Plži-bezdomovci


Minule jsem psala o horních deseti tisících mezi plži: o šnecích, z nichž každý je majitelem nemovitosti, často docela přepychové.

Jsou však i méně šťastní plži, plži, kteří nemají, kde by hlavu složili, natožpak plží tělo ukryli – ano, mám na mysli slimáky, plže-bezdomovce. Úředně se jim tedy říká „nazí plži“. Fakt je, že oblečeného slimáka jsem ještě neviděla. Ovšem oblečeného boudičkového šneka taky ne.

Horší ovšem je, že když jsem se pokoušela zjistit, co jsem to vlastně vyfotila za slimáka, tak jsem k svému úžasu nejdřív zjistila, že slimák je něco jiného a že jsem vyfotila plzáka. (Ovšem nikoliv Miroslava Plzáka!) A aby toho nebylo málo, vůbec nevím, jestli je to ten proklínaný přivandrovalec plzák španělský, nebo zdejší domorodý plzák lesní. Popisy jsou u obou shodné, fotky taky. A jak se v tom mám teď vyznat? No řekněte sami:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Plz%C3%A1k_%C5%A1pan%C4%9Blsk%C3%BD

http://www.naturabohemica.cz/arion-rufus/

Takže nevím – je tohle plzák španělský?

obr.1

A tohle ten lesní?

obr.2

Nebo je to naopak? Fakt nevím…

obr.3

Řekněte „sýýýr“!

obr.4

Láska kvete v každém věku a to i u plzáků…

A tohle – no, to jsem vyrazila s foťákem na lov, nasypala jsem na obvyklé krmící místo hrubou drť, co mi zbyla z výroby strouhanky, chvíli jsem poseděla a počkala, co a kdo přiletí a pak jsem posbírala své fotokrámy a šla na obchůzku dalších lovišť. A když jsem se vracela, zjistila jsem, že housková drť je téměř pryč – ovšem strávníci byli poněkud neobvyklí. Dokonce i ten jindy tak bojovný brhlík na to nadělení koukal v němém úžasu!

obr.5

A znechucený výraz paní pěnkavové mluví za všechno!

obr.6

obr.7

A na závěr toho hnědého plžího nadělení dám pro změnu tygra mezi plži: slimáka největšího.

obr.8

Potkala jsem ho jen jednou a skutečně tedy svými rozměry i zbarvením budil úctu. Netušila jsem, co to je – ale strejda Google ví všechno!

http://www.snailworld.eu/articles.php?article_id=174 Vypadal opravdu dost nebezpečně, raději bych na něj nesahala – mohl by mi ukousnout prst. On je to totiž dravec, který žere menší spoluplže – včetně těch hnědých, španělských…

K-sova

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotopříběhy se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

19 reakcí na Plži-bezdomovci

 1. avespasseri napsal:

  Pěnkava opravdu nebyla zjevně dvakrát nadšená :-))))

  To se mi líbí

 2. Strejda Olin napsal:

  Mám je na zahradě všechny 😦

  To se mi líbí

 3. K-k. napsal:

  blahopřeju ke zkompletování sbírky – jistě z toho máte radost! 😉

  To se mi líbí

  • Strejda Olin napsal:

   Strašnou 🙂

   To se mi líbí

   • K-k. napsal:

    Já to tušila! 😀
    Chtělo by to kachny „běžce“ – ovšem je otázka, jestli by krom plžích bezdomovců nesežraly i zbytek zahrady http://www.indickybezec.cz/plzak-spanelsky/

    To se mi líbí

   • Cech napsal:

    Ba né je to mírotvorný zabiják, sice takové poněkud hygienické „čuně“ ale opravdu věčně hladový a připravený od rána do noci něco sežrat.

    Tak jak se k nám přistěhovali Španělští bezdomovci, stejně tak si s nimi poradí jiní cizinci.
    No ale zase na druhou stranu aby té migrace nebylo do budoucna tak nějak moc.
    No jistá výhoda je že :

    Proto asi tuto formu migrace ano.

    To se mi líbí

 4. Bavor V. napsal:

  Trochu kultury do zahrady. roku 1948 se 22.března narodil Andrew Lloyd Weber, a jako vzpomínku posílám jednu Evitu https://www.youtube.com/watch?v=3-kSYWasX50

  To se mi líbí

 5. Hudec napsal:

  Nechovám k těmto plžům pražádné sympatie.
  Z jednoduchého důvodu.
  Na rozdíl od těch s domečkem se nedají jíst!
  Je v tom něco symbolického – ti plží „bezdomovci“, kteří nemají kde hlavu složit, vypadají odporně. Na rozdíl od spořádaného a úhledného šneka.
  Připravovat šneky je, mimochodem, také pěkně hnusná práce, zkusil jsem jen jednou a nebudu opakovat. Kupuji je ovšem jako mražený polotovar, devět kousků na alobalovém tácku. Stačí jen na chvilku vrazit do trouby, zapéct a pak už jen vydloubávat z ulity. Jsou na to takové speciální kleštičky a vidlička.
  Jako předkrm skvělé, mohu jen doporučit. Jako příloha křupavá bagetka, není-li k dispozici čerstvá, možno rozpéct trochu v troubě. Víno nepochybně bílé, nejlépe lehké svěží – nyní mi nějak náramně zachutnaly rakouské veltlíny. Pro slavnostnější příležitost pak chablis – třeba od Romaina Boucharda „Vau de Vey“ – to je ovšem 1er Cru, to pijte jen s nejlepšími přáteli, pro jiné by ho bylo škoda.
  Hezký den přeju, a díky – autorka mě přivedla na správnou myšlenku – musím zase někdy koupit šneky!

  To se mi líbí

 6. rybářka napsal:

  Plzák. Po velkém studiu vzájemné snášenlivosti různých druhů květin vytvoříte malý umělecký zázrak do velké náhrobní mísy a po třech dnech, kdy jedete ještě rozechvěni svou vlastní tvořivostí zázrak zalít, najdete pár ožraných stonků. Stejný estetický zážitek při pohledu na osázené hroby v okolí vašeho hrobu.
  Na zahradě pak plzák vede o celá prsa v rychlosti likvidace vámi osázených záhonů zeleniny, či květin. Pokud si jedete zarybařit časně, v dobu nekřesťanskou ještě za tmy, protože není většího zázraku, než probouzení lesa, vody, ptáků, zvěře a vůbec celé přírody, pak počítejte, že 50 % zážitku z probouzení přírody schlamstnou hordy ublemtaných plzáků. S probouzejícím se úsvitem zjistíte, že jste si jich několik roztancovali po svém rybářském místě a nebo i rozsedli. Pak klacíkem šťouráte jejich rozblemcané zůstatky z bot i zadní části kalhot, a než se zadaří, je slunce v plné parádě, stejně se vám ekluje v těch místech i kalhotách sedět, začnete tedy balit. Za pár hodin pak zjistíte, že jste nebyli dostatečně důslední v očistě podrážek kanad, nebo zadní části kalhot. Zápach pozůstatků těchto tvorů na koberečku, či sedačce, je po dni v rozpáleném autě naprosto příšerný. Gruntujete auto, ale stejně to pořád cítíte.
  Občas si v bezradnosti pomyslím. Kdybychom zůstali doma na severu, tak tam plzáci nikdy nebyli. A vida ! Jsou tam také. A jací !

  To se mi líbí

 7. M-T napsal:

  Hrozná havěť, snad nezničitelná. Navíc zase byla celkem mírná zima, aby jim nějak ublížila (těm „španělům“). A rozdíl mezi slimákem a plzákem je tady:

  https://www.google.cz/search?site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1517&bih=714&q=plz%C3%A1k+a+slim%C3%A1k&oq=plz%C3%A1k+a+&gs_l=img.1.0.0i24.2807.8840.0.11904.8.7.0.1.1.0.179.1214.0j7.7.0.msedr…0…1ac.1.62.img..0.8.1213.8nyUcpE9T8U#imgdii=_&imgrc=WPpQukTzL1li6M%253A%3BlGzsGp9tRvWg7M%3Bhttp%253A%252F%252Fnd05.jxs.cz%252F060%252F993%252F78573c5a7a_78713801_o2.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fz-prirody.blog.cz%252F1108%252Fplzak-nebo-slimak%3B762%3B451

  To se mi líbí

 8. Rosťa napsal:

  Moc se to sem nehodí, ale stojí za přečtení. V ČT to nedají
  http://www.nwoo.org/2015/03/22/do-narodniho-centra-obrany-rf-byli-pozvani-vojensti-atase-zemi-nato/

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.