OTEVŘENÝ DOPIS Jana Tesaře z Literárek


Velvyslanectví Ruské Federace v Praze

Generální konzulát Ruské Federace v Brně

(Na vedomie tiež Veľvyslanectvu Ruskej Federácie na Slovensku v Bratislavě)

 

OTEVŘENÝ DOPIS

 

Vážený pane velvyslanče,

vážený pane generální konzule,

dámy a pánové,

prosím, abyste odevzdali lidu Ruské Federace, vojákům a námořníkům můj pozdrav k výročí vítězství nad Německem dne 9. května 1945. Ve chvíli kdy se pozdvihují proti Rusku zbraně se symbolem hákových křížů, nemůže žádný skutečný socialista, žádný opravdový křesťan, žádný upřímný Slovan a vůbec žádný člověk pociťující odpovědnost za zachování lidskosti v našem světě zůstat stranou; každý by měl přát zdar tomuto Rusku, které čelí oživovanému nacismu: ať mu čelí všemi prostředky, jichž si to vyžádá. S radostí se připojuji k těm, kdo na celém světě takto smýšlejí.

Bohužel nezbývá než předpokládat, že tento můj dobře zvážený postoj nesdílí premiér současné administrativy země, v níž působíte. Zato v ní pořád žijí statisíce těch, kteří si stejně jako já uvědomují, že i za pouhé fyzické přežití vděčí ruskému vojsku, a stejně jako já mu za to vzdávají svůj dík. Jako historik a dokonce i dětský pamětník svědčím, že se na Sovětskou armádu – Osvoboditelku jako na jedinou naději pohlížely i desetitisíce Čechů a Slováků, kteří v těch strašných letech zemřeli dříve, než se jí podařilo probít se k nám. Všem těm by tudíž dnes nezbylo, než říci na příslušnou adresu NEJSTE NAŠÍM PREMIÉREM, kdežto prezidentu Zemanovi by jeho cestu do Moskvy schválili, podpořili by ho a důrazně požadovali, aby ve svém důstojném postoji i do budoucna za všech okolností vytrval.

Toto stanovisko bude nepřijatelné části těch, kteří byli (podobně jako já) v situaci vyhlášeného nepřátelství vůči Sovětské armádě poté, co v r. 1968 na rozkaz hlupáků a zločinců z Kremlu přepadla a potom okupovala Československo a nastolila i v něm obdobnou vádu zločinců a hlupců. Zaplatili jsme za to velmi těžce. A vyrovnávat se s traumaty minulosti je velmi nesnadné – jak právě nejlépe Rusko ze své vlastní zkušenosti zná. Od roku 1968, ba i 1991 uplynulo mnoho let, zde i u vás se vyměnily generace. Vláda Stalinových dědiců v Kremlu se mezitím zhroutila, po celém Rusku jsou odkrývány masové hroby jeho obětí, a v pohledu snad každého dnešního Rusa je hlavní obětí celé komunistické diktatury právě Rusko. Z ruského hlediska právem. Ale mnoho mých krajanů ani po několika desetiletích nedospělo k prostému poznání, že od nešťastného roku 1968 se politický režim v Rusku od základu změnil, a přitom nezná nic z celého toho vnitřního i mezinárodního programu československé reformy roku 1968. Vaše tetička Čechie zkrátka utrpěla poúrazovou amnézii, ale je to jen zvláštní a terapeuticky velmi nesnadný případ amnézie selektivní. Však vidíte, že zapomněla i své poctivé staré jméno (pod kterým se představila v roce 1867 právě ruské diplomacii jako vůbec první); vystupuje dnes pod novotvarem, který v nechtěné zkratce přesně vystihuje katastrofální duchovní skutečnost zatemnění národní paměti – a jejího selektivního užívání v zájmu současné evropské strategie NATO. Nevím, zda vám tím zde neprozrazuji přísně střežené tajemství z jeho sejfů – leč jsem si jist, že pro vás tajemstvím není. Tak jak pro nikoho, s výjimkou nešťastné tetičky Čechie.

Přece jen raději přejdu k věcnému tónu. Je třeba konstatovat dvě věci:

1) Nezměrná škoda, kterou vztahům Čechů, Slováků a Rusů způsobilo přepadení Československa Sovětskou armádou (se všemi příslušnými důsledky)nepadá docela a beze zbytku jen na sovětskou stranu. Ze strany Prahy mělo včas zaznít důrazné Tak si spusťte ten svůj tankový cirkus, my trváme po husitsku na svém! – To měl dát prezident Svoboda Brežněvovi včas na stůl, podle toho se měli všichni chovat (tj. především pozavírat sovětské agenty), a pak už byla naděje jen v otázce, zda by to sovětským maršálům i tak stálo za to. Nám v každém případě! Touto cestou se vydal 20 let předtím Tito, a vyhrál. (Co se týká mne, neradím ex post: právě to jsem těm v Čierne n. T. s odvoláním na Tita připomněl, a vyvolal jsem jejich hrůzu.)

2) Ruská vina před tváří Čechů a Slováků nekončí rokem 1968. Neznám sovětské tajné archivy, které dnes spravuje vaše nové Rusko a do nichž jistě prozatím nikoho nepustí. Neznám tajemství přetahování o Československo, která skrýváte, ale nemyslím, že bych zadal své pověsti historika, když napíšu, že americké loutky, dosazené k moci na Hradě pražském r. 1989 jsou sice hlavními, ale ne jedinými viníky zkázy mé Republiky. Spoluviníkem je také gorbačovsko-jelcinovské Rusko, které se jistě podílelo už na samotné instalaci těch loutek. Objasnění a případné vaše politování by nám velice pomohly v zápase proti současné české amnézii, která je jinak samozřejmě naše svrchovaná věc.

Je ovšem mnoho dalších problémů na našem, stole. Velkoděržavné ruské jednání s námi není jen sovětský nátěr na ruské duši. Snad jen důstojníci Ruské republiky v Československém vojsku na Rusi dokázali najít správný tón; výsledkem je ten nejlepší odkaz, který by měl být všestranně studován při obnovování paměti jedněch i druhých.

To je ovšem otázka dlouhých let, na kterou dnes nemáme čas. Rusko je v přímém ohrožení, a za těchto okolností by bylo podlé připomínat křivdy nám způsobené. Naší starostí teď je, jak odvrátit od Ruska hrozbu války.

Zápasili jsme o svou neutralitu (také ovšem od Ruska). Byli jsme poraženi, mj. za pomoci právě těch loutek, které Gorbačov dosadil a které ho oklamaly.

Zápasili jsme proti radaru na našem území a měli jsme v prvním kole úspěch.

Teď začalo druhé kolo a porážka, kterou jsme utrpěli, není zanedbatelná, neboť vrátka jsou pootevřena, a NATO ví velmi dobře, kdy se má chovat jako tichošlápek.

Náš zápas však pokračuje. Bohužel víme, jaké argumenty v tomto zápase platí, ale s tím si už musíme poradit sami. Zápas proti válce je za všech okolností prvořadou starostí nám všem společnou.

V Brně dne 9. dubna 2015

Se starým dobrým pozdravem

Ať žije mír, pryč s válkou!

Jan Tesař

Pramen: Literární noviny 4/2015

Příspěvek byl publikován v rubrice moskytiéra se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

20 reakcí na OTEVŘENÝ DOPIS Jana Tesaře z Literárek

 1. Rosťa napsal:

  Jsem rád, že alespoň nějaké noviny otiskly, s čím nemálo lidí souhlasí.
  Poločas rozpadu nastal. Salámovou metodou nás odnárodnili, stejnou metodou z fašistů udělali dobrodince a na školách fašizoidní havloidi dokonávají dílo zkázy. Teď nad ránem skončil na ČT 2 diskusní pořad z r. 91 mezi prof. Bělohradským a moderátorem dr. A. Přidalem. Balsám na duši. Intelektuální kvality dr. Přidala v porovnání s tou čeledí moravcoidní se rozchází o několik světelných let.

  To se mi líbí

 2. Hudec napsal:

  Snad poněkud patetické pro dnešního Čecha. Ale budiž, lepší než nic nebo než karasovsko/švarcenberské troubení na polnice.

  To se mi líbí

 3. Petrpavel napsal:

  Je to takové osmašedesátnické, ta ublíženost se už za dlouhá léta mohla trochu víc zmírnit, právě v souvislostech které pisatel jako historik zná. Přepadení, okupace, velkoděržavské ruské jednání, „bylo by podlé připomínat křivdy“ – a jsou připomínány, silná slova pro Rusa. Pro nenašince možná i nesrozumitelné. Nevím kdy a jak jsme zápasili o neutralitu. Budiž dík především za vůbec otištění jako takové, za, byť obezličkově formulovaný nesoulad s premiérem (a vládou?) Česka, za poděkování sovětské armádě Osvoboditelce. Lepší než nic.

  To se mi líbí

 4. Slim napsal:

  Znovu vyšla Tesařova přelomová studie napsaná na jaře 1989.

  http://neoluxor.cz/popularne-naucna/mnichovsky-komplex–215495/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=5-CPC-DSA&utm_content=Beletrie&gclid=CJjX_aPmhsUCFSzMtAodfgYAtw

  http://blisty.cz/art/42544.html

  Ačkoliv Tesař bije – jak je jeho dobrým zvykem, pro který je tak všeobecně oblíben 🙂 – bezohledně na všechny strany, role SSSR mu vychází pozitivně; tedy v dané souvislosti. Podívejme se na dva odstavečky z kapitoly Jak Sověti zklamali prezidenta:

  „…existuje skutečnost, kterou vidí každý: určitá kontinuita sovětské politiky, z níž je patrný sovětský státní zájem… Základním a trvalým zájmem sovětské politiky přinejmenším do Stalinovy smrti byla destabilizace zahraničního světa: v ní viděli sovětští vůdcové(nemluvím o Kominterně ani ideologii) nejlepší prevenci proti jakékoli cizí intervenci, jíž se obávali, a zároveň cestu k izolaci obětí vlastního výboje.“

  „Prezident Beneš a jeho ministři (právě v tomto tak nezvykle aktivní!) se velmi snaží předejít obvinění, že se sovětské pomoci sami zřekli. Rádi by ponechali v očích národa černého Petra Sovětům. Jenomže Alexandrovskij a Litvinov to dobře vycítili a nedovolili. Dokázali se ubránit před vmanévrováním do pozice spoluviníků, porušovatelů smluv, a na druhé straně i před podezřením, že konflikt podněcovali. Obraz Sovětského svazu zůstal v této chvíli jak před českými vlastenci, tak i před západními demokraty zcela čistý. Ach, ta zrada na československé vládě! “

  A ještě snad tři věty ze závěru studie, věty mířící na Patočku, Tigrida a další hlasatele „zlomené národní páteře“ (pamatujme: je teprve březen 1989):

  “ .. Z této tradice vyplývá, že nikdy žádný vojenský velitel se skutečnou vojenskou morálkou nezabije a nepošle na smrt ve jménu symbolického gesta. Nýbrž jen a jen z hlediska strohé vojenské účelnosti. Způsob, jak je pojímán, ignorován, ironizován tento problém českými krvelačnými spisovateli, je prostě skandální.“

  To se mi líbí

 5. Petrpavel napsal:

  Nedělejme si iluze o tom, jak to v našem státu chodí. Opatrný, protože od právníka, popis skutečnosti zde (dnes začínající soud s MUDr. Rathem bude mít stejný výsledek, jenomže v opačném gardu – zavřít kritika praktik těchto „politiků“ až zčerná) :
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Naprosto-neuveritelne-to-nema-obdoby-Advokat-a-senator-Vaclav-Laska-je-zdesen-jak-stat-stahl-ocas-v-kauze-Nagyova-a-rika-co-ted-hrozi-371659

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Z rozhovoru s Knižákem tamtéž (ten bolševismus je v odeesácích jako v koze, ti ha…vé nikdy nepřiznají pravdu a budou se bít za svá „práva“ škodit – kdepak poklidná evoluce) :
   “ ….Dnes se Ministerstvo spravedlnosti omlouvá exposlancům ODS a odškodní je za nezákonnou vazbu. Jsou výsledky vyšetřování podle vás adekvátní tomu obrovskému nasazení policistů a výrokům o politice prorostlé korupcí?

   Považoval jsem a považuji celou akci kolem Nečasovy vlády za velmi účelovou a lidsky odpornou. Státní zástupci a další aktivní aktéři by měli ve svých funkcích neprodleně skončit. Je to velké nebezpečí pro demokracii. Zásadně to narušuje pocit bezpečí, na kterém stojí každá svobodná společnost.

   Někteří politici nazývají akci policie a olomouckých žalobců v tzv. kauze Nagyová za státní puč. Souhlasíte s tímto názorem, když se většina vážných podezření nepotvrdila?

   V podstatě ano. …“

   To se mi líbí

  • oh napsal:

   Iluze? Ty nemám už dávno.
   http://www.novinky.cz/krimi/59059-policie-se-omluvi-rodine-kterou-omylem-prepadla-specialni-jednotka.html
   V tomto případě se stát, přestože škodu vlastní nebetyčnou pitomostí způsobil, uznal za vhodné se trapně dohadovat i o ceně rozflákaných dveří. Naopak neuznal z vhodné, aby se zabýval otázkou, jak mohou u policejní zásahovky pracovat nebo dokonce velet jednotlivci, co nezvládnou ani najít správnou adresu.

   To se mi líbí

 6. Petrpavel napsal:

  Není pro nás až tak důležité co se děje na Ukrajině, je daleko. Tamní fašisty rozdmýchaná a militaristy z USA podporovaná občanská válka by se náspřece vůbec nemusela týkat kdyby nebylo vlezlop…lků a militaristů v našich řadách. Důležité je to co se děje u nás! :
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Marek-Rezanka-Valka-pravdu-nenavidi-371730

  To se mi líbí

 7. Renard napsal:

  Už když jsem ten Tesařův dopis četl nedávno poprvé, jsem měl stejný dojem, jako teď: je dobře, že byl napsán, jen je příliš dlouhý a mnohomluvný, jako kdyby tam chtěl autor vměstnat všechno, co se mu v souvislosti s případem honí hlavou. Přitom si toho je zjevně vědom, ale asi si nedokáže pomoci. Možná je to typické pro historiky. Každopádně to beru jako poctivý čin a souhlasím s nim.

  Všiml jsem si hned také toho, že se dotkl i tématu, které mě trápí, totiž zkratkovitého spojování dnešního Ruska s tím, co jsme si tak nějak dávali do souvislosti se Sovětským Svazem. Dokonce i někteří moji přátelé doma, vrstevníci v rozmezí půl generace nahoru a dolů, vysokoškolsky vzdělaní a přemýšliví lidé, mají tendenci spojovat si Rusko s rudou barvou a promítat do něj své trable. Já velmi dobře chápu negativní pocity těch z nich, kdo třeba chtěli po získání titulu pokračovat jako doktorandi a mají pocit, ať už oprávněný, nebo ne, že se to nepovedlo kvůli nějakému posudku. Jenže i kdyby to tak skutečně bylo, rozhodovali o těchto konkrétních lidských osudech naši funkcionáři, nikoliv sovětští resp. ruští. Kromě toho si tito lidé, kteří z důvodu svého zklamání (a třeba i mnoha jiných) neměli rádi „minulý režim“, nějak nechtějí připustit, že Rusko už po desítky let není komunistický stát a nehodlá ani vyvážet revoluci, ani šířit nějakou ideologii (na rozdíl od jiných účastníků světového dění, kteří se tím ani netají). Když se dostanu domů a sejdeme se „na jedno“, řešíme to mlčky uzavřenou dohodou, že tato témata jsou tabu. Naštěstí je tu spusta jiných, osobnějších a daleko příjemnějších, a tak to celkem funguje. Když občas přece jen dojde na věc, nepopereme se kvůli tomu. Ale stejně tomu nerozumím. Když to nejsou zapšklí a frustrovaní lidé, když jinak uvažují docela normálně, co tedy je vede k této zkratce? Že by ten mainstream byl skutečně tak účinný?

  To se mi líbí

 8. Petrpavel napsal:

  Máme demokracii, tak klienti církevního ústavu, dřív než umřou, můžou a nemusí se bát napsat Otevřený dopis, nejlépe adresovaný na lampárnu Hlavního nádraží. Jedna z milionů systémových chyb tohoto užasně (všimněte si, jak jsem slušný, nechci palce dolů za pravdu vyjádřenou nespisovným slovem, viz výše) nastaveného režimu se tím okamžitě určitě vyřeší 🙂 . Může se taky pro klienty uspořádat dvoutisícídevítistádevadesátáosmá charitativní dobročinná sbírka, nejlépe mezi bezdomovci, všichni ostatní už byli jinými mnohokrát osloveni a mají sbírek plné zuby.
  Ano Renarde, viz výše, mainstream ve spojení s vysokou inteligencí našich občanů je skutečně účinný.
  http://www.novinky.cz/diskuse?id=400522&articleId=/domaci/367632-skandal-evangelicky-domov-prestal-klientum-davat-leky.html&sectionId=8&page=1#c12807884
  P.S. Je tu na webu krásně mrtvo … jako v celé naší nádherné nadšené spokojené společnosti.

  To se mi líbí

 9. Petrpavel napsal:

  „Jaroslav Růžička, Vojnův Městec
  Středa, 22. dubna 2015, 05:22:24 |
  +34
  Před listopadem bych si nikdy nepomyslel, že řeknu „Měl jsem to štěstí, že jsem měl možnost žít v socialismu“.
  Po druhé světové válce lidé na celém světě chtěli socialismus – nebo něco takového lepšího než kolonialismus velmocí. Jen Spojené státy vedly více než 60 válek proti státům, kde lidé povstali proti kolonizátorům.
  Buďme rádi, že jsme žili ve správný čas na správném místě. Ten dnešní svět, ač nablýskaný, stojí pěkně za h….. chtěl bych se dožít časů, kdy lidi začnou narovnávat kosy a přestanou odevzdávat flašky, aby bylo dost Molotovových koktailů….“ A to je i moje přání.“

  Pro úplnost : citovaný příspěvek je k tomuto článku, ale hodil by se ke každému… :
  http://www.novinky.cz/finance/367576-nemoc-mozny-vypadek-prijmu-neresi-40-procent-cechu.html

  To se mi líbí

 10. Petrpavel napsal:

  Ještě že máme v EU dobré přátele aneb pořádek dělá přátele 🙂 :
  http://www.parlamentnilisty.cz/profily/JUDr-Vojtech-Filip-140/otazka/valecne-reparace-83528

  To se mi líbí

 11. brtnikvbrlohu napsal:

  Včera byl v bedně pořad o carevně Kateřině a jejím Potěmkinovi, ona sice byla cizinka a srdcem v Rusi bylo zajímavé a velice poučné.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.