Trochu nového a mnoho, mnoho starého


Ve středu 6.května 2015 zveřejnil deník Právo půlstránkovou stať ministra obrany ČR Martina Stropnického pod titulkem „Smekněme a nenechme se zahanbit“.

Scan0268

Ministr se v ní vyznává z úcty ke všem, kteří se v době II. světové války postavili zlu, přičemž, zcela logicky vzhledem ke své současné funkci, vyzdvihuje především vojáky.

Zmrzačení ducha – pod tímto mezititulkem pak připomíná ztráty nejen na mrtvých a raněných, ale upozorňuje, že „málokdy se dělá součet celkového zmrzačení ducha, které si v sobě odnášejí přeživší“. Zde končí slovy: „Mír se těžko snáší s bídou. Mír umírá v sousedství předsudků, chorobných ambicí a nenávistných ideologií,“ aniž by specifikoval, kdo jsou jejich současnými nositeli – takové určení nechává na čtenáři.

Až potud nic, s čím by bylo možno nesouhlasit, však jsme se také nedozvěděli nic nového, nic, co by mnozí jiní netvrdili už dávno. Hlavní poselství textu, jak se módně říká „mesidž“, je tedy pravděpodobně ukryto v části poslední

Slabost povzbuzuje případné agresory, z níž vybírám:
„Jako ministr obrany však nemohu opomenout jednu další podstatnou složku, bez které lze o míru jen teoretizovat. Ať se to komu líbí nebo ne, oné rovnováhy lze dosáhnout pouze tehdy, jsme-li schopni mír také bránit“

„Proto je potřeba kultivovat naše spojenecké závazky v rámci Severoatlantické aliance i Evropské unie. Je nesmírně důležité, aby právě na tomto panovala celospolečenská shoda. Shoda mezi politiky, shoda mezi občany. Neztrácejte čas planými diskusemi či polemikami. Nezpochybňujme význam armády.“

Opíšu sem ten poslední odstaveček ještě jednou a něco vám v něm zvýrazním:
„Proto je třeba kultivovat naše spojenecké svazky v rámci Severoatlantické aliance i Evropské unie. Je nesmírně důležité, aby právě na tomto panovala celospolečenská shoda. Shoda mezi politiky, shoda mezi občany. Neztrácejme čas planými diskusemi či polemikami. Nezpochybňujme význam armády.“

A tak by mě zajímalo, jak si pan ministr Stropnický představuje tu celospolečenskou shodu v této názorově rozdělené zemi bez diskusí a polemik, podle něj planých? Dost mi to připomíná „S NATO na věčné časy a nikdy jinak!“

Rád bych zde připomněl, že ČR byla přijata na základě svojí snahy do NATO v roce 1999.  Na rozdíl od vstupu do EU bez referenda. Země NATO si od té doby udělaly další zářezy do pažby. K Iráku se „zbraněmi hromadného ničení“ (náš největší spojenec bezostyšně lhal o důvodu války) a Jugoslávii s roztomilým „humanitárním bombardováním“ před naším vstupem přibyla Sýrie a  Libye, teď si pohrávají s Ukrajinou. Na základě toho si dovolím tvrdit, že NATO se po dobu našeho členství v alianci vyvíjí ne zcela blahým a pro Čechy žádoucím směrem. Pokračovala v trendu, který ji přetváří v teroristickou organizaci, ochotnou napadnout kdekoliv kohokoliv z jakýchkoliv důvodů. A teď máme podle ministra Stropnického zanechat planých diskusí a držet hubu a krok, když už jsme tam jednou vstoupili.

Historická paralela
Jsem od dětství tak trochu militarista a rád jsem studoval třeba napoleonskou historii. A tak se s vámi podělím o nějaká fakta.

Napoleonova tzv. Velká armáda měl v době jeho útoku na Rusko 685 tisíc mužů, Francouzů z nich bylo ale jen 355 tisíc – ostatní byli příslušníci dalších 16 národů – od Němců všeho druhu, přes Poláky, Italy, Španěly a Portugalce až po Chorvaty a Švýcary.

Z této na tehdejší dobu obří a skvěle organizované moderní armády musel Napoleon zanechat ve Francii a Německu 235 tisíc mužů. Řeku Němen překročil v roce 1812 ve směru na Moskvu se 420 tisíci vojáky. Bylo mezi nimi 90 tisíc Poláků, 30 tisíc Rakušanů (tedy asi i Čechů) a 20 tisíc Prusů. Bavorsko, Bádensko, Württenbersko, Sasko a Vestfálsko dodalo také své kontingenty. Dalších 32 tisíc vojáků bylo jiné, další národnosti. Ačkoliv se historikové zcela neshodnou, mají povětšině za to, že Francouzů v té intervenční armádě nebyla ani zdaleka polovina. Ať už Francouzů nebo jiných, zpátky domů se jich vrátila jen hrstka. A tak Němci, Poláci (ve svém částečně pochopitelném protiruském nadšení), Češi, Italové, Španělé a další zemřeli pro zájmy cizího císaře. Jejich země byly po válkách zničené a vyhladovělé.

Tihle vojáci nebyli občané, ale poddaní svých panovníků. Oni diskutovat a „planě polemizovat“ nemohli. My bychom také neměli, jak si přeje ministr Stropnický. Nebo raději nebudeme ani smět?

Francouzská armáda čelila za revoluce 1789 zahraniční intervenci a pak, v prvních letech přenesení bojů mimo Francii, lze mít za to, že i přes všechny hrůzy války šířila moderní, byť notně idealistické myšlenky o rovnosti, volnosti a bratrství. Mnohde byla také z počátku nadšeně vítána. To nadšení ovšem postupně mizelo, až se otočilo v pravý opak.

Že ten historický příměr trochu pokulhává? No jistě, jako každý příměr. Tak si z něj vyberte co chcete….

A ještě se podívejte na další Godotův příspěvek  http://bavor.blogspot.cz/2015/05/dividendy.html

hudec

Příspěvek byl publikován v rubrice Krajanovy postřehy se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

18 reakcí na Trochu nového a mnoho, mnoho starého

 1. strejda napsal:

  Svoboda projevu a demokracie mají své kouzlo. Tak si napřed přečteme, že musíme bojovat proti proruské propagandě a pak se na nás začne ta protiruská propaganda, která bojuje proti té proruské propagandě, valit.
  Samozřejmě prostor musí vykolíkovat velitelé a jejich nohsledi. Jináč to ani nejde a byl by to chaos. A tak si musíme zvyknout, že bude víc informací o 50 zatčených v Moskvě než o 30 v Brně bez ohledu na to, že je Moskva jako 25 Brn.
  Problém takové propagandy je v české kotlině v tom, že je zde lid velmi skeptický a vlastně neustále nejméně 400 let masivně obelhávaný. Utíká to, co? Jak najít, co na Čechy působí, není lehké. A málokdy se to povede. A Češi si dost převracejí podle sebe.
  Lidi se moc nemění a tak se ani moc nemohou měnit metody propagandy. Hlavně strategie. Napřed průzkum bojem pomocí odepsaných průzkumníků Bartušků a Klvaňů. Pak zakopání se na pozicích a pomalý plíživý postup. A nakonec to skončí jako za Velké války. Líté masakry na malém prostoru bez pohybu. Velké náklady, velké oběti a výsledek žádný. Ovšem PRACHY a o ty jde především, prachy budou téci ve velkém.
  Hloupí Evropané pomohli Putinovi svést vlastní nedostatky na EU. Mohl tak semknout lid a jít do naprosto nutných reforem s čistým štítem. A EU když prozřela, tak se domnívá, že si to zopákne i doma. Vyzve do boje a doma utáhne šrouby. Jenže když dva dělají totéž, nemusí to být totéž. Bude to další vlastní gól EU.
  A herec Stropnický? Ten ukázal směr diskuse. Držet hubu a podporovat armádu. S těmi samými, kteří ji nedávno zcela zničili. Ono mít doma milion vycvičených chlapů také není žádné terno. Nedivil jsem se jim, že pro jistotu armádu raději rozpustili. Tak to teď bude tanec mezi vejci a skončí podle plánu. U peněz.
  A z řetězu se pustí hlídací psi. Ti budou mít hody. Na povrchu to bude vypadat dobře, ale uvnitř? Jsme na tom jako koncem 80.let. Na palubě se tančí a v podpalubí stoupá skepse a vítězí zásadní nedůvěra. Tak velká, že se nikdo neptá na náklady.
  Kde jsou ty časy, kdy nejlepší propagandou bylo alespoň trochu mluvit pravdu.

  To se mi líbí

  • Lex napsal:

   Ano, strejdo, SKVĚLÉ!!!!
   A k tomu dodám, co už nějaký čas brousí po netu –
   „Výzbroj je u nás asi ten nejmenší problém, stačí se podívat na strukturu naší armády.
   Máme 20.864 vojáků (mužů a žen) z toho je 21 generálů, 1.942 vyšších důstojníků (plukovníci a majoři), 3.377 nižších důstojníků a ti velí 5.944 praporčíkům, 6.963 poddůstojníků a 709 členů mužstva (zbytek vojáků tedy cca 1.908 vojáků je ve školách).
   Tedy na jednoho důstojníka (bez ohledu na to zda jde o vyššího či nižšího) připadá cca 2,5 vojáka (poddůstojníků, praporčíků a členů mužstva) …
   Když to převedeme do praxe tak v jednom Pandurovi by mělo jet cca 14 vojáků (posádka a výsadek) tedy při poměrech v naší armádě jeden plukovník, jeden major, dva kapitáni a čtyři praporčíci, pět poddůstojníků a jeden vojín…
   Skutečně úžasné složení armády … „.

   Á také jeden link – nejsou všichni ovcemi, které se nechávají vést na porážku. Držím jim palce, chlapům!!!!

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Lexi jste velice spolehlivý zdroj, ale bych rád kdybyste se s těmi počty vojáčků mýlil. Těch 709 vojclů mně dojalo tak, že jsem to musel jít zapít. Strukturou to není armáda ale divadlo. Vsadil bych se, že to vede také nějaký herec nebo režisér.
    Ale zato chápu, že pár vlků na motorkách by nás položilo.

    To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Godot a strejda – zásadní texty. Nic bohužel neměnící, protože žádný text nemůže, na „našem“ směřování. To určují stropničtí.

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Neberte to vážně. Pro nás díky věku je to pasé, ale eroze je nezadržitelná. Rozlezla se již jako mor po celé společnosti. A záležitosti války a míru se propagandisticky velice těžko hlídají. De facto my nemůžeme případným vítězstvím naprosto nic získat. To ví všichni. A porážkou od nějakých Evropanů ztratit mnoho nemůžeme. Výjimkou jsou Němci a to si naprosto nepřipouštíme. A tak se případné porážky také moc nebojíme. Bojíme se jen té války. Od doby zahájení do doby porážky či vítězství.
    S takovým materiálem nikdo moc nenadělá.
    O Rusovi se bude psát a propagandisticky zbrojit, ale boj začne až nám začnou přidělovat deseti a statisíce cizorodých utečenců. Tam již půjde o přežití a český pragmatismus se osvědčí.

    To se mi líbí

 2. Rosťa napsal:

  Ministry by měli dělat výhradně herci, jelikož na nich není tak poznat, že jsou řízeni z nějaké ambasády dle momentální pol. konstelace ( Červoněnkem, po novu Šapirem ). K článku mohu říct jen to, že mě bytostně uráží, že jsem se stal díky NATO už v několika státech okupantem proti své vůli a ještě k tomu za americké zájmy. A v Srbsku mi to vadí úplně nejvíc.

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Nikdy nesměšuji sebe a národ, natož sebe a politické vedení státu.
   Pouze v případě, že bych je volil. V 1990 jsem se mýlil – OF, za to se stydím stejně jako by se mělo styděl všech více než 50 % volících občanů (a ti zbývající volící různá pofiderní dobová uskupení), protože mnozí ze zvolených zůstali. Za ODS v 1992 jsem se už bohům omluvil a Slimovi vysvětlil, pragmatická záležitost pro mě.

   To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    Problém je v tom, že napadený vojskem NATO nás hodí všechny do jednoho „pytle“. A je mu jedno, že jsou třeba mně individua jako knížepán, Havel a podobné veličiny podporující agrese po celém světě neskutečně odporní.

    To se mi líbí

 3. jaa napsal:

  To nejde brát vážně, kdo ví kdo to psal a tu fiotku tam jen vylepil…..

  To se mi líbí

 4. brtnikvbrlohu napsal:

  http://www.stripkyzesveta.cz/cz/media/1130/valentin-katasonov-hitler-a-liberalni-elity
  a ono to nakonec dopadlo úúúplně jinak než si původní aktéři představovali – čili klasika. Golem (AH) se utrhl ze řetězu přičemž nedělal nic jiného co jiní před ním.

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Je to velice složitá otázka s mnoha nejasnostmi. Mimo u Kasatonova uvedené procesy probíhaly paralelně i jiné. Dotýkaly se a proplétaly. Můžeme si to připomenout na osudech zmiňovaných účastníků Roosevelta a Churchilla. Ale nechme minulost a její detaily badatelům.
   Nás musí zajímat současnost, kterou neznáme a proto musíme vycházet z analogií. Je zřejmé, že nevyšel plán na ovládnutí Ruska. To se začalo – proces není zdaleka dokončen – vymykat z ruky. A v tom je dvojí, možná trojí velký problém. Rusko je surovinová velmoc, bez jeho ovládnutí nelze zajistit totální kontrolu nad surovinovými zdroji světa. To je fakt známý. Druhý problém navazuje na první. Rusko chce samostatně ovládat svůj podíl na bohatství Arktidy a využít oteplující se Arktidy pro svoji vnitřní expanzi. To je známo méně. A třetí problém o kterém se nepíše, nevím proč, je ovládnutí Ruska jako přirozené základny k ovládnutí Číny. Čína a Rusko jsou kontinentální mocnosti, které námořní mocnosti z podstaty své moci nemohou ovládnout. Musí najít vhodný nástupní prostor. Na Rusko je to Ukrajina a na Čínu Sibiř. Válka na Ukrajině je válka o Peking. Válka o to, kdo využije možnosti a síly nejstarší země světa. Budou to námořní mocnosti a jejich kapitál reprezentovaný – radši se neptejme kým – , nebo sama Čína. Tento boj ovládne 21. století. Přesuny moci budou obrovské a dnes zcela nepředvídatelné.
   Kontinentální mocnosti jsou vojensky neporazitelné. Nelze je za současné situace vojensky obsadit. Jedinou možností je podnítit vnitřní rozvrat. Pak jednu z nich ovládnout a učinit z ní nástupní prostor. Proto se děje vše co vidíme a pozorujeme. Jasným cílem je ale Čína, Rusko je jen cesta.
   Námořní mocnosti jsou velmi zranitelné. Jejich moc je jen v ovládnutí oceánů. Obrovské oceány, malé lodě a ještě méně lidí. Ideální místo na střet. Ale stejně ideální místo na pat. Na souši pat dlouhodobě nelze zajistit, na moři ano. Je jasné na koho si vsadit.

   To se mi líbí

 5. cobolik pacholik napsal:

  uz raz sme kutlivovaly vztahy s francem a velkym britem,vtedy to sme este mali nejaku armadu,ale po dalsom kultivovani vztahov,aj ta bola na hovno,bo sme boli kultivovane vytrtkany,potom sa kultivovane vyrojili skurveny kolaboranti a kutlivovane to stalo 300 tisic holoty sisku,ked tak kultivovany clanok citam,od tak kultivovaneho cloveka,jak ten komediant,vychadza mi len jedno,ze sa s tou pidiarmadou a kultivovanou pomocou NATO pepici zoseru az za usi,bo ked niekto mysli,ze sa NATO nahrne do pepikova v pripade mocnejsieho konfliktu,nech mi vylezie na zada a rika mi tato,ked citam taky kultivovany blud v duchu myslim,aby hned teraz zacala mocna vojna,aby ,holota,ked nejaka zostane,potom umucila takeho jak stropnicky a tu skurvenu zapredanu bandu aj s ich rodinamy.
  PS:ja som sa zlapal,tejto jedinej vety,vlastne par slov a hned som jak mam vo zvyku kultivovane zareagoval,len som prelozil do reci polopatickej jak to bude pizdou ke zdi,ked niekto veri,tomu dristu od pana herca.

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   „Tomu dristu od pana herca“ neverí ani pán herec sám, bo je herec.
   Pan herec Stropnický je velký disident, ale nebylo to vždycky tak. Jednou jsem se s ním setkal v létě na jakémsi folkovém festivalu na hradě Buchlově, někdy tak 1988/1989 -každopádně ještě za minulého režimu. To byl ještě začínající herec a písničkář. Osud nás svedl na chvilku k jednomu stolu u piva a tak jsem mu předal informaci, že na jeho písničky je v Československém rozhlase vydaný neformální zákaz vysílání – proč, to já nevím a nezkoumám, neb nejsem hudební redaktor, ale zpravodaj z východní půlky Moravy.
   A on začal „pofňukávat“, že přece nic špatného nedělá (což měl pravdu) a že proti režimu nic nemá (což nejspíš lhal). A jestli já bych nemohl vyřídit, že….
   To já nemohl ani nechtěl. Ale viděl jsem, že žádný velký bojovník to není. Tedy vlastně – tehdy nebyl.

   To se mi líbí

 6. cobolik pacholik napsal:

  hudacku,co je pozoruhodne,ze ja obycajne hovno v mam presny kuk,jak ten tvoj s tou france army,ze myslim na vlas,ze nejaky portugal za nas umierat nebude velmi rychle a tiez cech nebude utekat pod tank niekde na ceste z chad do burkina faso,bo bude trebalo pomoct francii,co vlastne chcem povedat,ty kutltivovany a chytry dabel pohybujuci sa v uplnej inej sfere jak ja v tom zaprdenom zivote a kopa,co som osobne poznal uz davno za tej zasranej komuny,videla vec jak ja obycajny buran a oni boli z karle uceni,bo ja mam titul,len Udr.(udrzbar).

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Baže, pacholíku, máš recht. Doplním tě – já, rodák z Šahů nedaleko Levíc: „Jsme jedné krve, ty a já!“. A pokud ten citát neznáš, vůbec na tom nezáleží. Hlavní je, že je pravdivý.

   To se mi líbí

 7. cobolik pacholik napsal:

  ja mam A plus RH pozitiv…musim ist delat

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.