Pár slov o problémech elity „Západního globálního projektu“.


Populární ruský ekonom M.Chazin1) se v článku věnuje aktuálnímu problému světových i národních „elit“.

 To, že se rozpory uvnitř světových elit prohloubily, je prakticky zřejmé. V USA a EU je to pouhým okem viditelné, ale i v Číně a dalších zemích nevypadají věci nejlépe. V rámci našeho Fondu jsme dokonce zahájili vydávání politických přehledů pro popis událostí, protože se události vyvíjejí docela živě.

O Rusku nebudu hovořit vůbec, tady je vše špatně a zavání to novou Občanskou válkou (která na Ukrajině už začala). A v tomto textu se pokusím popsat ne to, na jaké skupiny se rozpadla světová elita a jaké jsou jejich zájmy, ale na mechanizmus tohoto rozpadu.

Obecně vzato, elita – to není nic „zvlášť pěkného“, ale skupina osob, které mohou rozhodovat o osudech společnosti.  Důvody takových možností (majetek, administrativní moc, vojenská moc, atd.) mohou být v první etapě různé, pak se kombinují, ale hlavním kritériem – je právě rozhodování. Přitom, pokud není konsenzus v rozhodování o nejdůležitějších, strategických rozhodnutí, pak společnost čeká nezáviděníhodný osud, až po občanskou válku.

Příkladů toho je masa. Byly to, jak buržoazní revoluce 17-19.století, byly to 30.léta v SSSR, jsou to i zápasy v republikách SSSR na rozhraní 90.let minulého století, atd. Protože se elita chce takovým scénářům vyhnout, pokaždé vytváří několik, zásadně důležitých mechanizmů.

První – je systém schvalování. Konkrétně, v „Západní“ globální praxi je takových nástrojů mnoho: je to slavný Bilderbergský klub2) a Trojstranná komise3), i MMF (kde se řeší čistě ekonomické otázky), a další kluby a organizace. Jinou věcí je, že byly vytvořeny především pro koordinaci sil proti SSSR a dnes nepracují nejlépe, ale jako příklad naprosto vyhovují. Hlavní pro jejich dobrou práci je, aby rozpory mezi částmi elity nebyly příliš velké.

Obecně vzato, pokud otázka spočívá ve způsobu rozdělení koláče – pak jsou diskuse možné. Ale v případě, že otázka zní – kdo dostane poslední koláček, za podmínky, že ostatní umřou hladem, jsou možné vážné problémy. K tom, ostatně dnes všechno spěje, ale o tom později.

Druhý nástroj – propagandistický, který přenáší společnosti schválenou politiku, aby v ní nevznikaly nálady nepřátelské elitě. Antielita (ta část společnosti, které existující pořádky vůbec nevyhovují) existuje v podstatě vždy. Hlavní je, udržet ji v mezích a neumožnit její podstatnou podporu zvenčí.

Třetí nástroj – to je „bezpečnost“. Tedy systém potlačení potenciálních antielitních skupin a hnutí. Funguje všelijak, – od „měkkého“ potlačování jiných názorů (v USA, např. takovým lidem neumožní kariéru) až po tvrdé. Prakticky ve všech zemích světa existujíc í systémy „politického zabijáctví“, jejichž úkolem je fyzická likvidace nejškodlivějších nespokojenců. Ustanovení takového systému na Ukrajině vidíme na vlastní oči, v USA fungovala už koncem 19.století (jejím důležitým nástrojem například byla slavná Pinkertonova agentura), přičemž síly existující síly působí po celém světě.

Je třeba poznamenat, že jak druhý, tak třetí nástroj fungují jen v případu konsensu uvnitř elity ve věci směrů rozvoje země. Pokud takový konsensus není, systém spěje k rozpadu. My jsme to dobře viděli koncem 80. a poč.90.let, a dobře to vidíme i dnes. Naše elita na počátku nového tisíciletí pochopila, že samotná „bezpečnost“ nestačí, ale je nutná i pozitivní ideologie, nicméně všechny pokusy o její vytvoření, aniž byl zasažen samotný korupčně-oligarchický systém, úspěch nepřinesly. A pokusy o zopakování jednotlivých  prvků ideologické a propagandistické soustavy SSSR v podmínkách „divokého“ kapitalizmu, v obyvatelstvu nic kromě podráždění nevyvolávají. A skutečnost, že se obyvatelstvo sjednocuje (návrat k imperiálně vlasteneckým momentům), ohrožuje existenci nynější ruské elity kvůli jejím sporům s elitou „Západního“ projektu.

Všimněme si, že jestliže v naší zemi je krize spojena s trhlinou na linii „elita-společnost“, pak v hlavních zemích „Západního“ projektu je společnost vykleštěná natolik, že pokud dostává jakýsi minimální „balík“ zboží a služeb, elita s ní problém nemá. Je jasné, že s rozvojem krize si společnost vzpomene na svá práva, takže proces ještě prodělá vývoj. Dnes ale posuzujeme situaci dnešní, a ne zítřejší.

A dnes je problém jiný. Za desítky let pohodové existence elity „Západního“ projektu v podmínkách trvalého pumpování (tisku) peněz (které umožnilo elitě přerozdělovat ve svůj prospěch všechna aktiva vytvářená společností), se tato elita velmi rozrostla a specializovala. Unikátní výzkumné systémy, vybudované ve 30.až 80.letech,  byly prakticky zničeny (zmizela např. „sovětologie“), nebo se změnily v čistě scholastické kanceláře, které nemají právo (a do jisté doby ani možnost) posuzovat reálné společenské problémy. Jasně viditelné je to v ekonomii: „jediný správný“ existující model naprosto dominuje, a přitom kategoricky nedokáže vysvětlit, co se děje ve světě.

Ovšem, procesy probíhající v ekonomice (a co je příznačné, naprosto objektivně) dělají existenci nynější elity v jejím dosavadním složení a objemu naprosto nemožným! Ona si to ale dlouho  ani nepřipouštěla, protože úzká specializace (připomínám, že elita –jsou ti, kdo rozhodují a specializace v této souvislosti, to je sféra rozhodování v rámci té, či oné skupiny) neposkytovala možnost vyznat se ve složité mapě světa.

Skutečné problémy se ukázaly už počátkem 90.let a situace se stala nevratnou už uprostřed osmiletého mandátu prezidenta Clintona. V jeho závěru problémy dosáhly měřítka 30.let minulého století (připomínám, že jsme své závěry o nevyhnutelnosti krize dělali na základě analýzy mezioborové bilance USA roku 1988!). dál se situace už jen zhoršovala. A dnes srovnávat krizi, která je před námi, není s čím – nejsou analogy. Západní Evropa roku 1945 nepřichází v úvahu, protože se nacházela pod vnějším řízením.

Jasné pochopení toho, že v postkrizové elitě pro všechny její nynější představitele nebude místo, přišlo po „případu Strauss Kahna“, který byl jistým analogem října 1917. Připomínám, že sám převrat 25.října 1917 neměl zvláštní následky, nicméně nespokojenost bývalých vládnoucích elit vedla k Občanské válce, která se přeměnila ve Velkou Říjnovou socialistickou revoluci. Takže, my se dnes nalézáme v situaci, řekněme, závěru 17.roku, kdy převrat už proběhl, ale „horká“ válka ještě nezačala.

Je zřejmé, že občanům Sýrie a Jemenu se to těžko vysvětluje, ale to není důležité, protože občané hlavních zemí „Západního“ projektu na „divochy“ vždycky kašlali. Hlavní je něco jiného: v důsledku „kauzy Strauss Kahn“ hlavní beneficianti světové elity posledních desetiletí – financiéři, byli odstaveni od hlavního „krmítka“. A budou nevyhnutelně připravovat válku, protože jinak se jejich nároky na místo v elitě rozbijí o objektivní faktory – nemožnost další beztrestné emise peněz.

O konkrétních zvláštnostech tohoto procesu (konkrétně v USA) jsem psal už několikrát, proto se nebudu opakovat. Hlavní je něco jiného. Jak mohou víceméně srozumitelně pracovat mechanizmy ideologie a obrany systému, jestliže uvnitř systému samého není konsensus? Jestliže její jednotlivé elementy začínají lítý boj?

Propagandistická soustava v takové situaci začíná „ujíždět“ na pozice „náš-cizí“ a místo více nebo méně složité, byť i ideologicky angažované analýzy z nich padá cosi, co pozorujeme v rámci americké propagandy kolem Ukrajiny. Příkladem je paní Psaki (bývalá mluvčí Bílého domu), která pokaždé předávala jednoduchou a pochopitelnou pozici: Porošenko je „náš“, a proto má pravdu. Tečka. Analogická je i situace po celém světě.

Tady, ovšem,  vznikají problémy. Nenávist k Rusku je v amerických elitách hluboko strukturovaná, takže je tu jasné, kdo je „cizí“ a kdo je „náš“ (kdo vyjíždí po Rusku). Ale, co s Blízkým Východem? A tady je zřejmý rozkol v amerických elitách.

A v EU je to vše ještě veselejší. Tam ti, kdož už pochopili, že v dlouhodobých plánech USA samostatná EU prostě není, se pokouší vyskočit z „objetí“ propagandistické mašinérie USA, nicméně, jsou usilovně zaháněni na pozice „lásky k Rusku“. To byl účinný tah americké propagandistické mašinérie (sjednotit pozice „proti USA“ a „pro Rusko“), který dnes zatím funguje – ale zítra už bude otevřeným minusem. Jiná věc je, za to nikdo odpovídat nebude.

Ale to je jen ve sféře ideologie. Ale co dělat s „bezpečností“? A ta, jak známe na příkladech SSSR/Ruska bude muset přejít do byznysu, Ale obnovit její funkce bude velmi složité, pokud to v současné situaci bude vůbec možné. Protože aby „bezpečnost“ pracovala normálně, je nutná jednotná, jasná a srozumitelná ideologie, přičemž s jistým konstruktivním scénářem. A jaká konstruktivnost dnes přichází v úvahu?

Takže, v závěru textu mohu poznamenat, že hlavní problém současné elity „Západního“ projektu spočívá v tom že vnitřní rozkol této elity láme dva hlavní mechanizmy každého státu:  systémovou ideologii a systémy politické bezpečnosti. A to znamená, že země tohoto projektu nevyhnutelně čeká scénář srovnatelný s Ruskem let 1917-1920, nebo 90.let minulého století.

Zdroj: worldcrissis.ru _ 150504

Čtenářům, zdatným v ruštině doporučuji využít odkazu na Chazinovu přednášku: http://rusdozor.ru/2015/05/04/mirovoj-krizis-kak-yavlenie/

Pro ty z Vás, kteří si s ruštinou netykají, připravím příště alespoň překlad  jeho zajímavé odpovědi na dotaz, týkající se Ukrajiny.

1)  Michail Chazin nar. 1962, původně matematik-analytik, později v administraci prezidenta Jelcina, od roku profesionální poradce, od roku 2002 prezident poradenské expertní společnosti NEOKON specializované na prognózy. Spoluautor „Teorie krize“ r.2002, od letošního roku rovněž šéf jím založeného „Fondu ekonomických studií M.CH“.

 

2) Bilderbergský klub – zal.1952, duchovními otci byli Josef Retinger a holandský princ Bernard, členy org.výboru byli m.j. David Rockefeller, Friedrich Flick I., Vévoda z Edinburgu.. Cílem společnosti bylo „…prosazování západních hodnot ve světě…“

3) Trojstranná komise – byla ustanovená v roce 1973. Jeho zakladatelem  byl mezinárodní finančník, David Rockefeller,

hroch-hlava

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

18 reakcí na Pár slov o problémech elity „Západního globálního projektu“.

 1. strejda napsal:

  Není jednoduché na podobné razantní články, či spíše prohlášení, reagovat. Sami vidíme, stačí jen sledovat globální vývoj, že celosvětová společnost spěje do krizového bodu. Poučeni filosofií víme, že pak musí dojít k proměně kvantity v novou kvalitu. Jak vidno, stará studia se mohou hodit. Ovšem dříve vždy takové procesy probíhaly odděleně. Velká francouzské revoluce zajímala Evropu, pro Čínu či Japonsko to byla jen ozvěna, kterou stěží zaznamenaly. Byl velký prostor i čas pro postupné utlumení. Dnes v globalizovaném světě žádný volný prostor není.
  Nelze tedy využít žádnou analogii a ani udělat rozumnou předpověď. Víme jen, že vjíždíme do temné mlhy, neznáme cestu a nevíme kam dojedeme. Dokonce ani nevíme jestli se vůbec někam dá dojet.
  Chazinovy prognózy jsou jedny z mnohých. Reagují na známý běh světa a nedělají si nárok na všeobecnou platnost. Nedá se s nimi příliš polemizovat. Mohou se odmítnout, ale to je jednoduché řešení které nikam nevede. Mohou se také brát v úvahu, porovnávat s jinými teoriemi a také průběhem procesů.
  To, co nám na počátku 90. let unikalo je dnes jasně viditelné. Z bodů či rozplizlých chomáčků se staly přímky, směry někam vedoucí. Dnes je zřejmé, že je Evropa na konci své cesty. Zničila si ochranný val kolem sebe. Je bez ohledů ničena elitami hlídajícími si a rozmnožujícími si majetek a vliv a neschopnými prodejnými politiky. Velice zajímavá je Chazinova myšlenka o vykleštěnosti evropské společnosti. Na tu českou to platí absolutně.
  Kdo zná Tolkiena a Pána prstenů ví, co znamená slyšet bubny v hlubokém podzemí Dolů v Morii. Někdo je slyší, někdo ještě ne. Ale na tom nezáleží. Přichází síla, která všechno změní. Jistě, lidstvo na tom snad není jako trpaslíci, ale to není nejmenší důvod k optimismu.
  Co dělat? Nic. Co se dá dělat když člověk dospěje do svého věku?
  Mně by jen zajímalo, zda je to proces nevyhnutelný nebo je jen výsledkem úpadku společnosti Západu.

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   Nejsme na tom jako trpaslíci.
   Jsme jako obyvatelé Osgiliathu. Z jedné strany Minas Morgul, z druhé Minas Tiriith. Odejít nemáme kam a neexistuje, že by nás problémy mohly minout. Posloucháme příjemně znějící rady, lichocení a pobízení, že máme dosáhnout na další vznešený cíl. Jen občas se zdá, jako by se na rukou našich vládců zatřpytil kov a drahokam..

   To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Zde se omlouvám ale opět definovat, již naprosto profláklý problém – > neboli naprosto 100 x definovanou a evidentně současně i viditelnou a snad i hmatatelnou probíhající redukci elit, je zbytečné.
   To že veškeré naše ( tj. západní) bohatství neboli bohatství západního světa se přesouvá do rukou několika nadnárodních ve své podstatě Amerických vlastníků, jedná se cca. o 87 % je oním kamenem úrazu současnosti.
   Americké elity po krachu východního socializmu, nejsou schopni zabezpečit elementární předpoklad manipulace s masami, zabezpečit odtržení mas od řízení dosud elitami vedené společnosti.
   Protože pouze při zabezpečení potřebné základny tj. ve východních zemích jednotné fronty oligarchů, která ve své podstatě nahrazuje západní postfeudální elity, budou masy fascinovaně zírat ale skutečného dění se účastnit nebudou moci.
   Pokud dojde k narušení této strategie, tak dochází i k selhání manipulační šablony (šablon) a to je pro naše neboli západní elity velmi vážná věc.
   Jako například :
   http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/ukrajinsti-oligarchove-jsou-znovu-ve-hre-hodni-i-zli/r~7bc32e5af59811e4b5ba0025900fea04/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_term=position-16
   V případě selhání těchto manipulačních šablon zabezpečujících vytváření potřebného odstupu vládnoucích elit od mas, hrozí totiž jasná ochlokracie (bohužel normální a naprosto čistá demokracie) tak jak vzpomenul kardinál Duka.
   Protože vládnoucí elity se následně nemohou pasovat do role zodpovědného člověka, což v jejich manipulační šabloně běžný volící občan není.
   V případě selhání národních elit jako na Ukrajině, v procesu mezinárodního řízení by nemohl ani náš oligarcha snižovat platy svých zaměstnanců, pomoci platů těch jim právě nyní ovládaných státních zaměstnanců.
   Viz :
   http://archiv.ihned.cz/c1-63991380-babis-pridat-zaslouzi-jen-nekteri-urednici-vybrani-vic-jini-vubec
   Proto souboj východních (tj. i našich ) oligarchů s postfeudální západní elitou, je asi dle mého ten nevyhnutelný proces „postupného úpadku“ společnosti Západu.
   Tož asi tak nějak do našeho budoucna.

   To se mi líbí

 2. Slim napsal:

  OT-
  Satira prorazila do Klausovic rodiny, a není to špatné 🙂

  http://www.novinky.cz/komentare/369143-komentar-u-maturit-by-se-nemelo-zkouset-nic-vaclav-klaus-ml.html

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Bajecny!

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Jj a diskuse je taky zábavná.
    Tak třeba čtenáři Sikora s Rykrem vedou spor jak u nás na blogu

    tak místo abychom přitáhli parchantíkům otěže a zvedli jim mandle, tak radši zdevastujeme a zrušíme školství, vybude pár desítek ušetřených miliard, které pak rozkradem !!!
    Kdo na studium a maturitu nemá, ať na školu prostě neleze a jde se učit řemeslo… Řemeslníci vymírají… Ale to by tu školství musel někdo rozumně řídit !!!
    ———————————————–……Máte naprostou pravdu.Ale má to chybu.Já bych do bytu řemeslníka,který se nebyl schopen naučit základní věci do bytu nepustil.To si radši dám tu práci a požadovaný úkon si udělám sám !!!

    To se mi líbí

    • strejda napsal:

     Tak to jsem se slime opravdu nasmál. U té poslední věty, samozřejmě. Vy to ještě dokážete pokud se nejedná o nějakou sofistikovanou záležitost. Vy za sebou máte totalitní školství. To jsem se před maturitou učil kovat. Umím kramle a hřebíky. Ale dnešní mládež si pomalu neumí zavázat tkaničky od bot. Něco uříznout a spojit umí již jen jedinci s rodinnou tradicí. A pak mnoho záležitostí potřebuje specifické pomůcky.
     A tak budete do bytu pouštět řemeslníka a jen doufat že něco umí. Tedy, pokud ho seženete.
     Slime nejde u školství o peníze, ale o vytvoření beztvaré jednolité masy sebevědomých hlupáků. S těmi se pak bude lehce manipulovat. A o to jde, o nic jiného. Vše ostatní je jen nechutnající omáčka.
     A my dva, ba ani Bavor Veliký s tím nic neuděláme. Jen si poklábosíme a procvičíme mozky.

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      strejdo
      Velikým byl zván Bavor II. 😉

      To se mi líbí

      • strejda napsal:

       Aha, já milovník historie a rodopisu udělám takovou školáckou chybu. Sypu si popel na hlavu a za trest dnes nebudu jíst maso savců. 🙂

       To se mi líbí

     • Slim napsal:

      Máte recht strejdo. Jen si nejsem docela jist, jestli jste si všiml, že to není můj názor, co vás rozesmálo, ale zřejmě názor p. Sikory z Ostravy.

      Já osobně nejsem na kvalifikaci řemeslníků tak náročnej 😀

      Alfred Sikora, Ostrava

      Pondělí, 11. května 2015, 09:58:17 |
      Souhlasím |
      Nesouhlasím | +8

      Oldřich Rykr, Praha
      Pondělí, 11. května 2015, 09:12:55 | Souhlasím |
      Nesouhlasím |
      Nahlásit |
      +51

      Správně, tak místo abychom přitáhli parchantíkům otěže a zvedli jim mandle, tak radši zdevastujeme a zrušíme školství, vybude pár desítek ušetřených miliard, které pak rozkradem !!!
      Kdo na studium a maturitu nemá, ať na školu prostě neleze a jde se učit řemeslo… Řemeslníci vymírají… Ale to by tu školství musel někdo rozumně řídit !!!
      ———————————————–……Máte naprostou pravdu.Ale má to chybu.Já bych do bytu řemeslníka,který se nebyl schopen naučit základní věci do bytu nepustil.To si radši dám tu práci a požadovaný úkon si udělám sám !!!

      To se mi líbí

      • strejda napsal:

       Slime já se nezasmál Vám, ale názoru. Už jsem pár „řemeslníků“ zažil.
       Nebylo v tom naprosto nic osobního. Ale máte pravdu, přehlédl jsem Vaše neautorství.

       To se mi líbí

    • Petrpavel napsal:

     Budu muset propříště, až budu potřebovat řemeslníka (zatím je do bytu de facto nepouštím), ho předem proklepnout ze znalostí Bible a „známého“ anglického televizního seriálu….
     Řemeslník který se nenaučí takovým základním věcem přece do bytu nepatří 😦 .

     To se mi líbí

     • strejda napsal:

      Petřepavle, řemeslník nepotřebuje maturitu. Jak sám píšete, k čemu by mu byla.
      Je to problém školství a vzdělávání. Hon za maturanty a vzdělanci. A platí (ono už neplatí, ale co s tím), že polovina národa má menší než průměrné IQ. Žádná ostuda, jen statistický fakt se kterým se dá pracovat.

      To se mi líbí

 3. jaa napsal:

  http://zpravy.tiscali.cz/mnoho-nemcu-chape-vznik-ceska-jako-historicky-omyl-tvrdi-sociolog-hampl-250882
  jo. když jsem to tvrdila při volbách hůavy státu ,tak mi všichni nadávali a ejhle. On se ten Šláfenberg a pražská kavárna nečiní jen tak…a bohužel, ale bude ještě trvat než to dojde dalším.. tedy nebude-li pozdwě. a jestli lidem dojde proč šéf socanů jezdí za Andělkou .. kdoví

  To se mi líbí

 4. tata napsal:

  http://zpravy.tiscali.cz/stalin-armadu-tak-zdecimoval-ze-by-k-nam-bez-americanu-nedosla-rika-masinova-dcera-249941
  Víte problém dost velké části,nejvice intelektualů maj tu nenávist k RUSKU zažranou pod kůží.Že jsou i hluboce přesvedčeni otom co hlásají.

  Dnes už těžko rozhodnem nebo lépe nemůžem posoudit jestli nebýt těch chyb,zločinů co se Stalin dopustil vyplivali z dané doby………ani dnes nedokážeme pochopit RUSKOU duši……..normální lidi jsou opatrní k hraničním soudům………Co je jasné a tyto lidé to nepřipustí zdecimovaná armáda by nemohla dokázat co dokázala………opak je pravdou to o USA,NAOPAK druhou frontu otevřeli až aby Rusové neobsadili vše…….samozřejmě že to pomohlo,skratilo valku a ušetřilo sposty mrtvích……nikoliv však jako že bez nich by to nešlo…….ano NAVÍC USA PŘES murmansk pomáhali s dodávkami………ovšem krvavě si je nechali zaplatit.

  nejhorší je že když to nechcete vidět jejich očima už jste prakticky nepřitel………KRASNÝ PŘIKLAD je třeba příklad Jan Čermák………na nejmenovaném blogu…….proč to uvádím to je rizí přiklad kam vede zažraná nenavist člověk strací soudnost a v jiném pohledu nepřítele.

  jen pro ty co neví a nechodí tam……………..Setkávat se s živými Stalinisty v 21 století je pozoruhodná zkušenost. V Rusku jich běhají dle průzkumů veřejného mínění miliony…že běhají i po kose, masově, je tragické a už mne to nebaví.

  JEN PROTO ŽE srovnáváme a nevidíme rozdíl mezi USA A RUSKEM

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Tato, já bych takový článek ani nečetl (ten odkaz smaozřejmě neotevřu) … má to význam rozčilovat se s ha..ly?

   To se mi líbí

 5. jaa napsal:

  K té zdecimované armádě na začátku vojny – víte kolikrát jsem si myslela, proč to asi udělal. Otázkou zůstává a to nevíme- KDO mu radil v začátcích, a zda by s nimi vůbec vojnu vyhráli. Myslím, že byl přirozený stratég a hledal co vlastně bylo špatně. Faktem je že mladší a nezatížení vojenským duchem dřívějška dělali netradiční postupy a tím vlastně .. kdo ví, ale taky nemůžeme vědět, jestli ta mašínova dcera není jen vývěska…. za kterou se někdo schovává. .. vždyť v jejím věku a že by se táta svěřoval prckovi navíc holce v té době… hmm
  A zvlášť když poslouchám výplody většiny našich jenerálů – a že jich máme víc než vojska… mnóo…

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   že by se táta svěřoval prckovi v té době? Přečetl jsem vzpomínky řady českých vojáků – z Anglie i ze SSSR. Většina z nich nikomu z rodiny neřekla, kam odcházejí a proč – mysleli si, že když blízcí o jejich odchodu do zahraničí nebudou vědět, ochrání je to před represemi.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.