Práh citlivosti


Není to tak dlouho, co se státníci spojili v Paříži do pevného šiku, aby světu sdělili, že svoboda slova je absolutně, ale opravdu absolutně nedotknutelná.

Karlíci celého světa teď mají znova možnost prokázat, že to mysleli upřímně. Že tedy tahle svoboda není jak kde a jak pro koho.

Zatím se nestřílelo a nezabíjelo. To se jen světoznámá pianistka Valentina Lysyca dopustila toho, že se na Twitteru vyjádřila k situaci na Ukrajině. No, řekněme, že vzhledem ke Kyjevu nelichotivě.  Nicméně, výsledkem bylo, že vedení Torontského symfonického orchestru zrušilo její naplánovaný koncert.

(http://www.theglobeandmail.com/globe-debate/columnists/why-the-tso-set-a-terrible-precedent-by-barring-pianist-valentina-lisitsa/article23845288/)

V ČT24 k tomu 10.4. promluvil vedoucí kulturní redakce ČT Petr Vizina. (Zde, od 2. minuty: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/307395-prostoreka-pianistka-zahrala-na-nekorektni-notu/)

Petr Vizina zrějmě nepatří mezi Karlíky a tak, místo jednoznačného odsouzení útoku na svobodu, slova použil zatím neznámou obezličku: Jmenuje se „práh citlivosti“. Ten je všude jiný a proto něco projde tady a jinde zase ne. Převedeno na společného jmenovatele to znamená, že svobodu pro někoho a někde ano, pro jiného někdy a někde ne.

Aby se Havel v urně přesýpal.

Práh citlivosti je geniální termín, umožńující plně chápat mnohý historický jev. Připustíme-li existenci onoho prahu, najednou vidíme, že třeba film Hoří má panenko skončil v tresoru, protože byl překročen práh citlivosti hasičů. Forman nasral požárníky a ti zaprotestovali. No, nasral i Pontiho, který film financoval a po shlédnutí sestřihu odstoupil od smlouvy a chtěl a dostal svoje peníze zpět (http://www.odaha.com/tomas-odaha/recenze/film/milos-forman-hori-ma-panenko)

Práh citlivosti byl překročen i v jistých fázích rock and rollu. Proto tato hudba nenalezla v počátcích příliš pochopení ani v Československu, ani v některých konservativnějších státech USA.

Práh citlivosti byl nedávno překročen publikováním známe fotografie z Paříže(http://cdn.i0.cz/public-data/1a/ab/5124aae831c8a355753abb40ee7a_w720_h531_g943f446e99a911e4b98c002590604f2e.jpg?hash=88f02b278c9d44f266df4f3e0c768f09) – tedy alespoň v případě jisté náboženské sekty v Izraeli. Ta je proti dotykům mezi muži a ženami na veřejnosti a tak z původní fotografie z protestu v Paříži vyzmizíkovala Merkelovou.

(http://l2.yimg.com/bt/api/res/1.2/36VvgJNSewwON2buC0.QpA–/YXBwaWQ9eW5ld3M7Zmk9ZmlsbDtoPTM3NztpbD1wbGFuZTtweG9mZj01MDtweW9mZj0wO3E9NzU7dz02NzA-/http://media.zenfs.com/en_us/News/ap_webfeeds/4115deea43b735026b0f6a7067006dff.jpg)

Překročení prahu citlivosti může vysvětlit reakci tehdejší moci na Chartu 77 a konec konců i bezproblémový souhlas (dnes již statečných) československých umělců s Antichartou. V druhém případě byl pravděpodobně překročen práh citlivosti k budoucímu obsahu vlastní peněženky.

Problém pianistky je prekérní v tom, že je dodatečně trestána za vyřčené.  V současném světě jsou samozřejmě k dispozici i metody elegantnější. Problematickou osobu je možné nevpustit do země, odmítnout možnost publikace či jinak zabránit, aby nežádoucí slovo bylo vysloveno nebo napsáno. Kanada v nedávné minulosti odmítla vstup lidem, kteří se chystali rušit slovem poklid vládnoucí kolem gayů, potratů a islámu.

kanada

 

A pro zájemce jěště několikrát sama Valentina

https://www.youtube.com/watch?v=zucBfXpCA6s
https://www.youtube.com/watch?v=LdH1hSWGFGU
https://www.youtube.com/watch?v=xz7usUEPWsc

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Pozdravy z Poottawí se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

39 reakcí na Práh citlivosti

 1. Petrpavel napsal:

  Řeknu to takhle : každý režim má své chyby. V tom my, kdo jsme poznali aspoň ty dva nejpodstatnější v XX. století, máme jasno. Chyby má dobrý režim, i špatný režim. Socialismus byl dobrý režim s chybami, mafiokapitalismus je špatný režim s chybami. Už víte proč jako nekomunista volím komunisty?
  Díky pane Jírovče a mnozí mnozí další za snahu, ale je to marnost. Ti šmejdi to z rukou nepustí. Už Komenský cosi psal o házení perel sviním …

  To se mi líbí

 2. Petrpavel napsal:

  V jednom článku lidská blbost Poláků a lidská blbost ministra zahraničí Německa, aneb oslava vítězství nad fašismem v Polsku ne (bodejť by se radovali když druhou světovou fašističtí Poláci, stejně jako většina státu dnešní EU, prohráli), a zbytečný, protože bez jediného důležitého účastníka kterého nepozvou – všichni ostatní se budou ujišťovat o své nerozborné jednotě, summit za miliardy.
  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/366900-ne-banditum-odmitaji-polaci-ruske-motorkare.html

  To se mi líbí

 3. Petrpavel napsal:

  Kdopak nám to píše o pianistce nezaobaleně, otiskuje její slova, nojo, jako vždy … ještě že máme svobodný a nezávislý mainstream pánů Bakaly a Babiše a Dvořáka a … 😦
  „ … Na straně druhé jsem obyčejný člověk – dcera, matka, manželka. A tento obyčejný člověk musel pozorovat, jak se země mého narození a dětství, mé první lásky, naklání do propasti. Děti umírají při bombardování, staří lidé hladem, lidi jsou podpalováni zaživa.
  Začala jsem vést stránku na Twitteru po názvem »Podukrajinka« – jako odpověď ukrajinskému premiérovi, který nazval ruskojazyčné občany z východu Ukrajiny podlidmi… Překládala jsem zprávy z ukrajinských zdrojů, svědectví o zvěrstvech. Dařilo se mi strhávat masky ze lží publikovaných západními médii, která jednu stranu občanské války představují div ne jako bílou holubici
  S postupem času se o moji činnost začali zajímat nenávistníci. Hrozby, výhrůžky smrtí mou i mé rodiny, nazývání mé osoby »placenou kremelskou kurvou«, a tak by se dalo pokračovat… Přáli si, jak se sami vyjádřili, mi udělit lekci, pokusili se mě umlčet jako muzikantku. Obvinili mě z podněcování nenávisti, vedení orchestru ukázali, co píšu. A Torontský symfonický orchestr mně hodlá zakázat hrát, protože jsem využila své svobody slova. …“

  http://www.halonoviny.cz/articles/view/36717188

  To se mi líbí

 4. Za svobodu slova se přece nejlíp bojuje jejím omezením, to dá rozum!

  To se mi líbí

 5. kchodl napsal:

  Skvělá holka !

  Natírá to vší té pokrytecké verbeži.
  Díky za článek, pane Jírovec. Díky za to, že snad ani nemáme krajany, kteří obhajují fašismus a vraždění. Mimo „balkánské řeznice“, nějaká výjimka musí vždy být. A zločinec Havel už je v pekle.

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Balkánská řeznice a krajanka? Karl Hermann Frank a Konrád Henlein krajané? Kdeže, jen se na území Česka narodili.

   To se mi líbí

 6. Strejda Olin napsal:

  Myslete na marxismus, malověrní! Na jeho historický a dialektický materialismus. Na jeho Kapitál a Manifest.
  Dnes se marxismu nevyučuje, je označován za kacířství, blud a lež. A tak je mladým lidem vštěpováno, že nikoliv změnou materiálního bytí, ale upevňováním vědomí se člověk stane svobodným. Zatímco vztah k výrobním prostředkům je prý historicky danný, praxí ověřený jako správný a tudíž neměnný a nedotknutelný (prostě tabu), tím co je nutné měnit, rozvíjet a upevňovat je vědomí, že cestou k osvobození člověka jsou demokracie, svoboda a lidská práva. Přitom jsou zcela opomíjeny a záměrně v této souvislosti zamlčovány takové hodnoty a ideály, jakými jsou rovnost a spravedlnost. Přestože jsou lidé v materiálním bytí zcela nedemokraticky a nesvobodně rozděleni, není spravedlivě rozdělováno společně vytvořené bohatství a na tomto základě si jsou nerovni v právech a svobodách, přesto přezevšechno jsou lidé oblbováni tvrzením, že jejich materiální bytí bude automaticky lepší jen s demokracií a s většími svobodami. Pokrytecké až na půdu. I ten „práh citlivosti“ je toho důkazem. Nejcitlivějším je nerv soukromého vlastnictví výrobních prostředků, ničím neomezené podnikání a obchod. Takže pokud se nedotkneme tohoto nervu, je vše dobré.

  To se mi líbí

 7. Lex napsal:

  I já chválím Jiřího Jírovce za článek.
  Nicméně na „prahu citlivosti“ jako individuálního fenoménu nevidím nic divného. Každý máme takový práh. Já například od jisté doby neotevřu článek napsaný janem urbanem, tím pehem a řadou dalších (viz soutěž o „buvolí hlavu“).Tyhle persóny jsou „an sich“ přes můj osobní práh citlivosti, i kdyby nakrásně se stalo, že by výjimečně napsali pravdu (to ale nezjistím, protože se mi chce zvracet už při objevení jejich jmen). Nečtu ani karla hvížďalu, jehož jsem kdysi čítával, než jsem zjistil, že je nositelem krycího jména StB „Drozd“ a nositelem označení tajných služeb (dosud neznámo kterých) RS, tj. „rezident“ (agent, který řídí „podřízenou“ síť jiných agentů), a ačkoliv jsem jej na aktuálně.cz pod jeho blogy vícekrát vyzýval, aby tyto skutečnosti objasnil, neučinil tak, a neučinily tak ani vyšetřovací orgány PČR na základě trestního oznámení s tím, že jeho svazky byly v prosinci 1989 skartovány. Nenalezl se ani nikdo, kdo by věděl něco o tom, že by to „Drozd“ někdy někomu vysvětlil. A hvížďala v českém mediálním prostoru stále působí jako etalon posuzování mravnosti jiných, jako mravokárce jiných (privatizace Mladé fronty s jeho účastí je dalším kamínkem do mozaiky).
  A takových je víc, kteří jdou přes můj osobní „práh citlivosti“ – například jan hřebejk, který točil a jistě točí dobré věci. Já se ale na ně od jisté doby nedívám – pamatujete na jeho opilecký komentář na vítězství Miloše Zemana v přímé prezidentské volbě – „Naprostá hanba je, s čím přišel v druhým kole, přišel s naprosto estébáckým a fašistickým svinstvem, a to se mu vymstí. Rudá a hnědá prasata táhnou lháře a demagoga na Hrad.“. Pro mě neexistuje. Tedy, jistě existuje, ale pro mě jakoby neexistuje, jde přes můj práh citlivosti.
  Nebo jiří mádl, co se s jistou čůzou dali „přemlouvat bábu s dědkem“, protože jsou staří a „nerozumí tomu“, takže svou volbou by jim (mladým) zkazili život. V okamžiku, kdy polomongoloidní ksicht tohoto exota uvidím na skle, přepínám.
  A dalo by se pokračovat.

  Jenže článek je jistě o něčem jiném. Je o tom, že „někdo“ společnosti indoktrinuje (jakými všemi cestami) ten „jedině správný“ POLITICKÝ názor, a pokud s ním někdo nesouhlasí, pokud se někdo chová v rozporu s tímto názorem, je to přes „práh citlivosti“, i když existuje velká část společnosti, která ten indoktrinovaný názor nesdílí a která má pravděpodobně i pravdu, jen se ta pravda nehodí oněm „indoktrinantům“.
  Tak to je jiné kafe.

  Existuje i jiný společenský (hromadný) práh citlivosti, který však má zcela jinou povahu. Takový, který není nikým natlučený do hlavy masám, ale který vznikl vnitřním individuálním uvědoměním oněch „mas“, oné společnosti. A nemyslím teď na revoluce, ale obyčejné události let cca 1990 – 1992 u nás. Pamatujete angažmá divadelních herců a hereček v převratových událostech? A pamatujete na to, jak posléze lidé přestali chodit do divadel?
  To komediantské politické angažmá totiž nakonec šlo přes „práh citlivosti“ kulturní společnosti. A ta spustila neorganizovaný, samovolný bojkot, protože ti „herci a hééérečky“ pro ně ztratili svou autenticitu.

  No, ale třeba se mýlím. To se nám může stát každému, že.
  Tož tak.

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Dělá mi dobře, že se v těch jménech shodnu bezvýhraděně, jakoby pro mě už nebyli, a dala by se jmenovat mnohá další (jsou vůbec ještě nějaké světlé výjimky pro nás ještě přijatelné, nepřekračující onen práh?, možná ti málo průbojní pretendenti kteří se ještě neměli šanci projevit v médiích), ale jmenovaní jsou i pro mě vzoroví.
   Dobře, ale co ti kdo právě těmto odezírají ze rtů aby zítra mohli roznášet dál ty jejich jedovaté slinty? Kolik jich je, a proč tomu tak je? To mi vrtá hlavou. Charakter, nezájem, osobní prospěch, hloupost, neznalost…?
   Jediné v čem se neshoduji je hodnocení polistovadového relativně krátkého propadu návštěvnosti divadel. Myslím si, že to bylo proto, že diváctvo bylo zaujato jiným reálnějším kusem s přímým dopadem na každého z nás, tím tyjátrem co hráli veškrna a jeho spolek komediantů. Že to byla fraška nám (někomu hned, mě ne, dobrá 🙂 ) došlo až později. Už máme zase radši ty na divadle, kdy člověk žije dějem ale pak se probere a řekne si : bylo to jen divadlo. A herci jsou jen šašci. Horší je to s těmi herci-šašky v politice.

   To se mi líbí

   • Strejda Olin napsal:

    Již v oněch nevlídných dnech konce roku 89 jsem se zapřísáhl, že na umělce už v životě nedám ani korunu. Také jsem od té doby nezakoupil jedinou vstupenku do kina, divadla, výstavu, koncert. Jak to říkal Jakeš „Kdo z vás se tak má?“. Zrovna ti umělci, kteří bleskurychle pochopili „vo co gou“ a organizovali stávky, protesty a OF, rajtovali po celé republice, žvanili z obrazovek a stáli na čele demoliční čety likvidující socialistický režim, tak zrovna oni si podle mého mínění žili za onoho „strašného“ režimu pod vládou jedné strany jako prasata v žitě. Byli oblíbení, některé z nich národ doslova miloval, měli ohromnou popularitu, byli zasloužilými a v pravdě národními umělci a pokud někdo snad materiálně strádal, pak rozhodně ne oni. Že je občas klepli přes prsty, že si nemohli dělat a říkat co chtějí nebylo správné, ale že to budou zrovna oni, kdo jako první bourali režim, to jsem neočekával.

    To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   A to já si, Lexi, to pehe, mitrofanova, drozda hvížďalu a podobné exoty na Seznamu.cz zase otevřu. Článek nečtu, protože si obsah lehce domyslím, ale kouknu do diskuse. Ten kartáč, co tam ti amipohůnci dostávají za to stojí. Kdyby ty kreatury měly trochu cti v těle, tak by se po té masáži pohybovaly jen hluboko v městské kanalizaci a na povrch by lezly jen v noci při zatmění měsíce a s pytlem na hlavě. Na otevření článku fendrycha nebo urbana nemám také dost sil, ale to bude tím, že Análně.cz po gazdování Stejskala je žumpa ze všech žump nejžumpovatější. Bohužel v bakalově mám emila a než se přihlásím, tak se mi udělá špatně tak, že si musím dát panáka.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Tak zkuste hlidacipes.org 🙂

    To se mi líbí

    • Rosťa napsal:

     Ale fuj. Co to je za hnus???? To mně nedělejte.

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Já jsem si myslel, že se vám bude stejskat po Liborkovi 🙂

      To se mi líbí

      • Rosťa napsal:

       To je nový Liborův kšeftík? Pěkný humus ( pro SuPa jak dělaný).

       To se mi líbí

      • oh napsal:

       Bavore, občas se mi po Stejskalovi dokonce i zasteskne. Bloggery pro baktualne.cz teď vybírá někdo jiný a tak se objevil nový talent – mladý, perspektivní a EU právník (s tříletou praxí v advokátní kanceláři) přes vnitřní trh a ochranu spotřebitele Ondřej Vondráček. A to je vážně třída.
       http://blog.aktualne.cz/blogy/ondrej-vondracek.php?itemid=25039
       Pozor! Odkaz na bakalonoviny může způsobit vážné zdravotní komplikace!

       To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Když jsem zahlédl diskusi, tak jsem pochopil, že to musí být opravdu exotický korunovaný vůl, protože jsem tam nenašel snad ani jeden souhlas. Ale koukal jsem tam hned, co jste poslal ten link. Takže současný stav samozřejmě neznám. A ani nechci znát.

        To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    Jo, a hřebejk, menzel, issová, mádl, filipovská, kraus a podobná pakáž …. přepínám, popřípadě vypínám.

    To se mi líbí

    • Lex napsal:

     a tomáš töpfer, kusanec lejna, jak onehdá v jednom tu odkazu přesvědčoval Věru Chytilovou o nezbytné potřebě emerického radaru v Brdech, o jeho technických kvalitách a neškodnosti. Dobytek. Četnické humoresky si můžou, vetknout, i s četnickým strážmistrem Arazimem. Protože tenhle kus hovězího svojí osobou zneuctil památku skutečných četníků. Chválabohu už svůj čenich příliš nevystrkuje. Šenkýř.

     To se mi líbí

     • Petrpavel napsal:

      Tohoto pitomu si pamatuji z výtisku novin VZP na křídovém papíře (pamatujete ten kšeft?) kde obhajoval pod svou velkou fotkou Julínkovy poplatky slovy (mám to někde vystřižené, ale jsem líný hledat, takže parafrázuji – obsah i rozsah je ale přesný): užasně to pomohlo, já když přijdu k lékaři jdu hned na řadu.

      To se mi líbí

     • Rosťa napsal:

      Ten topfer je taky ukázkový zmetek. O tom žádná

      To se mi líbí

   • cobolik pacholik napsal:

    rostaku,ja toto sledujem jak svina,hlavne taky fendrych,hvizdala,pehe tam ich ty pepici roznesu na prach,vacsinou kultivovany a prekurevsky chytry pepici,neviem,ci ty sasci pocmarany toto citaju,maju tam par svojich,ale 95% to vyvraca ich pisacky,jak steblo slamy na poli vetrik,o komune sa tak nedristalo ked dristla nejaky blud,tam to bolo mozno 40%,,vzdy holota pyskuje,ale mozem porovnat,komunu tak neroznasali v prach,jak tych vysoko inteligentnych pniakov,pises,keby mali cti v tele,su lepsi od tych,co pisali v rudom prave su viac vygumovany, a pre svoju ideologiu a myslim hlavne za skurveny peniaz,dristaju tie hovnoviny,este mam novinu pepici,kazdy utorok robim u matky big boses a dnes jej novy sused bo si kupil dom naproti nej,som mu ukazoval jak sa da umyt dom siding,bo ma cely zeleny od vlhkosti a ked som zacal dristat anglicky,hned sa ma pytal,z akej marie som a ja ze czechoslovakia a on hned czech ci slovak a ja ze obidvoje,bo dristnul,ze jeho zena je z havirova,bola v praci a on s tromi malymi detmi,mozno s nou podristam,ked ju uvidim,prisla tu v roku 2001 na jednej ulici,domy oproti sebe ceskoslovenska holota,uz sa tesim,ked jej poviem,ze ja cip z vychodu.ozdaj neviem ci s cobolom bude chcela dristat,nic uvidim a podam spravu,konecne komplet federalna holota cez ulicu,jak fajne.

    To se mi líbí

  • Strejda Olin napsal:

   Mám ten svůj práh citlivosti ne-li stejný, tedy velmi podobný. Lex snesl práh citlivosti z výšin (kam jsem ho umístil já) na reálnou zem, do každodenního života každého z nás. Máme svoje prahy citlivosti ve vztahu k rodině, sousedům, spolupracovníkům, přátelům, k právu a spravedlnosti, k morálce a mravům, slušnosti, kultuře a umění. Její hranice se v našem prostředí utvářely po staletí a není problém stanovit jejich pravdivost a obecnou platnost.
   Mít pravdu je věc ošemetná a já se snažím uznávat i pravdu jiných, ale nesmí ze mě někdo dělat hlupáka. Jak se lidově říká – snesu hodně, ale vola ze mě nikdo dělat nebude.

   To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Herr Oberst,
   já tu mám připravený článek, který se vztahuje (poněkud volně, pravda) právě k prahu citlivosti článků v novinách. Ale když jsem si ho po sobě přečetl, dospěl jsem k názoru, že je příliš dlouhý a nudný a zde k Bavorům ne příliš vhodný. Je o tom, jak jsem dříve noviny nestíhal včas přečíst, neb mne věci v nich zajímaly, ale v době současné jsem s nimi hotov na to šup.
   Tak ho tedy panu Bavorovi přece jen posílám, třeba to někoho zaujme. Když ne, taky se celkem prd stane.
   S tou pehe a ostatními jsme na tom identicky.

   To se mi líbí

  • Jos napsal:

   Lexi, Hvížďala se „privatizace“ MF nejen zůčastnil, on to s jedním právníkem přímo vedl.

   To se mi líbí

  • Joda napsal:

   I já mám svůj práh citlivosti. Je tomu již dávno, ale jistě si vzpomenete. Na počátku 90. let proběhla za mohutné propagační a oblbovací podpory akce Kampeličky. Řada lidí na to slyšela. Já jsem málem také naletěl. Chtěl jsem naše rodinné úspory vložit do jedné z nich. Naštěstí její makléř působil tak nevěrohodně, že jsem si to rozmyslel. Za tři roky ta kampelička zkrachovala.
   V mohutné propagační akci se angažovala řada umělců. Pak tvrdili, že s tím nemají nic společného, že to dělali jen na kšeft. V souvislosti s tím mě napadá, že nájemní vrazi by také mohli odmítat odpovědnost. Vždyť i oni to dělají také jen na kšeft.
   Mezi umělci, kteří se zúčastnili propagace kampeliček byli i Krampol a Molavcová. Zatímco Krampol mě nechává klidným – nejspíš proto, že mi nevnucuje jak mám žít a jak se mám chovat, Molavcová mě vždy svými moralistními kecy vytočí.

   To se mi líbí

 8. Rosťa napsal:

  Dík za pěkný článek. Tak jsem si myslel, že v Kanadě se tak moc Ušákům do zádele neleze. No, asi jsem se hluboce mýlil. A tomu děvčeti držím palce. Obdivuji nejen její fantastický talent, ale i odvahu postavit se té hovadské mašinerii. Nějak nevidím rozdíl mezi naší bývalou „totalitou“ a tolik vychvalovanou demokracií, která nás oblažuje dnes. Hned mi vytanul na mysli tyátr, když Dejdar řekl veřejně, koho volil za prezidenta a následně média a kolegové komedianti ho málem sežrali. Demokracii si pozvracet nedáme.

  To se mi líbí

 9. cobolik pacholik napsal:

  jak za svetlych zitrku,co raz a viac,sa otvorene a bez nejmensich skurpuli kuka,co kto drista,ak je to proti linii strany,zacinaju perzekucie,kurva ty disidenti,bo havel airport uz nezije,ale ty co ziju nevidia,ze sa robi jak s nimi?zase bude nejaka revolucia u nas,myslim nejaky ten viteznej unor,zase sa zmeni ideologia,je to jeden kolotoc,dobre,ze clovek nezije viac rokov,bo by ho jeblo.

  To se mi líbí

 10. pepano napsal:

  Já mám takový dojem, že slavní disidenti, co to tenkrát táhli, jsou za vodou. A ostatní jsou rádi že žijí a nechtějí se zprofanovat. Oni totiž tenkrát si nežili moc špatně a asi si uvědomují, že dnes by po nich ani pes neštěk a nikdo by je nezajistil finančně jako tenkrát.

  To se mi líbí

 11. Petrpavel napsal:

  Prezident nejen poučí, ale i pobaví :
  http://www.novinky.cz/domaci/366944-zeman-kritizoval-statni-maturity-jejich-zadavatele-se-pry-zblaznili.html
  P.S. Na střední škole jsem dlouho seděl s jedináčkem a zárověň synem učitelky (dokonce na téže škole) 🙂

  To se mi líbí

 12. Petrpavel napsal:

  Nevím, nezajímám se ve svém věku, a mám jen holky (vím, i jich se to týká, ale snad …), ale má-li onen čtenář pravdu, pak snad i přeju našim mladým kcháárlům ten odsun na jatka …

  Roman Sokol, Ostrava
  Úterý, 14. dubna 2015, 16:56:53 |
  +47
  Když ho vidím otvírá se mi kudla v kapse
  TAKOVÝ PODRAZ PŘICHYSTALA NAŠE VLÁDA KDYBY NÁHODOU SE USA ROZHODLY POSLAT ČECHY NA JATKA

  NOVELA ZÁKONA OBRANNÉ SLUŽBĚ

  KDO VLASTNĚ VÍ NĚCO O OBSAHU NOVELY?

  V MÉDIÍCH ZBAGATELIZOVÁN OVŠEM REÁL JE ÚPLNĚ JINÝ

  PO ODVEDNÍ SE DĚTI STÁVAJÍ ČLENY AKTIVNÍCH ZÁLOH A PAK TO ZAČNE :

  V nadpisu § 13 se slova „na výjimečné vojenské cvičení a nastoupení jejich výkonu“
  nahrazují slovy „do služby v operačním nasazení“.

  (1) Voják v aktivní záloze vykonává službu v operačním nasazení na území České
  republiky nebo mimo něj v délce do 7 měsíců v kalendářním roce, a to podle potřeb
  ozbrojených sil. za účelem plnění úkolů
  vyplývajících z mezinárodně právních závazků České republiky.“.

  TAKŽE SHRNUTO A SEČTENO KDYKOLI A VŠUDE KDE NATO ZAVELÍ ANIŽ BY MUSEL BÝT VYHLÁŠEN VÝJMEČNÝ STAV

  Zde je ke stáhnutí celý text novely docela nevinné pošlapání lidských práv a týká se do budoucna života všech našich dětí

  http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=7&CT=50&CT1=0

  http://www.novinky.cz/domaci/366989-musime-postavit-ukrajinu-na-nohy-jako-kdysi-americane-evropu-rekl-schwarzenberg.html

  To se mi líbí

  • Jiří napsal:

   Stačí, když náležitě rodiče své děti při odvodu poučí, aby odmítly vojákovat a napsaly to do toho Fragebogen, tím nebudou již nikdy vojáky a tudíž vysláni, jelikož jim to jejich přesvědčení náboženské či morální, neumožňuje. Pak mohou být jen jako civilové doma, a navíc by jim musili nejspíš platit mzdu, takže by měly aspoň nějakou práci, ale nejspíš by tu práci vzali rádi i nezaměstnaní a i tak by zůstaly doma. Toto vypozězení lze napsat i dodatečně, ke svému moráůnímu i nábožesnkému přesvědčení lze i postupně dospět.

   To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Jak dlouho myslíte, že bude státní mašinerie tolerovat toto odmítnutí v době přípravy válečného konfliktu? Nedejbože v době konfliktu.

    To se mi líbí

 13. Miluše napsal:

  Z článku a dnešních komentářů k němu mám velkou radost. Určitě potěší i rybářku, která se o statečném postoji Valentiny zde nedávno zmínila.
  Věřím, že dodala odvahu ostatním známým osobnostem. Takových příkladů je třeba jako soli. A jak víme, ta je nad zlato.

  To se mi líbí

 14. jaa napsal:

  Konání tvora lidského je mnohdy nepochopitelné. jako např. tohle, na něž mi přišel odkaz pod názvem: „Jak se ve Španělsku zbavují blbců “

  hmm a dovoluji si to sem dát

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.