Poslední most


Významnou keltskou dominantou Prácheňska je Katovická hora. Na úpatí hory teče naše Řeka, tajuplná Atawa a přes ni železný most převádí trať mezi Plzní a Českými Budějovicemi.

IMG_20150323_160516

První most pocházel z roku 1882 a byl vyroben ve Vojtěšské huti na Kladně. Koncem let padesátých bylo rozhodnuto o jeho výměně. A tak 2.května roku 1962 začala demontáž starého a  montáž nového železného mostu. Práce proběhly snýtováním nové konstrukce vyrobené Královopolskou strojírnou v Brně. Během tří týdnů montáže bylo použito na 11 tisíc nýtů na pomocných konstrukcích vedle náspu na levém břehu řeky. Pro přesun byla postavena ještě další konstrukce na druhém břehu. Tyto práce probíhaly až do konce roku. Výhodou byla skutečnost mimořádně silných mrazů až do -30st, kdy zamrzlá řeka umožnila dopravu těžkých aut mezi oběma břehy.

e91KaUQ6WBEVBLFKaWCR6J8U

Hlavní akce proběhla od 22. do 30. ledna 1963, kdy v půl osmé ráno byla zahájena výluka a přesun obou konstrukcí. Nejprve byl do boku vysunut most starý a poté nasunut most nový. V půl třetí ráno se nový most usadil na svém  místě a začaly dokončovací práce včetně zatěžkávací zkoušky. Výluka v dopravě trvala 30 hodin a 45 minut.

most1

Na samotném mostě i jeho montáži by nebylo nic pozoruhodného. Jenže se jedná o poslední železniční most montovaný nýtováním. Další mosty se už pouze svařují.

Posledním nýtovaným mostem vůbec je ten Žďákovský silniční z roku 1967.

S požitím článku Ing. Michaela Trnky, CSc  „Padesát let od realizace posledního nýtovaného mostu v síti ČD“. ČB obrázky pocházejí z kmihy „Katovická zastavení“

Bavor podpis_rex2

❗  Článek vyšel v magazínu AbecedA spolu s dalšími zajímavostmi od autorů vám známých i neznámých ❗ 

 

Vlajka-Odesa_May2nd

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Stavebnictví se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

14 reakcí na Poslední most

 1. Hudec napsal:

  Především je zřejmé, že ten most nestavěla firma Bögl a Krýsl, to už by se za těch padesát let ukázalo jeho několikerým opakovaným zřícením.

  Když jsem (někdy) jezdíval na chalupu vlakem (ano, byly i takové časy), vystupoval jsem v Katovicích. A zadunění vlaku při přejezdu mostu bylo signálem „Vystupovat“. Bafnout zavazadlo a klidným krokem ke dveřím vagónu, hodit oko na Horu a Řeku, skřípění brzd, zakončené trhnutím celé soupravy – kdo se nedržel, pochybil.
  Často to byla jen cesta na otočku, houbařská výprava ve všední den. A pak dolů od katovického nádraží k hospodě U Trčků, prosmýknout se pod viaduktem, nad kterým ještě jednou zarachotil ten vlak, pokračující směrem na Strakonice. Svižně přes katovické lesíky (Obecní les, kde nejspíš byla počata moje starší sestra 🙂 ), polní cestou k Novosedelskému potoku, přes který vedla poněkud riziková lávka. Přes Sloučeň ke Stružákovi a už stín lesa a první klouzky nebo lišky.
  Tu polní cestu i lávku přes potok vzal čas a v Katovicích už moc vlaků nestaví – nejsou lidi.
  Ani já jsem tam vlakem dávno nejel, ale radostné a pro mě optimistické zadunění soupravy na tom mostě slyším v duchu dodnes.
  Díky, Bavore, tenhle kousek historie jsem neznal.

  To se mi líbí

 2. Slim napsal:

  Moc pěkné.
  A proč cítíte/me (já taky) Otavu jako tajemnou?

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Třeba kvůli Měsíci na Řekou nebo Stříbrnému větru, kdož ví…

   To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Zajímavé jsou ty zimy. Být dnes mínus třicet, všechno se zastaví a média se budou moci strhat. Tehdy se to nějak zvládlo. Pamatuji, že jsem právě v té době (možná to byla přesně ta zima, to nevím) bruslil na Řece vzhůru od katovického jezu až k tomu mostu. Ale jeho montáž v hlavě uloženou nemám, na tu si nevzpomínám.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Řeku zamrzlou až k bruslení už jsem dlouho nezažil. Naposled asi před deseti lety. A také z toho byly i „zpětné“ ledy, kdy na cestách kolem Řeky ležely kusy až 15 cm silné. Naštěstí se to nedostalo nikomu do zahrad.

    To se mi líbí

    • Miluše napsal:

     Ty mrazy mohu dosvědčit. Pár hodin než projel po mostě přes Otavu první vlak (19. 12. 1963) jsem se vdávala. Ráno jsem byla u kadeřnice a když jsem přišla domů do tepla, účes zplihnul.
     Byl to sice trapas, ale obřad jsme nezrušili 🙂

     To se mi líbí

 3. K-k. napsal:

  Krásnej článeček! Milé pohlazení v dnešní podivné době… Děkuju! 🙂

  To se mi líbí

 4. Berkowitz napsal:

  Noční vlci v Bratislavě a Brně (aktualita)

  To se mi líbí

 5. jaa napsal:

  Jak tak koukám, opět někdo, neumí počítat A je slepej a hluchej , Opravdu ale opravdu tu nejsou a opravdu je nikdo nevítá a opravdu s nimi není ani ruská televize. OPRAVDU NENÍ….áááááááááá

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.