Máme se bát sršní?


Sršeň je největší druh bodavého hmyzu. I pohled na její hlavu (samozřejmě pod lupou) není nic příjemného. Je to přesně ten výraz, který každému říká: uhni, neprovokuj a já se tě také nevšimnu. Kdo je zažil někde v blízkosti, tak ví, že přesně toto je její chování. Pokud stojíte v její letové dráze, ale nic neděláte, v klidu vás obletí, jen ten zvuk toho letadla je výhružný. Vždy.

Měl jsem doma jejich hnízdo. Byla to nádhera pozorovat, jak přilétají a odlétají. Prostě hemžení na velkém mezinárodním letišti. Perfektní navigace, žádná srážka. Nevím, jak daleko létaly, ale u mne doma se nezdržovaly. Vždy po startu nabraly směr přes střechu domu a letěly někam neznámo kam. Dokonce jsem uvažoval o tabulce „Objekt střežen sršni“.

Jen jedenkrát se stalo, že jsem je vydráždil. To jsem si večer pověsil vedle jejich hnízda přenosnou lampu. Netrvalo dlouho a slyšel jsem temné hučení, rojení a nakonec jsem rychle vypnul jak tuto lampu tak i světlo v bytě. A čekal jsem, až přestanou výhružné nárazy do skel oken a sršně půjdou spát. Od té doby jsem se jim uctivě vyhýbal.

Domnívám se, že se snad nenajde nikdo, kdo by chtěl tato letadla dráždit. Asi by dopadl velmi špatně. Ale žít se vedle nich dá úplně v pohodě. Ony vás opravdu ignorují.

A doufám, že chápete, jaký je smysl tohoto článku.

Bavor podpis_rex2

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

67 reakcí na Máme se bát sršní?

 1. Strejda Olin napsal:

  Stejné je to snad se všemi živočichy. Vesměs chtějí žít v klidu a míru a když si jich nevšímáte a nedráždíte je, nechají vás na pokoji. Mají dost svých starostí. Bohužel se najde i havěť, se kterou není radno se kamarádit. Takový parazit jen kouká, kde vás vysát 🙂

  To se mi líbí

 2. Cech napsal:

  Sršňů se bát nesmíme, sršně musíme likvidovat a likvidovat až do úplného zlikvidování.
  Účinný je odchyt do lahve a to hned na jaře, musí se odchytit přímo oplozená matka.
  Na jaře je ekonomicky nejslabší, protože obhospodařuje hnízdo sama a teprve pomalu přibývají dělnice, které jí pomáhají.
  Zakladatelku hnízda poznáme podle toho, že je téměř o 50 % větší než ostatní přibývající dělnice.
  Ten, kdo zlikviduje ojedinělé hnízdo, není a nebude do budoucna nijak postižitelný.
  Toxicita sršního jedu je podstatně nižší než u včely medonosné.
  Je sice pravda že sršní jed obsahuje vyšší dávku acetylcholinu ale to je jen o tom podráždění.
  Sršeň tedy rozhodně budí respekt svou velikostí a hlasitým bzučením no a to je to hlavní.
  Ve skutečnosti má ale tento hmyzí chudáček mnohem slabší jed než vosa či včela. Při pokusech přežila myš o hmotnosti 25 g tři až šest sršních bodnutí.
  Dá se tedy předpokládat, že normálně citlivý člověk (tedy většina vybraných Českých voličů) snese několik sršních bodnutí bez jakýchkoli komplikací.
  Na základě výzkumů je zřejmé, že LD50 se u sršňího jedu pohybuje v rozmezí od 10-90 mg/kg, je to zhruba 1,7-15 x méně než u včel.
  Sršně mají samozřejmě v přírodě své místo a jsou snad i lidem užitečné ale na to nedbejme a likvidujme a likvidujme až do konečného řešení.
  Tož tak na ty výhružně se tvářící hmyzí ubožáky.

  To se mi líbí

 3. K-k. napsal:

  a hele, konkurence! 😀 Taky mám sršní fotky v plánu – no, tak to odsunu až na někdy… 😉

  To se mi líbí

 4. Lex napsal:

  Jo, jo, sršně. Svatojiřskou stužku nosí na prdelce.

  To se mi líbí

 5. Berkowitz napsal:

  Loni v nastupujícím podzimu jsem byl v lese na houbách. Když jsem usoudil, že mnou nasbírané množství je takové, že to ta „moja“ ještě snese, tak jsem se jal doplnit přírodní vitamíny právě zrajícími ostružinami. To jsem si dal! Při trhání jsem si nevědomky stoupnul na hnízdo zemních vos. Pak nastalo „tóčo“. Odněkud se vyvalil roj vzteklých vos a za hučení, podobajícího se startu reaktivního letadla se na mne vosy vrhly a začal můj mohutný úprk. Prkal jsem, přesto byla má pokožka obdařena asi dvaceti žihadly. Věděl jsem, že nemám nějakou tu alergii, protože v dětství jsem získal imunitu, strkáním klacků do vosích děr. Výsledek byl opuchlý kotník a jedna ruka, doma žena lamentovala a přikládala mi octovou vodou navlhčené obklady.

  Pěkný slunečný den.

  To se mi líbí

 6. Lex napsal:

  Jo, Byvore, a ještě tohle – „….Říká se tedy v Čechách (popřípadě na přilehlé západní Moravě) ta sršeň, dáseň, oj/oje, petržel a samozřejmě ta bota (botka), okurka atd. (ale např. sypek m. v Čechách, na jižní a západní Moravě a ve Slezsku × sypka f. v severovýchodočeských nářečích a na střední Moravě), kdežto na Moravě [190]a ve Slezsku ten sršeň,…“.http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=7328
  Takže u nás je správně „Máme se bát sršňů?“, anebo lépe – obojí je správně – „Je patrně nadbytečné klást si otázku, který tvar je při existenci dvou forem primární. …. Znalost skutečného územního rozšíření rodových variant téhož výrazu a existence spisovných dublet typu brambor m. × brambora f., kedluben m. × kedlubna f., ale též sršeň m., f. u slov prokazatelně frekventovaných uvolňuje naší kodifikaci ruce: Přijmeme členy opozice jako okurka f. × okurek m. nebo kobliha f. × koblih m. za plně synonymní a standardní? Co nám brání?“. /tamtéž/.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Učíval jsem se, že je spisovné ta sršeň, i když v v běžné řeči používám ten sršeň

   To se mi líbí

   • K-k. napsal:

    prý je spisovné oboje… 🙂

    To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Přesto není nebezpečná, ačkoli se nás o tom snaží kdejaký pisálek přesvědčit.

      To se mi líbí

      • K-k. napsal:

       asi není – ale když jsem je fotila, držela jsem se raději v uctivé vzdálenosti… 😀

       To se mi líbí

      • Lex napsal:

       Nevím, jestli to je v té wikině, – asi ne, nečetl jsem – ale v přírodě je to ještě tak, že tam, kde jsou sršni, mají „utrum“ vosy. Vosy tam, kde jsou sršni, nepáchnou (tedy – nemají přístup, sršni jsou jejich úhlavními nepřáteli /asi „vědí“ své o vosách/).
       I tohle je, Bavore, pro význam vašeho článku docela vhodná alegorie.

       To se mi líbí

      • pepan napsal:

       měli ste na mysli tendlecten wosí hmyz:
       http://cs.wikipedia.org/wiki/WASP
       WASP je severoamerický sociologický pojem pocházející z akronymu slovního spojení White Anglo-Saxon Protestant (bílý anglosaský protestant)

       To se mi líbí

    • Lex napsal:

     Jistěže je spisovně oboje. Ta „Naše řeč“, ze které cituji, je č. 4 z roku 1996 /skoro dvacet let/. V Čechách častěji „ta“ sršeň, na Moravě „ten“ sršeň. Ale už ani to asi moc neplatí, když i na jihu Čech (via Bavor výše) se hovorově používá maskulinum.

     Nicméně, to jsem diskusi odvedl od podstaty článku, která, ač hovoří o sršních, by stejně mohla být o „medvědech“. Stejné „mručení“, stejně nebezpečný vzhled, stejná plachost, jen místo žihadla tlapy s drápy a zuby jak šavle.
     Že, medvědi, tak nějak. Ti jsou navíc nebezpeční tím, že mají v brlohu zásoby, které my nemáme a moc bychom je chtěli.

     To se mi líbí

     • Hudec napsal:

      Onehdy jsem jednomu přesvědčenému „atlantistovi“ vysvětloval, že lézt medvědovi do brlohu je sice možné, ale bývá důležité přesvědčit se, že medvěd buď není doma, nebo že je skutečně a definitivně mrtvý, jinak jsou důsledky obvykle nepříjemné. Samotný jeho spánek že moc záruky bezpečnosti neskýtá.
      Vrtěl se a moc nevěřil.

      To se mi líbí

      • danaver napsal:

       Jestli ona nebude závada v chybějícím označení…Tuhle někde vysílali americký dokument z katastrofální dovolené do Údolí divokých slonů. Přeživší američan začal popisovat své dobrodružství slovy „…nikdo mi neřekl že divocí sloni můžou být tak nebezpeční…“

       To se mi líbí

      • oh napsal:

       Hrdinný osvoboditel Kosova exgenerál Clark asi taky na nebezpečnost nasraných medvědů nevěří.
       http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/rusko-zacne-utok-na-vychode-ukrajiny-do-60-dnu-tvrdi-exsef-nato/

       To se mi líbí

      • Cech napsal:

       Ba né všechno špatně a zpátky na stromy, hlas (s) tisku hlas „našich“ vyvolených.
       http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Obamo-prestan-uz-vahat-a-prikroc-konecne-k-cinu-Americky-tisk-vyzyva-k-utoku-na-Ukrajine-370136
       Bude se pelášit z brlohu to je jasné.
       Tož zbývá enem určit, kdo bude napřed a kdo bude pozadu.

       To se mi líbí

      • Lex napsal:

       oh
       „O blížícím se útoku Clarka informovali ukrajinští úředníci a vojáci, s nimiž měl on sám a jeho tým vojenských expertů několik schůzek. Mezi nimi prezident Ukrajiny Petro Porošenko, šéf generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny Viktor Muženko a americký velvyslanec na Ukrajině Jeffrey Payette.“

       Tak jo, tak to jo, to má naprosto důvěryhodné zdroje. Asi jako OSN od Colina Powella o ZHN v Iráku podle „satelitních snímků“.
       Jeden za třináct, druhý za dvacet bez sedmi (já vím – za osmnáct – ale osmnáct se mi pro takové ksichty zdá moc).

       To se mi líbí

      • jaa napsal:

       pro oh – kdoví – možná to ví přesně – proč by se jináč fšickni EU velitelé tak zabejčovali a omlouvali a vymlouvali lidu obecnému a FŠUDE před oslavami. Když jim nevadili němci na oslavách u Frantíků, proč by neměli jet na oslavy k medvědovi??? Jo jo, kdoví a kdoví proč by pravidelní návštěvníci US velení – už prý i Babiš jede na kovral..byli proti cestě nejvyššího velitele na oslavách… Že by si nebyli jisti – KDO BY SE V PŘÍŠTÍ VOLBĚ POSADIL STOLEC NEJVYŠŠÍ ..když to ještě nemají ani oni natož lidi zmáknutý. A ti lidi… jim věří čím dál míň… a nepomáhá jim že si tu volbu přímou prosadili… hmm :-))

       To se mi líbí

      • oh napsal:

       Lexi, možná jsem v tomhle nemístný optimista trpící bludy, ale nemyslím si, že by dokonce i americký generál mohl být natolik nesvéprávný idiot, aby nevěděl, jak pochybné jsou ukrajinské zdroje jeho informací.
       Nakonec o „incidentu“ v Tonkinském zálivu ze 4.srpna 1964 také bylo McNamarovi známo prakticky ihned, že se nic takového nestalo, ale jako záminka k válce se hodil.. a tak zachránci demokracie s vírou ve svou „morální“ a technickou převahu do toho sršního hnízda šlápli..
       http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/dokumenty-prinaseji-novou-pravdu-o-vietnamske-valce/r~i:article:518412/

       To se mi líbí

      • Lex napsal:

       oh
       OK!
       „Nihil novi sub sole.“
       Jako obyčejně – všechno, co ty „vosy“ kdy popřeli, posléze vyšlo najevo jako pravda. A ještě se tím chlubí! Hlavně že „tenkrát“ to posloužilo. A smutné je, že vždycky se najde hafo blbů, co jim to žerou a proti zájmům vlastního národa to prosazují. Jako ten komediantský deboš v rozhovoru s Věrou Chytilovou na videu níže. Pakáž.

       To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Ne ta zásadní jazyková myšlenka je ta, kterou je ochoten orazítkovat ten či onen EU pověřený úředník.

   Viz:
   Pořadí členů opozice sice odpovídá jejich zeměpisnému výskytu: u všech dvojic jde o lokalizaci západ × východ s případnými (vzájemnými) přesahy, pouze u opozic c) a m) je pravý člen protikladu typický pro Moravu a Slezsko a v Čechách se vyskytuje v koexistenci s levým členem protikladu; dvojice n) a o) se vyskytují pouze v Čechách, a to promíšeně.
   Proto pokud nám bude určeno že ten tak to bude ten a nebude možné o tom diskutovat.
   No ale na druhou stranu, pokud to bude ta, tak ta má to, že se o tom následně nesmí diskutovat.
   No a na závěr ovšem závisí, kde kdo žije a také ovšem, kde kdo chce do budoucna žít atd…. .
   Tedy nejen že závisí jak to celé vísí ale také záleži kde a jak a na kterém jazykovi to celé leží.

   To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Podle Pravidel je obojí možné (jak už to v češtině bývá) – str. 668 vydání Lingea 2008. Asi je to hermafrodit….
   Slovník synonym a antonym zná slovo „sršatý“ a vykládá ho jako 1. zlostný, vznětlivý, popudlivý, nedůtklivý či vzteklý, 2. ježatý, pichlavý, ostnatý. Antonymem (slovem opačného významu) pak je klidný, mírný.

   To se mi líbí

 7. jaa napsal:

  No nevím jestli ten nebo ta.. ono se toho v pravidlech tolik změnílo, aby děti to měly lehčí, že se v tom už jedna skoro nevyzná. Ale – i když nevím, jak dlouho se dožívají – jednoho návštěvnéka na balkéně mám každoročně – když začné kvést levandule, kterou mám na bocích balkonu. Je fantastické ho/ji pozorovat jak si vybírá mezi květy, přelítáva okolo hlavy z jednoho konce na druhý a vůbec nevadí že tam sedím – na rozdíl od sýkorek, kterým přilepšuji celoročně a nejlíp oříšky… Ty nesnesou na balkoně nikoho… :-)).

  To se mi líbí

 8. Rosťa napsal:

  Mě ( hluboko ve středověku ) učili, že je to ta sršeň. Nu, je to jedno. V každém případě není otravná a obtěžující jako vosa. A dle povedeného článku si dovodím, který ten stát je za sršeň
  ( sršni ?? ) a který za vosu. A ten, co stále otravuje a na.írá, po celém světě vyvolává jen války a převraty, na to dřív nebo později doplatí. Jen nevím, proč na to doplatím i já, když s tím zámořským ksindlem nechci mít nic společného.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Faktem je, že k napsání tohoto článečku mne přivedly dvě okolnosti. Jednak moje osobní zkušenost se sršni přímo na dvoře a jednak titulek jakéhosi obskurního pisálka (Máme se bát Ruska?)

   To se mi líbí

 9. Lex napsal:

  jaa, Rosťa
  Samozřejmě spisovné je obojí, maskulinum i femininum. A docela bych věřil, že tomu tak bylo vždy. U nás byl „sršeň“ vždy mužský rod. A takových slov s oběma jmennými rody je hafo a nic se neděje. Nabízím (v legraci) smír – „kůň/kobyla“, „kozel/koza“, „osel/oslice“ ……“sršeň/sršeň“ 😆 !

  A Rosťo, já bych rád žil v míru a přátelství jak se sršni, tak s vosami (ony jsou zatraceně užitečné, jsou hmyzo (moucho) žravé. A vosa těch obtížných much za den spořádá! jéjda – a že těch „much“, co by potřebovaly „sežrat“ po tom božím světě poletuje! Když si oni (ony) budou hledět svého a my taky. A když oni budou v dobrém potřebovat, tak jim helfnout (třeba vylovit ze sklenice s limonádou), a když budeme my potřebovat, tak aby oni helfli nám.
  Bohužel, od pětačtyřicátého (brzy to bude sedmdesát let – přesně 26.6.), kdy byla tato idea zakotvena v San Franciscu v mezinárodní smlouvě, to některé nějak přestalo bavit. Vlastně už dost dlouho.

  To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   Lexi, ten stát, co je zde za vosu, parazituje na celém světě a to nejen přes tu jejich měnu. A každý, kdo se ozve, toho bodne. Ta – ten sršeň je momentálně jediný, kterýse tomu může bránit.

   To se mi líbí

 10. Rosťa napsal:

  Tak nám hradní pán vyměknul. To bude jásotu v tom veřejnoprávním kanálu v septik obráceném, jak to hlavě státu nandali. 14 dní se o ničem jiném nebude mluvit. Nevíte někdo, kde se dá za levno sehnat vlajka z hvězd a pruhů a DVD, kde zpívá kráska Parkanová s tím, co maluje a šišlá? A v létě si zajedu do Práglu a stavím se u Šapira pro kartičku. Musím jít s dobou.

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   DVD neporadím, ale kdybyste přeci jen měl zájem, na trubce se válí jeden neoficální klip.

   Určitě se bude líbit. 😉

   To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    Moc děkuji. Hned si to dám do oblíbených. A musím všem říct, že ten svět hned vypadá jinak, když jsem konečně pochopil, jak ten Zaorálek a Langšádlová s Laudátem to tu krásně vedou. Vůbec si je nezasloužíme, páč jsme pomýlení. Tedy já už ne. Já už mám ten správný úhel pohledu. Kartičku dám do tlamičky a budu čekat, až dá Šapiro povel. Už se nemohu dočkat a moc si přeji, aby si mě všimnul. Snad budu mít štěstí.

    To se mi líbí

    • Cech napsal:

     Protože proč protože stále lépe a lépe, až bude nejlépe na celém světě.
     http://www.novinky.cz/ekonomika/366662-cesko-je-v-kvalite-zivota-na-22-miste-na-svete-dokonce-pred-italii.html
     Kdeže minimální mzda Francie nejakých 1500 € no a naše 300 € ale šlapeme jim na paty až se třesou i ty jejich mistrály.
     Je sice pravda že nás Slováci vzali o four_fleck ale stejně je to vítězství na celé čáře.
     JSME 22 CO VÍCE SI VUBEC MUŽEME PŘÁT (nebo snad ještě dovolit).

     To se mi líbí

     • Lex napsal:

      A teď mi řekněte, dámy a pánové, v které z těch zemí, co jsou před námi, byste chtěli žít – ne od narození, ale jako dospělí se tam přestěhovat a žít tam.
      Já bych nikam nechodil, vždyť „jak by tady bylo krásně, jen kdyby tu nebyly …. ty vosy“…. http://www.meteleskublesku.cz/?movie=14&PHPSESSID=1bmmNobQt,D9NSBINsKuP,Hwzie Já vím, ten můj citát je v jiné sekvenci, kterou na „metelesku“ nemají. A hned za námi Estonsko, lidičky, svět se zbláznil – co „svět“, blázni se zbláznili – i když – může se blázen zbláznit?

      To se mi líbí

    • Renard napsal:

     Ovčáček zdůrazňuje, že šlo o suverénní rozhodnutí prezidenta a prý v žádném případě o podlehnutí tlaku. Bývalý generální kozul ČR v Petrohradu ale ve Sputniku vyjadřuje zcela jiný názor: „Někdo by samozřejmě mohl říct, že ustoupil ze svých pozic, myslím si ale, že všelidově zvolený prezident prostě uslyšel hlas většiny svých voličů, kteří vyslovovali nespokojenost s jeho plánovanou účastí v oslavách na Rudém náměstí.“ (viz http://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/20150410/238573.html#ixzz3Wvk5RIy6) Docela by mě zajímalo, jestli tedy opravdu byla ta kritika tak všeobecná. Možná jsem exot, ale dosud se mi nezdálo, že až tak menšinový. Možná je to tím, že nejsem volič.

     To se mi líbí

   • červ napsal:

    To se mi líbí

   • jaa napsal:

    nech se páči

    To se mi líbí

   • moskyt napsal:

    Když tady bylo povídání o radaru, přidám taky jeden klip. má trochu drsný ale pěkný text. https://www.youtube.com/watch?v=y58FxkSNOmI

    To se mi líbí

  • Lex napsal:

   Nevím, Rosťo, jak pro koho, ale pro mě připomínka vítězství nad nacistickými okupanty a vrahy desítek miliónů lidí vypadá takto http://kremlin.ru/events/president/news/20989
   A ať kdo chce hledá v projevu slova, která nejsou pravdivá….. .
   Ten letošní bude jistě ještě důstojnější. Jestli tam bude Zeman nebo nebude, jestli tam budou nebo nebudou jiní šašci, jedno jest.

   To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    Lexi, oprášil jsem ruštinu a dost jsem V.V. Putinovi rozuměl. Má obrovský dar vystupování opravdového vůdce. A při pohledu do očí Rusů se dá dovodit, že to není národ, který by někdy kapituloval. Nevím, proč se čas od času nějaký idiot pokouší zjistit, co už jiní zažili a se zlou se potázali. Já myslel, že i blbost lidská má své hranice. Nemá!

    To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Na květnových oslavách výročí konce druhé světové války v Moskvě bude Spojené státy reprezentovat velvyslanec v Rusku, oznámilo americké ministerstvo zahraničí, podle něhož se ambasador zúčastní vojenské přehlídky na Rudém náměstí.

   Podle prohlášení ministerstva vyšlou USA na oslavy svého zástupce, neboť chtějí uctít památku vojáků bojujících proti nacismu, mezi nimiž byly i miliony Rusů. Při určování, jak vysoce postavený činitel bude Washington reprezentovat, však hrála velkou roli současná ruská agrese na Ukrajině, uvedl úřad. Volba proto padla na velvyslance Johna Teffta“
   Ten tam smí???

   To se mi líbí

 11. Renard napsal:

  Nihil novi sub sole. Dne 7.9.1945 se konala poslední přehlídka vítězných spojenecký vojsk v Berlíně. Z vrchních velitelů byl přítomen jen maršál Žukov jako velitel přehlídky, ale Eisenhower, Mongomery a de Gaulle poslali své zástupce. Filmový okument o té přehlídce je zde: https://docs.google.com/file/d/0B-LRICABERF4OEJBdnRodzlxVE0/edit?pli=1

  To se mi líbí

 12. Slim napsal:

  5 let poté.

  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/366697-polsko-zverejnilo-zaznam-poslednich-minut-v-letadle-pred-padem-u-smolenska.html

  Ach ty vládo, převrácená vládo, národy na šňůrce vodit chceš,
  ale čtyřmi koňmi na opratích vládnout nemůžeš

  To se mi líbí

 13. Berkowitz napsal:

  Noční vlci, oblíbený motorkářský klub ruského prezidenta Vladimira Putina, oslaví sedmdesáté výročí konce druhé světové války netradičním způsobem, který se dotkne i Česka. Motorkáři se chtějí 25. dubna, kdy bylo v roce 1945 uzavřeno obklíčení Berlína, vydat na šest tisíc kilometrů dlouhou cestu do německé metropole. Jejich cesta povede přes Polsko, Česko, Slovensko, Rakousko, Bavorsko do Berlína, kde chtějí 9. května položit květiny u pomníku Rudé armády.
  Do volného uskupení motorkářů se počítá kolem pěti tisíc lidí, ale počet těch, kteří se jízdy do Berlína zúčastní, není podle polské televize TVN24 znám. Pro vstup do schengenského prostoru stačí ruským motorkářům běžná víza. Jejich vůdce Alexander Zaldostanov, který je považován za osobního přítele prezidenta Vladimira Putina, je na americkém sankčním seznamu. Na seznamu osob, které mají kvůli jejich angažmá v ukrajinské krizi zákaz vstupu do EU, ale jeho jméno chybí.
  http://www.tourl.de/051
  KONVOJ Č.2 !!!!

  To se mi líbí

 14. blbíš napsal:

  Já bych zase řekl, že podstata Bavorova sršně nespočívá v jeho „ten“ či „ta“, ale ve vymakané zvyklosti matky přírody na každého predátora nějak upozornit jinak celkem mírumilovné okolí a to zbarvením. Ono žlutě-černé zbarvení ve faunské říši něco znamená . . . jednoznačně BACHA!!! V lidském světě jsme to bohužel dotáhli pouze na olemování nějaké komunikační překážky. Představte si tu vymakanost, kdyby každému šejdíři s každým „záslužným“ počinem se prdel zbarvila v sršním designu a ještě k tomu by mu narostla tykadla a tón jeho hlasivek zazněl sršním basem – hádám, že ani Langerová by s tím nic nenadělala. Hned by bylo jasné, s kým máme tu čest. Jó příroda se vážení u homo sapiense pěkně sekla.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Sršeň je mírumilovný tvor, nemá nic společného s lidskými predátory. Po zkušenosti, kterou jsem s nimi udělal vím, že když jim nic nedělám, ani oni mě nic nedělají. Což se o vosách říci nedá. Včetně WASPs

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    . . . šlo mi o . . . ale je to vlastně jedno . . . to o té mírumilovnosti vykládejte třeba takové mušce, třeba jen zlaté

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.