Vážky


Létající šperky a zároveň velicí dravci, to jsou vážky. No řekněte sami, nejsou nádherné? Tohle je motýlice – tedy pan motýlice, panička je taková neurčitě žlutozelená. Ale pan motýlice je opravdu zázrak sám!

obr.1

A tohle je jejich svět: voda, rákosí, k obědu nejrůznější mouchy, mušky a komáři – ale i menší druhy vážek. Prostě žádné něžné bytosti…

obr.2

A navíc nejeví nejmenší snahu po spolupráci při fotografování! Objevíte vážku, jak visí někde nad vodou, kolem jsou dekorativní větvičky, vážka je naprosto nehybná, jen křídla mávají takovou rychlostí, že ani nejsou vidět. Připlížíte se jak indián, namíříte foťák, pokusíte se toho vzdušného akrobata zaostřit, zmáčknete spoušť – a nic. Dekorativní větvičky na fotce jsou, což o to – ale vážka ne! Ta nehybně visí o dva metry dál, kolem ní jsou jiné dekorativní větvičky, křídla v té rychlosti mávání ani není vidět, chce to jen se připlížit, zaostřit, zmáčknout spoušť – a zlomyslná vážka se bleskově teleportuje zas o pár metrů dál!

A tak nezbývá než trpělivě čekat a doufat, že si vážka někam sedne a aspoň chviličku tam vydrží. Bohužel výsledná fotka není tak efektní, jako by byla ta s vážkou ve vzduchu…

obr.3 obr.4

 

A ještě jedna motýlice…

obr.5

Jen jednou jsem měla štěstí a načapala jsem vážku, která odpočívala na větvičce a neměla v úmyslu kamkoliv letět.  Tady je…

obr.6 obr.7 obr.8

 

A protože jsem se ani nepokoušela vyfocené vážky určovat, dávám sem případným zájemcům odkaz na fotoatlas vážek.

http://www.martinpustelnik.com/atlas-vazek-cr/#.VSa9ZJODrT_

K-sova

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Fotopříběhy se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

14 reakcí na Vážky

 1. kchodl napsal:

  Nádhera.
  Kdysi jsem také zkoušel fotit vážky, takže mám trošku ponětí o co jde – je to téměř nemožné.
  🙂

  Když jsem si vzal oblíbený tele makroobjektiv (150/2.8 EX DG OS HSM od Sigmy), kterým jsem úspěšně fotil motýly a další hmyz, tak to moc nešlo – musí se použít krátký čas a potom je zase nutné fotit „na plnou díru“, takže je malá hloubka ostrosti – a vážka je docela velká, nevyjde ostrá celá „od hlavy k patě“. S kratším sklem, kde je větší hloubka ostrosti zase musí člověk fotit více zblízka, což nejde z prostorových důvodů – neumím chodit po vodě – a vážky jsou navíc dost ostražité – na míň než na dva metry se k nim málokdy dá dostat. S delším objektivem to je ještě horší – malá světelnost a ještě menší hloubka ostrosti.

  Tak se těším na letošek, s novým digitálem s mnohem větší citlivostí to snad bude o něčem jiném – půjde to i při krátkém čase zaclonit.

  Každopádně to chce hodně času a trpělivosti. Jsou to krásní tvorové. Takový hmyzí vrtulník, moucha nemá šanci. Mají krásné barvy, ve slunci úplně opalizují všemi odstíny.

  Na netu jsou báječné fotky, třeba na pbase.com nebo flicker.com, stačí hledat „dragonfly“ nebo „mosquito hawk“.

  To se mi líbí

  • K-k. napsal:

   Já vím, báječných fotek je spousta – ale chybí k nim to dobrodružství lovu, to je jen u těch vlastních.. 😉 Já mám obyčejný kompakt, navíc nemá moc dobrou světelnost, no, ale občas „pámbu není doma“ a fotka se přece jen povede… 🙂

   To se mi líbí

 2. Hudec napsal:

  Krasavice…!
  Bývávaly v místě zvaném Hrobí u Novosedelského potoka. Třeba jsou tam pořád, dávno jsem tudy nešel.
  Ano, správně – vrtulník s nevypočitatelným pohybem.

  To se mi líbí

 3. strejda napsal:

  Také se připojuji ke gratulacím. Vážky a fotografie – to je opravdu složitá a náročná práce. Každý povedený a ostrý kousek – nemám v tomto oboru rád umění, vzpomínaje na profesora Jána Šmoka blahé paměti, který rád říkával a také psal „když se fotka nepovede, tak se dá prohlásit z umělecké dílo“.
  Takže, dobrá a poctivá práce, vážky jsou vážkami a kdo umí UMÍ!!!

  To se mi líbí

 4. cobolik pacholik napsal:

  co mna interusuje na tom kacku a jej fotkach,ze musi mat bohove nervy,bo ten maly helicopter to meni letove koridory rychlostou zvuku,cokolvek fotografuje,ci tu lietavu holotu,ktora toho roku tu zacala neskor spievat,co sledujem jak besny,musi mat kuk,co dalej nenavidim,ze z pointy zaberu sa robi s jakou masinkou prskal tie fotky,toto zaklad jaky objektiv a take pindy,fotka,to jak clovek moze vyzerat pekne,ci ohavne,ale u pekneho v nom drieme vrah a u ohavneho krasny clovek,ja nemal by nervy na take fotografovanie bo ja inaksia natura,bo baby to musim uznat,znesu viac zatazenia,co ja by uz skoncil v pakarni.

  To se mi líbí

 5. věra napsal:

  Moc krásné, Katko, jako vždy…

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.