MED ZA HITLERA – Jiří Knopp


Ve čtyřech letech jsem nevnímal okolní krajinu tak, jako nyní. Seděl jsem vedle svého táty a díval se na úzké cesty, vroubené patníky. Míjeli jsme pohraniční hory, smrkové lesy a na dlouhé korbě valníku se třásly a hlomozily ocelové pruty, které jsme – táta, já a závozník – vezli na stavbu opevnění proti Hitlerovi. Tenkrát se říkalo „ proti Hitlerovi“ i když všichni lidé věděli, že se na nás chystá vtrhnout celá Německá armáda.

Každý Čech dokázal napodobovat Hitlera – i já. Sčesal jsem si hřebínkem do čela patku, potom jsem si rukou podržel kousek hřebínku pod nosem, vypoulil oči a zvedl druhou ruku dlaní napřed.

-Udělej nám Hitlera, Jiříku.

A tak jsem dělal Hitlera, dospělí se smáli a dávali mi bonbony, nebo i nějaký ten desetník.

-Neboj se, my mu rozcucháme tu jeho napomádovanou patku.

Vojáci i civilisté byli odhodláni nepustit ani jednoho německého vojáka přes hranice. Armáda byla vyzbrojena moderními zbraněmi a budované opevnění bylo pevné, vyztužené ocelovými pruty, které na stavbu vozil můj táta.

A chlapi začali zpívat: …pojď s námi, Ádo, mašírovat, ať taky něco užiješ. A dostaneš jí do hlavy, žádnej ti jí nespraví… „

Závozník Karel seděl za jízdy na takovém sedátku na konci valníku a volantem natáčel kola tak, aby táta s celým nákladem neskončil v příkopu. Sedátko bylo až u kola, nohy málem šoural po silnici. Byla to nebezpečná práce.

Karla jsem měl rád, byl ještě mladší než můj táta a bydlel u nějakých lidí na půdě. Byli chudí, tak jako téměř všichni v této podhorské vesnici, šest dětí spalo na peci, rodiče v jedné posteli. Ve  světnici byl ještě stůl, dlouhá lavice, dvě židle a největší část místnosti zaujímal tkalcovský stav. Víc se do místnosti nevešlo. Jejich jídelníček byl jednoduchý – brambory, brambory, brambory a kozí mléko.  Před večeří jsem zašel za Karlem na půdu. Nechodil do hospody, jako ostatní. Pořád jsem se ho na něco ptal a on mi rád odpovídal. Říkal, že má doma brášku tak starého, jako jsem já.

-Jirko, ty prej umíš Hitlera?

-Umím.

-Tak ho předveď.

Už jsem ho uměl perfektně a když jsem zahajloval, ještě jsem zakřičel: tááákhle vysoko skáče náš pes. To jsem se naučil od jednoho šoféra z Prahy.  Karel se válel smíchy a po tváři se mu koulely slzy.

Počkej, něco ode mě dostaneš. Mám tady med od lesních včel. Ale nemám žádnou lžíci.  Na, vezmi si na to šroubovák, já s ním také jím. Ohlédl jsem se, jestli za mnou nestojí máma. Ta by mě dala strkat si do pusy šroubovák.   Popadl jsem šroubovák, trochu jsem si ho otřel o kalhoty, jak jsem to odpozoroval od jiných dělníků a zabořil ho do hustého, tmavého medu. Dlouho jsem nic tak dobrého nejedl.

A potom jsem, po pár měsících, viděl Karla brečet. To byly opravdové slzy hrozného bezpráví a bolu. Všichni jsme z té vesnice odjížděli do Protektorátu Čechy a Morava. Opevnění zůstala prázdná a odjíždějící vojáci zpívali smutné písničky. Moc smutné… Třeba – chaloupky pod horami, co se to stalo s vámi…

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Poesie na neděli se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

23 reakcí na MED ZA HITLERA – Jiří Knopp

 1. strejda napsal:

  Hezky a jemně napsáno.
  Je to ale jen část velkého a dlouhého příběhu. Když si pozorně vyslechneme i druhou stranu, tak tam najdeme podobně laděné příběhy. Život obyčejných lidí si je tak velice podobný. A proto na obou stranách existují i podobné lidské příběhy. Lidé by si rozuměli a dokázali se společně domluvit, kdyby nebyly tak zvané vyšší zájmy. Národa, církve, třídy, peněz a moci.
  Na jedné straně vyhlazovací tábory a na druhé hloučky esperantistů, kteří se snažili uskutečnit myšlenku porozumění mezi všemi lidmi a věřili, že když se mohu lidé mezi sebou domluvit nebude válek. Trochu při tom pozapomněli na války občanské, nejhorší ze všech.
  Vyhlazovací tábory společnost odsoudila ale k společné neutrální řeči nenašla cestu. Vítěz přece bere vše! Až přijde jiný vítěz, také bude brát vše. Náš osud.
  A tak máme své příběhy a druzí, třetí a další a další mají také své. Ještě bude hodně dlouho trvat než si začneme vzájemně naslouchat a respektovat se v rozmanitosti? Bude stačit sto let? Kolik lidí bude muset násilně zemřít, přijít o rodnou zemi a naději?

  To se mi líbí

 2. Slim napsal:

  🙂

  To se mi líbí

 3. Rosťa napsal:

  Pěkný článek na nedělní večer.

  To se mi líbí

 4. Hudec napsal:

  Tak.
  Takový nějaký fejetonek bych byl býval čekal v Mladé frontě, Lidovkách, Právu… Ty přece redigují profíci, kteří by takové autory jako jste vy měli znát nebo umět najít.
  Ale tam pusto a prázdno. Nejen k tomuhle smutnému skoro (možná rádoby) zapomenutému výročí.
  Teprve opakovaný vtip se stává vtipem, jak říká můj nejbližší kamarád. A tak vám sděluji, Jiří Knoppe, že mě pořád pěkně štvete – tohle a takhle bych napsat prostě neuměl.
  Všechny palce co mám směřují vzhůru!
  P.S.: Ostatně je to i nejlepší odpověď tomu idiotovi (pardon, pane domácí), co dnes „diskutoval“ o patro níž.

  To se mi líbí

 5. tata napsal:

  Hvězdný přiděl……..nikdy nesmíme zapomenout,odpustit je možné.ve smyslu už to nebudeme vyčítat nové Německé generaci…..dovolit revidovat nikdy,ovšem ostře nepřipustit to co se snaží Karlové,nepovolit aby někdo nakukal mladým to překroutit……jak je to snadné sem dnes pochopil,piši o tom na jiném místě tyká se filmu HABRMANOVÝ mlýn………když jsem to sežral já,jak snadné je ovlivnit mladé.

  To se mi líbí

 6. Petrpavel napsal:

  Tata 15.3.2015 v 09:22 : „….NIKDY se nedovíme co by bylo nebýt 50 léta, jedno je jasné zůstanou velkým argumentem jak je socialismus špatný…“.
  Jsem líný vypočítávat, udělal to za mě dnes „Béda“ jinde, tak si tato přečtěte jak byl špatný :
  „Bez podílu cizího kapitálu, jen z domácích zdrojů a s omezenou zahraniční pomocí, při úplném vypořádání se se znárodněnými zahraničními majiteli po Únoru´48, při spuštěné Železné oponě a mezinárodní blokádě, bez vrácení celého zlatého pokladu a nesplacených válečných reparacích se československým dělníkům, zemědělcům, vědcům, inženýrům, zaměstnancům i intelektuálům podařilo při udržení slušné životní úrovně a životních jistot naprosté většiny občanů vybudovat: 4 atomové, 23 tepelných a 26 vodních elektráren, téměř 400 km dálnic, elektrifikovat železniční tratě, postavit hutní, strojírenské, chemické, potravinářské a jiné podniky a továrny, zmodernizovat zemědělská družstva a dosáhnou téměř 100% soběstačnosti v základních komoditách, provozovat flotilu námořních lodí, položit stovky a tisíce kilometrů energovodů, plynovodů a ropovodů, zavést zcela nové výroby niklu, hliníku a umělých hmot, postavit a provozovat jesle, školky, školy, odborná učiliště, polikliniky, nemocnice, kulturní a společenské domy, sportovní stadiony, rekreační střediska. Od základu bylo území republiky pokryto TV signálem, ne sice ideálně, ale přesto se udržovaly kulturní a historické památky, podporovaly se divadelní a umělecké soubory a soubory lidové tvořivosti. Vybudovala se podstatná část pražského metra s 38 stanicemi, obrovské prostředky se vynakládaly na industrializaci zaostalého Slovenska. Postavily se stovky obytných sídlišť s 200.000 panelových domů a 1.200.000 byty, což představuje 55% všech bytů a 30% veškerého bytového fondu. Dekrety na tyto byty se předávaly rodinám bezplatně. Ve zbrani byla udržována 200 tisícová armáda v mnoha desítkách vojenských útvarů,16 výcvikových prostorech s 407 bojovými letadly, 101 vrtulníkem, 4.585 tanky, 4.900 obrněnými transportéry a BVP, 3.445 děly a raketomety a 77 zařízeními odpalovaní raket. Pro případ války a v rámci Civilní obrany byly vybudovány objekty, které by dnes bylo naprosto nemožné postavit. A ještě zbylo dost prostředků pro zahraniční pomoc rozvojovým zemím. Nízké platy byly vyváženy dotovanými cenami potravin, bydlení, hromadné dopravy, lékařské péče, kultury, umění, sportu a mnoha jiného. V roce 1989 měla SBČs k dispozici 105 tun měnového zlata v hodnotě 15 – 17 miliard Kčs, hotovost ve výši 85 mld. Kčs a žádné vnitřní dluhy. Státní dluh činil pouhých 24,2 mld. Kčs, v roce 1993 již 158,8 miliard a letos astronomických 1.412.900.000.000 Kč! Ani za tisíc let se nepodaří ho splatit. Ne vše se dařilo, ne všechno se dělalo správně, ne všeho bylo vždycky dost, také jsme nebyli se vším spokojeni a také jsme si zanadávali.“

  To se mi líbí

  • tata napsal:

   Hele s Vámi je to marný………vždy s VÁMI doplatím na svoji upřímnost,málokdo tady zveřejňuje i bezprostřední pocity……….musím říct že v mém případě skorem vždy překrucujete co já sděluji………dá se říci že vyloženě lžete,není to už že se vyjadřuji Špatně ………..JE marné S VÁMI diskutovat,Vy si vždy vyberete demagogii……….můžu stále vypisovat je to dokonce myslím včera kdy sem v reakci na PETRA………NAPSAL něco ve smyslu at se na mě nikdo nezlobí stejně se mi žilo lip dříve,přesto že finančně sem na tom byl líp v tomto než sem šel do DŮCHODU……… vaše reakce poučujete mi jak to bylo dříve.Jako bych já měl nazor KARLŮ

   A POUŽIJETE NA TO větu vytrženou z kontextu………………Tata 15.3.2015 v 09:22 : „….NIKDY se nedovíme co by bylo nebýt 50 léta, jedno je jasné zůstanou velkým argumentem jak je socialismus špatný…“.

   OVŠEM tato věta nebyla napsaná že si to myslím já,ale že ten argument používají ty Karlové……..A BOHUŽEL ty mrtví se těžko vysvětlují………jak jinak to zní že ale už jsem si zvykl že jste demagog.

   BOHUŽEL MĚ MRZÍ že se našlo 5 palců nahoru,samozřejmě je dali ZA to co popisujete o socialismu,ale měli by si uvědomit Z TOHO CO piši nejsem zde nový,že má slova překrucujete
   ……….ano nejsme jako oni……..hlavně že tady kritizujme překrucování faktů a pak se najde 5 lidí co dají palce nahoru za naprostou hloupost,ne ty argumenty ty sou v pořádku……….ale v jaké byli použity………je mi VÁS v tomto případě lito a ještě víc mě mrzí těch nerozvažovaných 5 palců.

   A TO takovým způsobem že pociťuji marnost,se zúčastňovat kde si vice nerozmyšlí koho pochválit,pochvala by měla byt za pravdu ve smyslu na co se reaguje a vy jste to zneužil.

   Zkuste se zamyslet ty co jste dávali ty palce…………

   To se mi líbí

   • tata napsal:

    NIKDY se nedovíme co by bylo nebýt 50 léta,jedno je jasné zůstanou velkým argumentem jak je socialismus špatný…..JESTLI jak jste naznačil ,že jiná možnost nebyla ,možnost je vždy ovšem výsledek neznámí.U mě bohužel převládá pocit,že to vtom historickém odkazu škodí ještě víc teď ty mrtví to je argument který se blbě vyvrací.jestli vůbec jde………na druhou stranu realisticky bez emocí a snahou ty zločiny bagatelizovat……..který režim při tak zásadním přechodu společnosti nemá kostlivce.

    i když ta 1věta není moc srozumitelná……..to pokračování přece jen vysvětluje,a stím co zde své názory prezentuji je naprosto zřejmé………..že mě jakoby přesvědčujete o něčem co já nikdy netvrdím.

    Tak do budoucna kvůli mému špatnému vyjadřování abyste ho zase nepřekroutil.

    50 LETA považuji sice za skvrnu,s kterou se nemohu ztotožnit ,obhajovat,i když si podle stále víc indicií že né vše byli zločiny ale někteří skutečně ty lidé se snažili bojovat ,rozvracet režim a jakýkoliv režim by s nimi pro toto zatočil……tím konkretně myslím MAŠINY…….JE MI BLIVNO ,že mi je někdo představuje jako hrdiny…….to k padesátým letům……….ta věta co byla použita proti mě………

    .NIKDY se nedovíme co by bylo nebýt 50 léta, jedno je jasné zůstanou velkým argumentem jak je socialismus špatný…“.

    Znamenala že tu používají Karlové,štětinové……..a blbě se proti ní argumentuje……..aby to nevyznělo že ty některé zločiny vůbec nebyli………Ovšem nic to nemění že v celkovém hodnocení to co jsem prožil za minulého režimu,sem tam byl spokojenější,neměl sem se ani tehdy materiálně špatně,ovšem vtom období po pádu sem materiálně byl lepe na tom,přesto jako celek sem byl spokojen vice z pozice jaké hodnoty vyznávám za minulém režimu

    Doufám že to je s cela jasné,A že se zase nedočkám že někdo bude překrucovat mé třeba né dokonalé napsaní

    To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    tato, lžete, a to dokonce sám sobě.
    Píšete „… OVŠEM tato věta nebyla napsaná že si to myslím já,ale že ten argument používají ty Karlové…“.
    Vždyť přece tento argument jako jeden ze dvou (druhý – bůhví jak by vládli, je možný pro nezavedenou stranu,ale ne pro tuto kterou známe nejméně dvacet let, a známe vládnutí jejich předchůdců, viz „Béda“) používáte vždy v dialogu se mnou když vysvětlujete, že a proč nemůžete volit KSČM. Vy, ne Karlové, ti to vysvětlují jinak.
    Děkuji za palce, ale to není účel příspěvku. Účelem je zastat se pravdivé skutečnosti. Ostatně, cituji „… to, co probíhalo v Československu od února 1948 do – řekněme poloviny padesátých let – byla „socialistická revoluce“. Násilný přechod od buržoasní společnosti k socialistické. VÍTĚZSTVÍ socialismu (konec socialistické revoluce) konstatovala až Ústava z roku 1960 …“

    To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    tata 15.3.2015 v 22:24 :
    “ …A BOHUŽEL ty mrtví se těžko vysvětlují………jak jinak to zní že ale už jsem si zvykl že jste demagog. …“
    Petrpavel 15.3.2015 v 09:22 :
    „ …Tato ….. se správně díváte na padesátá léta. Ano, to bylo špatné. Možná v té době jiná možnost ani nebyla, kdo ví? Další vývoj ukázal, že se poučili a už v tom nepokračovali …“
    :

    To se mi líbí

    • tata napsal:

     Poprvé v naší debatě musím použit hrubé slovo,nebo né jen vidím že jste totální fanatik v tom špatném smyslu.

     když na me jasné stanovisko si melete pořad svou……….bohužel nejste schopen asi pochopit napsané,ja nebudu nikdy už fanatik a co odsuzuji U jednech odsuzuji i u svych.
     NIKDY jsem neměnil prioryty jako VY.V nečem jste si podobnej lidem typu Štětiny

     Lhář jste VY JÁ KSČ nevolím proto že v současné době to znamená vladu pravice ,umíte česky asi ne že?TY vraždy v 50 letech odsuzuji,HOLT JSTE JEN fanatickej demagok.

     TENTO ARGUMENT nemůžete ani svou zarputilostí okecat………..i kdyby všichni lidé jako já co volili ČSSD DALI PŘI POSLEDNÍCH volbách hlas KSČ……….VLADLA BY ZDE pravice………jen fanatik to nepochopí………já s lidmi co volí KSČ PROBLÉM NEMÁM…….S DEMAGOGEM Vašeho typu už jo……….takže si trhněte

     To se mi líbí

     • Petrpavel napsal:

      Posilování (svým hlasem) KSČM znamená vládu pravice – tak to je opravdu konec rozumné diskuse 🙂 .
      Nenapadlo vás tato náhodou, že kdyby KSČM měla víc hlasů než ČSSD, že by ta levicová vláda konečně byla, a že by vypadala určitě jinak než ty všechny dosavadní? Nenapadlo … to přece napadá jenom demagogy.
      Ale chápu to tato dobře? : je to jenom kočkování, oba dva víme, že druhý neustoupí …

      To se mi líbí

      • tata napsal:

       ONO to chce umět čist a to zřejmě neumíte……..samozřejmě že umíte jen jste zaslepen.

       NO nebyla počty jsou jasné ty se nedají okecat,asi je neovládáte,

       UKAŽTE MI VĚTU.kde toto tvrdím………..Posilování (svým hlasem) KSČM znamená vládu pravice – tak to je opravdu konec rozumné diskuse 🙂

       to je VÁŠ problém………..je rozdíl napsat že i kdybych v těchto volbách dal každý co dal hlas ČSSD hlas KSČM………..BYLA BY ZDE PRAVICOVÁ VLÁDA……..počty jsou neprosné………….že ve svém fanatismu nedokážete poznat realitu a rozdíl co píši já a jak to vysvětlujete VY.

       Navíc pustíme se do naprostého scifi………..PADNE ČSSD………..HLASY získá všechny KSČM…..TO JEST 35.36 PROCENTA………..TO JE ROZDÍL PANE ,to co z toho vyvozujete VY………..s toho jasně vyplývá nemožnost sestavit levicovou vládu

       realita s následným pokusem co by znamenal co píši……pravicovou vládu………ČSSD se po volbách dala dohromady s KSČM……….MĚLA BY 35.36 PROCENT……….ANI S OKAMUROU a prodejnými lidovci by neměli šanci sestavit vládu………navíc by to byl kočko pes coby nemohl fungovat.

       Babiš by s komunistama nemohl jít byla by to jeho sebevražda,navíc fungovaní teto vlády by nemělo trvání neboť by tam měl spatnou pozici.na kterou by nepřistoupil a krach teto vlády by byl připsán na vrub levice

       TAKŽE jediná možná vláda by byla ANO,TOP,ODS, LIDOVCI………..pro mě nepřijatelné,proto volím realitu,při rozumné diskusi ne tím VAŠÍM PŘÍSTUPEM V BEZMEZNOU důvěrou v KSČM……….MUŽEM spekulovat že by mohlo byt v horizontu času prospěšné nechat vládnout pravici dál at se znemožní……….vláda BABIŠE,ODS,TOP,LIDOVCU……….ASI BY SE SEŽRALI………PO TOM CO ZDE voliči po 8 letech,, spočítali,, pravici tomu nevěřím ………kdyby se tímto směrem ubírala VAŠE ARGUMENTACE……..NEPŘEL bych se……..myslím si že to je chybné ale připouštím že se mohu mýlit.

       OVŠEM TY KECY CO VEDETE VY že jedině volit KSČM JE SPRÁVNÉ je úplně mimo……..Kdo volí KSČM nemám problém je to jeho přesvědčení a volba kterou považuji pro levicového voliče za rozumnou,při hodnocení reality já volím aby zde nevládla pravice

       KAPIŠTO……..POUŽÍVEJTE MOZEK

       To se mi líbí

      • Petrpavel napsal:

       NADĚJE, to je co očekávám od politiky. Koalicemi ČSSD s kýmkoli (vyjma KSČ, a s tou nechce, ví proč) ta naděje mizela a mizí vždy v nenávratnu.
       Dobře jste to trefil : když voliči nechtějí levici a ani pseudolevici a dají jim málo hlasů, pak koalice TOP+ODS+ANO+KDU (a v opozici KSČM, ČSSD a Úsvit) by byla přesně tím co by bylo potřeba pro konečné probuzení ze sna oné většiny volící tzv. pravici . Hádky, osočování, zvací zákon, podrazy, asociální počiny, podvody … to je to co bych od nich očekával a co by vyhrotilo odpor.
       Nevytrhne mě zvýšení důchodu o dvě stovky, zvýšení minimální mzdy, kvóty pro ženy … a to píši jen o ojedinělých dobrých skutcích stávající koalice, nemá smysl vypočítávat špatné, píše se o tom i tady dost.
       Udržování všeho špatného, konec nadějí na změnu – to jsou koalice ČSSD.
       Mozek přece používámě oba, jen máme jiné pohledy, to se stává.

       To se mi líbí

 7. Petrpavel napsal:

  „…Jestliže na Washington nespadne meteorit, je válka nevyhnutelná. …“
  http://outsidermedia.cz/lze-az-se-ji-od-huby-prasi/

  To se mi líbí

 8. rybářka napsal:

  . Další vzpomínkový korálek, jak moc krásně napsal minule strejda, korálek, který může přispět ke zvýšení si povědomí o době německé okupace u nás. Děsí mne dnešní tvrzení, že němečtí okupanti vlastně nebyli ani tak špatní a je velmi zlehčována zásluha Sovětské armády na pádu nacismu. Mládeži je podsouvána lež, že Hitler vnesl do naší země pořádek a práci. A zamlčováno, že z každého německého postupu čouhal úmysl nacistických cílů, postupná likvidace našeho národa. Lidé, kteří mi vyprávěli příběhy své, nebo svých rodin, nebo příběhy svých tehdejších spoluobčanů neměli důvod lhát. Vypravěči, kteří vzpomínali na zavírání českých škol, na nařízenou germanizační výuku mládeže. Na zavření vysokých škol a deportace studentů do koncentračního tábora, z něhož se někteří vůbec nevrátili. Pro nacisty podřadná slovanská rasa bez nároku na vyšší vzdělání. Zdravotní prohlídky dětí za účelem rasového třídění.
  Nemohoucí babička, kterou jsem kdysi, ještě co studentka, opatrovala po dobu nepřítomnosti její rodiny, mi vyprávěla o svém otci, profesorovi, přímém účastníkovi těchto děsivých událostí. I zrádcích vlastního národa… Také o hrdinství a statečnosti, zaplacené vlastním životem.
  Znalost své historie je třeba považovat za důležitou vědomost pro život, její neznalost vypovídá o naší úrovni. Velmi často čtu o nutnosti se z historie poučit. Chce to však jediné. Znát ji. Jenomže odkud ? Válečná literatura u nás vychází spíše z pohledu nacistů.
  Děkuji autorovi za každý korálek vzpomínek do mozaiky znalostí o této etapě našeho národa.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.