Dotace


Dotace je pojem, který se mnoha lidem nelíbí. Prý pokřivují trh. Možná. A prý bychom uměli peníze využít sami bez přerozdělování. To určitě ano. Zejména někteří. Ale i přesto, že jsou dotace přidělovány systémem Evropských fondů, někteří z nich umí dobře odčerpávat.  Protože systémy přidělování finančních zdrojů jsou neprůhledně nastaveny už samotnou Evropskou komisí. Ale nemusíme být nijak hrdí na své umění šidit. Na principu šizení je založena celá EU. Jen my patříme k těm „lepším“. Umíme podvádět lépe než valná část toho spolku.

Na straně druhé je nutné uznat, že mnoho prospěšných akcí proběhlo právě jen díky dotační politice. Zejména v jejím začátku. V době, kdy se rozkrádání ještě tolik nedařilo a evropští úředníci uměli tok financí směrovat  na správné a potřebné akce. Zejména, když z toho měl prospěch i ten „Západ“. Mám teď na mysli třeba čistírny odpadních vod v obcích, které vypouštěly odpady přímo do řek, a které by se svým rozpočtem na podobné akce nikdy dosáhnout nemohly.Dnes už vody řek nikdo takto neznečišťuje a do ostatních zemí tečou vody mnohem čistější.

Pro mnohé malé obce jsou dotace jedinou možností i pro jiné akce. V nedávné době jsem narazil na rekonstrukci kaple v jedné takové malé obci. Čistě náhodou, protože používám rozpočtovou databázi, které dotační úřady rozumí. (Neznalým zbytečné vysvětlovat, je to opravdu složitější, znalí chápou). Jenže obec si nechala dotační rozpočet zpracovat v jiné databázi, protože jej zpracoval známý rozpočtář, tedy za výhodnější cenu. Ale příslušný dotační orgán trvá na svém, takže se vedení oné obce obrátilo na mne, zda bych onen rozpočet nepřevedl do té správné podoby. Znáte to, „za  peníze v Praze dům“, takže co bych se bránil. Ale teď  nastal problém. Databáze se od sebe často liší popisem prováděné práce. Jde sice o totéž, leč jinými slovy. A tak přesto, že jsem použil tu databázi, která je „schválená“, musel jsem v každé položce použít popis databáze původní. Většinově, pokud se popisy opravdu dost lišily. Ale ne všude. A tady vznikl problém. A teď posuďte sami. V původní databázi je popis materiálu „kamenná kostka“. V mé databázi je popis „kostka dlažební“. Na takovémto rozdílu se dotace málem zasekla. Příslušný schvalovací orgán není schopen pochopit, že oba popisy jsou naprosto totožné a kostku dlažební za kamennou nepovažuje. A teď si domyslete, že třeba právě takový úředník je chráněn služebním zákonem, zatímco úředník na obecním úřadě, který má mnohem více a odpovědnější práce, může být při každých volbách v ohrožení.

Hudec_CIA

Bavor podpis_rex2

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

66 reakcí na Dotace

 1. tata napsal:

  JO uřední šiml to nikdo nikde neodstraní.Sebedokonalejší zakon je vtomto připadě bezmocný,řekl bych že právě mnohdy naopak……..jestli uředník se drží do pismene zakona mužou vzniknout právě takovéto popisované věci.Odstranit je nepomuže žadný zakon jen uvažujici člověk na svém mistě

  To se mi líbí

 2. čtenář napsal:

  pod „kamenná kostka“ si představím pouze kámen
  pod „kostka dlažební“ si představím kámen i beton

  PS:ale toto je pohled jen laika,který tomu nerozumí

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Ano, pohled laika, který tomu nerozumí. Z betonu se „dlažební kostky“ nedělají, protože tam se jedná o výrobek pod určitým typovým názvem. Dlažební kostka je všem stavařům pojem naprosto zřejmý. Zejména pokud se nachází v databází úřadem k tomu určené. Ale přesně jste vystihl situaci. Dotace posuzuje v lepším případě laik, v horším blbec.

   To se mi líbí

   • Lex napsal:

    Při používání pojmu „dlažební kostka“ pro cenové rozpočty mě (ano, jako právníka, ne rozpočtáře) okamžitě napadlo ujasnit si ten termín. Pro mne „dlažební kostka“ představuje ŽULOVOU zhruba krychli o délky hrany cca 15 cm. Bono, bude-li tak nějak definovaná nějakým stavebním předpisem „dlažební kostka“, používejme tento termín. Jenže ve svém článku uvádíte něco v tom smyslu, že v kradení jsme mistra nad mistry. Vy tvrdíte, že pojem „dlažební kostka“ je pojem stavařům naprosto jasný.
    Ano, pak je jim (především těm kraďákům) ale určitě jasné, že ne každá „dlažební kostka“ MUSÍ být z žuly, že jsou dlažební kostky i z jiných materiálů, nepochybně levnější (nebo naopak možná dražší).
    Abych se ujistil, že se nemýlím zkusil jsem google. A hle – už na prvním místě „wikina“ http://cs.wikipedia.org/wiki/Dla%C5%BEebn%C3%AD_kostka
    Takže, Bavore, je-li něco „stavařům naprosto zřejmé“, pak šizuňkům je to ještě zřejmější.
    Sotvakdo mě přesvědčí, že všechny typy a materiály dlažebních kostek, jak je popisuje „wikina“ mají stejnou cenu.
    A aby to bylo názorné, tak třeba tohle http://www.zulakozarovice.cz/zulakozarovice-cz/eshop/1-1-Zulove-produkty/1-2-Dlazebni-kostky jsou všechno žulové „dlažební kostky“. A to mluvíme pořád jen o žule. Kde je křemenec, čedič nebo vápenec?

    To se mi líbí

    • robe napsal:

     ano lexi, je to tak. je odpovědností projektanta pospat materiál tak, aby byl jednoznačně určen, a aby nediskriminoval potencionální dodavatele učením výrobce, obchodní značkou výrobku apod – takže musíte popsat vlastnostmi ( výjimka pro toto pravidlo existuje pro specifické případy).
     takže když někdo napíše “ dlažební kostka“, dává najevo že mu nejde o rozměr, povrch, materiál, pevnost atd.. kdyby mu o něco z toho šlo, měl / musel by to uvést.
     ( je zároveň jasné že byste měl uvádět jen parametry důležité, aby to nebylo jak u těch tendrů na auta co specifikují rozvor na milimetry přesně – ale od toho je / měla by být kontrola na straně investora, aby to pohlídala.).

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Ve skutečnosti se takzvaný standard výrobku popisuje tak, aby z toho jednoznačně vyšel materiál projektantem počítaný, protože projektant je až do konce života (svého či stavby – záleží co nastane dříve) odpovědný za projekt. Takže ona „diskriminace“ je vlastně ochrana toho projektanta. Tohle ještě „chytrým“ hlavám nedošlo. A takových tajů rozpočtů je mnohem více. Odborníci to ví a mlčí, laici a blbci rozhodují.

      To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Lexi
     pro stavební účely se u komunikací používá skutečně jen žula, ostatní materiály jsou spíše dekorační, tedy hlavně broušené a leštěné. Jinak dlažební kostka je buď velká – vámi uvedená 15/15, malá – 10/10 a divoká čili mozaika cca 5/5

     To se mi líbí

     • Lex napsal:

      Bavore,
      já tomu rozumím, já to dokonce i vím.
      Ale stejně jako já a vy to vědí i ti šizuňkové. Tak, jako ve většině případů „materiálového“ šizení – kradení.
      Není to sice totéž, ale použití ocelárenské namísto vysokopecní strusky http://ostrava.arcelormittal.com/produkty-a-sluzby/cenik-vysokopecni-a-ocelarenske-strusky.aspx při výstavbě D-47, a nejen tam, též např. při stavbě Fakultní nemocnice Ostrava, jejíž části se víceméně hroutí http://zpravy.idnes.cz/struska-nici-cast-ostravske-fakultni-nemocnice-opravy-budou-drahe-1dm-/domaci.aspx?c=A110802_1628150_ostrava-zpravy_jog , je skoro totéž. A těch případů je fakt hafo, nebudem si nic namlouvat.
      Pojem „dlažební kostka“ je jistě každému stavaři (i většině laiků) znám, ale pro účely projektu a rozpočtu MUSÍ být definováno, o jakou dlažební kostku (velikost, materiál) se jedná. V tom chtě nechtě souhlasím s těmi „blbci“ úředníky rozhodujícími o dotacích.

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Lexi
       ten problém je navíc v tom, že ona databáze přesně popisuje materiál, případně i prováděnou práci. A v některých případech je dokonce zakázáno popis jakkoli měnit. Takže stavař ví a blbec čumí a buzeruje.

       To se mi líbí

      • Lex napsal:

       Bavore, ¨
       není nic jednoduššího, než abyste tady uvedl, jak ta databáze ausgerechnet tu „dlažební kostku“ popisuje, a nedá se to měnit.
       Jistě se shodneme, že oba máme na mysli tu „standardní“ žulovou dlažební kostku, kterou s.r.o. Žula Kozárovice definuje jako 15/17/8 http://www.zulakozarovice.cz/zulakozarovice-cz/eshop/1-1-Zulove-produkty/1-2-Dlazebni-kostky
       Bude-li to z té databáze jednoznačné, pak se tu bavíme zbytečně. Není-li to z databáze zřejmé, takže si to může šizuňk zaměnit za větší nebo menší rozměr anebo například za čedič nebo vápenec, pak stojím na straně „blbců“.
       Jednoznačně. Protože šizuňkové jsou mnohem vynalézavější než rozpočtáři i „blbci“ úředníci. A naše súdy sú spravedlivé, aj keby měla koza skapať.
       Nechte si vyprávět o vydláždění ostravského centrálního Masarykova náměstí – dříve Lidových milicí. Nepochybuji, že projekt i rozpočet byly v naprostém pořádku. Škody obrovské. Soukromé kapsy plné. Zkuste třeba tady http://zpravy.idnes.cz/zanovni-dlazba-v-centru-ostravy-se-rozpada-podivejte-se-na-ostudu-mesta-1a5-/domaci.aspx?c=A110823_1639451_ostrava-zpravy_jog
       Stejně jako s tou dříve D-47, dnes D-1 a ostravskými mosty, co jsou jako tobogán.
       Ale aby bylo jasno, tak, jak volám po jasných definicích, tak vůbec netvrdím, že někteří oprávnění úředníci nejsou blbci. Asi jsou. A zřejmě úplatní. Což zase neomlouvá ty stavaře, projektanty i rozpočtáře.

       To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        kostka dlažební 15/17 cm, I.tř. šedá,
        Co se týká ostravské dálnice, tak tam došlo k dohodnuté změně materiálu, dokonce snad na návrh stavebního dozoru, takže proto se dodavatel (který mimochodem stavbu zdědil po koupené firmě) se oprávněně brání. Je totiž zajímavé, že o dozoru se zde vůbec nehovoří. Proč asi?

        To se mi líbí

      • Lex napsal:

       Nuže, místo té „šedé“ by to chtělo „žulová“ a nebylo by co řešit. Takhle je to zavádějící.

       Ohledně té ostravské dálnice a záměně ocelárenské strusky za vysokopecní bych byl s těmi tvrzeními opravdu opatrnější. Tohle tvrdí Eurovia. ŘSD, pokud vím, to odmítá. Stejně jako komunální odpad v tělese dálnice.
       Ano, stavební dozor, to je svinstvo. V tom, že to nejsou kmenoví pracovníci ŘSD, ale najímaní externisté nejednou působící přímo ve strukturách dodavatele, resp. které si dodavatel sám vybere a stát je platí. Snaha Punčochářové – nebo jak se jmenuje – vyšla vniveč.
       Kdyby bylo po mém, funkci stavebního dozoru na stavbách investovaných z veřejných zdrojů by mohl být jen odborník se statutem úřední osoby – takto chráněné, i takto trestně odpovědné.

       To se mi líbí

   • čtenář napsal:

    ano,napsal jsem,že jsem laik,
    a jak se potom může stát to,že tomu prvnímu rozpočtáři ten jeho program přiřadil k té kostce název „kamenná kostka“?
    Když ten zavedený název je „dlažební kostka“.

    PS: a jak se jmenuje ta kostka z té směsi betonu,která je podle laika dlažební kostka,ale není to dlažební kostka?

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     K prvnímu dotazu mohu napsat že nevím, já jsem ten program nesetavoval
     ta kostka z betonu je dlažba zámková HOLLAND II 10x10x(6, nebo 8) podle použití.

     To se mi líbí

     • robe napsal:

      ještě něco připíši:
      – ano, je možné že to takto uvádíte. nicméně pokud by to někdo (u veřejné zakázky) rozporoval, měl by podle mě pravdu, protože podle mě jdete užitím obchodního názvu výrobku proti platné legislativě.
      – podle mě je holland spíše dlažbou skladebnou než zámkovou , jelikož žádné zámky nemá. takže
      – podle mě má být uvedeno betonová skladebná dlažba 10/10/x cm, barva YY, pevnost YY, povrch ZZ, …
      – ale pokud Vám to přebírají i tak, máte to alespoň lehčí 😉

      – jinak k tomu co píšete u mě nahoře – ano, já vím. ale platné právo to vyžaduje jak píši já. a je pravda že když máte např. porrotherm a heluz, tak to třeba dopředu určovat nemusíte pokud nemáte zvláštní důvod
      – a že je to, zvláště pro toho ,kdo se musí striktně držet zákona a popsat to přesně, strašná pakárna, o tom žádná

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Moment, já jsem jenom psal oficiální název, tak jak je uvedený v databázi materiálů programu.. Pochopitelně v dotačním rozpočtu to uvést takto nemohu. A co se týká určování třeba Heluz nebo Porotherm, pak s odvoláním na rozpočtovou databází a její rok platnosti mohu napsat „zdivo keramické tl. …“, ale z katalogu stavebních prací zadám položku s patřičným kódem, takže to stejně určím. A protože soutěžící musí v maximální míře dodržovat kódy slepého rozpočtu, tak i jemu vyleze konkrétní mnou zadaný materiál.

       To se mi líbí

      • Petrpavel napsal:

       Nehádejte se tady o dlažebních kostkách 🙂 , běžte raděj za kulturou, do divadla :
       http://mixka.rajce.idnes.cz/Putin_a_Bilak_u_trezoru/

       To se mi líbí

 3. Petrpavel napsal:

  Dotace. Kolik už toho bylo k nim napsáno? Je to tak jednoduché : naprosto hloupý a zlý výmysl (přesněji nesmysl) který může vymyslet stejně tak ÚV KSČ jako EK. Účel jeden : přesun volných prostředků (kterých je vždycky „málo“) ode všech směrem k několika vyhlašovatelem a garantem dotačního programu vybraným, tedy vyvoleným.
  Tehdy šlo, jako teď, o totéž : shrábnout na hromadu peníze nás všech, a z té hromady pak rozdělovat podle měřítek účelově stanovených. Měřítek stanovených tak, aby je mohli dodržet jen oslovení, do věci zasvěcení a tedy vyvolení. Proto je to tak složité a zdánlivě komisní (jak pro koho totiž), viz ty uvedené kostky.
  Tehdy to byly známosti, účelová bratrstva, ty mě soudruhu tohle, já tobě tamto, takhle se kupovala a prodávala obliba, karierní politický postup. Tu kulturák, tu prodejna, tu hřiště pro děti, tu družstevní jídelna, tu zastávka autobusu, tu fotbalové hřiště SK Kotěhulky …
  Teď to jsou známosti, účelová bratrstva, ty mě kmotře tohle, já tobě tamto, takhle se kupuje a prodává obliba, karierní politický postup. Tu čistička, tu aquapark, tu předlážděné náměstí, tu zbytečná škola, tu opravený (soukromý) zámek, tu opravené (Babišovo) Čapí hnízdo, tu nové sídlo nové šlechty (obecního zastupitelstva, tu fotbalové hřiště FK Starka Marila Příbram…
  Rozdíl?
  Tehdy šlo o zbytečně (lidem-občanům) odebrané a rozházené statisíce, teď jde o miliardy.
  Tehdy šlo o darované investice do veřejného prostoru, teď o darované investice do soukromého (ano, i ta voda je dnes soukromá, i ta škola patří nějakému zřizovateli).
  To je ten rozdíl mezi kapitalismem a socialismem. Blbost a důvěřivost lidská je za každého režimu stejná.

  To se mi líbí

 4. Strejda Olin napsal:

  S dotacemi úzce souvisí (jsou přímo podmíněny) pojem „veřejný zájem“. Při troše obratnosti a drzosti se do něj dá „zabalit“ cokoliv. Je zarážející, že na dotovaném soukromém podnikání ve „veřejném zájmu“ vydělávají někteří „altruisté“ majland. Dotace jsou také šikovným prostředkem k osobnímu obohacení těch, kterým se podaří „přesvědčit“ poskytovatele dotace o veřejném zájmu na určitém projektu, přestože veřejnost ho vůbec, nebo jen minimálně využívá (typické jsou některé cyklostezky, všelijaká sportoviště, tzv. rekreační a volnočasové zóny ap.). O účelnosti některých sociálních dotací lze s úspěchem pochybovat.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Ano, i to je problém odbornosti. O spoustě dotací rozhodují blbci od samého počátku. – Tím samozřejmě myslím ty rozhodovatele, spousta žadatelů jsou naopak šmejdi.

   To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Netvrdil bych o rozhodovatelích, že jsou blbci. Ani dokonce o těch kdo tento systém vymysleli a zavedli do současné mafiánské praxe. Ani žadatelé nejsou žádní blbci.
    Šmejdy jsou podle mého (zevšeobecňujícího, Zobecňujícího, samozřejmě, ale záleží na detailech, na pár povedených akcích?) ale všechny tři skupiny : VŠECHNY to (tedy naše společné peníze) dobře živí.
    Blbci jsem my kdo jim to „žereme“, kdo jim tu hostinu platíme.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Jsou dvě možnosti. Rozhodovatelé jsou buď blbci nebo uplaceni. Maximálně kombinace obojího. A teď mám na mysli ty, kteří vůbec jsou schopni schválit některé projekty jako schopné dotování.

     To se mi líbí

  • Strejda Olin napsal:

   NKÚ podal tři tresní oznámení v souvislosti s dotacemi MŠMT. V letech 2011 – 13 „neprůhledně a chybně“ přidělil miliardu korun na sport. Ministerstvu v inkriminované době šéfovali J. Dobeš (VV), P. Fiala (nestraník, dnes ODS) a D. Štys (nestraník).
   Bylo by zajímavé sledovat, zda padnou nějaké tresty. Zkušenosti máme ale takové, že se nic nevyšetří a občané jsou již natolik otrlí a lhostejní, že nějaká odkloněná, vytunelovaná nebo rozkradená jedna miliarda v těch „poztrácených“ stovkách miliard už nikoho nezajímá.
   Jsou Češi opravdu tak pitomým národem, že ze sebe dobrovolně nechávají dělat voly?

   To se mi líbí

   • Lex napsal:

    Oline,
    dovolím si jen podotknout, že za komunistů byl jeden milión korun obrovská suma peněz. Za škodu velkého rozsahu, sankcionovanou u majetkových trestných činů nejvyšší trestní sazbou, se považovala škoda nad sto tisíc korun.
    Dneska škody jen tak halabala zmiňujeme v miliardách a nikomu to nepřijde zvláštní – vždyť miliarda představuje nějakých 0,7 promile ze státního rozpočtu. Kdo by se takovou „marginalitou“ zabýval. Vždyť ještě zbývá 99,3 procent!
    Tak já raději připomenu – zní to snad výrazněji – jedna miliarda je TISÍC MILIONŮ!

    To se mi líbí

    • Strejda Olin napsal:

     Ano, 1 000 000 Kčs bývala ještě před 20 lety (neřku-li před 25lety) pro občany nepředstavitelná suma peněz. Člověk s průměrným platem na něj vydělal za 26 let, dnes za 3 roky. Víc to nemá cenu rozpitvávat.

     To se mi líbí

     • Ahele napsal:

      Jenom dodám perličku – když jsme se z legrace před plyšákem bavili na téma co bys dělal, kdybys vyhrál milion, tak kolega pravil – uložil bych ho do banky a žil bych z úroků 🙂

      To se mi líbí

      • Petrpavel napsal:

       🙂
       Pamatujete si, že nejvyšší výhra za šest uhodnutých čísel ve Sportce byla neskutečných 40.000,-Kčs? Loterie tenkrát vyplácela, jako teď, polovinu vložených peněz rozpočtenou na výhry, a druhou polovinu rozdělovala na podporu TJ a sportu vůbec. Teď Sazka zbankrotovala, na sport nešlo už nic – neskutečné umění při 50 % zisku z obratu
       Jak řečeno výše – miliarda sem, miliarda tam, teď ji zase dáme zchudlým soudcům a státním zástupcům, zítra za teplé čepice a onuce pro české (dva) dobrovolníky na Ukrajinu ….

       To se mi líbí

 5. Strejda Olin napsal:

  O tom, jak si muslimky Islámského státu představují úlohu a postavení ženy ve společnosti.

  http://zpravy.idnes.cz/unikl-manual-pro-muslimske-zeny-daq-/zahranicni.aspx?c=A150205_202932_zahranicni_kha#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zpravodaj&utm_content=main

  O imigraci muslimů do ČR by se nemělo diskutovat, je nutné ji okamžitě zakázat!

  To se mi líbí

 6. Lex napsal:

  Ale aby řeč nestála, tak jedno OT.
  Včera pod jedním článkem Petrpavel upozornil na Daniela Takáče v nočních Událostech, komentářích.
  Svinstva vypouštěná z „obličejů“ novinářů, těch veřejnoprávních obzvlášť, mi nejsou „fuk“.
  Takže dnes ráno toto podání RYTV:

  „5.2.2015 Daniel Takáč ČT 24 Události, komentáře http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096898594-udalosti-komentare/215411000370205 ve stopáži 51.00 – 51.18 min. pronesl tyto věty – cituji – „Potomci Jana Antonína Bati – to je on – nedostanou nic. Chtěli vrátit vilu a pozemek za padesátšest milionů. Tu v roce 1947 zabavili komunisti za údajnou Baťovu kolaboraci s nacisty. Před osmi lety soudy Baťu očistily s tím, že naopak podporoval třeba londýnskou exilovou vládu.“

  V roce 1947 nemohli tzv. „komunisti“ nic zabavit, v roce 1947 byla u moci vláda, sice vedená komunistou Klementem Gottwaldem, v níž však měli komunisté výraznou menšinu devíti členů proti šestnácti členům tzv. demokratických stran a dvěma nestraníkům.
  V Národním shromáždění měli komunisté (KSČ a KSS) celkem 114 poslanců proti 186 z tzv. demokratických stran, tj. pouhých 38 procent.
  Prezidentem byl Dr. Edvard Beneš.

  Ani malé dítě dnes nemůže nevědět, že komunisté „uchvátili“ moc „pučem“ v únoru 1948.
  Tím spíše by to měl vědět Daniel Takáč.

  Podávám tímto stížnost na Českou televizi za citovaný výrok Daniela Takáče v uvedeném pořadu.“

  Elektronickou podatelnou RRTV přiděleno pořadové číslo stížnosti 01516
  L.

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Děkuji Lexi. Umím se rozčílit, neumím už se prát za nápravu.

   To se mi líbí

  • Strejda Olin napsal:

   Správně!
   I ta hokyně Jílková včera byla asi zpocená až v trenýrkách, když se tam objevila zmínka o neobjektivitě ČT.
   Někdo (?) by měl v PS interpelovat v této věci. To je fakt nehorázné, jak ČT manipuluje veřejným míněním.

   To se mi líbí

  • Lex napsal:

   Oline a Petřepavle,
   včera jsem na tu trhovkyni přepnul na nějaké tři čtyři minuty. A zděsil jsem se (snad by to stálo za samotnou stížnost, ale nechci se jevit jako notorický stěžovatel), co si Jílková dovolovala.
   Čl. 6.1 Kodexu ČT říká – cituji – „Česká televize vytváří prostor pro pořady představující diskusní konfrontaci idejí, myšlenek a konceptů vztahujících se k důležitým otázkám veřejného zájmu. Dramaturgie diskusních pořadů musí brát na zřetel zkušenost, že téměř na každý problém mohou lidé nahlížet z různých úhlů a že vývoji společnosti je vlastní názorový střet. Česká televize dbá, aby hlavní názorové proudy sporu dostaly rovnoměrný prostor k vyjádření. Pokud to není možné zajistit, musí roli kvalifikovaného oponenta sehrát moderátor nebo jím pozvaný host, především uváděním protikladných v diskusi nezastoupených argumentů.“.
   Všimněte si prosím – pouze, „pokud to (tj. rovnoměrný prostor k vyjádření) není možné zajistit, musí roli kvalifikovaného oponenta sehrát moderátor“.
   Jak se konání „moderátorky“ Jílkové slučuje s touto normou? K diskusi má proti sobě postaveny tři a tři protipólové osoby či osobnosti, které mají uskutečňovat konfrontaci idejí. Co dělá ta hokyně Jílková? Jako pyj stojí na straně „pravdylásky“ a „pražské kavárny“ a do roztrhání těla utlouká svými quasiargumenty pozvané diskutéry stojící proti politické korektnosti a servilnímu mainstreamu.
   Neuvěřitelně nepřijatelné vystupování, které bylo možná přípustné v „nováckém“ Kotli, ne však na obrazovkách televize veřejné služby.
   Hnus, velebnosti!
   Vymést tu peleš parazitní. Do výroby s nimi. Za „median“ (POZOR – NADSÁZKA!!!)..

   To se mi líbí

   • čtenář napsal:

    viděl jsem to celé a vážně to Jílková nezvládla,na příště by měla Jílková vyfasovat obušek,aby takové diskutéry jako byla ta Jolana vždy flákla přes hlavu,aby je alespoň na malou chvíli utišila.
    To ať se na mě kdo chce jak chce zlobí,ale to byla tak nesnesitelná,hysterická komediantka,která pořád každému skákala do řeči,že Jílkovou obdivuji,že na tento materiál měla nervy.

    Si myslím,že normální lidi,zastánci Zemana se za Jolanu museli včera dost stydět.

    To se mi líbí

    • čtenář napsal:

     oprava: Jelena

     To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Asi jsme viděli každý něco jiného. Já jsem viděl, jak tam ječela na toho pána, co jí a celé TV vyčítal zaujatost. A to ta trhovkyně ječela opravdu jak hysterka.

     To se mi líbí

     • čtenář napsal:

      ta přestřelka začala až v té chvíli kdy ten pán nesouhlasil s tím,že Zeman rozděluje společnost a to rozdělování hodil na krk ČT.
      Což je z mého pohledu nesmysl,rozdělovat společnost ČT nemůže,protože je dlouhodobě nevyvážená,všemi prokouknutá,takže logicky z toho vychází,že když to takto je,tak ji nikdo nemá důvod sledovat,a když něco nevidím tak nemohu býti rozdělován.
      Ostatně pán pozapomenul na to,že ČT tady není jediná televize.

      Začíná to na 45.minutě pořadu,si to poslechněte znovu,já to pro jistotu už udělal.

      To se mi líbí

      • kočka šklíba napsal:

       „Ostatně pán pozapomenul na to,že ČT tady není jediná televize.“ To nemyslíte vážně že? Ostatní televize si povinně neplatíme.

       To se mi líbí

    • Petrpavel napsal:

     Čtenáři, jen otrlý člověk dokáže nereagovat na totální lži, jaké tam létaly z huby toho prý mladého organizátora (vzal to na sebe za americkou ambasádu)protizemanovských protestů směrem k Putinovi a k Ukrajinské občanské válce. Toho měla usadit Jílková, měla by být informovaná. Ne umlčovat ty, kdo se brání proti lžím. Já se té slečně divím, že mu nešla nafackovat. Zasloužil by …
     A Jílková ječela až, jak píše Bavor, na toho, kdo nelhal : na stěžovatele si na zaujatost ČT.
     Ale kdo mě nejvíc zklamal byl ten z Masarykovy dělnické univerzity. Jak ten obrátil! Nechce se mi ani domýšlet, kdo ho zaplatil. ČSSD, kde je kmenovým stranickým komentátorem, jako byl donedávna Mitrofanov než přešel na vyší level? Nebo přímo am-ambasador? Nebo už je dnes opravdu nutné, chci-li být zaměstnán, zpívat píseň chlebodárce?

     To se mi líbí

     • čtenář napsal:

      no tak pro uklidnění něco na tuto neděli,aby byla vyvážená.

      Živý rozhovor s prezidentem z Lán: Posílejte otázky pro Zemana

      Blesk.cz přináší unikátní projekt! V neděli v 11 hodin odvysílá 30 minut živého povídání s hlavou státu. V pořadu »S prezidentem v Lánech« bude Miloš Zeman odpovídat i na dotazy, které jste položili přímo vy. Ptát se můžete už nyní.

      http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/300618/zivy-rozhovor-s-prezidentem-z-lan-posilejte-otazky-pro-zemana.html

      To se mi líbí

      • Petrpavel napsal:

       Jsem rád, že i vám Čtenáří došlo, že tahle situace je neúnosná. Zatímco s Havlem a Klausem ČT vysílala „uhlazené“ pořady, kde se moderátor ptal na předem oznámené a odsouhlasené otázky, pro Zemana nedokáže ani to, co je její povinností – dát prezidentovi jakýkoli necenzurovaný prostor. Máte pravdu, je hrozné, že rozhovor s prezidentem musí udělat Blesk. Banánová republika s opicemi na drátku …
       A ještě se najdou pi…ci kteří prezidenta za to, že chce mluvit s lidmi, kritizují. Ale není to nic osobního 🙂 .

       To se mi líbí

      • čtenář napsal:

       to došlo Petřepavle k nějaké mýlce,nesledoval jsem pořady s Havlem,Klausem,nezajímaly mě ty rozhovory,takže nevím jaké byly,se Zemanem jsem viděl akorát ten na F1.
       A nijak jsem nehodnotil ani to,že nyní dal panu Zemanovi prostor Blesk,takže nemohu mít pravdu.
       Je mi to celkem jedno,z mého pohledu panu prezidentovi dávají v televizích příliš mnoho prostoru,teď je to každý týden nejméně 2x-3x něco o prezidentovi,nahradil Ivetu Bartošovou,měli by trochu zvolnit v těch tv a dělat že jako neexistuje.
       Komerční by si to dovolit mohly,ignorovat ho,vždyť co,je to jenom prezident,zmizne z očí zmizne z mysli a nebude mít nikdo tu potřebu obviňovat tv a všechny ostatní,že na něj pořádají hon.
       Bych si zpravodajství o panu prezidentovi představoval nějak takto.
       Pan prezident byl někde,tak něco říkal,nepodařilo se nám to zaznamenat,uvidíme příště,třeba se nám to podaří.

       To se mi líbí

      • Hudec napsal:

       Petřepavle, s havlem nevím, ale s Klausem v ČT (a něco o tom vím) se dohodly okruhy, o čem se bude mluvit, ale konkrétní otázky jistě ne. Jenže to byly trochu jiné časy, než dnes – já mluvím o 90.letech.

       To se mi líbí

      • Petrpavel napsal:

       Hudče, a oné tehdejší autoregulace u tehdejších redaktorů ČT (i v tisku) směrem ke Klausovi jste si nevšiml? Já tedy ano. Drzý arogantní samolibý Klaus byl pro ně prototypem nového úspěšného kapitalistického člověka. Cítili potřebu ho podpořit a napodobit.
       Kde je autoregulace směrem k prezidentovi teď? Těm přepláceným zdravým sebejistým mlaďochům je levicově (vím, je to sporné, ale oni to tak cítí, já levičák každou chvíli pochybuji, oni ne) se chovající prezident trnem v oku.

       To se mi líbí

      • Petrpavel napsal:

       On i Zemanův věk hraje velkou roli. Nesportuje, chodí s holíříká co si myslí většina lidí, bývá nemocný, a dovolí si přepych : v jeho věku mnoho zná, a ještě mu to myslí. Rudý hadr na mladé (ale i staré) primitivní býky, neodpustitelné.

       To se mi líbí

    • jaa napsal:

     Ovšem je otázkou – zda tam nebyla ta Jelena pozvaná/vpuštěná schválně. Pak by to zcela zapadalo do schématu, který Evropská komise pro námi placenou TV povolila/doporučila. Taky mne azjímá jak ten lpmisař informoval vládu a která vláda to povolila.Akorát se divím – co že to naši ex-komisaři Špidla, f“ule a Telička vlastně v tom Bruseli dělali a… a co ještě vyleze ven

     To se mi líbí

     • jaa napsal:

      K mému příspěvka. Ono to člověka rozčílí – jen to čte… Telička tam byl když se to vyjednávalo,
      http://www.parlamentnilisty.cz/politika/poslanecka-snemovna/A-zacala-boure-Po-jednani-televizni-rady-kde-padlo-ze-CT-ma-nastaveno-jak-informovat-o-Ukrajine-se-ozvaly-nase-politicke-elity-360567

      Pak se divme že presstituti jsou takoví pazgřivci- většinou

      To se mi líbí

      • cobolik pacholik napsal:

       co je pazgrivec,bars sa mi paci ten vyraz,staci priblizne,mozno najdem sam na sebe nieco z toho,ale fajny vyraz.

       To se mi líbí

      • K-k. napsal:

       čobolíku, nevím, jak to přeložit – křivák, hajzlík, špína člověk – no, prostě pazgřivec. Staší to slovo číst, nebo slyšet – a je to jasný! 😀

       To se mi líbí

      • brtnikvbrlohu napsal:

       Pazgřivec – to je nepřeložitelné – k charakteristice od Kateřiny bych ještě přidal – … a na co sáhne to zk..ví …

       To se mi líbí

      • cobolik pacholik napsal:

       dekuji,dumal som a cakal,nebol som daleko v reci ceskej tak krasne slusny vyraz,co sa mi jak drotarovy u vas paci,bo ja buran z toho zasraneho vychodu v nasej reci nema take pekne oznacenia,tam tak pekne nevieme pomenovat,my mame svoju mluvu a strielame hned odrazu,v tom je medzi namy rozdiel v krasnosti pomenovania,ale v kuku na danu vec,ci osobu to sme jednotny,jak sustava mendelejeva,bo buran z vychodu takeho oznaci,co je lahko prelozitelne aspon do reci,co poznam slizka kurva,co svoju mater preda za korunu a este lepsie v skratke,aby netratit cas,sa to vola vyjebek,takze pazgrivec to nema chybu,nikdy som ten vyraz nepocul,je to novy,ci uz od praotce cecha neviem,alebo nepamatam,ci je to vo mne? v kazdom urcite,ale to sa prejavuje,kto jaky charakter ma,co je brzdic pazgrivosti,este mate k tomu jeden vyraz,co dobre poznam a bohovo pouzivam prizdisrac,mluva je zaujimava vec a odraza chytrost danej holoty a jej pristup k veci,napadlo ma,ze preto vas volaju,ze mate holubici povahu,buran z vychodu dristne hovadsky odrazu a ku takemu sa vie zachovat tiez pekne hovadsky,uz pri najmensej pazgrivosti,takze pokracovat takymi pomenovaniami pepici a hlavne konat,nie jak holubicka,ale jak svorka vlkov,co ked napadne svoju obet ta uz nema uniku.

       To se mi líbí

      • K-k. napsal:

       a pak je ještě jeden pěknej výraz, čobolíku, co by se ti mohl hodit do sbírky: říká se, že je někdo „předposranej“ – čili bojí se a hrbí preventivně, pro jistotu, i když to vůbec není nutné… 😉

       To se mi líbí

      • cobolik pacholik napsal:

       na toto predposranej,co tie nema chybu,to sme mali,ze nehadz(nevrhej,nerozhazuj) uz vyplasenky,bo priposrany,ta co mas vyplasenky.bo neviem,ci ceska mluva original ma slovo plasit,ci len dobrane,vlastne mi jedno bo ja nijaky lingvinista,ja len dristac,co ho kopne z ceskej mluvy bohova hlaska a kde to uz patri to mu sisku neprebija,hlavne je bohova trefa,co holota vymyslela.

       To se mi líbí

 7. Petrpavel napsal:

  Je tohle (video) OT? Já myslím, že ne. Je to ze stejného kadlubu jako dotace – přerozdělování vytvořeného bohatství ve prospěch malé menšiny.
  Náprava je nerealizovatelná, jsme lidi – dva se na všem neshodnou, natož miliardy na celém světě, ale je to video pravdivé.
  Pohádky o nápravě zla vždy začínají předestřením toho v čem zlo spočívá – teprve pak přijde Honza nebo princ vysvoboditel, takže tady je ta úvaha :

  Naštěstí v Česku máme závažnější problémy : má být v ústavě „neodkladěně jmenovat“ nebo „bezodkladně jmenovat“? Viz včerejší Dienstbier u Jílkové k odebrání pravomocí prezidentovi (Zemanovi).

  To se mi líbí

  • Strejda Olin napsal:

   Jednoduše vyjádřeno! Neexistuje nedostatek. Neexistuje žádná surovinová, energetická, potravinová ani klimatická krize! Existuje nespravedlivé rozdělování společně vytvořeného bohatství, pár nenažraných zločinců vykořisťuje, okrádá a zotročuje miliardy obyvatel planety. To chtěl odstranit Marx svým učením o komunismu. A lidé ho jak satana odsuzují.

   To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Všechno je jednoduché. Složitým se to dělá za pouze za účelem manipulace, nebo z neschopnosti na věci pohlížet z nadhledu.
    Jednoduchá fakta se špatně vyvracejí. Když se problém znepřehlední všemožnými zástupnými detaily, hned je možné o něm blafat donekonečna (Pelikáni a jarporové a petrové vědí své).
    Ten příklad převedení problému dotací na dlažební kostky je typický 🙂 .

    To se mi líbí

   • Nesouhlasím úplně. Krize zdrojů existuje. Jen nás teď ještě tak moc nepálí, jako jiné, které jmenujete.

    To se mi líbí

 8. Strejda Olin napsal:

  USA – váleční štváči (německé video)

  To se mi líbí

 9. Strejda Olin napsal:

  Putin na konferenci v Mnichově 2007 (dlouhé, ale zajímavé)

  To se mi líbí

 10. Rosťa napsal:

  S chutí jsem si zde početl o včerejším klání u hokyně Jílkové, protože já na tu uječenou nánu nemám žaludek už od dob Kotle a i tam jsem se dodíval jen na dr. Uzla a fotografa Saudka. Takže všem dík za uvedení do obrazu. O nějaké vyváženosti a objektivitě v ČT nemůže být ani řeči a opět se s železnou pravidelností potvrdilo, že u všech třaskavějších témat je kolega čtenář přesně obráceně. To musí bavit. Já už bych to skrečoval.
  K dotacím a dlažebním kostkám se vyjádřit nemohu, protože jsem nikdy dotaci, ani dlažební kostou nedostal, ale zase se mi velmi líbila ta malůvka pod článkem. Je moc krásná a zasloužila by si nějaké ohodnocení. Já se v taxách moc nevyznám, ale takový Lex, ten je v paragrafech jako doma 😆 .

  To se mi líbí

 11. Když se ty čísla – hodnoty amerického a ruského zadlužení dají takto vedle sebe, tak člověk nemá slov…

  To se mi líbí

 12. cobolik pacholik napsal:

  tak toto to som kukal jak tela,jake stavy konta traktar a cowboy,toto tu nikto neuvidi na nejakom spravnom chanels,bo mohlo by sa zacat dumat,hoci co poznam jednotlivcov tu v tej riti poniektory to zadubeny,ci preco zlutasek z poza murika zasrany komunista,jemu tak ide za ostatne 20 rokov to skocil v ekonomike,co sa za mao c’tunga,ani najvacsieho optimistu a budovatela svetlych zitrku,ani vo sne nenapadlo,ze ta zlta holota tak skoci za tak kratky cas,spravny teraz povie,ze okolo volgy a chuan che to nema slobody,ale,ze okolo mississippi to nastavane kamier viac jak signalnych svetie( a svetiel to tu je,to len v NJ state sa spali viac elektriny na semaforach,jak v celom cesku dokopy)l to nie je patrioticky pohlad,pohlad patriota,to sa kuka len na druheho,hlavne na chocholov,jak tam traktar bojuje,dalej ked vidim toho veterana a predsedu brannej komisie v us congress mc’cain,asi ho vietnamcici malo kopali do hlavy,to nebezpecny clovek pre ameriku podla mna,co si sluzbu ku svojej zemi obrati na biznis,vsade na takych treba davat pozor,bo robit vojnu preto,ze som na hovno gazda a niekto,kto ma financu gramotnost,co najebe miliardy z holoty a ked sa viacej kradnut uz neda potom zenie holotu bojovat,za nejaky nazov,co si vybuduje,na takeho pozor jak svina,takeho zakerne od zadu ,aby druhy vedel,ze pozor,hlavne ty financne gramotny maju svojich prizdisracov spojenych s mediami a lakuju holotu,ktora pritakava,bo zmagorena a samy v tej riti tu vedia,ze jak korea,vietnam a vsetky tie vojny,stalo vela zivotov ich boys a ked uz myslim financne,tak od korea az doteraz sa nic nezlepsilo,vsetko drahsie a stale sa ekonomika kyva,jak pijany pri plote,na ktorom nie su palanky,aby sa ten pijany zlapal nejakej.,takze brtniku v brlohu ja som nasiel nejake slova,ale tie mozu byt brane za primitivny kuk na svet,slaby inteligecny koeficient ,nizky politicky prehlad a hlavne totalna finacna negramotnost,toto slovo najviac nenavidim,bo 1 plus 1 vzdy dva,ale financne gramotny,co ja nazyvam uzernicka kurva nenazrata napocita sedem,niekedy bolo tri.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.