Osudová chyba USA …


Jako doplnění a docela i upřesnění článku o jednání „šestky“ o iránském jaderném programu, uvedu výňatek z vystoupení V.V.Pjakina*) z 6.4.t.r. v jeho pravidelné TV relaci nad dotazy diváků „Otázka-odpověď“

Záznam jeho odpovědí na dotazy – viz: https://www.youtube.com/watch?v=XunE_Yi_tTE , (konkrétně prvních cca 15 minut).

Dotaz: Kterou událost uplynulého týdne považujete za nejdůležitější?

 Pjakin.: – Tato událost, jako ostatně všechny klíčové události, prochází mimo detailní pozornost většiny masmédií. Takže drtivá většina obyvatelstva si toho nijak zvlášť nevšimla – což je ostatně i dobře, protože pro takové důležité momenty je přílišná pozornost veřejnosti spíš na škodu.

Takže, co důležitého se v minulém týdnu událo? V Rusku začaly manévry strategického letectva a současně nad Arménií i stíhacího letectva. Úkolem bylo ničení bombardérů a raket  s plochou dráhou letu a balistických raket fiktivního protivníka. A 2.dubna byla vyhlášena pohotovost strategických raketových vojsk a všech druhů zbraní ruské armády v Orenburgské oblasti. Takže jsou prováděna komplexní cvičení. To může znamenat cosi důležitého. A skutečně – podle oznámení ruského ministerstva obrany je hrozba jaderného útoku se strany USA pro ruskou protivzdušnou obranu hrozbou základní. Co se vlastně minulý týden stalo?

Rozhovory v Lausanne o iráckém jaderném programu. Tato jednání se stala důležitými díky jedné události. Masmédia nás informovala o tom, že bylo dosaženo předběžné dohody a že problém je vlastně vyřešen. Ale jak? Dohody bylo dosaženo následovně: – v zájmu těchto jednání změnili své programy ministři zahraničí USA, Německa, Francie, a jednali. A najednou opouští jednání ruský ministr Lavrov. Proč? – protože se nutně musí setkat s ministrem zahraničí takové supervelmoci, jakou je Vanuatu… V rámci pojmu davově-elitární společnosti je toto cosi nepochopitelné, urážlivé. Jak to? Představitelé vzdělaných zemí Západu se sjeli, aby řešili nějaký problém, a najednou Rusko odchází z jednání v době, kdy není ještě vůbec ničeho dosaženo! Když to viděl ministr zahraničí Číny, tak řekl, že je tam také zbytečný a odletěl. A zůstali tam klíčoví západní hráči a Irán… Jistě chápete, že není možné domlouvat se o Iránu bez Ruska a Číny – to nelze. Protože pozice těchto zemí je jasná a shoduje se se zájmy Iránu. Takže působit na Irán lze pouze přes Rusko a Čínu. Takže Západu bylo ukázáno jeho skutečné postavení. Fakticky to bylo veřejné ponížení – které ovšem bylo nezbytné. Představitelé Západu nemohli říci, že Rusko a Čína se na ně vykašlali a že uznávají prioritu Ruska v globální politice a že se rozejdou. No nepřicházelo v úvahu. A proto sehráli představení, jakože se vedou další rozhovory a byla přijata předběžná dohoda (ale jejím obsahem bylo to, co prosazovalo Rusko – Irán má právo na vlastní jaderný program). Zatímco Západ měl v plánu na Irán přitlačit a ještě zesílit sankce tak, aby Iránu nic jiného nezbylo, – ale Iránu byl zachován jaderný vědecký program. To, co bylo nutné udělat, bylo uděláno – proto Rusko odjelo. Proto byla hysterie v Izraeli, proto rozhovor Obamy s Netanjahu.

Nejenže ukázali USA, kdo je kdo, ale je tu další aspekt: – USA ztrácejí pozici globálního četníka. Rozpoutat globální válku prostředky třetích zemí, se jim nedaří. Přání zemské elity USA zůstat světovým diktátorem je – ale možnosti nejsou.. Ale to hlavní! – USA se dopustily osudné chyby: – poslaly Iránu výhružný dopis, že to bude tak a tak, a aby s Obamou nic nepodepisoval. Tím daly USA najevo nejednotu a slabost, nestabilitu. Americká zemská elita toto jistě nechtěla – ale stalo se a podařilo se jí ohrozit celou budoucnost USA jako světového hegemona- četníka. Oni si mysleli, že rozumí řízení globální politiky. Globální politika ale není jen zahraniční politika – to je jiná úroveň. Důsledkem je, že s nimi přestávají počítat. Podívejme se na českého prezidenta Zemana, který vykázal do patřičných mezí amerického velvyslance…kdy se to kde naposledy stalo? Američané byli zvyklí se vměšovat všude a bez ohledů… ale Američané nemohou nic dělat, protože jim docházejí síly.

Mnozí asi viděli přednášku šéfa Stratforu – jakmile vtrhnou do nějaké země, stávají se menšinou a mohou jen hrozit ale donutit někoho jiného bojovat za jejich zájmy a tahat za ně kaštany z ohně …? Jistě, jsou politici, kteří chtějí sloužit americkým zájmům bez ohledu na to, že zničí svoji zemi. Ale v Lausanne se taková země nenašla. USA mají v arzenálu jedinou zbraň – preventivní, bleskový všeobecný jaderný úder na Rusko – ovšemže bez odplaty. Ale, to půjde jen v případě, že se ve vládě a mezi velícími generály Ruska najdou lidé ochotní zradit zájmy své země. Jistě, mnozí by byli ochotni USA sloužit – ale mají před očima řadu špatných příkladů. Idi Amin sloužil – a co se s ním stalo? Mubarak sloužil – a co se s ním stalo? Kaddáfí a Husejn se snažili domluvit – a jak dopadli? Janukovyč sloužil a pokoušel se s nimi domluvit … Kam všichni utečou? Oni totiž reálně chápou, že se americký šéf na ně po použití vykašle. A na základě toho sílí pevnost vlády vedené zeměpánem Ruska a z toho plynoucí nezávislá, suverénní politika Ruska – proto mohl Lavrov odjet z Lausanne….

*) Valerij Viktorovič Pjakin (1963), populární politolog a propagátor Koncepce společenské bezpečnosti (KOB), pracuje ve Fondu Konceptuálních Technologií (Sankt Petěrburg) a vede jeho zastoupení v Altajském kraji.

hroch-hlava

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

32 reakcí na Osudová chyba USA …

 1. cobolik pacholik napsal:

  ja som taky isty rocnik,som zberac hoven po psoch,nepropagujem nijaku spolocnu bespecnost,bo som hovno a nikto ma pocuvat nebude bo ja prchky buran,ale co viem naisto uz dost davno,len z mojeho kuku na ten bozi svet,ze traktarov nemozno podcenit,ani na sekundu a ze bilej otec,ked bude tak sluchat uzernika,jak slucha bude v riti.
  PS.toto,tu co poznam banditov z toho kukeru vie kazdy.

  To se mi líbí

 2. Petrpavel napsal:

  „ … Současné kapitalistické mocenské garnitury, bez ohledu na stranickou příslušnost, se snaží toto výročí buď uchovat skryté, nebo všemi způsoby pošpinit. Čím víc se tak děje, tím hlasitěji si je musíme připomínat …“

  http://www.halonoviny.cz/articles/view/36369183

  To se mi líbí

 3. Petrpavel napsal:

  Chyby USA jsou mi ukradené, zajímají mě ty „naše“, např. že už je nejvyšší čas aby si Sobotka udělal taky výlet do Moskvy. Ale neudělá 😦 . Náš problém, ne ruský …

  http://www.halonoviny.cz/articles/view/36374528

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Pokud vás něco nezajímá, tak proč to komentujete? A zřejmě si ani neuvědomujete, že my jsme jen malý nmušinec na mapě světa a kdokoli nás může setřít, takže to, co se děje kolem nás se nás naopak bytostně dotýká.

   To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    No právě …
    Je-li mi něco ukradené neznamená to, že mě to nezajímá. Ale ukradené je to proto že vím, že to nemůžu ovlivnit. Nebo snad ano?

    To se mi líbí

 4. Petrpavel napsal:
  • Slim napsal:

   Zajímavé.
   Přece jen ta „kolektivní moudrost“ někdy trochu funguje 😀

   To se mi líbí

    • Slim napsal:

     Samozřejmě, že je komplikovanější. Klasickým příkladem je hrabě je von der Schulenburg, vyslanec Třetí říše v Moskvě. Ten prý dokonce varoval Sověty, že má dojít k přepadení v červnu 41 (!).

     Jiným velmi pozoruhodným mužem byl francouzský vv Robert Coulondre. Když po začátku svého pobytu v Moskvě v r. 36 zjistil, že nemá smysl mluvit s MIDem, ale jen se Stalinem, který v té době neměl státní funkci, pokusil se s ním navázat styk přes známého z Kominterny. Ohledně efektivnější spolupráce proti Německu. Stalin ovšem jeho sondování odmítl, protože neměl ofic. pověření.
     (Už Emil Vachek píše: o C. píše:
     … [v únoru] telegrafoval Bonnetovi: Hitler dospěje k víceméně tiché dohodě se SSSR, která mu zajistí blahovolnou neutralitu této země, nebo dokonce její účast při dělení Polska.
     Coulondre byl kromobyčejně schopný diplomat a Paříž mívala dobré zprávy z Německa. Víme, že Coulondrovo proroctví se do písmene splnilo.“

     Je zajímavé, co všecko Emil Vachek věděl už na jaře 1946

     Takže nelze nějaký stát brát vždycky jako celek, aspoň v jistých ohledech. Co si jednotliví hráči opravdu myslí, se zdaleka nemusí krýt s oficiální linií. Proto jsem se sem snažil dát všechny ty Sikorské, Druláky, Kagany atd., abychom měli plastičtější obraz.

     To se mi líbí

     • Slim napsal:

      ZA na jaře 1946 MÁ KONČIT ZÁVORKA

      To se mi líbí

     • Hudec napsal:

      Ano, ty Vachkovy dějiny jsou neuvěřitelné. Kdysi mi je dal přečíst můj středoškolský kantor.

      To se mi líbí

      • Slim napsal:

       Dnes jsem koukal na datování. I. díl 1945 (!), II. – V. 1947, VI.-VIII. 1947.
       Ukázka co lze dokázat při omezených informacích!
       Inteligence, kombinační schopnost!!

       Inteligence, jak je obecně známo, je nanejvýš důležitá také u kuchyně.

       „Co bůh řídí, dobře řídí,“ prohodil páter nadšeně, slyše o kuchyni, „i tam může řádný člověk udělat kariéru. Právě na kuchyni by měli dávat inteligentní lidi, kvůli kombinacím, neboť nezáleží na tom, jak se vaří, ale s jakou láskou se to dává dohromady, úprava a jiné. Vezměte si omáčky. Inteligentní člověk, když dělá cibulkovou omáčku, tak vezme všechny druhy zeleniny a dusí je na másle, pak přidá koření, pepř, nové koření, trochu květu, zázvoru, ale obyčejný sprostý kuchař dá vařit cibuli a hodí do toho černou jíšku z loje. Vás bych opravdu viděl nejradši někde v důstojnické menáži.

       Bez inteligence může člověk žít v obyčejném nějakém zaměstnání a v životě, ale při kuchyni je to znát. Včera večer v Budějovicích v důstojnickém kasině podali nám mezi jiným ledvinky á la madeira. Kdo je dělal, tomu odpusť bůh všechny hříchy, to byl pravý inteligent, a také opravdu je v kuchyni tamější důstojnické menáže nějaký učitel ze Skutče.

       To se mi líbí

      • Slim napsal:

       OPRAVA. II. – V. 1946

       To se mi líbí

      • moskyt napsal:

       Slime, dal jste odkaz na Terezu. tady odpovídá na vámi nahozené uvažování o tom jak mohl. „lidé stále ještě schopní vlastního uvažování, v hrubých obrysech realitu vidí. Zaujmou je potom jen detaily. “ 🙂

       To se mi líbí

      • Slim napsal:

       Terezu vhodně doplní Miloš Mendel. Ten vždycky stojí za poslech.

       http://www.ceskatelevize.cz/specialy/hydepark/9.4.2015/

       To se mi líbí

    • Cech napsal:

     To ještě nevěděli co je, tedy nás čeká když ani Shapiro nezabral.
     http://www.novarepublika.cz/2015/04/ukrajina-vyhrozuje-zemim-jejichz.html

     To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Bude to mojí vinou, že jsem nepochopil co je myšleno tou fungující „kolektivní moudrostí“.

    To se mi líbí

 5. Jiří Brož napsal:

  Nu netušil jsem, že se až sem dostane propaganda „černokošiláče“ Pjakina, ke kterému se díky své obskurně najevo dávané „ideologii“ okultně fašistického radikalismu ani sám Kreml nehlásí. Zkuste si pustit Pjakinovy otázky z 30.3. kde komentuje invazi Vojsk VS do Československa takto.

  Prý speciálně Praha byla obsazena proto, že se tehdy jednalo o „centrum světového židostva“ a že prý zatím nestál Brežněv, ale CIA, resp. globální prediktor, který si koupil po smrti Stalina vedení SSSR a nakonec jen stalinismus byl jediný skutečně pro Rusko a svět prospěšný ideologický klon ruské verze „komunismu“. Invaze do ČR byla tedy vedena „rukovodíteli iz Vašingtóna Dýsý:-)).

  Že se tu objeví fašisticko-stalinská propaganda jsem vážně nečekal, myslel jsem, že přeci jen tento web má sice nonkonformní názory, ale že zase a jen příznivci Putina se budou rekrutovat z příznivců ruských fašistů a ortodoxních komunistů, jsem nečekal. Cenzor jistě nepromine.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Faganovo myšlení se opět projevilo. Když nemá nic k obsahu článku, tak musí kopat do autora. Ale na takovou úroveň některých trollů jsme tu přece jen zvyklí a nemůže se nás nikterak dotknout. A koment jsem pustil právě jen proto, abych dokázal ubohost Faganovitých.

   To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    Pan Fendrych na análně právě zbledl závistí. To ani on neumí. A to je nějaký formát. Myslím, že dotyčný by měl doškolit nedouky typu Dobrovský, Fištejn, Pehe, Urban, Mitrofanov, Romancov a úderku Topáků pod vedením Langšádlové s Laudátem. Sobotka se Zaorálkem se dostaví z vlastní iniciativy na výuku určitě sami.

    To se mi líbí

  • Ahele napsal:

   „Prý speciálně Praha byla obsazena proto, že se tehdy jednalo o „centrum světového židostva“ a že prý zatím nestál Brežněv, ale CIA, resp. globální prediktor, který si koupil po smrti Stalina vedení SSSR a nakonec jen stalinismus byl jediný skutečně pro Rusko a svět prospěšný ideologický klon ruské verze „komunismu“. Invaze do ČR byla tedy vedena „rukovodíteli iz Vašingtóna Dýsý:-)).“

   Obdivuhodné jak to, o čem se mluví http://outsidermedia.cz/v-v-pjakin-otazky-a-odpovedi-ze-dne-30-3-2015/ mezi 10. a 20. minutou dokáže někdo shrnout do absolutně neodpovídajícího závěru, řečeno diplomaticky.
   Těm, které to zajímá a kteří ta léta pamatují ten konkrétní úsek poslechnout víckrát, pak už to totiž tak neuvěřitelně nevypadá.

   To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   hele broz ty kukni jak rozpravju nie nejaky ivani,co maju hovno do povedania,ale vysoky statny cinitelia ohladom vytvarania demokracie,kukni jak drista klvana,ten prebije aj toho chuja z reichu.

   To se mi líbí

  • st.hroch napsal:

   Přčiznám se, že jsem si tiše tipnul, kteráže drůbež se bude cítit potrefenou.Vida, nebylo to zase tak složitý…

   To se mi líbí

  • oh napsal:

   To nebude blbej vtip. Je to tak velká pitomost, že ten lov na „ruský špióny“ určitě myslí vážně.
   V textu je i odkaz na starší článek a z toho vyjímám:
   „K tomu lze je dodat, že zatímco se politici demokratického Západu a mainstreamová média zalykají „evropskými hodnotami“, je okolo tradičního pochodu Waffen SS v Rize ticho. Žádné protesty, žádné výzvy, prostě ticho.“
   Obavám se, že si tuhle historickou lekci budeme jako lidstvo muset zopakovat. Tento „demokratický západ“ i se svými hodnotami neochvějně míří ke vzniku nějakých výborů pro neamerickou a neevropskou činnost. Samozvaných kádrováků se už hlásí více než dost.

   To se mi líbí

  • Jethro napsal:

   V Rize (nejen) se realizuje fašistická politika a proti antifašistům ( = agentům Moskvy) se bude bojovat.
   Hnědneme, a to dost a neustále.

   Včera mne to opět napadlo při sledování Hydeparku s Doležalem. Jeho tezi, že sice je pravda, že II.ww ano samozřejmě fašisté a sovětská armáda zvítězila, ALE je zde kontroverzní výsledek – nás schlamstl Sovětský Svaz. Takže ten výsledek II.ww je tak nějak nerozhodně, spíš špatně pro nás – 40 let hnusného režimu.
   Doufám, že jsem Doležala moc nezkreslil, nemám chuť a sílu poslouchat to znovu…
   Toto lze slyšet a vidět ve veřejnoprávní televizi na jaře 2015! Takže nejen blbánek Klvaňa.

   Jo a dneska boží knihovnice v interpelacích: Zeman prý klidně může oslavit konec války někde u nás doma – že jako aby nerušil ty světové demokratické kruhy 🙂
   Vlastně to ani moc k smíchu není.

   To se mi líbí

   • K-k. napsal:

    Včera mi voko padlo ne Deník Referendum, který se, pokud vím, taky hlásí k levici. Smrtelně vážně ta,m v diskuzi probírali, jestli nás Sověti v pětačtyřicátém osvbodili, nebo okupovali. Začíná to konstratováním, že článek je apríl – diskuze ale po pár příspěvcích přestává být aprílová http://denikreferendum.cz/clanek/20113-pomnik-okupantu-musi-pryc-rozhodli-v-pardubicich No, dočetla jsem to – ale jsou prostě témata, na která nemám žaludek… 😦

    To se mi líbí

    • st.hroch napsal:

     Inu, to je osud internetovejch diskusí. Nikdy nevíte, kam uhnou, a kde skončí…A dělení na levici a pravici bych u nás nebral tak úplně doslova.

     To se mi líbí

   • Strejda Olin napsal:

    Doležal tam plácal blbosti, ale s moderátorkou si notovali. To se zase ČT vycajchnovala 😦

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.