Turecko koupí čínský štít


InfobalkaniBgDohoda pomůže Ankaře vybudovat nezávislost na protiraketové obraně NATO.

Čína potvrdila, že prodá Turecku raketový systém vlastní produkce, jak oznámil „China Daily“.

Zástupce Všečínské importně-exportní společnosti přesného strojírenství řekl televizi CCTV, že dohoda byla podepsána na Mezinárodní námořní a letecké výstavě v Langkawi v Malajsii.

Zástupce společnosti uvedl, že Turecko dostane vývozní model čínského systému protiraketové obrany parametru Fd 2000 – HQ-9
Jak uvádí turečtí analytici, čínský systém je výhodný z důvodů účinnosti a ceny.

Díky této dohodě bude Turecko moci vybudovat vlastní nezávislý systém protiraketové obrany.

Ještě předtím zprávy o dohodě vystrašily Spojené státy, které se domnívají, že čínská zbraň je nekompatibilní se systémy NATO.

Bývalý generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen také vyjádřil naději, že Turecko bude vybírat v souladu s normami systémů NATO, ale tlak se zdá být neefektivní.
Jak bylo oznámeno Turecko koupí nejméně 12 sad PRO HQ -9.

Nezávislé zdroje se domnívají, že klíčovou roli hraje nejnižší cena s podobnými technickými parametry. Dohoda se odhaduje na 4 miliardy dolarů.
Dříve ruští experti poznamenali, že pokud Turecko podepíše dohodu s Čínou, bude muset spolupracovat s Ruskem.

„Čínský systém protiraketové obrany je postaven na bázi starší ruské technologie …

Při vytváření své PRO bude Turecko spoléhat na rusko-čínský vědecký a technologický potenciál, „citovaly Newsru prvního viceprezidenta Akademie geopolitických věd Konstantina Sivkova.

Zdroj: http://www.duma.bg

Bavor podpis_rex2

Příspěvek byl publikován v rubrice Infobalkani se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

48 reakcí na Turecko koupí čínský štít

 1. kchodl napsal:

  To je zábavná zpráva. A stejně jako když se vybíraly stíhačky v ČR, amíci zase blábolí, že to „není kompatibilní s NATO“. Pamatujete ještě, jak se snažili Američané prodat nám 40 let staré olétané F-16, stejně jako je později prodali Polsku ? Se slíbenou modernizací, ovšem za další peníze, které již šly mimo výběrové řízení. Tehdá také argumentovali – jejich lobisté – že Grippen není „kompatibilní s NATO“ (úplně nebyl, protože USA odmítly prodat Švédům „datalink 16“ kompatibilní spojení; Grippen měl vlastní švédský ekvivalent pro spojení mezi letadly navzájem a základnami).

  S čínským PVO/PRO HQ-9 je spojena zajímavá perlička: původní vývoj je na bázi amerického Patriotu, který žluťák tajně získal – a to se podržte – od Izraelců, prý v roce 1989, když se chystala Pouštní bouře a Američané pár těch systémů prodali Izraeli. Pak ovšem Číňané koupili od Rusů jejich S-300PMU, asi v roce 1990. A ukázalo se, že ruský systém je asi tak o 15 let vyspělejší. Takže čínský vývoj se zcela přeorientoval, dá se říci, že je to z 90% S-300PMU, z 10% Patriot. Na vývoji a rozvoji dnes spolupracují s Ruskem, poslední dobou čím dál těsněji. Ale pořád jsou Číňané 15-20 let ve vývoji za Rusy – o dvě generace (Rusové mají ve výzbroji S-400, testují S-500 a projektují S-600).

  Je vidět, že HQ-9 je přesto – že je evoluční kopií 25 let starého ruského systému – pořád modernější než cokoliv, co byli Turecku ochotni prodat USA. A nepochybně levnější.

  S Číňany (a Ruskem) spolupracuje i Izrael, kam po rozpadu SSSR emigrovalo plno ruských vědců z vývoje těchto systémů – také proto je izraelský PRO systém Arrow-3 velmi vyspělý (natolik, že Američané zahodili svůj vlastní vývoj a budou to vyrábět v licenci). Také se začal podezřele podobat ruským systémům řady S (studený start, systém navedení, radar, spojení, architektura). Ale také je prý minimálně o generaci pozadu, proti novým ruským PRO.

  PVO/PRO systémy, to je jedna z mála věcí, ve které jsou Rusové absolutní světová špička, rozdílem třídy.

  To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Poprvé systémem S 300 vyzbrojili armádu před více jak 40 lety.

   V současnosti se bavíme o poněkud jiných komplexech PVO.
   To že existuje nějaká 15 let stará S 400 je prostě nostalgie a retro, protože tou současností je společný systém PVO-PRO V.G – S 500.

   Protože ale čínská PRO HQ-9 není něco jako tzv. zbytkový paskvil neboli :

   Proto všichni vědí že „Velká“ střela (označení není známo) s dostřelem více jak 400 km je schopna Over-The-Horizon / OTH s využitím nové zaměřovací hlavice vyvinuté mnohem dokonaleji jak ona zastaralá od kanceláře Almaz.
   Střelba jak v poloaktivním tak i v aktivním režimu. Tak tato sranda je prý tou střelou pro HQ 9 jen s tím rozdílem že od S 400 šlape o 1,8 – 2 M rychleji.
   Proto pomlouvat Čínské PVO/PRO HQ-9, jako něco stejně zastaralého jako je třeba to naše retro PVO, je stařecká demence založená na retro vzpomínkách.
   Tož asi tak jde čas.

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Znáte Rusy – co se týče označení zbraní. S-300 dneška je úplně jiná než S-300 před 40-ti lety. Jde o třídu PVO/PRO. Číslovka 300 označuje zhruba maximální dálku působení. Stejně je to s těmi dalšími ruskými systémy. Vše se neustále modernizuje.

    Čínské HQ-9 nikdo nepomlouvá, je to konstatování faktů. Proč myslíte mají Číňané takový zájem o ruské systémy PVO/PRO, kdyby sami měli lepší ? Protože lepší nemají.
    A dokud neměli Rusové problém s financováním a sankcemi Západu, nechtěli o prodeji těchto věcí Číně ani slyšet.

    Čína se velmi rozvíjí, ale jsou teprve na začátku. Vyrostla tam první generace jejich inženýrů a vědců – které je opravdu čínská, tedy z jejich vysokých škol. Nemají tradici ani zkušenosti. To všechno je běh na dlouhou trať. Ano, za 25 let to bude o něčem jiném; ale ne dnes.

    To se mi líbí

    • Cech napsal:

     Nevím ale to jsou takové ty řeči jako, že bez Japonců by Patriot doposud nečudil ani jako současná specielní stopovková raketa.
     Rychlost s jakou jsou Číňané schopni jak vymodelovat, tak odzkoušet a v neposlední řadě nasadit prototyp je 2,5 x vyšší než u Rusů.
     To tedy znamená 5,64 x vyšší jak u USA.
     Možná máte asi pravdu, že se jedná o mladé ambiciózní vědce, kteří dostali jedinečnou možnost převzít většinu duševníhoí bohatství, ze sankcemi ekonomicky zruinovaného Ruska.
     To ale neznamená že nejsou schopni jej vědecky a ekonomicky zúročit minimálně 1,5 x lépe než samotné Rusko.

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      O čem se vy dva dohadujete? Jako byste jeden druhému chtěli dokázat tu samou skutečnost.

      To se mi líbí

     • kchodl napsal:

      Když jsem obrážel vědecké konference, které se týkaly zbrojařiny – tak za americké vývojáře tam nejčastěji mluvili lidé s čínskými nebo indickými jmény. Pokud ne, tak to byli původem Rusové. A když ani to ne, tak se z „amíků“ vyklubal nějaký Evropan, často Maďar (jsou matematicky velmi zdatní – většinou maďarští židé). Skutečný WASP amík byl většinou pamětník v nejlepších letech (40-70). Pokud už tam byl nějaký americký expert do 40-ti let, měl druhý pas izraelský.

      Mladí chytří amíci se exaktním oborům vyhýbají – je to moc těžké, celý život se musíte pořád učit a není to moc placené – proti právníkům a dalším parazitům. A vědci či technikovi chce pořád nějaký blb „velet“, což s sebou také nese většinou vyšší plat, než má ten daný technický expert.

      Chci tím říci, že kromě výše zmíněných věcí mají Číňané (a Rusové a Izraelci) tu velkou výhodu, že hodně věcí získají v USA špionáží. Kromě toho mají na amerických vysokých školách ohromné množství studentů – už 25 let je tam cpou horem dolem.

      Popsané efektivitě výzkumu úplně nevěřím. V USA je velký problém „přemanažerování“ všeho, na každém inženýrovi visí grupa nedouků od různých „managerů“ po psychologa teambuildingu. Úroveň korporátní nesvobody a všech nešvarů je neuvěřitelná. Všichni tito „experti“ téměř zabraňují normální práci. Výsledkem jsou nerealistické termíny, překročení rozpočtů je pravidlem.

      To v Číně není. Ale zase tam jsou jiné věci – jejich konfucianismus, rigidní hierarchické vztahy, nikdy z nich nevyrazíte „ne“. Úcta ke staršímu nebo „šéfovi“, i kdyby plácal úplné blbosti. Ale mají jednu výhodu – je jich fakt hodně.

      Efektivita čínského výzkumu – vážně nevím. Co jsem viděl na vlastní oči, mě nějak moc nepřesvědčilo. Nikdy nesplnili žádný termín. Nikdy nic úplně nedodělali, chyby se pak odstraňovali za chodu, když už to mělo být dávno odladěné. Kupte si čínský telefon nebo tablet nebo cokoliv – je to ve všem stejné.

      Jak sám píšete, Číňané mají výhodu, že v mnoha věcech skoupili ruské výsledky, stejně jako Izraelci (i s lidmi). A to samé dostávají z USA. Takže ano, jdou nahoru, ale bude jim to ještě pár desetiletí trvat. Pokud neudělají nějakou velkou chybu, centrum vědy a vývoje všeho se přesune z USA k nim. Do Asie.

      Pokud by byli tak úžasní a efektivní, asi by se jim nestalo, že již 25 let nedokáží vyvinout ekvivalent ruských motorů řady AL-31 pro svoje „čínské“ stíhačky na bázi Su-27, ale pořád je musí kupovat od Rusů. A to je jenom špička ledovce.

      To se mi líbí

  • jaa napsal:

   No zábavná, jak se to vezme. Číňani kvůli rusům to nemohou prodat amíkům přímo, takže přes spojenecké Turecko to budou mít amíci skoro zadax…??? dobrá zopráva????

   To se mi líbí

 2. Jiří Brož napsal:

  Vždy mi udělá dobře víra těch, co fandí úpěnlivě těm „svým“ a snad se i těší na to, že by to snad mohla být pravda, kdyby…Nebudu si hrát na armádního specialistu, takových je na netu habaděj, obvykle z řad časodisponibilních důchodců čerpající své informace ze staré časopisů haldy zažloutlých časopisů Letectví a Kosmonautiky, které bylo vždy mimo propagandy zbraňové připravenosti armád Varšavské smlouvy především ÚV agitkou na „sílu ducha sovětských techniků“. Pomineme-li, že jejich síla skončila prázdnými krámy a pořadníkem na žigulíka do jednoho roku od objednávky v r. 1989, pak v roce 2015 na tom nejsou o mnoho lépe.

  Jaká jsou tedy fakta o tom, jak je na tom Rusko proti kterému stojí celé NATO (než se do toho pustíme, je dobré si připomenout, že poté, co se celá bývalá Varšavská smlouva přesunula na stranu NATO a Rusko zůstalo samotné, tak se drasticky změnil počet obyvatel, které tu proti sobě stojí – 146milionu Rusů – proti necelé JEDNÉ MILIARDĚ lidí na straně NATO. Navíc s NATO v různých programech partnerství kooperuje další 41(!) zemí s HDP 10násobku Ruska (když bychom to vše sečetli, dostali bychom se na západní vyspělý svět + významné země OECD jako třeba Mexico, JAR nebo Chile na 30násobek HDP, což je rozdíl jako mezi USA na prvním místě a Nigerií na 25. Rusko samo o sobě má cca 9x krát menší HDP než USA…

  Nemyslím, že bych nutně musel podlehnout frenetickému uspokojení díky těmto faktům jen proto, že stojím na té správné straně a to nejen ideově, ale hlavně fakticky, že jsem člen té části společnosti, kde žiji a mám svůj majetek, která přeci jen je chtě nechtě je ta nejsilnější na světě. Síla je samozřejmě pomíjivá věc, daleko důležitější je celková vyspělost, kde se hodnotí nejen míra hmotného blahobytu, ale především kvalita života, osobní svobody, zdraví a sociální koheze společnosti.

  Takže čísla
  Air force > Combat aircraft – Russia 1900, USA 3319
  Army > Attack helicopters – Russia 1656 USA 6412
  Main Battle Tanks – Russia 15300 USA 8895
  Budget – Russia 93 BN$, USA 682 BN$
  Navy > Aircraft carriers – Russia 1, USA 10
  Nuclear Submarines – Russia 33, USA 71
  Total Naval Ship Power – Russia 352, USA 473
  Nuclear Weapons – Russia 8.800, USA 7.700

  Zdroj: Globalfirepower.com

  a co se týče oné „bezkonkurenční“ raketové obrany Ruska. Nebudu hodnotit, neznám ji, ale tady je celkem dosti dobře rozebrána ta americká v porovnání v globálním konfliktu, ne lokálně v podobě konvenčního územně omezeného konfliktu. Ta je navíc hodnocena v rámci 5 most effective weapon systems – na 3. místě za jadernou US ponorkou třídy Ohio a strategickým bombardérem B-2.

  http://nationalinterest.org/feature/5-us-weapons-war-russia-should-fear-12026?page=2

  V každém případě se divím Rusku. Je samo, slabé a ekonomicky 30x slabší než síla co proti nim stojí. Válka je dnes vice než kdy jindy penězích (v podobě přepočtu HDP jako by USA staly v konfliktu ne proti Rusku, ale proti Nigérii). Lidé, resp. jejich lidská těla, to lidské maso co se vrhá proti kulometům jako náhražka nějaké obrněné clony a když tato neúcta k lidskému životu je navíc vyzdvihována jako součást výzbroje a odhodlání (obvykle se udává „živá masa“ vojensky aktivních povolanců) pak se mi jako liberálovi vyrostlému v lůnu antické demokracie, humanismu a především osvícenství, dělá šoufl. Ujištění „Nas mnógo“ je asi stejný cynismus jako obyvatelstvo „je už zvyklé na bídu“ proto vydrží neskonale více než „zhýčkaní“ lidé ze Západu.

  Naštěstí už zde vládnou technologie a už nestačí k vítězství když „s ohněm v srdci uhání vpřed partyzán“. Naštěstí zde máme technologicky vyspělé „humánní“ zbraně jako přesně naváděné střely, co vlítnou diktátorovi oknem do obýváku a odnese to jen on sám, ochranka a pes. Pravda, to vlasteneckost s výkřikem „za ródinu“ a vrhnout se pod pásy Abramsu by mohla být velmi ideologizující emoční složka jakéhosi fiktivního Bondarčukova filmu, ale tohle je už jen psychologický mýtus který ve světě nul a jedniček neobstojí.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Už jsem tady vzpomínal lidi, kteří zůstali zakotveni v čase minulém. Fagan je jedním z nich. A co se týká onoho strašení, tak nejvíc vykřikují ti, kteří se nejvíce bojí. Ostatně byli to právě hrdinní námořníci US Navy, kteří se museli ukrýt a vyměnit podělané plenky, když si na nich Ruská letadla zkoušela svůj rušící systém. Psychologové jich polovičku museli poslat do civilu. 🙂

   To se mi líbí

   • Jiří Brož napsal:

    Vždy mi fascinuje jak přesně někdo kdo obsluhuje svůj internetový „vehicle“ ze židle svého obýváku jako zdroj určité pravdy (nikoli pak lásky) pak jak dobře ví, kdo se na druhé straně Zeměkoule „podělal“ jakou to hovínko mělo barvu a konzistenci aniž by zvedl zadek z Horní Dolní. Neřku-li, že takováto vyjádření dávají jakýsi náhled na celkovou intelektuální hloubku takovýchto „informací“ a tím poskytují i endogenní informaci o psychologickém profilu daného „insidera“.:-)

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     No informace od Lysenka nesbírám. A pokud se vám tu nelíbí, klidně táhněte otravovat jinam. K pravdě mají ty vaše výblitky hodně daleko.

     To se mi líbí

     • Jiří Brož napsal:

      Zatím jste to vy, kdo reaguje na analýzu ad hominem a tím „pravdě blíž“ rozhodně nebudete. A propós, jakou informaci od Lysenka můj vstup obsahuje? Můžete být konkrétní? Mně se tu líbí, jen mi zaráží proč si myslíte, že když použijete tento způsob „argumentace“ jako výše, že pak budete mít pocit, že jste obhajobě vaší „pravdy“ učinil „zadost“ a že ti, kteří ji vidí jinak se budou cítit být bezradní. Ale to je samozřejmě Vaše věc.

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Lysenko, dříve Radio Jerevan = informační hodnota -0. A analýza, která se opírá o Bondarčukova a snad i Ejzenštejna má rovněž vysokou vypovídací hodnotu. Asi takovou, jako použití vystoupení nevýznamného ruského komika Žirinovského pro obhajobu válečnického řevu v Pobaltí.

       To se mi líbí

      • Jiří Brož napsal:

       Takže pouze říkáte, že to jsem napsal není pravda, že je to lež (Radio Jerevan nevím jestli přímo lhalo, ono možná „jen“ říkalo „nepravdu“) tak pak prosím co z mých převzatého z onoho odkazu NENÍ pravda a prosím o údaje s uvedením zdroje, které by ony moje údaje uváděly na pravou míru. Jestli nic takového nemáte, pak prostě děláte jen to co malí kluci před školou. Slovo „Kecáš!“, tak často pronášené a bez dalšího soudu a tomu na čí adresu je vyřčeno, už žádná obrana nezbývá než být prostě z party exkomunikován. Předpokládám že doložit svá tvrzení že má data nejsou pravdivá a nahradit je pravdivými nebude pro vás žádný problém. Jinak bych si tuto komunikaci dovolil zdvořile ukončit neb má hodnotu onoho pubescentního handrkování, které nemá žádný jiný smysl než pro kluka, co trpí nějakým mindrákem, si posílit své ego siláckými řečmi na adresu toho druhého, rozhodně mu nejde o kvalitu a vnitřní obsah nějakého sdělení.

       Nevím, co má váš link za souvislost s výzbrojí a materiálně-zbrojní vybaveností největších světových velmocí, které jsou zde diskutovány. Možná mi to vysvětlíte protože navíc ani nechápu co ten odkaz sděluje. Není v něm totiž jediná věta se základní větnou stavbou (podmět a přisudek, předmět, přislovečné určení) určující touto základní stavbou osu a tím i smyl nějakého sdělení (je zde označen někdo nebo něco za původce nějakého děje, čas a místo, okolnosti s ním spojené atd).

       Nicméně jestli jste chtěl taxativně vyjmenovat hrůzyplné zločinnosti, jenž se Spojené státy někdy ať už skutečně či smyšleně dopustily, nemíním vám v tom oponovat. Bylo by to stejné, jako kdybych se snad měl při pátrání po okolnostech potopení atomové ponorky Kursk snažit reagovat na sdělení že „v Amerizace zase bijou černochy“.

       „Ano, bijou, tedy ještě donedávna byli“ odpověděl bych, a co má být? Snad se ten Kursk nepotopil zrovna kvůli tomu…

       To se mi líbí

      • Hudec napsal:

       Zase jste poněkud mimo. Tušíte vůbec, co to bylo „Rádio Jerevan?“

       To se mi líbí

      • Ahele napsal:

       “ prosím co z mých převzatého z onoho odkazu NENÍ pravda a prosím o údaje s uvedením zdroje, které by ony moje údaje uváděly na pravou míru. “

       Aha, takže už jsme u zdrojů. To jo, to určitě. Zaměstnat nás dohledáváním a vyvracením hňác pác nasbíraných údajů, aby se nedostalo na to, co nás zajímá. Stará vesta Fagane.

       To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     Nutí tě někdo sem lézt, pazgřivče paintelektuální?

     To se mi líbí

  • Ahele napsal:

   No tak jsme se vykecali Fagane. Manuál zřejmě funguje, ale teď nám ještě řekněte kam se vám z toho všeho vypařila Čína.

   To se mi líbí

  • oh napsal:

   Tu svou tezi, jak dnes už vládnou technologie a humánní superpřesné zbraně, byste měl jít vysvětlit třebas Talibnánu. Tam dodnes nepochopili, že jsou už předem poražení.
   A možná byste měl něco udělat i se svou představou, že válka je videohra, kde pro vítězství stačí jen mačkat správné čudlíky, vy brožovanej liberále.

   To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Já tu teď moc nekomentuji, protože nejsem váš „časodisponibilní důchodce“, ale chudý upracovaný živnostník, který nemůže opustit svůj ponk.
   Ale číst vaše textu ve řídkých chvílích volna je osvěžující, a tak jen drobnou poznámku k vašemu odstavci: „Jaká jsou tedy fakta o tom, jak…. Rusko samo o sobě má cca 9x menší HDP než USA.“
   Sálá z vás nadšení, že stojíte na straně silnějšího, ačkoliv to hned v následujícím odstavci poněkud popíráte. Máte naprostou pravdu – stojíte na straně silnějšího. A máte spoustu historických vzorů. Viz například citace z „Kalendáře Vincentina 1943“ (probírám postupně pozůstalost po otci), str. 16 :
   „Příčiny války se Sověty jsou všeobecně známé. Zatím co německá vojska byla zaměstnána bojem s Anglií, připravovaly se Sověty k útoku na Evropu. Vůdce však poznal včas toto hrozící nebezpečí a dal dne 22.června své armádě rozkaz k útoku na sovětské armády. Záhy bylo zřejmo, že boj proti Sovětům není pouze bojem proti Německa, nýbrž celé Evropy. Proto se postavila značná část evropských národů po bok Říši. Ještě v červnu vypověděla Sovětům válku Itálie, pak Rumunsko, Finsko, Maďarsko a Slovensko. Na východní frontu poslali dobrovolnické útvary Španělé, Dánové, Norové, Holanďané, Belgičané a dokonce i Francouzi.“
   Kurnik, tomu říkám přesila! Kam se hrabete s vaším 9 x HDP!
   Já mám k Rusům spoustu výhrad, a to proto, že je celkem znám. Ale protože je celkem znám, pociťuji vůči nim z mnoha důvodů i respekt.
   Dovolím si vás citovat ještě jednou:
   „Pravda, to vlasteneckost s výkřikem „za ródinu“…. je už jen psychologický mýtus, který ve světě jedniček a nul neobstojí.“
   Nu, ten mýtus obstál ve Vietnamu, obstál v Afghánistánu (i proti Sovětům), ukazuje se, že obstál v arabském světě, obstál (zatím bez bojů) v Persii. Zatím vlastně obstál více, než ten svět jedniček a nul, jeví se mi.

   „V každém případě se divím Rusku.“, píšete. Divíte se jim, protože je neznáte.
   To je celé.

   To se mi líbí

   • Mac napsal:

    brožovanej Fagan se diví, protože je zpitomělý fanatický politruk.
    Takoví se diví celej život

    To se mi líbí

  • jaa napsal:

   Je ale jedna podivnost – k těm přehledům a počtům. POkud pamatuji, tak se v devadesátých dělala sranda z naší“ socialistické výzbroje, nefunkčnosti, nezásobách a pod“. Holt jako obvykle lila se na socialismus močůvka. Všechny zbrojovky byly do půlky devadesátých zrušeny, takže nic se nevyrábělo a přesto… po 20ti letech vylézá na světlo boží skutečnost … mraky dodnes funkčních letadel, mraky tanků a pod, které jsou boje schopné, tuny a tuny střeliva, nábojů. raket všeho druhu . jen přesunuté do soukromých pracek…Ldoví kolik se toho ačerno prodalo? Vezměte v úvahu kolik toho bouchlo na Slovákách, kolik u nás a jaké naráz mají „potíže“ s jejich ?skladováním, opatrováním a pod. A to podle minulých vlád jsme neměli,… Mylsím že to co se na různých seznamech vyjkazuje – je stejně matoucí jako to co se děje u nás. No a že jsme měli pravdu s těmi našimi tanky na Ukrajinu místo do Afriky se taky začíná ukazovat jako pravdivé,,, Jo jio, voděj nás za nos a proto si myslím že i to co je na Vašich přehledech … nemusí být pravdivé a ještě se budeme divit.

   To se mi líbí

 3. Strejda Olin napsal:

  Válka je pokračováním politiky… Mám-li si tedy vybrat mezi politikou USA a RF, pak pravděpodobnost, že budu postižen válkou rozpoutanou USA je 1 000 krát větší, než Ruskem (na netu lze dohledat srovnání kolik válek, agresí a invazí za posledních 70 let kdo vedl a kolik lidských životů to stálo, kolik kdo na zbrojení vynakládá a kolik základen, techniky a vojáků mimo své území má).

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Mýlíte se, Jiří Brož vědecky a nezvratně dokázal, že je pouze 30x větší pravděpodobnost, že vyspělý západní svět rozpoutá válku než Rusko. Čtěte pozorněji.
   Takové počty jsou nezpochybnitelné, jako bylo nezpochybnitelné vítězství Wehrmachu nad Rudou armádou. Vše tak krásně vycházelo. Jó, to byly časy slávy. Jen ti všiví Rusové raději skočili pod německý tank, než by se nechali v klidu zabít v koncentráku. Nebýt těch šílenců, tak by Wehrmacht vyhrála a my měli pokoj od Brože. Asi tak. Buďte pragmatik. 🙂

   To se mi líbí

   • Strejda Olin napsal:

    Jenom 30násobná? Tak to jste mě uklidnil 🙂

    To se mi líbí

   • Jiří Brož napsal:

    A to nevíte, co dělali takoví římští setníci před Kartáginci. Než by se nechali Hanibalem ukřižovat, raději si naběhli na kopí jejich kopiníků. Myslím, že díky tomu by Italové kdyby dnes válčili s Tunisem a Marokem, takovou válku stejně jako tenkrát když ne přímo nevyhráli, tak aspoň neprohráli. A ví to dozajista dnes každý průměrně vystudovavší generál italské armádní vysoké školy. Holt, málo platné. Nebýt mladých Maximů Meridiů a jejich scutů, pak by divocí Germáni seděli a jedli italské olivy až na Sardinii a ve Veroně by hráli namísto Romea a Julie Utrpení mladého Werthera:-)

    To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     To už je lepší Romeo a Julie, to je fakt.
     🙂

     To se mi líbí

    • strejda napsal:

     🙂 V roce 410 GERMÁNŠTÍ Vizogóti obsadili a vyplenili Řím. Dávno zpráchnivělý Maximus Meridius jim moc nebránil. A ku podivu i potom ve Veroně žil Romeo a Julie, nikoli mladý Werther.
     1. Studium dějin je něco jiného než sledování filmových trháků.
     2. Dějiny nekončí, jdou dál a dál a kdo chvíli stál, stojí opodál

     Jo, a jeden slavný klasik napsal učit se, učit se, učit se.

     To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     To je vůl… Asi už se opakuju.

     To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.