Россия не Европа (Rusko není Evropa) – příklad prostřednictvím hudby


saker-falcon-drawing05.04.2015

Před několika  dny jsem vydal článek s názvem “ Ano, Rusko je stále  připraveno na válku – a to i jadernou válku „, ve které jsem napsal následující:“ moje dcera se vždy směje, že ruské písně jsou  jen o třech tématech: láska, Vlast a válka. Má pravdu. Válka a vše,  představuje nedílnou součást ruské kultury, jako obětování svého života pro vlasti „. Včera moje dcera přišla domů ze školy a představil mi píseň slavné zpěvačky Pelagei o které jsem dříve neslyšel, a je nepochybné, že je to píseň o lásce, vlasti a válce, vše v jednom. Ale bylo tam toho v té písni mnohem více, a tady musím vysvětlit pár věcí.

Pelageia, možná jedna z nejlepších ruských zpěvaček všech dob, a to i ve svém mladém věku, tráví hodně času na cestách po Rusku, jezdí do malých vesnic a odlehlých oblastí, vyhledává a zaznamenávé starobylé písně, které byly téměř zapomenuté v modernosti šílenství 20. století. V tomto pátrání po starém ruském folklóru je Pelageia podporována řadou dalších umělců a etnomusikologů, kteří všichni dohromady jsou  kořeny moderního ruského „etno – rockového“ hnutí.

Jak jsem již tady napsal mnohokrát, moderních ruské dějiny byly tragické a často ošklivé. Nejen, že pravoslavní byli pronásledováni několika nominálně pravoslavnými cary (jako Petr, nebo Kateřina zvaná Veliká), ale skutečná „hluboká“ ruská kultura byla potlačováni a dokonce utlačována ruskými elitami (Zednáři, socialisty, Trockisty, bolševiky, Liberálními demokraty) v různé míře zhruba od roku 1700 do roku 2000. Výsledkem je že většina lidí na Západě získala představu o tom, jaké je Rusko v knihách Tolstého a hudbě Stravinského. To nebyl falešný obraz, takové „Rusko“ existovalo (a stále) existuje. Je to tenká vrstva společenských elit, které jsou odděleny a odcizeny od většiny skutečného „Ruska“, jež stále zůstává částečně skryté a ignorované. To se nyní mění a stále více Rusů znovu objevuje své kulturní, civilizační a duchovní kořeny a Rusko se nyní pomalu vrací ke svému pravému „já“.

To, co chci udělat dál, je podělit se s vámi o píseň, kterou Pelageia objevila někde v „hluboké Rusi“ a kterou skvěle interpretuje. Budu k vám upřímný, toto cvičení bude fungovat pouze pro ty, kteří mají „hudební cit“, a  kteří mohou cítit hluboké emoce jež hudba sděluje daleko za slovy písně.Pokud máte hudební sluch, nebude vám scházet nic, pokud nerozumíte rusky, ale pokud jste ruský rodák, ale nemáte hudební sluch, nikdy opravdu „nepochopíte“, co tato píseň vyjadřuje.

To je bohatá a komplexní píseň, která zprostředkuje typicky ruskou škálu emocí, ale v co doufám, že  překoná, to co je , jak věřím, jednou z  nejdůležitějších pravd o Rusku a ještě jednou z nejvíce ignorovaných: Rusko není Evropa. Skutečná, „hluboká“ Rus (ne ta z Tolstého nebo Stravinského), má zcela odlišný étos, ve tvaru ruských obrovských stepí a lesů, tvarována pravoslavnou phronemou a četnými válkami, které ohrožovaly samotnou existenci ruského národa. Pokud budete moci, doufám, že uslyšíte v této písní „hlas“ oné „hluboké Rusi“: https://youtu.be/ngD1LxdvXds

Jsem si plně vědom toho, že někteří z vás se budou blahosklonně usmívat a myslet si, „co nám chce ten chlap dokázat svou písničkou ?! Rusové jsou bílými, árijskými křesťany, samozřejmě, že jsou Evropané! Oni určitě nevypadají jako Číňané, či snad ano ?! „. A přestože všichni skutečně jsou bílými árijci, nebránilo to nacistům považovat Rusy za Untermenschen a Ukronáckům nazývat Rusy „asijskými míšenci“.

A pak je tu slavný výrok francouzského markýze de Custine , který řekl: „seškrabte Rusa a najdete Tatara“. Samozřejmě,  to bylo hanlivý rasistické prohlášení, ale v podstatě má de Custine  naprostou pravdu : Rusové mají hlavně evropskou genetickou výbavu, ale ruský étos a kultura je více asijské než evropské a muslimští Kazaši nebo buddhističtí Mongolové budo vždy nekonečně blíže k „ruské duši“, než katoličtí Poláci či luteránští Němci.

Poslechněte si Pelageiu a její zpěváky a ptejte se sami sebe: zpívá to nějakým evropským způsobem?

[Odbočka: Je pravda, že Rusové budou úzce vázáni na srbské a řecké myšlenky pravoslavné víry, ale pak bych si dovolil tvrdit, že ani Srbové, ani Řekové jsou opravdu „Evropané“ buď, alespoň ne v moderním slova smyslu, a nebo starověké Řecko není kolébkou evropské civilizace, což je historický omyl, moderní Evropa se zrodila z franské karolinské Sacrum Romanum Imperium (Svaté říše římské).Frankové nebyli Řekové či Římané, ve skutečnosti byli anti-Římani a anti-Řekové par excellence .Románský Byzantský východ byl pravý dědic  Říma a starověkého Řecka. Ti z vás, kteří to chtějí skutečně pochopit a získat podrobné vysvětlení, prosím, sledujte tento seriál na YouTube:https://www.youtube.com/playlist?list=PLBDD48BC06240E29B který to opravdu dobře vysvětluje, nebo si přečtěte následující článek: http://www.romanity.org/htm/rom.03.en.franks_romans_feudalism_and_doctrine.01.htm ]

Je také důležité, abyste pochopili, co mám na mysli tím „ruský“. To není etnická nebo genetická kategorie.Tam není nic takového jako etnicky „čistý“ Rus, takže když Ukronáckové říkají Rusům „míšenci“ mají svým způsobem  docela pravdu. Nejen, že jsou „Rusové“ ne etnicky „čistí“ (mám velké pochybnosti o samotném pojmu „etnická čistota“), mnoho ne-Rusů jsou také Rusové. Vezměme si například ministra obrany Šojgu, který je Tuvan (a buddhista) nebo Ramzan Kadyrov, který je muslimský Čečen – ti jsou jednoznačně  nejvlastenečtější Rusové, ale ani jeden z nich není Slovan (no, Šojgu jím je protože jeho matka je ). Identita je vždy mnohovrstevnatý „koláč“, a v případě kategorie „ruský“ to ani v nejmenším neznamená, že nemůžete mít jinou kulturní či etnickou identitu. Vladimir Vysockij (nejznámější ruský bard), byl napůl Žid, Romanovci byli většinou Němci, Puškin byl částečně Afričan (z dnešní Etiopie, nebo s ohledem na nedávný výzkum, možná z Kamerunu). Nedávno jsem narazil další velmi názorný příklad, opět hudební.

Chci vám představit Tureckého sbor Art Group. Podívejte se na toto docela dobré povídání na Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/Turetsky_Choir_Art_Group. Krátká verze je toto: „Tureckého mužský sbor byl založen při Moskevské sborové synagoze . Sbor měl svou premiéru v roce 1990 s židovskou liturgickou a lidovou hudbou v sálech  filharmonie v Tallinnu a Kaliningradu . Jejich repertoár se rozrostl tak, že zahrnuje operu, duchovní, folk a pop music v 10 různých jazycích „Jinými slovy – Židi.

Obvyklá zkušenost říká, že Židé a kozáci se navzájem nenávidí, a nepochybuji o tom, že to tak v minulosti bylo, a u mnohých z nich stále přetrvává. Ale to není vše. Poslechněte si Tureckého sbor Art Group jak krásně zpívá typickou kozáckou píseň „Černý havran“ a uslyšíte sami, kolik emocí, do ní vkládají: https://youtu.be/hr0WwY5Bulw

Je jasné, že jsou velmi, velmi daleko od Charlieho Chaplina, Woody Allena a Paula Wolfowitze.

Můj závěr?

Dokonce i tak tragická a někdy ošklivá minulost jako ta, která odcizila Židy a kozáky mezi sebou navzájem, není tak silná, aby vždy držela tyto lidi od sebe, a v moderním Rusku se setkávají pod větší „střechou“ ruské civilizační sféry ,

Samozřejmě, že nic z výše uvedeného nedokazuje cokoliv. Kromě toho, že pro   to dokazuje hodně.Doufám, že alespoň pro některé z vás, to by mohlo sloužit jako mocná ilustrace jinak téměř úplně přehlížené pravdy. Ale pokud ne, no tak alespoň uslyšíte něco docela dobře zpívat  🙂

Zdraví,

Saker

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Saker se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

17 reakcí na Россия не Европа (Rusko není Evropa) – příklad prostřednictvím hudby

 1. Tony napsal:

  Díky…

  To se mi líbí

 2. K-k. napsal:

  To je muzika, z které mrazí a slzy jsou do očí…

  To se mi líbí

 3. cobolik pacholik napsal:

  jasne,ze kopa spravnych ma tu rusku holotu za mongolov,su to pijacke aziatske hordy,akokolvek v spravnom case,ked spravny potrebuje urobit z tej ruskej holoty smejdov,co vrazdia na ukrajine a su pripraveny vymordovat pol sveta,nedemokraticka holota,ma tak napada,a to nie som nejaky gramotny v nejakej kulture,ci umeni,ale ten arci pijak vysockij,ten ich balet z bolsoj,puskin,ci gogol,ci ten dalsi pijak a basnik nespomnem si na meno,viem,ze bol prchky jak svina,ci uz z komuny taky pavka korcagin,co stal v zime po prsia vo vode a kryhy okolo neho plavali jak autobusy,ci ta zoja,co ju na drat obesili,vsetka ta holota traktarov,ty co reprezenruju jej kumst jak perom,stetcom,ci sladkym drevom,ukazuju dusu tej holoty,ktorej dusa bije pre tu ich mat rus.
  PS:ja sa nepcham traktarom do riti,ja sa nemusim nikomu pchat do riti bo ja independent,nezavisli na nejakej skurvenej strane ,kozak nie som a zidov to tiez nemusim bo zabili bernadoteho,ani jeden odkaz som si z toho clanku nepustil a ani nepustim, bo netreba mi,aby som vedel,ze traktar ma vybitnyh traktarov,bo za ten zasrany zivot som to mal moznost zistit,ja si teraz pustim v aute lucii ohen a budem spievat s nimi jak saleny,kym dojdem do roboty nazdar.

  To se mi líbí

 4. jaa napsal:

  mrazí ? no možná , ale spíš bych řekla – návrat ke kořenům a vysvětluje to mnohé- . A´t se to komu líbí nebo ne, faktem je, že nejen podle legend, přišli čechové od východu – tedy slované a usadili se na území opuštěném Kelty a sasy. Zdá se že si vedli celkem dobře až jednoho panovníka napadlo ,že vývoj je pomalý a pozval SEM dravé sasy , kteří se chopili příležitosti , kterou doma neměli. Možná to myslel dobře – míšením krve a genů/i když o nich nic neveděl/ sice 4echy jako národ pozvedl, ale zároveň zasil semínka sporů ve staletí ch budoucích. Taky někoho napadlo pozvat soluňany a zavlek sem náboženství… a malér byl zakotven. Potomci přišelců se snaží pokra\čovat v expanzi pra pra pradědů, a nechápou proč dosud poddajní slované zvedají hlavu . Nechali se sice zlákat „výhodami“ ze zemí přišelců a zjistili že to není to pravé ořechové pro ně a přestávají si to nechávat líbit. Kdo ví, jestli to taky nebyl ten původní důvod putování a hledání vlastní země. Vezmete li to v průměru je to tak 70.30.a kdo ví… Většina těch co velebí západ.. mají předky z přišelců.
  Vím, že je to zjednodušené, ale tak nějak to bylo a je to zcea ve stylu dnešní výuky i když s původními a neobracenými znamínky +/-
  O Národech rasách a kulturách vyšla v 70tých zajímavá knížka z ruského překladu knihy Čeboksariových. Které toto téma zaujalo asi oproto, že rusko je mnohonárodnostní stát víc než si umíme představit. Ju a taky je zajímavýAtlaS SVĚTOVÝCH DĚJIN… Pěknou neděli vinšuji a díky za zajímavé téma…

  To se mi líbí

 5. Miluše napsal:

  Moc děkuji autorovi za skvělý článek. Bohumil Hrabal měl velice rád Sergeje Jesenina (toho měl zřejmě na mysli čobolík jako člověka prchlivého a s něžnou duší.
  Bohumil Hrabal často citoval jeho verše …“ o modravé Rusi, straně asiatské“, které znal z překladů z třicátých let …“Modravá Rus… A třeba jsi vypita jiným, přece jen zůstává očí tvých únava…
  Charakteristickou ruskou zpěvnost najdeme i v písních Šaljapinových, o kterých nám zde vyprávěl Slim. Věřím, že dnešní článek doplní.
  Bohužel musím odejít od dnešní debaty, ale budu se těšit na večer, ráda a se zvědavostí se vrátím k dnešnímu tématu. Co Bulat Okudžava, také není typický Rus a přesto…

  To se mi líbí

 6. Rosťa napsal:

  Nádhera. Ruská lidová a jejich mnohohlasé sbory nemají konkurenci. I otrlý tvor při poslechu zjihne.

  To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   toto pravda rostaku,tie ich chorovody,ked spievaju ludove piesne ,tie buclate barisne vymalovane jak makove pole v afganistane to kop jak heroin z toho maku.

   To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    Pacholíku, mnoho let jsem zpíval slovácký folkrol Fanoše Mikuleckého ( Jožka Severin a Boženka Šebetovská ) a beru to u nás jako top folkrol. Ale ti Burlaci na Volze a podobné mě rozhodí tak, že jsem total mimo. Ti kluci a holky to umí. A když to nakrmí tancem ( baletem ), tak to prostě nemá chybu. Na ně nikdo nemá.

    To se mi líbí

 7. moskyt napsal:

  Ano, Pelageja je hodně dobrá zpěvačka a ruský folklór je překrásný, o tom žádná.
  Problémem v článku je, podle mého mínění, autor zaměňuje Rusy, jako etnikum s občany RF (россияне), pro které nemáme v češtině ekvivalent a proto jim říkáme Rusové nebo občané RF.
  Nevytvářejme znovu nějaké mýty, že všechno špatné přišlo ze Západu, včetně všech ideologií a z Východu to s čím ruský duch souzní. RF zoufale hledá náhradu za starou ideologii v novém politickém systému. Stát s takovou rozlohou a takovým národnostním složením nutně potřebuje nějakou jednotící ideologii. Jinak mu neustále hrozí nebezpečí rozpadu, proti kterému akce Západu směřující ke stejnému cíli, jsou jen „paci, paci, pacičky“. V minulém režimu ideologie využívala takové atributy jako: sovětská rodina národů, sovětský lid, Sovětský svaz jako – Родина и Отечество (vlast a rodná země). Jejich oprávněnost přesvědčivě verifikovalo vítězství sovětského lidu (Sovětského svazu) nad nacistickým Německem ve Velké vlastenecké válce.
  Dnes RF žádnou jednotící ideologii nemá. Podporu proto dostala myšlenka triády atributů: Národ (Rusové) – země (vlast) – pravoslaví. Ta však má jen omezenou účinnost a jsou v ní zakódovány velké problémy. Rusové, ať etničtí nebo ti co přijali za svůj tzv. „русский мир», tvoří sice prozatím většinu obyvatelstva, to se však při natalitě neruských národů může brzy změnit. Pravoslaví – s tím je to podle průzkumů jako na Západě, skutečných věřící je menšina. Onen boom pravoslaví v ruské společnosti je ve velké míře módní záležitost. Jsme křesťané, pohané, ateisté, ovšem pravoslavní. A druhým nejpočetnějším náboženstvím je islám. A pokud se nepodaří najít ideologii přijatelnou pro většinu, tak i ta vlast se smrskne na místo, kde se dotyčný narodil, v lepším případě na gubernii, republiku či oblast, ale nebude se týkat celé země.
  Nikdy však nebudu souhlasit s názorem, že Rusové (etnikum) jsou jen nějací přelakovaní asiati i kdyby to bylo míněno jako chvála a nikoliv urážka.

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Vzal jste mi to z huby, moskyte. Právě jsem si na to vyhrnoval rukávy…

   Ano, Černý havran je krásná věc. Je to jako vůně dýmu z ohně, který k nám dolehne v pusté krajině. Snad to svědčí o tom, že všichni pocházíme z nějaké té africké pramatky a tak.. 🙂

   Ale celá ta asijská mystika, Den opričnika, „skuteční“ Rusové.. to mě nechává chladným. Rusko je euroasijská země a jako taková kolísá mezi oběma možnostmi. Asiaté taky Rusy sotva berou za svoje. Je známo, že v ruských dějinách se vedly boje mezi „západníky“ a těmi druhými. Petr I., stejně jako bolševici byli v tomto ohledu těmi zapadniky.

   Už jsem to tady jednou napsal, tak se (s prominutím) ocituju:
   “ Síla Ruska není jen v jeho rozloze, nebo surovinách. Je především v lidech.

   I ty jaderné zbraně, nebo obávané rakety Topol jsou jenom konec dlouhého řetězu
   článků velké kultury, nejen ruské, ale sovětské.
   A ta je, když jí správně, tzn. v širokém smyslu slova, pochopíme reprezentována právě tak jmény Andrej Kolmogorov, Lev Landau nebo Grigorij Perelman, jako jménem Sergej Prokofjev.“

   A dalo by se dodat: Malyšev, Triandafilov, Šapošnikov, Iljušin…

   Kampak by asi došla Rudá armáda, nebýt Stalinovy ocelové koncepce? Ne dál, než v rusko-japonské válce, nebo v té první.

   Tady se na to můžeme trochu podívat.

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Autor předkládá svoje chápání Rusů nejen podle hudby. A na vašich reakcích je vidět, že na vás zanechal vliv onen „Tolstého popis a ona Stravinského hudba“. A ten jeho pohled z hlediska té etnické ne-čistoty, ale jednotné Rusi, moc neberete. Já jsem naopak přesvědčen, že to „rusství“ se bude teprve rozvíjet právě tím hledáním „kořenů“.

   To se mi líbí

 8. cobolik pacholik napsal:

  ja ani nahodou nepochadzam z nejakej africkej pramatky,ani holota ku ktorej patrim,v riti som casto myslel,co som za jeden bo sam daleko v cudzine,bity neznamym okolim a zivotom v nom som bol,zvykol som,bo ja zvyknem aj na sibenicu,bo okolnosti ma naucili sa prisposobit a nemal som cas nejak dumat o nejakej svojej pohode,ale prezit zadna africka pramatka,tam,kde som bol odymeny,nikdy inaksi nebudem,hoc ma porezu na buben a dotrimujem aj tu svoje zvyky ku ktroym som bol tam nauceny,nemam barbecue jak kazdy tu,nikdy som nepil budweiser bo chcanky ,nezeriem burgers nijakeho druhu,ani pizzu mozno 3 krat do roka tu pizzu,nepijem kolu ani pepsi 17 rokov,patrim k slovanskej pramatke a nijakej africkej,hoci sa drista,ze z tamade mozno holota,akokolvek sa clovek chce prerobit na nejakeho budhistu,ci samuraja,ci shoguna jak je moda,nebude ani hovno jasne par to robi a saskuje,oni ty ritiari samy vidia,ze ja inaksi jak ony,co aj mojou prchkou povahou asi tak je,oni citaju na mojej ruke a vedia z kade som bo mam vykerovane ,ze czechoslovakia.
  PS.ja viem africka bola myslene tak obrazne , bo clovek sa tak moze citit pri pocuvani hudby,hoci ja som nijakeho havrana nesluchal bo ja minimalne slucham nejake odkazy,alebo vobec,bo traktare , a je tam miesanka tiez jak svina uz storocia uceny,ze patria k mati rusi a neraz ju museli branit s nadludskym nasadenim,amici sa cuduju,co tu vojnu tak spominaju a su hrdy,tak im jebnem,ze amikov zdochlo tolko za tej zasranej vojny jak rusov za tyzden,co nijak neznizujem ani jednu holotu,co vtedy zdochla a ze znicenia v tom traktarove za den v tej zasranej vojne take jak tu,co v tu narobili tornada,od kedy prisiel biely clovek,jasne,ze moja reakcia dost hovadska,ale hovadske pytanie hovadska odpoved.
  este o tej stalinovej zeleznej koncepcii,moze byt pancierova koncepcia,ale holota je tvrdsia jak diamamnt a musi sa podat tej koncepcii a tou koncepciou bola tak jednoducha a nad vsetko jasna vec obrana ich domu a na to su oni haklivy jak svina,jasne trebalo kus vystrielat tych trakatrov hlavne spociatku tej srandy,hovori sa vsade,ze sa riadili nas mnoga,jak to nie je v holote nedonuti ju nic,jedine hlad,aby sa rusila,nijaka zbran,ani bic,jake oni vyvinuli tocky,to sa kazdy normalny kukac na svet skrabe po siske,ked kuka na svoje okolie,jak proradna kurva vsetko teraz,hlavne ty spravny,pise sa,kto pojde a nepojde na ploscadku kunut na oslavy ,jaky su ony tupy,ze si myslia,ze podryju moralku a silu tych traktarov,uz od navstevy z germany a ich analytikov,by mali vediet,ze tych pijackov nemozno podcenit,ani milimeter,este sa viac zomknu do kopy,vyseru sa na vsetky tie religie a hesla,idologie a vsetky tie hovnove dristacky a pjdu umierat z presvedcenia,toto nekukupi za nejaky zlaty prach sveta a neverim,,ze ked ja to buran viem,ze to nevedia ty,co urcuju chod tej zasranej koulicky,ale dlhe,mne nevadi.

  To se mi líbí

 9. cobolik pacholik napsal:

  este teraz vecer tak dumam,ja obycajny vesnickej buran na ploscadke nebudem na victory day,ale v kalendari mam co roku napisane den vitazstva stale 9 may,za tej zasranej komuny som mal k tym traktarom uctu,hlavne za to ich nasadenie,co ich to stalo krvy,slz a nestastia na 100 tisic rokov dopredu,co ta biedna holota vyzrala,jake ona obete priniesla,to sa do hlavy nezmesti,to len kukat jak tela na malovane vrata,asi pred tromi rokmi mi nedalo a po precitani jednej knizocky,jak zdochynali v tom lenigrade som si dal vykerovat na ruku,toto,co sa pise,na cintorine,kde lezi ta biedna holota z toho lenigradu,na ich pamiatku,o par jednotlivcoch som cital,a taky osud mali tam stotisicky,aj 80 000 mrtvol bolo nakladene na kopach,bo taka zima bola,nedalo sa nic vykopat,nemal ,kto barz bo mali problem sa ist vychcat a nie kopat do betonu,bo preukrutna pakaren z tej zasranej vojny,len ich strazili tie mrtvoly,aby ich holota nejedla vo velkom,tak si kus viem predstavit hlad, bo kus som pohladoval,jake to muselo byt tam sialene,ked sa jedlo ludi? a ten smejd cobolsky a kopa vazenych predstavitelov,si dala demokraticky ukol vysrat sa na tu holotu tam,aby isla sa postavit na minutu tym obetiam,bo sa drzi nejakej kurve z ukrajiny,co sa hra na demokrata,nevedela kopa povedat a byt bytost s kusom citu,ze ich rusi seru s tou ukrajinou,ale bolo by to pod ludsku uroven nevzdat hold tej holote z rusie co hnije,toto im casom,co sa vola historia neprejde ani toho boha a som presvedceny,ze na ich hroby tych spravnych niekedy vyrastie taky dabel jak ja a pojde sa tam aspon vychcat a to sa vola demokrat,co vazi ludsku dostojnost,jak ma to serie,ze som musel nablut tu bo by som neprezil a ja mam paspporte kraju,co reprezentuje taky chcipak,to moj prezident podla zakona a ustavy mozem nan nasrat.

  To se mi líbí

 10. Slim napsal:

  A máme 12. dubna. Jen ten Bromův přízvuk se do španělštiny nepodařilo přeložit 🙂

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Opravdu škoda, že to není nazpíváno španělsky, znělo by to velice zajímavě.
   Ano, byli jsme a byli jsme mladí. Ale, čo bolo, to bolo.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.