O kognitivní disonanci v pozici EU …


K problémům se základní ideologií Evropské Unie.

 Inu, přesněji, samozřejmě, v pozici Německa. Pro nejzřetelnější vhled do problému si musíme připomenout standardní mantry západně-liberálních představitelů (ať již z EU, USA, nebo těch našich – domorodých), o tom, že hlavním cílem Západu ve vztahu k Rusku je vysvětlení toho, že přijetí základních liberálních hodnot nevyhnutelně povede k rozkvětu naší ekonomiky a ke všeobecnému štěstí. Všechny pokusy strčit nos do reálných výsledků vedou jen k tomu, že nám vysvětlují, že to my sami děláme všechno špatně, kromě jiného jsme si vybudovali masovou korupci.

Ponechám stranou skutečnost, že korupci u nás „nastavili“ stejní západní konzultanti, kteří nám „vštěpovali“ liberální hodnoty., a není tajemstvím, že si mnozí z nich na procesech privatizace přihřáli polívčičku, a to buď osobně, nebo v rámci korporátních skupin. Není také tajemstvím, že privatizace byla totálně zločinným řáděním, které nejenže stvořilo ohromnou vrstvu korupčních úředníků orientovaných na naprosté rozkradení země, ale i naprosto rozvrátilo šance pro normální rozvoj malého a středního byznysu. Vzhledem k tomu, že docházela privatizační aktiva, začali se korupční liberálové věnovat nepřátelským převzetím, tj. ničení cizího byznysu, vyrostlému navzdory jejich přání a úsilí.

Stačí se podívat na redakci zákonů o bankrotu, o soudní praxi, atd. To vše je dílo privatizace, a dokud tato nebude odsouzena, je naděje a víra v konstruktivní růst v zemi velmi naivní. Lidé, kteří vydělali miliony a miliardy zlodějnou, nikdy neumožní normální rozvoj byznysu. Protože v podmínkách normální konkurence se vůbec nedokáží rozvíjet – velká část jich „žije“ jen díky pokračující zlodějně z rozpočtu a další administrativní podpoře.

Ale, vraťme se k základnímu tématu. Lidé, kteří dnes řídí naši zemi, celá její „elita“, zformovaná od konce 90. až k počátku 2000. let, jsou ideovými liberály. Jsou upřímně připraveni bránit „svaté právo na soukromé vlastnictví“ a jsou poslušni příkazů z Washingtonu. Jenom nechtějí riskovat a dělit se o moc v naší zemi.

Takovou situaci ovšem ve Washingtonu tolerovali často – latinskoamerické diktátory, nebo, řekněme, Saudskou monarchii – nelze štítem demokracie a svobody nazvat ani náhodou. Ale ani americký oblíbenec Izrael není žádný med. Ovšem … s Ruskem to nějak nevyšlo. Je složité odpovědět na prostou otázku, co se stalo. Dalo by se toho mnoho vyprávět. Možná je příčina v tom, že se za minulé čtvrtstoletí nepodařilo lidu naočkovat liberální hodnoty a Washington se rozhodl v tomto směru přitlačit na pilu a zesílit liberální politiku v podmínkách začínající globální krize. Ruská „elita“ se ale, za celou tu dobu poprvé, šprajcla v obavě z hrozících lidových nepokojů. No, a USA přitáhly uzdu…

To se samozřejmě nemohlo líbit v EU, ani v Bruselu, ani v Berlíně, kteří měli rozděláno s Moskvou řadu věcí a byli pevně přesvědčeni, že dříve nebo později svoje dostanou –  m.j. i na Ukrajině. Ale společná idea – že se centrum síly musí pro Východní Evropu nacházet nikoli v Moskvě, ale ve Washingtonu – ta zpochybněna nebyla. Ale tady začaly problémy…

Moskva neustále a opakovaně pokládala stejnou otázku: pokud je vaším cílem naočkovat nám nějaké hodnoty a my jsme připraveni je přijmout, proč odštěpujete od Ruska Ukrajinu? Dobrá, s Východní Evropou se to povedlo, tady pomohl Gorbačov – ale tenkrát vás strašila možnost, že se k moci v Ruské Federaci (nebo i jinde) dostali skuteční patrioti? Ale dneska – v čem je problém? Dokonce i v USA jsou politici, kteří to chápou.

Ovšem, pro dnešní USA takhle otázka nestojí. Ony vedou čistě imperiální politiku a do takových diskusí se nepouštějí. Názorným příkladem toho může být paní J.Psaki (mluvčí Bílého Domu). Když je třeba lhát (fakta-nefakta), tak lžou a je-li třeba místo odpovědi na přímou otázku pomlčet – mlčí. Nic si na nich nevezmete, potrestat USA (zatím) nelze. Jen tak mimochodem – jsem názoru, že taková pozice se jim brzy může velmi nevyplatit. Inu, ale v případě Berlína a Bruselu tu vznikají otázky…

Oni chtějí skutečně Ukrajinu zahrnout do své (přesněji-americké) sféry zájmů. Nebudu se pouštět do spekulací, proč – ale zřejmě je tomu tak. Oni si nemohou dovolit ignorovat různé nepříjemné otázky a fakta a jsou nuceni diskutovat. A právě tehdy zas a znova vyplouvá na povrch stále stejná otázka: „Proč nechcete, aby šla Ukrajina cestou sblížení s EU společně s Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem?“ Ale jakmile se tato otázka objeví, propadají představitelé Německa/EU hysterii.

Oni přece nemohou říci pravdu: tím, že podporujeme „svobodu“ a „demokracii“, uznáváme, že USA mohou tyto hodnoty porušovat kdy a kde se jim zachce. A oni chtějí odtrhnout Ukrajinu od Ruska (minimálně proto, že jak Brzezinski řekl „Bez Ukrajiny Rusko už není …“), a naší povinností je pomáhat jim dokonce tehdy, jestliže víme, že to ohrožuje právě tyto slovutné hodnoty.  Uznáváme, že USA ve své politice vycházejí ze svých imperiálních zájmů, na „svobodu“ a „demokracii“ kašlou (netřeba ani připomínat smutně proslulé rozhovory náměstkyně státního tajemníka pí.Noulandové, ani otevřené vměšování do procesu sčítání hlasů při ukrajinských volbách) – kolikrát se to už připomínalo… Uznáváme, že nikdy nepozvedneme hlas odporující pozici USA a dokonce ani pomyslet na to nikomu nedovolíme. Pokud se to daří, pochopitelně.

V důsledku toho se Berlín/Brusel nachází ve velmi slabé pozici. Vnucují Ukrajině naprosto otrockou dohodu, které naprosto rozvrací její hospodářství, podporují státní převrat, umožňují proamerické skupině na Ukrajině tvrdě a cynicky falšovat volby. Potom ale jejich úvahy o „svobodě“ a „demokracii“ vypadají nejen v Moskvě, ale  i v dalších městech a zemích, nanejvýš pochybně. Co v takové situaci dělat?

Pokračovat povídání o „svobodě“ a „demokracii“? Pro lidi, kteří vidí, jak ti, kdo tlačí Ukrajinu do oné „svobody“, organizují „eskadry smrti“, ostřelují obytné čtvrti velkorážními zbraněmi a kategoricky brání svým vlastním spoluobčanům v přístupu k alternativním názorům (kdo si přeje, může si počíst na internetu o tom, jak se chovají prapory „Pravého sektoru“ na Donbasu – jako na okupovaném území). O ekonomice už vůbec nehovořím.

Říci pravdu? Pak ale je nebezpečí, že kontraelity, které zatím jen zvedají v EU hlavu (výjimky-Maďarsko a Řecko), prudce posílí. Ale nynější „elita“, zbavená možností kontrolovat rozpočtové a emisní možnosti, může o moc přijít navždy. A to se jí velmi nelíbí…

Vymyslet si nějakou jinou pohádku? I to je možné. Například, pokud k moci v Německu přijdou následovníci, tak se s ukrajinským „Pravým sektorem“ dohodnou velmi rychle. Ale tito lidé se nebudou nijak zvlášť párat s nynějšími, proamerickými elitami – k čemu jim budou?

Celkem vzato, má Merkelová a spol. vážné problémy. Pokud by bylo s ekonomikou vše jako dřív, bylo by možné všecky „švy“ a nerovnosti v oficiální verzi zatřít penězi. Ale dnes, co dělat? Dobrou odpověď nemají. Merkelová pokračuje ve své aktivitě a pokouší se zastavit zjevnou válku a přemluvit USA, aby se aspoň na chvíli uklidnily. Je to marná snaha – USA fakticky prohrály válku a jejich imperiální nafoukanost jim nedovolí zastavit se. Tím spíš, že za rohem jsou volby. Slova o „svobodě“ a „demokracii“ vyvolávají stále větší podráždění dokonce i uvnitř EU. „Vyjet“ na USA s požadavkem na peníze Merkelová také nemůže, o Bruselu škoda slov.

Obecně je možné říci jen jedno. Pokud je ideologická základna nějakého složitého státního útvaru (EU) vystavěna na tak hrozném rozporu, který je dnes vidět pouhým okem, potom před sebou nemá dlouhý život. A nic s tím neudělá…

worldcrissis.ru – Michail Chazin – ekonom, ředitel konzultační společnosti Neokon, autor řady zajímavých prognóz.

A k tomu se hodí i moskytův příspěvek v Obrazárně http://bavor.blogspot.cz/2015/03/the-times-o-ukrajinske-krizi-je-cas.html

hroch-hlava

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

15 reakcí na O kognitivní disonanci v pozici EU …

 1. kočka šklíba napsal:

  Tohle si musím pořádně přečíst, takže když tak zítra, už se těším :).

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Tam je uveřejněný zajímavý fakt. A to, že v USA už od roku 1938 existuje povinnost registrace organizací placených jiným státem. Kdy to zavedli Rusové? Tak dlouho to není, ale hledat se mi nechce. Cca 80 let po Američanech. Kde je ta proklamovaná svoboda?

   To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Co může pán světa, nemůže kmán …
    „…zapomeňte na Norimberk a zbytky moderního mezinárodního práva. A pro to existuje zákonný důvod, o kterém se moc neví. Spojené státy se samy obrnily proti jakýmkoli obžalobám. Když se Spojené státy staly členem Světového soudu v roce 1946, vlastně začaly tradici moderního Mezinárodního soudního dvora , do kterého se zapojily, ale s tím, že SAMY NEMOHOU BÝT OBŽALOVÁNY ve spojení s žádnou mezinárodní smlouvou – tedy chartou Spojených národů, chartou Organizace amerických států, Ženevskou konvencí. Spojené státy se samy naočkovaly proti jakýmkoli procesům spojeným s těmito otázkami. A Soud to přijal. Takže například když Nikaragua chtěla otevřít proces proto Spoým státům u Světového soudu kvůli teroristickým útokům na Nikaraguu, většina případu byla shozena ze stolu, protože s dovolávala charty Organizace amerických států, která brání intervencím, a té Spojené státy nepodléhají. A Soud to přijal.
    Totéž se vlastně, což je docela zajímavé, stalo myslím při procesu, kdy Jugoslávie chtěla vznést obvinění proti NATO kvůli bombardování k Mezinárodnímu soudnímu dvoru, a Spojené státy samy sebe z případu vyloučily se souhlasem tribunálu, protože v jednom z bodů obžaloby stálo, že šlo o genocidu, a když Spojené státy po 40 létech Úmluvu o genocidě podepsaly, dodaly výjimku, že „NENÍ VZTAŽITELNÁ NA SPOJENÉ STÁTY“, a proto soud po právu omluvil Spojené státy z trestního stíhání …
    Zdroj : Noam Chomsky&Andre Vlchek: Západní terorismus

    To se mi líbí

   • москыт napsal:

    2012 😉

    To se mi líbí

    • moskyt napsal:

     Ne, že bych to psal z RF, zapomněl jsem jen přepnout klávesnici. 😆

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Tak to já přidám jednu zajímavost z hradního zákulisí: dostanou se sem návštěvy z různých zemí světa, například Německo, Rakousko, Španělsko, Slovensko. Ale také sem chodí několik návštěv z EU. Všechny státy jsou zachyceny na mapě jen ta EU nikde není 😆

      To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Tak jsem se spletl o pouhé 4 roky. 🙂

     To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   „“…komunistická nebo čínská propaganda jsou tak slabé, že nedokážou bránit ani vlastní země, natož pak ovlivňovat západní země a měnit jejich politický, sociální a imperialistický systém, což se mělo už dávno stát. …
   Sovětům se nikdy nepodařilo veřejnému podvědomí vnutit, že to byli oni, kdo napomohl osvobození tuctů zemí po celém světě, a že vlastně podporovali všechna významná povstání proti imperialismu a kolonialismu napříč kontinenty. A to nemluvím o tom, že to byli oni, kdo na sebe vzal největší břemeno boje s nacismem, a fakticky tak zachránili planetu. Aleje to západní propaganda, které se daří mobilizovat masy za jakýmkoli účelem nebo cílem po celém světě.Z jakéhokoli důvodu umí zažehnout převraty, konflikty, násilí a „boje za svobodu“. Dokáže označit celou obrovskou mírumilovnou zemi jako toho největšího agresora který ohrožuje světový mír, a může nazvat hrstku západních států, které po staletí terorizovaly celý svět, skutečnými zastánci míru a demokracie a skoro každý tomu věří. Věří tomu skoro všichni lidé na Západě. Většina lidí na planetě … protože západní propagandy je tak dokonalá a promyšlená. A Čína, Venezuela, Rusko, Írán, Bolívie, Kuba, Zimbabwe a Eritrea nejsou samozřejmě jediné oběti tohoto procesu. Jakákoli země, která stojí v cestě zájmům Západu, se stává legitimním cílem. …“
   Zdroj : Noam Chomsky&Andre Vlchek: Západní terorismus

   To se mi líbí

 2. Petrpavel napsal:

  Není to poprvé a určitě ne naposledy, stalo se to obecně bohorovně přijímaným zvykem : manipulace.
  Ještě odpoledne, při asi 3-4 tisících hlasujících byl stav ANO – kolem 5 %, NE -kolem 95 %.
  Teď, po „úpravě“ 50-tisíci hlasy :
  Anketa
  Podporujete myšlenku stavby sochy Václava Havla v Praze?
  Ano
  87%
  Ne
  13%
  hlasovalo: 54390
  Zvykáme si, zvykáme … žáby v ohřívané vodě…

  To se mi líbí

 3. Petrpavel napsal:
 4. kočka šklíba napsal:

  Velmi zajímavé, čtivé a znepokojující. Měla bych k tomu nějaké poznámky, ale jen bych potvrdila, že to co ten člověk píše, je ještě horší. Například k tzv. plánované dohodě TTIP. A to jen co se týká zemědělství, a bude to stejné asi i v dalších oblastech. Nechápu ty co rozhodují za EU, co vlastně čekají, dělají, jak myslí. Jsou podplaceni, dobře pár jich bude, mají na ně Američané nějaké usvědčujíc í materiály, ano také, bezpochyby, ale na všechny? nevím, nedokáži si to vysvětlit, ale co vím jistě je, že už EU není v této době přínosem. ne v této podobě.

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   Někdo bude podplacený, na někoho existují materiály, ale myslím si, že ta největší část prostě jen má jiné priority než prospěch a rozvoj EU – udržení nebo vylepšení vlastní pozice a vlivu v byrokratickém systému. V systému, který považují za natolik samozřejmý a neotřesitelný, že nedokáží vůbec zaregistrovat, jak ho svými skutky ničí.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.