Zrození Babiše


Není to tak dlouho, co jsem tu odkazoval na vztah příčiny a důsledku. Babiš je, ať se to komu líbí nebo nelíbí, také jen důsledek. Důsledek politikaření tak zvaně zavedených partají na úkor státu. Všechny dosud vládnoucí strany se věnovaly více svým protivníkům, než potřebám ekonomiky a tím ekonomiku podrážely, což se samozřejmě projevilo na peněženkách voličů. Většinou ovšem negativně. Rovněž léta neřešené případy rozkrádání státního bohatství různými veksláky, podvodnými zelináři a podobnou verbeží spolu s úplatkářskými aférami i parlamentní nemohoucností, měla za svůj výsledek jediné. Objevil se Babiš. Podnikatel a miliardář. Ale český podnikatel a český miliardář. Myšleno samozřejmě podle daňových odvodů. Na rozdíl od jiných podnikatelských pokusů o vstup nevstup do politiky, Babiš založil své hnutí právě proto, aby mohl ovlivňovat zákony. A přišel s programem, který oslovil všechny vrstvy obyvatelstva, zaměstnanci počínaje a zaměstnavateli konče. Přišel totiž s programem, na který každý slyší. Také podle své nátury reaguje. Že nejvíce křičí Kalousek a jeho druzi, je celkem pochopitelné. Babišovou snahou je zavést do podnikání aspoň nějaký řád. A to se Kalouskům a s ním i Fialům pochopitelně nelíbí. Že křičí i Sobotka je také pochopitelné. Babiš totiž ohrožuje i postavení sociálních demokratů, protože málo mluví a více dělá. A naučil se i gesta, která mají svůj efekt pro diváky. Výlet do Vrbětic a následné přihození financí na likvidaci  tohoto prostoru, to je něco, co se líbí, něco, co se cení. Nemusel tam jezdit a mohl se ještě chvíli nechat přesvědčovat, ale on jel.

Jeho odpůrci mu neustále předhazují jeho podnikání a střety zájmů. Jenže na to volič nějak nechce slyšet. Protože Babiš se nikdy svým podnikáním netajil, na případné střety zájmů i upozorňuje předem.  A lidé jej volili takového, jaký se jeví.

Ale kdyby nebyl Babiš, byl by někdo jiný, někdo podobný. Protože volič má zavedených partají plné zuby. Proto je nesmyslné hledat u Babiše nějaké extra úmysly. On jen obsadil prostor, který mu jiní vytvořili. A vytvořili jej svou stranickou zaslepeností. Za vydatné pomoci mediální žumpy. Babiš není příčina. Babiš je důsledek. A Babiš bude do té doby, dokud bude potřebný. Jenže to napřed musí jiní zmizet; Kalousek, Sobotka, Fiala a většina pisálků a televizně rozhlasových kecálků.

Bavor podpis_rex2

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

28 reakcí na Zrození Babiše

 1. strejda napsal:

  Článek by mohl pokračovat takto:
  Demokracie se v Česku vyprázdnila. Mohou za to rukou společnou a nerozdílnou především voliči a jejich politici. Ale také parametry nastavení politiky. Stejnou, podobnou nebo i horší krizi politiky nacházíme v celé Evropě. Voliči na své problémy hledají nové modely řešení, nové způsoby. Zatím se ale drží zavedených mantinelů. Říkají, že věří na demokracii a svobodu. To ale říkal i minulý režim a tak pouhé tvrzení o demokracii či svobodě se stalo očekávaným klišé. Takový elegantní obal. A uvnitř je k demokracii spějící Irák, Afghánistán, Libye atd. atd. A snad brzy již i demokratická Sýrie.
  Voliči ještě stále věří na demokracii a tak hledají demokratická řešení. U nás je to Babiš a jeho ANO. Žádná výhra, ale co by byla výhra? Kde a u koho ji hledat? Lepší vrabec v hrsti než holub na střeše.
  Dnes to není, a ani u nás nikdy nebyla volba mezi dobrým a ještě lepším. Dnes je to již jen, řečeno kulantně, volba. A Babiš z mnoha důvodů tahá za lepší konec. Je nový, je čistý, a dává naději. Nic víc. A volič? Ten vlastně nemá co zkazit. Na něm již dlouho vůbec nezáleží. A pokud ano, je nutné mu vyčistit hlavu aby přijal vrchností schválené názory. Vtloukači jsou již připraveni.

  Tím by mohl článek končit.

  A co dodat? Sedíme na lodi, která někam pluje, nikdo neví pořádně kam, kolem je plno trosečníků, kteří nalézají na palubu a nemůžeme se jim divit. Jejich lodě jsme zničili s přesvědčením, že jsou to ubohé kocábky a oni si zaslouží něco lepšího. Těm šťastným z nich jsme místo nich nechali jen záchranné čluny. A my jsme přesvědčeni, že když se to desetkrát nepovedlo, tak to po jedenácté bude kolosální úspěch. 🙂 A velení naší lodě má sbaleno a objednány vrtulníky na převoz do bezpečí ve svých vilách za louží.

  To se mi líbí

 2. Cech napsal:

  Babiš jako náš oligarcha, který potřeboval zabezpečit svůj majetek postupoval velmi obezřetně.
  Koupil politický projekt ANO a k němu přikoupil potřebná masmédia.Tímto se vyhnul nutnosti soupeřit o masmédia, která byla do té doby nástrojem konkurenční elity, aby mohla vládnout Česku bez fyzického donucování.
  Takto mohl zcela samostatně spustit vlastní výrobu konceptů souhlasu. Proto nyní on rozhoduje které zákony bude realizovat (za příslušný elitářský poplatek) pro ostatní elitu v Česku.
  Proto chce li nějaký další oligarcha prodat své rozhodnutí Čechům musí Babišovi řádně „mastit“. Prozatím Babiš blahosklonně nechává ostatní oligarchy, pro ně vyrobený souhlas tvarovat.
  No otázka je ovšem do kdy.
  Tož tak.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Tak to může být i nemusí, ale zasaďte slunečnici do vyprahlé pouště. Nevyroste a nevyroste. Začněte i zalívat a zázrak je tu. A tak je to i s Babišem. Kdyby neměl potřebné živiny, dodávané vyprázdněnými partajemi, nikdy by mu žádné ANO nebylo nic platné. A že je Babiš? Kdyby nebyl on dnes našel by se někdo jiný zítra. Babiš je pouze a jen důsledek.

   To se mi líbí

 3. Rosťa napsal:

  To se mi líbí

 4. moskyt napsal:

  OT. Měj na paměti, že na Slunce se teleskopem bez filtrů můžeš podívat jen dvakrát v životě. Poprvé pravým okem a podruhé levým.

  To se mi líbí

 5. Strejda Olin napsal:

  Do politiky vstoupila persona non grata – stará struktura s puncem agenta Stb, vzdělaný, schopný a zdá se že i slušný člověk, úspěšný a bohatý člověk. Nahlédneme-li do jeho životopisu (http://www.anobudelip.cz/cs/o-nas/blogy/12512/muj-podrobny-zivotopis), vidíme nevšední životní dráhu a profesní kariéru, kterou se může pochlubit jen málokterý z politiků. Nelze přehlédnout jeho obchodní a podnikatelské schopnosti, vysokou inteligenci i vzdělání. Ovládá francouzštinu a angličtinu, maturoval v Ženevě, promoval s červeným diplomem, žil ve Francii, Švýcarsku a Maroku, byl prezidentem mezinárodní organizace studentů, jako delegát PZO zastupoval v zahraničí15 firem. Když se po převratu ve svých 36 letech vrátil na Slovensko, měl za sebou 30 let života v zahraničí. Od roku 1992 buduje firmu Agrofert. Úspěšně. Když ve svých 57letech zakládá hnutí ANO a vstupuje do politiky, má za sebou „kus práce“, „něco“ dokázal. Tím se nemůže prezentovat žádný z předních politiků, z nichž většina má za sebou jen kariéru užvaněného politika, život bez odpovědnosti, zkušenosti z politikaření, intrik, kuloárových bojů, planých slibů, partajničení a téměř žádné výsledky.

  Z Andreje Babiše se stala pro smečku tlučhubů a budižničemů persona non grata. Bez ohledu na to, že se ohánějí právním státem, jako demokraté neuznávají presumpci neviny a zavedli proti němu „trestní řízení“ jako proti podezřelému, je obviňován bez jediného důkazu jen na základě domněnek a spekulací, že by (kdyby chtěl) mohl své ministerské a politické funkce využít ve svůj prospěch.
  Úspěch se zkrátka neodpouští ani v nejvyšších kruzích, neschopní diletatni podle sebe soudí jiné a strach z konkurenta má velké oči.
  Ano, přátelé, takovou neschopnou a současně všehoschopnou sebranku si lidé opakovaně volí do vedení státu, svoje osudy vkládají do špinavých pracek. Taková pakáž má zastupovat v parlamentu moc lidu, přijímat zákony a vládnout.

  To se mi líbí

 6. Slim napsal:

  OT.
  Bavore, vyslal jsem muzikálního kleprlíka. 🙂

  Nechte PC a podívejte se na zatmění.

  Což mi přivádí na mysl ten starý vtip o spolehlivosti informačního řetězce:
  Ministr řekne náměstkovi. Zítra v 9 bude zatmění slunce, tedy něco, co se každý den nevidí. Pracovníci nastoupí ve společenském oděvu na nádvoří. Podám výklad. Bude-li pršet, nebude nic vidět a v tom případě půjdeme do hlavního sálu.
  Náměstek vrchním ředitelům: Na pokyn ministra bude zítra v 9 zatmění slunce. Bude-li pršet, nebude to na nádvoří ve společenském oděvu vidět. V tom případě se uskuteční zatmění v hlavním sále, tedy něco, co se každý den nevidí.
  VŘ vedoucím odborů: Na pokyn ministra zmizí zítra v 9 slunce ve společenském oděvu. Ministr dá pokyn, kdy má pršet, což se nevidí v hlavním sále každý den.
  ŘO vedoucím oddělení: Bude-li zítra v hlavním sále pršet, tedy něco, co se nevidí každý den, zmizí v 9 ministr ve společenském oděvu.
  VO pracovníkům: Zítra o deváté zmizí ministr. Škoda, že se to nedá vidět každý den.

  😀 TAK,UŽ TO JEDE!

  To se mi líbí

 7. ji5 napsal:

  Je-li Babiš někomu nebezpečný, jsou to jeho političtí předchůdci. Proto proti němu ostře (opozice) i obezřetně (Sobotka a jiní s máslem na hlavě, ale mocenskými ambicemi) vystupují. Varují veřejnost, že není jako oni a tím ohrožuje celý systém. Tedy ten jejich, samozřejmě.

  Oni přece 25 let nebudovali systém, aby jim do něj vstoupil člověk, který jim ho bude bourat. Teď jsou zděšeni, že jim Babiš jejich systém bere. Nemají proti němu jiný argument než ten, že se takhle politika nedělá. Tu přece umějí dělat jen oni.

  Míra ohrožování naší společnosti Babišem by se dala lehce dokázat, kdyby byla zasedání vlády veřejná a bylo možné zjistit, kdo prosazuje a nebo blokuje určitou věc a nebo proces.

  Babišovi vyčítají jeho vizi řídit stát jako firmu. V mediích je ale zcela opomenuto vysvětlení, co tím myslel. Totiž to, že je nutné analyzovat jednotlivé projekty tak, aby existovaly jasné důvody pro jejich realizaci, analýza ceny, byly zřízeny kontrolní body, které umožňují včas předejít ztrátám a na konci projekt vyhodnotit, aby se příště neopakovaly chyby.

  Kdyby tato filosofie byla bývala uplatněna při stavbě tunelu Blanka, projektu Opencard a mnoha dalších, nebylo by došlo k tomu, co vidíme teď.

  Primátorka Prahy se nedávno omluvila za to, že řekla, že za „Blankou“ byl debil. Svůj výrok opravila konstatováním, že těch debilů bylo mnoho. Urazila tím svoje předchůdce, protože právě jejich nekompetentnost tím napadla.

  Spěchám dodat, že stejně debilní politiky lze najít v Kanadě. Této situaci obecně nahrává obezlička známá jako“politická (nikoli hmotná) odpovědnost“, vedoucí k tomu, že se ministrem může stát kdejaký pitomec, pokud má správnou politickou příslušnost a případně statisticky vhodné pohlaví.

  Kdyby existovala trestní odpovědnost, bylo by mnoho kanadských i českých politiků dávno ve vězení. Zejména ti, jejichž IQ nestačí na to, aby si kdy položili základní otázku „co se stane když…?“. Takovou otázku si připouštějí jen ve vztahu vlastní kariéry a protivení se vůli strany.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Nejen stát řídit jako firmu, ale i firmu řídit jako firmu. Momentálně jde o Černou díru zvanou ČT. Její neprůhlednost a snaha o rozkrytí finančních toků bude dalším důvodem k řevu potrefených hus.

   To se mi líbí

  • brtnikvbrlohu napsal:

   Ke čtvrtému odstavci – pohled z Kanady a se zkušenostmi z tamějšího systému se to tak může jevit, ale pro zdejší prostředí a danou osobu bych spíš vycházel z představy „být absolutním vládcem“, – autor tu naráží na úskalí zvané „projekce“.
   Navíc se jeví – že si dává setsakramentský pozor aby se v jeho bezprostředním okolí objevil někdo kdo by jej intelektuálně přerostl, vyžaduje naprostou poslušnost.
   Dál se rýsuje docela kolosální průšvih kolem chystaných „on line registračních pokladen“ – v daných termínech to prostě nejde stihnout a fungovat to bude jako open card. Jde o obecný názor IT specialistů, ověřený i hovorem s profesionálem s celoživotní praxi v oboru.

   To se mi líbí

 8. Jos napsal:

  Nějak mi ten obraz nesedí. Stav země po řadu let z 90% ve spolupráci s lumpenpravicí utvářela a dosud utváří zaprodaná masmédia. Zaprodaná pravici a tomu nejobskurnějšímu, co dokázala pravice jako ODS, ODA, TO09 a podobní (na př KDU) zvláště v 90.letech a v letech vytvořit. Od Klausovy „privatizace“ až po církevní restituce nedávno. Proti tomuto bloku prostě neměl a nemá běžný občan šanci. A nějaká strana jako je ČSSD neměla nikdy sílu pokleslá až zločinná paradigmata pravice vyvrátit a nastavit jiná. A výsledek – Babišova vláda je jen zákonitý důsledek situace a moci tohoto bloku. Kromě finanční síly a vlastnictví medií Babiše nahoře nic nedrží. Vůbec nic totiž nepředvedl. Zatím jenom testy, co všechno si bude moci v budoucnu dovolit. Ať už je to na př. posazení Válkové do funkce ministra spravedlnosti, a její setrvání poté co urazila všechny občany blábolením o tom, jak krásně si ti Češi žili za Adolfa Hitlera. Vždyť se jim vcelku nic nedělo. A člověk si jen se vztekem vzpomene na těch více než 300 000 obětí toho krásného života za Ády. Děs. Už tenkrát měla letět jako vyhozený papír. Podobný test je Krnáčová coby primátorka v Praze. Člověk, který neumí česky, a kterému ještě neoschl papír o udělení státního občanství ČR. A k tomu všemu naprosto neuvěřitelná, pro normálního občana zcela vyloučená a nemožná minulost Krnáčové. Najděte si její životopis. Krnáčová je jen brilantní ukázka arogance ANO, potažmo Babiše. A samotný Babiš nám ve svém vlastním životopise klidně naservíruje, že za normalizace, coby studentík, každé léto jezdil na brigádu do Švýcarska. Jako by to bylo běžné. Každý kdo znal tehdejší situaci dobře ví, jak „běžné“ to bylo. Zvláště když Babiš naznačuje cosi o politickém pronásledování. Každý kdo Babišovi věří by se měl rychle probrat. Babiš je totiž jen ukázka pokleslé limpen buržoazie narozené a vzniklé z Klausových „reforem“. Babiš je čistý průšvih a nebezpečí.

  To se mi líbí

  • Jos napsal:

   Sorry, má být “ lumpen“ buržoazie

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Jak že by si jej vytvořil Klaus úmyslně?

   To se mi líbí

   • Jos napsal:

    Klaus si chtěl hrát na pánaboha a stvořit kapitalismus za týden. Jenže mu toho fouknul ďábel a tak se mu vylíhlo cosi neuvěřitelného – lumpenburžoazie. Jména, a je jich dost, zná každý. Babiš tam patří. Bývalý nomenklaturní kádr, s vlivnými známostmi, a zapsaný bůhvíkde. Nejen u STB.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Ale to pořád nevysvětluje, proč má úspěch v politice. A ten má proto, že mu někdo udělal prostor. A to nebyl Klaus, ale Kalousek se Sobotkou.

     To se mi líbí

     • Jos napsal:

      Sorry Bavore, ale to co tvrdíte je nesmysl. A vůbec srovnání Kalouska a Sobotky do jedné řady je totální minela. Je to přesně to, co se nám leta snaží nakecat a nalhat media a vy jste si na to, společně se mnoha jinými, naběhl. Že všechny strany jsou stejné. ČSSD jako TO09. To si vážně myslíte, že by Sobotka coby premiér z řad ČSSD mohl vůbec jen uvažovat o zavedení takových svinstev jako byly třeba církevní restituce, nebo julínkovské vydírání ve zdravotnictví a mnoha dalších sviňáten prosazených a zavedených pravicí? Přes to by mu ve straně nejel vlak, protože to nedovoluje základní paradigma takové strany jako je sociální demokracie. Media se pečlivě a pilně starají o to, aby běžný občan netušil co se skutečně děje, jaký je stav země ve které žije. Vezměte takového Paroubka. Z toho media udělala svými podpásovkami a manipulacemi veřejného nepřítele číslo jedna. Nikdy a opravdu ani náhodou ovšem media občanovi nesdělila, že Paroubek byl daleko a bezkokurenčně nejúspěšnější premiér v celé polistopadové historii. A spousta občanů to spapala i s navijákem a jako ovce se vrhli na Paroubka jako zloducha a zaházeli ho vejci. A totéž se týká dosud všech vlád vedených ČSSD. Všechny byly podstatně úspěšnější než pravicové vlády. Ovšem většinový občan to netuší. Když media pochopila, jaký totální propadák byly medii adorované pravicové vlády, začala občanům očkovat nesmysl, že všechny strany jsou stejné. Což je jen účelová lež, protože to nejhorší svinstvo za posledních 25 let pochází prakticky výhradně od pravicových vlád. Tím ovšem předložila občanům zcela nesmyslnou představu, že je třeba volit za každou cenu něco nového. A vyvořila prostor pro takové týpky jako byl soukromý fízl Bárta a teď oligarcha Babiš. Prostě místo profláklé pravice podstrčili veřejnosti dalšího pravičáka, tentokrát bývalého STBáka s miliardami který se stará zatím jen o přísun veřejných peněz do Agrofertu. A Sobotka má hlavně tu vadu, že vzhledem k volebním výsledkům s tím nemohl a nemúže v podstatě nic dělat. Neovládá žádná media. A mně připadá jako totálně nesmyslné tady poté, co pravice děsivě rozvrátila a poničila zemi, jako řešení společně s podvodnými medii vyzývat k útokům a útočit proti levici.

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Josi
       až do posledních voleb jsem byl voličem socanů. Jenže právě nevýrazný, až skoro uťápnutý Sobotka způsobil, že je pro mne tato strana nevolitelná. A žádná mééédia na to vliv neměla. Jen Sobotka a jeho lavírování po sesazení Nečase. Totální zblbnutí z nenávisti vůči Zemanovi. Takže ačkoli je šéfem socdem, tak je pro mne stejně odporný jako totální podvodník Kalousek. A právě tím svým postojem otevřel dveře Babišovi. Takže žádná žumpalistika, ale Sobotka sám svými postoji. A takto evidentně uvažovalo více lidí.

       To se mi líbí

      • Jos napsal:

       Teda promiňte Bavore, ale velmi se mýlíte. Ta metoda předhoditit lidem do voleb „spasitele“ byla vyzkoušena už v předchozích volbách v odobě Víta Bárty. Už tehdy byl medii vytvořen prostor pro podobné obskurní zachránce. Za toho Sobotka vůbec nemůže. Jenže Babiš je další takový spasitel, mnohem bohatší, obratnější, či spíše poučenější a nebezpečnější. A občané se z případu Bárta vůbec nepoučili. Kromě toho u ČSSD je osoba předsedy daleko méně důležitá než třeba u ANO, které s vůdcem stojí i padá. Daleko důležitější a závažnější je sociálně demokratické paradigma. Z toho předseda ČSSD prostě neuteče. Dává mu závazné hranice za které nemůže. To a právě jen to vymezuje co budou strany dělat. Žádné plky z volebního programu. K jejich plnění je nikdo donutit nemůže. A také je to přesně to, co prakticky všem stranám v ČR chybí (snad kromě KSČM a trochu Zelených). Není tu nic co by je nutilo plnit předvolební sliby. A u takových jako je Babiš to platí úplně extrémně. Nikdo netuší, ani jeho straníci ani jeho voliči co bude Babiš dělat. Vlastně jedno je jisté – bude si dělat cokoliv se mu zachce.

       To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Osoba předsedy u socdem je fakticky méně důležitá, ale opticky a pro většinu voličů, je naopak zhmotněním strany. A jak se chová předseda, tak je posuzována celá partaj. Vzpomeňte si, kolik preferencí měli před balancováním s Rusnokem a kolik jim zbylo poté. A mohli se ostatní členové partaje snažit jak chtěli, postoj Sobotky byl rozhodující.

        To se mi líbí

      • Jos napsal:

       Pokud se u soc.dem. objeví schopný vůdce bude bleskurychle a bez milosti provedena jeho poprava v mediích. A veškerá politika se smrskne na vajíčkáře, hvízdače a podobnou verbež. A přisadí si šmejd Šafr a jeho kamarádi. To je prostě fakt. Dokud nebude zničen blok pravice a medií nemá schopný vůdcena levici šanci. Zeptejte se Paroubka.

       To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Co to je schopný? Jediný opravdu schopný byl Zeman. Paroubek měl příliš citlivé ego a nechal se vyprovokovat. Nedokázal Zemanovsky být nad věcí

        To se mi líbí

  • Strejda Olin napsal:

   „Po ovocích jejich poznáte je“ (Mat. 7/16)

   To se mi líbí

 9. Jiří Brož napsal:

  Tady je pozoruhodné, že podobné mesiášské eklektiky, kteří ničemu nerozumějí, ale vynikají touhou řídit a ovládat druhé, tak aby z roku na rok obsadili všechny politické nejdůležitější posty v zemi, navíc s minulostí komunistického hochštaplera, Stbáckého donašeče a obchodníka s nám tehdy spřátelenými teroristickými arabskými zeměmi (Libye, Egypt, Sýrie) s chemickými produkty (výbušnina použitá v letadle vybuchlém na skotským Lockerbie pocházela z Československa)

  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kalendarium/255654-memento-jmenem-lockerbie-mnohe-odpovedi-zustaly-ukryty-v-troskach/

  pak nemá ve vyspělých zemích na západ od nás obdoby. Jsme v tomto banánovou republikou, s přetrvávající mentalitou nevyspělých komunistickým smrádkem se socialistickým teplíčkem vyfutrovaných spoléhačů se na „ty nahoře, že se o nás postarají“.

  Za to jim dámě generální pardon aby si mohli dělat co chtějí. Jen proto, že chceme aby se o nás a za nás postarali. Je to přesně ten přístup, kdy než bych se musel trochu namáhat sám a zajistil si to nejlepší pro sebe sama podle svých nejlepších schopností, talentu a píle – přenechám toto nějakému erárnímu poslíčkovi, který si podobně jako zelináři za socialismu za dodávku nám rajčat III. jakosti od nás vyúčtuje cenu za I. jakost. Ti, co jim (stejně jako za dob toho socialismu) stačí ta III. jakost se zaradují, protože bez práce dostanou něco, co by jinak museli podepřít vlastní prací a úsilím, nyní dostanou od státu zdarma, byť v té nejnižší jakosti. Bohužel je to zase jen o tom, že u nás tento standard jakosti nemalému vzorku lidí postačoval. Husákovo 3+1 a gulášek z RaJe za předstírání práce v zaměstnání a přikrádání si ze státního.

  Bohužel cena za tento komfort je příliš vysoká a hrozí navíc morální hazard jako projev sociální nákazy flegmatismem a odevzdanosti se „těm co makají“ a „nekecají“.

  Nic podobného neexistuje na západě, aby tam přišel místní Babiš a slíbil lidem něco, co si tam každý zcela běžně zajišťuje sám anebo skrze instituce, které tam fungují na základě občanského dohledu a orgánů majících v gesci kontrolu a následnou represi (finanční úřady, obchodní komory a následně soudy)

  Politické strany na západě jsou jasným pilířem demokracie a lidé tam nehledají mesiáše z řad oligarchů. Podíváme-li se podrobněji do sousedních zemí jako např. do Rakouska, pak hlavní dvě strany, konzervativní křesťanští demokraté a socialisté vládnou spolu. Voliči jejich prohřešky vyvažují tu o pár procent větší podporou jedné či druhé straně, ale nikdy neprotestovali proti tomu že vládnou už 20 let spolu a že tím eliminují nástup extremistických stran (komunistů či neonacistů). V momentě kdy se pokusila ÖVP s kancléřem Vranitskym o vládu se Svobodnými zareagovala EU sankcemi a izolací. Co se stalo poté? Vznikla snad nějaká nová populistická strana? Ne, naopak posílila velká koalice lidovců a socialistů.

  Ano, v minulých volbách se o to pokusil místní Babiš a to pan Stronach se svoji stranou „Team Stronach“. Oligarchický autokrat Babišova typu. Na rozdíl od něj si ale své miliardy vydělal na volném NEDOTOVANÉM trhu v Kanadě v tvrdém komerčním obchodu s autodíly. Nemá minulost totalitního aparátčíka /v případě Rakouska by musel být v NSDAP/ a nepodnikal nikdy s majetkem státu a už vůbec ne tak, že by mu stát (daňoví poplatníci) na jeho podnikání přispíval z vlastní kapsy.

  Takže pořád zásadní rozdíl. Nakonec když byste si poslechli Václava Bělohradskýho o fenoménu Berlusconi, tak říká, že jeho mediální agentura vlastně „odstátnila“ do té doby monopol státu na zásadní mediální propagandu (Radiotelevisione Italiana) a i když díky ní Berlusconi sleduje své politické cíle, je mediální trh poté co došlo k privatizaci 20% podílu státní TV i ve zpravodajství k větší vyváženosti. Podobně jako u nás společně se vznikem NOVY, i když asi jako u nás spíše směrem k bulváru.

  U nás došlo v tomto případě koupí MAFRY spíše k další privátní monopolizaci médií Babišem, takže jestli snad platí pro někoho Murchoch či snad Berlusconi za mediálního magnáta, pak na našem malém trhu je Babišův podíl, byť ve srovnání s nimi sice zanedbatelně malý, ale svým podílem na našem českém mediálním trhu by si Berlusconi o takovém mohl nechat jen zdát. Přitom Bělohradský Berlusconiho chválí minimálně v tom, že nikdy jeho média nezasáhla do politiky nějakou okatou propagandou.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   A tohle vysvětluje co? Kalouskovu propagandu?

   To se mi líbí

  • Mac napsal:

   standardní brožovaná rozežvaněnost, která se díky křečovité snaze vyvolat dojem intelektuála dlouhými a komplikovanými souvětími, většinou zamotá sama do sebe.
   Viz první věta – brožovanej, nepobolívá vás občas hlava?

   To se mi líbí

 10. Strejda Olin napsal:

  Co si myslíte o nepolitické politice, politických hnutích, konci politických stran apod? Není to tendence k rozdrobení, rozmělnění, oslabení „klasické“ demokracie? Ještě jsem nad tím nepřemýšlel, ale myslím si, že taková ta stranickost měla něco do sebe = občané stejného názoru se sdružovali v partaji, diskutovali a shodli se na nějakých cílech, metodách a formách jejich prosazení, vybrali si mezi sebou své zástupce které znali, důvěřovali jim, kontrolovali je a oni jim skládali účty. Byla to organizovaná a akceschopná síla. Svůj program propagovali, agitovali pro podporu, bylo všem jasné co chtějí, jak to dělají, co dělají. Dnes se mi to zdá být rozplizlé, kromě komunistů skoro všichni chtějí to samé, rozdíl v programech obyčejný volič stěží postřehne, zdá se jakoby se nikomu nezodpovídali, o masovosti se nedá mluvit. Také proto celá politická scéna vypadá jak hejno hašteřivých vrabců nebo různorodá smečka štěkajících psů a karavana jde bez problémů dál.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.