toho budete – stejně jako čtenář – mlátit důtkami po hřbetech těch, kteří v důsledku těch masakrů, hrůz, ponížení, utrpení, strachu atd. sáhli k pomstě. K pomstě dost možná i na řadě nevinných, jak už jen nevinnými mohou být ti, kdo ty hrůzy podporovali přímo, anebo nepřímo tím, že k nim mlčeli.

       Nepochybuji, že souhlasíte s činností bří. Mašínů a jejich „třetím odbojem“. Čím se provinily ty jejich oběti? Jak to, že mlčíte!!!!

       Řeknu vám to expresivně, jakkoliv rozumím křivdám individuálních příběhů i těch „znásilněných Němek“, i těch zabitých Němců – BĚŽET, PROSÍM, DO HÁJE S TĚMI KYDY, S TÍM FLAGELANTSTVÍM NA CIZÍCH HŘBETECH.

       Asi mě nebudete mít ráda, že ne. Já Vás taky ne.
       Jste mi protivní, tihle křiváci.
       L.

       To se mi líbí

      • kočka šklíba napsal:

       Jakou lůzu a jaké zbabělce hájí Lex, prosím odpověď, pokud tedy na to budete mít.

       To se mi líbí

  • tata napsal:

   Čtenáři
   NAPSAL JSEM………smazal protože jsem si přečetl další tak jinak………..někdo vám zprzní a zabije dítě………..Vy ho s pomsty zabijete………..ano je to nezakoné,ale naprosto toho člověka chápu…….rozhodně oba nemohu nazývat vrazi……..ANO plno těch případů bylo že,zakríval svou vinu,náké že to byli lidské bestie…..ty vtěchto dobách kdy zákon moc nefunguje najdete vždy.

   Ale ten rozdíl nejste schopen pochopit…vtom je ten rozdíl

   To se mi líbí

  • oh napsal:

   Pak vám doporučím shlédnutí staršího francouzsko-německého filmu „Stará puška.“ Třeba potom ze sebe trochu pochopení pro vraha, kterým neustál to, jak se s ním se třepalo, vymáčknete. Protože všechno, co hrdina filmu udělal, byla jen „sprostá“ vražda. Správné by bylo oznámit vše úřadům a dožadovat se odsouzení provinilců, ne prostě pobít všechny ty ubohé německé vojáky bez ohledu na konkrétní vinu.

   To se mi líbí

   • čtenář napsal:

    ten film jsem viděl když mi bylo cca 13let,možná méňe

    Pro takového „vraha“ mám tedy pochopení už 35let.

    PS: a nakonec,toto bylo napsáno v mém prvním komentu,
    „Najdu ale pochopení pro člověka,který zabije vraha,to ano.“

    To se mi líbí

   • kočka šklíba napsal:

    Skvělý film :).

    To se mi líbí

 6. čtenář napsal:

  to nevím,ale nemyslím si,že by to byli tito lidé.

  Oběti tábora HANKE 16.5. – 30.7.1945

  16.5. 1 os.
  Ondrášek Jíří, 1. 12. 1913,18.5. 2 os.Georg Jan, 11. 5. 1885, Ostrava·Přívoz,
  Židek Robert, 16.2. 1900, Ostrava-Vítkovice.19.5. 2 os.Folta Karel,31.3. 1907,Ostrava,
  Franek Josef, 30. 3. 1900, Ostrava·Vítkovice,20.5. 1.0s.Schönfeld Richard, 23. 1. 1878, Ostrava,23.5. 3.os.Kaloušek Vilém, 29. 3. 1894, Jesenice u Vsetína,
  Litschka Arnošt, 12.7.1892, Ostrava-Vítkovíce,
  Pawelka Alfred, 15.8.1902, Stachovice,24.5. 1.os./ 1žPaloncy Irena, 1.5. 3.190625.5. 6.os.Bracháček Jan, 25. 1. 1879
  Breier Leopold. 28. 7. 1897, Vratimov
  Dluhoš Josef, 18. 8. 1898, Slezská Ostrava
  Buček Ceněk, 14.3.1897
  Kreisel Vilém, 28.4.1898
  Šedina František, 20. 9.1903. Ostrava26.5 11 osobFaber Pavel, 29. 6. 1892
  Hilschner Rudolf, 10.4. 1896, Strikov u Lodže,
  Hummer Gustav, 2. 8. 1881, Ostrava·Zábřeh,
  Kunze Karel, 25. 9. 1909, Ostrava·Přívoz
  Mikolajek Rheinhard, 20. 12. 1896, Ludgeřovice,
  Ogiglo Jan, 24. 5. 1892
  Röhn František, 12.4. 1903
  Scholz Vojtěch, 13. 9.1893, Ostrava
  Toman Josef,7.2.1901, Ostrava-Hranečnik
  Vladař Otto, 26. 12. 1903, Odry28.5. 18 osob /1 žBatke Wilibald, 5. 7. 1904
  Brosmann Josef, 1. 10. 1900, Veselí u Opavy
  Englich Jindřich, 4. 3.1895, Nový Bohumín
  Fučlk Karel, 15.3. 1915, Odry
  Hilscherová Johanna, Fulnek
  Lobgesang Rudolf, 27.12.1902
  Magera Alois, 28. 11. 1893, Ludgeřovice
  Mayer Ludvík, 29. 8. 1908, Bohumín
  Mendel Karel, 14. 12. 1894, Odry
  Pasker Rudolf,Ostrava

  Peschke Jan, 12. 8.1886, Nový Bohumín

  Senft Gustav, 9. 5. 1887, Ostrava-Vítkovíce
  Schindler Erwin (Edwin), 15. 10. 1896, Albrechtice, Směja Stanislav, 1. 5.1909
  Stangel Gustav, 18.5. 1895, Albrechtice
  Večerek Josef, 5. 9. 1899, Šenov
  Firla Leo, 25. 9. 1899, Ostrava-M.Hory
  Berger Štěpán, 10.7.1890, Butovice29.5. 17 osobAue Emil, 26. 4. 1900, Bohumin
  Černik Jan, 2.4. 1910, Hošťálkovice,
  Fulnčník Bedřich,29. 12. 1898, Bohumín,
  Kargl Ludvík, 20. 4.1909. Svinov,
  Köller František, 17. 1. 1900, Pudlov,
  Kopltz August, 30. 11. 1889
  Löbler Otto 2. 3. 1898
  Partsch Erwin, 23. 6. 1899
  Pfeller Josef, 26. 11. 1897
  Pilsch Bedřich, 14. 12. 1900, Sosnov
  Pitsch Karel, 20. 11. 1899, Ostrava·Vítkovice
  Schindler Hubert, 20. 8. 1898. Spielendorl,
  Scholz Karel, 14.’5. 1891, Ostrava
  Thim Hugo 31. 3.1901, Ostrava
  Willimek Robert. 29. 8.1897
  Winkler Bohumil, 20. 7. 1897. Odry
  Wisura Josef, 29. 4. 1903. Mankovice30.5. 28 osobBiner Osvald.·30. 5.1945
  Bittner Josef, 4. 4.1897, Ostrava-Přívoz,
  Bratkorb Richard, 17. 11. 1899, Aich-Assach
  Bukan Josef,
  Dedek Teofll, 1. 1. 1896
  Diener Osvald, 21. 7.1903
  Harzig Emil, 19. 5. 1899, Dobešov
  Heiner Osvald,
  Hofmann Karel,
  Hünner Jan, 29. 4. 1904, Slezská Ostrava
  Knap Bedřich, 26. 6. 1910,
  Knop Čeněk,28. 1. 1891
  Koremba Tomáš, 7. 1. 1889, Ostrava-Míchálkovice

  Kostřiva Max, 13. 10. 1908, Swiętochlowice,
  Kotas František, 6.2. 1891
  Krischke František, 2.12.1905, Odry
  Lichtblau Čeněk, 6.11. 1892. Petřvald,
  Mark Jan, 6. 3.1897, Ostrava,
  Michal Bedřich,
  Mrázek Ferdinand, 24. 1. 1900, Koblov
  Mruzek Ferdinand, 24. 9. 1900
  Mündsberg (Mušálek) Jan, 20. 8. 1894, Petřkovice

  Pavelek Josef, 28. 2. 1902,
  Pawelka Josef,28.2. 1902

  Plaček František, 4. 8. 1907, Nový Bohumín
  Teichmann Alfred (Rudolf), 1.5.1898
  Tkáč František, 20. 4. 1891, Ostrava
  Toman Antonín. 25.10.1906
  Zwierner Emil, 25. 5. 1890, Dobešov,
  31.5. 1os./ 1ž.
  Makovičová Adéla, 9. 5. 1887, Ostrava-Přívoz1.6. 12 osob/ 1žBahner Franlišek, 14. 4.1893, Ostrava
  Glatzel Evžen, 10. 12.1911, Ostrava·M. Hory
  Haltov Karel, 27.12.1896, Ostrava, 1. 6.1945
  Haltov Rudolf, 28. 11. 1894, Ostrava·Hrušov
  Helnz Vilém, 10. 3. 1908, Ostrava-Přívoz
  Jeller (dříve Jelito), 31. 8 .. 1889, Ostrava-Mugíinov, Kučera Bohumil, 14. 7.1897, Ostrava
  Lipsky František, 21. 5. 1905, Ostrava-Přívoz
  MalekEmil,4.4. 1922,Skřečoň,
  Scholz Heřman, 16.10.1902, Ostrava-Kunčice, Wojtowicz Jan, 20. 9. 1907, Bohumin
  Wranka Albert, 18. 12. 1894, Petřkovice
  Zezulová Veronika, 27.1. 1895, Ostrava-Přívoz2.6. 2 os.Herián Felix, 30. 5. 1901,
  Thost Adolf, 23. 5. 1893, Ostrava-Hulváky3.6. 14 osobHampel Josef, 22. 2.1913
  Charvát František, 11. 1. 1902, Ostrava-Přívoz
  Kleczek Ladislav. 15.4.1902, Ostrava-Přívoz
  Kober Rudolf, 10.4. 1890. Ostrava
  Matuschek Rudolf, 11. 4. 1876. Chabičov
  Michal František, 3. 11. 1908, Ostrava
  Opletal Emil, 21. 2.1889, Ostrava·Vítkovice
  Schimon Josef, 27. 2. 1915, Ostrava
  Schmidt Antonln, 28. 3. 1896, Ostrava
  Schmied August, 29. 3.1896
  Uhl Rudolf, 13. 4.1900, Bohumín
  Warczok Dominik, 4. 8.1913, Německá Lutyně
  Weíst Walter, 26. 9. 1906, Ostrava
  Witke Viktor, 24.12.1894, Bohumin4.6. 23 osobBartoš Jaroslav, 12.5′. 1911 ,Ostrava
  Bernatík Alois. 25. 5.1892, Bohumín
  Berger Bert, 24. 7. 1895, Ostrava
  Brus Rudolf, 16. 10. 1893, Ostrava-Hrabůvka,
  Duša Gustav, 2. 8. 1905, Ostrava
  Fitzek Jindřich, 23. 5. 1898. Ostrava-Přívoz
  Hájek Jan, 23. 10. 1904
  Hünner Karel, 28. 5. 1897
  Kuchejda František, 8.9.1904
  Kupka Max, 5. 10. 1887, Slezská Ostrava

  Lička Vilém, 7. 3. 1906
  Mainx Josef, 27. 8. 1900, Ostrava
  Mohelnlcky Arnošt, 29. 3. 1895. Slezská Ostrava.
  Rlchter Emil, 24. 3. 1895, Ostrava
  Rittig Karel, 6. 4.1907
  Romanowitz Emil, 15. 8. 1901, Ostrava,
  Selbert (Seifert) Adolf, 26.1. 1901
  Selhert František, 24. 4. 1907
  Stalzer Oskar, 31. 7. 1906, Ostrava
  Stefan Čeněk, 3. 8. 1898, Ostrava-Vítkovice
  Tannhaüser Josef, 26. 5. 1905, Nový Bohumín
  Viktor Antonín, 7. 5. 19~, Ostrava-Hranečník5.6. 1 os.Ferfetzky Robert. 2~ 7. 1898. Ostrava-Zábřeh6.6. 2 os.Mayer Pavel, 15. 11. 1913, Ostrava-M.Hory,
  Muroň Josef, 3. 3. 1896, Lískovec, 6. 6.19457.6. 4.osFranke František, 9. 8. 1897, Pudlov
  Hotový Pavel, 9.1. 1895, Ráj u Fryštátu
  Latka Karel, 3. 1. 1897, Ostrava-Vítkovice
  Mayerhofer Teodor, 24. 6.1894, Pudiov8.6. 18 os.Drzizga Adolf, 22.12.1895, Horní Lhotka
  Fischmann František, 16. 1. 1888, Bohumín
  Glatner Rudolf,4. 7.1890, Pudlov
  Gold František, 4. 1. 1906, Ostrava·Zábřeh,
  Hanke Albert, 27. 10. 1896, Ostrava-Hrušov
  Hanyš Karel, 10. 11. 1890, Langersdorl
  HolzbergerJosef, 17.1.1889, Děhylov
  Konečný Alois, 18.5. 1887, Ostrava-Vítkovice
  0rel Lothar 4: 1.1912, Ostrava,
  Pertille Mikuláš, 29. 9. 1903, Ostrava-Hrušov
  Reck Rudolf, 20. 1. 1890, Ostrava-Hrušov,
  Samek Rudolf, 3. 4.1909, Ostrava-Přivoz
  Schroer Bedřich, 16.4.1912, Langerich,
  Wanke František, 3.12.1888, Šilheřovice,
  Urbanczyk Eduard, 22. 1. 1907, Ostrava
  Weidlich Alfred, 12. 12.1890, Bohumin
  Winkler Jan, 15. 4. 1891. Ostrava9.6. 26 os.Augustinek Adolf, 14. 6. 1907, Ostrava·M. Hory,
  Barwig Otto, 27. 6.1908, Klankendolf,
  Bayer Pavel, 15. 11.1913, Ostrava·M. Hory,
  Bellner Herbert, 17. 3. 1920, Ostrava·Vítkovíce,
  Bienert František, 26. 9.1873. Děrné,
  Dindorf Jindřich, 10.4.1899, Ostrava,
  Fifka Cinesius, 10. 12. 1877. Slezská Ostrava,
  Hotovy,František, 3. 12. 1889, Ostrava-Vítkovice

  Körner Pavel, 18. 2. 1881, Ostrava

  Lazar Emil, 28. 9.1896, Koblov
  Lohr Antonín, 15.8. 1893
  Macháček Vinzenz, 29. 2. 1884, Ostrava
  Muška Vilém, 13. 1. 1893, Ostrava-Vítkovice
  Olbrich Josef, 4. 2.1896, Jakubčovice
  Petřek František, 19.7. 1891, Fulnek
  Prašivka Antonin, 9. 9. 1897, Ostrava
  RichterJán, 14. 12. 1890, Ostrava,
  Schmidt Arnošt, 9. 4. 1892, Ostrava
  Schmidt Ferdinand, 2. 5. 1914, Ostrava-Hrušov
  Stareček František, 29. 9. 1876, Ostrava,
  Stark Josef,7.5.1886, Ostrava
  SwiederJan, 26. 8.1892, Ostrava-Hulváky
  Teichmann Jan, 20. 7. 1916. Bravantice,
  Weisgärber Adolf, 13.3.1905, Mankovíce
  Werner Jan, 11. 3, 1885, Ostrava
  Wíllerth Jan, 12.6.1890, Ostrava·Vítkovice
  Wolf Emil, 29. 6. 1882, Ostrava-Vítkovice12.6. 32 os.Bahner Leopold, 2. 6.1894, Butovíce,
  Bayer Jan, 18. 11. 1897, Pudlov,
  Berger Gustav, 6. 8. 1895, Butovice,
  Čecháček Jindřich, 22. 6. 1892, Ostrava,
  Hanzlik František, 28. 9. 1900, Kobeřice
  Heidenau Gustav, 19. 6.1889, Ostrava,
  Hübner Alois, 19.6.1895, Ostrava-Vítkovice,
  Hluchnik Albert, 18. 10. 1901, Ludgeřovice
  Kania Rudolf, 30. 11. 1887, Petřvald
  Knabe Hugo, 7. 9.1895, Butovice,
  KöhlerJosef,27. 10. 1895,Ostrava,
  Kreísel Rudolf, 25. 6. 1892, Ostrava
  Kreutz Ferdinand, 20. 8. 1901, Ostrava
  KujavaOskar, 2. 11. 1883,Ostrava,
  Kutscher Leo, 15. 2. 1903, Fu/nek,
  Lacker Kundt, 15. 1. 1909, Ostrava
  Mark Josef, 25. 11. 1896, Butovice,
  Münster Alois, 24. 12. 1889, Nová Hora,
  Nitsch Gustav, 11. 10. 1897, Pudlov,
  PchalekJindřich, 5.12.1889, Petřkovice
  Pilarek Michal, 26. 9. 1895, Koblov.
  Pindor Rudolf, 14.4. 1898, Slezská Ostrava,
  Raida Emil, 20. 7.1890, Ostrava,
  Roscher Štěpán, 18. 11. 1901, Butovice,
  Schäffer Jan, j 8. 5. 1897, Ostrava,
  Schenk Alois, 28. 9. 1901
  Schober Rudolf, 13. 10. 1890, Ostrava-Vítkovice,
  Slavík Jan, 7.11.1891, Butovice,
  Stojer Rudolf,31.12. 1897,Svinov
  Šebesta Josef, 12. 10. 1906, Mohelnice,
  Tegel Čeněk, 4.1. 1900, Ostrava-Přívoz

  Überall Adolf, 9. 5.1897, Butovíce,
  Volný Leonard, 25.12.1899, Slezská Ostrava,17.6. 1 os.Blasch Leopold, 11. 9.1910. Ostrava-No Ves,30.6. 1.os.Glasser Otto 4. 11. 1900,2.7. 1.os/1 ž.Grygarová Augustina, 3. 7. 1892, Ostrava·Hrušov,24.7. 1 os.Wolanek Pavel, 19.4. 1974, Ostrava30.7. 1.os.Mikulenka Jindřich,2. 7. 1889. Ostrava

  Hankeho speditérství, zasilatelství lidí do neznáma
  http://nassmer.blogspot.cz/2009/10/hankeho-spediterstvi-zasilatelstvi-lidi.html

  To se mi líbí

  • Lex napsal:

   Špatná odpověď.
   Otázka zněla – „Kdo byl, podle vás, v „druhé světové“ ten váš „VRAH“?, nikoliv „kdo NEBYL“.
   A docela vám závidím vaši jistotu, že vámi vypsaní to nebyli.
   Nicméně, když vidím, jaké jsou vaše informační zdroje, ani se nedivím.

   Jste posedlý a domýšlivý.

   To se mi líbí

   • čtenář napsal:

    pokud bych chtěl napsat,že mám jistotu,tak to tak napíši,ale napsal jsem toto:

    „to nevím,ale nemyslím si,že by to byli tito lidé.“

    mezi „nemyslím si“ a „mít jistotu“ nějaký ten rozdíl bude.

    a na otázku „Kdo byl, podle vás, v „druhé světové“ ten váš „VRAH“?,

    jsem ale odpověděl,že to nevím.

    jsou-li zdroje nepravdivé,tak si mile rád přečtu v čem a proč.
    Určitě si to přečtu s větším zájmem než těchto pár slov,

    „Nicméně, když vidím, jaké jsou vaše informační zdroje, ani se nedivím.“

    To se mi líbí

    • Lex napsal:

     Nikde jsem nepsal, že jsou nepravdivé. Jen jsou, podle mého názoru, TENDENČNÍ, selektivní, stejně jako vy sám.
     Čímž už s vámi skutečně končím, jak jste si myslel onehdy, kdy to ještě nebyla pravda.

     Pa!

     To se mi líbí

     • Jos napsal:

      Lexi, typické pro demagogy jako je čtenář je to, že je ani za mák nezajímají oběti. Oni mají spoustu pokryteckého soucitu výhradně pro pachatele.

      To se mi líbí

    • Ahele napsal:

     Jenom v nejbližším okolí mého bydliště procházely v únoru 45 během pěti dnů 3 transporty zubožených zajatců – 1000,1000,4000. Byli mezi nimi i zajatci z Anglie a Kanady. Němci, kteří je vedli byli mimořádně suroví. Tolik okresní hlásná trouba.
     Byl už skoro konec války, všichni to věděli a všichni viděli na vlastní oči to, co zatím jen tušili: Kromě toho co sami zažili. Během střetů s okupanty u nás padlo začátkem května 34 mladých lidí. A to bylo jen u nás o okruhu pár km. Jsme venkov prosím. Může se pak někdo něčemu ještě divit?

     To se mi líbí

     • Lex napsal:

      Ne, nedivím se.
      V obcích v našem okolí skoro není takové, ve které by se Němci v posledních dnech války v rámci ustupující fronty nedopustili vražd namátkou sebraných rukojmí.

      To se mi líbí

    • Minorita napsal:

     Co dodat – jen to, že „Vás“ je bohužel čím dál více, a dějinné zrcadlo používáte – ani nechci říci jak, bez nejmenšího uzardění, i když jsou použity protiargumenty.
     Když nic nevíte, tak v rámci svojí „vyvážené politiky“ postněte seznam z nějakého pochodu těch méněcenných, jichž bylo na konci války dost, nebo třeba jen torzo obětí např. Mathausenu, atd. To bude panečku sloupec, nebo že by se to nedělo a šlo o výmysl? Asi zcela určitě, neb národ Goetha přece, etc.
     Silně mi to připomnělo „originální“ styl jisté občas vstoupivší přispěvatelky.
     Správné slovo, pojmenování pro podobné,do citlivých míst mířící údery, doprovázené údivem alá já nic , já přece jen objektivní, použil Lex a Jos.
     Přestává to být jakákoli sranda.

     To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Kdo byl?? no částečná odpově´d je :
    http://outsidermedia.cz/druha-svetova-valka-trochu-jinak/

    zcela mimo válečnou vřavu, v bezpečí mezi plánovači… dělal vrahy z obyčejných lidí… zcela mimo … zrvna tak jako včil v Iráku, Lybii, Sýrii atd,

    To se mi líbí

    • Lex napsal:

     Skvělý text u Stana. Naprosto zřetelně pojatý, žádné obezličky a kudrlinky.
     A naší tupohlavci furt – „Děkujeme, Ameriko!“

     To se mi líbí

 7. strejda napsal:

  Nemělo by to být jako v mariáši, ALE. Když někdo říká B, měl by vzpomenout i na A.
  Jiří Padevět: Krvavé finále, jaro 1948 v českých zemích. Academia, Praha 1915, uvádí – namátkově listuji.
  str. 350, Březno …. v hromadném hrobě 254 vězňů z 2 pochodů smrti
  str. 67, Hradištko, 10 vězňů, nejspíš Francouzů a Belgičanů zastřeleno když kopali příkopy
  str. 68, pokračování, …zastřeleno asi 50 vězňů… zastřeleno 19 vězňů… zastřeleno 45 vězňů. Následuje seznam zpopelněných francouzských vězňů. Je jich několik desítek
  str. 37. Praha 5, Pod Habrovou. Jednotka SS povraždila 14 a pak další 2 muže, kteří se ukrývali v domě. Udala je jakási Komárková-Glücková, popravena byla 24.6.1946. „Jistě také oběť“
  str. 524, Věž, nález hrobu (7.5.)se 7 zastřelenými muž.

  Ano, chápu dobře, že stará zvěrstva neopravňují nová. Často je vysvětlují. Ale VŽDY musí být v hodnocení jasná souvislost. Historie opravdu nezačala 9. května 1945. A je nutné odsoudit ty, kteří takové činy dělali. Na obou stranách. A také nedělat z viníka oběť.

  To se mi líbí

  • Lex napsal:

   Když ono je to, strejdo, tak pohodlné, posluhovat novému pánovi. Ještě se k tomu fasuje třeba i lokajská livrej. Takový Stehlík by mohl vyprávět.

   To se mi líbí

 8. Tacit napsal:

  Kdo odpustí jim a kdy odpustíme sami sobě
  Můj strýc (otcův bratr) utekl na frontu a vracel se s Rudou armádou. Domů pronikly zprávy, že padl. V květnu 45 se v městečku, kde bydlel otec chystala skupina německých obyvatel k tajnému útěku k Američanům. Byly to německé rodiny, co vesměs s Němci do města v r.39 přišly a byly v městě známí „spoluprací“ s německou posádkou. Skupinka mlaďochů spolu s mým otcem se rozhodla, že tito Němci neprojdou a taky, že bratra pomstí. Obsadili jakýsi průsmyk a čekali.
  Ale dřív se tam objevil domněle padlý strýc, který se mezitím z fronty vrátil živý, a celou tu akci zastavil.
  Do dnes mě pronásledují otázky, jaká to byla vnitřní síla, kterou po těch hrůzách co zažil, zastavil tu touhu po odplatě v sobě a v ostatních.

  To se mi líbí

  • Lex napsal:

   I tak se domnívám, že jim nemělo být dovoleno „projít“. I když, samozřejmě, nestřílet, ale předat poválečné státní moci. Aby ti, co měli „na rukách krev“, neunikli spravedlivému trestu, a ti ostatní, co „jen podporovali“, mohli být řádně odsunuti jako ostatní na základě rozhodnutí Postupimské konference.
   Žádná „pohoda, klídek a tabáček“ u Američanů.

   To se mi líbí

   • Tacit napsal:

    No, nevím, jak to s těmi Němci nakonec dopadlo, možná před soudem skončili, ale důležité na tom příběhu je úplně něco jiného.
    A ten příběh je taky příspěvek k poslednímu odstavci Bavorova článku.

    To se mi líbí

    • Lex napsal:

     Já jsem tomu příběhu rozuměl, ne, že ne. Samozřejmě.
     Napsal jsem jen takový situační přípodotek, který by neměl nijak snižovat zásluhu strýce.

     To se mi líbí

 9. jaa napsal:

  Milý cechu, nemíním Vám cokoliv vyvracet či popírat ale: Z celoživotní zkušenosti vím, že lidi co zažili něco moc hrozného ,co my snad ani nedokážeme pochopit ,o tom velice neradi mluví. nevypáčila jsem nic ani z mamky – z dob okupace a válečných, ani ze strýců co byli leta na uranu, ani z mámy – když ji přímo z práce tahali k výslechům – když se řešila činnost strejdů před odsouzením, anikdyž k nám policajti chodili na – mno kouknout se jak se vede v dobách dalších.do zhruba 60tého +/-. Nikdo o tom nechtěl mluvit. A totéž jsem pozorovala i u těch co byli v koncentrácích a jinde v různých Tv pořadech. . Takže takové prapodivné a podrobné „paměti“ pamětníků a přímých účastníků … no nevím nevím. Pochybuji že by to tak podriobě dávali do hlášení či zápisů a pochybuji taky díky stylizaci a čeština popisovaného…. . Z dokkladů které jsem měla možnost číst.. je čeština či němčina úplně jiná.. takže kdo ví, jaká je vlastně pravda a zda je vůbec možné se jí nyní dobrat. Můžu jen říct – že bych se plně postavila za rčení – OKO za oko – zub az zub. Myslím, že kdyby to platilo – mnoho lidí by si ty excesy sakryš rozmyslelo.

  To se mi líbí

 10. Slim napsal:

  Vášně planou i jinde.
  Petr Zídek opět zlobí. Tentokrát rozzlobil Respekt, když nazval jejich úvodník „ahistorickým mistrováním minulosti z pohodlných fotelů současnosti“. Nepříjemný úkol umravnit lumpa Zídka připadl zástupci šéfredaktora. Nepříjemný protože neumí historii na Zídkově úrovni; a ani psát, když na to přijde.
  Zídek mu na to dnes odpověděl (zvýraznění jsou moje).

  Zloduch Edvard Beneš
  PETR ZÍDEK
  13.5.2015 Lidové noviny

  Opravdové vykročení do nesvobody, píše Marek Švehla v Respektu, „neodstartoval komunistický puč v roce 1948, ale Benešova pomstychtivá rýsovací mánie“. Podle Švehly právě prezident Beneš „uměle narýsoval čáru“, která rozdělila Čechy od českých Němců, z nichž mnozí prý „ctili republiku více než řada Čechů“. Švehlova polemika s mým článkem Obrana kolektivní viny (LN 6. 5.) je pozoruhodnou směsí ahistorického rozumování a sudetoněmeckých stereotypů.

  Předně: Beneš opravdu žádné čáry nerýsoval. Rozdělení na „my“ a „oni“ je důsledkem každé války. Čeští Němci si ve své drtivé většině v roce 1938 vybrali, že místo demokratického státu, který jim zaručoval nadstandardní svobody, dají přednost totalitní Hitlerově říši. Malé menšiny antifašistů, hlásící se politicky většinou k sociálním demokratům a komunistům, se poválečné vysídlení netýkalo. Většina českých Němců do konce druhé světové války podporovala nacistickou genocidní politiku, jejímž cílem bylo nejen vyvraždění všech židovských spoluobčanů, ale také fyzická likvidace českého národa (zčásti exterminací, zčásti vysídlením, zčásti poněmčením). Vysídlení tak více než pochopitelnou pomstou za šest let ponižování bylo aktem prevence: tak ho ostatně chápali také představitelé vítězných mocností. Podle stejných principů jako z Československa byly německé menšiny vystěhovány i z dalších středo- a východoevropských zemí. Pokud má Marek Švehla dojem, že Češi zacházeli s Němci zvláště brutálně, tak ať si přečte něco o tom, jak probíhala očista od Němců třeba v Dánsku nebo ve Francii.

  Marek Švehla očerňuje Edvarda Beneše zcela v duchu německé nacionální publicistiky. Úplně pomíjí, že šlo o politika, který se nikdy neprofiloval jako český nacionalista a který byl v roce 1938 ochoten Němcům ustoupit až na samu mez myslitelného. Beneš také nevymyslel odsun Němců, tato idea se zrodila již na počátku války v domácím odboji. Československý exilový prezident dlouho počítal s dalším česko-německým soužitím, dokonce zvažoval odstoupení německých výběžků a vytvoření čistě německých krajů na území Čech. Tyto představy však vzaly za své radikalizací českého veřejného mínění pod vlivem nacistického teroru v protektorátu. Rozhodující pak bylo stanovisko velmocí, které přesídlení německých menšin považovaly za jeden z pilířů evropského míru a stability.

  Beneš jistě není modla, ale politik, který se mnohdy mýlil a vedle dobrých vlastností měl i špatné. Hanět ho tak, jak činí Marek Švehla, ale již trochu připomíná Zemanovy výroky o Peroutkovi. Chybí jen ty vymyšlené citace.

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Čas ani probíhající procesy nelze zastavit. Pokud se v našem prostoru nebude psán o české vině, tak proces nebude ukončen. Není třeba trpět stihomamem, aby bylo vidět hlavní směry nátlaku na českou společnost. Rozložit ji a naočkovat jí vinu ze světovou válku. A vytvořit podmínky pro ekonomickou emigrace. Kamkoli, kde dojde k asimilaci.
   A samozřejmě hlavními protagonisty musí být Češi. Ty úplatné si vždy najdou, je to jen o penězích.

   To se mi líbí

 11. Hudec napsal:

  Škoda, že neznáme „čtenářův“ e-mail. Zahltili bychom mu ho seznamem Němci za období 1938 – 1945 zavražděných Čechů. Ale mělo by to smysl? Diskuse s ním = ztráta času. Rovnice s žádnou neznámou.

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Je krásné, jak si sám odpovídáte. Moje řeč.
   Jeho selektivní myšlení je dáno řadou příčin. U něho bych diagnózu viděl z 80% v politické zaťatosti a z 20 % v provokování. Je to spojená dvojice a moc úspěchů nepřináší..
   Smysl diskutovat nemá, ale je to materiál na tréning v argumentaci. Pokud to baví, samozřejmě.

   To se mi líbí

 12. čtenář napsal:

  jak řekl už asi dvakrát nick tata,proč sem chodí někdo kdo si s ostatními nerozumí,musím mu dát za pravdu.

  po dnešku tedy udělám všem místním radost a rozloučím se.
  mějte se všichni dobře.

  To se mi líbí

 13. Lunka napsal:

  Jeste pro pana Lexe: neverim ze to moralni bahno, ktery ma pry – jak se pise v clanku – kazdy clovek na dne duse, po zatrepani vybubla. Nestal se kazdy Nemec nacistou a nasilnikem, svedenym ideologem Hitlerem. Tech statecnych a slusnych Nemcu byla mensina. Mezi Sudetaky tech pomylenych bylo minimum – ale byli.
  Naopak tech msticich se a rabujicich Cechu byla mensina. A ta ceska vetsina se desila, co se to s jejich uslapnutymi, tichymi ceskymi sousedy stalo !!!!
  O tom mi vypraveli nejen rodice a pribuzni, ale i cetni autori, vcetne V. Cerneho. Vetsina Cechu nechtela nasili, lide chteli soudy.
  Nemcum a svetu se musime branit tim, ze budeme umet, budeme vykonni, cestni, statecni, budeme se divat realite do tvare. Budeme trvat na historickych faktech. A nebudeme omlouvat sve chyby a slabosti do aleluja. Jen tak nas bude svet respektovat.
  O me rodine a mych nazorech vite houby, tak si sve spekulace a podezreni strcte laskave za klobouk. Nemam duvod vas nemit rada, nic jste mi neudelal. Poroucim se 🙂

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Jste příliš idealistka. Asi jste nezaregistrovala, kolik morálního bahna vybublalo roku 1990. Sice už se nevraždilo, ale msty byly o to více sofistikované. Mnoho lidí místo aby se snažili naplnit to heslo „Nejsme jako oni“, je rozšířili na „jsme ještě horší“

   To se mi líbí

  • Lex napsal:

   Víte co, nevážená kecálistko?
   Aby nešlo couvnout, zopakuji, co jsem vám napsal pod vaše dřisty o rétorech a dogmaticích, o zbabělcích a lůze.

   „Víte co, paní Lunko,
   Vy mě taky.
   Víte, v čem je Váš problém (kromě toho, že nepíšete česky)?
   Že druhou světovou válku a nacistické zločiny (a tím „nacistické“ nemyslím jenom hrůzy spáchané divizemi SS, Wehrmachtem, Gestapem, nacistickými „soudy“, banderovci, vlasovci etc. etc., případně Werwolfy po válce) berete jako samozřejmost, která se jaksi „objektivně“ stala a o jejích hrůzách se netřeba bavit, tím spíše je pojímat jako příčinu toho všeho, co se událo i krátce po válce, ale že místo toho budete – stejně jako čtenář – mlátit důtkami po hřbetech těch, kteří v důsledku těch masakrů, hrůz, ponížení, utrpení, strachu atd. sáhli k pomstě. K pomstě dost možná i na řadě nevinných, jak už jen nevinnými mohou být ti, kdo ty hrůzy podporovali přímo, anebo nepřímo tím, že k nim mlčeli.

   Nepochybuji, že souhlasíte s činností bří. Mašínů a jejich „třetím odbojem“. Čím se provinily ty jejich oběti? Jak to, že mlčíte!!!!

   Řeknu vám to expresivně, jakkoliv rozumím křivdám individuálních příběhů i těch „znásilněných Němek“, i těch zabitých Němců – BĚŽET, PROSÍM, DO HÁJE S TĚMI KYDY, S TÍM FLAGELANTSTVÍM NA CIZÍCH HŘBETECH.

   Asi mě nebudete mít ráda, že ne. Já Vás taky ne.
   Jste mi protivní, tihle křiváci.“

   A znovu zopakuji – „jakkoliv rozumím křivdám individuálních příběhů i těch „znásilněných Němek“, i těch zabitých Němců“ – mektáte s tím, že pomíjíte příčinu a následek a ROZMĚRY těch křivd a spáchaných zrůdností, které jsou neporovnatelné.

   Že se „poroučíte“, je naprosto chvályhodné. Hlavně, že budete v ….. . Nepochybuji, že nadejde čas, kdy lidé budou spravedlivě hodnotit i tyhle projevy, tyhle činy. Byť se toho už já ani vy nedočkáme.
   Ale nepochybuji.

   To se mi líbí

 14. Lunka napsal:

  Samozrejme oprava: NEpomylenych Sudetaku byla mensina, vetsina jich chtela domu do Reichu.

  To se mi líbí

 15. Hudec napsal:

  Přátelé, zkusme být upřímní.
  Každý z nás má na dně své duše (existuje-li něco takového), v těch hlubinách, skrytý notný kus zla a zloby. Je jen otázkou, zda přijde impuls, který ty síly temna probudí.
  Šťastný ten, kdo se nikdy na té hraně neocitl.

  To se mi líbí

 16. Lunka napsal:

  Moudre hovorite, pane Hudce. Ale trvam na tom, ze vetsi zverstva provadeli zideologizovani Nemci, a s nimi i Sudetaci, nez potom pomstychtiva ceska mensina po 5. kvetnu. Msticich se osobne postizenych Cechu bylo minimum, ti sva utrpeni zpracovavali jinak.

  Ponekud oprsklym Sudetakum se tenhle nazor nijak nezamlouval, kdyz nas chteli provokovat kdysi v r. 91 pri navsteve pivnice v Mnichove a v Norimberku. Nezapomenutelnych historek na diskuse o tomto tematu, v Nemecku, Svajcu, v Holandsku, v Cechach, mam plne kapsy 🙂

  To se mi líbí

  • kočka šklíba napsal:

   Já sice ne asi tolik jako vy, ale taky dost a proto mně udivilo jak v roce 1992 nás nazvala Němka českými sviněmi, znáte to? Asi ne, nás vůbec nenapadlo, na rozdíl od ní, někoho takhle nazvat. Pravda, byla stará, asi byla odsunuta, nicméně o život nepřišla a …,nebudu psát co napsali jiní nade nade mnou, Vy vůbec nechápete, nechápete asi dobu, kdy bylo těsně po válce. Já vás spíš lituji.

   To se mi líbí

 17. Lunka napsal:

  3 lide z blizke rodiny mych rodicu byli za odboj popraveni za Heydrichiady. Nekolik lidi se vratilo z koncentraku v Dachau a Buchenwaldu s tezce podlomenym zdravim.
  Mate.li potrebu, politujte je. Ja jsem s jejich vychovou a kompasem – jit zivotem s otevrenou mysli, empatii, lidskosti a statecnosti – spokojena.
  Se Sudetaky jsme slusne v Mnichove diskutovali. Az kdyz zacali nam Cechum nadavat do svini a ku.ev, zvedli jsme se – a s nami i nasi pratele zurnalisti Nemci z Hamburku, a pridali se naslouchajici studenti z Holandska – chteli jim dat poradne pres hubu. Zvlast ti Holandane byli krasne nateseni 🙂
  Sli jsme ty ubrecene litujici se a skuhrajici agresivni postavicky, ktere nesnesly historickou prohru, zapomenout do lokalu s budoucnosti. Cesi, Nemci, Holandane.
  Holt nova mlada generace………..Kamaradime se dodnes.
  Je fajn, ze se lidi v Evrope setkavaji, vymenuji si nazory, odbouravaji predsudky, snazi se domluvit. Nevidim to beznadejne, i kdyz to je silena drina.
  Tak asi tak.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.