Jak se zbavit pivovaru


Současnému osazenstvu Strakonické radnice leží Měšťanský pivovar v žaludcích už hodně dlouho. Jenže zbavit se jej hned a napřímo si netroufli. Tak vymysleli fintu, za kterou by se nemusel stydět ani Kalousek neblahé paměti. Budějovický Budvar se prodat nepodařilo a doufejme, že hned tak nepodaří. Zato Strakonický pivovar má své dny patrně sečtené. Nejprve byl odvolán ředitel pivovaru přesně v okamžiku, kdy zadal audit na dohledání chybějících lahví a přepravek. Samozřejmě ze dne na den, z hodiny na hodinu.

V pondělí 27.4. vyšla oficiální zpráva, že dohodou končí i úspěšná sládková. Žena, která byla mozkem všech úspěšných výstavů a která z degustačních soutěží vozila vždy ta nejvyšší ocenění. Žena, která pro pivovar dýchala. Její komentář byl lakonický: respektuji rozhodnutí představenstva. Tedy dohoda?

Na technologii dnes dohlíží jakási firma z Prahy. Firma zabývající se kromě jiného výstavbou restauračních pivovarů, firma v počtu asi pěti osob.

Odešel sládek (tedy v tomto případě sládková), odchází mozek výroby a tím i pivo. Navázat na její úspěchy bude obtížné a s tím se samozřejmě počítá. Pivovar bude ztrátový až ztrátovější, bude neúnosné jej neustále udržovat a tak bude nejlepší jej prodat. Nějak mi to připomíná tunelování, ale tak daleko to snad nepůjde.

Ale je tu ještě jedna zarážející okolnost. Na technologii dohlíží firma z Prahy, jenže jak se do pivovaru dostala? Nemělo tu být vypsáno alespoň nějaké náznakové výběrové řízení?

Kalousek by záviděl

Jakmile se strakoničtí radní kdekoli sejdou, začínají se třást židle všech výše postavených osob v městských firmách. Kdo bude další?

Bavor podpis_rex2

 

Článek vyšel v magazínu AbecedA spolu s dalšími zajímavostmi od autorů vám známých i neznámých 

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Strakonice se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

28 reakcí na Jak se zbavit pivovaru

 1. Hudec napsal:

  Vaši radní ve Strakonicích by si měli jako konzultanty vzít bývalé čaroděje z IPB Tesaře a Procházku. Ti dokázali prodat Prazdroj celkem za hubičku prostřednictvím projektu České pivo a dosáhnout tak stavu Jihoafrické pivo. Nový vlastník pak začal vařit Prazdroj kdekoliv ho napadlo, zatím asi jen v Evropě. Tím úspěšně navazuje na dávná tvrzení plzeňských sládků, že tajemství jejich piva je dáno mimořádnou vodou z artézských studní v Plzni…..
  Tak se ve Strakonicích na radnici zeptejte, zkusil bych ty dva sehnat, ale pod podmínkou, že za to dostanu kšeft – třeba dělat tomu úspěšnému prodeji PR. Za takových………,- Kč/měsíc (doplníme ve smlouvě). A s cílovou prémií (dnes se říká „sukces fí“), splatnou samozřejmě předem.

  Odhoďte svůj lokálpatriotismus a zahleďte se do globálních dálek, kurva, ne….!?

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   🙂

   To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Není to tak strašné protože operační spojení ČSOB a IPB bylo umožněno právě tím jihoafrickým pivovarem.
   Proto je i nyní jasné, že nebýt Tesaře a Procházky tak by ten držkopád IPB byl hrozný.
   Prostě vše u nás spěje k normalizaci jak vlastnictví, tak konečně nyní i politického systému.
   Podle již dříve zadaného vzoru, bude existovat pouze soukromé vlastnictví a pouze dvě strany.
   http://media.novinky.cz/752/487520-top_foto1-fxbk8.jpg?1430685009
   Tento vzor je odzkoušený a dlouhodobě již prý bezchybně funguje.
   Proto je asi naprosto logické, že Plzeňáci mlaskají nad Jihoafrickým pivem a Strakoničáci budou naprosto nejšťastnější, pokud ten jejich zkrachovalý pivovar konečně ten Bernard koupí, stejně jako v roce 1991, kdy byl téměř naprosto stejně obdobný státní podnik prodán v dražbě také za hubičku.
   Tož tak se prý plní metodické zadání, překlad pro ty totalitní struktury – > dříve se to nazývalo prý plán.

   To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Připojím se, Jardo a zajistím hudbu pro promo-pro video, které natočíme před tou budovou pivováru. Napadá mi třeba… Óda na radost.
   Důležitá bude zejména maďarská mutace (Sörös je v onom libozvučném jazyce pivovar).

   A Bavore, je před pivovarem nějaký slušný plac, kde by se mohli srotit nadšení posluchači-ochutnavači-akcionáři ?

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Kolem pivovaru vede hlavní průtah městem. Určitě i řidiči by se rádi zapojili radostným houkáním klaksonů 😆

    To se mi líbí

    • Lex napsal:

     Nebylo by lepší, aby si vzali s sebou cepy, halapartny a řemdihy, jak bývávalo v jižních Čechách úspěšnou (dnes už víc jak dvě dekády odsuzovanou) tradicí. Možná by stačily i obyčejné násady od lopat.

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Tohle ve Strakonicích nehrozí. Tam jsou rádi, že se zbavili bývalého starosty a jeho party (relativně úspěšné) a těmhle žerou všechno. Prostě jak často píšu. Strakoňákům to přeju, ale Strakonic je mi líto.

      To se mi líbí

  • Lex napsal:

   Příteli,
   nezapomeňte přitom na slovutnou Nomuru, Co.Ltd. a Tošovského vládu http://www.pivovary.info/prehled/prazdroj/fuze.htm
   Myslím, že ještě líp je to v PDF „Nomura si buduje zázemí pro operaci České pivo – ČSOB“, zkuste zadat do vyhledávače.
   Takže vzhledem k „vejvaru“, jaký Nomura na tom kšeftu udělala (prodej Prazdroje a Radegastu SABu za 24 miliard Kč, ač za pivovary „zaplatila“ bezcennými akciemi zkrachovalé IPB (jejíž krach má sama na svědomí), myslím, že u Nomury bude to angažmá mnohem, mnohem „radostnější“.

   To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Ja ja, Hewrr Oberst, tažení Nomury za Prazdrojem bylo dlouhodobé a cílevědomé.

    V první etapě té snahy jsem byl ještě novinář. Muselo to být někdy v letech 1990/1991, když jsem byl na tiskové konferenci v Prazdroji, ještě za GŘ Peřiny, a Randall Dillard tam už tehdy prezentoval zájem Nomury na získání Prazdroje celkem otevřeně. Pak tam uvnitř došlo k nějakému rozkolu, což stálo Peřinu místo a místo něho nastoupil Pavel Gregorič (nebo to bylo v obráceném pořadí? už ani nevím, ale to není důležité). Pavel reprezentoval Heinekena (pak šel dělat šéfa do Krušovic). Šedou eminencí tam byl celou tu dobu Honza Hlaváček – je v Prazdroji/Gambrinusu dodnes. V časech IPB jsem měl slušné informace o průběhu celé operace, protože jsem kamarádil hodně na těsno s Bárou Tachecí, která byla mluvčí banky (doporučil jí to Tomáš Ježek, že prý je to bezpečné, solidní a má to budoucnost 🙂 ) – ale už jsem to od té doby všechno zapomněl. Proč si to také pamatovat, výsledek je jasný a nevratný. IPB byla velkým hráčem i v kauze Chemapolu, kde jsem pracoval pro správce konkurzu A. Vacka – tam jsem všechno také zapomněl, raději. Ne o konkurzu, ten byl košer, ale o tom, co se tam dělo před tím. Geniální operace vyvádění kapitálu. Dnes promlčeno, myslím. Šlo, Herr Oberst, o roky 1993 – 1995. Promlčeno?

    To se mi líbí

    • Lex napsal:

     Promlčeno ještě než to skutečně začalo. Však víte, co sdělil Stráský Hospodářským novinám. Politický záměr.

     To se mi líbí

 2. Strejda Olin napsal:

  Na všech úrovních se potvrzuje – koho si lidé svobodně zvolili, toho tam mají!
  Zvolili si před 25 lety cestu kapitalismu, tak ho mají. Se vším všudy.
  Drží hubu a krok, tak je jim sráno na hlavy.
  Chtěli nezaměstnanost i plné supermarkety. Tak je mají.
  Chtěli družbu s USA? Ať si ji užijí!
  Protože vůle lidu je zákonem.

  Užívejte si svobody slova, já odjíždím na chatu. 🙂

  To se mi líbí

 3. čtenář napsal:

  ta jakási firma z Prahy se jmenuje Pivo Praha s.r.o.
  a spolupracuje s tím pivovarem už od roku 1997

  Pivovar Strakonice Česká Republika Spolupráce od roku 1997
  •Varna – technický projekt, dozor při montáži, zahájení výroby, zaškolení obsluhy
  •BBT – technický projekt, dozor při montáži, uvedení do provozu, zaškolení obsluhy
  •CIP – technický projekt, uvedení do provozu, zaškolení obsluhy
  •MMS ultrafiltration Handtmann – technický projekt, uvedení do provozu, zaškolení obsluhy

  http://www.pivopraha.cz/reference/

  PS: přihlédnu-li i k tomu s jakými pivovary firma Pivo Praha spolupracuje,neviděl bych to tedy v až tak černých barvách.

  To se mi líbí

 4. Bavor V. napsal:

  A jako balzám na naše staré duše http://bavor.blogspot.cz/2015/05/ekologicke-hnuti.html

  To se mi líbí

 5. Miluše napsal:

  Tak se mi zdá, pane Bavore, že osud pivovaru ve Strakonicích je totožný s osudem pivovaru v Braníku. Pivo Braník se stále vyrábí, jenomže na Smíchově (Pražské pivovary, a.s.) a krásná budova pivovaru od roku 2006 chátrá, i když nějaká developerská firma prý hodlá přestavět budovu na hotel. Autorem znaku pivovaru i piva je Mikoláš Aleš. Až budova zchátrá docela, bude zbourána, protože náklady na obnovu památky by byly „neekonomické“. Pivovar dříve patřil domonikánům, že by pomohly církevní restituce? 😦 Pochybuji.
  cs.wikipedia.org/wiki/Branik

  To se mi líbí

 6. vonrammstein napsal:

  Teda za žádnou cenu bych se nechtěl dotknout Vašich citů, ale strakonický pivo docela určitě nikomu chybět nebude. Snad s výjimkou Strakoničáků.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   A jaké strakonické jste kdy pil?

   To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   ked cujem taku smiesnu hlasku,ze nikomu to pivo chybat nebude,ja som ho pil pred 32 rokmi,plus budejovicke,protivin bo som nedaleko sluzil vlasti, a nebudem vsetky menovat bo som pil vsetky pomaly ceske piva,ked som aj po vojne vyrazil do pepikova,bo ceske piva,to svetovobohove piva,nie nejake chcanky bud,cors,miller,ci nejake ciganske tecate, bo ja jak drotar po svete mozem viacej porovnat a pil som aziatske piva v tom brudnom city japonske,korejske,taiwan bo nemecke,holandske belgicke to klasa jak nase ,ja viem,ze cech sa nenapije bud, cors,bo sa pobluje,ale take dristy,to jak po tej zasranej komune nic nam netrebalo,taka zasrana frucona v sabinove,jablecnak na celu republiku robila od ase,az po ciernu sa pilo ten hnoj,juice sabina carola,sirupy zavarane ovocie a dnes ked som bol pokukat z portugalska dovezu a u nas naflaskuju do plastiku,videl som v cesku brambory from france,cibula,este bola z pepikova,jak ze sa predtym dalo vygazdovalo sa nejak a teraz,kurva?to ani ludi uz najlepsie nebude trebalo,len plna kasa a par sluhov,tiez nijak neutocim na afb ramstein,len si dristam bo stale dumam nehovorim,ze sa vsetko oplatilo drzat,ale po 25 rokoch tam je jak pise her knopp VH nase.

   To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   . . . vždyť to tvrdím furt, čobolík jako téměř vždy bez zaváhání a vyčerpávajícím způsobem!!!
   Stačila by Vám asi taková to odpověď, vonrammsteine, nebo byste si to přál ještě polopatičtěji?

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.