Biopaliva zabrala pole potravinám, europoslanci je omezili


http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/europoslanci-schvalili-omezeni-podilu-biopaliv-z-plodin/r~c84bfc94ed9f11e4a66e0025900fea04/

Je to staré snad jako lidstvo samo. Jakmile se objeví něco, o co je zájem, kdo má možnost vrhnout se na produkci potřebné komodity, okamžitě to udělá. A nejsou to jen ta biopaliva. Možná si někdo vzpomene na jeden z úplně prvních dílů Nejmladšího z rodu Hamrů. V matné vzpomínce vidím Honzíka jak s matkou sklízejí ze svého pole heřmánek. Protože o heřmánek byl toho roku enormní zájem.

Angličané zase znají úsloví „Ovce snědly lidi“. Vzniklo jako reakce na zaplavení všech možných zemědělských ploch ovcemi v důsledku enormního zájmu o vlnu.

Ted se europosranci diví tomu, že kdo mohl, začal pěstovat řepku na úkor jiných plodin. A chtějí tomu zabránit tím, že vymyslí jiný zdroj biopaliv. Například slámu. Co to bude představovat?  Samozřejmě se všichni vrhnou na produkci obilovin, aby bylo dost slámy pro biopaliva. A sláma se přestane podestýlat dobytku. Obilovin bude nadbytek, jenže vedlejší produkt slámy bude zrno. A co s ním v nadbytku? Zlevní chleba? Ne, spíše se bude zkrmovat prasaty. Stejně tak dojde k nezájmu o řepku a mimo biopaliv nebude ani řepkový olej. Nebude zájem.

Dalším zdrojem biopaliv má být použitý fritovací olej. Zákazník na tom možná vydělá, protože se bude olej častěji měnit. Ale také kvůli vyšší spotřebě se zvýší cena fritované pochutiny. Ale protože se fritovací olej pro „průmyslovou výrobu“ – tedy pro stánky a podobná zařízení vyrábí z řepky, zvýší se požadavek na řepku. A řepka se na pole vrátí.

Ať žijí europosranci.

Bavor podpis_rexAP

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

29 reakcí na Biopaliva zabrala pole potravinám, europoslanci je omezili

 1. moskyt napsal:

  Jo, jo tržní(živelné) hospodaření jako vymalované. Ti odvážnější tomuto systému říkají kapitalismus.

  To se mi líbí

 2. Petrpavel napsal:

  Jsou tací starci a stařeny kteří si ještě pamatují na našich polích řepu cukrovku, brambory, žito, oves, pšenici, len, polní jahody … namísto dnešní řepky a trávy, ve stájích krávy, vepře … namísto koní. Ale to bylo dávno, v době kdy se všechno, i ta potřeba, plánovaly, a každoročně přilétal zlý drak úrodu vykoupit aby měli družstevníci o dožínkách na dobírku, zpracoval podle nesmyslně tvrdých, byla přece diktatura, zdravotních a hygienických norem a pak rozdal – prodal za hubičku všem obyvatelům té říše zla. Měl to ten drak snadné, východní soused drak Rusak mu dodával za hubičku ropu, nepotřeboval řepku. Biomasu taky ne, zemní plyn pro vytápění posílal Rusak výměnou za průmyslové výrobky a tu úrodu. Měli to lumpové spočítané, byla práce pro všechny.

  To se mi líbí

 3. Petrpavel napsal:

  NEVRATNÝ (!) příspěvek státu sto tisíc na výstavbu bytu (stačil na valnou část nákladů) …
  Jediná podmínka: kolaudace do třiceti let. Nezkolaudovavší za tu dobu by měli vracet – hrůza totality objevena!
  Kdypak tohle bylo?
  http://www.novinky.cz/domaci/368915-lide-maji-platit-desitky-milionu-za-pujcky-na-bydleni-z-minuleho-rezimu.html

  To se mi líbí

 4. Petrpavel napsal:

  Šok mezi letošními maturanty, aneb vím bohužel o čem píší – mám doma letošní maturantku … :
  http://outsidermedia.cz/kruta-pravda-jak-to-letos-bylo-s-didaktickym-testem-z-cj/
  Bude se o tomhle vůbec mluvit v mainstreamu? A jak?

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Jezuitští Jidášové už přikládají na hořící hranici : http://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Ministr-Herman-Jidas-v-maturite-374126

   To se mi líbí

  • Ukradeno z Facebooku:
   ========================
   „Vůdce německých nacistů se jmenoval Adolf ******“

   Hele jako, jak to mám vědět?

   – nejsem žádnej nacista,
   – Mein Kampf není v povinný četbě
   – na chleba si za to nevydělám
   – v přijímačkach na Vysokou školu života o něm neni ani slovo

   Prdele, ale něco mi to říká… Born?
   ========================

   To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Jste hodně mimo 😦 .
    Maturanti dostali krátký úryvek textu známé britské satiry „Jistě, pane ministře“v následujícím znění: „Takže takhle to je? Opět zrazen? A kolegou z kabinetu! Zatracený Basil Corbett! Když začnu myslet na Basila Corbetta, hned mi ***** Iškariotský připadá sympatičtější. Basile Corbette, udav se těmi třiceti stříbrnými!“
    Vidím to tak, že provokativní otázka tam mohla být vložena i úmyslně : jistě si příště studenti dají pozor aby nestudovali bibli … a nesledovali anglické seriály …
    A nebyli náhodou ti Iškarionští dva?

    To se mi líbí

    • Myslím, že jsem se nepokoušel o věcnou připomínku 😉 Našel jsem to kdesi v diskusi, kde se ozývaly názory, které se dají shrnout do „k čemu mi to bude“. A to „ukradené“ byla – dle mého názoru – trefná odpověď na hloupou otázku.

     To se mi líbí

  • bara napsal:

   Nechce se mi číst všechny otázky z maturitního testu z „češtiny“, ale nějak mám pocit, že jsem maturovala z přemětu „český jazyk a literatura“. I za nás byly u maturity otázky ze světové literatury…
   Čímž nechci hájit Cermat, ale o leckterých dnešních maturamtech si taky mysím své.

   To se mi líbí

 5. Palit jidlo, nebo pestovat palivo tam, kde se da/ma pestovat jidlo, je nesmysl..

  To se mi líbí

  • Jethro napsal:

   Nechci to lacině shazovat na Unii, ale mám pocit, že kvóty jsou naplněny, takže pokud tam nebude řepka (ne, že by se mi ty žluté lány líbily), budou tam zpustlé neobhospodařované louky.
   Chyba se stala někde jinde, mnohem výš. Obávám se, že v EU není zájem, abychom produkovali potraviny. Je zájem, abychom kupovali v EU (nejen).

   OT – napadlo mne, jak jsou ti Ukrajinci naivní a hloupí. Nebo to není OT?

   Onehdá jsem sháněl český česnek, protože mi došel. Kaufland (nepřekvapivě) španělský a kdoví jaký. Šel jsem zkušeně na trh a tak u každého stánku (překvapivě) jako odpověď na prostou otázku, odkud ten česnek mají, padaly různě (i hrůzně) cizokrajné země. U jediného stánku – samozřejmě až toho posledního – jsem koupil kilo českého paličáku.

   Liked by 1 osoba

   • Bavor V. napsal:

    Nemáte pravdu. Podle včerejšího vyjádření Kalouska by se ty plochy asi měly zavodnit, zasolit a pěstovat tam mořské řasy, které jsou prý také dobrým zdrojem biopaliva.

    To se mi líbí

   • Z hloubky mé sloje neumím posoudit, jestli za prosazováním biopaliv byla do praxe špatně uvedená, ale v zásadě dobře míněná naivní snaha o řešení evidentně neudržitelného modu operandi, nebo se někdo pokoušel zlikvidovat české zemědělce.

    To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Trpaslíku, zaspal jste dobu a byl moc dlouho ve své sloji. Hlavní smysl života je vydělávat peníze. To znělo dobře když peníze ještě cinkaly. Hůř bylo když jen šustily. Ale dnes necinkají ani nešustí, ba je ani nevidíme. Jsou to jen číslíčka v nějaké škatulce. A o ta číslíčka jde, jsou nejvyšší metou života – a Vy najednou jídlo. Takové nízké materiální potřeby před branou do chrámu bohatství a peněz. Jídla je přece dost, plné obchody s narvanými regály. Jen mít ta zmiňovaná číslíčka v nějaké malé destičce v kapse. Ale to stále ještě dá nějak zařídit.
   A tak klid, konec konců, co je trpaslíkům do lidí, že?

   Liked by 1 osoba

   • Strejdo, máte dobrý postřeh! My, co žijeme v jeskyni, se totiž staromódně domníváme, že vydělávat peníze má smysl jen tehdy, když se dají za nějaké jídlo vyměnit. Není-li jídlo, peněz se nenajíme. Samy o sobě užitnou hodnotu nemají.

    To se mi líbí

    • strejda napsal:

     Trpaslíku, časy se mění. To, co se dříve tutlalo, je dnes veřejně proklamováno. Mluví se o zisku, ten je cílem veškerého lidského snažení. V době mého mládí se za peníze dal koupit zpěv, ženy a víno. Dnes přibyli navíc k těm ženám i muži.
     Peníze je to nejkrásnější na světě, je jen blbé že jich nemohou být plné truhly. A jak bylo krásné hodit někomu váček peněz. to dnes již nejde, peněz si víc vážíme.
     A vy, přízemní, nebojím se říci patrně i podzemní, trpaslík povídáte něco jídle. Jak jsem napsal, jídla jsou plné supermarkety ale peněz, těch není nikdy dost.
     Ale s tou užitnou hodnotou peněz máte pravdu. Dnes. Nedají se stavět do sloupců ani s nimi cinkat ba ani se s nimi nedá vytapetovat, nemluvě o tom jak si dnes kreditkou zapálíte cigáro. Stovkou to šlo.
     Vám trpaslíkům je hej, ale my lidé se musíme přizpůsobit, nemůžeme si moc vyskakovat. A přizpůsobíme se i kdyby na chleba nebylo.

     Liked by 1 osoba

 6. cobolik pacholik napsal:

  len prodejna devka,co serie na nejaku holotu,ktora by mala stat pod stenou,alebo dana zozrat sviniam,pestuje na poli tot,z coho sa vyraba palivo a tak drzi cenu druhehej potraviny a aj tej samej aspon tu kukurica na vysokej cene,bo zahlasia,ze bolo sucho kurvy a cena zradla hore,len nepovie,ze v tom nebude zisk z biopaliva z tej kukurice,ktorej tu do osalenia a rastie jak burina vsade,videl som to vacsia polia jak nase kraje,niekedy davali do afriky tu kukuricu pred 30 rokmi a hovorili,ze pomahaju,bo mali tolko,ze nevedeli,co s nou,teraz robia palivo a stale jej chybuje drzia cenu jak kurva a pritom to by bolo za babku,to moj kuk financne negrametnotneho povie nejaky gramotny kokot.

  To se mi líbí

 7. moskyt napsal:

  Včerejší den v margináliích.

  Rusové vyšlou na Ukrajinu svá vojska. Ve zdůvodnění je uvedeno, že chtějí splnit přání eurokomisařky Morgeriniové, která prohlásila RF za důležitého partnera, proti kterému jsou zavedeny sankce jen jako instrument (klacek?), který má RF donutit splnit minská ujednání, tj. odvést své jednotky z Jihovýchodní Ukrajiny.

  Francie se rozhoduje, že vrátí RF peníze za nedodané Mistraly. V tom případě budou Mistraly upotopeny v moři. http://politikus.ru/uploads/posts/2015-05/1430896728_putin-postesnyalsya-sprosit-ollanda-o-mistralya.jpg

  Krymská prokurátorka Poklonskaja pohrozila radikálům, že jestliže nezanechají své trestné činnosti, budou k výkonu trestu umístěni do cel bez výhledu na moře.

  „Noční vlci“ se rozhodli podat žalobu k evropskému soudu za to, že nebyli vpuštěni do eurozóny na platná víza, byli nazváni bandity atd. Ještě se rozhodují, jestli žalobu podají na Polsko i Německo. Žádají odškodnění ve výši 3 000 000 rublů, včetně náhrad za vynaložené náklady.

  Karpatští kouzelníci a čarodějnice sdělili: Ukrajina bude za sedm let nejvíce vzkvétající evropskou zemí. Za dva roky skončí válka, za tři roky bude zaveden neomezený bezvízový režim a za sedm let…(ráj na zemi?) Ukr. bude tak šťastná, jednotná a nerozdělená země, že dokonce za patnáct let samotný Krym požádá o návrat do náruče matičky (неньки) Ukrajiny.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.